פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

סמוטריץ לא מנע שום ממשלת ימין הוא מנע מביבי להתאבד פוליטית על ממשלה שקברה את בנט עכשיו.

אני באמת לא מבין

זה באמת מה שאתה חושב שבנט אמר? להביא לך את הקטע שהוא בשידור חי ומרצונו החופשי אמר שהוא לא יקים ממשלה עם השמאל ולא יתן ללפיד להיות ראש ממשלה גם לא ברוטציה אם אני זוכר נכון 48 שעות לפני הבחירות?

אני שמעתי את זה לייב.

תהיה איתי רגע. אני לא מדבר על הבטחות הבחירות שלו.

השאלה שאנחנו שואלים היא מי מנע ממשלת ימין. לאור זה שבנט הסכים (ורצה! אם כבר, הקטע שלך של לפני הבחירות רק מחזק זאת…) להקים ממשלת ימין, מוזר להאשים אותו בכך שהיא לא קמה.

מה שקרה, דקה אחרי דקה:

בנט - מסכים לממשלה עם ביבי
סער - לא מסכים לממשלה עם ביבי
ביבי - אין לו 61
בנט - מסכים לממשלה בלי ביבי

זה סדר ההתרחשויות. האם אתה:
א. כופר בו?
ב. רואה בו אשמה של בנט בכך שאין ממשלת ימין?

ואני מניח שגם ביבי לא מנע ממשלת ימין כי ממשלת ימין בראשות יריב לוין במקום ביבי זו לא ממשלת ימין.
בסדר. לא מעניין. בוא נתמקד רגע בלהפריך את הטענה שבנט מנע ממשלת ימין.

בנט ותקווה חדשה מנעו. על תקווה חדשה אני לא כועס כי זה הבטחת הבחירות ההזויה שלהם. אני כן כועס עליהם כי הם יושבים בממשלה ולא מקדמים שום מדיניות שגדעון סער הבטיח (תזכיר לי איפה השימוע לשופטים והפרדה היועץ עומד?).

בנט: אני רוצה להיות ראש ממשלה ולכן אני צריך שמספיק אנשים יצביעו לי אם לא היה לי מספיק קולות לזה אני יתמוך בביבי וחס וחלילה אני לא יקים ממשלת שמאל ולא יתמוך בלפיד לראשות הממשלה , גם לא ברוטציה.

הוא אשכרה אמר שהוא לא היה ראש ממשלה אם לא יקבל מספיק קולות ובסוף סיים עם ארבעה מנדטים בתור ראש ממשלה…

מה שאני ציפיתי שהוא יגיד לגדעון סער שאם הוא לא יסכים לממשלה עם ביבי יהיו בחירות חמישיות. תאמין לי שהבדיחה שנקראת גדעון סער היה חוזר בו מהבטחה שלו ואז היה ממשלת ימין . אפשר גם עכשיו דרך אגב. הם פשוט צריכים לרדת מהעץ ולהשפיל את עצמם. לדעתי זה עדיף מלהימחק בבחירות וגם עדיף למדינה.

אם בחירות נחשבות לממשלת ימין אז בנט מנע ממשלת ימין.
פשוט, לא?

כלומר, אם לא ביבי - שתישרף המדינה.

אז בעצם סדר העדיפויות של בנט היה:
א. ממשלת ימין
ב. ממשלת אחדות
ג. בחירות

וסדר העדיפויות שאתה ציפית מבנט:
א. ממשלת ימין
ב. בחירות
ג. ממשלת אחדות

בעצם, מה שמפריע לך זה שבנט העדיף ממשלת אחדות על בחירות. אפשר לטעון שזה מנוגד להבטחת הבחירות שלו (לפיד ורעמ וזה). אפשר לטעון שזה בדיוק הבטחת הבחירות שלו (יעשה הכל שלא יהיו בחירות חמישיות וזה). אבל בשני המקרים, מה שמפריע לך זה לא שהוא מנע ממשלת ימין. זה מסגור שקרי, מבין מדרשו של הליכוד ושופריו.

מצטער.

אם בנט היה אומר “אני לבחירות חמישיות לא ילך בכל מקרה ואם לא תהיה ברירה אני ילך לאחדות” לא היתי כועס עליו , אבל גם לא היתי מצביע לו. אתה יודע ששהוא לא סתם רץ לערוץ 14 וחתם על המסמך בשידור ישיר מול כל הימין. הוא ידע שבלי זה ימינה לא תעבור את אחוז החסימה.

אם הוא היה אומר את זה לסער, אני מבטיח לך שלא היו בחירות נוספות וגדעון סער היה יורד מהעץ. תאמין לי. הוא הגיע לבחירות על הסף של אחוז החסימה. 6 מנדטים הוא לא היה הולך לבחירות נוספות אם הוא היה מבין שבנט רציני. ביבי גם הציע לו כל מיני הצעות.

עכשיו הוא בכלל היסטוריה. ואני יגיד את האמת, שרן השכל עצוב לי עליה. חבל. אחת מחברות הכנסת הכי טובות בכנסת. אני סולח לה באופן אישי. אני הייתי מקבל אותה חזרה בימין.

ואפרופו קטעי וידאו של בנט:

אני לא טוען שהוא לא הפר את הבטחת הבחירות המטופשת שלו, כי הוא כן הפר (לא הראשון כמובן). אבל למען ההגינות - הוא גם חפר ממש על הרצון למנוע בחירות נוספות, על ממשלת אחדות, ועל זה שהוא לא פוסל אף אחד ואף אחד לא פוסל אותו. מוזמן לצפות בקטע הזה, באדיבות הערוץ הלא רשמי (אבל בעצם כן) של ימינה:

https://twitter.com/newyamin/status/1539486084991680513
(לא יודע איך מכניסים ציוץ - תלחץ כאן)

ספציפית ספציפית לגבי זה - הטעות היא שלך. הוא אכן הבהיר לפני הבחירות שהפעם הוא לא בכיס של ביבי. הוא לא הסביר היטב מה זה אומר, ואפילו שיקר לגבי כמה רחוק הוא ילך עם זה, אבל הוא בהחלט הבהיר בכל ראיון לקראת הבחירות שקול לימינה זה לא קול אוטומטי לביבי. אני זוכר באחת ממערכות הבחירות הקודמות שזה כן היה הקמפיין של ימינה: “קול לימינה הוא בעצם שני קולות. קול אחד לממשלה בראשות נתניהו, וקול אחד לנו שנדאג שהיא באמת תהיה ממשלת ימין”. זה בפירוש לא היה המצב בקמפיין הנוכחי.

אבל בסדר. הוא היה צריך להגיד “או ביבי או מוות”.

תיקון טעות - היא בימין. אתה מתכוון שאתה היית מקבל אותה בחזרה לימין הביביסטי.

מדהים. אני לא יקים ממשלה עם השמאל ולא יתמוך ביאיר לפיד לראש הממשלה גם לא ברוטציה. הוא חתם על זה בשידור חי!

למה אתה חושב שהוא רץ לערוץ 14 להגיד את זה? יומים לפני הבחירות?

זה נכון שהוא אמר שהוא לא בכיס של ביבי אבל זה סותר את מה שכתבתי. הכיון שלו היה “אני רוצה שיצביעו לי מספיק בשביל להרכיב את הממשלה אבל אם לא יצביעו לי מספיק אנשים אני ילך רק עם הליכוד בתור מרכיב הממשלה. שום ניסיון ל"הלבין” את זה לא ישנה את זה.

אני הצבעתי לו ארבעה פעמיים רצוף בגלל זה. אני בחיים לא הייתי מצביע לו אם הייתי יודע שהוא ילך עם לפיד ומנסור עבאס ויחרים את הליכוד.

אני גם משום מה שכחתי, שהוא אמר שהם לא יקימו ממשלה עם מרצ בגלל ניצן הורביץ והאמירה שלו על לשפוט את חיילי צהל בהאג ועוד יותר מזה איך הוא ניצל בצורה צינית את הפורום של משפחות קורובנות הטרור שהוא אמר שהוא לא יקים ממשלה עם מפלגות לא ציוניות כמו רע"ם ואחרי זה ללא בושה חסם אותם בטויטר… את זה לא הזכרתי.

סורי, אבל אתה חוזר על כל הדברים שהשופרות של הליכוד חופרים עליהם, ולא מתייחס בכלל לדברים שאני כותב לך. אני לא עונה לך כי זה פשוט לכתוב שוב את הדברים שכבר כתבתי והתעלמת מהם…

שמע. זה קורע.
@Uriah בהמשך לשיחה שלנו. אשכרה התקבע השקר שבנט מחרים את הליכוד. לא יושב עם המחרימים. מחרים בעצמו. כשאמרתי לך שאני מרגיש שהליכוד מייצר מצג שקר של נרדפות - זו דוגמה לזה.

אתה יכול להמשיך לזלזל חבר. אני נפלתי בפח של בנט זה הבושה שלי. . לשמחתי הוא היסטוריה.

הוא יושב בממשלה שמחרימה את ביבי ולהזכירך ביבי הוא מועמד הליכוד הלגטימי שנבחר ברוב קולות ועומד בראש המפלגה הכי גדולה.

סורי, קשה לי שאני מרגיש שאני מדבר עם ריקלין, ומרגיש שאתה בכלל לא מתייחס למה שאני כותב אלא רק חוזר על אותן סיסמאות שוב ושוב…

הוא יושב בממשלה שביבי לא חבר בה. קרה. קורה. יקרה.

בגוף המצומצם שנקרא מפלגת הליכוד יש רוב לאנשים שרוצים את ביבי. במדינת ישראל אין רוב לאנשים שרוצים את ביבי. וזה כאשר סופרים את בנט וימינה בין האנשים שרוצים את ביבי.

ספר את זה לציפי לבני.

נראה בבחירות הבאות.

הלואי שהיה מועמד אחר בימין שהוא לא ביבי. מה לעשות. יש את המצוי ויש את הרצוי.

ודרך אגב, גם אם אתה לא כועס על בנט. אתה מסכים שהוא חיזק את ביבי? אין לביבי עכשיו אופזיציה יותר. כולם מפחדים.

כן, כאילו שכאשר לביבי שוב לא יהיו 61, הוא לא ימצא איזה תירוץ מפגר למה כולם אשמים חוץ ממנו, ואיך בבחירות השישיות הוא בטוח שהוא ינצח.

לפרוטוקול, בטח שאני כועס על בנט. זה לא סבבה להפר את הבטחת הבחירות שלו בבוטות כזו.

בלבולי ביצים בעיניי. גם בבחירות האלה לא הייתה אופוזיציה לביבי. בנט, האופוזיציה המדהימה בימין לשיטתך טרם המהלך שלו, קיבל בבחירות האחרונות מספר מנדטים חד ספרתי.

אני כן אגיד שאם חס וחלילה חוק הנאשם יעבור (מה שאני מאמין שלא יקרה), זה לדעתי כן יכול לחזק את ביבי.

זה מאוד פשוט וכתבתי זה. בנט רץ על הטיקט של הימין של ביבי. הוא טען שהוא הימין האמיתי והצד הביבסטי תמיד אמר שהוא יחבור לשמאל ברגע שתהיה לו הזדמנות. ולפחות באופן תדמיתי זה קרה.

עכשיו אני חושב על המועמד שירוץ מולו, ישר יזרקו לו את תקדים בנט. זה קורה עכשיו למשל עם ברקת.

בבחירות האחרונות למשל , ביבי היה בחולשה. הוא היה נואש. אף אחד לא האמין לו . עכשיו תוך שנה הוא הצליח להפיל ממשלה בדיוק כמו שהבטיח לפני שנה, שאף אחד לא מעיז להתמודד מולו.

אם הפעם הוא לא ישיג 61 אז זה הסוף שלו. לדעתי הפעם הוא יצליח, כי הגוש יקבל את מאוכזבי ימינה תקווה חדשה וגם אני מאמין אולי אפילו בעזרת השם כמה מליברמן.

האמת כל הדיון הזה מאכזב אותי מאוד, תפסתי מהפורום הזה מקום ברמה “קצת יותר גבוהה” מהאזרח הממוצע. ואז אני נכנס לפה ורואה 50 הודעות חדשות על… קשקושים של כלום ושום דבר. הורדתם את הרמה של לאיזה פוליטיקאי להצביע לאותו הזבל של התקשורת והשכן הטמבל: כן ביבי לא ביבי, בנט שיקר או לא שיקר, ומי יושב עם הערבים ומי לא.

באמת? אלו הקריטריונים? מה לגבי… אהמ… מדיניות? ראיתי בערך 0 התייחסות לזה שהממשלה של בנט בשנה האחרונה הייתה מ-ע-ו-ל-ה ומבחינת מדיניות עשתה יותר מכל הממשלות הקודמות של ביבי ביחד לקדם דברים שהם יחסית קונצנזוס כאן בפורום.

כל השאר זה רעש רקע וחבל לי שגם אתם נופלים בזה. בשורה התחתונה, טוב או רע? זה מה שצריך לעניין. ומבחינתי, ממשלה של נתניהו לא תקדם אותנו למקומות בהם אני מאמין שצריך להיות. הממשלה של בנט עשתה הרבה כדי לקדם אותנו לשם, וחבל לי מאוד מאוד מאוד שהיא נפלה.

זו גם הסיבה שברור לי כשמש באור יום שבפעם הבאה אני מצביע לליברמן.

+1000

האמת שאני ממש מתלבט לגבי זה. על הנייר ליברמן וישראל ביתנו היו עשר בממשלה הזו, שמרו על הקופה הציבורית ונאבקו לקדם רפורמות שמורידות את יוקר המחיה. אם הייתי בוחר נטו לפי מה שכל מפלגה קידמה בכנסת האחרונה, אז ישראל ביתנו מנצחת בנוק אאוט, מבחינת הדברים שחשובים לי.

אבל יש לי רתיעה מהצבעה לליברמן. אני מרגיש שאין לו אידאולוגיה אמיתית מאחוריו, וכמו שבכנסת הזו הוא גילה אחרית תקציבית, ייתכן שבכנסת הבאה יתחשק לו לרוץ על טיקט אחר. למעט השנה האחרונה, אני לא זוכר שהוא קידם ימין כלכלי בכל השנים הארוכות שלו בכנסת ובממשלה (ועל כן לא חגגתי כשהוא מונה לשר האוצר - אתה כן?). זה בנאדם שבאופן כמעט אקראי עבר משנאת ערבים לשנאת חרדים, ומסיבות שלא ברורות לנו (עד כדי שמועות) החליט בבוקר בהיר אחד שהוא כבר לא אוהב את ביבי, ושלח את כולנו בהפתעה מוחלטת לבחירות 2 בסבב הנוכחי.

אפשר לטעון שבפוליטיקה צריך לתמרץ את האנשים הלא נכונים לעשות את הדברים הנכונים. אבל אני חושש שאם אני אצביע לליברמן, אין לי שמץ של מושג מה אקבל ממנו. אתה מזדהה עם חלק מהתחושות שתיארתי?

@dkaro - אני חושב שבסופו של יום הדיון הזה מתחלק לשניים - אלו שבראש מעייניהם ענייני פנים וכלכלה, ואלה שבראש מעייניהם הסוגיה הפלסטינית. בהינתן שבסוגיה הפלסטינית כל, אבל כל ממשלה עם איזשהי היתכנות מעשית לקום תעשה בדיוק אותו דבר, הצד שבראש מעייניו ענייני פלסטינאים פונה להתעסק בנראות ובמי יושב עם מי. עכשיו שיהיה ברור - אני לא חושב שזה חסר ערך לחלוטין, לנראות יש חשיבות וגם (ואולי בעיקר) לתקדים של הכנסת רע״מ, מפלגה לאומנית פלסטינית, למשחק הקואליציוני. אבל בעיני לפחות יש לה חשיבות זניחה ביחס לקידום מדיניות בפועל, ושם אני מסכים לגמרי שלראשונה מזה שנים רבות יש ממשלה שזזה בכיוון הנכון כלכלית.

לגבי הבחירות הבאות - למה ליברמן ולא בנט, שבבירור שילם את המחיר הגבוה ביותר עבור הממשלה הזו? שואל אותך ובעצם גם את עצמי. אני כרגע נע בין ליברמן, בנט ולא להצביע.

בנט הוא בסופו של דבר אופורטוניסט. יש לו אידואולוגיה והוא מנסה לקדם אותה, אבל לא בכל מחיר. ליברמן אופורטוניסט בהצהרות (נגד ערבים, נגד חרדים וכו’) אבל בפועל המלחמות שהוא פתח בממשלה האחרונה היו מאוד מאוד לא פופולריות והוא עדיין נלחם עליהן, ואין שום הסבר אחר מאשר שזה כי זה מה שהוא מאמין בו. לכן, ההנחה שלי היא שהסיכוי שהוא יקדם את תפיסת העולם שאני מאמין בה גבוהה בהרבה מאשר בנט.

בנוסף לזה שאני רואה בבעיה עם הציבור החרדי את האיום הגדול ביותר בטווח הארוך על מדינת ישראל כמדינה מערבית, דמוקרטית ועשירה. הסיכוי שהחרדים יהיו בקואליציה עם בנט מן הסתם גבוה פי כמה מאשר עם ליברמן.

כן, אה…