פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

לא קשור לדעותי על האיש
זה לא רק ‘מסוגל לשבת’. גם מה שעובד, על פי ניסיון העבר. הוא בפרופיל הנכון למשול בארץ. אפשר לאהוב את זה ואפשר לא, אבל אשכנזי, צה"ל וכו’ - זה מה שעובד פה. לפי לא יורד חלק לשמאל (אבל הוא יקבל אותו במידת הצורך), אך לימין הוא תמרור אזהרה. גנץ לא.

נראה לי שזו הבעיה האמיתית… המאה העשרים הייתה המאה של האידיאולוגיות והיא גם הייתה המאה הרצחנית ביותר באנושות. אולי עדיף מנהיגים שהולכים אחרי רחשי הציבור ומיישרים קו עם המיינסטרים. אולי הגיע הזמן להפריד משילות מאידיאולוגיה.

בגדול תיארת כאן את בנימין נתניהו.

הקטע שבינתיים, הצלחנו להגיע למצב שגם אין אידיאולוגיה, וגם אין משילות (לא רק בישראל אגב - תראו מה קורה בבריטניה עם 5 ראשי ממשלה בפחות מ-5 שנים).

וקצת יותר בגדול - אני לא באמת מאמין בזה. האנושות לא יכולה לזוז לשום מקום בלי אידיאולוגיה - לא קדימה, לא אחורה ולא לצדדים. ואני מבין שזה בעצם הטיעון שלך - החשש שהאידיאולוגיות יזיזו אותנו אחורה - אבל לאנושות גם אין את הפריבילגיה הזאת, של לא לזוז בכלל. כמו במטאפורה הנדושה של האופניים, אם אתה לא זז קדימה - אתה פשוט נופל. אם לא תקדם את האנושות לכיוון כלשהו, גם אם לא אידיאלי, ייווצר ואקום שיתמלא במהרה ע"י אידיאולוגיות גרועות בהרבה. וגם אי אפשר באמת להפריד בין אידיאולוגיה לבין שלטון וממשל, אחרת האידיאולוגיה אף-פעם לא באמת תמומש, ויש לכך אינספור דוגמאות לאורך ההיסטוריה.

אגב, גם ‘המאה הרצחנית ביותר בהיסטוריה’ זה לא מדוייק. אם אתה מסתכל על מספרים אבסולוטיים אז מן הסתם כן, אבל גם יש היום הרבה יותר אנשים בעולם להרוג. אבל באופן יחסי, המאה ה-20 רחוקה מלהיות המדממת ביותר בהיסטוריה.
וזה העניין - אנחנו (משתדלים) להחליף ולשכלל אידיאולוגיות רצחניות או פרימיטיביות קודמות, באידיאולוגיות חדשות ושלמות יותר, סובלניות יותר, ‘טובות יותר’.

אני בוודאי לא טוען כמו שיש המנסים לטעון, שהאנושות נעה רק ‘קדימה’ כל הזמן ובכל צעד (וע"ע הטרלול הפרוגרסיבי), אבל אני לחלוטין סבור שהמגמה הכללית של האנושות היא חיובית.

וחזרה לפוליטיקה - הביביזם, קווים לדמותו:

https://twitter.com/IsraelGaley/status/1584551762798989313?s=20&t=0-1KP-ksP6AgoUADAAdyvA

אז יצאה הקלטה של סמוטריץ’, אדם שבאופן חריג בנוף הפוליטי - ידוע בקרדביליטי (אמינות בלע"ז) שלו, גם ע"י גדולי מתנגדיו - ובהקלטה נאמר מה שכבר כולנו ידענו מזמן: שנתניהו התכוון להקים ממשלה שנשענת על רע"מ, ורק ההתמדה העיקשת של סמוטריץ’ מנעה את זה ממנו.

אז מה היא המסקנה המתבקשת מכל הסיפור הזה מצד תומכי ביבי, שכבר למעלה משנה מסבירים לנו כמה ‘ממשלת החמאס’ הזאת רעה לישראל, ואיזה מעשה נוכלות ועוולה שלא ייסלח נעשה פה? שגם ביבי הוא לא שה תמים? שאפשר לסמוך רק על סמוטריץ’? או, רחמנא ליצלן, שממשלה עם רע"מ היא לא הדבר הכי נורא שקרה מאז קום המדינה?

לא. המסקנה האחת והיחידה מכל זה, היא שגם סמוטריץ’ חלק מגוש השמאל. ושיגיד תודה אם ביבי יקבל אותו בכלל לממשלת ה’ימין’ שלו אחרי זה. הספקתי לראות כבר השוואות של סמוטריץ’ לבנט ולשקד, בתור ה’נוכל’ הבא שעשוי ועלול לבגוד במנהיג העליון.

מעולם לא ראיתי דוגמה הפוכה מושלמת כל-כך למושג ‘חשיבה ביקורתית’.

כתבתי את זה פה לפני כמה חודשים שתומכי נתניהו צריכים להגיד תודה לסמוטריץ שהציל אותם מלהיות עכשיו במקום שלי ושל שאר תומכי ימינה לשעבר.

הדבר היחיד שסמוטריץ איכזב אותי בקלטת זה הדברים שלו על המשפט של נתניהו. אבל זה בקטנה.

זה בדיוק העניין, הוא לא הציל אותם מכלום. בדיוק כמו בשיר על עודד או במשחק ילדים של הרצל - אם ביבי יגיד היום שליברמן זה פיכסה ומחר שליברמן זה אח, או אם ביבי יגיד היום שגנץ סכנה ליהודים ומחר שגנץ שר ביטחון ראוי ואחראי - הביביסטים יישרו קו לפני שתספיק להגיד “אבל…”.

ואני לא מכליל כאן את כל מצביעי הליכוד, כמובן. יש המון מצביעי ליכוד אינטילגנטיים ביותר, כולל פה בפורום. אני מדבר על הביביזם כתופעה.

לי דווקא לא היה אכפת כ"כ מהחלק של המשפט בהקלטה. דווקא היה נשמע לי בעיקר כמו הסתכלות פרגמטית וריאלית, לא איזו משאת נפש מיוחדת. אותי החלק היחידי ש’אכזב’, עד כמה שאני עוד יכול להתאכזב מפוליטיקאים, זה שסמוטריץ’ עצמו שיקר במפורש מול המצלמות על העניין, וטען בעבר בפה מלא שנתניהו מעולם לא ניסה להקים ממשלה כזאת. ואח"כ כמובן תקף שנה שלמה את בנט ושקד על שעשו מעשה נתניהו, בזמן שהאלטרנטיבה שהוא מציע היא כמובן - אותו נתניהו עצמו.
אבל שוב, כאמור - אחרי השנתיים-שלוש האחרונות ורמות הציניות שנשברו בפוליטיקה שלנו, באמת שאין לי יותר ציפיות מהפוליטיקאים. גם כאלה שתפסתי כאמינים וכנים עד היום.

תקף אותם בצדק, כי בסופו של דבר מי ששהונה את הבוחרים זה בנט ושקד (גם צריך להזכיר ששקד “ישבה” בזמנו על סמוטריץ ולחצה עליו לעשות בנט ולהסכים לממשלה עם רעם ובשכל הוא סירב ) ביבי הוא המנהיג של הימין, אם סמוטריץ יכריז עליו מלחמה או ינסה להכנס בו אחד על אחד הוא יפסיד ואחרי זה גוש הימין יפסיד מזה. לא מבין את הביקורת פה.

איזה אלטרטיבה סמוטריץ יכול להציע חוץ מביבי? להדיח את ביבי הוא לא יכול . אז איזה אופציה יש לו? ריאל פוליטיק.

ואני יחזור שוב, בנט הלחים את ביבי לעמוד בראש הגוש. הוא חיסל כל אפשרות לימין לימין. בבחירות האחרונות ביבי היה בעמדת חולשה חסרת תקדים. אם בנט לא היה בוגד בנו לדעתי זה היה הסוף של ביבי. אבל אז בנט “ערק” ללפיד ועכשיו כל מועמד שמנסה להתמודד מול ביבי , אם זה בליכוד או מחוצה לו נמחק.

אין אופציה ריאלית חוץ מביבי בגוש הימין.

סמוטריץ’ לא סובל את ביבי, ויישב עם ביבי בממשלה.
סמוטריץ’ לא סובל את שקד, ויישב עם שקד בממשלה.
סמוטריץ’ לא יישב עם הערבים בממשלה.

כל השאר - רכילות זולה.

ואם יש מישהו שלפני פרסום ההקלטות האלה חיי בטעות באשליה שיש לביבי בעיה עקרונית לשבת עם הערבים - אני דיי בטוח שגם היום הוא עדיין חושב ככה…

משה, הטענות שלך זהות לטענה שאם היגוואין היה כובש מול גרמניה, אז מסי היה השחקן הכי טוב בהיסטוריה.

ביבי ובנט שניהם רצו להקים ממשלה עם רעם. סמוטריץ’ שם מקל בגלגלים של שניהם. לפיד, גנץ, ליברמן, סער, מיכאלי והורביץ’ מתעבים את ביבי ולכן הם הלכו עם בנט. במבחן המציאות, אם החבר’ה האלה היו הולכים עם ביבי, הוא היה מקים ממשלה איתם ועם הערבים.

אגב, מסתבר שסמוטריץ’ הוא לא היה יחיד שהוקלט עם בטן מלאה על ביבי. היו גם הקלטות של בן גביר היום בהן ניתן לשמוע מה הוא חושב על ביבי.

אז גילינו היום שבן גביר וסמוטריץ’ לא סובלים את ביבי, אבל סותמים את האף כי אין להם ברירה. בדיוק כמו איילת שקד. ופעם גם בנט. אנשים כמו סער, ליברמן, הנדל, האוזר, יעלון ועוד רבים וטובים הצטרפו לשורות המחנה הנגדי רק בגלל ביבי. מחנה שבו לפיד וגנץ ניסו לתת צ’אנס ונכוו. מחנה שכלל בעבר אנשים כמו ליבני, מופז, ברק, אשכנזי, פרץ שהספיקו להיכוות ממנו.

אבל כנראה שכולם זבל. אפילו שמיר ושרון. רק ביבי בסדר, וכל העולם דפוק.

אז מה אם הם לא סובלים את ביבי? מי הם? למה פוליטקאים צריכים ‘לסבול’ אחד את השני? כל מה שצריך שיהיו אינטרסים משותפים כדי שכל נציג ציבור יוכל לשרת את הציבור שבחר בו.

אני לא אוהב שכולכם פה לא שומרים שבת, אתם מחללים את השם ובזים לתורה (על פי שיטתי, אני גם צודק אבל עזוב), אז? אז שלא נתווכח על אלף ואחד נושאים ונלבן טענות ונהנה יחד בשיח וירטואלי מחכים?

זה הכל. את ביבי שונאים, אבל האיש יודע לעבוד ופי אלף מוצלח מכל הליצנים האחרים. ומה שהכי מרגיז אצלו שהוא אשכרה לא בא לעבוד מעל חמש שנים מרוב שלא היו לו מתחרים רציניים. הוא אשכרה זלזל בבוחריו בראסמי. תבחרו כי ערבים! לפיד! רשעים! מחבלים! ובתכלס לא עושה כלום.

מלפיד וגנץ אין אפילו ציפייה. כלום, גורנישט. אפסים שהולכים לפי מה שרוב המתייפייפים מעוניינים לשמוע.

תגדיר עבודה.

האיש אשף ביחסי ציבור, עיצוב דעת קהל, עיצוב זהות (רק תחשוב על זה שהמונח “ימני” הפך להיות שם מקביל ל"תומך ביבי", ומפה ברור מיהו “שמאלני”), עיצוב שיח תקשורתי וגניבת דעת.

אתה לא קורא לזה עבודה? אמנם עבודה בעיניים, אבל דורש המון השקעה ותשומת לב. אל תתעה. ביבי עובד קשה וקורע את התחת. הוא נהנתן אבל לא עצלן. רק מה? הוא עובד קשה אבל לא למען הציבור.

אנחנו חוזרים כל הזמן לאותה נקודה. וזה מתחיל לשעמם. אז בוא אני ישאל שאלה רצינית למחנה “רק לא ביבי” פה בפורום, אני איש ימין ואני רוצה קואלציה ימנית . אז למי אני אמור להצביע. אם לא לליכוד או לציונות הדתית אז למי? שקד? אל תזלזלו באינטלגנציה שלי אביר קארה? כתבתי שאני יהיה מוכן לסלוח לו בבחירות הבאות. (אם היה לו שכל לעשות את מה שסילמן עשתה ועוזב את הממשלה בזמן הייתי בוחר בו) עכשיו לא

אז עכשיו במקום ללכת סחור סחור ולהטיף לי שביבי רע וביבי זבל ולהשוות אותו להיגואין בואו ותציעו לי אלטרנטיבה. אם אין לכם אז תבינו למה ביבי עומד לנצח בבחירות הקרובות.

אם ממשלת המעבר הנוכחית לימדה אותי משהו אחד בחיים. לפיד שלושה חודשים ראש ממשלה והוא הספיק לדפוק את הדמוקרטיה ברמות שביבי בחיים לא היה חולם עליהם ובתמורה בג"ץ והתקשורת המרכזית הפכה להיות “להקת המעודדות שלו” במיוחד התקשורת. (הסכם עם לבנון מינוים של מזוז לועדה לאישור בכירים מינוי של רמטכל יועצת משפטית שמתפקדת בתור חותמת גומי ניסיון אפל ולא דמוקרטי לסגור את ערוץ 14 ואני עוד יכול להמשיך) אז מה יקרה עם גנץ ולפיד ירכיבו את הממשלה הבאה לארבעה שנים? מזה אני מפחד יותר… אז בבקשה תפסיקו לבלבל לי את המח על סוף הדמוקרטיה אם ביבי אם יעלה לשלטון, מי שמסתכל על מה שלפיד גנץ וסער מעוללים עכשיו בממשלה ומתעלם מזה איבד את הזכות להטיף לנו על דמוקרטיה בשנים הקרובות.

נ.ב אני רק רוצה להזכיר לאדון שוסקו פה שהמפלגה שהוא עומד להצביע לה בבחירות הקרובות המצע שלה הוא פשיסטי לגמרי במיוחד עם החוק שרוצה להתיר לשוטרים להכנס לבתים ללא צו משופט. וגדעון סער רצה לחוקק חוק שהיה יכול להכניס אנשים לכלא על פוסטים בפייסבוק . אז בבקשה לגלות טיפה צניעות.

לא יודע אם יש אלטרנטיבה, יכול להיות שאין.
אני עצמי לא מת על לפיד כראש ממשלה, אבל לא מרגיש שהוא גרוע מביבי.

יש מישהו במחנה הימין שהוא לא ביבי והיינו רוצים לראות כראש ממשלה? כי נגיד שביבי לא מצליח להרכיב ממשלה, הליכוד מתפצל והולכים סופסוף להגשים את רצון הבוחר: ממשלת אחדות חילונית ליברלית. מי צריך לעמוד בראשה?

ביבי לא יכול לעמוד בראשה כי רוב מי שהוא שיתף איתו פעולה בעבר נכווה במידה כזו שלא מסכים לשתף איתו פעולה שוב למעט החרדים שחוגגים עליו וסמוטריץ׳ בן-גביר שאף אחד אחר לא מעוניין בהם.

אז מי כן? נגיד שלוקחים מישהו מהליכוד המתפצל לעמוד בראשות הממשלה (לא יקרה, ברור לי, אבל סתם לצורך העניין) מי בליכוד ראוי להחליף את ביבי?

בטוח שלא לציונות הדתית, הליכוד או החרדים. אף אחד מהם לא מציג שום דבר ימני, בדגש על השקפת עולם כלכלית.
יש לך מלא אלנטרטיבה, אתה פשוט מעדיף לקרוא לה “סמאל”.

אתה מציג את הבעיה הגדולה מכולן, הבעיה שבגללה צריך לבחור קיצון אחד או אחר.
בסוף אם תשאל אותי אני לא רואה הבדל גדול מבחינת הדעות בין ביבי ללפיד.
שניהם ימין כלכלי באופן יחסי.
שניהם פעלו באופן מאוד דומה מבחינה ביטחונית (ואפילו יש שיגידו שלפיד נקט ביד חזקה יותר מול הטרור).
בסוף לפיד וביבי דומים הרבה יותר מביבי והחרדים או מיאיר והערבים.

בסוף אתה צריך לבחור בין ממשלת ״ימין״ המורכבת מהליכוד, והמפלגות החרדיות שכל קשר בינן לבין ימין מקרי בהחלט. אסביר:
ביטחונית הן לא באמת מציגות דעה ואפילו מעודדות אי גיוס.
כלכלית הם בעד הגדלת קצבאות לאנשים לא עובדים - האמא של השמאל.
חברתית הם מתנגדים לקבלת השונה (גייז למשל)
מבחינת החינוך הם נגד לימודי ליבה, מה שיגדיל את הפער ההשכלתי לרעתם וידרוש התערבות ממשלתית גדולה יותר מבחינה כלכלית בעתיד. לא בדיוק שמאל אבל משהו שכנראה כל אדם שאינו חרדי יסכים שזה רע.

הבחירה האחרת שלך היא ממשלת ״שמאל״. גם פה זה במרכאות כי בסוף ליברמן רחוק משמאל וכמוהו גם שקד ואביר קארה (אם יעבור את אחוז החסימה).

אני רואה פה הזדמנות פז לממשלת מרכז-ימין. ממשלה שתהיה יציבה יותר מכל קודמותיה וממשלה שמבחינת עשיה תוכל להרים את המדינה.
הסיבה היחידה שממשלה כזו לא יוצאת לפועל היא אגו. ויכוחים על מי עומד בראשה.
האבסורד הוא שכנראה גם אתה וגם אני נעדיף ממשלה כזו בלי קשר לזהות העומד בראשה. לא יודע מה איתך אני מעדיף את ביבי ראש ממשלה בלי חרדים וקיצונים מאשר ממשלה עם ערבים ועם אופוזיציה שלא נותנת לקואליציה לעבוד.

אז למה נותנים מקום לחרם המטומטם הזה על בן אדם ספציפי? הרי לביבי לא באמת אכפת עם מי לשבת כל עוד הוא יושב, ומאחר שהוא עומד בראש המפלגה הגדולה בפער משמעותי ההגיון מכתיב שהוא יהיה ראש הממשלה, כפי שהיה תמיד. אין לו בעיה לשבת עם לפיד וגם לא עם איימן עודה, הבעיה היא שללפיד, וגנץ, וסער, וליברמן וכל שאר הליצנים מסרבים לשבת איתו. הסיבה שהוא נחשד בפלילים היא לעג לרש כשפאקינג אביגדור ‘מעלים העדים וראש מפלגת העבריינים’ ליברמן חלק מהקואליציה. גם הפלילים שהוא נחשד בהם הם פשוט בדיחה. האידאולוגיה הימנית ה’קיצונית’ וה’אנטי ליברלית’ היא עוד יותר בדיחה כשמנסור ‘אזרוק כל הומו מהגג אם רק יתאפשר לי’ עבאס חלק מהקואליציה.
חבורת בכיינים שלא מצליחים לנצח אותו במגרש המשחקים הפוליטי גם עם צ’יטים וכל הקלפים של אקסודיה אז החליטו להקים מגרש נפרד.

בתכלס, סביר שלמי שמצביע לליכוד-ציונות-חרדים לא ממש מפריע שתהיה מדינה ‘יהודית’ שמממנת ישיבות וכו’, כך שאם תקום כזו קואליציה היא לא תפעל נגד רצון בוחריה. אבל שהמצביעים של סער וליברמן יקבלו ממשלה עם מפלגות ערביות ומרצ? זה הזיה (‘חרדים הם יריב פוליטי, המפלגות הערביות הן אויב’ כך אמר ליברמן) והאמא של סטירה לפרצוף לבוחרים.

אני לא מצליח להבין את זה, בחיי. המדינה הזו השתגעה לגמרי והדבר היחיד שישים לזה קץ זה דמוגרפיה. עוד 20 שנה ש"ס-ציונות-אגודה עם 40 מנדטים ונראה כיצד כל הליברלים החביבים עם אפס נקודה שמונה ילדים בממוצע מייחלים לשובו של ביבי מהפנסיה שלו בפלורידה.

זה לא נכון. בסבב ב’ כחול לבן הסכימו לממשלת אחדות, ואפילו הסכימו שביבי יהיה ראשון ברוטציה כמו שהוא ביקש. התנאי היה ממשלה שמורכבת משתי המפלגות בלבד, בלי אף מפלגה אחרת. הוא הבהיר שהוא לא נוטש את החרדים, אז האופציה ירדה מהפרק.

אבל הוא כן ישים להם רגליים במהלך הקדנציה, ואז ימצא נקודה מספיק טובה ליצירת משבר שתוביל לבחירות בהן הוא ירכב על המשבר הקודם ויבחר שוב.

לא ידעתי. זה מאוד מוזר בהתחשב בכך שהוא רצה את עבאס והבהיר בכך שאידאולוגיה לא מאוד משמעותית בעיניו.

את כל מערכות הבחירות האלו התחיל ליברמן שפירק ממשלת ימין. למה כלפיו לא עולות הטענות האלו? זו השערה תיאורטית שבחלק מהקדנציות של ביבי התקיימה ובחלק אחר לא. אם היו פוסלים כל מי שמפיל ממשלה, בסדר, אבל זה לא המצב וגם לא הטענה של הפוסלים.

:roll_eyes:
באמת מעניין למה אחרי שהם ישבו איתו בממשלה הם לא רוצים לעשות זאת שוב…
לפחות בדבר אחד אני מבסוט עליהם, אין להם התנהגות של אישה מוכה. אישה מוכה זה אחד הדברים הכי עצובים שאני מכיר… מרביצים לה, לפעמים עד כדי סכנת חיים, ואחרי כמה מילים יפות היא חוזרת לבעל שברור שיכה אותה גם בסבב הבא. לשמחתי הפוליטיקאים שלנו מפגינים יכולת למידה מעוררת השתאות כשהם לא מוכנים לחזור למי שדפק אותם פעם ועוד פעם.

מסתבר שהתחושה הזו שיש להם בין השכמות לא ממש נעימה להם. מעניין למה, אולי מישהו תקע להם שם סכין?

ובמילים אחרות,
מי שהולך לישון עם בואשים שלא יתפלא שהילדים שלו מסריחים,
ומי שחד חידות לכושים מסוממים, שלא יתפלא שהוא מוצא את עצמו עם עצמות שבורות.

אל תדאג, ביום שלמפלגות החרדיות יהיו 40 מנדטים הם יתפללו שהיו מתחילים עם לימודי ליבה 20 שנה קודם.
לא משנה כמה נדמה להם שהם חיים בזול וברמת חיים נמוכה, בסוף היום הם צורכים תשתיות כמו שאר האזרחים, נהנים מכבישים, חשמל, מים, שירותי בריאות, שרשרת מזון מתפקדת, שרותי תקשורת ושאר מיני ירקות. כל אלו עולים כסף, וככל שחלקם באוכלוסיה ילך ויגדל גם הם יבינו שהם רוצים לממן את כל הטוב הזה כי אחרת לא יהיה מי שיצליח לממן אותו.

דיה לצרה בשעתה. בינתיים המנהיגים שלהם יכולים להמשיך ולהוליך אותם שולל, בדיוק כמו דרעי וחבריו שהיו מלכי העולם והצליחו לעקוף את הוראות הבטיחות עד שהאסון במירון התפוצץ לבוחרים שלהם בפנים. אם אתה חושב שהבוחרים שלהם לא ילמדו את הלקח גם במחדלים הבאים שיתפוצצו להם בפנים, אז אני חושב אחרת ממך.

יש אוכלוסיה שאפשר לשכנע אותה לפני שאוטובוסים מתחילים להתפוצץ, ויש אוכלוסיה שאפשר לשכנע אותה רק אחרי שהאוטובוסים מתחילים להתפוצץ. אבל בסוף כולם משתכנעים וגם החרדים יעשו צבא במדינת ישראל בבוא היום. האוטובוסים הרי ימשיכו להתפוצץ, וחלקם ההולך וגדל באוכלוסיה כבר ידאג שהם יבינו את האחריות שלהם.

ראיתי שלפיד אמר השבוע שהוא לא ישב עם ביבי כל עוד הוא נאשם בפלילים, כלומר הבעיה היא המשפט ולא מעשים מהעבר. סכין בגב לא נראית לי תופעה מאוד נדירה בפוליטיקה אז קצת קשה להאמין שזו הסיבה. החרדים הצביעו בעד אוסלו ותראה איזה עלק ימנים הם היום. בסוף ממשיכים הלאה כל עוד זה לא ביבי.

בהמשך לכך, אני לא חרדי אבל נראה לי שאתה מאוד מזלזל בציבור הזה. הם ממש לא חבורת אנאלפאבתים טיפשים שאלמלא החילונים או הדתיים לאומיים היו מתים מרעב. הם חיים בסיטואציה שהמדינה מאפשרת להם, ואם המדינה לא תאפשר להם הם יתאימו את עצמם מאוד מהר ובהצלחה. התהליך הזה כמובן קורה כבר שנים עוד לפני לפיד וליברמן, והקצב שלו מואץ מדי שנה. שוב, אני לא מומחה, אבל עמדה נפוצה של רבנים בכירים היא שמי שלא מסוגל לשבת וללמוד תורה כל חייו, ובאופן טבעי מדובר בהרבה אנשים, עדיף שיילך לעבוד. בנוסף יש את הנשים החרדיות שמשתלבות בכל מקום עבודה (פגשתי כמה בגוגל ולא באיזו תכנית “חרדיות להייטק”. פשוט מתכנתות מוכשרות).

אני מבין מהדברים שלך שאני צריך להבהיר - אתה לא צריך לשכנע אותי שביבי מניאק, אני מסכים, אתה צריך לשכנע אותי שהשאר לא ולכן הפסילה שלהם אותו לגיטימית.