פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

הצחיק אותי ממש

אני חייב להגיד שביבי מביך את עצמו יותר ויותר עם כל יום שעובר.
התחלנו בזה:
1.בליכוד ביקשו למנוע מאנשים עם מוגבלויות להצביע מחוץ ליישוביהם - ונדחו
אח"כ זה:
2. בחירות 2022: הליכוד הדפיס והפיץ פתקי הצבעה שגויים - וואלה! בחירות 2022
מקנח בינתיים בזה:
3.

אני אקנח במילים של הבן של המחבל שהוא גם שופר של האשמי הזקן:
ממשלה בראשות לפיד או בחירות 6.

באיזה תרחיש יש ללפיד ממשלה?

אני מניח שאינך מכיר את את המשפט שעמית סגל אהב לטחון באולפנים “בחירות 5 או ממשלה בראשות ביבי”.
כאשר היה ידוע לכולם שלביבי אין ממשלה, הוא אמר זאת גם כאשר המנדט היה אצל לפיד והם היו פסע מהקמת ממשלה.

לא הצלחתי למצוא קטע וידיאו שלו צורח את זה באולפן, אבל הנה עוד תחזית כושלת שלו שאומרת אותו דבר במילים אחרות:
https://twitter.com/amit_segal/status/1374461212038033427?lang=he

image

מה שנקרא - הפרשן הראשון אי פעם שטעה בהערכה שלו

לגבי השופר, אנקדוטה:
במהלך השנה של ממשלת בנט יצא לי להסתובב בחוגים של ימינה ובחוגים של הליכוד
בחוגי הליכוד בטוחים שעמית סגל שופר של בנט
בחוגי ימינה בטוחים שעמית סגל שופר של ביבי
האמת היא שהוא פשוט ימני, זה עד כדי כך פשוט

לגבי בן של מחבל… טוב, כשאין טיעונים ענייניים תמיד אפשר לעבור להתקפות מכוערות על המשפחה של האיש

אוי, האשמי הזקן הצליח לצאת יותר פאתטי

https://twitter.com/yaelavnery/status/1587530477950435337

אין גבול לכמות השקרים וההכפשה שהוא מוכן לעשות.
כפי שאמר המשתמט סמוטריץ’:שקרן בן שקרן

סיכום תוצאות הבחירות, מהכיוון שמעניין אותנו כאן בפורום:

ליברמן לא התחזק ואף נחלש, שקד בחוץ, אביר קארה יותר קרוב לפיראטים ולהדר מוכתר מאשר לאחוז החסימה, כל זה בזמן ששס התחזקה וביבי ‘נסבסד את האינפלציה’ ניצח.

אם יש מסר כלכלי שנציגי הציבור שלנו קיבלו היום, זה שהציבור מעדיף שידפיסו לו כסף, על-פני מדיניות כלכלית חופשית ואחראית :disappointed_relieved:

א. הציבור לא מבין בכלכלה בגלל שלא מלמדים את זה.
תלוש משכורת ופנסיה עושה לאנשים ריאקציה אז ראיה כלכלית רחבה בטח שלא יעניין את הרוב (במאמר מוסגר - מי שמנסה מאוד להנגיש את הנושא הוא שאול אמסטרדמסקי המעולה מכאן)

ב. אופציה נוספת היא שאולי את הציבור מעניינת הכלכלה אבל בסדר העדיפויות יש דברים אחרים. ההפחדות מהערבים של בן גביר וביבי מדברות יותר מכלכלה חופשית.

כמעט כל האנשים שאני מכיר ושקצת מבינים עניין לא הצביעו לביבי. איך לעזאזאל הוא עדיין זוכה? כנראה (מה זה כנראה, בטוח…) שהפלג שמצביע לביבי על עיוור הוא עצום ושאני באופן אישי לא מכיר/מרוחק ממנו גיאוגרפית/חברתית ? אין לי הסבר אחר.

בעולם שלנו כל קיצון מוליד ריאקציה. ממשלת שמאל יכולה להנהיג יפה ולדחוף יפה לא פחות מממשלת ימין, ולמרות ביבי יש עוד אנשים המסוגלים לנהל את המדינה, אבל כשאתה מגיע לנהל משרד חדש וביום הראשון שלך אתה משתין לכולם על ה desktop כדי להראות לכולם שאתה הבוס - יווצר וואקום של ריאקציה נגדך. אם אתה מספיק חזק - אתה תצליח, אם לא - יורידו אותך.

אי אפשר לעשות צחוק מכל נושא הביטחון, להעיף מחסומים ששנים רבות קיימים לתת מחוות לפלשתינים (ועוד) כמו שגנץ החלול עושה ולצפות שהציבור שחש על בשרו את ההקלות האלו דרך פיגועי ירי לא ירוץ להצביע בן גביר. זה נכון לגבי המשטרה, זה נכון לגבי טיוח פרשת הסוהרת, זה נכון לגבי הורדת הידיים שעשו עם החרדים (נוהל חינוך מחדש) במקום לעזור להם לרדת מהעץ.

ולא צריך את החוק השלישי של ניוטון כדי להבין את זה.

כלכלה לצערנו מזמן לא מעניינת את האנשים פה. מי שיש לו יכולת להרוויח טוב פשוט עוזב את המקום ומי שאין לו יכולת בדר"כ המקום ומדיניות הבטחון חשובים לו יותר. מה שכן בטוח שליברמן היה מקבל הרבה יותר בזכות הישגיו בכלכלה לולא הפיץ את כל מדיניות השנאה שלו בוולגריות כמו שרק הוא יודע לעשות. אני מחכה שהוא יתרסק לגמרי כדי שאנשים טובים כמו אביר קארה יוכלו לקבל את המנדט שהאדיוט הזה מקבל פעם אחר פעם.

אין הפתעות גדולות מבחינתי. לקחים עיקריים:

1. המצב הכללי עדיין תיקו. כן, הנרטיב על נזקי ממשלת השינוי עבד בגדול והעלה את אחוזי ההצבעה, אבל מה שהכריע את הבחירות הללו אלו מרצ, העבודה והערביות שלא הצליחו/רצו להתאחד, וככל הנראה עשו ״ימין חדש״.
  2. יותר מאי פעם, מחוץ לבוחרי ש״ס שמביאה הישג עצום עם אג׳נדה כלכלית מחרידה, הנושא הכלכלי פשוט לא רלוונטי בפוליטיקה הישראלית. מדכא. הפרסונלזיציה בשיא של כל הזמנים.
  3. הרל״ב מוכרח למות. מוצדק, לא מוצדק, מוגזם, לא מוגזם - הוא לא מסוגל לנצח, זה מה יש, וחמור מכך - לא מסוגל להתפשר ולהיות פרגמטי בהתאם לתוצאה הזו. התוצאה - תיקו + תלות בלאומנים פלסטינים במקרה הטוב, קואליציה קיצונית בהרבה מאשר כל קואליציות ביבי המוקדמות יותר במקרה הרע. מוטב שהשמאל הישראלי יחזור להתרכז במדיניות, אבל אני בספק רב מאד שזה יקרה, משום שזה שיקוף נהדר של הבוחר הישראלי.

עוד קצת מוקדם כנראה (לפי מה ששמעתי לפני מספר דקות ברדיו, בשלב של ה-62.5% ספירת קולות רמת גן לא נספרה בכלל וכנ"ל רוב תל אביב), אבל אם התמונה הסופית תהיה דומה, המשמעות היא בעיקר שגוש הרק לא ביבי ירה לעצמו ברגל, ביג טיים.

הטמטום וחוסר הפרגמטיות של הגישה הזו מוביל לקואליציה הרבה הרבה הרבה יותר גרועה עבור אנשי אותו הגוש. במובן הזה לפחות, אני רואה בזה סוג של נחמה. כי חוץ מזה אנחנו בדרך לטירוף. ממשלה של הליכוד הסוציליסטי בחציו וכל שאר הגורמים הדתיים במדינה. נשמע נורא.

דבר נוסף - נדמה שסוף כל סוף הדמוגרפיה עושה את שלה. באמת תהיתי איך לאורך שנים ארוכות החרדים נתקעו על אותו מספר מנדטים שוב ושוב.

דבר נוסף: חייבים להפסיק עם אחוז החסימה הזה. הוא מייצר עיוותים קשים, מייצר הצבעות אסטרטגיות מיותרות, מרחיק את תוצאות האמת מההצבעות בפועל, וכמו שראינו בשנים האחרונות: לא באמת תורם ליציבות שלטונית (לדעתי אם כבר בדיוק ההפך).

חוק נוראי, ואני לא מבין איך הוא בכלל חוקתי. למה מפלגה שמקבלת 2 מנדטים לא זכאית ל-2 מנדטים בכנסת? מה זה השטות הלא דמוקרטית הזו?

בורות כלכלית בישראל, קווים לדמותה.

למי שרוצה, זה המקור של תוצאות האמת בלייב לכל מה שהתקשורת משתמשת בו: https://votes25.bechirot.gov.il/

יש גם את זה שמתרגם למנדטים מאותם נתונים:

תמונת מנדטים חיה - בחירות לכנסת ה-25 (google.com)

באופן משעשע ליברמן שאיכשהו התגלגל להיות נציג הליברלים הוא זה שאחראי לחוק אחוז החסימה ב2014 תחת הליכוד-ביתנו.

אותו החוק משאיר את כל הוריאציות הליברלית העצמאיות הרחק מהכנסת.

האירוניה הזו די רב מימדית, משום שהוא קידם את החוק בזמנו כדי לפגוע בערביות, שיצרו בתגובה את המשותפת, הובילו אותה להישגים משמעותיים, פירקו אותה וכעת משלמים את המחיר שליברמן רצה בדיוק - אבל לא הוא יגבה אותו.

היבריס קלאסי של פוליטיקה מגזרית, הוא אמנם בנקודת כח מבחינת מו"מ וחופש פעולה אבל תקרת הזכוכית שלו לעד תהיה נמוכה.

ההבדל בין לנווט יאכטה לבין לנווט נושאת מטוסים.

לגמרי, אבל הסיכויים קטנים מאי פעם. הקואליציה המסתמנת תורכב אך ורק ממפלגות שרחוקות מאחוז החסימה. סמוטריץ׳ ובן גביר עוד עשויים לחזור לשם בבחירות עתידיות, החרדים לעולם לא.

מה שאני חושב זה שלא צריך להתרגש מהתוצאות. האיזון בסוף מוצא דרך להשאר רלוונטי לאורך השנים.
בסוף כמו שממשלת ה"שמאל-ערבים" לא החזירה את ירושלים ולא גרמה ליותר פיגועים או שינתה את הביטחון (לטוב ולרע), אני בספק שממשלת ה"ימין-חרדים" תחזיר את זכויות הנשים למאה ה19, ולא נתחיל לשלם פי 2 מיסים בשביל החרדים.

האיזון היחסי יישמר בסוף.

בסוף המטרה השניה הכי חשובה לכל פוליטיקאי אחרי הבחירות הנוכחיות היא הבחירות הבאות. בן גביר וביבי ניצחו את השמאל בזכות קולות של אנשים מתונים בין היתר, אנשים שלא יצביעו להם פעם הבאה אם נחזור אחורה מבחינת זכויות הפרט.

אז יאללה רק שלא ניפול לשנאה.
הלוואי שהאופוזיציה תמנע פגיעה בזכויות הפרט ותלחם על הכלכלה החופשית, אבל חוץ מזה, שתתן לממשלה לעבוד!
העם רצה ביבי ובן גביר (לצערי) וזה מה שמגיע לעם לקבל. איך שלא נסובב את זה.