הסכסוך הישראלי פלסטיני

https://twitter.com/i/status/1724351035806818564

שבוע אחרי הטבח עוד לפני התגובה של צהל

מודה שאני קצת מעודד מהעסקה הנרקמת.

זה חלום באספמיה שנשחרר את כל החטופים במכה אחת, זה חלום שהם בכלל חיים ושחמאס אכן יודע מי נמצא בדיוק ואיפה.

אם אפשר לשחרר חלק מהחטופים בתמורה לכל מיני מחבלונים קטנים ונשים, זה סבבה מבחינתי. אני קצת (הרבה) מבואס לגבי הפוגה הומניטרית כזו או אחרת שתוציא אותנו מהמומנטום, עם זאת, אולי אנחנו צריכים הערכות מחדש אחרי שיצאנו משיפא בערך עם 0 חטופים אחרי כל הדרמה…

באמת קשה לי להאמין שמישהו ציפה לצאת משם עם חטופים אחרי שהצבא פימפם בכל במה אפשרית שהוא בדרך לשיפאא והנה אספקה רפואית / עזרה בפינוי במשך בערך שבוע. הצליחו להוציא הודעה רשמית מארה"ב שחמאס השתמשה בבית חולים לצרכים צבאיים וזה מספיק טוב.

נכון.

ועדיין, מטרת הצבא לסכל איומי בטחון (היינו הכרעת החמאס) ולהשיב את החטופים. בינתיים, ההישגים חשובים אבל פחות מורגשים. חטופה אחת חזרה והרס רציני של מתחמי טרור. בקושי הורדנו ראשים. החמאס עוד רחוק מלרדת על הברכיים ולהתחנן, אין עדיין מרי נגדו ברחובות עזה בצורה מורגשת.

אני חושב שבעתיד הקרוב נגלה שהמטרה השתנתה מ״מיטוט החמאס״ ל״להרתיע את החמאס, לפגוע בתת הקרקע ובסמלי שלטון״

לצערי אני לא רואה איך פעולה צבאית אגרסיבית כמו ״למוטט את החמאס״ הולכת יד ביד עם לשחרר את כל החטופים בשלום

כרגע בעידוד מסיבי של התקשורת(פחות לגיטימי בעיניי) ולחץ(לגיטימי) של המשפחות מטרת המלחמה/מבצע הפכה להיות החזרת כל החטופים

לא אתפלא אם ביבי ומערכת הביטחון ישתמשו בהחזרת החטופים כקלף להתקפלות מהמלחמה
סטייל ״רצינו למוטט את החמאס אבל הברירה הייתה או להקריב את החטופים שלנו או לצאת איתם אבל בלי החמאס״

שוב פעם פוליטיקאים שמטפסים על עץ גבוה עם הצהרות בומבסטיות ״לא תהיה הכנסת דלק״ ״לא תהיה הפסקת אש״ ״נמוטט את החמאס״ בלי לחשוב צעד וחצי קדימה

ביבי אשם בזה, לדעתי הוא היה מוריד הרבה מהלחץ ומגדיל את הלגטימיות. אם הוא היה אומר את הדבר שכל בר דעת הוא ברור, אני אחראי , אני יקח אחריות בסוף המלחמה. אבל בנתיים אני ינצח את המלחמה הזו.

הלגטימציה שלו היתה עולה. התקשורת הפוליטית שיש לנו בארץ היה מאבדת קלף נגדו . והוא היה יכול להגיד את הדבר שמנהיג צריך להגיד “המלחמה לא תיפסק עד הכניעה המוחלטת של חמאס ושיחרור כל החטופים.”

אבל שהוא מנותק כל כך וחושב שיש לו עתיד פוליטי ושהתקשורת הרק לא ביבי מתוך פוזיציה מוחלטת משדרת כזו חולשה. אני מסכים איתך. הפסקת אש של שלושה ימים+הכנסת דלק לרצועה זה התחלת הסוף של המלחמה.

לא רואה איך עסקה שכוללת הפוגה של 3-5 ימים ואספקת תחמושת ליריב (כן, הדלק והציוד יילך רק למטרות הומניטריות, אפילו הBBC לא מאמין לזה) וכל זה תמורת כ50 חטופים מתוך 240 היא עיסקה טובה.
אה, וכמובן ששכחתי שנותנים להם אנשים בתמורה.

לא למדנו כלום.
שום הפוגה ושום דלק ו/או ציוד הומניטרי.
עסקה רק ראש תמורת ראש וזהו.
לא רוצים?! לא צריך.

לא מקנא ולא רוצה להתחלף עם אף משפחה שיקיריהם וילדיהם בעזה אבל לא זורקים לפח מלחמה בגלל 50 חטופים שלא ברור מה מצבם.

ואיך שאנחנו מכירים את הצד השני, יחזירו חלק גופות וחלק תיאלנדים/אזרחים זרים שלא באמת יהיו שווים את המחיר.
הם מכירים אותנו טוב ויודעים מה משחק לנו.

המלחמה היא בעיקר בגלל חטופים… מדינת ישראל צריכה קודם כל להחזיר אותם.

כן התאילנדים והזרים האלה… לא שווים כלום…

אני שמעתי שהם מוכנים לעסקה של כולם תמורת כולם.

הם יתנו לנו את כולם, ואנחנו כולנו נעזוב את ישראל למדינה צד ג’.

העסקה המסתמנת לפי כלי התקשורת הישראלים היא שחרור 50 חטופים (נשים וילדים) תמורת שחרור 150 אסירים בטחוניים + 5 ימי הפוגה בלחימה.

סלחו לי, אם ישראל מסכימה לזה, זה המשך ישיר למחדל שהיה כאן קודם לכן. לא שינו כלום בדפוס החשיבה.

המלחמה לא בעיקר בגלל החטופים.
המלחמה היא כדי לחסל את החמאס ולהסיר את האיום הבטחוני על הדרום מכיוון הרצועה. אם היו כ1300 הרוגים בלי אף חטוף ישראל היתה עושה אותו דבר ואולי אפילו בצורה קשה יותר כי אין חשש לפגיעה בחטופים.

מדינת ישראל ממש לא צריכה קודם כל להחזיר אותם אלא צריכה קודם כל להגן על עצמה. ברור שהחזרתם היא ערך עליון אבל לא הגבוה ביותר.

לא יודע איפה הבנת שהם לא שווים כלום.
חשוב מאוד להחזיר גם אותם ומדינת ישראל אחראית לשלומם.

ואחרי כל זה, תשאל את האזרח מהשורה (כולל את דן ששמח מהעסקה) האם הוא מסכים לשחרור אסירים ביטחוניים, הפסקת הלחימה ואספקת תחמושת לאויב תמורת גופות ואזרחים זרים ואני מניח שהתשובה ברורה.

א. כפי שכבר נאמר כאן - אין שום סיבה בעולם* שהעסקה לא תהיה ראש בעד ראש. אין שום סיבה בעולם שאנחנו נצטרך גם לשחרר אסירים, גם לתת דלק (שבעצם כבר נתנו, ככה שאפילו את הקלף הזה כבר איבדנו), וגם לתת הפסקת אש. שיבחרו אחד מהם, מה שהכי חשוב להם.
*בעצם יש סיבה אחת - שילוב של זה שהמנהיגים שלנו עדיין תקועים בקונספציות הרסניות של ה-6.10, וזה שהרבה יותר חשוב לנו לשחרר חטופים, מאשר להם חשוב כל דבר בעולם בערך. מה שאומר שעדיין לא גרמנו להם מספיק נזק.

ב. מעבר לזה שהעסקה הנרקמת מעידה על המשך הפגנת החולשה שלנו במזרח התיכון, שזה מספיק חמור בפני עצמו, הבעיה האמיתית בעסקה שתשחרר רק את החטופים ה’רגישים’ (ילדים, קשישים, זרים) היא שזה אומר שנאבד כל טיפת לגיטימציה שעוד נותרה לנו להמשך הלחימה.
עכשיו מצד אחד אני לא אומר שאנחנו צריכים להשאיר בכוח תינוקות בשבי באופן ציני, רק לצרכי לגיטימציה, אבל מצד שני צריך להבין שעסקה עכשיו משמעותה חריצת הגורל של כל יתר 190 החטופים הפחות ‘סקסיים’, כמו גם של העוטף כולו, שחמאס עדיין יחיה לו בקרבת מקום.

גם אם הם היו רוצים הם לא היו יכולים להשתמש בקלף כזה, פשוט כי החזרת כל החטופים זאת לא אופציה אמיתית. אין סרט כזה של החזרת כל החטופים, ואין סרט כזה של עסקת ‘כולם כנגד כולם’.
א. חמאס לא באמת שולט בכל האירוע, ויש לא מעט חטופים/גופות שבכלל לא נמצאים אצלו.
ב. חמאס לא מעוניין בכלל במשהו כזה. עסקה של ‘כולם כנגד כולם’ מביאה את המצב לסוג של איזון וסטטוס קוו מחודשים, וזה בניגוד מוחלט למטרות של חמאס ביציאה למבצע הטרור הזה, שלכאורה מדובר במשימת התאבדות ידועה מראש. הסיבה שחמאס יצא למבצע, כפי שהדובר הבכיר שלהם הצהיר במו פיו - היא כדי לערער את המצב כולו לבלי היכר, לא כדי לייצר שיפור כלשהו בתנאים או מצב יציב חדש.
הסיכוי היחידי לצאת מעזה עם ‘כל החטופים’, זה השלמת טיהור כל הרצועה - מה שכמובן יגרור החזרת חטופים רבים בשקי גופות.

אני לא רואה את התאילנדים תורמים לנו חיילים או נשק למאמץ ההירואי שלנו כאן, או אפילו סתם סיוע כלכלי לעורף.
עזוב את זה - אפילו לתמוך בנו ברמת הלגיטימציה הבינלאומית הם לא עושים. החארות האלה אשכרה הצביעו נגדנו באו"ם, בזמן שחמאס טבח וערף ראשים של עשרות אזרחים שלהם, ומחזיק בעוד עשרות כשבויים.
אז כן. אין לי שום כוונה לסכן חיילים שלי או לשחרר מחבלים לרחובות שלנו כדי לעזור למי שלא מוכן לעזור לעצמו.

אני מדבר על בני האדם ואתה מדבר על הממשלה שלהם.

טוב, קצת פסימיות על הבוקר.

יש סיכוי שהגענו לשלב במבצע שהוא ‘בוץ או לא’ ושאולי מכאן, דווקא בנקודה שנראה שישראל בדרך להשלמת העבודה, דברים יתחילו ללכת פחות בקלות.

1. הסברתית נראה שחטפנו מכה סביב כל מה שקורה עם בית החולים שיפא. ה’הוכחות’ של דובר צה"ל לא נראות טוב בלשון המעטה, בטח ביחס לבילד אפ
  2. לפי ההערכות היו כ-30k טרוריסטים בעזה. כנראה שלא חיסלנו את כולם ואפילו לא את רובם. זה אומר שאם הם לא יכנעו, יתכן ומצפה לנו קרב קשה בשטח בנוי. לא ברור מהו ההישג הצבאי סביב המנהרות
  3. גם בלבנון 2 היינו על הסוס ואז דחפו למבצע קרקעי שתכליתו לא ברור מה ושם הסתבכנו
  4. איראן - חיזבאללה, לפי הרמזים, לא מעוניין במלחמה. פגענו בו קשות והעובדה שלא התערב לטובת חמאס היא אמנם ניצחון ישראלי, אבל גם לציר הזה יש נצחונות משלו. שבט בתימן הכריז מלחמה על ישראל ומאלץ אותה ליירט טילים מחוץ לאטמוספירה. נשמע משוגע, אבל זו המציאות שלנו. המלחמה תיגמר והם ישבו להסיק מסקנות עד הסיבוב הבא בו הטילים שלהם יגיעו משוכללים יותר
  5. גל לאומני-משיחי שמציף אותנו ומראה שפנינו להתיישבות בשטח, מוכיח את הטענה הפלסטינית ועושה לנו רע מאד בהסברה. זה רק מחזק אצלי את התחושה שהציבור הישראלי חי במין בועה. לא שומע שום שאלה קשה מהתקשורת בערוצים הישראלים, לא מתעסק ביום שאחרי
  6. שבויים - חמאס הרי לא יעשה עסקה על כולם שתאפשר את המשך הלחימה. כרגע הוא רוצה למכור עסקת ביניים במחיר שלא בטוח שישראל רוצה לקנות. אם הוא יהיה נואש, יתכן ויתחילו להרוג שבויים (ולפרסם סרטונים), אם הם בכלל מחזיקים את כולם תחת המטריה של חמאס. יתכן והם מפוזרים בין ארגונים שונים מה שלא בטוח שבכלל מאפשר עסקה. בסוף יכול להגיע רגע שממשלת ישראל תאלץ לבחור בין שבויים להמשך לחימה. השגת שתי המטרות עשויה להיות בלתי אפשרית.

כל הקטע של שיפא די מסריח. הסוד השמור הכי לא שמור בעולם. אני לא אתפלא אם מדובר בהפלה בפח מצידה של חמאס, מודיעין קל מדי שנדחף אלינו שוב ושוב ושוב במטרה לגרום לנו לתקוף שם (מהאוויר או קרקעית) ולגלות בדיעבד שאין שם כמעט כלום. פיגוע הסברתי מוחלט.

בטח לשיפא הגיעו מלא חטופים פצועים, וכשהחארות ראו שיש להם מספיק חטופים הם - כצפוי - לא דאגו לריפוי ולהצלה שלהם, הראש אומר שהם שיש שם מלא גופות של החטופים וחמאס עוד יאשים את ישראל במוות שלהם.

דיברו פה על גון אוליבר והנזק שהוא עשה לנו. אם בו אני מזלזל. בטאקר קרלסון אני לא, הוא הרבה יותר פופלארי באוכלסיות שאנחנו אמורים להילחם עליהם. וזה הימין השמרן הלבן. והוא עושה לנו הרבה יותר נזק שם.

דרך אגב מועמד להיות הסגן של טראמפ בבחירות הבאות…

בסה"כ, רציתי לומר שבניגוד לרוח הפסימית השורה פה, אני מרוצה למדי מהעיסקה המתרקמת.

שחרור של נשים ונערים - ללא דם על הידיים, הפוגה שתהיה טובה גם לנו אם נדע לנצל אותה נכון, עוד קצת סיוע הומניטרי, כל אלו אינם מחירים גבוהים בעיני.

מהצד השני יש 30 ילדים חטופים בעזה שפוגעים לנו בבטן הרכה יום אחרי יום.
אם יחזירו לנו אותם ביחד עם האמהות והאחים שלהם זה ישחרר הרבה מאוד מתח שיש היום בארץ.

אפילו שאלו לא הילדים שלנו, אנחנו לא יכולים לישון בשקט כשאנחנו חושבים עליהם שם. מבחינתי העיסקה מספיק נוחה. לא ציפיתי מחמאס לעיסקאות נוחות בכל מקרה.

אחרי שיחזירו את הילדים הייתי שמח לחזור למפתח של שעת הפסקת אש עבור כל חטוף. אבל על מי אני עובד… זה לא יקרה כי אנחנו בני אדם והאזרחים שלנו לא משמשים לנו מגן אנושי אלא הם חשובים לנו.

על כל פנים, לא מבין את הפסימיות וקול הצעקה שאתם מקימים. לעתים נדמה לי שחלקינו בכלל לא מחוברים למה שקורה פה מסביב.

וגם לדעתי, יום אחרי שהילדים יהיו בבית - צה"ל והחברה הישראלית בכלל יתפוצצו על עזה בכוח עוד יותר גדול.
עכשיו הנשימה נעתקת ונחנקת בגרון מהמחשבות המדאיגות על הילדים. כשהם יהיו פה כולנו ננשום יותר עמוק והכוח יהיה יותר עוצמתי.

כי אתה שוכח שאתה חי בישראל. הפגנות מטורפות של איך שחררתם את X אבל את הילד/אח/אמא שלי השארתם שם are coming.

https://twitter.com/YehoshuaYosi/status/1725433333620871551/photo/1

סוף סוף כתב ועוד פרשן צבאי שאומר את האמת.

מדהים לראות גם את התגובות, כאילו הוא מנסה “לנקות” את האשמה מביבי .

“את התמיכה בעסקה הקטנה של 50 משוחררים בלבד מובילים בני גנץ וגדי איזנקוט. כתבתי בזכות הכניסה שלהם לקבינט, אבל חובה לומר כעת שהם מראשי הקונספציה המוטעית מול חמאס. המטכ״ל שהיה שבוי כולו באותה תפיסה נבנה בצלמם. לא למדנו את הלקח, ואנחנו מאפשרים לסינואר להתל בנו במקום לפעול מולו בעוצמה”

יוסי יהושע.