הסכסוך הישראלי פלסטיני

https://twitter.com/Yonatan_Jaku/status/1725439696363307256

במקום להגיב בעצמי, הנה הוא כבר דייק.

אני קצת לא מבין למה מתקשים להבין שמשתמשים בתושבי עזה כמגן אנושי. ההתייחסות הזאת להפצצות בעזה כ"עונש קולקטיבי" היא שקר עצום שמוציא אותנו רע.

בתגובה לציוץ שלו דבילים שלא יודעים להבדיל בין דגלי פלסטין לאמיריות.

מילא להיות תומך נאצי, אבל גם לא לדעת להבדיל בין דגלים?

https://twitter.com/shaulig/status/1725589716030861575/photo/1

הם היו צריכים ללכת על העיצוב האדום/בורדו-לבן שמאפיין כל אמירות בנפרד אם הם רוצים להיבדל מהפאן-ערביזם.

באמת שאני לא יודע אם אני אוהב את הפסקת האש הזו או לא…

כלומר, ברור שזה באמת ערך עליון להחזיר את החטופים הביתה - לא סתם סיסמא פוליטית אלא משהו מהותי מאין כמוהו.

מצד שני, כל כך לא בא לי לתת להם לנשום, כל כך לא בא לי לתת להם להתארגן, רוצה שימשיכו לכתוש אותם עוד ועוד עד לכניעה מוחלטת.

על מי אני עובד. מלחמה זה דבר מורכב, זה רק נדמה לנו שאפשר לתת זבנג וגמרנו. בפועל זה לוקח כל כך הרבה זמן כי יש כל כך הרבה מה לעשות.

יאללה, שיחזירו כבר את הילדים הביתה.

ויסקה צה״ל, ויסקה ישראל.

אני חושב שהכל תלוי באיך הפסקת האש הזו תיגמר. אם נקבל באמת 50 חטופים ובתמורה נתנו להם 100 אסירים + כמה ימי התארגנות, כאשר בסיום הימים הללו חוזרים ללחימה באופן מלא, גם אם ימי ההתארגנות הללו אפילו יובילו לכמה חיילים הרוגים בדרך זה כנראה יהיה שווה את זה.

החשש אני מניח הוא שהחמאס ישחק משחקים, ידרוש עוד ועוד ימים ולא באמת יעמוד בהתחייבויות שלו. ואחר כך לך תסביר לעולם שאין לך אחות.

וכמובן יש את התסריט הגרוע ביותר שזה רק סולם ראשון לתחילת הדרך של הממשלה לרדת מהעץ של מיטוט החמאס. אני נכון לעכשיו עדיין אופטימי מספיק כדי להתקשות להאמין שזה נכון, אבל אם זה נכון, אבוי לנו.

בהפסקת אש הם ישימו את כל הילדים והתינוקות שנהרגו להם לצילום ואל גזירה תעשה מזה קרקס ומטעמים .

ביידן בשנת בחירות והוא גם כך מפגר בסקרים וצריך את המוסלמים ואז לך תתחיל שוב אש וזה בהנחה שהם באמת נוצרים את האש…

אני נגד שיחרור מאסיבי של מחבלים וכך הייתי גם בעיסקת שליט, אבל ברור לכולנו פה, שזה מצב קיצוני ויוצא דופן.

אין לי באמת לב או רצון, להשאיר תינוקות וילדים אנשים בשבי שם,

לפעמים צריך להגיד את האמת, אין לי מושג מה אפשר לעשות במצב כזה.

אני לא מבין למה מתקפלים לחמישים וחמישה ימי הפוגה.

כוס אומו!!!
למה לא דואגים לחיילים שלנו למה?

כתוב ארבע.

עוד מאותו בית היוצר:

הדרך להבטיח את ביטחון אוקראינה - הקמת מדינה רוסית בקייב.

הדרך להבטיח את השמירה על זכויות אדם בעולם - מינוי איראן לראשות הוועדה באו"ם.

הדרך להבטיח את הקמת הסופרליג - חיזוק פיפא ואופא.

הדרך להבטיח את הצלחת ריאל מדריד - החתמת אנצ’לוטי על חוזה ארוך טווח.

הדרך להבטיח את בריאותם של שחקני ברצלונה - ניהול עומסים של צ’אבי.

הדרך להבטיח את הצלחתה המקצועית של מנצ’סטר יונייטד - טוב, אל תגזימו…

מה הרעיון לנסות לדחוף אותנו לניסוי הגיאופוליטי הזה? איך זה הגיוני? ואם זה יתחרבן ויכבשו את ישראל מה הלאה?

לא מבין את זה. @Ganjo נשמע שזה תואם את הכיוון שלך. מה מגן עלינו פה מה worst case scenario?

אז לא תהיה יותר ישראל ולא יהיו יהודים והעולם ינשום לרווחה עד שהמוסלמים ימשיכו במשימה שלהם לכבוש את כולם

מה שנקרא - בעיה שלנו, בטח לא שלהם

ככל שעובר הזמן מבינים כמה העיסקה הזו גרועה. אבו מרזוק כבר אמר שרוב המשוחררים זה אנשים עם אזרחות זרה או כפולה.

ישארו שם עדיין נשים וילדים.

זה גם ההתחלה של הסוף של המלחמה

ואני ממש נרגע שאומרים לי שכל גורמי הביטחון בעד העיסקה ושיש לנו אמצעים שיאפשרו לנו לעקוב אחרי החמאס … לא יודע , לא שמענו את זה גם לפני המבצע שחמאס מורתע ואמצעי טכנולוגי שיבלום אותו ושכל גורמי מערכת הביטחון בעד הסדרה מול חמאס?

אותו דבר בדיוק.

יש לנו עם נפלא אבל ראש ממשלה ממשלה ודרג צבאי בכיר שלא ראוי לעם הזה.

ואז שניה לפני חידוש האש יודיעו לנו שתמורת עוד חטוף ששמו x דורשים עוד 48 שעות הפסקת אש אחרת יורים בו

אני לא יודע אם אם יצטרכו להגיע לזה. הם בהפסקת אש פשוט ישימו את כל הילדים והתינקות שנהרגו להם בתור יחצ לאל גזירה… הלחץ העולמי יגבר וידרשו מאיתנו להפסיק.

אני מסכים עם מוש, לדעתי זו המטרה המרכזית של הפסקת האש מבחינתם. לייצר מומנטום של עצירת הלחימה והגברת הבכי. יש כאן סיכון עצום לישראל שכן כל עוד חמאס עדיין שולט ברצועה, הוא ישלוט בנראטיב שיוצא משם, לא משנה כמה הוא שקרי או מניפולטיבי.

צריך רגע להגיד את האמת, עד כמה שהיא קשה. אירוע החזרת החטופים הוא אירוע טקטי חשוב מאין כמוהו, אבל הוא איננו אירוע אסטרטגי למדינה. השאלה האם הצלחנו להחזיר 10%, 50% או 100% מהחטופים בחיים לא תשנה כהוא זה לעתיד המדינה (היא כמובן תשפיע עמוקות על כמה מאות משפחות, ואני לא מזלזל בזה). מנגד, השאלה כיצד המלחמה הזו תסתיים, מה יהיה הסטאטוס של חמאס ועזה, או של ישראל בעולם הערבי והמערבי - זו שאלה אסטרטגית והיא חשובה לעתיד בטחון המדינה (והאזרחים שבה) הרבה הרבה יותר.

אני לא מעורה בפרטים ובמודיעין, ועל כן אין לי דעה נחרצת לגבי העסקה המתגבשת. אבל לחלוטין קיים סיכון שאנחנו שוב פעם מבצעים טעות אסטרטגית קשה שנבכה עליה עוד הרבה הרבה הרבה יותר ממה שבכינו על עסקת שליט.

ומה שהכי מרתיח בכל הסיפור הזה הוא התקשורת הישראלית, שמבחינתה המורכבות הזו לא קיימת כמעט. שם ברור לחלוטין שצריך להביא לעסקה בכל מחיר. זה כל-כך מעצבן לראות, אבל אז אני נזכר שמדובר באותה תקשורת שמאל שכבר הוכיחה בעבר כל-כך הרבה פעמים שהיכולת שלה להפיק לקחים מטעויות עבר היא בערך 0.

אני חושב שהסנטימנט בציבור הישראלי הוא מאוד מאוד ברור גם בשמאל וגם בימין (לא שיש דבר כזה בכלל): הטעות היא לא לעצור עכשיו לחמישה ימים. הטעות תהיה לא להמשיך אחרי חמישה ימים.

אין שום היגיון לא להפעיל את עסקת השבויים מחשש לטעות עתידית. אפשר פשוט להחליט שלא טועים בעוד שבוע. ושוב טיעוני העולם יגיד וכל השטויות האלה…

שלא לדבר על העובדה הכל כך פשוטה שכל עוד נלחמים בעזה גנץ אידיוט שימושי וברגע שמפסיקים להילחם בעזה גנץ מפסיק להיות אידיוט שימושי ובעצם אין שום אינטרס לנתניהו להפסיק את הלחימה (ועכשיו יקומו כל המתייפיפים ויגידו לי שמה פתאום שנתניהו בכלל לא עוסק בזה).

נראה לי אפילו נתניהו כבר מבין שברגע שנגמרת המלחמה הוא לא נשאר ראש ממשלה.
הקולות מתוך הממשלה כבר מאוד ברורים - בין אם הם בונים לעצמם את הקייס ליום שאחרי, בין אם הם באמת מבינים שהייתה טעות ושצריך לתקן ובין אם הם באמת נגעלים מעצמם.

לא נכון. אתה מתייחס לאסטרטגיה רק במובן של יחסי חוץ, ושם אני באמת לא חולק עליך. אבל יש גם אסטרטגיית פנים. מה ההסכם שלך מול הציבור? מה אתה משדר לציבור? מה אתה רוצה לקבל מהציבור בתמורה? מה אתה רוצה להעניק לציבור?

זה קל להגיד שאנחנו מקדשים את החיים והם מקדשים את המוות ולכן אנחנו ננצח למרות שזה יהיה מאוד קשה (כי להם בעצם אין מה להפסיד). בפועל, לקדש את החיים אומר הרבה דברים, ובין היתר זה אומר שאתה לא מפקיר חטופים.

במישור החוץ אתה מפסיד כוח מול חמאס ועזה ושאר האויבים. במישור הפנים אתה מקבל עוצמה אמיתית לעם ישראל. מה הערך של הטרייד-אוף? לא יודע את התשובה, אבל הוא בטח לא 100-0 כמו שאתה מציג את זה. יש פה משוואה קצת יותר מורכבת.

לא מסכים בכלל. אני מדבר אסטרטגית על האינטרסים של אזרחי המדינה, כלומר כלפי פנים. אגב, גם יחסי החוץ שלנו הם אמצעי לאיכות החיים שלנו כאזרחים פה. אבל בכל אופן ובלי קשר - ההסכם של המדינה מול הציבור דורש את הכרעת חמאס, והסרת האיומים באופן כללי, הרבה הרבה הרבה יותר מאשר שהוא דורש את החזרת האזרחים החטופים. מי שלא מבין את זה או שאינו מבין את הפונקציה של המדינה או שלא יודע לעשות מתמטיקה פשוטה של 240 מול 10 מליון.

השיקולים היחידים הרלונטיים לתמיכה בעסקה הם טיעונים שאין בה כדי להוות סיכון אמיתי להשלמת הייעדים האסטרטגיים שלנו במלחמה הזו. זו אגב כמובן אפשרות קיימת לגמרי (ולכן לא גיבשתי דעה לגבי העסקה) - בשונה לחלוטין אגב מעסקת שליט שהייתה שגיאה אסטרטגית איומה מלכתחילה - אבל לטעון שמלכתחילה היעד הזה קודם ליעד של מיטוט החמאס ושינוי המצב הבטחוני כאן כחלק מהחוזה של המדינה מול האזרחים? זה פשוט לא נכון. אם כבר, להפך. אם העסקה הזו באמת תוביל לפגיעה ביעד המלחמה מספר אחת, אזי שהמדינה הפרה שוב את החוזה שלה מול האזרחים, פעם נוספת אחרי ה-7 באוקטובר.

דיווח: העיכוב בעסקה - עקב דרישות חמאס בנוגע לכלים של צה"ל

גורמים מדיניים מסרו לפני זמן קצר כי העיכוב בעסקה נגע לדרישות חמאס לגבי תנועה ומיקום של כלים צבאיים של צה"ל במהלך ההפוגה.

אין לי מילים.