הסכסוך הישראלי פלסטיני

דוד, תן לי את התיאוריה מה הולך להיות.

אתה אומר שהעולם יתחיל לזעום על ההרס בעזה. אנחנו נטען תביאו את כל החטופים לפני הכל, וחייבים למוטט את החמאס.

מה יקרה הלאה?

באמת המלחמה באוקראינה מקבלת אורך נשימה כי יש פתרון לפליטים? ואני לתומי חשבתי שהסיבה היא שהצד התוקפני הוא מדינה גדולה עם זכויות שאף אחד על הפלנטה לא יכול לכופף

אחד משניים, או שישראל תתעקש ללכת עד הסוף ותסתבך מאוד מבחינה מדינית (ואנחנו לא רוצים לקבל את היחס שרוסיה מקבלת מהעולם), או שישראל מתישהו תיכנע ותעצור את המבצע לפני שהשיגה את היעדים שלה.

זה לא מה שניסיתי להגיד שם.

עקפו את סוהא ערפאת בסיבוב :point_down:

אבל העם ישחט את כל הראשים אם לא יחזירו את החטופים ואם לא יכניעו את החמאס (ואת חיזבאללה, אבל זה לדיון אחר).

האם על ראש ממשלה להכנע ללחץ מדיני בחוץ ולא לדאוג לרווחת ולבטחון תושביו, או שעדיף לו לדאוג לאזרחים ולצפצף על העולם?

פשוט לפי כל סנריו שהצגת אין אופציה הכוללת גם להשיב בטחון, וגם לא להלחם בחמאס.

אותי מעניין איך זה לא ב"מיין סטרים" של ההסברה שלנו- הרי בכל העולם אנחנו נחשבים לאלה שחרצו את גורל תושבי עזה, כאשר ברור שבכירי חמאס לא באמת שירתו את מטרת העזתים כמדינאים, ועל הדרך זכו לשכר הוגן שעזר להם להתקדם כלכלית

מסכים מאוד אבל כדאי לציין שזה דווקא פירסום של משרד החוץ אליו הגעתי מסטורי של יהודיה אמריקנית.

התמה המרכזית של חמאס=דעאש מוצדקת בעיני, אבל באמת שווה לדבר קצת על החיים הטובים של אנשי חמאס בטורקיה ובקטאר - במיוחד לאור הדיון המקביל על הדאגה הצבועה לגבי הפלסטינים המסכנים.

דוד, שני דברים:

1. מה שבסופו של דבר משנה הוא תמיכת המנהיגים. זו מושפעת מדעת הקהל, אבל בעיקר מהאינטרסים של כל מדינה שמן הסתם היו עוד לפני האירוע. בינתיים נראה שארצות הברית עם עיניים על הכדור בכל הקשור לאינטרסים שלהם שהם הסכם מול סעודיה בראש ובראשונה. צרפת, למשל, וזו דוגמה שאינני יודע אם יש לה קשר למציאות אלא היא לשם המחשה - יתכן ומקרון צריך לפזול ימינה כדי לא להפסיד בחירות ללה פן, וזה מה שיכול לגרום לו לנצל את שעת הכושר לטובתו.
  2. לגבי אורח הנשימה שיש לנו מארצות הברית - אני בעיקר מבולבל. בינתיים אני יודע על שני דברים שכנראה קרו: הם הזהירות אותנו מכניסה קרקעית נמהרת ומתעקשים על סיוע הומניטרי. לא בטוח ששתי העצות האלה רעות. לא בטוח שהן סותרות אורך נשימה למלחמה ארוכה שתתקיים

וואו אני לא מצליח להבין את האובססיה הזו בישראל סביב דעת קהל והסברה.

אחרי כל הזוועות שנתניהו עשה למפלגה הדמוקרטית בעשור האחרון ברגע האמת הם התייצבו כמו טיל לצד ישראל.

יש עוד דרך כל כך ארוכה שישראל צריכה לעבור כדי שהאמריקאים יעשו מעשה כלשהו שמנוגד לאינטרס הישראלי שהדיון על זה פשוט לא ברור לי. אובססיה לאומית ופיקטיבית לחלוטין.

כל פעם שאני רואה את השם שלה אני מדמיין את יצפאן עושה את ערפאת בערוץ 3

אני חייב להגיד שזו פשוט רשלנות פושעת מצד הממשלה שלנו. בכל פעם שמדינה כלשהי מבקרת את ישראל ביבי צריך לעלות לנאום באנגלית ולומר שהוא קורה לאותה מדינה לקחת פליטים לשטחה.

אם הם ייקחו פליטים זה רווח של כולם, ואם לא אז לפחות הם יסתמו את הפה בפעם הבאה.

בנושא אחר - מי שבחר לא לצאת במתקפת פתע מול חיזבאללה בשבוע הראשון של המלחמה, מקבל טילים מתימן בשבוע הרביעי שלה. הרפיסות הישראלית והאמריקאית עוד תגרור אותנו למלחמה כוללת.

הבחירות ב2027 וגם ככה הוא לא יוכל לקחת חלק בהן, הוא סתם הגיע בשביל הפוזה ואין לו השפעה אמיתית על האיזור. בגרמניה דווקא חושבים באופן יותר קונקרטי על הנשק שלנו ויכול להיות שהתמיכה בהתאם.

מה יש לא להבין?

התמיכה בישראל תהיה משמעותית בבחירות הקרובות הן באופן ישיר (הקול האוונגליסטי והקול היהודי) הן באופן עקיף (הברית עם סעודיה עליה טראמפ חלם בעבר וביידן חולם בהווה) והקרדיט של ארה"ב יקבע במידה רבה לפי ההתייצבות שלה לצידנו במערכה הנוכחית. לישראל אין סוף אינטרסים שארה"ב יכולה לקדם: נשק, הקפאת נכסים, לחץ דיפלומטי על סיסי ועוד. זו עדיין המעצמה החזקה בעולם ובפער עצום.

זה הפסד של כולם ואין שום סיכוי שהם יסתמו את הפה, הם הרי לכאורה לא רוצים להיות שותפים להעלמת “הסוגיה הפלסטינית” ו/או לא רוצים לייבא את הבעיה לארצם.

אלו בדיוק הדברים שכדאי לפתור באופן חלקי מאחורי הקלעים תמורת שוחד כספי הולם.

נו אוריה, ומה המרחק בין מה שאתה מתאר לבין צעד מעשי של ארה"ב כנגד ישראל? נשמע כמו אלפי קילומטרים…

שלא תבין לא נכון, אין לי בעיה גם שיעבירו למצרים 100 מיליארד דולר במכה אחת, כדי שיפתחו את המעבר וייקחו את כולם אליהם. זה בערך תקציב המדינה השנתי, וזה הדבר הכי משתלם שאנחנו יכולים לעשות.

אבל זה ייתן לנו מרחב נשימה הרבה יותר גדול אם אחרי כל התבטאות של של מדינה עוינת יעלה נתניהו וינאם “שמעתי את הצהרתו של X, אני משתתף בדאגתו האמיתית לאזרחים החפים מפשע וקורא לו לפתוח את שערי מדינתו ולקבל אליו פליטים. בסוגיות הומניטריות אסור לערבב פוליטיקה, ואני מצפה ממנו לעמוד מאחורי המילים הדואגות שלו ולקחת אליו פליטי מלחמה.”

אם אותו X יתבטא פעם נוספת, אז אפשר גם להקצין את המסר “אזרחי מדינת Y היקרים. למרות הצהרותיו החוזרות ונשנות של X, הוא לא משתתף במאמץ ההומניטרי כלפי הפלסטינים, ולא מוכן לקחת פליטי מלחמה למדינתכם. אני קורא לכם להפעיל לחץ עליו ועל השלטון כדי לעזור לפלסטינים המסכנים. ישראל מאפשרת כניסת סיוע הומניטרי לעזה, אבל הם עדיין בסכנה, שכן אנחנו נלחמים בחמאס ולא נעצור עד שהם ימוגרו. הדרך היחידה להגן עליהם היא לקחת אותם למדינתכם עד שתיגמר המלחמה. אם לא תפעילו לחץ מהצד שלכם אתם חלק מהבעיה.”

אני לא כל כך מבין מדוע מסיקים מסקנות לגבי עמדת ארה"ב מהכתבה בניו יורק פוסט.
זה העיתון הראשון שהאשים אותנו בפיצוץ בית החולים.
יש שם אינטרסנטים אנטי ישראלים, מבחינתי דינו כמו דין ה BBC.

מה שמעריב מפרסם זה סבבה, אבל לכולנו ברור שזה עיתון ישראלי שרוצה למכור לישראלים את מה שהם רוצים לשמוע. ראשי חמאס עשירים? ממש חידשתם. כאילו ביבי או אולמרט או ברק מסכנים…
הדיווח במעריב מסתמך על טוויטים של משרד החוץ. הבעיה שהטוויטים האלה ברמה של ילד בן 10.
https://twitter.com/IsraelMFA/status/1719326734716166492
תביאו מסמכים , תסבירו איך בדיוק הוא עשה את הכסף, איפה הוא מוסתר. שייראה כמו עבודה רצינית.
הם גם עושים ריפוסטים של הודעות זעם של אזרחים רגילים. בדיחה.

ושיהיה ברור, יש לנו אבידות בשטח ולא מספרים לנו. אתמול יצאה הודעה רשמית של דובר צה"ל על זיהוי עוד 3 גופות של חללים. הם גם נתנו תאריכים מתי החייל נפל. אחד מהם נפל ב 25 לאוקטובר, ולא אמרו כלום באותו היום.

אני כבר חזרתי למוד הרגיל שלי לגבי התקשורת. קורא חדשות, אבל לא מאמין לאף אחד.

דובר צהל אמר היום שיש מחיר כואב למלחמה. אני חושב שזה ברור לכולם למה הוא מתכון. עצוב אבל הכרחי. מדינה שרוצה לחיות צריכה להבין שחילים צריכים להגן על האזרחים ולא ההפך. מה שקורה פה במדינה זה פשוט לא נורמלי ומטומטם. אזרחים משלמים בגופם בשביל שחילים לא יפגעו. צריך להפסיק עם זה. גם מול חיזבאללה.

ידענו שזה יגבה מחיר, אבל כל פעם זה כואב מחדש.

שניי חיילים נהרגו ועוד שניים נפצעו קשה. סעמאק

האמת שלפי הרמיזות ממוקדם יותר חששתי ממשהו גרוע בהרבה… טרגדיה, אבל אנחנו נשלם עוד הרבה יותר מזה - וזה מה שצריך.

מלחמה זה נורא, אין ספק. האלטרנטיבה נוראה יותר.

בניגוד למדינות אחרות שם הצבא זה קומץ של אנשים שהסבירות להכיר אחד מהם שואפת לאפס, הצבא אצלנו זה הילדים, האחים והאחיות ולפעמים ההורים של כל אחד ואחד מאיתנו.

ועדיין, אנחנו צריכים ללמוד כמדינה לפעול מהראש ולא מהבטן. קחו לדוגמה את צביקה מור. הבן אדם צריך להדליק משואה ביום העצמאות הקרוב, אמן עם הבן שלו. התראיין הרגע והתנגד בתוקף לעסקה שתשחרר מחבלים, למרות שהבן שלו חטוף.

שהעסק יגמר כל כך הרבה אנשים מהחברה האזרחית+לוחמים פשוטים דרג זוטר יהיו זכאים להדליק משואות שבכנות אני חושב שיצטרכו לעשות את הטקסים בפעימות שונות כי לא היה מספיק לתת להם…

מעולם לא היו אזרחים טובים כל כך שראוים למנהיגים הרבה יותר טובים ממה שיש פה. איזה ניגוד קיצוני.