הסכסוך הישראלי פלסטיני

זה סרטון מ2019

נו אתם בוחרים להיתמם לי פה <?

זה סרטון שמראה את מה שמערכת הביטחון חשבה על חמאס לפני שבעה באוקטובר. עכשיו הם זורקים הכל על ביבי. אבל הם דחפו להסדרה יותר גדולה מול חמאס. הם גרועים בדיוק כמו ביבי, אולי אפילו יותר.

כל הסיסמאות שלו שהוא אמר בסירטון זה בדיוק הדעה של מערכת הביטחון לפני 7 באוקטובר שעה 6:25

קונספציה .

למה הבאתי אותו ? כי זה מראה כמה הפרשנים הם חבורה של צבועים. לפני המלחמה כולם היו בסירה של הקונספציה.

עכשיו הוא באולפן מתנהג כמו רמבו גדול רוצה להשמיד את חמאס. תשמעו את הסרטון . זה לא קשור לזמן. אני יכול לחפש סרטונים שלו (ושל כל כתבי החצר של מערכת הביטחון בשאר הערוצים) כמה שבועות לפני אם אותם קלישאות שהוא אמר אז. זה לא הנקודה.

דרך אגב, שחושבים על זה , זה רק מראה כמה המערכת רקובה. כל הכך הרבה שנים , קצינים מתחלפים רמטכלים שרי ביטחון אבל הקונספציה נשארת על תילה ואין אף אחד שמערער עליה.

דרך אגב, האלוף היחיד שאני יכול לכבד זה עמוס גלעד שהודה שהוא טעה ונכשל.

אף אחד לא מיתמם… הנקודה שלך הייתה ברורה ואני די בטוח ששי היה ציני, גם אם הוא חשב שהסרטון מהתקופה האחרונה.

כן זה כל המטרה שלי.

יש את לפני שבעה באוטובר שמערכת הביטחון וביבי היו על סירה אחת ויש את אחרי שבעה באוקטובר שכל האלופים והפרשנים לשעבר פתאום “נזכרו” שהם תמיד רצו למוטט את חמאס ורק ביבי הרשע עמד מולם ומנע מהם את זה. שזה שקר מוחלט.

זה פשוט מגוחך בעיני.

למה אתה מדבר כאילו ביבי לא היה בשלטון אז? או שהוא לא היה לפני, או חלק מהקונספציה. האלופים יצאו טיפשים וצריכים לשלם, אבל יש לך תחלופה בעמדות שלהם. ביבי ניהל פה את הקונספציה, ומצד אחד זעק חמאסטן ומצד שני טען שהוא מוכנע במשך שנים.

אני יודע שאתה תגיד שאתה לא מנתק אותו מזה, ואני אענה לך שוב שיש מבחינתי היררכיה מאוד ברורה במסדר האשמים. אין פה אנשים שאין להם חלק באשמה פה ברמת ההנהגה והפוליטיקה בישראל, בטוח לא ממספר השנים האחרונות, אבל ביבי נמצא בראש הפירמידה הזאת.

כי תחליף רק את ביבי (או כמה שעירים לעזאזל) והמערכת תשאר אותו דבר. וגם אם ראש ממשלה אחר יהיה לך את אותה תוצאה בעתיד.

תעשה את מה שאני מציע וזה טיהור מוחלט של מערכת המודיעין הצבא והדרג המדיני (ביבי) ויכול להיות שלשם שינוי יהיה לך מערכת שתסיק מסקנות ותמנע בפעם הבאה את “שבעה באוקטובר”.

תחליף את ביבי בלפיד גנץ או איזנוקוט זה אולי יספק אותך בהרגשת הנקם אבל לא יתקן את המערכת באמת.

דבר שני, מבחינתי ביבי יותר אשם , בקונספציה ובסבבים החסרי תועלת שניהלנו מול חמאס מאז שהוא עלה לשלטון. שרואים את המחדלים שנעשו בשבעה באוקטובר בצבא. אז אני מצטער ביבי לא אשם שהתפצתיניות מתחננות שיקשיבו להם ומאימים עליהם במשפט. ביבי לא אשם שמביאים לראשי המערכת את החוברת של הפשיטה העתידית והם אומרים לאותה הנגדת “שהיא לא מבינה…”

פה ביבי אשם חלקית והמערכת הצבאית אשמה יותר. בקונספציה אני מאשים יותר את ביבי מאשר את הצבא.

וואלה לא.

15 אלף הרוגים, במלחמה בת חודשיים, עם אויב שנטמע בתוך סביבה אזרחית, ומתוכם לפחות שליש מחבלים - זו לא כמות עצומה. במלחמת העולם השנייה בקרבות עצימים, זאת בערך הכמות שנהרגה ביום אחד של לחימה. וזאת בערך כמות ההרוגים הצפויה בשבוע אחד או פחות של לחימה בלבנון.

ובעיקר לא - אלו לא ‘קורבנות’, ולא מתהפכת הבטן.
כבר כתבתי על זה יותר מפעם אחת, ואני עומד מאחורי זה - יש מספיק הוכחות שסותרות את התזה האופטימית אבל השגויה מן היסוד, של ‘תושבי עזה “שבויים” בידי חמאס’. אין מציאות כזאת של 2 מיליון אזרחים ששבויים בידי פחות מ-30 אלף חמושים. תושבי עזה בחרו את החמאס, והם עדיין עומדים ברובם הגדול מאחורי המעשים שלהם - אם במילים ואם במעשים. מספיק לראות את הברברים האלה מנסים לטפס על הרכבים עם החטופות המסכנות, או את הדיווחים על ניסיונות הלינץ’ שכמעט עשו בהן בדרך לשחרור. לכך מתווספות הזוועות שעברה אורי מגידיש, שהייתה חטופה בידי אזרחים (אה כן, גם אזרחים חטפו אנשים) ; העובדה שרון קריבוי הסתובב בעזה 4 ימים שלמים בלי שאף-אחד עזר לו, לפני שאזרחים החזירו אותו לידיים של חמאס ; כמו גם צהלות השמחה ודגלי החמאס שמתנופפים בגאון אצל אחיהם מהשטחים (שלהזכירכם - לא נמצאים תחת שום איום של החמאס, שיכול ‘להצדיק’ את זה).

למי שעדיין ‘מתהפכת הבטן’ מהתוצאות הנצרכות של המלחמה הצודקת מאין כמותה הזאת - סימן שהוא עדיין שבוי עמוק בתוך הקונספציה, יחד עם מרבית העולם המערבי.

מבחינת לקיחת אחריות וההשלכות ביבי אכן בראש הפירמידה. אבל מבחינת אשמה הצמרת הביטחונית אשמה לא פחות לדעתי… לעזעזל הם אנשי מקצוע, הם היו חייבים ללצעוק מהגגות “המצב בקנטים וראש הממשלה שבוי באשליות” הם אמורים להיות מומחים לא? בטח שלא פוליטיקאים ששומרים על הכיסא שלהם.
אני שף, אם הבוס שלי היה אומר לי לבשל סחורה מקולקלת הייתי מתריע ומתפטר.

במקרה הזה הם עזרו מרצון לשף לבשל אוכל מקולקל. זה הבעיה. הם הסכימו ועזרו מרצון מוחלט לבשל אוכל מקולקל ושכל הסועדים קיבלו הרעלת קיבה הם אמרו “שרק השף אשם”.

אז אם תחליף רק את השף ותשאיר את הטבחים אז מה עשית?

מסכים איתך בכללי.

הרבה מזה באשמת ההסברה הישראלית גם לדעתי. ישראל רוצה לצאת כל כך מוסרית שהיא מפמפמת לתקשורת העולמית שנלחמים רק בחמאס ולא באזרחים התמימים השכם וערב. מבאס מאוד.

דוגמה קטנה שמרתיחה אותי- הביטוי “מחנה פליטים” כשמדובר בעצם בערים וכפרים יוצר תמונה לעולם שהעזתים חיים באוהלים והם אנשים מסכנים, כשבפועל הם חיים “די ברגיל” שם.

תכף תגיד שהוא רק היה בורג במערכת. הוא נכח והיה דמות קובעת בכל קבינט בטחוני, הוא הנחיל מדיניות לאורך שנים. לא מבין באיזה קטע אתה ממעיט כל כך בתפקיד של ראש הממשלה פה.

הטיהור יקרה בוודאות במערכת הצבאית, שם אין לאף אחד גב של בוחרים או דרך לשמור על עצמם. אותם יהיה הכי קל להחליף, ועל כן הם דיי מהר לוקחים אחריות כי אין שום טעם להכחיש. זה יגמר בפנסיה נוחה וזהו. הטיהור בפוליטיקה תלוי בנו וזה שלא ניפול בפח של “הוא רק היה שם ולא קיבל הודעות”.

אני אתאפק מלדבר באינטרנט איזה צוותים צמצמו משמעותית במודיעין שלא כיסו מידע כראוי בגלל שהגיעה החלטה מגבוה לקצץ בהם. החלטות כאלו שמגיעות מגורמים מאוד בכירים ברמה הביטחונית (אולי גם שר הביטחון). תאמין לי, אני לא מוריד מהאשמה של האלופים במה שקרה.

היו כאלו שפתחו את הפה, ולהבנתי לא נשארו שם כדי להשפיע. דוגמא קלאסית זאת ההתפטרות של ליברמן ויציאתו מהקבינט אחרי ששוב נתניהו עשה מה שהוא רוצה. או אם נמשיך באנאלוגיה, הסו שף התפטר והשף עדיין שם זין.

אני לא מבין איפה ראית שאני ממעיט מאחריות שלו? בכנות זה מעצבן. הוא צריך לסיים את התפקיד שלו והקרירה הפוליטית שלו דקה אחרי שהמלחמה נגמרת וללא קשר לאחרים. אבל הוא לא לבד בזה.

אני לא חושב שמאז המלחמה תמצא הודעה אחת שלי שמגינה עליו. הוא מבינתי כישלון מוחלט. אבל להפיל עליו את כל האחריות , במיוחד על המחדל של שבעה באוקטובר זה לחפש שעיר לעזאזל.

דרך אגב זה גם מחזק אותו בבייס כל הגישה הזאת. אבל זה דיון אחר.

כשאתה כותב משפט כזה אתה בעצם מצייר את זה שזורקים את האשמה עליו כאילו אין לו חלק, ואז אתה מסתייג וטוען שאני מכניס לך מילים לפה.

מנגד, אני בכל הזדמנות אומר שכולם אשמים אבל הוא גבוה בהיררכיה הזאת. אז אתה טועה בהנחה שלך שזה “ההבדל ביני לבינך”. אני לחלוטין עקבי בטענה שלי, וברצון למנוע מצב שתהיה טענה כלשהי שמורידה אפילו במיל מהאחריות שיש לביבי פה.

קצת פספסת באנלוגיה אבל לא משנה… במצב כזה גם השף וגם בעל הבית צריכים לשלם את המחיר.
הנקודה היא שהיו צריכים להפוך את השולחן ולהתפטר כולם. זה היה עושה רעידת אדמה ואולי משנה את המצב (אולי גם לא אבל לא נדע לעולם).

ביבי צריך לשבת בכלא על המחדל בהתנהלות שלו. צמרת הבטחון צריכה להיות מפןטרת עם קלון ובלי פנסיה, שיעבדו בפלאפליה עד סוף חייהם כי בתפקיד שלהם הם נכשלו בצורה אפית.

בסוף כולם פה טוענים את אותו דבר… אני לא רואה איך משה מוריד אחריות מביבי, הוא בעיקר טוען שצמרת הבטחון מנסה להוריד אחריות מעצמה.

*וזה אגב לא מוריד מהעובדה שגם ביבי מנסה להוריד אחריות מעצמו.

בכנות, זה לא משנה מה הבייס שלו אומר. מי שטוען שהוא ימני אידיאולוגי ובוחר בו שוב כנראה שאין טעם לייצר איתו דיון על זה.

משפט הזה בדיוק מראה מה אני חושב על מערכת הביטחון וביבי. הם כולם היו על סירה אחת ולכן כולם כולל כולם צריכים לשלם את המחיר. זה בדיוק מה שאני חושב.

לא פחות ולא יותר.

מבחינתי יש את יום של השבעה באקוטובר ויש את הקונספציה שהביאה את השבעה באקטובר. שתי הצדדים אשמים. חלק אחד יותר וחלק שני פחות.

דרך אגב, כתבתי את זה גם פה בהתחלה. גם אם ביבי היה ראש ממשלה שבוע ראשון והוא היה טירון מוחלט הוא היה צריך להתפטר אחרי המלחמה. הוא נושא באחריות. זה לא קשור כמה הוא אשם ומה הוא ידע או לא ידע. אחרי שמבצעים בעם שלך שואה אין מצב שאתה נשאר אחרי זה ראש ממשלה.

צודק מאה אחוז, המטרה שלי זה לחיות במדינה יותר טובה. זה לא יקרה אם ביבי ישאר ראש ממשלה אבל זה גם לא יקרה אם רק הוא ישלם את המחיר של המחדל הזה.

בכנות אני לא מבין את הבעיה עם העמדה שלי.

על מה זה מתבסס? כל ההערכות מדברות על זה שצמרת הביטחון תשים את המפתחות בסוף המערכה… לעומתם יש את נתניהו שנמצא עמוק בקמפיין.

ממש לא נכון. הציפיה שראש הממשלה יתפטר היא לא איזה אקט סמלי ואוטומטי. זה לא ועדת קישוט. אתה לא מתפטר כי אתה נושא באיזו אחריות מיניסטריאלית כללית.

לא מבין מה קשור השיעור שנתת בציונות למה שכתבתי. האסון ההומניטרי לפיו נהרגים כאלף איש ביום, חלקם הגדול מאד ילדים הופך לי את הבטן ואני לא מתבייש להגיד את זה. אני מבין שאתה רואה את זה כרע הכרחי, גם אני במובנים מסויימים. הקונטקסט של מה שכתבתי הוא שהציבור והתקשורת הישראלי מצויים בהתעלמות מוחלטת ממה שקורה - עובדתית כי פשוט לא מדווחים על זה - ולכן זוהי עצימת עיניים שעשויה לגרור ‘הפתעה’ כשקשיים יגיעו מהכיוון הבינלאומי.

https://x.com/relevant_il/status/1722199904259629418?s=20

אני לא יודע בדיוק זאת טענה של משה לא שלי… אני לא מספיק מעורב בנושא, הדעה שחוויתי בעניין היא על סמך ההגיון השלי בנוגע לפרטים שניתנו בדיון פה.

בשביל מי בדיוק אתה מפרסם פה את הפרופוגנדה הזאת שלך?

אנחנו ביום ה52 למלחמה, תוריד מזה שבוע של הפסקת אש ואתה לא קרוב בשיט לאלף הרוגים ביום.
בימי המלחמה אני (שמתעניין הרבה פחות מהישראלי הממוצע) רואה כל יום יומיים עדכון של הרוגים עזתים בynet. מה אתה רוצה שיראו יותר לאזרחי ישראל? תמונות של אנשים קבורים מתחת לבניינים? של עזתים בוכים על בובות?

"חלקם הגדול מאוד ילדים? מי סיפר לך את זה? החמאס? מה זה ילדים בדיוק בעזה? צעירים בני 14-18 שנושאים נשקים ומטענים זה גם ילדים אצלם.

בקיצור בגדול אתה צודק… מתהפכת הבטן מזה שאנשים תמימים נהרגים (גם אם אנחנו חלוקים לגבי המספרים) אבל יותר מתהפכת הבטן וקורס המח מחוסר היכולת של אנשים להבין שיותר כואב על חייל אחד ישראלי שמת שלא לצורך מאשר 1000 עזתים.

בנוגע לדעת הקהל העולמית. הבעיה הגדולה היא שהם אחרי זה מדבררים אנשים כמוך שטוענים (בלי לשים לב אולי) שישראל מבצעת אילו מעשים לא סבירים במלחמה הזאת ומשתמשים בזה כנשק נגדנו.

אני אוסיף כי רק עכשיו ראיתי את הוידאו של הבחורה שהוספת-
מה היא בדיוק אומרת שם? למה לא מפרסמים פרופוגנדה של חמאס בישראל? כי אין צורך. אזרחי ישראל יודעים טוב מאוד מה קורה בעזה ואין צורך להריץ וידאוים של אנשים מסכנים בערוצי החדשות. מי שחשוב לו יכול למצוא ץא המידע הזה בשניות.