גיאופוליטיקה :: על הנעשה בעולם

אנחנו לא עושים דברים לסבך את ארה"ב. אנחנו מאוימים תדירות על הפאקינג קיום שלנו!! אשכרה מדינה החברה באו"ם מכריזה שהיא תשמיד אותנו ואף אחד לא עושה כלום… והיא עוד מצטיידת בגרעין.

האינטרס שלנו נטו כישראלים זה לפתוח מלחמה מול איראן כי היא רק מתעצמת ואנחנו מאבדים את היתרון שלנו מולה. בטח כשכל צבאות הקואליציה מוכנים לעזור לנו. ככה זה עם בריתות, אם ארה"ב רוצה את הדריסת רגל במזרח התיכון - היא צריכה לשלם על זה. בין השאר בדם.

הדמוקרטים לא מסתכלים על האיראנים ככה.

אתה מדינה פחות גדולה מניו גרזי להזכיר לך…

מה זה לשלם בדם? אתה חושב שהטקסני שיש לו פי מילארד יותר צרות מאירן רוצה לשלוח את הבן או הבת שלו למלחמות שלא נגמרות? שהם רואים את הגבול שלהם פרוץ ושהממשל שלהם מאבטח את הגבול האוקראיני יותר מהגבול שלהם עם מקסיקו?

צריך לגרום לארהב להבין שריסון אירן זה אינטרס שלהם לא פחות משלנו. אבל להתחיל מלחמות רק בשביל לדחוף אותם למלחמה , תסלח לי זה מזעזע אותי. אם זה הכוונה שלך, זה “דלק” לאנטישמים, תסלח לי על הבוטות שלי.

צריך להעניש את אירן אבל לא מהכונה שלדחוף את ארהב למלחמה בשביל לשרת רק אותנו.

אי אפשר לפתוח במלחמה עם אירן בלי הסכם עם ארהב. קודם כל, יש להם בסיסים עם חילים ואתה חייב להודיע על זה מראש. לחשוב שאנחנו לבד יכולים להפיל את אירן זה לחיות בסרט.

בגלל זה אני מתפלל לחילופי שלטון. עם האריס גם נגד חמאס לא נוכל לעשות כלום.

לפרק את אירן זה אינטרס של ארה"ב.

ביום שהערבים ישתלטו על אסיה, יחד עם רוסיה הם ישלטו בעולם. ארה"ב - אם היא רוצה להיות השלטת בעולם (נתון לגמרי לויכוח פורה בין דמוקרטים לרפובליקנים, וגם עד כמה עמוק להתערב) - היא צריכה להראות נוכחות ולנהל מדיניות. זה המחיר של השליטה המוזרה הזו העוברת מאז תיעוד ההיסטוריה על נייר כתוב.

תתכחש כמה שאתה רוצה, אנחנו כלי במשחק ענק של ארה"ב מול… על שליטה בעולם. נס שלנו שאנחנו כלי לא הכי ממושמע אבל שווה הון.

אני לא מתחכש לכלום, אבל אתה צריך לשכנע את ארהב שזה אינטרס שלה (וזה אינטרס שלה) אבל לא לבצע פעולות כמו חיסולים בשביל פרובקציה שיכנסו לעימות שהם לא רוצים להכנס אליו .

זה אמור להיות מובן מאליו…

רק כדי להבהיר את עמדתי
אני לא חושב שישראל הולכת לפרק את איראן או כל דבר בסגנון. ‘לפרק’ אפשר את החמאס. הדיבור הוא על מחיר ישיר מאיראן כן או לא. כמובן שזה מסוכן ביותר וצריך להיעשות עם גיבוי אמריקאי (מה זה בדיוק זו שאלה אחרת - לא נקבל מהם מכתב רשמי שמסמיך אותנו להגיב יותר בחומרה).

לגבי אמריקה, well, אנחנו יודעים שהאינטרס שלהם במזה"ת יורד ואם הם היו יודעים - ציני ככל שזה יהיה - שישראל תסבול עוד כמה שנים מאיראן אבל משלם המיסים האמריקאי לא יגרר לעוד הרפתקה - אז הם יעדיפו זאת.

לפרק את חמאס זה יותר קשה. הרעיון של חמאס והקונפליקט במזרח התיכון תמיד יתרומם בצורה זו או אחרת.

מנגד, איראן לא מחזיקה באידיאולוגיה של העם שלה, ההפך. אם יורידו את השלטון יש סיכוי שהדור הבא יבנה אירן שונה לגמרי (בניגוד לממשיכי חמאס). היתרונות בפירוק אירן וביכולת לייצר שינוי בתמונת המזרח התיכון גדול יותר. לצערי, הכרעת חמאס עשויה להיזכר כעוד פרק בסבב בלתי נגמר במלחמה במזרח התיכון.

הכל שאלה של מהות המלחמה. לחמאס יש בסיס למה הוא (או העזתים בכלל) נלחם בישראל. לעזתי הממוצע אין זכויות של אזרח רגיל, אין מדינה, אין צבא, הקרקע עליה הוא חי במצור תמידי, לעומת זאת איראני ממוצע לא יודע איפה ישראל במפה ובכל אופן תומך בהשמדה שלה… את האירנים צריך למחוק בצורה שתערער את היציבות, כי היא ממציאה מלחמה שמאז מלחמת העולם השניה לא נלחמו, היא רוצה להשתלט על אזורים שלא בגבול או ברדיוס שלה.

• מה זה אומר ‘למחוק’? מספיק להביט בניסיון של האמריקאים באזור כדי להבין כמה הבוץ טובעני
  • לא חושב לישראל יכולת לנהל מלחמה כזו לאורך זמן, אלפי קילומטרים מגבולותיה. ואז מה, נכבוש אותם? או שאתה מציע אטום?

אני צריך שהם יפחדו פחד מוות מלהתחיל אתנו, לנצח לא נוכל אותם… בחיים לא.

לפני הכל זה צריך להיות בדרך מדיניות חוץ סופר אגרסיבית, צריך לגרום לעולם להבין שהאיומים האלו הם אבסורדים ולא ברור למה העולם מוכן לבלוע את זה.

אח"כ, צריכה להיות תוכנית על של מיטוט הכלכלה שלהם ו/או שיתוף פעולה עם המתונים האיראנים להחזיר את ימי השאה. אם קטאר, ערב הסעודית, איחוד האמירויות יודעות להיות מערביות למרות הדת, קל וחומר שאיראן החילונית תצליח להיות מודרנית למרות הדת. אין לנו אופציות אחרות…

רק בשביל הרקורד ולמי שמפנטז על נשק גרעיני בתור הרתעה:

תצפו בהתחלה מה בריק אומר על זה.

אני ינסה לעשות פרשנות לדברים שלו,

ברגע שישראל תנסה להשתמש בנשק גרעיני בתור איום ממשי היא תחטוף את זה בחזרה מהעולם המוסלמי, (להזכירם לפקיסטאן יש כבר וצפון קוריאה תשמח לעזור)

תוציאו את זה מהלקיסקון שלכם

בריק הוא מטומטם, לא ראוי לשמיעה… נביא שחורות החושב שהוא יודע הכל. פעם אחת הוא פגע וגם זה בשילוב רציני של התעלמות מכל התצפיתניות ומכל הסנסורים שצפצפו בראבק. קשה להוריד את ישראל בניגוד למה שחושב המדומיין.

מיותר לציין שלמרות הכאפה הרצינית שחטפנו ב 7.10, תוך 4 ימים בערך טהרנו את המרחב חזרה, סגרנו את הגבולות, ונכנסו לאימאימא של עזה. מחקנו את סג’עייה המקום שהיה פחד להכנס אליו, השתלטנו על רפיח, וכל זה בסך של 1600 הרוגים כולל הכל. לא שלא כואב לי על כל יהודי שנטבח, אבל במושגי מלחמה ברור שלא דגדגו לנו. זה בכלל לא בר השוואה של קרבות בראי ההיסטוריה, אפילו לא ההיסטוריה הפרטית והקצרה של ישראל.

פעם אחת הוא פגע???

הוא חזה המון, כולל את זה שהצבא שיקר לממשלה (איזנקוט בתור רמטכ"ל) שהוא מסוגל לנהל מלחמה ביותר מזירה אחת. איך אני יודע על זה? תצפה בזמן אמת בכאן , לפני פאקינג 3 שנים הוא אמר את זה.

הוא יצא בזמן אמת על ההקטנה של הסד"כ של צהל, בזמן שרוב המערכת שיבחה את זה. יצא נגד תרבות הכסתח והשקר בתחקירים של צהל והכל בזמן אמת, הוא לא חיכה לאסון…

ברור שהוא נביא שחורות ומטבע הדברים, גם לו יש נפילות. אבל באמת להציג אותו עכשיו כמטומטם ולא ראוי לשמיעה . בחיאת …

לא קל לשמוע מישהו שלא צועק “אל אל ישראל” הרבה יותר כיף לשמוע את גלנט משמיע קלישאות באויר על כמה אנחנו חזקים. אבל זה לא אומר שגלנט הוא הצודק.

אם למדתי משהו בחיים, שתוקפים מישהו לגופו של אדם ולא לגופו של עניין, הטיעון העניני נגמר.

שוב, אני צפיתי בזמן אמת שעשו עליו לפני כמה שנים, הוא חזה שם מה שקרה בשביעי לאוקטובר אחד לאחד. אז זה לא “פעם אחת הוא פגע”

ברור שהוא לא מושלם בלשון המעטה, ואני מאוד מקווה שהוא מגזים בתחזיות שלו. אבל הוא עשה מספיק דברים וצדק מספיק פעמים, שלפחות ניקח אותו ברצינות.

כל מה שכתבת כאן - כנראה שעושים בהצלחה זו או אחרת. אתה יכול למתוח את החבל יותר ולגרום להם לחשוש יותר או לשנות את המחיר שאתה גובה בדרך כלל, אבל כאמור ללא גיבוי מהדוד לא יהיה פה איזה ניצחון מוחלט. הדוד כרגע יושב עייף ליד השולחן אחרי האוכל ואין לו כוח להתאמץ.

זה, אגב, דוגמה לכמה ההיסטוריה יכולה להיות חמקמקה. נפילת המשטר בשנים הקרובות תוכל להפוך את המדיניות שלנו בדיעבד לגאונית ומזל שלא נגררנו למלחמה כוללת. אם הם ימשיכו לאיים עלינו אז נצטער שלא פעלנו. בכל מקרה - גם לחשוב שבכוחנו להפיל את השלטון שלהם ובטח לדעת מתי פחות או יותר זה יקרה - מעל היכולות שלנו.

ברור שההיסטוריה חמקמקה, הכל זה הימורים, מושכלים יותר ומושכלים פחות.

אני כן חושב שאיראן היא לא איום אמיתי (גם עם אטום), האיראנים חולים שליטה אבל לא מספיק דתיים בשביל למחוק את העולם אול-אין. לו היינו פועלים יותר רציני יחד עם אומות המערב לבצר קואליציה שלנו יחד עם הערהים עצמם, קטאר, סעודיה, איחוד האמירויות, בחריין ועוד, ואלו בנוסף למצרים וירדן שאמנם לא אוהבות אותנו אבל יחסית יציביים מבחינת הגבולות, יחד זה כוח מספיק חזק כדי לגרום לאיראן להיות יחד אתנו מאשר נגדנו.

מרגיש שלא פועלים ככה, למרות מה שאתה אומר. העצימות צריכה להיות ‘לא שווה לכם להיות עניים ונחשלים’.

עימות רע של טראמפ. המנחים של העימות היו כל כך משוחדים.

היא רוצה עוד עימות, רק fox

אכלה אותו בלי מלח. האיש מגוחך ברמות כל כך קשות שזה מביך לצפייה. כמות השקרים שהוא פולט וכמות השטויות שהוא מקיא… גועל נפש…

הם עשו ללא הפסקה פאקט צאקינג לטראמפ וקטעו אותו. אתה יודע כמה היא שיקרה? אבל עזוב.

למשל שהוא לכאורה אמר בזמנו על ההפגנות של הנאצים “שיש אנשים טובים בשתי הצדדים” זה שקר גס שאפילו הדמוקרטים הודו בזה.

אני לא נכנס לדיכאון, הבחירות עדין רחוקות ולדעתי לעימות הזה לא היה השפעה.

הטעות הגדולה של טראמפ שהוא הסכים לעימות עם ביידן בזמנו. שיחק לטובת ההפיכה של הדמוקרטים.

לא חושב שיש לעימותים השפעה ממשית… בכל מקרה הבעיה של טראמפ היא לא מה אמרה האריס ומה אמרו המנחים. הבעיה של טראמפ היא מה קורה כשהוא פותח את הפה. כל פעם שהוא פותח את הפה יוצא משם משהו מטומטם.

מה היא אמרה שהיה כל-כך מוצלח?
באמת שואל.