הסכסוך הישראלי פלסטיני

הסכמים, במציאות, באמת עובדים על מדינות. מה יקרה אם ארגון טרור יפר הסכם? יגנו אותו אותו? אין טעם במו"מ עם טרוריסטים כי הם לא קבילים על כל צד באותו אופן. ישראל נגיד תסבול יותר אם תפר הסכם כזה לעומתם.

החשש שלי שהפעם הבאה שהוא יפר זה תהיה גרסא אפילו רעה יותר של ה 7.10.

נדב החמאס מפר הסכמים כל הזמן. יש טעם במו"מ עם טרוריסטים כי הוא מוביל לשחרור החטופים.

מה ישראל תסבול אם תחזור לתקוף את חמאס לאחר שתטען שהוא הפר את ההסכם?

יתן להם יותר אויר להתכונן לכניסה קרקעית נוספת, מה שיביא לעוד חיילים הרוגים מצידנו.

שוב, שחרור חטופים זה חשוב אבל אנחנו לא יודעים מי חי ומי לא, ויש כאלו שבגלל לא אצלם. לתת להם את ההסכם הזה, בו לא בטוח שנקבל את כל החטופים כמו שהיינו רוצים, שבמקביל יתן להם עוד אויר לנשימה יכול להמשיך להקשות במאבק מולם.

אתה רואה כרגע סיטואציה במצב הנוכחי בה אתה מגיע להסכם ואתה מצליח לתת תחושת ביטחון חזרה לתושבי הדרום? גם אם הייתה לנו ממשלה טובה אני לא רואה דרך בה ההסכם הזה יטיב עם מי שגם שכל משפחות וגם איבד את היקרים לו, ואנחנו חוזרים לנקודה בה תושבי הדרום מופקרים בפעם המי יודע כמה.

אתה מבין שחמאס לא ישר יפר את ההסכם , הוא ישקם את החוסרים שלו ואז יעשה לך עוד פעם שבעה באוקטובר ואז יחטוף שוב ושוב אתם תעשו קמפיין אנטי מלחמתי וחזרה חלילה.

אני באמת חושב שאתה לא מבין את המשמעות של הפסקה וסיום המלחמה חזרה של כוחות מחוץ לעזה (אוגדה 36 יצאה מצפון עזה וישר אחרי זה נתיבות חטפו עשרות רקטות) ושיחרור 7000 רוצחים.

זה לא יגמר חס וחלילה באיזה אוטבוס אחד או כמה מסעדות שיתפוצצו. זה משחק ילדים לעומת מה שהולך להיות פה עם ישחררו יותר מ7000 רוצחי חמאס. המספר הזה לא נתפס. זה לא שפוי .

" אי שפיות היא לעשות אותו דבר שוב ושוב ולצפות לתוצאה שונה"

כל פעם שמדינת ישראל עשתה עיסקאות שבוים עם ארגוני טרור היא חטפה אלפי הרוגים בתמורה.

עיסקת גיבריל עיסקת שליט. ועכשיו רוצים עוד פעם.

אחרי שביעי באוקטובר היתה לי אשליה שאנחנו נבין סוף סוף עם מי יש לנו עסק. עוד פעם רימיתי את עצמי, אנחנו מדינה של מתאבדים. פשוט כך. אולי באמת אין לנו הצדקה לקיים פה מדינה של יהודים. אני היום יותר מיואש אחרי הטבח של השביעי לאוקטובר, פשוט כך, אין לנו סיכוי להמשיך עם כזו התנהגות ותבוסתנות. אולי באמת צריך לקפל את הכל ולחזור לאירופה. הבעיה ששם גם יטבחו בנו.

יש לנו חילים גיבורים אבל עם ומנהיגים שלא ראוים להם. הם מיעוט פה.

כלומר החטופים שומרים על החיילים?

לא רואה מצב כזה בשלב הזה לא בדרום ולא בצפון. מדיניות ההזנחה מתנפצת לנו בפנים כרגע. זו המציאות אליה הגענו. הפתרון לא יהיה זבנג וגמרנו. אין שום בעיה לסגת לאחור לחודשיים שלושה, להחליף הנהגה ולהתחיל לטפל בבעיות שנערמו לנו פה בצורה הדרגתית ושקולה.

1. “הוא ישקם את החוסרים” = הוא יפר את ההסכם. ככה הפרשנות הישראלית תהיה. רוצה לקחת אותנו להאג על זה שאנחנו לא יכולים לא להגיב כשארגון טרור מתעצם לנו מתחת לעיניים? ישראל תתמודד.
  2. את השביעי באוקטובר עושים אחרי שנים של תכנון ואימון. אין בשנה הקרובה סכנה ממשית ל7.10 נוסף מכיוון עזה. לישראל יש זמן והבהילות לא משרתת כלום.

מה שבעיקר תבוסתני בעיניי זה מחשבת השווא שאנחנו על זמן שאול וחייבים להספיק מהר מהר הכל כי עוד רגע העולם יגיד לנו נו נו נו.

יש לנו בעיה עם עזה, יש לנו בעיה עם הגדה, יש לנו בעיה עם חיזבאללה, יש לנו בעיה עם החות’ים ויש לנו בעיה עם האיראנים. מה שאנחנו צריכים זה לצאת מ-mode הלחץ ולהתחיל לטפל בבעיות באופן מסודר בראיה לרחוק. בדיוק הפוך ממה שעשינו ב-20 השנים האחרונות.

לא הבנתי מה אתה מנסה להגיד.

מה אתה עושה עם אותם תושבים במשך חודשיים שלוש? עם ארגוני טרור מכל צד? לא יודע אם אפשר פשוט לשים את המצב בישראל על pause.

כן, ממש ראיתי איך התמודדנו עם ה 7.10.

מאיפה הביטחון שאין להם שלב שני לתכנית? מנהרות בצפון ומהגדה זאת לחלוטין אופציה אפשרית.

אבל… זה מה שקרה. מתמיכה בנו אחרי ה 7.10, עברנו לבקשות לתגובה פרופורציונית לדרישה שניכנס להפסקת אש למצב בו אומרים שאנחנו עושים רצח עם. דעת הקהל והתמיכה בנו הייתה לחלוטין לזמן שאול.

תכלס, עזוב את כל הלחץ הזה שנפל עלינו. כל המדינה צריכה לרגע להירגע, אולי לצאת לסופ"ש. אולי איזה אמסטרדם כדי להוריד פאניקה או משהו, כי כל זה בא מה זה ברע.

זה לא חודש לחוץ בעבודה, תוקפים את המדינה שלך ואת תושביה מכמה חזיתות המדינות ואתה אחרי האירוע הבטחוני הכי גדול בתולדות המדינה. הביטחון הכוזב שאתה מפגין פה הוא מהות כל הקונספציה ב 20 שנה האחרונות.

מה אני מפספס ליאור? היו לך חוויות שונות משלושת חודשים האחרונים?

שאלתי מה ישראל תסבול אם תחזור לתקוף את חמאס אחרי ההסכם בו שוחררו החטופים. כתבת שחמאס ייערך וזה מסכן את החיילים. כלומר שחרור חטופים מסכן חיילים ולכן אין לשחרר אותם. בעיניי הטיעון הזה לא מחזיק מים.

הם ממשיכים לספוג את ה"טפטופים" ואת המטחים שהם רגילים לספוג. כמובן שחמאס משתדל לא להפר בגלוי מידי את ההסכם בשלב ה"רגיעה" והחיזבאללה גם משקיט כי הצבא יצא מעזה לפי דרישתו של נסראללה. כמובן שזה חרא של מצב אבל זה המצב המוכר והרגיל.

תחליף את ההנהגה. אם אין לך הנהגה ראויה תחליף את העם.

כי גם לקספרוב יש מגבלת ראיית צעדים קדימה. בכל רגע צריך לבדוק ולנתח מהם האיומים ולהתכונן אליהם. מקווה שיש מספיק כוחות כרגע, הן בגדה והן בצפון וזה מספיק לפחות כדי שה7.10 לא יחזור על עצמו כרגע.

אבל זה לא באמת משנה במציאות. ה"עולם" מתנגד למלחמות ויש בו מלחמות כל הזמן.

הקונספציה שאפשר לא להסדיר את העניין הפלסטיני צריכה לקרוס. הקונספציה לפיה צה"ל יכול לשמור עלינו קורסת אז ווי ספיק. סוף סוף לישראל יש אינטרס להחליף את נתניהו ולהתחיל לטפל טיפול שורש בבעיה הפלסטינית.

“מה הבעיה? נצא מדרום לבנון, ואם הם יתקפו אותנו נוכל פשוט להכריז עליהם מלחמה ולחסל אותם”
“מה הבעיה? נצא מעזה, ואם הם יתקפו אותנו נוכל פשוט להכריז עליהם מלחמה ולחסל אותם”
“מה הבעיה? ניתן להם מדינה פלסטינית ואם הם יתקפו אותנו נוכל פשוט להכריז עליהם מלחמה ולחסל אותם”
“מה הבעיה? נשחרר את המחבלים כדי לקבל חזרה את השבוי/ים, ואם הם יחזרו לטרור פשוט נתפוס אותם שוב”

פשוט מדהים.
אחרי שלל ההבטחות מהסוג הזה שסיפק לנו השמאל (ורעיונות מבית המדרש של השמאל) במשך למעלה מ-30 שנה, סוף-סוף מיישמים פעם אחת את מה שהיינו צריכים לעשות כבר לפני 15 שנה לפחות - וגם זה רק אחרי אירוע זוועות חסר תקדים.
ועד שסוף-סוף ניגשים למלאכה ברצינות הראויה, בזהירות ובמתינות הנדרשים לביצוע המשימה הסבוכה אך האפשרית (והמחוייבת!) - השמאל מעז להאשים שוב ב"דשדוש". ואחרי זה עוד מאשים דווקא את התומכים בהמשך המשימה ב"לחץ זמנים מיותר".

תודה אבל לא תודה. את המשימה הזאת חייבים להשלים עכשיו. לא יהיה שום “אחרי זה” בהקשר הזה.

החיילים מנצחים לך מלחמות וימנעו עוד חטופים/נופלים. אני אפילו לא יודע מה גורל החטופים, אבל עצם הפסקת האש תייצר מצב בו אנחנו בסיכון לעוד נופלים וחטופים. זה לא שהחטופים מגנים על החיילים, אני לחלוטין הלכתי לאיבוד מהנקאטיב אותו מנסה לצייר כדי להוכיח את הטענה שלך.
.

אז אתה מקריב שוב את התושבים בפריפריה של שטחי ישראל שחלקם הם בני משפחות החטופים. אז אין בעיה שהחטופים למשפחותיהם יספגו טילים כל עוד הם חזרו הביתה?

זאת ההגדרה לחשיבה לטווח קצר.

סיסמא שלא עונה על מה שטענתי.

שוב, היו להם המון שנים לתכנן מהלכים, ובכנות ההרגשה שלי שאנחנו עד כה נפלנו לידיים שלהם בהמון שלבים. כרגע אני לא רואה סיבה שלא יצליחו לתכנן מהלך נוסף בהינתן המרווח שלהם, וכל עוד ניסוג מהדרום תהיה להם עוד זירה להסיח את דעתנו.

אתה לא שם לב לפערים בהתנגדות למלחמות אחרות לאלו שמול ישראל. מלחמת אזרחים בסוריה, רצח המוני באפריקה, גם דיי מהר כולם שכחו מאוקראינה אבל הרחוב מלא המתנגדים לפעולות הישראליות. ההבדל המהותי הוא שאנחנו תמיד במצב בו אנח נתונים לחסדי העולם. ראית את סוריה, רוסיה, סין, תימן ועוד נשפטות בהאג?

הרגע אמרת שישראל תתמודד לא?

ליאור, הקונספציה לא טמונה רק בהסדרה מול הפלסטינים, היא טמונה גם בביטחון המופרז שלנו והעובדה שאנחנו יכולים לזלזל באויבים שלנו ולחשןב שיש על מה לדבר. אני מבין שאתה רוצה להחליף את ביבי, בכנות גם אני, אבל אני לא מוכן לחשוב שיש אנשים במדינה שלנו שחיים בפחד כי הפסקנו את הלחימה מול חמאס.

“מה הבעיה? ניכנס לעזה בלי תכנית יציאה ומקסימום נישאר”
“מה הבעיה? נישאר עם הצבא בתוך עזה ונשלוט על הסדר הביטחוני והאזרחי”
“מה הבעיה? כל בוקר ימותו חייל או שניים”
“מה הבעיה? אם כבר נישאר נקים מחדש את גוש קטיף ואז האזרחים יהיו שוב בחזית”
“מה הבעיה? נישאר גם חמישים שנה אם צריך”

דיונים על הבטחות השמאל כשאנחנו כבר 40 שנה תחת שלטון ימין זה באמת מיותר.

מה בדיוק אתה מרגיש שסוף סוף מיישמים? 3 חודשים בפנים, עוד אין ראש אחד של חמאסניק חשוב, חטופה יחידה אחת שוחרר בכוחות צה"ל, אין לי מושג כמה חטופים מתו מכוחות צה"ל, ואין שום תכנית המשך. ברור שלכבוש את עזה זו משימה שצה"ל יכול לעשות. זה לא באמת כוחות בזמן מלחמה.

לא נכון. בטח שלא בנקודת הזמן הנוכחית ובטח שלא בזמן הקרוב.

הלכת לאיבוד כי הטיעון שלך שגוי מיסודו. מדינה אמור להקריב את חייליה בהגנה על אזרחיה. אתה מציע שצה"ל יישאר בעזה כדי שלא ייפגעו חיילים כשבפועל זה אומר שהחטופים לא ישוחררו. כלומר התהפכו היוצרות והחטופים “מוקרבים” במקום שהחיילים “יוקרבו”

את ההזנחה שהייתה פה ב-15 השנים האחרונות אי אפשר לתקן ברגע אחד. אנחנו כבר 3 חודשים במלחמה עם עשרות אלפי מפונים בצפון ובדרום ואין שום רמז לסיום בקרוב. זה שתושבי הצפון לא סופגים טילים כי הם עברו לגור במרכז זה נחשב לחשיבה לטווח ארוך?

לא במיוחד אבל זה לא ממש משנה. כולם התנגדו למלחמה באוקראינה. היה דגל אוקראיני בכל משחקי הכדורגל של בארסה. זה מעניין מישהו? זה משנה מציאות איפשהו? העולם הוא פוליטי, יש לו אינטרסים פוליטיים. זה משפיע על האו"ם לכאן או לכאן. לא צריך להגזים בחשיבות של זה.

“ישראל” זה לא רק “צה"ל” נכון?

דווקא הזלזול באויבים שלנו יחסית מוצדק כי צבאית הם באמת לא מתקרבים ליכולות שלנו. הביטחון המופרז שלנו בצבא שלנו הוא הבעיה. גם כי זה לא באמת כוחות וזה אף פעם לא היה (אם בארסה תשחק בליגה הרביעית היא תמיד תנצח ופעם בשנה תחטוף מאיזו נובודי). הבעיה בביטחון המופרז שלנו זה שאנחנו חושבים שהצבא זה חזות הכל. כן הוא ינצח בכל מלחמה מול השכנות שלנו אבל לא בלי מחיר.

שוב, איך לעזאזל אתה יודע את זה? כי קספרוב לא היה יכול לעשות את זה? כי דיברת עם סינוואר? יש לך סוכנים בשטח? איך אתה שולל את זה כשאין לך מושג מה יכול לקרות?

החטופים “מוקרבים” כי האלטרנטיבה היא ערימה של נזק בל יתואר. סינוואר יוצא עסקת שליט לדוגמא, ובמצב בו לא סיימו את העבודה עם חמאס ואתה משחרר את החטופים שאצלם (לא בהכרח כולם, וחלקם כנראה גופות) אתה מייצר נזק עתידי על המדינה ומצב בו יהיה יותר קשה לנטרל אותם. אז אתה לא אוהב את הרעיון של עוד חיילים ימותו כי התפקיד שלהם זה להיות “מוקרבים” מה דעתך על למנוע את המלחמה הבאה וחטופים נוספים?

אם אשכרה נמחק את האיום מדרום לצפון תושבי הפריפריות יוכלו לחזור בשקט לבתיהם ולהתחיל לבנות מחדש. מדובר גם על הבתים של חלק מהחטופים כן. לאיפה הם יחזרו עם המשפחות שלהם אם חמאס ממשיך בשלו עם תוספת מחבלים מהכלא?

שוב, בניגוד לרוסיה, סין ועוד לדעת קהל ולתניכה בינלאומית יש השפעה עלינו. רוסיה, גם עם המלחמה באוקראינה תופסת את כל אירופה מהביצים בגלל הגז. אנחנו אשכרה תלויים בארהב בשביל נשק וביתר העולם כשזה נוגע למסחר ושוק ההייטק. אגב, אבא שלי מתעסק בהשקעות בחו"ל עבור סטארטאפים בארץ ומדבר על 0 עיניין בהשקעות בארץ מחו"ל. מה יקרה אם ההיטק יפול פה בגלל סנקציות?

שוב, אני לא מבין מה אתה מנסה להגיד.

זה טיעון מאוד מסורבל ומלא בפרדוקסים. אנחנו טובים בפער לתפיסתך ואפשר לזלזל באוייבינו אבל הבטחון המופרז בצבא הוא הבעיה. אין סיכוי שאתה מבין מה ניסית להגיד פה. זה לא שאנחנו גם יכולים להשתמש בכל היכולות שלנו, כן? זה שיש לנו פצצות מימן, אטום חיל אויר מטורף וזה לא עוזר לנו כי יש עלינו לחץ בינלאומי לא לשטח את עזה לחלוטין. אז יוצא שאתה עדיין מכניס חיילים לתוך עזה, להילחם בחפרפרות במנהרות שיורות עלייך עם rpg ובורחות.

כי עכשיו כוחות צה"ל פרושים ומוכנים… מה שהם לא היו ב7.10. חמאס ניצל את אלמנט ההפתעה ואת הפריצות ההגנתית. אין לחמאס שום יכולות צבאיות אמיתיות אם הם עומדים מול צבא. בטח לא מעבר לגבול. היכולת היחידה של חמאס כשצהל מוכן היא ירי רקטות.

אתה צודק! אם זה נגמר בשחרור אסירים אז ברור שהנזק העתידי יהיה אדיר… אני לא מציע שזה ייגמר בזה. יש לנו עכשיו תקופה ארוכה שבה צריך לעשות סדר במצב בעזה, בגדה ובגבול הצפון. זה יקרה ברגע. נתניהו הרגיל אותנו שישראל לא מסוגלת לפעול לאורך זמן ושכל פעולה היא רק למראית עין והשגת שקט. אפשר גם אחרת.

אבל יש בכלל צפי לחזרה? תושבי הצפון אמורים לחזור בקרוב? אם צהל יוצא מהרצועה כחלק מהסכם לשחרור חטופים לפחות בשלב הראשון גם חמאס וגם חיזבאללה קיבלו את רצונם ואין להם יותר אינטרס לחמם את הגזרה שוב (בטח יהיו כמה מטחי “אנחנו עוד פה”).

אני חוזר שוב - אני לא מציע את ההסכם כסופו של דבר אלא רק כשלב במהלך הרבה יותר ארוך שבסופו ישראל צריכה להרחיק את האיומים שיש עליה (צבאית ומדינית).

נכון ולכן צריך לעשות את זה יותר חכם ובמקביל למהלכים מדיניים. כרגע יש לך ראש ממשלה מטורף שמרוב שעסוק לדבר אל הבייס שלו מנכר את הממשל האמריקאי האוהד והתומך. הממשלה האמריקאי מבין שישראל לא יכולה להמשיך להתקיים עם איומים שכאלה מדרום ומצפון והיא פשוט מצפה לראות אותנו פועלים בעוד נתיבים ולא רק בנתיב הצבאי.

שיש דברים שצה"ל לבד לא יכול פתור ובשבילם צריך גם מהלכים מדיניים ולא רק צבאיים.

במאזן הכוחות צה"ל חזק יותר מחמאס בכל קנה מידה. החל מרמת החייל הפשוט ועד לטכנולוגיות והאמצעים שיש לנו. ברור שבמלחמה יש מחיר אבל בכל מלחמה שננהל מול הפלסטינים היחס יהיה לפחות 1 ל 100. כלומר צהל תמיד ינצח את חמאס לאורך זמן. חמאס זה לא צבא. בשום קנה מידה מקצועי. הוא תפס אותנו לא מוכנים והצליח למקסם בצורה מטורפת את יכולותיו למשך יום אחד של בלבול.

הבעיה העזתית היא לא בעיה צבאית בלבד. היא בעיה מורכבת יותר כי יש שם בני אדם והם הולכים להישאר שם. אנחנו משתמשים יותר מידיי בצה"ל ומעט מידיי במסלולים אחרים וזו הבעיה שלנו.

יש לי רק נבואה אחת: המאמץ יסתיים והימין יגיד שלא השתמשנו במספיק כוח.

היות וכנראה ששנינו מבועתים מאותם דברים (הסדר רע לישראל שניקלע אליו, חמאס ממשיך לשלוט, אין ביטחון לתושבי העוטף, אין ביטחון בצפון, חטופים שנשארים בידי האויב וכד’) - בוא נדבר תכלס בלי כותרות. מה זה אומר ‘להשלים את המשימה’. כוחות צה"ל, בגבורה רבה, מטהרים שכונות ובתים. הטיהור הזה הוא של מה שמעל לקרקע בעיקר, בעוד ברור לנו שגם אם נסיים את העבודה הזו בכל הרצועה תישאר כמות גדולה מאד של טרוריסטים וכנראה שלא נצליח להדיח את ההנהגה. עד כאן עובדות. מכאן השאלה היא מה עושים ומה זה אומר להשלים את המשימה.

האירוע הזה צריך להיות המבוא ליכולת של ישראל להסתכל קדימה ולחשוב לעתיד שהוא מעבר לעוד חמש דקות. צריך להגדיר מהו ניצחון עכשיו ואיך עובדים מעכשיו (כתבתי בעבר - זה עובר גם דרך דיון ציבורי כנה על כמה סוגיות ליבה במדינה).

@Ganjo אתה מצד אחד מתלונן (ובצדק) על חוסר כיוון אסטרטגי של מדינת ישראל בנושא הפלסטיני (זו הביקורת העיקרית שלי על מדיניות נתניהו בתחום הזה לאורך כל שנות שלטונו), אבל מצד שני בעצמך בכל מה שקשור למלחמה כרגע מעוניין בעיקר לבצע מזעור נזקים טקטי עם אפס עגול של חשיבה אסטרטגית. זה מצטרף להמון סתירות פנימיות אחרות בטיעונים שלך שאחרים כבר שטחו, שמובילות אותי בעיקר למסקנה שאתה פשוט תטען כל דבר שיעזור לך איכשהו להגיד שצריך להחליף את הממשלה.

1. כיבוש 100% מעזה עילית ושליטה מלאה במתרחש ברצועה (זה לא אומר שכל החמאסניקים ימותו, שלא יהיו כיסי התנגדות פה ושם או שחיילים לצערינו לא ימותו מדי פעם בהיתקלויות. אלו אכן יעדים לא ראליים).
  2. חיסול כלל מנהיגי החמאס בעזה המוכרים (נניח טופ 20 כזה), כולל כמובן סינואר פעמיים ומוחמד דף.
  3. החזרת כלל החטופים הביתה, כולל כלל הגופות, בתקווה שכמה שיותר מהם יהיו חיים כמובן.

כשכל 3 המשימות למעלה יושלמו - והן לחלוטין ריאליות (הן תלויות נטו בכח צבאי), כל מי שחושב אחרת חתיכת תבוסתן פחדן - יהיה אפשר להכריז שהמשימה בעזה הושלמה. בעיניי רק בשלב זה אפשר היה לעבור לשלב ג’ של השארת כוחות קטנים ומעבר למודל של פשיטות על מנת לבצע חיסולים אחרונים של כיסי התנגדות שונים, במודל יהודה ושומרון. זה גם השלב שבו אפשר יהיה להתחיל בפועל את “היום שאחרי”, כולל המלכת מלכים פנימיים ברצועה שייקחו על עצמם את השליטה האזרחית, דאגה (אמיתית וכנה) לאוכלוסייה המפונה שם, וכו’.

אני לא מצליח להבין את הגישה התבוסתנית שמתרחבת לאט לאט במדינה. היעדים שמניתי למעלה הן לחלוטין יעדים ריאליים. אף אחד לא מדבר על הרג 100% מלוחמי חמאס, אלו סתם טיעונים נגד איש קש.

דוד אם אין לך משהו ענייני לכתוב אף אחד לא מכריח אותך.

מזעור נזקים מתחייב כי אין כרגע הנהגה ואת המנדט שהיה לה היא איבדה מבחינה ציבורית. לנתניהו אין מנדט ציבורי לתקוע את ישראל בעזה לעשור הקרוב. אין לו מנדט ציבורי להחליט שהוא מעדיף מיטוט חמאס על פני שחרור חטופים.

אגב לך 1 ו-2 כנראה חשובים יותר כי ב-3 נקבל את רובם אם לא כולם מתים. אצל ציבור גדול 3 חשוב יותר. (אם אני זוכר נכון את הסקרים)

אני לא זוכר שראיתי אפילו פעם אחת סקר מסודר שמנוסח נכון שתומך באמירה הזו שלך.

אני כן אגב ראיתי המון סקרים לא מסודרים שמנוסחים נכון שמראים תמונה הפוכה לחלוטין. האמת היא ככל הנראה שכל האג’נדה המטורפת הזו שמובילה התקשורת הישראלית בחודש וחצי האחרונים היא כנראה נחלתו של מיעוט קטן מאוד בישראל .

אגב, ביבי כנראה מבין את זה ואני מעריך שזה מה שמחזיק אותו בהתנגדות המוחלטת שלו להיכנע לשיגעון הזה. הפחד שלי הוא שגם הוא מתישהו ייכנע ללחצים המטורפים שמופעלים עליו.

נראה לי שזה היה בפודקאסט של נדב פרי… בפרלמנט שלו. או באחרון או באחד לפני האחרון… לא זוכר מה היה המקור ולא זוכר מה היה הניסוח. גם אותי זה די הפתיע. אולי בכל זאת הפורום הזה לא משקף את דעת הקהל האמיתית…

אם נתניהו מתנגד לזה זה אך ורק משיקולים פוליטיים.

עריכה: יש מצב שאני טועה ובכלל דיברו על מה חשוב יותר מבין מטרות המלחמה… אני זוכר שהופתעתי מהתוצאות כי הסקר כלל רק יהודים ועדיין החטופים זכו לרוב. אבל כנראה שעשיתי סלט בין מטרות המלחמב לבין ההסכם.

לקבל את העיסקה של חמאס זה להכנע לחמאס, לשחרר 7000 סינוארים ודפים לגדה ולעזה זה פשוט ההגדרה של טירוף מערכות. זה הרבה יותר גרוע מעיסקת שליט זה על סף התאבדות של מדינת ישראל. לתת לסינואר לצאת מהבונקר ולהפוך להיות היורש של מוחמד באיסלם זה טירוף. אני באמת לא יודע איך אני יכול להיות ברור יותר.

לא מעניין אותי הסיבות שלו. שימשיך כך. ולשמאל תמשיכו כך ותראו את ביבי גם בעוד ארבע שנים בבחירות הבאות.

אם הייתי סופר מאמין בקונספרציות, היתי חושב שביידן מנסה בכח לתת לביבי עוד ארבע שנים. הלחץ האמרקאי זה כאילו בא לביבי במתנה. (מבחינה פוליטית)

מדבר מישהו שלא שינה את הדעה שלו ורוצה לראות את ביבי מחוץ לחיים הפוליטים לא מחר אלא היום. לא שינתי את דעתי ואני לא ישנה אותה. אבל הוא עכשיו רץ על הטיקט “רק אני ימנע את המדינה הפלשתינאית” תחשבו לבד אם כל אלו שנמאס להם מביבי (כמוני) עכשיו ירוצו להצביע למי שבתבוסתנות שלו רוצה לגרום למדינת ישראל להתאבד.

בפעם שעברה לביבי היה רצון לחסל את המחאה החברתית ואז הוא נכנע ושיחרר את אלפי המחבלים תמורת שליט עכשיו אין לו את זה. זה התקווה שלי שהוא יחזיק מעמד.

לגבי תמיכה בהסכם, זה מפי נמרוד ניר מהאוניברסיטה העברית. כנראה שתוכל למצוא גם בזה הטיות, אבל חשובה המגמה ואם אני צריך להמר אז היא קיימת

אתה החלטת שההישגים האלה ריאלים. אני רואה כמה דברים:

1. השטח מדבר אחרת, יש נסיגה של כוחות
  2. חיסול מנהיגי חמאס - ספק אם נצליח כל עוד אנחנו לא נכנסים למנהרות. לגבי כיבוש עזה העניין הוא לא טיהור אלא מה קורה אחרי שמסיימים
  3. ההיסטוריה מלמדת אותנו שהדברים האלה הם בוץ. מה עושים, למשל, אם חיזבאללה ממשיך במתקפות ואי אפשר להחזיר את תושבי הצפון לבתיהם? איזו הנהגה נחזיר לרצועה? מה עושים עם זה שכמעט אין השקעות בהייטק והמשק נדפק לכמה שנים קדימה?

האם אני בעד להמשיך עד לסיום העבודה? כן. האם אני חושב שראש ממשלת ישראל, על מגוון לחציו, יכול לעמוד במשימה - לא בטוח.

תבוסתנות - העם הזה הדגים שהוא לא מאד תבוסתן אחרי השביעי לאוקטובר. ברגע שמישהו יציג לציבור את התמונה הכוללת מה עושים ומה המחירים - נדבר.

בינתיים לפי דיווחים ראש הממשלה המעולה שלנו מעיף את הדובר הכי מוצלח כיוון ש’יש צורך בגיוון מגדרי’.
https://x.com/DaphnaLiel/status/1749135986448089412?s=20

המגמה היא תוצאה של?

1. כישלון הצבא
  2. פער בין מה שהצבא מסוגל לבין מה שהפוליטיקאים הבטיחו

בכל מקרה אני מאוד מופתע מאוזלת היד של צה"ל. יש לו בערך 10 מיליון מעודדות צמודות, כל היום אומרים לו שהוא גיבור ומפנקים אותו בשוארמה וציורים וההישגים מאוד אנמיים. אפילו עם הנהגה מחורבנת חשבתי שהצבא מסוגל ליותר.