הסכסוך הישראלי פלסטיני

אני יודע שזה קצת תמים אבל… המטרה היא “למוטט את החמאס” כדי ש? לא יחטוף לנו 230 בני אדם. אז אחרי שהוא חטף לנו 230 בני אדם המטרה קודם צריכה להיות להציל אותם. אחר כך לטפל בחמאס.

הרי ממילא מדברים פה על מערכה ארוכה אז מה אכפת לנו לדחות בחודש-חודשיים ולהעמיד פנים כאילו אנחנו מחפשים הפסקת אש תמורת שבויים? ואז אחרי שהם יחזרו לתקוף?

איך שחרור כל האסירים הבטחוניים ישפיע על המלחמה? ולאן הם ישוחררו? מניח שיעדיפו לשחרר אותם ואז להפיל עליהם איזו פצצה, אבל זה לא נשמע כזה קל.

@Ganjo, אתה עושה את אותה טעות שההנהגה הישראלית לא מפסיקה לעשות כבר 20 שנה, והיא לחשוב תמיד טקטית ולא אסטרטגית.

מה שצריך לעניין כרגע את המדינה זה בראש ובראשונה למנוע את הטבח, הרצח והחטיפה הבאים. שחרור החטופים הנוכחיים, חייב להיות מטרה משנית בלבד. כמובן שהם לא יכולים להגיד את זה ציבורית, וזה בסדר שלא אומרים, אבל זה דבר שחייב להיאמר בחדרי חדרים.

עסקת שבויים כוללת תיתן תמונת ניצחון לחמאס (מה שיזמין את הפעולה הבאה, בין אם מצידו או מצד גורם אחר), ותחריף עוד יותר את הלחץ הבינלאומי להפסקת אש. ישראל תאבד כמעט כל לגיטימציה בינלאומית להגנה עצמית בשנייה שבה אחרון החטופים יעזוב את שטח הרצועה.

סינואר מבין את זה היטב, ואחד הדברים שהכי מדאיגים אותי זה שהצבא מוציא הודעות שזה טרור פסיכולוגי ושהחמאס לא מעוניין בכלל בעסקה שכזו. זה אומר שהם כנראה מאמינים בזה, וזה אומר שאין הבנה שלחמאס יש את כל הסיבות שבעולם לרצות בפעולה הזו. זו אסטרטגיית היציאה שלו, לא שמירה על החטופים בעזה. אין לי מושג איך הם לא מבינים את זה שם.

נו זה לא רציני תראה איך צהל לא מצליח לחסל את דף וסינואר.

אני לא מסוגל לבוא בטענות למשפחות. באמת שאני לא יכול לשים את עצמי במקומם.

אבל לשחרר 6000 רוצחים זה התאבדות טוטאלית.

אני לא מאשים את המשפחות, אבל ההפגנות האלו לא רק שלא מועילות אלא גם מזיקות. הוא גם יגבירו את התאבון של חמאס ויעודדו אותו.

מבין מה אתה אומר אבל מאחר ואני לא נותן יותר מידיי חשיבות לדעת קהל ולגיטימציה אני לא חושב שזה צריך להיות הקו המנחה בקבלת ההחלטות שלנו. אין שום מניעה לחכות חודשיים, המתנה טקטית תקרא לזה ולרמות את החמאס לחשוב שאנחנו נכנעים לתכתיבים שלו. אחרי חודש חודשיים, כשמיצינו את רעיון העסקה, בין אם בשחרור חטופים ובין אם לא, תוקפים מחדש ומפילים את היכולות של החמאס. הפעם אני חושב שיש הסכמה שהעולם יכול לקפוץ.

זה לא עובד ככה, העולם לא באמת יכול לקפוץ. כרגע הוא עוד יכול לקפוץ כי יחסית הצלחנו לשכנע איזה שליש עולם להיות בעדינו, אבל גם השליש הזה יתהפך ככל שהזמן יעבור. מתישהו ביידן יתחיל להתקפל (והוא כבר התחיל אגב), וברגע שהתמיכה של ארה"ב תיגמר, אפשר לגמור את הסיפור. ישראל לא באמת יכולה לעשות אצבע משולשת לכל העולם.

כל הגאונים הצבאיים בטלוויזיה שלא מפסיקים להגיד שהזמן רק עובד לטובתינו, לדעתי טועים טעות מרה. זה בפני עצמו אגב, שוב, אותה טעות של שיקול טקטי על חשבון שיקול אסטרטגי, ולא פלא שההנהגה הפוליטית והצבאית שלנו הובילה אותנו למצב הזה. גם אם בשיקול הטקטי הצבאי הזמן עובד לטובתינו, בשיקולים הרחבים יותר הזמן עובד מאוד לרעתינו: העולם יותר ויותר פונה נגדינו, וחשוב כמעט לא פחות מכך, הכלכלה הישראלית נפגעת אנושות. ישראל לא יכולה להרשות לעצמה להיות חודשים ארוכים במצב חירום עם חצי מדינה במילואים.

האינטרס הכי ברור שלנו כרגע הוא ללכת להכרעה מהירה כמה שיותר, לדעתי גם במחיר של כמות נפגעים גדולה יותר בצד שלנו (וכמובן שבצד השני). הסיכונים האסטרטגיים בלקיחת הזמן גדולים פי כמה וכמה.

לגבי הזמן וכמה מלא החשבון שלנו בבנק הקרדיט - על אף דעת הקהל העולמית, זה בסופו של דבר תלוי הכי הרבה במנהיגי העולם ובראשם ארצות הברית. פה יש לנו בפירוש חוסר במידע.

בימים האחרונים שומעים יותר ויותר את רעיון המצור. בלי דלק ואנרגיה תוך רעב, חמאס יאלץ להיכנע. לכאורה פיתרון גאוני - לא אבדות בנפש, לא הוצאה כלכלית, מינימום נזק אזרחי. אני נוטה להאמין שאם זה באמת היה רלבנטי אז כבר היו בוחרים באופציה הזו.

לגבי עניין החטופים - אנחנו חייבים לבחור. זה או שמנסים לשחרר את החטופים ושמים את זה לפני האינטרס המבצעי, או שלא… מרגיש כמו מלכוד: אם נלך לעסקה קודם לכן אז החמאס ישחק איתנו, יגרום למסמוס המבצע תוך שהוא משחרר מינימום חטופים. נקבל משהו אמנם, יתכן והרבה, וכל נפש היא עולם, אבל בקרב הכולל נפסיד. אם נלך אול אין על האופרציה הצבאית, יתכן מאד ונתחיל לראות סרטונים של חטופים ישראלים שעורפים להם את הראש. אחד ביום. הציבור הישראלי עלול לא לעמוד בזה.

הבחירה היא קשה אבל כנראה שאם חושבים על זה נקי, לפחות כרגע, אין מה לדבר איתם. ביבי חלש, נלחם על היום שאחרי. כרגיל, בטח נקבל איזה מיקס מוזר.

https://twitter.com/i/status/1718372574667714890

יותר תמונות כאלו. אני לא מבין למה לא שמים את זה יותר חזק. זה יכול להשפיל אותם כמו שצריך.

לדעתי הסיבה היא אחרת, ודובר צה"ל מדבר על טרור פסיכולוגי דווקא בדיוק מהסיבות שדיברת עליהן - כדי שהציבור לא יתעסק בכלל בעסקת שבויים היפותטית כזו או אחרת, מה שעלול להפעיל לחץ מיותר ומסוכן על הדרג הפוליטי ללכת על עסקה על חשבון פעולה צבאית נרחבת. לכן אני דווקא מאוד מרוצה מהקו (העקבי) הזה של צה"ל, שבא לסנדל לחץ ציבורי שכזה.

בקשר לעסקת שבויים - אני כמובן מסכים לגמרי עם מה שאתה אומר, ואני לא מצליח להבין בכלל איך מישהו מעיז לדבר על עסקת שבויים, 3 שבועות אחרי שהוצא לפועל הטבח הנוראי בתולדות המדינה, ביוזמה ובהובלה ישירה של תוצרי עסקת השבויים הקודמת שהייתה כאן.
בסופו של דבר, מדובר ב-230 נחטפים שבקלות לפחות חצי מהם מתוכבר מזמן, ועוד עשרות עובדים זרים. רק בתמרון הקרקעי המתוכנן צפויים הרבה יותר מ-100 חיילים הרוגים, ובכל זאת כולם מבינים שחייבים ללכת על זה. הנזק האסטרטגי שייגרם למדינת ישראל, אם מישהו יחשוב בטעות להשאיר משהו מחמאס עומד על כנו, גם אם כדי לשחרר חטופים - הוא חמור פי 1000 מ-230 חטופים. משמעותו הישירה הוא קץ המדינה היהודית.

אגב, עם כל אירועי היום - הדבר המעניין ביותר שהתרחש היום דווקא נדחק יחסית לשולי הכותרות, בגלל תזמון לא מוצלח לצד מסיבת העיתונאים המשמימה התורנית (לא יודע למה 3 גברים זקנים עם שיער לבן ולבושים שחור שלא אומרים שום-דבר, שווה פריים-טיים). צה"ל שחרר עדות מחקירת השבויים, שבו הם מודים בפיהם שהמחבלים מתחבאים ופועלים בבתי החולים ברצועה, ואף הקימו שם תשתיות צבאיות.
שחרור של קטע עדות כזה, מתוך חקירת שבויים, הוא צעד לא טריוויאלי בעליל, שאף עשוי להקשות על חקירות שבויים עתידיות. צריכה להיות סיבה טובה למה צה"ל משחרר חומר שכזה, מעבר ל’סתם’ סיוע נוסף למאמץ ההסברה.
למרות שעל-פניו נראה שהמחבלים השבויים אומרים את מה שכולנו כבר ידענו מזמן, נראה שיש כאן משהו מעבר - בין השורות, עושה רושם שבתי החולים - ובפרט בית החולים המרכזי ברצועה, שיפא - הם-הם המפקדות המרכזיות של הבני זונות האלה, והם-הם אותו מרכז כובד עלום של החמאס.

אני לא אופתע בכלל אם מדובר בצעד מקדים, בדרך לייצור לגיטימציה לפעולה צבאית משמעותית כלפי אותם בתי חולים.

טיל של הגיהאד שפגע בחניון של בית חולים כמעט וגרם לקטסטרופה מבחינתנו, אז אתה חושב שצהל יפעל נגד הבית חולים הכי גדול בעזה?

זה אולי מלחמה פסיכולגית כדי אולי לנסות להפחיד אותם לחפש מקום אחר להסתתר, אז אני מאוד בספק אם צהל יפציץ בית חולים .

מה עוד צריכים לעולל לנו כדי שסוף סוף נפציץ טרוריסטים מתחת לבתי חולים, או שנפציץ טרוריסטים בלב אוכלוסיה אזרחית בלי לפנות את כל העולם ואישתו (והמחבלים עצמם כנראה)?

בית חולים שיושב על מפקדת טרור הוא לא בית חולים, וכל חוסה שם דמו בראשו.

קשה לי מאוד להאמין שצה"ל יפציץ את בית החולים, גם כי זה לא ישמיד שום דבר מתחת וגם כי כבר התחלתי לקרוא שבעולם טוענים שצה"ל מכין אליבי לרצח אזרחים בבית חולים. מבחינתם זה לא משנה בכלל מה אנחנו טוענים, הדבר היחיד שמשנה זה התוצאה של אזרחים הרוגים.

ייתכן והמטרה היא לבצע פשיטה קרקעית כירורגית על בית החולים, אבל אני מניח שאנחנו עוד לא שם ושירצו לעשות את זה בהפתעה. לכן לדעתי זה דווקא כן בעיקר עוד כלי בהסברה, וגם קצת הכנה לפשיטה קרקעית על בית החולים מתישהו בעתיד.

מחקתי את התמונה זה פשוט מזעזע.

אני לא מסוגל לראות את זה…

הם לא ריחמו על אף אחד שם.

מה היה? על מה אתה מדבר?

סמוך עלי זה תמונה שתרדוף אחריך…

שאלתי מה הנושא, לא מעוניין לראות תמונות זוועה. עדיף פורנו כחול מפורנו אדום

האמת זה לא תמונת זוועה. זו תמונה של איזה משהו כמו שישה פעוטות בגן בקיבוץ בארי שכולם נרצחו ע"י הנאצים.

ונכתב שכל הפעוטות בתמונה נרצחו, ורואים תמונה של פעוט מביט לעבר המצלמה וזה נותן לך הרגשה שהוא מביט לך בעינים ושואל למה לא הצלחנו להגן עליו …

לא יודע אם הצלחתי להסביר את זה נכון. שאתה קורא שחמאס רצח תינוקות זה דבר אחד שאתה רואה מזכרת חיה לזה זה הרבה יותר קשה…

וזה בדיוק הבעיה שלי שמנסים כל הזמן לכתוב “ביבי אשם ביבי אשם ביבי אשם”

חיבים להדיח את כולם אחרי המלחמה. את כולם ! מהרמה אוגדה ומעלה עד ראש ממשלה.

משה, הצבא כשל פה כישלון גדול. אני האחרון שאגן עליו ביום שאחרי, אבל כרגע הוא היחיד שחסין מביקורת.

ועם זאת, זה אפילו לא קרוב לכישלון הקולוסלי של ביבי, שסבר שזה סבבה לחיות עם ארגון טרור מעבר לגדר. שמנע מגלנט לתקוף את חיזבאללה כי הוא מוג לב ועלוב נפש. אפשר להכין כמה מודיעין שרוצים על חיזבאללה, אבל יבוא היום ונקבל בצפון בדיוק מה שקרה בדרום. אולי אפילו גרוע יותר.

זה הבעיה פה, זה לא רק ביבי שחשב את זה. זה מרבית הצמרת הביטחונית מודעינית של מדינת ישראל מאז שהחמאס עלה לשלטון. לביבי היה מניע שונה מהצבא (לחזק את חמאס על חשבון הרשות) אבל הם חלקו את אותה תפיסת עולם. תדיח רק את ביבי או כמה שעירים לעזאזל יחד איתו,הפרצופים אולי ישתנו אבל המדיניות תשאר אותה מדיניות.

גישת “רק ביבי” וגישת “רק לא ביבי” זה רעל שצריכים להפסיק לאכול אותו. אתה רוצה לתקן את המערכת או רק “לדפוק את ביבי”.

זה השאלה.

אם יש לנו “צרציל” אני בעד להדיח את ביבי לא מחר אלא אתמול. אבל אין אחד כזה, לכן צריכים לנצח אם מה שיש. ואחרי זה לערוף את הראשים.