גיאופוליטיקה :: על הנעשה בעולם

היפותטי בלבד

בשיקול קר בסיטואציה הנוכחית - מה עדיף לנו?

• התקפה איראנית ‘מוצלחת’ שתגבה מחיר בנפש ומחיר אסטרטגי מה שיוביל לכוחות הקואלציה לשנס מותניים ולהוריד את איראן על הברכיים. רמה כזו של היערכות עם ים של כוחות קואליציה - כנראה לא תחזור.

• האיראנים יודעים זאת. הם לא אהבלים לצערנו, הם צריכים מכת אש כמו שעשינו בתימן שיחזיר את הכבוד אבל שלא יפגע בנכסים ובנפש, ואז נאלץ להיות המבוגר האחראי ובזה יסתיים האירוע.

• אופציה אחרת להוספה מכם.

שוט

עדיף לנו שדאע’'ש תיקח אחריות כמו בפיצוצים הקודמים בשטח אירן.

איך משכנעים אותם? לשנע להם נשק זה אופרציה מורכבת. בגדול הם היחידים שעדיין מקיימים את שנאת הסונים לשיעים. כל השאר לצערנו עשו הסכם שלום נגד ישראל.

איך שכנענו אותם בפעם הקודמת?

אין לאף אחד ביצים להתמודד עם אגרסיביות איראנית אז אין משמעות או צד חיובי לאופציה הראשונה. עדיף את השנייה.

נראה שמאחורי הקלעים נעשים מאמצים רבים להבהיר לאיראן שתגובה שלה לא תעבור חלק. במקביל נסראללה דאבלס דאון ומשחרר איומים על ימין ועל שמאל. מצד אחד, ההמתנה הזו (הפעם אני פיזית חלק ממנה…) מורטת עצבים ולמנוע מלחמה זה נשמע ‘רעיון טוב’. מצד שני, יתכן וזו שעת כושר היסטורית להתעמת עם איראן. הרי ביום שאחרי היא תמשיך לממן ולאמן צבאות אויב.

אצל החברים מחמאס, סינוואר יחליף את הנייה. איך שלא מסתכלים על זה - סימן לתנועה מתפקדת זה לא. אני לא שולל שזה בשביל שיוכל להציל את עצמו ולהימלט.

אני חושב שהמחשבה הנבונה זה ללחוץ מעט חזק יותר על חיזבאללה, כדי שהוא יישבר ויניע את הנקמה ואז ייתן פתח להוריד עליו כמה טונות של חומר נפץ. נראה שהוא המפסיד הראשי ואותו צריך להוריד כאיום מיידי - בניגוד לאיראן.

אני לא מפחד מאירן כמו שאני מפחד מחיזבאללה. חיזבאללה אין לנו פיתרון לטילים שלהם (או כתבמים שלהם) לפני המלחמה זה היה הפוך…

רק שכבר יגיבו ונגמור עם זה…

המטרה של ישראל צריכה להיות לייבש את ארגוני הטרור שמקיפים אותה, בדגש על חיזבאללה וחמאס. זה עובר דרך דיפלומטיה וכוח צבאי. כל עוד מי שמשלם בדם זה רק חיזבאללה אז אנחנו משחקים בחוקי המשחק שאיראן קבעה

אתה יכול לייבש את החמאס, אין לך שום דרך לייבש את לבנון/סוריה/עיראק עם הגבולות המשותפים שלהם. לכן, חיזבאללה הכי מסוכן כי דה פקטו זה איראן על הגבול. איראן שאינה על הגבול הרבה פחות מסוכנת ע"ע הפחד שלה כרגע וההתפתלות להוציא לפועל משהו שלא יעצבן את המערב.

אם אני לוקח את זה צעד קדימה, אם איראן תוקפת, אני משליך את התגובה על חיזבאללה ולבנון, הרבה יותר אפקטיבי מאשר לנסות ולפגוע באיראן עצמה והרבה יותר יכאב לאיראנים לאבד את הפרוקסי שלה בגבול ישראל.

זה בדיוק מה שאיראן רוצה שתעשה - עימות עם חיזבאללה בלבד. הרוגים לבנונים ממש לא מזיזים להם והאסטרטגיה של חיכוך מתמיד ששוחק את ישראל עובדת. כמו כל משטר דיקטטורה, כל עוד למי שקרוב לצלחת (טהראן בגדול) יש חיים סבירים, אז המשטר עוד איכשהו יכול להמשיך.

‘לייבש’ זה לא זבנג וגמרנו, אלא פעולה מורכבת ממלחמה כלכלית, אספקה, מחיר/פחד, בריתות צבאיות, איום מגבול איראן (אזרבייג’אן) וכו’

איך? לדבר באוויר זה לא מעניין.

היחיד שהחליט להצמיד אותם לקרקע היה טראמפ, שאר אירופה והליצנים הדמוקרטים רוצים להיות חברים של מנהיגי אירן וכך ‘כאילו’ יוכלו לשלוט עליהם. קצת כמו טורקיה וארדואן שמתנהגים כאחרון הדמוקרטים ואחרון המערביים רק הטריטוריה של טורקיה כל כך חשובה בעולם ובפרט לאירופה שטורקיה יכולה לעשות מה שהיא רוצה ועדיין תשאר חברה בנאט"ו.

איראן כיום סופר חזקה, מפנה את כל המשאבים שנשארו לה לכלי נשק ומלחמה על חשבון אזרחיה. איך תצר את צעדיה?

תראה, אני לא מעורה בנושא יותר מדי, אבל יש דברים ידועים. ה(כנראה) הבנה שאיראן לא מעוניינת במלחמה עם ישראל מקפלת בתוכה הן את ההבנה שישראל חזקה מאיראן והן את העובדה שזו בדיוק דרך הפעולה שלהם בשנים האחרונות. בזמן שאנחנו מדברים הם עובדים על טבעת החנק בירדן ויו"ש מה שמגביר את האיום של תקיפה מכמה חזיתות בו זמנית. בהינתן האיום שמונח לפתחם בדמות כמות כוחות די מרשימה שיכולה לפגוע בה אם תבחר להשתולל נגד ישראל, נראה לי הגיוני שהם יבחרו לחזור למה שעובד להם טוב בסך הכל. הבעיה היא שזו מלחמת פרוקסי בפרוקסי כשאנחנו משמשים הפרוקסי ולא המעצמה שמפעילה אותו. לכן ישנו אינטרס ישראלי שמחיר ישיר מאזרחי איראן יכנס לתוך המשוואה. אחרת שיווי המשקל שבו ישראל סובלת קצת בשגרה אבל אין מלחמה אזורית הוא טוב לכולם, מלבד לנו כמובן.

מדובר במדינה די ענייה שמשקיעה יותר מדי כסף בצבא שלה, אבל זו גם אחת הנקודות בהן היא פגיעה כי הכלכלה מתקשה לתמוך את כל הטירוף הזה ואזרחים רבים לא תומכים בפרוייקט. אפשר וצריך להקשות על איראן כמעט בכל דבר שהיא עושה. להחליש, לייבש, להעסיק. בתור התחלה הם לא יכולים להגיע לרחבה שלנו בלי שינסו לשבור להם את הרגליים קודם.

יש אפשרויות יותר ‘רכות’, שאני מניח שעליהן עבדו ועובדים (פלוס הרבה דברים נוספים).

• תקיפת כוחות / גנרלים איראנים שמגיעים פיזית קרוב אלינו
  • חבלה במנגנוני העברת כספים וסחורות
  • העמקת הסנקציות הכלכליות
  • נורמליזציה מסויימת עם קטאר

בנוסף לאפשרויות הרכות, אנחנו לומדים שחיסול הניה מביא את איראן למצב שבו היא צריכה לבחור בין להודות בכך שהיא מפחדת לא פחות (כלומר יותר) מאיתנו ממלחמה כוללת, לבין לתקוף ולהסתכן שהאיום הזה יתממש. הם כנראה מבינים שעדיף להם להימנע. לכן יש להמשיך לגבות מחיר. הבעיה היא שזה דורש אומץ שאני לא בטוח שיש לנו כרגע.

לטעמי הכל שאלה של האם ארה"ב באמת מעוניינת להיכנס אקטיבית או רק מעוניינת להגן כמו באפריל.

אם יש אפשרות לגרור אותה למערכה מלאה שמטרתה להפיל את המשטר באיראן - זה הזמן לעשות את זה. עדיף היום מאשר בהמשך כשיש להם גרעין, גם אם צה"ל כרגע פחות מוכן (צבא שחוק וללא לייזר), וגם אם זה אומר שיהיו פה בגלל זה כמות הרוגים גבוהה יותר.

אם לאו, זו התלבטות קשה. נדמה שבמערכת הביטחון ללשעבריה יש תמימות דעים שעדיף לדחות את העימות הכולל. מצד אחד, הם מבינים את יחסי הכוחות הרבה יותר טוב ממני. מצד שני, הם נשמעים הרבה יותר מדי כמו שרויים עמוק בתוך הקונספציה ההיא… לא יודע.

האמריקאים לא יתמכו בדבר כזה, אבל עכשיו יכולה להיות הזדמנות היסטורית לגרור אותם לזה בעל כורחם. גם ביידן שמשוחרר משיקולים פוליטיים וגם העובדה שאם ישראל תותקף זו תהיה פעם שניה והלגיטימציה, שהיא אף פעם לא יותר מידי גדולה במקרה שלנו, תיהיה יחסית בשיא.

לדעתי זו סיטואציה מאד פשוטה אבל היא דורשת ביצים גדולות

מסכים עם שניכם. לא מבין לא מצליחים לדגדג אותם יותר כדי שהם ישברו ויפעלו אימפולסיבית.

אני משער שכמו שהאמריקאים מעבירים מסרים לאיראנים לא לפעול, הם מעבירים מסרים עוד יותר תקיפים אלינו.

כן אבל.

לכולם היה ברור שחיסול הנייה (אם) וחיסול רמטכל חיבאללה ירחיק את הרגיעה והפסקת האש. עדיין עשינו את זה, סו… צריך להיות מתוחכם ולדאוג להבעיר את השטח ולדחוף את האמריקאים סופסוף למלחמת אירן.

אני מתכוון אחרי זה.
החיסולים קירבו אותנו למלחמה כוללת, ואם האמריקאים מנסים לעצור את האיראנים מלפעול, אז אני בטוח שהם מנסים לעצור אותנו עוד יותר מלבצע עוד צעדים שימשיכו ללבות את הלהבה.

אתה יודע שזה מזיק לנו נורא הגישה הזו? זה בדיוק מה שהאלט רייט בארה"ב אומרים על ישראל שאנחנו עושים דברים בשביל לסבך את ארה"ב במלחמות שלא נגמרות.

אני מקווה מאוד שהם לא קוראים את הפורום פה…