פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

נואם מצויין בתחת שלי. הוא שקרן מדופלם שכל הסוד שלו זה טונציה של לחישה.

רק להדגיש שזה לא סותר במילה את זה שהוא נואם מצוין, כן? מדבר נטו על היכולת הרטורית והיכולת להחזיק קהל נייטרלי.

בסדר, גם ביבי עשה קריירה ממשחקי טונציה. מה שעובד עובד.

לא שמעתי נאומים של לפיד מזמן. אני זוכר שבעבר הוא היה גרוע בזה והלחישות וההפסקות הדרמטיות הרגישו מאולצות. היום הייתה לי תחושה שהוא מאוד השתפר בלגרום לזה להישמע טבעי.

לוי אשכול היה ראש הממשלה הכי משעמם בעולם מספרים (אבא שלי זכרונו לברכה היה עד לזה) זה לא מנע ממנו להיות האחראי על הניצחון הצבאי הכי גדול שלנו מאז קום המדינה.

מצידי שהיה לראש ממשלה כריזמה של נעל אבל שהיה כמו אשכול.

לא שאני טוען שבהכרח צריך להיות נואם בחסד וכריזמט-על כדי להיות ראש מדינה מוצלח, אבל הסיפור הזה של לוי אשכול שאוהבים להזכיר בדיונים כאלה, הוא פשוט עיוות של המציאות.
לוי אשכול (וגם רבין הרמטכ"ל למען האמת) במידה רבה מאוד פשוט זכו מצירוף נסיבות מוצלח, וקצרו פירות שקודמיו עמלו עליהם - בן-גוריון כרוה"מ וצבי צור כרמטכ"ל, שבנו את הצבא בצורה מואצת אחרי מבצע קדש ומסקנותיו.
יותר מזה - ההחלטות ההירואיות של מלחמת ששת הימים, התקבלו כמעט בניגוד לדעתם של לוי אשכול (ושל רבין), ורק כאשר נלחצו לגמרי אל הקיר (מומלץ המערכון של היהודים באים בהקשר הזה). אלה שדחפו למתקפת מנע היו דיין ומפקד חיל האוויר דאז.

בנושא אחר - מה דעתכם?
https://www.israelhayom.co.il/news/politics/article/11971149?dicbo=v2-a03ed58236ecabc82728165791985616

אמ;לק - טוען שהעובדה שהשנה האחרונה עם הממשלה הימנית בסה"כ, זכתה לתמיכה שכזו של מצביעי מרכז-שמאל לא מעטים גם בדיעבד, מוכיחה שהחלוקה הישנה של ימין-שמאל לא רלוונטית, ומרבית האזרחים רוצים פשוט ממשלה ממלכתית ושקטה שתפעל עבורם, כשהסוגיה המדינית-בטחונית-פלסטינית כבר לא מעניינת.

דעתי האישית - עד כמה שהייתי שמח להאמין בטענה, לדעתי התמיכה העיקרית של מצביעי המרכז-שמאל היא בזה שראש הממשלה הוא כבר לא ביבי, ופחות בגלל הצעדים הכלכליים החיוביים של הממשלה, ורובם המוחלט לא ישקול פתאום להצביע לא לבנט ולא לליברמן.

תבוא בתלונות לאבא שלי ז"ל. הוא חי בתקופה.

הנקודה שלי לא להכנס לויכוח אם אשכול באמת היה ראש ממשלה טוב או לא, אלא לפי דעתי כל ההקשבה הזו לנאומים זה מגוחך. מי שכותב להם נאומים הם יועצי תדמית ולרוב אף אחד מהם גם לא מאמין במה שהם מדברים. שהיה משעמם וחסר כריזמה רק יעשה את העבודה שלו.

לא רואה צד שהסיבה היא לא הפסקה השניה שצטטתי.
בכל ראיון עם איש שמאל ששואלים אותו על פעולות ימניות של הממשלה התשובה היתה ‘זו ממשלה של פשרות, זה עדיף מאשר ממשלה בראשות ביבי ובן גביר’
ברור לגמרי שהעם מהצד השמאלי שהיה מרוצה (אם בכלל, השאלה מי זה העם ואיך מודדים שביעות רצון) כי זה לא ביבי והליכוד בראש ולא כי הממשלה היתה כ"כ מוצלחת, ממלכתית ושקטה.

להבין למה הם משתינים עלינו בעמידה צריך לקרוא את זה.

פתאום אין מניעה למינוים בממשלת מעבר. לממשלה הקודמת הם לא נתנו למנות שגרירים בתקופה ההיא.

אם הליכוד היה טוב כמו שהוא מדבר היתי בוחר בו.

נתניהו לא מינה ראש מוסד בזמן ממשלת מעבר?

לא נראה לי. אם מפכל משטרה היה אסור לממשלה למנות בזמנו אז רמטכל מותר?

ימין אסור שמאל מותר.

מה זאת אומרת…

הם לא נתנו לאוחנה למנות מפכל אחרי זה לא נתנו לו למנות פרקליט מדינה אפילו לא נתנו לביבי לשלוח חיסונים לאיזה מדינה בדרום אפריקה כי “זה ממשלת מעבר” אבל רמטכל אפשר. יש דרך אחרת להתיחס לזה?

מינה.

הטענה של מיקי זוהר שזה לא זהה כי זה היה בהסכמה רחבה (גם של האופוזיציה) ובמקרה הזה האופוזיציה לא מסכימה.

לא הסכים לענות מה הבעיה ברמטכ״ל המיועד שהאופוזיציה לא מסכימה עכשיו.

מונה גם מונה ראש מוסד. לטענת הליכוד: זה היה בהסכמה של הקואליציה (ביבי) והאופוזיציה (גנץ), ולכן לפיד צריך לסכם עם ביבי על רמטכל שמוסכם על שניהם.

לא נתנו לביבי (ומריונטותיו) לבצע מינויים במערכת המשפט לא כי הוא היה ראש ממשלת מעבר - אלא כי הוא מואשם בפלילים. הבן אדם אפילו חתם על הסדר ניגוד עניינים לפני שהוא וגנץ הקימו ממשלה משותפת.

ואם זה לא היה ברור ממה שכתבתי למעלה, אז המינוי נעשה כשגנץ היה ראש ממשלה חליפי.

באמת שאני לא מבין איך בן אדם מעל גיל 12 שומע את הטענות של מיקי זוהר ומתייחס אליהן ברצינות.

באופן כללי, המושג של ממשלת מעבר הוא קצת חמקמק.

אני זוכר שאי שם בתחילת המשבר, ב-2019, נאמר שהצירוף “ממשלת מעבר” לא מופיע בכלל בספר החוקים הישראלי. ובאמת, יש ראש ממשלה, והוא ראש ממשלה עד שיתכבדו 61 חברי כנסת לבחור ראש ממשלה אחר. בישראל תמיד צריך ראש ממשלה, אי אפשר להקפיא את התפקיד עד שייפתר המשבר.

אולי בעקבות סיטואציה פוליטית שנוצרה, ראש הממשלה אינו נהנה מרוב בכנסת, ועל כן ייתכן שהוא יתקשה בביצוע צעדים שדורשים הצבעה בכנסת - למשל, מינוי מחודש של סגן השר מתן כהנא לשר הדתות. אם מינוי רמטכ"ל דורש הצבעה בכנסת - אז הקואליציה צריכה להגיע להבנות עם האופוזיציה כדי לבצע את המינוי. אם לא, לא.

חוקתית, מה אני מפספס פה?

תרבות שלטונית אתה מפספס פה… לא הכל כתוב בחוק.

אפשר שמדובר בממשלת ימין ואז מדברים על “קשים משפטים”.

הרמטכל יכול לקבל הארכה בשנה ושום אסון לא יקרה. הרמטכל הנוכחי הוא אפילו “חביב השמאל”.

אני מקוה שאחרי ביבי יקום ראש ממשלה אמיתי לימין שיעשה את השינוים הדרושים.

מה שנותן ליועמ"שים למיניהם סמכויות זה לא תרבות שלטונית אלא בדיוק מה שכתוב בחוק.

ניר ברקת צוחק כל הדרך אל הבנק (ואל החשבון שגדל בשקל אחד כל שנה, כי איזה בנאדם ערכי הוא עלק).

בגלל זה כתבתי אני מקוה. לא כתבתי שאני חושב שזה מה שיקרה חחחח

אני בונה על אמיר אוחנה ואמסלם. :slight_smile:

בן גביר יהיה פה ראש ממשלה לפני אמסלם.

לגבי אמיר… הוא מאוד כריזמטי אבל אני מרגיש שהעלייה שלו קצת נבלמה מאז אסון המירון ושומר החומות. נקבל מושג מסוים בפריימריז עוד חודש לגבי הפופולריות שלו.

בכל מקרה, ברקת עוקף אותו בסיבוב. אין מה לעשות, יש לו פרצוף של ראש ממשלה.

החוק נותן להם סמכויות אבל היעדר תרבות שלטונית נותן להם עבודה. אין חוק שלם אף פעם. תמיד יש לאקונות. בדרך כלל הדרך לפתור את זה זה תרבות שלטונית. חוקי it is not done בלתי פורמליים. עד שמגיע נתניהו ואז כל הפרצות פרוצות וכל הכשר מסריח.

אמיר אוחנה בחיים לא יהיה ראש ממשלה.