פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

אני לא התכונתי לקורונה.

בנושא הקורונה אתה צודק. הפוליטיקאים בגדו בציבור הבוחרים שלהם. 100 אחוז. זה לא רק בישראל, זה בכל העולם.

ללא הבדל בין ליברלים לימנים. ככל שהזמן עובר רק מגלים עד כמה היתה פה בגידה וכמה העיתונאים וכל מיני מובילי דעת ציבור פשט שיתפו פעולה עם חברות החיסונים.

מתי נתניהו קרא לשמאל בוגדים?

אני לא מתנתק כל כך מהר מכל מה שקרה פה בשלוש השנים האחרונות.

בחרתי במיכאלי על סמך אמירות שלה שהיא תקדם שיוויון מגדרי (עם כל הכבוד לבעיות שיש עם התנועה הפרוגרסיבית, שיוויון מגדרי זה דבר שכל איש ואישה צריכים לשאוף אליו ואנחנו מאוד רחוקים מלהגיע אליו בינתיים), על סמך אמירות שלה שהיא רוצה לחבר בין הצדדים השונים של החברה הישראלית ולפעול נגד הקיטוב שהולך ומעמיק פה. בפועל, מי שלא מתנגד לתו-ירוק לא יכול לייחס לעצמו תואר של אביר זכויות האדם ולא יכול לייחס לעצמו תואר של אחת שרצתה לעזור לחזק את החברה הישראלית ולאחות פה את הקרעים.

רואה? יש לנו הרבה במשותף. בנט בגד בך ומיכאלי בגדה בי…

הוא לא? :thinking:
סליחה, יכול להיות שטעיתי והאיש חסיד אומות העולם וראש הממשלה של כוווווולם.

אין לי כוח לחפש אפילו פעם אחת ואני דיי בטוח שהיו יותר פעמים שבהם הוא קרא לשמאל בוגדים.
אבל אם אתה אומר שהוא לא אז כנראה שאני טועה.

אתה מוזמן לחפש, אני לא מכיר התבטאות כזאת.
אוחנה אגב הצביע בעד החוק שאוסר טיפולי המרה.

אגב @Josepe , אם מעניינים אותך ענייני הומופוביה (ואני לא ציני) אולי כדאי שתכיר - מספר 7 ביש עתיד החליט על סגירת עיתון “במחנה” (השירות של מספר 1 ביש עתיד) לאחר שפורסמה שם כתבה על אל"מ הומוסקסואל.

כולם מפרים הסכמים קואליציונים כל הזמן. אני מזמין אותך לעבור אחורה לראות כמה אחוזים מהסכמים קואליציונים לא מומשו בסוף - דוגמאות מיידיות שעולות לי וקרובות לליבי, הן התיקונים במערכת המשפט וקידום החלת ריבונות שהציונות הדתית באופן מסורתי מכניסה להסכמים, ובאופן מסורתי לא פחות ממוסמסות ע"י ביבי.
אם גנץ פגע בסטטוס קוו הדתי, אז שביבי ייתן לחרדים לריב ולהפיל על זה ממשלה. אפשר לחשוב כמה חשוב לבוחרים של ‘התנועה הליברלית של ישראל’ שיאסרו טיפולים מהמאה ה-19.

הסיפור עם טיפולי ההמרה זה סתם משחק של נראטיבים, בדיוק כמו הסיפור של ‘החמץ של סילמן’ שציטטת כ"כ יפה. משחק הנראטיבים זה המשחק שבו ביבי הוא השחקן מספר אחד בזירה הפוליטית, בלי מתחרים בכלל.

לא. ביבי לא אפשר להעביר תקציב, כדי שגנץ לא יהיה ראש ממשלה ברוטציה. ואם אתה לא רוצה להאמין לי, אז אולי תאמין לבן מפלגתו ושר האוצר שהוא מינה.

בכלל, מה שהיה לי “נחמד” לראות כשקמה הממשלה האחרונה, זה את האירוניה, או יותר נכון - קארמה איז אה ביץ’. כל החרא שביבי עשה לאורך שנים - חזר והתנקם בו.
א. הוא שיקר לכל-כך הרבה קולגות, רימה אותם ודרך עליהם לאורך השנים? הם הקימו מפלגות, התאגדו והקימו ממשלה בלעדיו.
ב. בפרט, הוא התייחס במיוחד לבנט ולמפלגותיו לאורך השנים כמו אל מגבון משומש? קיבל אותו כראש ממשלה על אפו ועל חמתו.
ג. הוא רצה להקים ממשלה שמתבססת על רעמ, ולעזאזל האידיאולוגיה? המתחרים שלו השתמשו בטריק שהוכשר.
ד. הוא שמר על בתי המשפט מכל משמר ומכל תיקון נדרש שהיה צריך לעשות בו כבר שנים, ואף התגאה בכך? הנה אותם בתי משפט משליכים כל רסן ומתנהלים כמו בעלי הבית, בין היתר כנגדו.

כמובן שאין לי שום תקווה שהוא ילמד מזה משהו להבא, אבל בכל זאת היה נחמד לצפות בזה.

לא יודע. בתור מצביע בנט שלא מרגיש נבגד במיוחד (כבר דיברתי על זה פה בהרחבה בעבר, ובקצרה - כולם אומרים שלא ישבו עם ההוא וההוא ובסוף יושבים, והיה די ברור מראש מה האופציות של בנט), בתור אזרח שראה מהצד את גנץ מוביל את גוש רק-לא-ביבי רק כדי להיכנס אחרי זה לממשלה איתו, ובתור ליכודניק בעברי/ברוחי - בגידות ושקרים יותר גדולים בעיניי הם ‘דין נצרים כדין תל-אביב’, או העדכני יותר: ‘אחרי הבחירות נחיל ריבונות על הבקעה’.

אני באמת מבין ללב של חבר’ה כמו מוש שהצביעו לבנט ומרגישים נבגדים. באמת. אבל הסיפור של ‘השקר הגדול ביותר אי פעם’ הוא בעיקר-בעיקר נראטיב נוסף, שמורץ בחדווה ע"י ליכודניקים, שבחיים לא הצביעו ובוודאי לא יצביעו לבנט, ושאוכלים כל בוקר שקרים של המנהיג שלהם, בלי למצמץ בכלל. הבעיה שלהם זה עם שקרים של אחרים, שהביאו לנפילה (זמנית כנראה) של המנהיג שלהם. עם השקר הלא פחות גדול של גנץ לדוגמה, לא הייתה להם בעיה כמובן. כרגיל בליכוד - אפס עניין אידיאולוגי.

בקיצור כשגנץ מפר הסכם קואליציוני אז הגישה שלך היא ש

אבל כשנתניהו תוקע את התקציב לאחר שגנץ הפר את ההסכם הקואליציוני אז

אין לי בעיה עם אף אחת מהגישות אבל אני מבקש עקביות.

זה לא קשור לסטטוס קוו הדתי או לתפיסה ערכית כזו או אחרת לכשעצמה, אלא לתהליך החקיקה שלא היה מתואם עם נתניהו וזה כתוב בהסכם עצמו. גנץ החליט לקדם את החקיקה ללא הסכמת נתניהו ובכך היה הראשון שהפר.

הצבעתי לבנט בבחירות בהן הוא לא עבר את אחוז החסימה. מבטיח לך שכמוני יש הרבה, אחרת בנט לא היה נאלץ לפרוש.
הפורום הזה לא מייצג כלום, יש כאן selection bias מטורף.

כן, מה לעשות. אני יודע שבצד “שלך” כבר לא אוהבים לשמוע את זה, אבל גם פה יש סעיפים ‘ליבתיים’ ויש סעיפים ‘לא ליבתיים’. לא להעביר תקציב זה האם-אמא של הליבה. אין זכות קיום (על-פי חוק) לממשלה שלא מעבירה תקציב . וכשתוקעים את זה במפורש כדי לא לקיים את הרוטציה ולא להעביר את ראשות הממשלה לצד השני בהסכם הפריטטי - להלן, סעיף ליבתי מספר 2 - זה כבר לעשות צחוק מכל הסיפור.

עם כל הכבוד, אין מה להשוות בכלל עם הסעיף בהסכם שלא לקדם חקיקה בנושאי “דת ומדינה” (כאילו טיפולי המרה הם חובה הלכתית-דתית…).

ושוב, אל תטעה - טיפולי ההמרה הם סתם תירוץ ובניית נראטיב של הליכוד וביבי, לפיו ‘גנץ הפיל את הממשלה’. אם לא זה, ביבי כבר היה מוצא סיבה אחרת לתלות בה את כישלון הממשלה וכדי לא לקיים את הרוטציה.

מן הסתם אני לא מבסס את הפילוח המשוערך שעשיתי למצביעי בנט, על 4 אנשים שמדסקסים על פוליטיקה פה בפורום, אלא על חברים, תקשורת, סקרים וכו’.

ובנט לא ‘נאלץ’ לפרוש. אם הוא היה רץ שוב, להערכתי הוא היה עובר את אחוז החסימה (ככה גם עולה בסקרים, על שלל מגבלותיהם).
בנט בחר לפרוש, בגלל כל הרפש שעבר בשנה האחרונה - שוב, בעיקר ע"י אנשים שאינן מצביעיו.
בהקצנה - ה-30+ מנדטים שתקפו אותו במשך שנה, השפיעו עליו יותר מאשר ה-6 מנדטים שהיו מצביעים לו.

סקר 1, סקר 2 (ע"פ דיווח של עמית סגל)

סליחה שאני סוטה מהדיון אבל לי יש תחושה, ויסלח לי ברי חמיש, שיש פה משהו הרבה מעבר שאנחנו פשוט לא יודעים ורב הנסתר על הגלוי.
הוא יכל להשאר כראש ממשלה ולתת לעסק ליפול לבד, וגם אחרי שויתר ללפיד ביעני גנטלמניות הוא יכל להשאר בתפקיד בכיר מאוד לצד לפיד אבל הוא בחר לתת מפתחות ולהעלם. לא נשמע לי סביר שזה רק בגלל רפש. הוא לא חדש בפוליטיקה ודיברו עליו קשה מאוד גם קודם.

כבר כתבתי בהודעה הקודמת: זה לא קשור לענייני “דת-ומדינה” אלא לענייני חקיקה - כל חקיקה היתה אמורה להיות על דעת גנץ ונתניהו. גנץ הפר זאת.

מה ליבתי או לא ליבתי זה עניין של דיעה, אבל גנץ הפר את ההסכם הראשון וזו עובדה.

אם בנט פרש בגלל רפש אז הוא לא ראוי להיות פוליטיקאי ובוודאי שלא ראש ממשלה.

תוכל לקשר לסקרים הנ"ל?

צודק. הלכתי לבדוק. משום מה חשבתי שהוא הצביע יחד עם הסיעה שלו.
תודה על תיקון הטעות.

לא מעניינים אותי. יש הרבה מאוד עוולות בעולם, אני לא נתפס דווקא למשהו ספציפי.

בנוגע ליש עתיד, מאוד קשה לי הרעיות של להצביע להם. בכללי אני ליכודניק, אבל עד שהתנועה הזו לא תעבור שינוי וניקוי אורוות אני לא יכול לחזור להצביע להם, לכן אני מחפש מדי פעם למי להצביע עד שנוכל להגיד שנפטרנו מהביבי לתמיד ושהוא כבר לא יחזור.

בהיבט הזה זה כמו להגיד שצריך קודם להרוס בשביל לבנות מחדש. המדינה התדרדרה הדרדרות איטית תחת ביבי והרבה זמן זה לא היה ניכר, אבל הגיעו מים עד נפש. חייבים שינוי וחייבים ממשלה שבאה לעבוד עבור העם ולא עבור המנהיג.

איזה ניקוי אורוות היית רוצה בליכוד? מתי הליכוד היה מבחינתך מפלגה ראויה ומה מגדיר אותה ככזאת מבחינתך?

שוב, אתה נצמד כאן לפרטים טכניים לא כ"כ מעניינים, אבל מתעלם מהתמונה הגדולה.

כן, גנץ קידם חקיקה בלי להתייעץ עם ביבי.
כן, גנץ הפר בזה את ההסכמים הקואליציוניים.
כן, הוא עשה את זה ראשון.
ולא, זה לא היה בסדר.

אבל לא על זה מפילים ממשלה. אתה יכול לקרוא לזה לעשות שרירים, אתה יכול לקרוא לזה כיפוף ידיים, אתה יכול לקרוא לזה משבר קואליציוני או מהלך מוטעה של גנץ. אבל בסופו של דבר מדובר בעוד משבר קואליציוני, כמו 1001 משברים בחייה של קואליציה, בוודאי אחת שברירית כמו זו. משבר שפותרים ועוברים הלאה. גנץ בשום פנים לא התכוון להפיל את הממשלה על הדבר הזה, וגם ביבי יודע את זה.

וזה גם לא העניין. העניין הוא שביבי פשוט עשה פה תרגיל ענק לגנץ, שחוק ‘טיפולי ההמרה’ הוא רק תירוץ שרירותי בתרגיל הזה, ופרט שולי בו.
ביבי משך את גנץ לפרק את השותפות שלו עם לפיד, בטענה של ‘עת חירום’ ובוא נוציא את המדינה ביחד מהבוץ על-אף חילוקי הדעות, כשבעצם בשום שלב לא הייתה לו כוונה לקיים את ההסכם ולתת לגנץ להיות ראש ממשלה, וכל זה על-מנת להחזיר את גנץ לבוחר שנה אחרי זה בלי שום הישג פוליטי ועם וואחד בגידה בבוחרים שלו, ושיהיה לו בהצלחה.

הדרך שבה הוא עשה את כל זה - לא להעביר תקציב - מביאה להפלת הממשלה בהגדרה. וזה בניגוד להפרות ההסכמים שגנץ ביצע, שלא מביאות להפלת הממשלה ע"פ חוק. וגם זו עובדה, לא דעה.

וזה רק עוד תרגיל מסריח בסדרת תרגילים מסריחים שביבי עשה לקולגות שלו לאורך השנים. יש לי אינספור דוגמאות כאלה. החל מלקחת כשותפה ראשונה וראשית את מפלגת השמאל של ציפי לבני ב-2013 על 7 המנדטים שלה, ולתת לה את משרד המשפטים הבכיר והמשמעותי, ולנסות להיפטר בכל דרך מבנט שהביא הישג מצויין של 12 מנדטים, ורק אחרי שבנט כבל את עצמו ללפיד (אותו לביבי דווקא לא הייתה בעיה להכניס לממשלה, וניסה לפרק בכל דרך את החיבור בינו לבין בנט) - ביבי מציע לו הצעה מעליבה של משרד הכלכלה השולי, ואם לא ייקח אותה יספר בציבור שבנט “מפקיר את הממשלה לשמאל”. ואחרי כל זה עוד מעיז להשחיר את בנט על ברית האחים אליה נאלץ להיכנס עם לפיד, רק כדי לעשות את הדבר המובן מאליו ולהיכנס לממשלת ה"ימין" של ביבי.

אז אחרי זה אל תספרו סיפורים על ‘ביבי הימני’ ועל ה’חרם’ שעושים על ביבי המסכן. הוא הרוויח ביושר את חוסר האמון המופגן לו הוא זוכה.

לגבי הרפש שהוטח בבנט השנה (מופנה גם למה שדובי כתב):

א. זה באמת היה בכמויות חריגות. אני לא רוצה להיכנס להשוואות של התמסכנות, ואני מודע לחלוטין כמובן לכמויות הרפש שביבי ספג לאורך השנים - הרבה מאוד ממנו לא ראוי ולא מוצדק בכלל (להזכירכם, אני ממחנה הימין בסופו של דבר). אבל מכתבי איומים על המשפחה ועל הילדים, קריאות ‘בוגד’ לילדים בבית הספר, קריאות נאצה בזמן טקס ביום הכי ממלכתי ו’מקודש’ בציבוריות הישראלית - כל אלה דברים שגם ביבי לא עבר. ואני בטוח שיש לא מעט משפחות שכולות שלא נמנות על אוהדיו של ביבי, בלשון המעטה.
ובניגוד לביבי - מטבע הדברים, לבנט גם לא היה את ה’גב’ של ה-30+ מנדטים שהצביעו לו, וילכו איתו באש ובמים. אני מאמין שבנט הרגיש פשוט לבד ברוב המוחלט של הזמן.
ב. ניחוש שלי - זה גם קשור מאוד לאשתו ולמשפחה. גילת זאת לא שרה, לטוב ולרע. גילת לא התחתנה עם ראש ממשלה, ומעבר לכל כאב הראש המשפחתי הרגיל שמתלווה לתפקיד, היא נאלצה לעבור באמת זוועות מיוחדות.
ג. מעבר לניתוחים הפסיכולוגיים בגרוש, מדובר גם בחישוב פוליטי מושכל. למה לו להיות רשום על התקדים המביך של ראש ממשלה הראשון שהמפלגה שלו נמחקת בבחירות שלאחר מכן? הוא ילך, ינוח ויירגע קצת, יעשה קצת לביתו, ויחזור כשדעת הקהל תירגע אף היא - אולי אפילו אחרי עוד 2-3 סבבי בחירות, בתור ה’מושיע’ שיוציא את העגלה התקועה בבוץ.
ד. נכון לעכשיו, הוא באמת לא פוליטיקאי (ולא ראש ממשלה) יותר, אז יכול להיות שאתה צודק בסופו של דבר שזה לא בשבילו.

איך זה משתלב בתאורית " הוא יחכה שתים שלוש ואז יחזור עם שמונה מנדטים?"

בנט יזכר בדברי הימים של הפוליטיקה כגדול הנוכלים של הפוליטיקה הישראלית. והוא עוזב, סליחה בורח, כי הוא לא טיפש ועושה אקזיט לעסקים .

ואתה יודע למה הפורום של משפחות השכולות צעקו עליו בטקס? כי לפני הבחירות הוא השתמש בהם (הוא ושקד) ואחרי הבחירות הוא זרק אותם לכלבים כולל לחסום אותם בטויטר. (ודרך אגב גם על ביבי צעקו משפחות שכולות בטקסים).

ההגנה על בנט זה משהו שאני לא יבין בחיים. בטח שאורלי לוי נחשבת בתור “זונה של מנדטים” תסלחו על האי פולטי קורקט… אז הוא נקי יצא מזה? *

השמאל השתמש בו בתור “החמור של המשיח” ועכשיו כצפוי זורק אותו לכלבים.

נוכל ושקרן. במדינה מתוקנת היתה עכשיו נפתחת נגדו חקירה פלילית על המבצר שהוא בנה ברעננה. אבל סליחה לא קוראים לו “ביבי” אז לא ביבי לא מעניין.

נוכל

• בשביל להבין כמה ההגנה על בנט צבועה צריך לדמיין שבוא נגיד, זהבה גלאון יום אחרי הבחירות רצה לביבי ועושה איתו ממשלה . בוא נדמיין איך המרכז שמאל היה מגיב לזה ואם הוא היה “סולח” לה על זה. מעניין אם היא היתה אומרת " עשיתי את זה בשביל למנוע בחירות שישיות" היו סולחים לה על זה. (לפרטים שאלו את עמיר פרץ).

כמה צביעות.

לא יכול לדבר בשם כולם, אבל אישית אני לא אוהב את גישת ה״רק לא ביבי״.
מישהו באמת חושב שמה שקורה ב4 השנים האחרונות עדיף על ממשלה של ביבי עם מפלגות מרכז?
ביבי לא רוצה ממשלת ימין, הוא רוצה ממשלה בשליטתו. לי, ולדעתי לרוב המדינה יהיה טוב בהרבה ממשלה בראשות ביבי כשבקואליציה יש את יש עתיד וגנץ, מאשר האין ממשלה מתפקדת שיש מאז 2018.

אז לשאלתך, ממש לא יפריע לי שמרץ יחתמו עם ביבי, ויותר מזה, מעודד עוד מפלגות לשתף איתו פעולה במידת הצורך.
אני מעדיף שישתפו פעולה עם ביבי מאשר שילכו נגדו.

מרגיש לי שרוב המדינה שכחה שזה לא כדורגל שהמטרה היא שהקבוצה שלנו תזכה, זה ניהול מדינה בו אני בהחלט אעדיף ניהול טוב של היריבה על כלום.

אני מאוד מתרגש . אבל אני לא התיחסתי אליך, ואיך אתה היית מרגיש אלא מה רוב השמאל מרכז היו מרגישים. הבאתי גם דוגמה לאחד שעשה את זה.

שום וואחד בגידה, גנץ יצא גבר שבגברים שהלך על זה העיקר כדי להקים ממשלה. לבוחרים שלו הוא אמר שהוא יהיה הכלב שמירה של הממשלה ועובדה זה עבד לו.

בעצם, זה מה שעשה בנט… מעניין אם אתה חושב שבנט הביא וואחד בגידה או שלו אתה סולח?

בכללי, גנץ הביא מהלך מעולה אז שרק קידם אותו פוליטית. הבייס שלו נשאר והצביע לו אח"כ, הבייס של בנט נמחק - כנראה האחרון עבר על עשרת הדברות של המפלגה שהקים וגנץ לא.

ולבנות על סקרים היפותטיים כמה שווה בנט לו הוא היה רץ - לא רציני בעליל. הפער בין מפלגה דמיונית לבין מפלגה אמיתית בסקרים הוא עצום בסקר.

גנץ עשה מה שבנט עשה אבל מה “שהציל” אותו שהוא חזר לפרקדימת “רק לא ביבי” שהיא הבייס שלו. ואז ברגע שהוא לא ביבי אז סלחו לו על הבגידה. לבנט אין את הלוקסוס הזה. לבנט אין מה לחזור ולמי לחזור וישסלח לי עמית סגל והסקרים שאין להם שום אישור או ביסוס וזה סקרים שנסמכים על ה"מילה של בנט". מתאפק לא לצחוק פה.

גם צריך לזכור שגנץ בבסיס שלו לא התנגד אף פעם באופן אישי לישיבה עם ביבי והגישה הזאת נכפתה עליו ע" השותפים שלו. למי שזוכר את ההקלטות של ספי עובדיה לפני הבחירות שהוא הלך עם ביבי. זה ברור שאם לגנץ היה עמוד שידרה והוא היה עושה את מה שהוא רוצה הוא ישב עם ביבי בממשלה. ואני חושב שאחרי הבחירות לצערי זה היה הממשלה העתידית שלנו.

מה שמבדיל את גנץ מבנט זה נטו גודל המפלגה ההתחלתי. הוא הפסיד הרבה יותר מנדטים מבנט אבסולוטית (כלומר, הפר אמון של מיליוני אנשים בניגוד לכמה עשרות/מאות).

שטויות. זה היה הטיקט האחד והיחיד של המפלגה החלולה שלו בסבב א׳-ג׳, והסוגיה היחידה שעניינה את מרבית מצביעיו. לגבי המשך הניתוח שלך - אני מסכים לחלוטין. ברגע שיהיה משהו שמזכיר תיקו, גנץ ישבור את השותפות עם סער וייכנס עם הגנרלים ״מתחת לאלונקה״ עם ביבז. המפלגה המזיקה בפוליטיקה אחרי ש״ס/יהדות התורה, בתחרות צמודה עם הליכוד הסוציאליסטי.

אגב, @Uriah - אם אני זוכר נכון, הבטחת לפני כמה חודשים התייחסות לתפקודה של ממשלת השינוי ובמה לדעתך היא רעה דרמטית מממשלות ביבי האחרונות, בדגש על האספקט הכלכלי. אני יכול להבין את האכזבה מישיבה עם רע״מ ומפלגות השמאל, יכול אפילו להבין כעס על ההסכם עם לבנון (בזה אני איתך), עם חלקים מסויימים בהתנהלות מול הפלסטינים (פה רב הדומה על השונה), אבל אני לא מצליח להבין איך מבחינה כלכלית אתה לא רואה את השיפור העצום שראינו בשנה האחרונה. בעיקר בהינתן מלכוד ביבי-חרדים שאתה בעצמך תיארת, שהוא אמנם מטומטם לחלוטין ונובע מחרם ילדותי (של צד אחד או של שניהם), אבל הוא עובדה בשטח. אשמח לשמוע מה יש לך להגיד.

לך לקלטות שספי עובדיה השיג שהוא “לא שולל ישיבה עם ביבי”. אני זוכר שלא הפסיקו לשאול אותו כי ידעו שהוא “החוליה החלשה”.

זה היה הטיקט של השותפים שלו לא שלו . הוא באופן אישי לא. אני יחפש את ההקלטות

https://www.srugim.co.il/324199-הקלטות-גנץ-חושפות-לא-שולל-ישיבה-עם-נתני

גם לא מפתיע שאחרי אותם בחירות הוא הלך ובאמת ישב עם ביבי.