פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

לא רלוונטי מי הקים. זה בדיוק כמו שאי אפשר ״לפטר״ את הנדל והאוזר. חברי כנסת הם לא רכוש של העומד בראש הרשימה, כפי שגילה הערב עמיר פרץ

אגב גנץ אישית סיים את הסיפור שלו, להתפכח ולבוא עם חוסן לממשלה זה הדבר הנכון פוליטית עבורו. אבל הוא כנראה באמת לא מבין את זה

אתה בטוח? שאל את ליברמן. הוא כנראה יחלוק עליך.

זה מה שנתניהו ותומכיו רמזו עליו בניסיון לפגוע בו. זו לא האמת. הוא פוליטיקאי מתחיל שמקבל החלטות ושוכר אנשים

גנץ מזכיר לי את מרקו בלבול

השאלה כמה בוחרים ישארו לו אחר כך ואם נתניהו ינסה לפגוע בו פוליטית כמו אחרים. קטונתי מליעץ לפוליטיקאי.
נראה שההצעות מסוג זה הוצעו לרוב מימין ולא תמיד מאהבה. הרי הם לא יצביעו לגנץ אם הוא ישב עם נתניהו.

אתה צודק עקרונית וחוקית. פילוג של כל סיעה אפשרי.
פוליטית, מהו האופק? האם הם יסימו כמו קדימה או עצמאות של ברק?
לגבי לוי, היא סיעה נפרדת ולכן היא יכולה להתפלג בלי סנקציות. היא לא נבחרה על ידי גנץ לרשימתו ולכן הקרבה האישית אחרת.
היא הצטרפה לעבודה כחלק מברית.

אהלן אהלן אורלי לוי אבקסיס.

רלוונטי משהו

ממשלת מעבר היא בד"כ ממשלה שקיבלה מנדט מהבוחרים 4 שנים קודם לכן, ומחכה להעברת השרביט לממשלה אחרת. ממשלת המעבר הנוכחית היא ממשלת מיעוט, ובפעמיים האחרונות קיבלה 55 ו58 מנדטים. בזכות מי? בזכות המשותפת שמחריגה את עצמה מנוף הפוליטיקה הישראלית.

איך תסביר את זה שרפי פרץ הוא שר בממשלה? הוא מעולם לא נבחר לכנסת ה20, ועל כן אין לו זכות להיות שר או חלק מהממשלה. ממשלת מיעוט. ביבי הבן אדם היחיד שיודע איך לשחק בפוליטיקה הישראלית. כל השאר מפחדים משטופי מוח שצועקים אסון לאומי אסון לאומי.

חבל מאוד שהם התבטאו בצורה כל כך נחרצת כשהם ידעו שזו האפשרות היחידה שלהם. ביבי עשה להם בצפר עם קמפיין האין ממשלה בלי טיבי.

אני הצבעתי כחול לבן. אני לגמרי מאוכזב מההפרה הזאת של ההבטחה, אבל לא כי אני מאמין לשטיפת המוח של ביבי שאיימן עודה יקבע מה עושים בעזה. תוך חודשיים אחרי שמעבירים תקציב, אפשר גם לספח את בקעת הירדן בתמיכת הליכוד אם רוצים. ביבי לא יגיע לבחירות אחרי שהוא שיתף פעולה עם יאזבק, כמה שהוא יודע לאיים עם זה. הוא כן יודע לאיים בתמיכה עם המשותפת, כי פשוט אף אחד לא מאתגר אותו עם זה. אני מאוכזב כי עד כה במשך שנה שלמה כחול לבן עמדו במילה שלהם. הם השיגו 33-35 מנדטים כל פעם ומנעו מביבי להקים ממשלה בלי לשקר ולטנף (למרות שכן ירדו לרמה של ביבי לעיתים). אם הקמפיין של כחול לבן היה אומר "נחליף את ביבי בכל דרך, ואז נלחץ על הליכוד להצטרף לממשלה לאומית שתשרת את כל האזרחים במדינה, במקום להיכנס לפינה המטופשת הזאת, הם לא היו מאבדים ולו קול אחד. כל ימני שהאופציה הזאת מפריעה לו עזב מזמן, אחרי שהוא עשה חשבון פשוט עם האצבעות.

אתה עושה סלט. יש חוק יסוד (הממשלה) שמגדיר בדיוק מה היא ממשלת מעבר ומה בסמכותה לעשות. בגדול: כמעט הכל, בקטן: בג"ץ מגביל אותה.

ממשלת מעבר יכולה להיווצר מהרבה סיבות שאינן קשורות למיעוט או לכנסת כלל. גם כשראש הממשלה מת הממשלה אוטומטית הופכת להיות ממשלת מעבר, וזה קרה פעמיים בתולדות המדינה. מה שקורה בכנסת באותו זמן - מיעוט, רוב או שבכלל אין כנסת פעילה כי היא פוזרה - לא רלוונטי.

שר לא חייב להיות חבר כנסת בכלל. גם אותך מותר למנות לשר. דוגמאות לשרים שלא היו חברי כנסת יש בשפע והדוגמה האחרונה היא אבי גבאי כשר לאיכות הסביבה. בממשלת מעבר החוק אכן קובע שבעת מינוי שר הוא חייב בזמן המינוי להיות חבר כנסת או לקבל את אישורה. רפי פרץ היה חבר כנסת כאשר מונה, אין שום קשר לכנסות קודמות.

אתה אולי רוצה לטעון שלממשלת מעבר אין זכות מוסרית/ערכית להחליף שרים. סבבה, החוק לא איתך וגם לא פסיקות של בג"ץ בנושא, ויש לכך סיבה טובה והיא שהמדינה צריכה להתנהל גם במצבי קיצון כמו זה שאנחנו חווים.

לגבי הניתוח שלך, ביבי שאני לא ממעריציו הוא אכן גוליבר בארץ הגמדים. אבל במקרה הזה לא היה שום צורך בהפחדה, שקרים, משחקים או תחכום. הוא פשוט שיקף לציבור את המציאות המובנת מאליה שרבים מסרבים להבין אפילו אחרי השבוע האחרון. השקרים במקרה הזה באים מהצד של כחול לבן: לא נישען על המשותפת, נשתמש במשותפת רק פעם אחת, כולםםםם יבואו אחר כך, הליכוד ידיח את נתניהו למרות שזה עתה הוא הביס את יריבו היחיד בפריימריס והגדיל את מספר המנדטים, את החרדים מעניין רק הכסף לישיבות ושאר הבולשיט הגובל באנטישמיות שהם מוכרים לציבור שמחשיב עצמו משכיל ונאור.

זה כבר סתם משחקי מחשבה תיאורתיים אבל הליכוד יאמץ, ישריין ויחלק שלל ג’ובים בשמחה לקבוצת מורדים משמעותית שתגיע יחד. האם יהיה לזה מחיר פוליטי? בודאי, אבל את העבר אי אפשר לבטל. אם החלום של גנץ או אשכנזי היה להיות ראשי ממשלה הם בחרו בצד הלא נכון של המפה, ודאי נוכח העובדה המסתמנת שאידיאולוגית אין הבדל בינם לבין המיינסטרים בליכוד.

לגבי גנץ וה"יעוץ" שלי, כנ"ל - ודאי שתהיינה השלכות אם הוא יוותר. השאלה היא מה האלטרנטיבה. גם לבצע תפקיד משמעותי במדינה לארבע שנים, כשמקביל הוא מאזן את סמוטריץ’ וחבריו, זה יופי של דבר מבחינתו ובסוף בסוף אחרי כל הספינים והקומבינות זאת אמורה להיות המטרה שלו. אם יצליח להוציא רוטציה זה בכלל מדהים מבחינתו. בכל תסריט אחר הוא יכול להתחיל לקפל כבר עכשיו.

ייתכן מאוד שאתה צודק והתחזית שלך תתממש. ההבדל בתפיסות בינינו לא נובע מהשקפות שונות על המציאות בהווה, אני יודע שחרא בשטחים ויש מחירים קשים שאנחנו משלמים על השליטה בהם, אלא על אמונה: אני שותף לתפיסה שלהנהגה הפלסטינית במאה השנים האחרונות יש מטרת על אחת, והיא לא להגיע לשום סוג של הסכם שמדינת ישראל תוכל לחיות איתו. וזאת ההגדרה הכי עדינה שאני יכול לתת לכך שהם פשוט עדיין לא מכירים בקיומנו כאן כמדינה יהודית. השטחים הם בכלל לא האישו, גם אם נתכנס כולנו לתוך שטחי תכנית החלוקה הם יחתמו, ילחצו ידיים על מדשאות הבית הלבן וימשיכו להיות רסיס בישבן שלנו. מסיבות לאומיות, דתיות, כלכליות, אנטי-מערביות - קרא לזה איך שתבחר. מה הפיתרון? אין פיתרון. ממשיכים לחיות ומשתדלים לעשות טוב.

ככלל, למעט הבקעה, סיפוח לא מאוד חשוב לי באופן אישי. אבל הבקעה בכל תסריט עתידי חייבת להיות בשליטתנו. גם המובן מאליו צריך לרדת מהשולחן כשארה"ב נותנת הזדמנות כזאת.

לא ראיתי שהם דיברו על החרדים בזמן האחרון או לפחות רובם. העבר הראה שפוליטיקאים פועלים בגלל השקפת עולם,מחויבות מפלגתית, גובים הרצון להבחר שוב ורצון לעזור לבוחרים (בין היתר עם תקציב) . החרדים לא שונים מימינה או העבודה בגישה הזו. ההבדל הוא שב40 השנים האחרונות החרדים ישבו בממשלות השמאל והמרכז בגלל שיקוליהם. ימינה והליכוד היו בממשלות אחדות או ימין. העבודה (פרט לממשלה אחת שכללה תסיסה והתפרקות) יש בממשלות מרכז-שמאל ואחדות.
היום לדעתי , המצב אחר בגלל העימות בנושאי דת ומדינה מול לפיד

בפועל, נתניהו השתמש בכל הדברים האלה בכל מערכות הבחירות

תביא דוגמאות ונשווה

נתניהו שקרן כמו כל פוליטיקאי, אבל הוא לא מטומטם. גם לשקר צריך לדעת

כתבתי מוקדם יותר בדיון: לפלסטינים אין בעיה עם היהודים אלא עם הציונות, ולכן יש פה קונפליקט שספק אם יפתר. אין להם בעיה שיהיו פה יהודים אלא עם העובדה שהיהודים באו וקבעו ‘זה שלנו’. בכלל, ‘פלסטינים’ זו הגדרה רחבה לאוכלוסיה שלא בטוח שניתן בכלל להתייחס אליה כבעלת הנהגה אחת (כרגע לא). ומי בכלל אומר שישות מדינית יכולה לעבוד פה, זה הרי נכשל ברוב העולם הערבי כיוון שמרכיב השבטיות חזק יותר.

בוא נישאר בדיון הפרקטי, האם אתה בעד או נגד התרחבות מפעל ההתנחלויות?

אני בעד חתירה להפרדה כי באמת שכל בר דעת מבין שזה הפתרון הפרקטי, תוך מתן אפשרות עזיבה למי שחפץ בכך מתוך ערביי ישראל (לא שחצי עם פה לא ערבי בעצמו, אבל אולי זה דיון אחר). מי שנשאר פה צריך לקבל זכויות כמו כל אחד וההסתה הפרועה הזו חייבת להיפסק.

בינתיים זה התברר כדיווח לא מדוייק בעליל של לא אחר משמש העמים עמית סגל. תודה שאתה מופתע

הכי פרקטי: זה פשוט לא משנה לי, שטחים לא מעניינים אותי ותאורתית תמורת שלום ושלווה אין לי בעיה לוותר גם על ירושלים המערבית (נו אופנס :slight_smile: ). לתפיסתי ההתנחלויות לא משנות דבר לגבי עתיד הסכסוך שהוא כאמור לא תלוי בתא שטח כלשהו אלא במדינה בכללותה. הדין הבינלאומי מבדיל בין שטחי 67 ל-48, אבל במהות אין הבדל בינהם בעיניי.

אין הפרדה ולא תהיה הפרדה מאלף סיבות. גם אם עוזבים ענייני דת, לאום, בעיות פנים שלהם וענייני ביטחון, כלכלית-חברתית לא יהיה מצב שבו יש מדינה אחת פורחת ומשגשגת שבליבה יושבת אוכלוסיה נכשלת והדבר הזה עובר בשקט. הגאוגרפיה לא מאפשרת הפרדה.

החתירה צריכה להיות לשמירה על הקיים מאז חומת מגן ומה שמכונה ניהול הסכסוך. אפס פיגועים בכל מחיר, תוך שאיפה להתערבות מינימלית בחייהם מבחינה אזרחית תוך הכרה בכך שאנחנו מפרים ערכים אנושיים/מוסריים/יהודיים ובמידה לא מבוטלת גם זכויות אדם. בראייה יותר קדימה, יש כמה נושאים שכדאי לקבע בעיתוי הנכון. בקעת הירדן לדוגמה.

שקרן מתוחכם גרוע יותר מסקרן גרוע.
הנחת העבודה שלי היא שפוליטיקאים משקרים, השאלה על מה ולמה זה הופך לשקר. גם הכמות .

אני מניח שהתעלמת מרמיזות לגבי מצבו הנפשי של גנץ, האשמות בבגידה באישתו ובסטיה מינית, טענה שרוצים אותו באיראן , מתקפות נגד אישתו,חיתוך של דבריו של גנץ ,כנראה שליחת חוקרים פרטיים נגדו (יש חשד שהם פרצו לו לטלפון אבל זה בבדיקה), נסיון החרמה של עורך 12 וכו. איך שהוא הוא, פעילי ליכוד ומקורבי רהמ הפיצו זאת. במקרה.
היה את קמפיין הערבים מוזיפים הערבים מזייפים המועד ב(מוזר, הליכוד לא אמר מילה על זה לפני מועד א ולפני מועד ג או בכל שהעשור האחרון)
הוא אמר שאשכנזי אמר דברים על הדרוזים והודה אחר כך שאין לו הוכחה.
איך אמר עופר גולן מקמפיין הליכוד?
“קודם מנצחים, אחר-כך עושים בקרת נזקים”

ואני אפילו לא נכנס לכל ההליך המשפטי שלו וכל הדיס אינפורמציה שהופצה בנושא המבוססת על בורותנו ברגולציה בפרטים ובמשפט(למשל איתרוג גורם עד שהוא החליט משהו שהוא לא אוהב ואז מתקפות ותאוריות רדודות על קנוניה).

הוא מנצל את יכולתו כקמפינר טוב. הקמפיין המשפטי-תקשורתי הטריד אותי יותר מזה הפוליטי.

וכן, אני מניח שהיו מקרים שכחול לבן ירדו מתחת לחגורה.

שקרן מתוחכם גרוע יותר משקרן גרוע.
הנחת העבודה שלי היא שפוליטיקאים משקרים(מעדיף שיצמצמו), השאלה על מה ולמה זה הופך לשקר. גם הכמות .
שקר על הרכב קואליציה נפוץ .
אפרופו, נתניהו הבטיח בישראל היום לפני מועד ב שלא תהיה ממשלת אחדות . אחרי הבחירות הוא החל להחמיא לגנץ וקרא לאחדות.
https://www.israelhayom.co.il/article/680611
לגבי הקמפיין,
איך אמר עופר גולן(וחבר של הבן יאיר)?
“קודם מנצחים, אחר-כך עושים בקרת נזקים”

יש הבדל גדול בין שקר באשר לאחדות לאור תוצאות הבחירות לבין ממשלת מיעוט בשותפות עם בל"ד. כתבת בעצמך: השאלה על מה ולמה זה הופך לשקר.

לא סתם שאלו אותם על האפשרות לממשלה עם המשותפת לפני הבחירות. זה שקר חמור במצח נחושה בנושא שלפי כל ההערכות והסקרים אין לו שמץ של קונצנזוס בקרב המצביעים שלהם.

1. מקבל שיש הבדל
  2. אני עדיין חושב שזה לחץ על הליכוד לפני המומ. אולי הם נואשים.
  3. לפי רוב הסקרים, לנתניהו לא היה 61.
  4. פרט לפילבר( שאלה מנחה שמתעלמת מהמילה נתניהו והאמינות נמוכה), לא ראיתי סקרים עדכניים. מאמין שרבים (חלק) מתנגדים.
  5. העיניין של שיווק הממשלה כזמנית יכול להשפיע.
    5.אולי הם ציפו לתוצאה אחרת שתקל עליהם במומ על האחדות. למשל, החלשות של נתניהו או וגושו. הסקרים השתנו לקראת הסוף.
  6. לכחול לבן היה קמפיין גרוע.
  7. אם זה יקרה, הם אולי מאמינים שאם הם יהיו בשלטון וידיחו את נתניהו , זה יוצג כהישג ותהיה להם שליטה על סדר היום שנתניהו שנהנה ממנה.
    דרך אגב, שאלו אותם על הנושא כי זה היה חלק מהקמפיין של ביבי והוא שלט בסדר היום
  1. אולי בדורות הבאים , יהיה שינוי אצלם(כמו השינוי במצריים אצל סאדאת או משהו עמוק יותר ) שיוביל להסכמות על גבולות, שיתופי הפעולה הכלכליים וכו. הבניה בהתנחלויות עלולה להשפיע על הסיכוי לפשרות
  2. היו גבולות עד 67 והם ניהלו את חייהם בנפרד. הבעיה: הם היו חלק מירדן
  3. לדעתי ,בינתיים שימור הקיים ובניה חכמה. גם כדאי לעודד חינוך אצלם ושיפור כלכלי אצלם(חלק קורה .אני מניח)

עזוב את עתיד הסכסוך, דבר איתי על עתיד החיכוך. זה נראה לך חיובי באיזושהי צורה? המצב הזה של אי אפשרות להפרדה הוא בין השאר תוצאה של המעשים שלנו, לשם הימין מכוון. אני חושב שאנחנו קצת מוותרים לעצמנו.

כשטוני קרוס חלבי בהגנה אני לא טוען שזה לא משנה כי גם ככה ננצח

בכל מקרה, הם גם הבטיחו שלא ישבו תחת נתניהו . כלומר, הבטחה תופר…

כמו שכתבתי קודם שום שטח לא מעניין אותי, אז אין לי משהו חיובי לומר בנושא. לא נראה לי שבנייה בגושים משנה משהו לגבי העתיד כי אלה שטחים שבכל תסריט יהיו חלק ממדינת ישראל. מבין את הטיעונים נגד בניה מחוץ לגושים והתנחלויות מבודדות, אבל כמו שכתבתי קודם - לא רואה בזה עניין מהותי בסכסוך. אם זה יעודד אותך אין לי בעיה לכתוב שאני נגד. אגב בפועל ישראל של נתניהו לא באמת בונה בהתנחלויות, זאת אחת הביקורות עליו מימין שאני לא שותף לה.

שאלו אותם כי זה היה חזק על הפרק בסבב ב’ וכל הסקרים הראו שתמונת הגושים תהיה זהה בסבב ג’. נתניהו שלט בסדר היום לא רק כי הוא פוליטיקאי גדול, אלא כי לכחולבן יש רק נושא וחצי באג’נדה. כמה אפשר לדבר על חסינות וחוק צרפתי? המשפט מתחיל שבוע הבא, כל הקשקוש הזה כבר לא רלוונטי.

אני לא נאיבי ולא מצפה לקיום כל הבטחה של פוליטיקאי. אבל שוב, יש לבוא לציבור ולומר שאנחנו בשעת משבר בריאותי-כלכלי-אירני-טוני קרוסי ולכן חשוב שנשים יד על הגה ההנהגה, ובין ממשלת מיעוט בחסות בל"ד שאפילו אותה לא מצליחים להרים. מניח שלכל אחד יש את הגבול שלו איזה הונאה היא לגיטימית ואיזה לא. מה שבטוח, אי אפשר לצעוק כל היום שביבי שקרן ומסית ועמלק ולנהוג בדיוק כמוהו, לכל הפחות.