פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

האמת שזה די פשוט.

לפי כל ניתוחי וסקרי העומק שנעשו, המצביעים של שקד הם בעיקרם מצביעי גוש לא-ביבי (בעיקר המחנה הממלכתי). לדוגמה, שאלו אנשים אם שקד לא רצה למי תצביעו, וראו שהמחנה הממלכתי מקבל עוד מנדט אחד או שניים. לכן גם היה ניסיון למו"מ בין מתן כהנא לשקד שתפרוש, בתמורה להבטחה לתפקיד (שקד דחתה על הסף).

מכיוון שכך, אם שקד כן רצה, אז אחד משניים:
א. התרחיש הסביר - היא לא עוברת, ואז קולות פוטנציאליים לגוש לא-ביבי הולכים לפח.
ב. באורח נס היא כן עוברת, ואז היא העבירה קולות מגוש לגוש.

מעל כל זה יש את האפקט המשני של העלאת אחוז החסימה, שכולל גם קולות של אנשים שלא היו יוצאים להצביע אם שקד לא הייתה רצה.

בתור מצביע של איילת שקד באופן אישי, אני יכול להגיד שבכל מקרה לא הייתי נותן את הקול שלי לאחת ממפלגות גוש ביבי. לפי הסקרים אני מקרה מייצג.

זו אגב גם תשובה חלקית לשאלה למה גנץ צירף את סער וכהנא הימניים - חיזור אפקטיבי, במידה מסוימת, אחרי קולות הימין הרך/ממלכתי/סרוגים לייטים. (קצת אונס של המציאות כי כהנא בא עם אייזנקוט ו"שיבש" יכולת מומ עם החרדים, אבל בסדר)

זה כבר טיעון יותר הגיוני… אבל מה האינטרס של שקד? לעשות הכל כדי לדפוק את…מצביעיה?

א. אם היא עוברת את אחוז החסימה - מדהים
ב. אם מקבלת 1% (אכן קיבלה) - מימון מפלגות, לא רע
ג. הבטיחו לה בתמורה “סולחה” בימין, לכאורה

לגבי לדפוק את מצביעיה… הקמפיין שלה מאז האיחוד עם הבית היהודי היה “חזרתי לימין” ו-“רק ביבי”. ככה שמהותית אני לא רואה פה איזה שקר גדול מדי.

לפי מה שהבנתי מהתקשורת איזנקוט “אנס” את גנץ לצרף את כהנא. אין לי מושג למה. בסוף איזנקוט רק הזיק לגנץ עם הפליטת פה שלו על מדינה הפלשתינית ולא הביא לו שום ערך נוסף .

אנדר צודק בכללי, אני כותב את זה בדיעבד כי אני הייתי בטוח שהיא שותה קולות לימין . אבל לפי זה, הסוקרים של הליכוד מצאו שהקולות שהיא שותה זה קולות שהיו הולכים לגנץ בגלל כהנא וסער…

התמורה פשוטה, אחרי הבחירות , דפי המסרים של הביביסטים לא יהיה בהם מסרים שלילים נגדה והיא תוכל לחלום על קאמבק בימין בבחירות הבאות.

נ.ב מעניין אם סוף סוף האסימון יפול עכשיו ויתחילו להבין “שגנרלים” לא מביאים שום ערך אלקטורלי לשום מפלגה. איזנקוט בדרך הבטוחה להיות ה"אשכנזי" הבא.

אז מה ההיגיון של מצביעיה? אם היא אומרת רק ביבי ומצביעיה אומרים רק לא ביבי אז למה הם מצביעים לה?

ליאור:

שוב, אני מדבר כאן על עצמי, אבל סיכוי טוב שאני מייצג כאן לא מעט ממצביעי שקד (הפוטנציאליים ובפועל).

השיקול שלי לא היה להצביע במתכוון לגוש ‘רק לא ביבי’, אלא שאם הייתי צריך לבחון למי אני מצביע על-פי כלל השיקולים שיש לי (ששוב, ביבי/לא ביבי לא היה אחד מהם), מתוך האופציות הנותרות יוצא שהייתי מצביע לאחת ממפלגות גוש רל"ב.
(אם זה מעניין מישהו, במקרה שלי אלה היו ליברמן או אביר קארה - שאמנם לא ממש מגוש רל"ב, אבל בדומה לשקד עצמה נחשב ל"זריקת קול לפח").

חוץ מזה, אני מניח שבשלב הזה גם לא מעט ממצביעי המחנה הממלכתי, מודעים היטב לעובדה שיש סיכוי לא רע שהם ישבו בסופו של דבר עם ביבי בממשלה. אבל בצורה הזאת, הם מחזקים את נקודת הפתיחה של המחנה הממלכתי בכניסה למו"מ הקואליציוני, אם וכאשר.
וזה עשוי להיות השיקול של אותם מתלבטי שקד/מחנה ממלכתי - לא לפסול לגמרי את הישיבה עם ביבי, אבל לחזק גורמים מתונים לכאורה, שגם משחקים על כל המגרש, ושיאזנו את הגורמים הקיצוניים יותר שבצד השני.

ולכן אגב, שוב, לגוש ביבי עדיף שהקולות האלה יילכו לשקד (=לפח/לגוש ביבי), מאשר לגנץ. גם להחליש את גנץ במו"מ הקואליציוני, אבל חשוב מכך - לא לאפשר לו להוות גוש חוסם ולא להגיע בכלל למו"מ קואליציוני.

מי שאומר “רק לא ביבי” והצביע לבית היהודי יכול להאשים רק את עצמו. אם הם היו עוברים הם היו מצטרפים לממשלה שלו - הם הצהירו על זה בעצמם, לא פעם.
מי שאומר “לא משהו ביבי, אני אשמח לממשלה שלו אבל מעדיף עם איזשהו ימין שפוי בתוכה” - אהלן אהלן.

ובעיקר - זה לא סוד שאיילת לא הייתה צפויה לעבור. כבר יותר מחודש אף סקר לא העביר אותה. מי שהצביע לה וחשב שסיכויי המעבר גבוהים - וול, גם במקרה הזה הוא יכול להאשים רק את עצמו.

הבילבול של ליאור שהוא חושב שהמצביעים של שקד הגיעו במקור מאגף רל"ב . המצביעים של שקד (כך לפי התאוריה) הגיעו מאגף הימין הממלכתי הרך שלא מסוגלים להצביע באופן ישיר לביבי ולבן גביר (אבל לא יתנגדו לממשלה איתם). בלי שקד הם היו עוברים לגנץ.

שקד מנעה מהם את המעבר הזה, ומנעה מהגוש הנגדי לצמוח.

זה התאוריה. בליכוד מכחישים. לשקד יש אינטרס להפיץ את הספין הזה, כי זה יעזור לה לקאמבק בבחירות הבאות.

אגב, כל הבכי והנהי של השמאל בכלל ומרצ בפרט, על לפיד ששתה באופן אגרסיבי את השותפות שלו ועל מיכאלי שלא התאחדה עם מרצ, ובגלל זה מרצ נפלה אל מתחת לאחוז החסימה -
לדעתי, זה בכלל סיפור של קל לצעוק מהאופוזיציה, קשה הרבה יותר לפעול ולשנות מהקואליציה. אחרי שנים שמפלגות השמאל צועקות וצווחות על מגוון תחומים מספסלי האופוזיציה, פתאום ניתנה להן הזדמנות פז לשנות משהו מכס הממשלה, אבל בפועל כמעט שום דבר לא השתנה.
על זכויות אזרחיות ולהטב הם וויתרו מראש, כדי לצרף את השותפים ה"טבעיים" הערבים.
את התיקים הכלכליים המשמעותיים הם נאלצו למסור לימין, כחלק מהסכמי הממשלה הפריטטית.
וגם את הסוגייה הפלסטינית הם נאלצו לשים בצד, מסיבות דומות.

אז מה הם כבר השיגו, בעצם?
קדנציה מביכה של מיכאלי במשרד התחבורה, שה’הישגים’ האידיאולוגיים המשמעותיים בו היו עצירת בניית כבישים ביו"ש, החלשת המזגן ברכבת, ותמרורות?
ניצן הורוביץ במשרד הבריאות, שהיווה המשך ישיר (ויש שיגידו - ולא ליברלי) של קודמיו החרדים?
מדיניות בטחונית תקיפה יותר משל קודמיהם הימניים?
חוקי החד-פעמי והשתייה המתוקה??

אפילו ההישגים המעטים שהושגו בענייני דת ומדינה (כשרות, גיור), נזקפים הרבה יותר לטובת מתן כהנא הדתי-ימני, מאשר לנציגי השמאל.

להערכתי, מצביעי שמאל רבים לא אהבו בכלל את פשיטת הרגל האידיאולוגית הזאת, עם ויתור מראש על ענייני ליבה. ולכן הם אמרו לעצמם שאם כבר - אז עדיף ללכת עם לפיד, שבין היתר גילה המון בגרות וסבלנות כששם את עצמו בצד לרגע, לטובת הכלל (או לפחות מה שהוא מאמין שהוא טובת הכלל).

מפלגות השמאל ה’אידיאולוגיות’ צריכות קודם כל להאשים את עצמן, ולעשות חשבון נפש עמוק.

בגדול אני בכלל ימין, אבל בבחירות הקודמות הצבעתי למיכאלי וזה תקוע לי בגרון עד עכשיו.

אחרי משבר האמון שחטפתי בקורונה ציפיתי ממרץ והעבודה להיות יותר פעילות לחיזוק זכויות האזרח הדמקורטיות שנרמסו בתקופת ביבי. בפועל, בנט “שמר עלינו מסגרים”, ואת כל שאר כפיית החיסונים קיבלנו בדלת הראשית מבלי לשמוע ציוץ אחד מראשת המפלגה. איכס.

ברור שלא הייתי חוזר על ההצבעה הזו.

תכלס, הבוחרים של “אומץ” רובם הגיעו ממרצ , לא סלחו לניצן הורביץ על התו הירוק. וזה מה שהיה חסר למרצ.

בדיוק.
זה לא היה סטטוס-קוו, זה לא היה נושא במחלוקת בין הגושים, זה לא היה בקווי היסוד של הממשלה. נקיטת עמדה לכאן או לכאן לא הייתה מפילה את הממשלה ולכן אכזבתי הגדולה ממיכאלי וגם מהורוביץ על אף שלא הצבעתי לו.

במקום לעמוד על הרגליים האחוריות כשר בריאות ולהגיד שאין הצדקה לתו-הירוק (והיו מספיק קולות בכירים בעולם הרפואה שאמרו את זה מההתחלה), הוא קיבל את הדרך שביבי התווה והמשיך אותה בצורה אפילו יותר גרועה.

ביבי חרא, אבל הוא היה חרא ממלכתי. בשום שלב הוא לא כינה לא מחוסנים כטרוריסטים עם תת מקלע שמפיצים נגיפים. בשום שלב הוא לא ביקש מהורים לריב אחד עם השני בשביל לחסן ילדים. את זה אני עדיין זוקף לזכותו.

לרעתו אני זוקף הסכם עם סעיפים מושחרים שמטריד אותי עד היום כהסכם שבסבירות גבוהה כבל את ידי הממשלה הנוכחית והכריח אותה לנקוט בצעדים של תו-ירוק כי יש מצב שזה נדרש מההסכם שחתמנו עליו (לא תו-ירוק במובן התיאורטי, אבל כמות חיסונים מינימאלית שגרמה לנקיטה בתו-ירוק מבחינה מעשית).

יש אולי משהו אחד שהיה הסכמה עליו וזה עד כמה אפס אלי אבידר אתם רוצים לדעת כמה אפס הוא? הציוץ הבא קיבל יותר קולות ממה שהוא קיבל

https://twitter.com/ArielSchnabel/status/1273663651300478981

https://twitter.com/amirivgi/status/1588175215095435265

אפשר קצת רקע?

רץ עם ליברמן הפך להיות גיבור של מפגיני בלפור וגיבור השמאל אבל אז החליט לרוץ לבד באופן עצמאי וקיבל פחות קולות ממפלגת הפירטים (בציוץ הוא לעג לאמיר איבגי והציוץ שמגנה אותו על זה קיבל יותר לייקים מאנשים שבחרו בו).

יש מצב שכתבת פה יותר מילים מכמות הקולות שהוא קיבל בבחירות?

אסא כשר בפוסט שאם לא הייתי יודע מראש שאסא כשר כתב אותו, הייתי חושב שזה מגיע ישר מהמיין קאמפ של היטלר. בושה וחרפה אין לי ציפיות מצה"ל, אבל אם נשאר טיפה הגינות הוא חייב לנתק מגע איתו.

את אלי אבידר והסיפור שלו אני מכיר.
התכוונתי מה הסיפור שלו עם איבגי. או שאין סיפור והוא סתם בחר להקניט אותו?

מינו את איבגי להיות ראש דסק חדשות בגל"צ ואז נבהלו כי הוא ימני ואבידר בחר לעלוב בו בכנסת .