פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

אתה לא סיפרת לי כלום. בסופו של דבר הליכוד הצביע יחד עם הממשלה על חוק אזרחות (שזה החוק הקריטי היחיד שחשבתי שהאופוזיציה צריכה להצביע עם הממשלה ובסופו של דבר זה קרה). אתה פשוט משחרר סיסמאות וחושב שזה יהפוך אותם למציאות.

הליכוד בצורה סימלית היה צריך להצטרף לבקשה לפסול אותם. בצורה מעשית ידוע לכולם שהסניף של מר"צ סליחה, בג"ץ יכשיר את בלד בדיון שאחרי. כך זה קורה כל פעם מחדש שפוסלים אותם. עד שלא יעשו 'defund " לבג"ץ המצב לא ישתנה.

כל הדיונים בועדת הבחירות זה פארסה ואין להם שום משקל אמיתי, מי שבאמת קובעת היא אסתר חיות. הממשלה הבאה שתקום זה אחד הדברים שצריך לתקן אותם.

א. לא ענית לי איך שיתוף הפועלה עם עבאס פגע בי ובך.

ב. גם שמאלנים מביבי תומכים בפסקת התגברות (פשוט לא ברוב של 61). למה הוא מעולם לא קידם את זה? אפשר היה לפסול את בלד בקלות. פשוט מאוד, בלד חברים שלו. בלעדיהם היו שמים לב שהוא לא ימין, לא חזק, ולא ראוי להיות ראש ממשלה.

אני באמת צריך לספר לך איך ממשלה שקמה עם תומכי טרור זה משהו שפוגע בי?

ובאמת תחסוך ממני כן ביבי לא ביבי. כמה אני צריך להגיד לך שביבי מבחינתי זה ברירת מחדל? אני פתוח להצעות. תציע לי ימין שמימין ושלא ביבי. אני באמת רוצה לבחור באלטרנטיבה ימנית לביבי. אבל היא לא קיימת יותר. ואתה יודע גם באשמת מי.

בנט רצח את האופציה של “הימין שמימין” והלחים את ביבי להנהגת הימין לפחות בבחירות הקרובות.

• היחיד שאני מוכן היה לחשוב על לתמוך בו (מחוץ לגוש הימין הקיים) זה אמיר קארה ורק בבחירות שאחרי אם הוא יכנס לכנסת הנוכחית ויוכיח נאמנות לגוש ימין.

אין ביבי הזה סכנה לדמוקרטיה אני אומר לכם!

https://twitter.com/Idaneretz/status/1583459361758019585

במובן הזה, אגב, הדמוקרטיה תצטרך להשתנות. הרבה יותר אוטונומיה ברמה המקומית. המשטר כמו שהוא היום לא יכול להגיב לדרישות ולאתגרים שהמציאות מעמידה מולו. הוא איטי, מסואב ומנותק מידי. זה לא אומר שלא תיהיה דמוקרטיה או מדינה, בטח לא בטווח הקצר, אבל לטעמי זה צריך ללכת למודל הרבה יותר מבוזר. לדוגמה - לא בטוח שצריך את ‘משרד החינוך’ - תנו את זה לראש העיר.

באמת שאני לא יודע על מה חלק מהחבר’ה פה מדברים בהקשר של האופוזיציה.

אופוזיציה אמורה להוות אלטרנטיבה שלטונית. זה נכון. אבל התפקיד המרכזי של האופוזיציה בזמן כהונת הממשלה, זה לבקר ולפקח על הממשלה, לראות שהיא באמת פועלת לטובת האזרחים. כשיש חילוקי אידיאולוגיים אז מן הסתם אפשר להציף ולצעוק, אבל כמובן שזה לא המקרה כאן. זה שנוצרה פה תרבות של לנסות להפיל את הממשלה בכל שני חמישי (ולא רק באשמת נתניהו - הצעות אי אמון אינסופיות ומיותרות, שמבזבזות לכולנו את הזמן והכסף), לא אומר שזה התפקיד של האופוזיציה במשחק הדמוקרטי.

כמו שכבר נכתב פה יותר מפעם אחת, הסיבה היחידה שזה נראה איכשהו למישהו פה תקין, זה כי ה’אידיאולוגיה’ היחידה שנותרה זה כן/לא ביבי, ולכן זהו גם הערך העליון שבפניו אפשר לדחות את הכול.

ואם המצב היה הפוך, ובאורח פלא ממשלת גוש ביבי הייתה מנסה להעביר חוקים בעד להט"בים או בעד תחבורה ציבורית בשבת - המצביעים של לפיד ומרצ היו צריכים לצפות מהם להתנגד לחוקים המועילים לשיטתם? ואם הם היו עושים את זה (ואני לא אומר שזה לא סביר, שוב, בגלל התרבות הפוליטית המקולקלת שלנו) - הביביסטים* לא היו חוגגים על הצביעות הזאת?

והמצב פה אפילו יותר חמור, כי לא מדובר “סתם” בסוגיה ערכית שחשובה אידיאולוגית ל’ימין’, אלא בסוגיה קיומית-בטחונית פאר אקסלנס, שבהן לרוב יש הסכמה ציונית ש’אין ימין ושמאל’. בדיוק כמו שלפיד (ששוב, אני רחוק מאוד מלהעריך אותו במיוחד) לא תקף את נתניהו במהלך מבצע שומר החומות.

למה עוד אני יכול לצפות מנציגי ציבור כאלה? מחר סמוטריץ’ ילך ויתמוך בהצעת חוק ל’התנתקות 2.0’ כדי “להביך” את הקואליציה, והכול על המזבח המקודש של ‘רק ביבי’? מי שלא מבין שמדובר בנציגי ציבור שכבר לא חשוב להם העם והמדינה, כנראה שגם מבחינתו הערך העליון והיחידי הוא ‘רק ביבי’.

*ב’ביביסטים’ אני לא מתכוון להעליב מישהו, אלא פשוט מתייחס למצביעי גוש ביבי, כי אני מסרב לקרוא לזה ‘ימין’. זאת כבר לא החלוקה הרלוונטית.

מה שאתה מציע יכול לפתור בעיות מסוימות, אבל דווקא את לב-ליבה של הבעיה והמגמה שאוריה מדבר עליה - היא רק תחמיר.

אם תיתן יותר ויותר כוח לרשויות המקומיות, אמנם ברמת הפרט נרגיש כנראה יותר יחס מהממסד ושירותים יעילים יותר, אבל הדבק הרופף ממילא שמחבר ביחד את כל הדבר הזה שנקרא מדינה - רק ילך ויתפורר עוד יותר. ומה לעשות שבאלפי שנות ציביליזציה ואנושות, מה שהתגלה כדרך היעילה והחזקה ביותר להקים חברה אנושית מתפקדת ומשגשגת, זאת מדינת לאום. ערי-פוליס זה נחמד והכול, אבל אם מדינות המערב יתפרקו להן - לא רק שסיכוי טוב שגורמים קיצוניים יעוטו על השיירים, אלא שהמדינות הפונדמנטליסטיות של המזרח ינצחו ללא קושי.

ואת משרד החינוך צריך לפרק ולבזר בלי קשר.

הודעה בול בפוני. (למרות היותי ליכודניק מבטן ומלידה).

נו, פה הבעיה. הרי הבעיה של כן ביבי/לא ביבי לא יצרו אוהדיו של ביבי, צריך טו לטנגו. יש כאלו בעדו כאילו הוא המשיח ויש נגדו כאילו הוא היטלר. לצערי האמת די באמצע ואף אחד לא מוכן לרדת מהעץ.

כמה חבר’ה פה בפורום זועקים שהתרבות כן/לא ביבי פשוט מזיקה למדינה בכל כך הרבה פרמטרים שזה פשוט הזייה שאנחנו כמו גלמים ממשיכים במריבה הזו. הרי קואליציה יציבה שום צד לא ישיג כי היא תהיה סחיטה ולחיצה (זה מה שקרה עכשיו), אז מתי ייגמר מחול השדים הזה? מי מוכן לרדת מהעץ ולגאול אותנו? כל צד זורק על הצד השני שיירד מהעץ והנה אנחנו תקועים במדינה לא מתפקדת…

אם רק הייתה מפלגה שלא הייתה משתתפת במשחק הכן ביבי לא ביבי הזה
ובמקרה גם הייתה שמה לה למטרה להתמודד עם יוקר המחיה בעזרת שוק חופשי וצמצום רגולציה
(ובמקרה גם לא עוברת את אחוז החסימה, פרט טכני שולי)
:upside_down_face:

זה בדיוק לא פרט שולי. זה תיאור מלא-מלא של הבעיה.

באה מפלגה, שלא משחקת את המשחק המטומטם הזה של כן/לא ביבי, שמדברת על הנושא אולי הכי חם היום במדינה (יוקר המחיה), והביאה בשנה אחת יותר קבלות בנושא מהמפלגה הכי גדולה בכנסת במשך ה-15 שנה האחרונות, וכל זה עם מנדט וחצי, ועדיין ככל הנראה לא תהיה בכנסת הבאה.

“העם מטומטם אז העם ישלם” (וישלם הרבה יותר).

“הsimp” שעושים פה לאביר קארה כבר משעשע אותי. הוא לא יעבור את אחוז החסימה. בוא נגיד שאני יצביע לו ואז בסופו של דבר מי שירויח מזה, זה גוש לפיד גנץ שבטוח יקדם ביחד עם ביטון ומיכאלי את עקרונות השוק החופשי.

אני התיאשתי מכלכלה ליברלית ושוק חופשי, במדינה שראש ממשלה נסחט ע"י מפלגות קטנות ושאין בה משילות, אז יש כרגע דברים במדינה שחשובים יותר.

שיעבור את אחוז החסימה ואז נדבר.

ובנושא אחר:

סניף מר"צ, בג"ץ סליחה, דחה את העתירות נגד הסכם הגז רק להזכיר :

אני לא בטוח שהבנתי. אף אחד פה לא מכחיש שאביר לא צפוי לעבור את אחוז החסימה. אז מה משעשע אותך? הרצון שלנו שהוא יעבור? כי אתה חושב שהעקרונות והקבלות שהוא מציג לא טובים?

זה בהחלט הכיוון לצערי.

האי הבנה שלכם למה לא מצביעים לו מספיק אנשי ימין. זה לא טימטום זה גישה נכונה לגמרי.

אני חושב שכל מי שהדבר הכי חשוב לו הוא שוק חופשי וזכויות פרט, ליברלים וצמצום יוקר מחיה צריך להצביע לאביר. במיוחד כש"גוש הימין" שנבנה לנגד עינינו יכלול סוציאליסטים כמו דרעי ובן גביר.
מי שהדבר שהכי חשוב לו הוא ימין מדיני, או ימין משפטי, או שביבי יהיה ראש ממשלה - בהחלט הדבר ההגיוני עבורו הוא להצביע למפלגות גוש ביבי.

אישית, מעולם לא כתבתי, ואני בוודאי לא חושב, שמי שמצביעים לביבי הם מטומטמים.
(ההודעה של EJB שציטטתי על “העם מטומטם” מתייחסת לעם כולו, גוש ביבי וגוש רלב גם יחד, להבנתי)

תיקנתי

רוב מי שמצביע שעומד להצביע לקארה ואני מצרף גם את שקד (מבחינה כלכלית הם הרי דומים) זה אנשי ימין (קרא לזה ימין רך ימין ממלכתי זה לא משנה) ומכיון שלא היה להם את השכל לרוץ ביחד בבחירות הקרובות, שתיהם לא יעברו את אחוז החסימה. וכל מי שעומד להצביע להם הקול שלו ירד לפח.

בוא נחשוב למה היחידי שעושה להם קמפיין אנטי זה ביבי . ללפיד וגנץ מאוד נוח שהם רצים כי הם עוד יכולים לחסום בסופו של דבר מגוש ימין להקים ממשלה. (אם הימין יאבד מנדט אחד בשבילם וזה כבר ימנע מביבי ממשלה)

ריאל פולטיק (ואני שם בצד את האנטי שיש לי נגד שקד)

הם לא, אבל זה נכון שכלכלית שקד יותר קרובה לאביר מאשר לכל שאר המפלגות.

אני לא יודע איך לספר לך את זה, אבל גם הקול של מי שמצביע למפלגות שכן עוברות את אחוז החסימה בגדול יורד לפח.
ההשפעה של הקול הבודד זניחה, ולכן אני תמיד מופתע מזה שכל כך כואב לאנשים להצביע למפלגה שלא עוברת. כאילו, איזו פנטזיה בניתם לעצמכם, שאם אתם מצביעים למפלגה שכן עברה, אז הקול שלכם עשה את ההבדל?
יש נימוקים מצוינים לא להצביע לאביר אלא לגוש ביבי (כתבתי אותם בהודעה האחרונה שלי), אבל בעיניי, נימוק “קול יורד לפח” אינו אחד מהם.

למען הסדר הטוב, ביבי לא עושה קמפיין אנטי לאביר, הוא עושה קמפיין אנטי לאיילת. וזה לא קשור לריאל פוליטיק אלא לשנאה של אשתו לאיילת.

אז אם אתה חושב שהקול שלך לא משפיע אז למה אתה בוחר?

אני מן הסתם לא מתיחס לקולות פה בפורום. אני מתיחס למי שיצביע להם בכללי. בסופו של דבר יכול להיות שהם יקחו לימין מנדט. וזה יכול להשפיע.

תצביע למי שאתה רוצה.

הסיבה שביבי היחידי שתוקף אותם זה לא משיקולים פוליטיים הגיוניים, אלא להיפך - כי האיבה האישית והנקמנות שלו (שמלובה גם בביתו הפרטי כפי שנאמר כאן), מעיבה על ההסתכלות הנכוחה והנכונה של הדברים. משיקולי ריאל פוליטיק טהורים, הוא היה צריך לעשות כל מה שיוכל כדי ששקד תעבור, ותמליך אותו שוב לראש ממשלה.
זה מה שהוא עושה מסורתית כבר שנים, אגב, בניגוד לכל היגיון פוליטי. אם בסבב הראשון של 2019 הוא היה תוקף את בנט קצת פחות ממה שעשה, הימין החדש הייתה עוברת וביבי היה היום לקראת סיומה של קדנציה נוספת ויציבה מאין כמוה.

אגב, לפי שיטת ההצבעה בארץ, קול שלא עבר את אחוז החסימה לא “הולך לפח”, אלא מחזק בעיקר את המפלגות החזקות. ומכיוון שהליכוד היא המפלגה החזקה ביותר בפער, להצביע למפלגות שלא עוברות את אחוז החסימה זה כמעט כמו להצביע לליכוד. אז אתה יכול להיות רגוע מהבחינה הזאת.

כי זה נחמד לי. אני עושה את זה כשאני קם בבוקר (ביקיצה טבעית), מסיים תוך פחות מחצי שעה, ואח"כ הולך לשחק פיפא. אם היה מדובר באירוע שדורש ממני הקרבה של יותר משעה, תורים מטורפים וכדומה, כנראה הייתי מוותר עליו. אם תציע לי פעילות אטרקטיבית אחרת באותו זמן (למשל טיול עם חברים), אוותר על ההצבעה בלי לחשוב פעמיים.

אני מסכים שרוב המצביעים של אביר ואיילת הם כנראה אנשי ימין. במקרה של איילת זה כי מדובר באשת ימין. במקרה של אביר זה כי תודעת השוק החופשי חזקה יותר בימין מאשר בשמאל (חזקה יותר as in תמיכה דלה בימין ותמיכה דלה מאוד בשמאל). אני לא בטוח עם איזה טיעון שעלה פה זה מתכתב אבל.