פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

למען ההגינות זה בערך יש עתיד אבל זה נכון ל21.6.2022 שעה 13:30, עד שהסקר הבא יגיע ויאיר לפיד יחליט לזגזג באחד הנושאים האלו ימינה/שמאלה כי זה מה שהיועצים אומרים. כואב הלב שאלו המנהיגים שלנו.

בגדול אני חושב שאנחנו כבר ממזמן עם מפוצל מידי וצריך להתחיל לחשוב איך נותנים יותר מקום לשלטון המקומי להשפיע על החיים של האזרח. לאחד רשויות מקומיות קטנות, לתת לרשות יותר סמכות להתנהל ולאט ולאט להגדיל. מודה שבעיה ענקית בכל רעיון כזה זה שלרוב צריך להתחיל ברשויות מקומיות קיימות והן ברובן מושחתות/לא יעילות.

בסדר אני לא הולך להילחם פה על יושרו של בנט אבל גם זה טיעון עקום. אם היה מנסה לתת ללפיד זה אפילו שקר בוטה יותר. @mos56 מלבד הזעקה הקבועה על ״שיתוף פעולה עם מפלגה תומכת חמאס״, מה הרגשת שהממשלה הזאת עשתה שהיא שברה שמאלה לעומת הממשלות בעשור הקודם? אני באמת סקרן

אני כן מסכים שמעולם לא היה פוליטיקאי שהפר את ההבטחה שלו לציבור במהירות שיא כזו ובצורה בוטה כזו, הכל תחת ההנחה שהציבור פשוט ״יסלח״ כי הציבור תמיד מפרגן למעמד של ראש הממשלה.

לא בטוח כמה היא שמרנית משפטית, אפילו ברמה ההצהרתית.
אבל כן, בתיאוריה, יש עתיד הייתה אמורה להיות השמאל-מדיני ימין-כלכלי שכל כך חסר פה (מאז בעצם… המפלגה של לפיד האבא?). הרבה מהפרסונל שם לא משהו, בעיניי, אבל למען ההגינות - גם בהרבה מפלגות אחרות הוא לא מזהיר…

מדהים שאנשים שבחיים שלהם לא הצביעו לבנט מטיפים לי מוסר שזה טיעון עקום שאני שהצבעתי לו ארבע פעמים רצוף.

עשר אלף פעם שמעתי אותו במו אוזני אומר “אני לא יתן את ראשות הממשלה ללפיד גם לא ברוטציה” חתם על מסמך בשידור ישיר., אבל זה טיעון עקום. מה אני יגיד , רק לזכור את בכי והנהי שהם עשו לגנץ על הבטחה הרבה פחות עקרונית (גנץ בזמנו “נאנס” להבטיח שהוא לא ישב עם ביבי) או נגד אורלי לוי.

אם בנט היה אומר לפני הבחירות שהוא הולך לישיבה עם לפיד לא היתי מצביע לו. פשוט הכל פה פוזיציה מסריחה. כמו אלו שפתאום נזכרים שסילמן “בדתה” את הארוע בתחנת הדלק ובזמנו שהיה היתה “ילדה טובה” האשימו אותנו שאנחנו שובניסטים שהטלנו ספק ביושרה אז.

אתם כל כך צבועים שזה כבר שקוף. אפילו לא מסתירים את זה יותר. עלאק מחנה השינוי.

אני מסכים שביבי שקרן וידה ידה ידה, אבל שאני הצבעתי לבנט לא הצבעתי לקבל גירסה חלולה של ביבי בעלי אקספרס.

ודרך אגב, הממשלה של ביבי הביאה לנו השגים עצומים בגז (שיאיר לפיד דרש להשאיר באדמה) הוא וטראמפ הביאו לנו שלום ויציבות. ביבי הוא בינוני בנט הוא נוכל.

מה שכל כך מסריח שהשמאל דורש מהימין תמיד להתנהג באצילות אבל שהוא מגיע לשלטון הוא דורס את כל מה שזז. תסכלו כמה מינוים פוליטים לפיד עשה ועושה במשרד החוץ. איך הוא מעלים עין מהשחיתות של בנט בשיפוץ המבצר ברעננה מספר השרים טיסות לחול ואני יכול להמשיך.

בעזרת המפלצת הספגטי המעופפת תקום ממשלת ימין ותעשה את אותה משילות שלפיד עשה בשנה האחרונה. איבדתם כל זכות מוסרית להטיף לי ולימין מוסר תתחילו להתרגל. אין יותר “ימין ממלכתי”

רק בשביל שזה ברור, הנוכל תיכנן עם לפיד את הממשלה הזו לפני הבחירות. שהוא חתם על המסמך בערוץ 14 היו לו הבנות עם לפיד כבר. נפתלי מידוף.

אני מסכים עם חלק לא קטן מהדברים שאתה אומר (גם בביקורת על בנט, שהצבעתי לו בבחירות האחרונות, וככל הנראה אצביע לו שוב בבחירות הקרובות), אבל לתחושתי הטיעונים הטובים שלך יהיו הרבה יותר טובים אם תשים לב שפוזיציה הולכת לשני הכיוונים. קטונתי, אבל בעיניי להאמין לפרסומים של איילה חסון על שיפוץ “המבצר” ברעננה זה לא רציני. אתה מכיר את בנט, הצבעת לו ואתה עוקב אחריו מספיק זמן, אתה באמת חושב שזה מה שמעניין אותו בחיים? או שחסר לו הכסף לשפץ את ביתו בעצמו?

כולנו כותבים מתוך פוזציה מדברים. אבל יש כאלו שעושים את עצמם קדושים יותר מכולם. בחיאת תסתכל על המקרה של סילמן. מתי הם נזכרו שהיא בלשון המעטה לא אמינה? פתאום עכשיו אחרי שהיא חזרה לימין. כל עוד היא הצביעה יחד היא איתם היא היתה “אישה אמיצה ונהדרת” לך תראה את הראיון שדנה וייס עשתה איתה.

ואני לא יודע מה איתך, בג"ץ אישר את רוב מה שאיילה חסון פירסמה. ושוב תחשוב זה היה ביבי. אז לא רק אני בפוזיציה.

זהו שזה אותה ממשלה. אבל הוא הבטיח ושיקר שהוא יעשה ממשלת ימין. אין מחילה ואין סליחה. כמו שכתבתי רציתי את ה"ימין מביבי" וחטפתי את החיקוי של עלי אקספרס בראש. הביביסטים צדקו במאה אחוז לגבי בנט. @Uriah צדקת!

מלבד ההכנסה של מפלגה לקואליציה שהיא מפלגה שצמחה מתוך האחים המוסלמים, שזה לבדה סיבה מספקת לא לסבול אותו יותר.

נ.ב רק לחשוב מה יקרה במדינה אם אחרי הבחירות הבאות יאיר לפיד יכנס לממשלה עם ביבי. מעניין אם גם אז יגידו “שזה טיעון עקום”. רואים לכם .

אני לא מבין על מה אתה עונה לי. הייתה טענה שבנט הקריב בשביל להקים ממשלה. רשמת שאם היה רוצה להקריב באמת אז היה נותן ללפיד להיות ראש ממשלה. אז עניתי שזה טיעון עקום. כי לתת ללפיד להיות ראש ממשלה זה שקר בוטה אפילו יותר, כזה שהופך את התסריט ללא ריאלי. לתת ללפיד להיות ראש ממשלה מעולם לא היה אופציה - הוא לא היה מצליח להביא את חברי הכנסת שלו (לפחות בהתחלה…) וגם גדעון סער היה מתקשה. אי אפשר להשתמש בתסריט הזה כהוכחה לכלום.

אני זה לא ״הם״ (אני מצביע ליכוד עד 2015 בכלל ועדיין מקווה לחזור להצביע ליכוד), השמאל הוא לא גוש אחד, ואתה לא נציג הימין שאתה יכול להכריז על סופו של הימין הממלכתי. כרגיל אתה מדבר פה כאילו ימין ושמאל זה קבוצות כדורגל וצריך לנצח את היריבים.

דרך אגב, תשימו לב איזה סכין הוא תקע לשקד בגב. הכי נאמנה לבנט, ששרפה את כל הקרירה הפוליטית שלה בשבילו והוא שלח אותה למרוקו . ואפילו לא טרח להודות לה בשידור ישיר.

משקד אני הכי מאוכזב.

הסרט של “ימין ממלכתי” נגמר . דן מרידור עף מהימין בני בגין מבייש את עצמו אצל גדעון סער. אני יצביע לשיקלי. אבל זה בחירות גוריליות. אם הימין יחזור . גלית דסטיאל אמיר אוחנה ואמסלם הם יתנו את הטון. יותר אין את ה"כחלונים". לגנץ מותר למנות מפקדת גלי צהל בלי מכרז ולהדיח את ברדוגו מגלי צהל? אז גם לימין היה מותר לעשות את זה. מעניין אם הוא ימנה רמטכל בזמן ממשלת מעבר… זה היה השיא , לא יתפלא אם זה יקרה.

במובן מסוים הממשלה הזו הוכיחה שאפשר למשול (רק בכיון הלא נכון).

דרך אגב, חוק הנאשם עולה להצבעה בקרוב, אני זוכר שאמרו פעם שחוקים פרסונאלים זה לא תקין ולא יפה. עכשיו גדעון סער שלא עובר את אחוז החסימה רוצה למנוע מביבי להתמודד על ראשות הממשלה.

move along all is good noting to see here

כמעט. היית כל כך קרוב…

מה שכל כך מסריח זה שהימין והשמאל מתנהגים בדיוק אותו דבר ואז מתעסקים בלבקר ולהפריע אחד לשני במקום אשכרה להנהיג ולשפר דברים.

אני הלכתי אחרי בנט כל כך הרבה שנים בגלל שהוא הבטיח לי “ימין ערכי” שיעשה רפורמות במשפט ובכלכלה שינקוט במדיניות ימנית. ומה קיבלתי בתמורה? את ניצן הורוביץ ויאיר לפיד בתור ראש ממשלה.

זה התמורה שקיבלתי ממנו.

אני מנסה להבין.

• בנט אומר שהוא הקריב.

• הוא קיבל את ראשות הממשלה לו ועוד תוספות לכל המפלגה המסכנה שלו (ששה מנדטים). איפה ההקרבה?

• הקרבה אידאולוגית. הוא ויתר על כל העקרונות שלו וכל ההבטחות תמורת - לא בחירות בפעם החמישית.

• אם ‘בחירות בפעם החמישית’ זה העשרת הדברות (ארבע פעמים זה בסדר, חמש לא!!!) וזה שווה הכל - למה לא נתת את כסא ראשות הממשלה ללפיד האיש שבמו ידיו הביא את המפלגה הכי גדולה?

• בלי כסא ראשות הממשלה ועוד שרים ותוספות המפלגה שלו לא הייתה קונה את הלוקש של ‘בחירות בפעם החמישית’ זה הרע מכול וזו האידאולוגיה המנחה.

מה גילית משרשרת מחשבותיי? בחירות בפעם החמישית זה נורא ואיום שווה ערך רק כאשר בנט וחבריו מקבלים תיקים שווים ביוקרתם הגדולים מגודל ומיחס מפלגתם. בלי זה - זה טיעון חלש.

יותר מתקרב לאופורטוניזם של חבורת נוכלים מאשר טיעון עקום של מוש כשגם עבדך הנאמן טען את אותם דברים.

בנט לא גבר, דווקא לפיד כן.

רק למען הדיוק ההיסטורי, בלי להיכנס לשאר השרשור הלוגי (בהזדמנות… מסדרים לנו קמפיין בחירות ארוך, יש זמן):

אין קונצנזוס שבנט ויתר על העקרונות שלו. עקרונות הם ביחס למדיניות, לא ביחס לאנשים, ולטענת בנט ואנשיו המדיניות של הממשלה הזו לא הייתה מדיניות שמאל. לטענתם, המדיניות הייתה דומה יחסית למדיניות של הממשלה שהם החליפו.

לא הצבעתי בנט, רק ראיתי מלא (היה כמות מטורפת, כל יום משהו חדש) וידאו על שקר נוסף מדי יום ביומו כמו ההלכה היומית.

אין לי מושג אם זה נכון, יש לנו 90 יום לדעת אם בוחרי בנט מאוכזבים מהויתורים שלו או שהם היו לא עקרוניים.

אה, ברור שיש בוחרים מאוכזבים. חלק בצדק כי בנט באמת הפר הבטחות בחירות משמעותיות, חלק כי מכונת התעמולה של נתניהו עובדת שעות נוספות, חלק כי הם חיים בסרט לגבי מה אפשר ומה אי אפשר להשיג בפוליטיקה, וחלק כי בנט ממש גרוע בלדברר את הדברים הטובים שהוא עושה.

אני רק אומר - האמירה שהוא ויתר על עקרונות היא לא טריוויאלית (ובעיניי גם לא ממש נכונה).

לי זה נראה כמו עקרונות מהסרטונים שרצו אבל מה אני מבין… אולי גם המילה עקרונות היום היא חמקמקה וכל אחד יפרשן אותה כרצונו.

אולי זה פער סמנטיקה בינינו פשוט… כשאני חושב על עקרונות, אני חושב על מדיניות.
“לא לשבת עם לפיד כי הוא איש שמאל” זה לא עיקרון בעיניי.
“לא לקדם מדיניות שמאל” זה כן עיקרון בעיניי.

(אפשר להתווכח אם רק-ביבי ורק-לא-ביבי כבר הפכו לעקרונות, אבל זה ממילא פחות רלוונטי לבנט, בניגוד לבערך כל שאר המערכת הפוליטית המקסימה והנקייה שלנו)

מדיניות שמאל כלכלית? מדינית? בטחונית? דתית?

בדיוק (עד כדי שאני לא בטוח מה ההבדל בין מדינית לביטחונית, ומה זה ימין/שמאל בנושאי דת)
אבל הטענה היא שהממשלה הזו לא הייתה צריכה להרגיז את הקהל הטבעי של בנט יותר מאשר ממשלת ביבי-גנץ, ברמת הדברים שהיא עשתה (לא ברמת האנשים שישבו בה).

ימין/שמאל בנושאי דת זה - נישואים אזרחיים כן לא, לימודי דת(תנך)/מגדר בגיל צעיר בבתי הספר, בעד/נגד הפלות, יש עוד

אממ אני לא בטוח שהייתי קורא לזה ימין/שמאל, מרגיש לי שזה יותר גולש לאזורי יהודית/דמוקרטית (שבמקרה יחסית מתלכד פה עם ימין/שמאל בדרך כלל, אבל זו לא גזירת גורל), אבל בסדר.
בכל מקרה, מרגיש בנוח להגיד שגם בנושא הזה, עם שר דתות מימינה, אין לבוחרי בנט על מה לכעוס על הממשלה.

עיקר הבעיה בפוליטיקה שבשביל להשיג קולות תצטרך להקצין עמדות ובשביל לישם שינוי תהיה חייב להתפשר - וזו מהות הפוליטיקה.

כל הילדים הקטנים שלא מוכנים להתפשר הם בושה וחרפה בשבילי, ליברמן שנעל את עצמו מול ביבי, החרדים מול לפיד, כל אלו הבטחות נבובות שמשיגות קולות ומסנדלות אח"כ מבנה תקין של קואליציה. יש הרבה מן המשותף למפלגות ש’ההבטחות’ האלו ילדותיות ומבאסות כולל לשבת עם ערבים בקואליציה (שזה שאפו גדול על חחק מהם שאשכרה מנסים לעזור לציבור הערבי).

אני מצפה שתמיד ינסו להשיג פשרות לטובת כל הצדדים, כולם עם כולם, חוסר הנכונות של שני הצדדים מחליאה אותי.