הסכסוך הישראלי פלסטיני

כמה דברים בנושא הזה:

1. לא צריך להגזים. כמה אזרחים מתו לאורך השנים מרקטות מעזה?
    כיפת ברזל, בה מדינת ישראל בכלל ומערכת הביטחון בפרט השקיעו ומשקיעות מיליארדים לאורך השנים, אכן מעניקה ביטחון פיזי לאזרחים, ובמידה רבה גם ביטחון מנטלי. אפשר לחלוק על האם זו הדרך הטובה והיעילה ביותר להעניק את הביטחון הזה, והאם היה עדיף לדוגמה להשקיע את המיליארדים הללו (או פחות מהם) במבצעים ועצימים יותר בעזה - אבל בשורה התחתונה הם אכן מעניקים ביטחון. עם כל הצער הבאמת מובן על החיים הלא פשוטים של תושבי הדרום - יש סיבה טובה לכך שישראל ממשיכה לקבל ציונים כלכליים גבוהים (וגם ביטחוניים, לצורך העניין) ע"י כל מדד בינלאומי, על-אף המצב הבטחוני הלא פשוט לכאורה.
  2. צר לי, אבל זה פשוט לא נכון שהממשלה הנוכחית זהה לחלוטין בטחונית לזו הקודמת. בתור מי שמכיר את הדברים יחסית מקרוב - מבחינת מבצעים ייתכן מאוד שהדברים דומים, אבל בכל מה שנוגע לפעילות השוטפת: הממשלה הקודמת בחרה להגיב על כל דבר, כולל בלוני תבערה לדוגמה, ובנוסף בחירת המטרות הייתה אגרסיבית יותר - מטרות איכותיות יותר, ופחות חשש מהרג פעילים (כן-כן, הרג פעילים. לא בלתי-מעורבים. ממשלת הימין חוששת להרוג בטעות פעילי חמאס בשגרה, כדי לא להתדרדר להסלמה). זאת מעבר למבצע שובר גלים שהממשלה הקודמת פתחה באיו"ש (והממשלה הנוכחית הפסיקה, גם אם ברמה ההצהרתית בלבד), לניקוי שיטתי של השטחים מכלי נשק וקיני טרור. שלא לדבר על ההתקפלות המפוארת של הממשלה הנוכחית מעלייה להר-הבית במועדים נפיצים, מה שהממשלה הקודמת דווקא איפשרה.
  3. האזרחים שמשמשים כאפוד מגן של האזרחים, היא במידה רבה אשמתו הישירה של העם. כשכל חייל הוא ‘הבן של כולנו’ (ליטרלי, בגלל גיוס החובה), ויש הסכמה ציבורית יחסית רחבה (גם אם לא מוחלטת) לשחרר מאות ואלפי מחבלים, שצפויים לחזור ולרצוח אזרחים, בעבור חייל בודד - משמעות הדבר היא שהעם מעדיף לשמש כאפוד מגן של החיילים שלו. מעבר לסיבות בטחוניות, יש סיבה טובה מאוד שביבי נמנע (בהצלחה) ככל יכולתו מלצאת למלחמות לאורך כלל הקריירה שלו.
  4. לגבי הדיבורים של הפוליטיקאים, ושיודו מראש שאין להם מה לעשות שונה מקודמיהם - חשבתי שבשלב הזה כבר ברור לכולם שכל המשחק הפוליטי הוא הצגה אחת גדולה. השנתיים האחרונות, בהן התחלפה פעמיים הממשלה, וכל צד היווה תמונת מראה מושלמת וזהה לחלוטין של הצד השני - היו ההוכחה הניצחת לכך. הדוגמה האולטימטיבית לכך היא כמובן (אי)-הפינוי המתמשך של אל-אחמאר.

חמאס לא צריך להרוג אזרחים בשביל להגשים את המטרות שלו, הוא רק צריך לשתק להם את החיים של תושבי הדרום לגרום לילדים שלהם טראומה נפשית שתלוה אותם לכל החיים לגרום נזק כלכלי עצום ולהגחיך את מדינת ישראל בשביל למחוק את ההרתעה שלה ואת זה הוא מצליח עם כיפת ברזל או בלי כיפת ברזל.

לא יודע לגבי הממשלה הזו. אבל הממשלה הקודמת עשתה בדיוק את מה שהממשלה שלפניה עשתה. כל הספין הזה על “שהגיבו לכל דבר” כן הורידו כמה דיונות ריקות ומחרטות בעזה. לא שונה ממה שביבי עשה לפני ממשלת בנט לפיד. בנט עשה בדיוק מה שביבי עשה לפניו.

אני מהממשלה הנוכחית ציפתי להרבה יותר ולכן זו האכזבה שלי.

לגבי סעיף שלוש את העם אני לא בוחר ולא יכול להחליף אותו בבחירות, אני מצפה מהנהגה הפוליטית והצבאית לשנות את הדיסקט של האזרחים לא ההפך.

אפשר לחפש אשמים ביבי בנט לפיד. אבל המדינה מחויבת לספק ביטחון לתושבים שלה. אני משלם מיסים דבר ראשון בשביל זה.

ברור לי שביבי אשם, אבל מתישהוא צריך להיתנהל דיון לגבי האימפונטנטיות של הדרג הצבאי וחוסר יכולת שלו. פעם ששרון היה ראש ממשלה אחרי הפיגועים הגדולים והמערכת הצבאית אמרה לו שאין פתרון צבאי לטרור אז הוא דפק על השולחן וצעק עליהם שזה לא התפקיד של הדרג המדיני להיות הצד הניצי יותר אלא הדרג הצבאי צריך להיות ניצי יותר והמדיני צריך למתן אותו.

יש לנו צבא חלש וכושל.

יפה אז עברנו מבגץ אשם לצהל אשם. בסבב הבא אולי רשות המיסים תהיה הדיפ סטייט. (עליהם יש מצב שאני אסכים)

ולא שאני חושב שאתה טועה לגמרי, על התפיסה בישראל שהחיילים יותר קדושים מהאזרחים כתבו כאן הרבה בפורום ונראה לי כמעט כולם מסכימים.

אבל זה לא דיפ סטייט ולא נעליים. צבא שקצת מפחד מידי מימי זיכרון? אולי. אבל הכוח אצל ראש הממשלה ושר הבטחון. בכנות, אתה חושב שהם לא יודעים שהם מפציצים בוטקה על דיונה? הרמטכ"ל יכול לסרב לצאת למבצע צבאי? אתה משפט לפני כן נותן דוגמה של ראש ממשלה שהצליח להזיז קצת את המערכת. זה אפשרי וזה חלק מתהפקיד שלו - זה המשמעות של הנהגה.

אבל לביבי אין עכשיו זמן למבצע צבאי ולסבב טילים של כמה שבועות, אין לו גם ככה קרדיט מהעולם (הספיק לשקר כבר לכולם), ויש לו חוק מתנות להעביר, והחרדים מנדנדים על הגיוס. השמיכה קצרה מידי, ומי שנשאר ערום זה תושבי עוטף עזה. אולי אחרי סיום המושב הקרוב הוא אולי יתפנה אליהם.

בג"ץ לא אשם. אבל הוא מגביל את הדרג המדיני. (אסור לסגור להם את החשמל למרות שאין לנו שום מחויבות חוקית לספק חיבים לספק להם אספקה גם בזמן עימות ושנופלים טילים פאקינג מדינה יחידה בעולם שמאפשרת לאויב שלו להתעצם בזמן מלחמה מולה ואני יכול להמשיך…)

כל מי שעוקב אחרי יודע שאני תמיד מטיל את האחריות קודם כל על הדרג המדיני. אבל נראה לי שבאת לעקוץ אותי יותר מלנהל איתי דיון עניני.

מי שמסרב להבין שצבא שקונה בוטים בטויטר בשביל לנהל מלחמה פסיכולגית נגד העם שלו בשביל תעמולה וזה לא בעיה אוקי אין כלום פה בוא נמשיך

צבא שמוריד דיונות בעזה ואז מוציא את הכלכלבים שלו בתקשורת לשקר שחמאס מורתע זה בעיה.

אני מאשים קודם כל את הממשלה. אבל זה לא סותר את הביקורת שלי על הדרג הצבאי.

באתי לעקוץ (אבל קצת! לא רק) כי:

זה הטלת אחריות לצאת ידי חובה. זה תמיד “הממשלה, אבל…”. השימוש הקבוע בדיפ סטייט (לייבא פוליטיקה אמריקאית זה תמיד גרוע) הוא זריקת האחריות האולטמטיבית.

אני אשאל שוב, האם לדעתך ראש הממשלה לא מודע לזה שמורידים דיונות בעזה?
זה לא הצבא שמוריד דיונות - זאת הממשלה.

בוודאי שיש מקום לביקורת על הדרג הצבאי. מי לדעתך אמור לנסות לנער אותו? האם אתה רואה נסיון כלשהו לעשות את זה? מי אמור לנסות לחלחל לעם את התפיסה שלפעמים חיילים נהרגים בקרב אם לא ההנהגה? אני עדיין רואה את צה"ל ככלי בידי הממשלה, זה מהות ההבדל בינינו. מסורבל, כבד - בסדר. מוכן לתת “חבל” למי שינסה ויקח לו זמן להצליח. אני לא רואה נסיון.

הסיפור עם הבוטים (שהוא מזעזע ועליית מדרגה בקיום הבזיוני של דובר צה"ל) אגב - קרה תחת ממשלת נתניהו הקודמת. בעיני האחריות נופלת עליו. הוא לא יכול להיות מודע לכל מה שרב סרן אקראי עושה - אבל כל עוד אין חקירה (שבסמכות משרד הביטחון לפתוח) או הודעה לתקשורת על כמה קצינים שיוצאים לפנסיה מוקדמת, אז האחריות מחלחלת למעלה.

אני לא ליד המחשב אז לא יכול לענות על זה עכשיו. אבל רק ביבי לא ביבי כתבתי בהודעה הראשונה… לא יודע איך אני יכול לכתוב את זה בצורה מפורשת יותר.

הדיון הזה הזכיר לי:

אם זה זה היה מנומק וללא שום דוגמאות אתה היית צודק.

אני חושב שבכל הדיון שהתנהל פה על הרפורמה די נימקתי את הקיום של הדיפ סטיט. במיוחד על האיפה ואיפה מול המפגינים. שברור לכולם נהנו מתנאי vip מול קבוצות אוכלסיה אחרות . ("הם היו אנשים אחרים)

אתה צודק. הייתי גם מביא לך לייק על זה. אבל אם זה היה מדיניות זמנית רק אצל ראש ממשלה אחד האשמה כולה היתה רק על אותו דרג מדיני. . אבל זו מדיניות קבועה שהחלה בזמן ברק בתור ראש ממשלה.

מדיניות “ההכלה” מול חיזבאללה אחרי נסיגת ישראל מלבנון.

העתיקו את זה מחיזבאלה ויישמו את זה מול החמאס. מה המדיניות אומרת? נבודד את עזה מהגדה המערבית. נתיחס לכל ארוע טרור בתור ארוע מוגבל ולנסות להכיל אותו בתגובה צבאית מוגבלת.

זה מדיניות שמוסכמת על רוב ראשי מערכת הביטחון לא משנה איזה ממשלה ואיזה ראש ממשלה. ביבי והפיקוד הצבאי די רואים ראש בראש פה. אין הבדל בגישה בין ביבי והצבא.

ביבי אשם. זה ברור. אבל הבעיה מורכבת יותר כי גם אם יבוא ראש ממשלה אחר הם ימשיכו לתמוך באותה מדיניות. מדיניות “ההכלה” זה היה בממשלת בנט לפיד והיתה במשך כל 12 שנות ביבי בתור ראש ממשלה. אז אשמים:

1.ביבי (דרג מדיני)

2.דרג צבאי

1 לא סותר את 2 ו2 לא סותר את 1 גם אם תשנה את 1 אבל 2 ישאר באותה גישה אז המדיניות מול עזה ובכלל תשאר אותו דבר.

אבל רק בשבילך ביבי נכשל!

קראתי היום פוסט שאומר שזה הזוי שעוד פעם סוגרים הפסקת אש והממשלה לא מודיעה על זה בציבור.

מעולם לא חשבתי על זה, אבל זה אירוע מאוד הזוי. איך יכול להיות שהציבור כל הזמן נסמך על רשתות תקשורת זרות ודיווחים זרים בכל הנוגע להפסקת אש.

ממה שאני מבין זה עניין עקרוני של לא להודות שמנהלים משא ומתן עם ארגון טרור.

הייתי רוצה לחשוב שזה נובע מהרצון לשמור על הקלפים בחזה ואולי לבצע סיכול ממוקד ברגע שהעכברים יצאו מהחורים, אבל זה כבר מחוץ לרמת הסיכון שהפחדן הלחיץ בהיסטוריה מסוגל לבצע.

אז לסבר את האוזן:

קיבלנו קרע חסר תקדים בעם ישראל

קיבלנו חשש ממשי מבריחת כספים והשקעות במדינה

מנסים להעביר רפורמה שנותנת כוח בלעדי לממשלה

אין תגובה ממשית לירי טילים

אני יודע שהיה נראטיב שלם לגבי ממשלת בנט ולפיד כהגרועה ביותר, אבל הנוכחית שוברת שיאים. מעניין מתי תומכי הממשלה הנוכחית יבינו שהשתמשו בהם לקדש מטרות פרסונליות באצטלה של עקרונות נעלים יותר.

בג"צ אכן מפלה וצריכה להיות רפורמה כלשהי או חוקה, כן יש צורך בתגובה חריפה יותר לפגיעה בביטחון האזרחים, צריך לעשות סדר בדרום ועדיין קיים אי שיוויון במדינה ככלל. מה הממשלה הנוכחית עשתה בשביל להראות שמשהו מזה מזיז לה?

הלאה עם ממשלת הימין התיאורטי.

שכחת מדיניות שמאל קיצונית כלכלית. שר הכלכלה שרוצה להכניס עוד מוצרים לפיקוח, העלאות מופרעות של תקציבים למגזרים שגם ככה לא מתומרצים לעבודה ושאר סבסודים פופוליסטיים.

האמת שבלי קשר לנוכחית, ממשלת בנט-לפיד הייתה ממשלה מעולה. זה לא רק עניין יחסי, הם באמת פעלו עניינית ונכון בהמון המון נושאים. בעיניי היא הייתה הממשלה הטובה ביותר מאז שהתחלתי לעקוב כאדם בוגר אחרי פוליטיקה (נניח 10-15 שנה).

הייתי מפריד בין קדנציית בנט לקדנציית לפיד, למרות שזו אותה ממשלה.

שאלה כי אני רואה שהנושא לא עולה.

רק אני רועד מפחד? וואלה לשמחתנו האויב הקרוב שלנו תמיד היה מטומטם, מעדכן לפני פיגוע ברשתות, מודיע מתי יהיו טילים, מגיע הכי חשוד למקומות כדי שכולם יברחו מבעוד מועד וכו.

איכשהו, המשוואה השתנתה. אם חבורת האהבלים הזו מצליחה לשלוט בגן הערבי-מוסלמי היינו, לירות על אוטומט מבלי לחשב השלכות ובמקום זה אין ירי של זיקוק מרצועת עזה כשכל הכוננות אצלנו בשיא - מצבנו רע מאוד.

דוגרי, אני חושש בטירוף. הם הולכים על מגה פיגוע, או מגה חטיפה או מגה ירי טילים מכמה חזיתות. והם נהיו חכמים לא להגיב מיד אלא לחכות שנרדם.

בכלל, זה אבסורד שמבלי לבזבז רקטה אחת הם הצליחו באחת המטרות העיקריות שלהם שהיא לשתק את הדרום ליומיים עד כה. מבין שיש חשש, מבין שיש זהירות, לא מבין איך צה"ל ושב"כ שחזקים וחכמים פי כמה וכמה מהם ויודעים מראש על כמעט כל צעד שלהם, מאפשרים לכל הדרום להשתתק בגלל כוח ההרתעה של… הג’האד האיסלאמי? זה אפילו לא החמאס. במקום להשיג את ההרתעה שרצינו אנחנו לגמרי משחקים לידיים שלהם כרגע.

כל החיסולים האלו זה טוב לאגו שלנו אבל כל עוד זה התוצאה זה חסר טעם בצורה מעשית. ברגע שהם משתקים חצי מדינה בלי לירות אפילו קליע כבר הפסדנו מולם.

הדרך היחידה להחזיר את ההרתעה מולם זה “זה בעל הבית השתגע”. ברגע שחמאס יפול הארגון שיחליף אותו יחשוב טוב מאוד אם לעצבן שוב את ישראל.

דרך אגב הספין שזה “מבצע צבאי להצלת התחת של ביבי " החל. אותם אנשים ש"ירדו” עליו לפני שבוע למה ישראל יושבת בשקט עכשיו מתחילים להריץ את זה.

חכה שהם יתחילו להבין את הפוטנציאל נזק שהם יכולים לעשות עם עבודה נכונה בהסברה וברשתות

אני באמת מנסה להבין ממה אתה רועד?
אתה רואה חדשות? אולי זו הסיבה.

בינתיים אנחנו כבר יום וחצי בשידורים מיוחדים עם הפחדות וליהוגים כשכל זה שעדיין לא שיגרו טיל אחד אפילו לעוטף.
אני לא מבין למה כל ההשתקה של הדרום, זה לא שלא היתה שיגרה בחיינו שהיו טילים בשוטף.

הדבר היחיד שאני מקבל זה שאולי יש דברים שאנחנו לא יודעים אבל עם המידע שיש לנו, אני לא מבין מה הפחד.

את המאבק הזה הפסדנו ברגע הקמנו מדינה. זה לא מאבק שאפשר לנצח אותו. “בעל הבית השתגע” זה גם מין “תמריץ” לקהילה הבינלאומית להתערב וללחוץ על חמאס. ברגע שהם יבינו שישראל השתגעה הם ילחצו עליו ולא עלינו.