הסכסוך הישראלי פלסטיני

אז מדברים על לחץ מצד ארהב ואירופה לחכות עם הפעולה הקרקעית עד שהתיווך הקטארי (לא פחות ולא יותר) עם חמאס לשחרור החטופים יסתיים.

מ"אנחנו הולכים למחוק את חמאס" זה הפך למשא ומתן איתם…

ההתערבות של ארהב עוד תציל את הארגון הטרוריסטי הזה.

לפני זמן לא קצר משפטים כאלו היו הופכים אותו לחלק מהאלט רייט.

מאוחר מידי לטעמי.

חמאס מתחננים להפסקת אש בתמורה לשחרור של כל בני הערובה. אני חושב שמתחיל ליפול להם האסימון.

ישראל צריכה לתת להם את האפשרות לשחרר את כל את כל בני הערובה, ובתמורה הם יקבלו מוות מהיר וצפון הרצועה לא יושמד לחלוטין. עד אז, שיישארו בבונקרים ויפחדו על החיים שלהם. אפשר להמשיך לשטח את צפון הרצועה מהאוויר. גם ככה עדיף לנו שהתמרון הקרקעי יתבצע על חצץ ולא בתוך סמטאות.

הציטוט שאני קראתי הוא שחרור כל בני הערובה מכל הלאומים .
מזה הבנתי שזה כולל את האסירים שלהם אצלינו.
זאת הייתה המטרה העליונה שלהם מלהתחילה, וזה יהיה נצחון שלהם .
הם לא יסתפקו בשחרור כל החטופים שלנו תמורת הפסקת אש כשכבר מחקנו רבע עזה. לא חושב שהם יוכלו להסביר לעזאתים איך בדיוק זה נצחון על האויב.

מה שחמאס עושה עכשיו מאוד צפוי והאמת הופתעתי שלא נעשה כבר לפני שבוע. ברגע שהוא שם את נושא החטופים על השולחן בצורה ברורה הוא הופך כניסה קרקעית של צה"ל לרצועה ללא לגיטימית, ואולי אף את המשך המערכה כולה (בעיני העולם כמובן). כל עוד יתנהל משא ומתן לא נכנסים לרצועה (וזו אגב לדעתי הסיבה העיקרית שעדיין לא נכנסנו, לא השיקולים המבצעיים), ועם קצת תמרון והכוונה של השיח הבינלאומי חמאס עוד מסוגל להגיע לנקודה שביום שבו כן ישוחררו כל החטופים (האזרחיים) לכאורה ישראל תאבד לגיטימציה לחלוטין להמשך הלחימה והעולם ידרוש הפסקת אש.

זה אגב הסיכון העיקרי עם ההתעכבות בכניסה לרצועה, שממנה בריק התעלם לחלוטין בניתוח שלו שהובא למעלה. בגדול, יש הרבה היגיון במה שהוא אומר אבל הוא מתעלם מ-3 גורמים חשובים שמאוד נח לו להתעלם מהם והם לא ממש מאפשרים לדעתי לבצע את מה שהוא רוצה לבצע: הלחץ הבינלאומי, החטופים, והסטטוס קוו החדש בצפון שמאוד מאוד לא בריא ובטח לא יכול עכשיו להימשך בשגרה של כמה חודשים.

תרחיש הבלהות שלי:

1. לא נכנסים לרצועה למחוק את חמאס בגלל מו"מ על חטופים.

2. המערכה נגמרת פה בעוד חזבאללה ממשיכים לירות מצפון כל פעם קצת.

3. ביבי מספר סיפורים ולא לוקח אחראיות.

4. הקואליציה ממשיכה כמו שהיא, והעם נשאר עם זכרון קצר.

לדעתי אנחנו בדרך לזה.

אני לא בטוח שמתנהל מו"מ על החטופיפ בכלל, לפחות מצד ישראל.
אבל גם אם כן, מדוע זה עוצר את הכניסה הקרקעית אבל לא עוצר את ההפצצות וסיכולים ממוקדים? לא כל כך הבנתי.

עניין המצור הוא כמובן משהו שהישימות שלו מוטלת בספק
לגבי מלחמה אזורית, אני רואה סבירות גבוהה מאד שזה הולך לשם כי זה אינטרס ברור של האויב. אממה, לדעתי זה התפקיד העיקרי של האמריקאים בכל הסיפור הזה. גם אם יקרה, לוודא שננצח.

הוא לא מתעלם מזה, הוא פשוט אומר שלצבא ובעיקר לעורף אין כרגע יכולת להתמודד עם מערכה רב חזיתית. שערבי ישראל מצטרפים לחגיגה.

הרעיון שלו בגדול זה “למשוך” זמן אז שיגיסו כוחות למשמר לאומי יבנו יותר מקלטים יחלקו יותר נשקים לאזרחים. ולא פחות יחליפו חלק מהקוקודים הכושלים.

אני מסכים שהבעיה היחידה זה הגיבוי הבינלאומי. אבל הוא פשוט יודע עד כמה הצבא שלו מנוהל ע"י חדלי אישים ואנשים שחלקם צריכים לעמוד לדין וחלקם צריכים לפרוש עם קלון .

אני צופה שגנץ וסער ישארו לממשלת אחדות אחרי סוף המלחמה. יהיה זעם ציבורי חסר תקדים וביבי יצטרך לעזוב.

הפחד שלי זה שגנץ איזנקוט ושאר האנשים לא ישלמו את המחיר. התקשורת כבר בונה את הנרטיב לזה.

image

הסטנדרטים שלנו עד כדי כך ברצפה שאנחנו מחלקים מחמאות לקבוצה של אנשים על זה שהם לא יוצאים לרצוח אותנו.

יותר מזה, הם מחכים להזדמנות.

ברגע שחיזבאללה ואירן יצטרפו. נחיה ונראה.

איך החלטת בדיוק שאנחנו מחכים להזדמנות?

ניסיון חיים ובעיקר לקחים של מה שקרה אחרי שומר חומות.

גם לא קבעתי שערבי ישראל יצטרפו אם להיות מדויק. המבחן היה שחיזבאללה ואירן יצטרפו. אז אפשר היה לדעת באופן סופי.

נדמה לי שסארי בעיקר מנסה להתנגד להכללה הגורפת, שכמובן שהוא צודק בזה.

אבל זו לא הייתה הנקודה, אלא עצם האמירה המגוחכת של המפכ"ל מלכתחילה.

מסכים עם הקטע של המפכ"ל, אנחנו לא עושים טובה לאף אחד פה, ומה שקרה לפני שבועיים לא מייצג אותנו בשום פנים ואופן!.

לא מכליל אוכלסיה שלמה. אבל שקמים להקת זאבים לטרוף אותך אתה לא מחפש כמה תומכים בהם מאחור.

הלואי שאני טועה.

זה אמור להיות די פשוט.

בניגוד לשומר חומות, הפעם היד קלה על ההדק. מי שמנסה להרוג מקבל כדור לראש. ככה מתפטרים מקיצונים מטורפים המתסיסים עדה שלמה שברובה לא עושה כלום.

אני ממש מקווה שהציבור שלנו ידע להרוג רק מחבלים ולא סתם ערבים, אחרת אנחנו בדיוק כמו כמותם. ברגע שאפשר להרוג הורגים ללא הבדל בין רוצחים לסתם אנשים.

כמובן שהסף שלי למחבל הוא נמוך מאוד. מי שזורק אבנים הוא מחבל, מי שמאיים עם סכין הוא מחבל. לא צריך קלצ’ניקוב וסרט ירוק על הראש.

למה אתה חושב שאמרתי להרוג סתם ערבים? איפה כתבתי את זה?

אני רק נמצא בצד הספקן והזהיר. אם בסוף המלחמה ישמר השקט, אני כן חושב שנצטרך לזכור את זה לטובה. אני לא חושב שהמפכל טועה. רק בעיתוי שלו.

החמאס מפעיל לחצים עצומים עליהם להצטרף זה לא קל ופשוט היום להיות ערבי ישראלי, במיוחד הדור הצעיר, תקועים בין הפטיש לסדן אבל יחד עם לא צריך להיות באשליות ולחשוב שאין סכנה.

גם חשוב להדגיש שאני מבדיל בין ערבי ישראל הנוצרים למוסלמים. זה עימות שהדת היא לב הסכסוך. מול ערבי ישראל הנוצרים אין לי שום בעיה חוץ מזה שחלקם לא כל כך מבין שאם ישראל לא תהיה פה אז הם היו הבאים בתור.

@sari.23.11 אולי תיתן את הזווית שלך לגבי מה שקורה באוכלוסיית ערביי ישראל בהקשר למאורעות האחרונים?

תשמע, כל מי שמסביבי, כל האנשים שאני מכיר פשוט
מזועזעים ממה שקרה, אין לי איך לתאר את זה אחרת, גם אנחנו עדיין לא מעקלים את מה שקרה.
כמובן שצריך להבין שלהרבה אנשים במגזר יש קרובי משפחה בעזה וההתנגדות העיקרית היא בגלל שאזרחים חפים מפשע נפגעים.( ואל תחשבו לרגע שאני ממעיט במשהו מהזוועות שקרו פה באותה שבת ארורה).
אין רחש ברחובות לצאת להפגנות או להתפרעויות.