הסכסוך הישראלי פלסטיני

אני כבר יממה שלמה כמה דקות מסתכל בטלפון מחכה להתראה של וויינט על איזה חיסול בעזה או משהו.

עד כדי כך אני מתקשה להאמין שגם הסבב הזה “נגמר” (עלק) עם תקיפה של כמה ארגזי חול.

נתניהו איבד את זה לגמרי.

ספציפית בנושא הזה הוא יחסית עקבי.

מה שמרגיז בנתניהו שהוא אעלק ביטחוני. והוא כאילו ‘מבין’ בעניין. בממשלה הקודמת מה שהיה יפה שכל מה שהצבא אמר הם עשו, לפיד לא בדיוק מבין בזה, בנט מכבד את ההחלטות שלהם, ואיכשהו רק ביבי לתחושתי מחליט מה קורה בקבינט הבטחוני. לך תנהל ת’מדינה ותן לצבא לנהל את הבטחון - זה תפקידו.

כפי שאדם כתב, נתניהו מעולם לא היה ניצי באירועים מאותו הסוג.

אם כל מה שהצבא אומר זה מה שצריך לעשות אז אפשר להפסיק עם ההצגה הזאת של בחירות דמוקרטיות, גם ככה ראש המלל נתן לחיזבאללה שטחים טריטוריאליים כי הוא תלפיון חכם שמבין הרבה יותר מכולנו מה טוב לנו.

הדרך להרתעה ברמת המפגעים הבודדים עוברת בחקיקה הולמת (או באזרחים שלוקחים את החוק לידיים), הממשלה ניסתה והיועמ"ש (תופים למתח… :drum:) התנגדה.

אז עונש מוות - לא, גירוש משפחות מחבלים - לא, מה נשאר? פיתות.

אני לא חושב שהממשלה הקודמת הייתה יעילה מבחינה בטחונית, אבל אי אפשר כל הזמן מדיניות הכלה. ההרתעה שנבנתה מאז מלחמת לבנון השניה על החיזבאללה עדיין קיימת כולל ההתנערות המהירה מהירי אתמול.

הגיע הזמן שגם החמאס יקבל טיפול דומה, לא חושב שקרסנו מגינוי כזה או אחר או מאירופה או מהאו"ם או מחרם כלשהו. בהחלט נתניהו והצוות המדיני הם המילה האחרונה, אבל אם המילה האחרונה היא תמיד לתת לעורף לחטוף ולא להגיב לא פלא שההרתעה בגיזרת חמאס שווה לתחת.

לגבי מפגעים בודדים - מסכים לגמרי. חייבים חקיקה רצינית שתבנה הרתעה שלא יהיה שווה להם לחשוב על זה.

אני לא-לא מסכים, אבל אני כופר בתפיסה לפיה הצבא יודע יותר טוב מנבחרי הציבור או מהציבור.

אתה ועוד 95 חברי כנסת שהצביעו בעד שלילת תושבות מחבלים, אבל מה זה כבר פוליטיקאים לעומת “יועץ” משפטי.

ערבי ישראלי מכפר קאסם.

שנתחיל להבין שזו מלחמה יהיה אפשר להתקדם לפיתרון.

רק אומר שמבעוד מועד הממשלה פיטרה את האחראית על ההסברה הישראלית.
אם זה היה תלוי בממשלה, היינו גם ללא מפקד מחוז תל אביב, וללא שר ביטחון בזמנים הקשים האלה.

העיקר אנשים ימשיכו להצביע ביבי, בן גביר וסמוטריץ׳ למען ביטחון ישראל…

לא רוצה להתנגח באף אחד כי באמת לא ניתן היה לדעת (טוב אולי קצת), אבל אני מאוד מקווה שבהגיעכם לקלפי בבחירות הבאות תזכרו איך אותם אנשים פעלו, ואיך המדינה הייתה נראית תחת שלטונם.

אני לא מדבר פה על כן ביבי או לא ביבי, אני מדבר על אנשים שמנהלים מדינה לפי האגו שלהם. שמפטרים אנשים שלא מיישרים קו עם כל אמירה שלהם בלי שום מחשבה על ביטחון המדינה.

בשיטוטיי בוויינט נתקלתי בכתבה של ״סיכום 100 ימים לממשלה״. לא נכנסתי לכתבה, אבל מוזמנים לתת ציונים לממשלה…
אני אולי רק בן 27, אבל חושב שאפשר להגיד בביטחון - הממשלה הגרועה בהיסטוריה של המדינה.

אני מסכים איתך, שהממשלה מאוד גרועה, אין לי טיפה ואפילו איך על מה לסנגר עליהם. אבל אתה באמת חושב שבגלל שאני חושב שזו ממשלה גרועה אני יצביע לממשלה שתקדם מדיניות שמאל שאני מתנגד אליה? שאני באמת יצביע לגנץ או לפיד שתי הפוליטיקאים מהמסוכנים שיש היום בשמאל? עזוב שגנץ היה רמטכל ושר ביטחון בתקופות יותר קשות מבחינה של טרור והיה גם שר ביטחון מאוד כושל ולא פחות מזה, רמטכל כושל… אני לא יצביע להם גם תצמיד לי אקדח לראש. בטח לא ללפיד .

דבר שני הזיכרון הקצר המאוד שלכם. לא היה פה שלום גם בממשלת בנט לפיד, רצחו יהודים ואפילו ירו קטיושות מלבנון והתגובה הצבאית היתה אותו דבר כמו היום.

היאוש שלי, שאני באמת לא חושב שיש לי למי להצביע יותר ואפילו על להטריח את עצמי לצאת בבחירות הבאות. שזה טוב לכם.

הטרור ימשך כי זה לא באמת קשור לממשלה כזו או אחרת. וחשבתי את זה גם שבנט היה ראש ממשלה .

כתבתי לפני כמה שבועות בארועי חווארה. שאני נגד לקיחת החוק לידים אבל אני מבין את המתנחלים ומטיל את האחריות על הצבא והמממשלה. אותו דבר עכשיו. הממשלה והצבא הכושלים האלו רק מזמינים את הציבור לקחת את החוק לידים. זה לא איום זה אזהרה. יש גבול לכמה כושר ספיגה יש לאזרחים במציאות הזו, יקום פה ה"גולדשטיין" הבא לצערי. אני מקווה שלא. באמת שלא.

שאלה שנובעת נטו מתוך תיסכול: למה אתם חושבים שההסברה הבינלאומית שלנו כל כך גרועה/לא קיימת? יש למישהו איזשהו מניע שלא להראות לעולם את הצד השני של המטבע? זה ממד מתסכל

1. הייתה אחראית על ההסברה, היא פוטרה כי תמכה במחאות שהיו… כמו שצבא בלי רמטכ״ל יתקשה לתפקד, כך גם משרד הסברה.

2. בגלל המשפט השגוי שכולנו למדנו אותו - ״תמונה שווה אלף מילים״. תמונה מנצחת אלף מילים, אך היא ממש לא מדויקת יותר. קשה לנצח תמונות של חיילים ישראלים מול מתפללים במסגד. קשה לנצח תמונה של חייל ישראלי עוצר נער מסכן, איש לא קורא את האותיות הקטנות של מה הסיבה שהנער נעצר.
    בסוף אדם לא קורא את כל ההיסטוריה של הסכסוך, הוא קורא כותרות. כותרת של טיל שלא פגע באיש לא עולה בכלל, לעומת זאת כותרת של נער פלסטינאי שמת כן.
    כותרת של צבא שלהם שמשתלט על מסגד צופסת את ראש העיתון. את איש לא מעניינת הסיבה.

למען הסר ספק, אני לא חושב שישראל מתנהלת בכוחניות. אני חושב שאפשר להיות אפילו כוחניים הרבה יותר. הסיבה שאני רוצה שנצא מאיזורים כמו חברון זה שאני לא חושב שאנחנו צריכים להמשיך למות בשביל העיר המסריחה הזו.
גם כלכלית זה רק נזק.

יצאת מרוב חברון יצאת מכל עזה יצאת מרוב יהודה ושומרון יצאת מלבנון יצאת ויצאת ויצאת ויצאת וברחת וברחת ועדיין הטרור רודף אחריך ואחרינו לכל מקום, אז מה עוד צריך לגרום לך להבין שזה לא מלחמה על השטחים אלא עצם הקיום שלנו ??? הערבי שרצח אתמול הוא שכן שלנו מכפר קאסם אז על איזה כיבוש לעזאזל אתה כבר כבר מדבר?

שהם טבחו בחברון (פעמיים!) ביהודים לפני קום המדינה זה גם היה על כיבוש? שהמופתי בירושלים, החבר של היטלר, הסית לפרעות ביהודים בירושלים לפני קום המדינה זה גם היה בגלל “הכיבוש”? כיבוש כיבוש כיבוש. תצא מחברון הם יגידו שאתה צריך לצאת מירושלים תצא מירושלים הם יגידו קוי 48 תצא מ48 ואז הגבולות של הים התיכון, תיקון מצולות הים התיכון, זה היעד הבא שלך ושלי.

יש פה מישהו שלא יודע שמדובר על כיבוש '48?

או שהבעיה היא בכלל לא הסברתית…הבעיה האמיתית היא קיומם של כ-חמישה מיליון בני אדם נטולי אוטונומיה שחיים תחת שלטון זר ללא זכויות אזרחיות.

איפה יצאנו? אין יהודים מעבר לקו?
אני בוודאות הגנתי על יישובים יהודיים באיזורים האלה עד לפני 6-7 שנים.

קראת מה שכתבתי? זה ברור לי לגמרי. אני חושב שאסטרטגית הרבה יותר קל להגן כשהאויב שלך לא מסתתר בתוכך.
זה הכל.

אני מעדיף את המחבלים מעבר לקו, לא חושב שזה כל כך הזוי.

שמע אני לא סותר שום דבר ממה שכתבת כי אתה לא טועה בשום דבר ממה שכתבת. אני איתך בכל זה.
אנחנו פשוט לא מסכימים לגבי התכניות להמשך.
חשוב לי שנבין את זה כי זה הופך אותנו ל2 אנשים מאותו צד שתומכים בדרך שונה, אני ב4231 ואתה ב433.

עד שלא תבין שכל עוד יש יהודים באיזשהוא שטח במדינת ישראל הם ימשיכו לשאוף לרצוח אותך לא תבין מה אני מנסה להגיד לך

ואנחנו רואים טוב מאוד בעזה מה קורה עם אסטרטגית היציאה שלך

ודרך אגב, ה"אויב שלך" לא גר רק בשטחים אלא גם בכפר קאסם סכנין ועוד. אתה רוצה לצאת גם משם?

לא עזר לך הרבה עם גוש קטיף… כמוך לא רואה פתרון באופק עד שנצליח להגיע להבנות עם העולם הערבי שהפלשתינים זה הפח הזבל שלא מעניין את אף אחד מהם ונוכל בתמיכתם להכנס ולעשות שם ניקוי.

העניין הוא, אף אחד לא רוצה ליגוע בהם. תן לכל מדינה מוסלמית שליטה מלאה בעזה - אף אחת לא תקח. סרח עודף

מסתבר שכן

לא, אבל אני חושב שהיה לנו קשה יותר עם גוש קטיף…
כמו עם דרום לבנון, זה לא היה שווה את ההשקעה שלנו.
זו השעה שלי בנוגע לחברון.
זה פשוט שונה כי אין לי זיקה לשם…

לכולם ברור שההשקעה הצבאית על גוש קטיף לא הייתה שווה טקטית. אבל אם כל פעם שקשה לנו אנחנו נסוגים עדיף לקפל ולעזוב את הארץ, כי הם - המחבלים - לא בדיוק מחפשים 67 או 48, הם רוצים על פי מה שהם פירשנו בקוראן שלהם לזרוק אותך לים.