הסכסוך הישראלי פלסטיני

יצא לי לאכול כמה פעמים שם. תמיד היה שם רוב יהודי. בימים אלה כל המסעדות בחצי כוח. לא נראה לי שיש חרם עליהם.

לגבי הכניסה הקרקעית, השאלה היא מה המטרה…

יותר חשוב לשאול- למי בדיוק יהיה קשה להסביר?
כל מי שזה באמת מעניין אותו כל הסיפור הזה כבר החליט מזמן מה דעתו וכל מי שאתה עוד יכול להסביר לו ולשכנע ישכח מעזה בדיוק תוך חודש.

מדהים כמה חזק אפשר לעצום עיניים. תזהר שלא תדרך על קקי של כלב בטעות.

אני חושב שחוץ מלהראות תמונות זועה בהסברה, צריך פשוט לשאול שאלה איך ישראל צריכה להגיב על טבח כזה? איזה אלטרטיבה יש ותשובה של “להבליג ולהמתין לעוד טבח לא תתקבל” אז פשוט לא תהיה להם תשובה.

מדהים כמה מנסים בכוח לראות את מה שמצפים לראות… כל הערבים שדיברתי איתם מזועזעים עד עמקי נשמתם ממה שקרה. אני שלרוב מתנגד לכל פעולה צבאית בפעם הראשונה בחיי מדגדג לי להצטרף.

ממש ליאור נציג העדה בישראל.
אומרת לך בעלת המקום, ערבייה מחיפה שהיא יודעת שעושים עליהם חרם ויודעת מה הסיבה גם. אבל ליאור עוד לא פגש ערבי לא מזועזע אז היא משקרת.
אולי זה בגלל שלא נתנו לה מדינה?

היא לא אומרת לי היא אומרת למישהי שכותבת בקבוצת פייסבוק שנקראת חומוסולוגים… אגב תקרא את התגובות לפוסט.

למי שראה, לפני כמה שעות הייתה כתבה בערוץ 12 על חייל של מטכ״ל שנפצע אנושות. להפתעתי הרבה (שלי ושל אחרים) הוא רואיין ללא שום צנזורה או טשטוש.

יש פה מישהו שמבין בעניין ויכול להסביר איך ראיינו אותו ככה? מטכ״ל תמיד היו מטושטשים ועם פרטים מאוד מנימיליים. זה ממש מוזר.

מניח שזה בגלל שלצערי הוא לא יחזור לשרות פעיל… שהיה בריא

ההרס בעזה הוא חסר תקדים ואני מהמר שמכאן האשראי הבינ"ל יתקצר מהר. בשביל להכריע נצטרך מנהיג עם ביצים יותר גדולות משל ביבי.

1. הוא במילואים.
  2. הוא שחקן שהופיע בסרטים וסדרות, חצי סלב ובן זוגה של אדווה דדון.

חייל שנפצע אנושות מתראיין לתקשורת?
משהו לא מסתדר לי.

לדעתי קשה ולא אנוש, אבל למה? עברו שלושה שבועות, חומרת הפציעה קשורה לסכנת חיים ולא לנזק ארוך טווח.

אה, חשבתי שהוא נפצע אנוש עכשיו.
אני לא עוקב אחרי חצי סלבס.

למה- סלבס שווים יותר?

מילואים או לא, הוא עדיין מטכ’‘ל. ממה שאני יודע תמיד חלה צנזורה על מטכ’'ל. זה שהוא מפורסם או משהו כזה לא נראה לי נכנס בשיקול של האם לצנזר אותו או לא.

*והוא היה פצוע אנוש לפי הדיווח ואחרי שלושה שבועות מצבו השתפר מאוד.

הייתי מוסיף:
יכול להיות אינטרס שלנו לעשות פשיטות כאלו שנראות כאילו אנחנו באמת מתחילים כניסה קרקעית, ואז בסוף לא זאת פשיטה.
לעשות כמה פעמים ככה כדי להשיג 2 דברים: שחיקה של חמאס וליצור הפתעה מתי הכניסה הקרקעית האמיתית תתחיל
וגם למידה על איך יתנהג כשהיא תתחיל

א. בעיקר - כדי ליצור עמימות אצל האויב, שגם ככה מצוי בערפל קרב כבד, בלי כמעט חשמל, מים, אינטרנט, חמצן, מפקדים וכו’.
ב. כדי להקטין את הלחצים הבינלאומיים.
ג. כדי לאפשר את המשך המאמצים בנושאי השבויים.

משהו אחד שמתנהל בצורה טובה מתחילת הלחימה, זאת העמימות הכללית שהמערכת הבטחונית מצליחה לייצר. זה אמנם נשמע ממש רע במונחים דמוקרטיים, אבל בעידן הטוויטר והאינסטגרם של היום, שהכול לכאורה ידוע וזמין לכולם - השליטה היחסית של צה"ל במידע ובסדר היום הציבורי - בתוך ישראל ומחוצה לה - הוא מאפשר קריטי להמשך הלחימה. מכל הבחינות. גם מבחינת הלגיטימציה הבינלאומית, אבל גם מבחינת המחירים הדרושים לפעולה מהסוג הזה, שכידוע הציבור הישראלי לא יודע להכיל בד"כ.

עם זאת, הפחד הגדול שלי בתוך כל העמימות הכללית הזאת, הוא שבעצם כל המהלך הקרקעי הזה הוא אך ורק אמצעי לחץ על חמאס כדי להשיג עסקת שבויים ‘טובה’ וכוללת יותר, של כל השבויים תמורת כל האסירים הבטחוניים (בניגוד למה שהצד השני מציע כרגע, של שחרור מרבית החטופים בלבד - כנראה כולם מלבד החיילים). אם זה נכון, ואם התכנון הוא לסיים את הלחימה ברגע שתושג עסקת השבויים שתשחרר לרחובותינו 6000 מפלצות - זה יהיה המחדל והפשע הגדול ביותר בכל הקריירה של נתניהו, and God knows שיש לו הרבה כאלה.
ושלא תתבלבלו - אם תהיה עסקת שבויים שכזאת, זה יהיה הסוף ל’מיטוט חמאס’. הערובות הבינלאומיות שחמאס ישיג לעצמו פשוט לא יאפשרו לנו להתקדם יותר.

ראיתי ראיון של ליברמן, קנה אותי, מצביע לו בבחירות הבאות בלי להתנצל.

צריך לזכור שגם בעופרת יצוקה עשינו סוג של תימרון קרקעי אבל בלי להיכנס עמוק יותר מידי, בשלב הזה זה נראה דומה.

ליברמן אמר משהו מאוד נכון, מי שחושב שיש לנו את כל הזמן בעולם חי בסרט (תרגום חופשי שלי…) מי שמסתכל על ההפגנות ההמונים באירופה ובארהב אמור להבין שאין לנו חודשים ואפילו לא שבועות … ביידן נכנס לשנת בחירות, הבנתי שסקרים שעשו מגלים שהוא בקריסה אצל הדמוקרטים.

מה שלא נעשה בשבוע הקרוב לא נעשה יותר בחיים.

משפחות החטופים העלו רמה במחאה שלהם ובעצם במובנים רבים, וקשה להגיד את זה, כמעט הצטרפו לשוחרי רעת ישראל בכל העולם: קוראים להפסקת אש ולעסקת שבויים כוללת (כולם תמורת כולם).

ברור, אני לא יכול לשים את עצמי במקומם (לא רוצה לדמיין מה הייתי חושב ומרגיש אם זה היה הבן שלי), אבל זו בדיוק הנקודה, זה גם לא תפקיד הממשלה לשים את עצמה במקומם. עסקת שבויים כוללת זה אחד התסריטים הרעים ביותר שאפשר לדמיין לעתיד המדינה והיא צעד אחד לפני כניעה כוללת. אבוי לנו אם נלך לשם, ולצערי אני חושש מאוד שלשם דברים הולכים.

ומה שהכי מכעיס אותי, זה מילא משפחות החטופים, אליהם קשה לבוא בתלונות. אבל למה התקשורת משתפת עם זה פעולה? מה עם קצת אחריות?