סרטים וסדרות - ביקורות והמלצות

על רקע המלחמות של נטפליקס כנגד שיתוף החשבונות שלה, וגם שלל עליות מחירים, התכנים הבינוניים ושאר הדברים המעצבנים שחברות הסטרימינג השונות עושות לאחרונה:

כבר כמה ימים לא נכנסתי לדיון פה מחשש לספוילרים וראיתי אותו מתעדכן כל הזמן ומסתבר שהייתם עסוקים בצבע של אריאל…

אה, ושלדוד יש השגות על העונה האחרונה. WTF? העונה הכי טובה. אני מיד מתחיל לראות אותה שוב כי זו אשכרה סדרה שהתחלתי לראות מזמן ואני לא זוכר כלום.

סדרה מופתית. לא יודע אם הכי טובה אבר אבל מופתית.

קח את הזמן! זה לא סדרה לבינג’. צריך לשתות אותה לאט כמו קפה שחור.

עברו הימים של בינג’. אין לי זמן בקושי לכתוב הודעה נורמלית המכילה מעבר למשפט…

הסרט המצליח בהיסטוריה - לכו לראות אותו דחוף, לפני שהוא יורד מהאקרנים. תוך חודש!

הכי מוצלח אי פעם.

@Shusaku אתה מחלטר כמציל בזמנך הפנוי?

לא יודע מה הם חשבו לעצמם כשליהקו שחורה לשחק בת ים… שהיא לא תטבע?

אנחנו כבר בסופ"ש רביעי, ומשהו לא הסתדר לי במספרים. אז הלכתי לקרוא digging.

בתוך ארה"ב סרטים של האולפנים הגדולים מרוויחים 50%-60% מסופ"ש הפתיחה, וזה יורד ככל שעוברים השבועות (דבר שממריץ את בתי הקולנוע להשאיר את הסרט לאורך זמן רב) למיטב הבנתי זה יורד עד 40%. סרטי אינדי למשל מרוויחים משהו בין 25% ל-33% בלבד. אז מאיפה הגיע המספר 80% בניתוח מלפני שבועיים וחצי? מסתבר שבסרטים מספיק גדולים כמו כמו אנדגיים או אוואטר 2, לדיסני היה leverage מספיק משמעותי כדי לקבל יותר מ60%. ההשערות הן שהיה מדובר על 80%. ועדיין, אנחנו מדברים על סופ"ש הפתיחה בלבד, ומשם זה יורד עד שבתי הקולנוע מרוויחם את החלק הארי מכל כרטיס. בחו"ל זה תלוי מדינה, ומסתבר שהטווח היותר מדויק הוא 20%-40% ולא 30-40 כפי שרשמתי קודם.

חשוב להבין שיש פה give n take. בת הים הקטנה זה סרט שהגיע עם כמויות הייט מטורפות, אבל בתי הקולנוע לא יכולים להוריד את דיסני נמוך מדי, כי הם ספק הסרטים העיקרי של הוליווד. סביר להניח שלמרות זאת, העכבר עדיין הרוויח 60% בסופ"ש הפתיחה, ומחוץ לארה"ב זה כנראה עדיין בסביבות ה30%-40%.

בגלל שהסופ"ש הראשון הוא תמיד הסופ"ש החזק ביותר, זה מתקזז עם העובדה שיש המון שבועות בהם האולפנים מכניסים פחות מחצי. לכן מצאתי קונצנזוס סביב הנוסחה של - חצי מההכנסות בארה"ב הולכות לאולפנים וחצי לבתי הקולנוע. לא מצאתי נוסחה למה קורה מעבר לים, כיוון שכבר מהסופ"ש הראשון האולפנים מרוויחים הרבה פחות, לכן נראה לי הגיוני לומר שבסופו של דבר האולפנים נשארים עם בין רבע לשליש מההכנסות, והשאר מתחלק בין המפיצים לבתי הקולנוע.

החדשות המעודדות הן שזה אומר שהסרט מפסיד אפילו יותר כסף ממה שחשבתי, אבל לפני זה - עוד נתון שצריך לתקן מהפוסט הקודם. תקציב הפרסום של הסרט הוא 140 מיליון ולא 150 מיליון. מה שכן, גיליתי משהו מעניין נוסף. סרטים אף פעם לא עומדים בתקציב הרשמי שלהם, כשהדיבור הוא על חריגות מינימליות של 15% לבמאים לא מוכחים. קיצר היו רוצים שיהיה להם רק 400 מיליון לכסות.

אז אם נסכם שלושה שבועות ראשונים של הסרט (הלכתי על 60 ו-40 כי הם כושלים ומה אכפת לי):
מתוך הכנסות של 241,959,129 מכרטיסים בארה"ב, דיסני הרוויחה רק 145,175,477 דולר.
ועם 185,658,710 מעבר לים (see what I did there?) מדובר על 74,263,484 דולר.

כלומר, הסרט נמצא בהפסדים של 180-250 מיליון (תבחרו אתם אם אתם בסנריו האופטימי או הפסימי)

בגלל שאנחנו בסופ"ש הרביעי של הסרט, צריך לקחת בחשבון עוד משהו - בתי קולנוע לא יכולים להחזיק יותר מדי שוברי קופות בו זמנית. ספיידרמן ורובוטריקים יצאו בשבועיים האחרונים והסופ"ש יצא גם פלאש. זה אומר ירידה משמעותית בכמות ההקרנות, בנוסף לעובדות שבאופן טבעי מי שכבר רצה לראות את הסרט ראה ושדיסני מקבלים נתחים נמוכים יותר מכל כרטיס. קיצר אין תסריט שבו הסרט לא מפסיד להם 150-200 מיליון דולר.

כל הניתוחים האלה הזכירו לי את Justice League. אנשים שנהנו מהסרט לא הבינו איך עם הכנסות של 657,926,987 הסרט כישלון טוטאלי. על תקציב של 300 מיליון ומרקטינג של 100 מיליון דולר הסרט סיים בהפסדים של 100-150 מיליון דולר. אצל WB בזמנו זה גרם להם לעצור את היקום של DC ולהתחיל לחשב מסלול מחדש.

בלי לבדוק יותר מידי בגוגל , תנו לי לנחש וזה ניחוש פראי שלי שזה הפלופ הבא של דיסני פיקסאר

אותי מעניין מה shareholder של דיסני חושבים לעצמם. אחד שמבין בכלכלה @dmitrys אני “מנדב” אותך ואל תנסה להתחמק מזה, אז שאלה אליך! לאף אחד שם לא אכפת מזה שהם מוציאים פלופ אחרי פלופ ומפסידים כל כך הרבה כסף? אני באמת לא מבין את זה. כאילו בשעור הראשון למנהל עסקים שהם עשו לא אמרו להם שמטרה של חברה פרטית היא למצות רוחים למקס ולא לאסוף הפסדים? זה לא שעור ראשון בכלכלה?

אני מבקש לא להתיחס אליי כאיש כלכלה. אני לא. אני רק אוהד כדורגל שחושב שאי אפשר לנהל קבוצה בלי בסיס כלכלי.

לגבי דיסני, המניה שלהם שווה היום חצי ממה שהייתה לפני שנתיים, וחזרה לרמה שהייתה בנפילה העצומה במרץ 2020 .
מצד שני , השוויתי את מחיר המניה לחברות אחרות בתחום - וורנר ברות’רס, פרמאונט, 21סט סנצ’ורי פוקס - כולם באותו מצב בערך. בהסתכלות של 5 שנים, דיסני הפסידה הכי מעט. בהסתכלות של שנתיים, 21סט סנצורי הפסידו פחות, אחרות הפסידו יותר מדיסני.

אני כבר מזמן הבנתי ששוק הסרטים הולך ומדרדר. אין מה לראות. כל המוחות הטובים הלכו לסדרות ולטלויזיה. דיסני מפסידה בדיוק כמו כל המתחרים שלה.

כי כל המתחרים שלה מפיקים את אותו זבל :slight_smile:

אתה צנוע יותר מידי :joy:

זה בדיוק מה שאמרתי בפיסקה האחרונה. כל הטובים הלכו לטלויזיה. יש כל כך הרבה סדרות טובות , מי הולך בכלל לקולנוע?

תרשה לי לחלוק גם על זה. כמה סדרות חדשות שנעשו בשנתיים שלוש האחורונות במינסטרים אתה צופה?

לא מדבר על רימקים וכל החידושים. סדרות חדשות.

מניח שדיברת על איכות ולא כמות, כי נטפליקס מפוצצת בסדרות מאוד חמודות.

לרוב לסדרות לוקח זמן לקבל את הטייטל של סדרת מופת.
מוזמן לעשות עם עצמך בדיקה, מתי גילית את רוב הסדרות שאתה צופה בהן, וכמה מתוכן אתה עוקב אדוק מעונה 1.
נוציא מהמשוואה כמובן סדרות שהן סוג של פריקוול או סיקוול לסדרה אחרת (כמו סמוך על סול למשל, או בית הדרקון).
אפילו אם נסתכל על הסדרות המדוברות פה בפורום לאחרונה, כמו היורשים. יש בה כבר 4 עונות, משום מה איש לא דיבר עליה עד השנה. זה לוקח זמן. גם לוקח זמן להקשר לסדרה לפני שמכתירים עליה כתרים.
זה לא כך רק עבור סדרות, גם לשחקני כדורגל לוקח זמן להקשר. כמה זמן לקח לנו להשוות בין פאקינג מסי לשחקנים נוספים למרות שמסי כבר בגיל עשרה השאיר להם אבק?

אני בכל אופן מצאתי את עצמי נהנה לא מעט מסדרות יחסית חדשות. האם אחת מהן תהפוך לאיזה שובר שורות? רק הזמן יגיד. גם בוא, זה לא שסדרה בהייפ של שובר שורות יוצאת כל שנתיים.
אגב, גם שובר שורות עצמה לא הייתה מדוברת כמו היום כבר בעונתה הראשונה. גם את משחקי הכס הכרתי רק אחרי עונתה השלישית למשל, ואלה לדעתי הסדרות עם ההייפ הכי גדול שאני זוכר לפחות.

רואה עכשיו סיילו, וזה מעולה. לפני זה ראיתי severance, ווסטוורלד האיש במצודה הרמה ואולי עוד משהו בסגנון.
אני אוהב גם סדרות אקשן וגנגסטרים - ganglands מעולה, נרקוס, העונות החדשות של טופ בוי.
ראיתי כמה סדרות בלשיות טובות.
קשה יותר למצוא סדרות מצחיקות, מה שעולה לי לראש בשלוף זה רק EXIT הנורווגית.

ראיתי אולי 10 סרטים בקולנוע ב 3-4 שנים אחרונות. הלכתי עם המשפחה. לא אהבתי אף סרט. חלקם היו ממש גרועים, חלקם סבירים. הכי טוב מבינהם היה סרט עם קלינט איסטווד שעשה בלדרות סמים.

כשאני חושב על זה, כבר אין סרטים ברמה של ספרות זולה, הבריחה משושנק, פורסט גאמפ, החשוד המיידי, מטריקס, אפילו רמבו (הראשון) . לעומת זאת, סדרות ברמה כזאת יש.

200 (1)

עונה ראשונה עונת מופת בשאר העונות זה הדררדר. את העונה האחרונה לא טרחתי בכלל לצפות.

איש במצודה הרמה. פיספוס שלי ראיתי כמה פרקים ראשונים היה טוב ומשום מה הפסקתי לצפות.

אתה שם לב שאתה מתקשה לתת דוגמה לסידרה טובה שיצאה בשנים האחרונות והצליחה גם לשמור על הרמה. זה לא במקרה ועם כל הכבוד לתעשית הדנית אני לא מתיחס אליהם…

בית הדרקון אני מתפלל שלא ילך בעקבות ווסטוורלד של עונה ראשונה טובה והתרסקות בשניה.

החדשות הטובות, שאולי בעקבות שביתת כותבי התסריטים בארהב, אולי יפטרו את רובם ויהיה דם חדש של כותבים בתעשיה. חחח אני בצד של “הרעים” פה.

משה, שאלת אילו סדרות טובות ראיתי לעומת הסרטים .
תוסיף לרשימה גם את פארגו, בלש אמיתי, ברודצ’רצ’, נרקוס, ילוסטון, the sinner, הלוטוס הלבן.
היו הרבה סדרות טובות, גם אם עונה 4 פחות טובה מעונה 1. סרטים טובים אין בכלל. אף סרט לא מתקרב לעונה 1 של סדרות שהזכרתי, מש’'ל.

עונה אחת של סידרה זה 7-10 שעות של צפיה. זה אורך של 3-4 סרטים. לא ראיתי בשנים האחרונות 3-4 סרטים שנהניתי מהם כמו עונה אחת של סידרה טובה, והזכרתי הרבה סדרות. חלקן עשו יותר מעונה אחת טובה.
בקיצור, סדרות יותר טובות מסרטים.

אגב סיילו, כל כך אהבתי שהתחלתי לקרוא את הספרים. הם מעולים גם .
יש הרבה שוני בין הספרים לסידרה, ובספרים יש המון המון חומר. אני מקווה שלא יקרה לסיילו מה שקרה למשחקי הכס, שהתחילה לפשל כשלמפיקים נגמר החומר הכתוב.
לפי הקצב של העונה הראשונה, מה שיש בספרים יספיק ל 10 עונות לפחות.

כנ"ל, מחזק!! התאהבתי כבר בשני הפרקים הראשונים בעלילה ורצתי לקרוא את הספרים ככה שעכשיו אני על שניהם במקביל ואכן יש שוני, אבל לפחות בשלב שבו אני בספר הראשון הם מצליחים לשמור על קו העלילה ועל המוטיבים המרכזיים בצורה מרשימה מאוד.

קטע…בדיוק רציתי לשאול אם צפייה בסדרה הזו גרמה לכם לרצות לקרוא גם את הספרים, ואפשר להגיד שהקדמתם אותי ועניתם על זה.

זה אחד הסימנים הכי חיוביים מבחינתי לסדרות/סרטים מבוססי ספר/קומיקס - האם הם גורמים לי לרצות לקרוא את המקור?
בנוגע ל"סוסים איטיים" התשובה הייתה “לגמרי”. לגביי “סיילו” קצת פחות, אבל עדיין הגיוני שזה יקרה אחרי תום העונה הראשונה.

איך אתם קוראים את הספרים? עברית/אנגלית/רוסית?