הסכסוך הישראלי פלסטיני

אתם מדברים וחמאס מראה בדיוק את המחיר של צעקות “העכשיו עכשיו עכשיו”

"ארגון הטרור חמאס הודיע כי הוא דוחה את ההצעה לעסקת לשחרור חטופים. בהודעת הארגון נאמר כי הם דורשים את עצירת המלחמה ונסיגת ישראל מהרצועה בטרם עסקת חילופי שבויים - זאת על “בסיס כולם תמורת כולם”.

ותרגום בשביל הנאיבים שביננו

חמאס רוצה שנעצור את המלחמה ניסוג מכל עזה ניתן לו ערבויות ואז רק ואז נתחיל במשא ומתן על בסיס “כולם תמורת כולם”

תוך שכמובן שהוא יכול להוציא להורג 95 אחוז מהחטופים כי אין לו הרי צורך בהם… ולמשוך את הזמן לאיזה שנה שנתים שלוש ארבע שאלו שנשארו יהו בשבילו “אפוד מגן”

אבל תמשיכו. המציאות מוכיחה שאני טל ונדב צודקים אבל עזבו זה בטח יהיה שונה הפעם…

יש בכלל למישהו ספק מה יקרה פה אחרי שישחררו קרוב ל7000 רוצחים? אני לא מבין, אני חושב שאפילו ליאור מבין את זה.

לא היה פעם אחת בהיסטוריה שלנו שלא שיחררנו מחבלים ולא שילמנו על זה פי כמה וכמה בדם.

ברור שאנחנו חייבים בסופו של יום לשחרר מחבלים תמורת חטופים. אני לא רוצה חס וחלילה שיפקירו אותם. אבל לכל דבר יש גבול והגבול מבחינתי זה סיום מלחמה והשארה של חמאס בתור גורם שלטוני בעזה +6000 7000 מחבלים מתנה

@Ganjo

תשים לב שאפילו ארהב מסכימה שישראל הסכימה להצעה מאוד טובה לחמאס

"מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן הגיב להצהרת חמאס כי ארגון הטרור לא ינהל מו"מ על עסקת חטופים בטרם ישראל תיסוג מעזה, ואמר כי “ההצעה שעל השולחן חזקה. חמאס יצטרכו לקבל החלטה”. בלינקן ציין כי המדינות המעורבות בעיצוב המתווה “מסכימות כי ההצעה חזקה”.

חמאס יסרב כי הוא מבין שהוא יכול להשאר חזק על העץ. רונן צור ידאג שישראל תוריד את המכנסיים עוד ועוד יותר למטה…

נדב ברור לך שהשביעי באוקטובר לא היה משהו מאולתר שקרה ביום אחד נכון? אין בעתיד הקרוב סכנה ממשית להישנות ה7.10 והאיום על חיי החטופים הוא לגמרי ממשי ומיידי. אני לא מציע ולא טוען שעסקת שחרור חטופים תהיה סוף פסוק.

לא מבין מה הקשר? הרי גם אם נניח שהעסקה היא סוף הסיפור - מה הבעיה להחזיר את תושבי הדרום לביתם? אם חמאס יורה רקטה אחת הוא מפר את ההסכם ומכשיר כניסה מחודשת לעזה (הרי אף אחד לא מעלה על דעתו שהסכם הפסקת לחימה מאפשר לחמאס לירות ולא מאפשר לישראל להגיב) ואם חמאס לא יורה אז…

לגבי הצפון - עוד גזרה שהזנחנו במשך שנים ועכשיו צריך לראות איך מטפלים בה. לא הייתי כורך אותה עם שחרור החטופים.

אני גם לא מדבר על בכלל על כניעה ללחצים בינלאומיים אלא על אינטרס יחיד של שחרור חטופים. בינתיים כל האיומים על לחצים בינלאומיים התבדו. ישראל כבר 3 וחצי חודשים בלחימה בעזה, ההרס הוא במימדים מזעזעים ועדיין יש תמיכה מהאמריקאים ומכמה אירופאיות משמעותיות.

צהל נכשל באופן מוחלט ביכולתו לשחרר חטופים בעצמו. האנשים האומללים האלה חייבים לצאת משם וזו הדרך היחידה להוציא אותם.

כל מי שהתנגד לעסקה הקודמת ניסה להלך עלינו אימים ובסוף השתחררו למעלה ממאה בני אדם.

מלחמה זה לא כדורגל. אין דבר כזה ניצחון ואין דבר כזה תיקו. יש רק הפסד והוא בדרך כלל חל על שני הצדדים.

מהרגע שהסתיימה העסקה הקודמת היה ברור שהתנאי המרכזי והכי חשוב של החמאס הוא הפסקת המלחמה. נרצה או לא נרצה זה הדבר היחיד שהחמאס חייב.

ברור שהאמריקאים יצדדו בהצעה של ישראל. אני לא רוצה להיות רפיטטיבי אבל זה נתניהו קלאסי: מראית עין של מו"מ כשהאינטרס היחיד הוא לנצח בblame game של כישלון המו"מ.

חמאס פראיירים אם לא הסכימו לעיסקה שתוארה פה.
יום אחד או שישחררו את החטופים או שהם ייהרגו. גם חמאס חיה על זמן קצוב, יותר מישראל.

יש מידע כמה מהחטופים בחיים לפי ישראל? אני יודע שישראל סופרת גם גופות, כי הודיעו על מותם של כמה חטופים, אבל הם עדיין נספרים כחטופים .

המחיר שיש עכשיו על השולחן זה לא אותו מחיר שהיה אז על השולחן, אין בכלל מה להשוות. העובדה היא גם שאז הייתה יחסית תמיכה רחבה בעסקה וזה לעומת העסקה שבאה לקראתינו עכשיו, שאם היא נכונה (בינתיים חמאס הספיק להכריז שהוא דורש קודם כל יציאה מעזה, אולי הציל אותנו משטות נוראה) יש לה אני מאמין מעט מאוד תומכים.

אין דבר כזה לעשות עסקה ואז לסיים את העבודה “פעם הבאה”. הטפטוף יחל עוד שנתיים-שלוש ונחזור בעצם ל-6 באוקטובר, שזה דבר נורא ואיום.

חייבים לסיים את המשימה עכשיו, גם אם זה אומר ש-0 מכלל החטופים שנותרו יחזרו חיים. העלות בחיי אדם תהיה גדולה בהרבה אם לא נסיים עכשיו את המשימה.

זה כמו לשחק פוקר . הם מעריכים שרונן צור יספק להם את הסחורה לפני שצהל ישתלט על השטח . ודרך אגב בנתיים נראה לי חוץ מחאן יונס אין יותר מלחמה.

הערת אגב, זה רק הרגשה שלי ותחושה ואני יכול לטעות. אבל להרגשתי סיונואר ודף בכלל לא בחאן יונס וכנראה גם לא ברצועה. אולי גם החטופים לא.

יש לחימה גם בעיר עזה.
יש הפצצות פה ושם מחוץ לעזה וחאן יוניס.
אם הם לא יורדים מהעץ של קודם כל לסיים מלחמה ורק אז נדבר על חטופים, הם ממש דבילים.

אבל כמה חטופים עדיין בחיים לפי העמדה הרשמית של ישראל? יש מישע כזה?

זה לא חייב להיות ככה. ישראל יכולה לנהל את זה אחרת בטווח הארוך. גם צבאית וגם מדינית. אני לא מצליח להבין אילו בטוחות בינלאומיות החמאס יכול לקבל? ומי חוץ מישראל יכול בכלל להחליט האם ישראל תחזור פנימה בעוד 3 או 6 חודשים?

לא יודע מה הבסיס לטענה הזו…

מנקודת המבט שלהם זה שאם צהל חוזר ללחימה אחרי שיחרור חטופים אין להם יותר אפוד מגן או הגנה. וצהל יהיה משוחרר להפעיל יותר כח.

דבר נוסף, אתה צריך להבין אתה מתמודד מול מפלצות פונדמלסטיות. זה לא אנשים רציונלים כמוני וכמוך עם רווח והפסד. מבחינתם להקריב כל פלסטיני אומלל שחי בעזה בשביל הגיאהד (מלבד עצמם והמשפחות שלהם כמובן שכרגע חוגגות עם זונות בקטאר) אי אפשר לחשוב במונחים של רווח והפסד איתם.

אני בכלל לא חושב על האוכלוסיה של עזה. למי אכפת מהם חוץ מכמה יפי נפש באירופה? לי לא אכפת, שימותו, וגם לחמאס לא אכפת.
אבל אני כן מצפה מאויב שהוציא התקפה משולבת ומסונכרנת לרמת פרגמטיות גבוהה.
אם פרטי העיסקה היו כל כך טובים כמו שכתבו פה, אז קודם כל ממשלת ישראל עלובה, ושנית חמאס מטומטם.
ומה בדיוק התועלת מכל המתווכים אם צד אחד לא זז מילימטר? מה עוזר לנו פגישות עם קטארים ומצרים?

אין לי מה להוסיף על זה. פרגמטיות אתה יכול לצפות ממנהיגים שפוים ובעלי היגיון של רווח והפסד לא מול חמאס ודומיהם.

הקטארים זה האבא של החמאס (אירנים זה האימא). הם לא מתוכים , הם חלק מחמאס. לדעתי ברגע שקטאר תגיד (באמת תגיד לא תעשה הצגות לתקשורת) לחמאס לקבל את העיסקה הוא יקבל.

לי מאוד אכפת. הסיבה היחידה שלא אכפת לך היא שאתה לא שומע את הסיפורים משם.

שזה מה שקרה במדינה בעשר שנים האחרונות. מה שאתה מציע זה שנחזור לאותה דינמיקה רק אחרי ששחררנו להם אלפי מחבלים והם טבחו באנשי הדרום. מה הבעיה לחזור הביתה שאתה חי בפחד תמידי שיהרגו לך את הילדים ויאנסו את אשתך?

העובדה שאנחנו מספקים להם סיוע בדמות דלק לטילים הוא תוצר של לחץ בין לאומי, כמו גם העובדה ששופטים אותנו בהאג.

חמאס לא סופרים ניצחון או הפסד בחיי אדם, והם התראיינו על כך מספר פעמים. עוד לא נפל לך מול מי אנחנו עומדים.

חמאס עושה מה שבראש שלו ומקבל סיוע ממדינות המפרץ, אירן וגם מאירופה בדמות “סיוע הומניטרי”. עליהם אין סנקציות, אף אחד לא יפסיק להם את המימון, לנו כן. המסחר עם אירופה בקלות יכול להיפסק כמו גם עצם קיום חברות הייטק מחו"ל בארץ.

אני גם לא יודע מה אתה מנהל מול ארגון שרוצה להרוג אותנו. הסדר מדיני? מול רוצחי ילדים ואנסים?

העשר- עשרים שנה האחרונות במדינה. מנגד, אני לא הצלחתי למצוא ביסוס לטענות שהעלית פה מעבר לנראטיב כללי בו היית רוצה שביבי יישב בכלא והתקווה שיש עזתים פציפיסטים שיהיה אפשר לשבת איתם בחוף עזה על חומוס ולהסתכל לעבר השקיעה.

לי גם אכפת. האשמה היחידה היא על חמאס. הם אלו שאשמים.

בעלות הברית החריבו את גרמניה עד היסוד אחרי מלחמת העולם השניה. אין אדם שפוי בדעתו, שמאשים את מנהיגי בעלות הברית באשמה על זה.

חמאס זה הנאצים החדשים ותושבי עזה שוים לתושבי ברלין וגרמניה במלחמת העולם השניה. אין לי שום יסורי מצפון.

כמו שאזרחי גרמניה בחרו במפלגה הנאצית ושילמו את המחיר על זה תושבי עזה בחרו בחמאס. הם גם משלמים את המחיר ואני מאחל להם שבכל שביעי באוקטובר הם יקללו את סינואר כל פעם מחדש.

הטענה התמידית היא שגרמניה הייתה נאורה והיא “נגררה” ע"י מיעוט קיצוני עם מנהיג כריזמטי. בסקרים שבוצעו בעזה הרוב תמך במעשי ה 7.10. באכזריות יש להם פוטנציאל לעקוף את הגרמנים.

זה אופטופיק. אבל עדיין דיון מאוד מעניין, אבל קראתי ראיון עם אחד שכתב ספר שדי סותר את מה שכתבת.

סמוך עלי שהגרמנים ידעו בדיוק מה הם עושים שהם בחרו בהיטלר. הם עכשיו מנסים “לשכתב” את ההיסטוריה ולהפיל עליו את התיק. אבל הם לא היו קורבנות שלו. היטלר לא “כפה” עליהם שום דבר.

מה שמדהים שהיום הגרמנים בעלי ברית. אפילו באופן יחסי אם מוציאים את המסתננים והמהגרים שהם רוב המפגינים, אני חושב ששם אפילו יש תמיכה יחסית חזקה בנו.

קראתי גם סיפורים, ולא אכפת לי. התחושה שלי הייתה “מגיע לכם” ו " אז עכשיו אתה לא חוגג את ה 7.10?"
תוסיף לזה שהיום כבר אי אפשר להבדיל בין אמיתי לפייק. בינה מלאכותית יודעת לפברק סיפורים, תמונות וסרטונים ואין לך יכולת להבחין שזה פייק.
שיעשו מרד נגד חמאס, אולי אחשוב אחרת.

גם לגרמנים הגיע. היטלר זכה בבחירות, הוא לא ירש ולא כבש את השלטון. גם לעזתים מגיע ההרס והמוות.

לא מאמין לך דימה… אם לא אכפת לך אז אתה לא בן אדם ומהיכרותינו האינטרנטית זה לא הגיוני כי אתה כן. או שאתה לא שומע או שאתה משקר (לעצמך).

לא ביקשתי לשחזר את 10-20 השנים האחרונות ולא תמכתי בשום דבר שקרה כאן ב10-20 שנים האחרונות. הפיתרון של הסכם לשחרור חטופים הוא לא המשך של 10-20 השנים האחרונות ומה שיבוא בעקבותיו אסור שיהיה המשך ל10-20 השנים האחרונות.

אבל זה מה שיקרה אם תחתום עכשיו על העסקה הזאת שכוללת את הנסיגה שלנו.

למה? מה ימנע ממך להמשיך מאיפה שהפסקת בעוד 3 חודשים (אחרי שתזרוק את נתניהו לפח ותבחר ממשלה אחראית שלא עסוקה רק בהישרדות פוליטית)? יש בעיה נכון? מי אמר שאי אפשר לטפל בה לאורך זמן בצורה שקולה וחכמה? אם אין נתניהו בסביבה מה מונע ממך לטפל בדברים כמו שצריך? בישראל התרגלנו שהכל זה מראית עין וקשור באינטרס פוליטי מיידי. זה לא אומר שחייבים לפעול כך בעזה…