פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

לא בהתרסה אלא באמת מדאגה, סקרנות ורצון להבין.
@Uriah אתה עדיין שלם עם ההצבעה שלך?
גם לנוכח הממשלה הדתית שתקום כשעבריין מורשע פעמיים הולך לכהן כמשנה לראש הממשלה (מה זה בכלל אומר?), שר הפנים, שר הבריאות ושר האוצר (כן כן, כולם אותו אריה דרעי הישן והטוב)?

אני מבין את הרצון להצביע לליכוד - זו גם מפלגת הבית שלי שהפסקתי להצביע לה כי היא כבר לא מייצגת את הערכים של הליכוד שאני גדלתי עליהם אלא הפכה למפלגת פולחן אישיות, אבל איזה מחיר אנחנו מוכנים לשלם וכמה רחוק אנחנו מסכימים ללכת בשביל זה?

אמרתי לפני כמה חודשים שאנשים אינטיליגנטיים שמצביעים לליכוד מאוד מתמיהים אותי וקצת כעסת על זה. אבל הליכוד והעומד בראשו כרתו ברית ׳גוש׳ עם מפלגות שמאוד קשה לי שהן יובילו את המדיניות בממשלה שלנו.

עכשיו אנחנו הולכים להיות תקועים בארבע השנים הקרובות עם אנשים שבחלק מהדעות שלהם הם קרובים למה שהיינו רוצים, ובחלק אחר זו כאפה מצלצלת לפנים. במיוחד בכל הנוגע לחינוך.

אז שוב, אתה עדיין שלם עם מה שקיבלת בעקבות ההצבעה לליכוד?

משה, אתה באותה סירה עם אוריה, אבל אני נזהר - כי כבר שמנו לב שבפוליטיקה אנחנו קצת פחות מסתדרים. אם אתה בכל זאת רוצה לענות אתה מוזמן בהחלט.

אני לא מופתע משום דבר. מה שכן כרגיל הפוזיציה זה משהו נהדר.

גנץ אמר במפורש שהוא היה נותן לחרדים את כל מה שהם רוצים (צק פתוח). לפיד אותו דבר.

לא היתה לי באמת ברירה. זה או להצביע לביבי או לתת לזה שרמס כל ערך דמוקרטי בהסכם מול לבנון, עוד ארבעה שנים.

לפעמים הבחירה היא בין רע לרע יותר וזה כל מה שנשאר לי. אני ללפיד לא מוכן לתת לנהל חנות מכולת אז לתת לו להיות ראש ממשלה לעוד ארבע שנים?

דרך אגב, אתה צודק שאני כבר פחות רוצה לדבר על פוליטיקה כי זה רק מפריד לצערי בין חברים ואפילו משפחה. אבל אני יסיים בזה שאני כל כך בז למחנה השמאל הצבוע והמתחסד . אם ביבי היא עושה מה שלפיד עושה הוא היה בצינוק על המרדה. אבל כרגיל “זה לא אותו דבר” ותחסכו ממני “ביבי לא הסכים לקרוא לבנט ראש ממשלה (בצדק)” יש הבדל עצום בין זה לבין לשלוח מכתב רישמי לראשי עיריות בארץ ולקרוא להם במפורש לא למלא הנחיות של ממשלה נבחרת בזמן שאתה ראש ממשלה (והגעת לתפקיד הזה רק בעקבות התרגיל המסריח של בנט). ויותר גרוע לפנות לאלופים במטכל ולהגיד להם דבר דומה. אז תחסכו ממני את fake outrage שלכם.

אני עדיין מחפש שהיועצת המשפטית הדגולה שלנו לפחות תמלמל כמה מילים שזה לא בסדר. לפחות את זה.

דרך אגב אם ביבי יפרק את התאגיד ואחרי זה יפרק את גלי צהל ויעשה אפילו טיפה רפורמה במערכת המשפט אני מוכן לספוג הכל.

אני לא אוריה (ואני גם לא משה), אבל אשמח להתייחס.

בעיניי לפחות, הרבה יותר מאשר מתמיהים אותי אנשים אינטילגנטיים שמצביעים לליכוד, מתמיהים אותי אנשים אינטילגנטיים שנופלים שוב ושוב להפחדות ולהגזמות - של שני הצדדים.
אחרי שנה וחצי של ‘בנט הנוכל ולפיד מוכרים את המדינה לאחים המוסלמים ב-53 מיליארד’, שבאופן נורא מפתיע מסתבר שהיה שקר גס ומודע כבר בזמן אמת, אבל בכל זאת הפיל ברשתו גם אנשים אינטליגנטיים רבים, עכשיו תור הצד השני להפחיד מ’קץ הדמוקרטיה’ ו’פירוק כל המערכות הדמוקרטיות המוכרות לנו’. אני פשוט לא מבין איך אנשים קונים את הדברים האלה. כנראה אוהבים לחיות בחששות.

כמובן שלכל צד יש את המאפיינים הייחודיים שלו:
ההפחדות של הימין הרבה פעמים יהיו ארסיות ו/או אגרסיביות יותר.
ההפחדות מהצד השמאלי, לעומת זאת, יהיו קודם כל צבועות ומצטדקות - אחרי שנים של ‘די לשיח המפלג והמסית’. בנוסף, וחמור מכך, ההפחדות מהצד הזה של המפה הן הרבה יותר ממוסדות, מגוייסות ובפרונט, קרי - במקום פוליטיקאים וצבא הטוקבקיסטים שלהם, ההפחדות מגיעות ישירות מכלל המערכות הרלוונטיות: התקשורת כמובן, אבל גם מערכות המשפט, הביטחון, ולאחרונה גם עיריות ואנשי חינוך.
אבל שני הצדדים חוטאים בהפחדות האלה, ומבחינתי זאת נבלה וזאת טריפה. הייתי שמח מאוד אם היה אפשר לייצר שיח פוליטי ער ותוסס, כולל אופוזיציה לוחמנית, בלי ליפול פעם אחר פעם למקום הקל אבל המאוד מסוכן של הפחדות מיותרות.

אני מוכן לשים הרבה מאוד כסף שלא יבוטל שום מצעד גאווה, שתל-אביב וערים חילוניות אחרות לא יהיו סגורות בשבת, ושלא יכניסו טיפולי המרה לבתי הספר.

האם יהיו במדינה שינויים מסויימים שתואמים את השקפת עולמם של נציגי הציבור שנבחרו, ואמורים לייצג את השקפת עולמם של הבוחרים שלהם (כן, כולל של לא מעט ליכודניקים)? התשובה היא כן.
האם זהו טבעו של משטר דמוקרטי? שוב, התשובה היא כן.

אני יכול לקבל אולי שזה היה הגזמה אבל לקרוא לזה “שקר גס” זה פשוט לקבל את התעמולה של השמאל. אני מאמין למנסור עבאס

https://twitter.com/YinonMagal/status/1600530156220780545

הממשלה הזו היא מגה פיגוע לכל מה שאנחנו שואפים להיות. שרים שרוצים לנהל כלכלה על פי דין תורה (אני בטוח שבדירוג האשראי מאוד יאהבו את זה).
שר אחראי על רמ״י שאומר שאין משבר דיור ושהוא רואה ״בכל מקום בניה״.
זה הכיוון שהמדינה שלנו הולכת אליו נותר לנו או לשתוק ולהסכים או לחשב מסלול מחדש.

אני בעיקר חושש מהוהבלה של מפלגות דתיות, פחות מכותרות בומבסטיות.

דרעי עבריין מורשע פעמיים. בשני המקרים היה מעורב כסף, פעם אחת שוחד (אם אני לא טועה) ועל זה הוא גם ישב בכלא, פעם שניה עבירות מס שעליהן קיבל עונש מאסר על תנאי. עכשיו, עזוב רגע שמאל וימין והפחדות ותקשורת, האיש הזה הולך להיות שר אוצר. איכשהו זה דבר שקצת קשה לי לבלוע.

שר דתי במשרד החינוך, כחילוני, זה עוד דבר שקשה לי לבלוע.

ברגע שיותר מדי מפלגות שמאל-מרכז (מרכז… חחחחח) פסלו את ביבי ו 30 המנדטים שלו, כלומר מעל מיליון ורבע של אנשים רק כי ביבי הוא ‘עבריין’ הם בעצם דחפו אותו ללכת עם מי שכן מוכן לקבל אותו, היינו הציונות הדתית והחרדים.

אם כל כך חשובה הדמוקרטיה לאותם הוגי דעות שמצביעים לדביל כמו לפיד, היו צריכים לרדת מהעץ של ‘ראש ממשלה חשוד בפלילים בלה בלה בלה’. אבל הם רוצים הכל או כלום, אז לביבי אין ברירה אלא להסחט כראוי כי אין לו באמת שום אלטרנטיבה להפעיל לחץ על כל הסוחטים.

כן, השמאל הנאור (והסתום) שכרגיל לא חושב צעד אחד קדימה אכל אותה שוב. מתגעגע לשמאל הנורמלי מפעם, לא לילדות הפרוגרסיביות של היום.

בגלל זה לא תהיה בחיים ממשלת ימין אמיתית, שיש לך בראש הספינה קברניט שתמיד יחפש לפזול לשמאל. לא תקום פה ממשלה ימנית אמיתית. הרי אם לפיד וגנץ מודיעים שהם יכנסו לממשלה ביבי זורק את סמוטריץ ובן גביר באותו הרגע לפח.

השמאל מחרים את ביבי ואחרי זה מתבכיין שהוא נשאר בצד. לא שאני מתלונן על זה. שימשיכו.

שכתבתי שבנט מכר אותי ואת מי שבחר בו בשביל יאיר לפיד ידעתי שזה יגרום לכל אלטרנטיבה לביבי בימין להימחק באותו רגע. אם בנט לא היה רוקם עם לפיד את התרגיל המסריח , הוא יכול היה היום להיות המנהיג של הימין. הוא היה יכול לעשות מה שסמוטריץ עושה בשכל לביבי היום. במקום זה הוא משפיל את כבודו ותובע כל מיני טרולים ברשת.

השאלה היא מהם כיווני ההובלה שאתה חושש מפניהם. הכותרות הבומבסטיות בסה"כ נותנות ביטוי וצבע ל-worst case scenario של הכיוונים הללו. אם אתה שותף לחששות שהם מציגות - אתה משחק לידיים של מי שייצר אותן ; אם אתה לא חושש מפניהן - אז אין לך יותר מידיי ממה לחשוש.
אגב, רוב מה שהזכרת בהמשך ההודעה שלך לא קשור בכלל לדתיים/לא דתיים, אלא פרסונלית לכמה מהנפשות הפועלות.

לגבי דרעי והשוחד - אני ממש לא בא להקטין מחומרת המעשה, אבל ההשפעה של זה עליך כאזרח קטן - היא יחסית שולית וקטנה, גם אם הוא יחזור על זה במשרד האוצר. כמה שוחד הוא כבר יעביר? מיליון? 5 מיליון?
בעיה הרבה הרבה יותר חמורה, לדוגמה, זאת ההתחייבות של ביבי לחרדים לתקצב מוסדות חינוך שלא מלמדים ליבה. אבל בזה לא מתעסקים כמעט - השתמשו בזה ככלי ניגוח כנגד ביבי לפני הבחירות, כשזה קרה, וזהו. עכשיו יש תוצאות בחירות, אז זה כבר לא מעניין. במקום זה מעדיפים להתעסק בסמוטריץ’ “שר המתנחלים”.

אין לי נתון מדוייק, אבל אאל"ט רוב שנות קיום המדינה, שר החינוך היה אדם דתי. ואם לא רוב - אז קרוב מאוד לזה. לא רואה שזה הוביל לחזרה בתשובה המונית.

הבעיה בדרעי זה לא בהכרח העבר הפלילי שלו אלא זה שהוא סוצילאיסט . הנזק שהוא יעשה במשרד האוצר יהיה יותר גרוע ממה שהוא עשה במשרד הפנים.

תיקנתי :wink:

השאלה היא לא כמה שוחד הוא יעביר אלא מה יעבור תמורת השוחד הנ"ל.

אנחנו מדברים על אדם שאין לו כבוד לחוק. מה זה משנה כמה הוא יעביר לכיס של עצמו? כמה הוא יעביר לכיסים אחרים זה לא פחות חשוב וחמור. רגע, זה האיש שיושב על התקציב, כן? ברור שעכשיו תהיה לו יכולת להשפיע עוד יותר על כספים שעוברים לאו דווקא כדין.

back at you…

החרדים הפילו ממשלה כי משרד התחבורה התחשב באזרחים והעביר תשתיות על משאיות ענק בשבת במקום לחסום כבישים באמצע השבוע. לחרדים זה היה תירוץ נפלא לסחוט עוד קצת או להפיל את הממשלה.

החרדים ניסו להעביר את חוק המרכולים. זו פגיעה בי ובציבור שלי, וזה לא ייפסק רק כי תקום ממשלה ונגמרו הבחירות.

יש לי ממה לחשוש - יש נבחרי ציבור עם אג׳נדה מאוד רחוקה מזו שאני חי בה ורוצה להמשיך לחיות בה.
אני לא כופה על חרדים את אורח החיים שלי, למה הם כל כך מחוייבים לכפות עליי את שלהם?

מראש טענתי שזו טעות לנדות את ביבי כמו שהשמאל-מרכז עשה.
יש לי המון טענות לביבי, אני לא חושב שהוא אדם טוב וטובת המדינה בהחלט לא עומדת מול עיניו. אבל מה לעזאזל ציפיתם שיקרה? שהוא יפרוש? שהוא לא יחפש אופציות אחרות? הבן אדם התנהג בדיוק כפי שמתלוננים עליו שהוא מתנהג.

אוף טופיק, למה הפחחחח?
חוץ מהיותם לא ביבי, מה שמאלני בהם?
כלכלית הם ימין כלכלי, הרבה יותר מהמפלגות החרדיות וכנראה גם שיותר מבן גביר.
ביטחונית הם רחוקים משמאל, בנט וליברמן יותר ימניים מביבי (ובטח שמהחרדים), וגם לפיד וגנץ ממש לא שמאל. אז מה כל כך שמאל בהם? שהם פנו למפלגות הערביות להקמת ממשלה? לשתף פעולה עם הערבים זה שמאל עכשיו?
על אותו משקל, האם מרץ היו הופכות לימין אם היו נכנסות לממשלה של ביבי? כמובן שלא, כי לא ככה קובעים ימין ושמאל.

החשש שלי מהממשלה הנוכחית היא שהיא תיקח אותנו אחורה. ממש אין לי בעיה עם גישות ביטחוניות כאלה ואחרות, הבעיה שלי היא עם הדעות החברתיות והכלכליות שלהן.

בלי קשר לא ברור לי מי עדיין מצביע ביטחונית.
מישהו פה חושב שזה האלמנט הכי קריטי על חייו? על אחת כמה וכמה כשבסוף ביטחונית מרץ ובן גביר כנראה שיתנהגו באופן מאוד דומה.

אל תגזים. דרעי עבריין שהורשע (ועבר צינון, כן?! לא שאני מתומכיו…) וכל שאר החרדים - שאני מכיר בכנסת הם פסדר. לא עבריינים, אולי לא משרתים בצהל וזה אבל לא עבריינים.

מה? לא הבנתי, דרעי הוא ״עבריין שהורשע אבל הוא פסדר, אולי לא משרת בצה״ל אבל לא עבריין״?
התכוונת אולי שהאחרים הם לא עבריינים? כללת ברשימה את בן-גביר המורשע במקרה?
ואולי התכוונת שדרעי היה עבריין ועכשיו הוא כבר אדם חף מפשע עד לפרשייה הבאה? הרי מי שסרח פעמיים, צריך לקיים מצוות ״פעם שלישית גלידה״, לא? :stuck_out_tongue:

כן, חסר פסיק. דרעי הוא עבריין שהורשע וישב בכלא והוקפא מפעילות ציבורית עם קלון למשך תקופה. אני שונא ת’בן אדם הזה אבל אצלך זה גזר דין מוות אם אדם עשה טעות ושילם עליה?

אולי זה דווקא גורם לו להזהר ולהיות ישר יותר? או הפוך גורם לו לגנוב יותר בחכמה? מי יודע… אבל את שלב הנקיון החוקי הוא עבר. הוא לא עבריין בפועל הוא עבריין לשעבר. (מודה שאני עדיין מתעב אותו…)

כל שאר החרדים (ליצמן אינו למזלנו) הם פסדר. אולי לא מה שבא לך עליו בתור נציג שירות לציבור אבל לא שידוע לי על עבריינות מיוחדת.

מתחבר מאוד למה שכתב @EJB, מסך הפחדות תינוקי של שני הצדדים.

סמוטריץ’ צועק דברי תורה של ‘ונתתי שלום בארץ… ונתנה הארץ יבולה…’, גפני צועק ש ‘חצי מהעם ילמד תורה וחצי ילך לצבא’ כל זה ועוד - בגלל שהם יכולים. והם מתסיסים את השיח בדיוק כמו הצד השני שבתורו מותח את החבל ואומר שנשים יתחילו לשים פה כיסוי ראש ושישפריצו אקנומיקה על נשים חשופות.

הפוליטיקה בארץ ובכלל בעולם נהיית נשכנית וחסרת תוכן, מי שיש לו יותר רפש על חברו מנצח, להיות טוב?? פחחחח לחלשים בלבד.

מה שיקרה הוא “מה שהיה הוא שיהיה ומה שנעשה הוא שייעשה, ואין כל חדש תחת השמש…”

תנוחו.

דן, אתה עוד עלול לחשוב שאני עוקץ אותך בכוונה, אבל לא כך הדבר. אתה פשוט מרים להנחתה בצורה כל כך מזמינה שאני לא יכול שלא להגיב :man_shrugging:t2:

אתה מבין שהבן-אדם ישב בכלא, יצא מהכלא, עשה עבירות מס , הורשע שוב ונשפט למאסר על תנאי?
אז לא. הוא גם לא הפך לאדם זהיר וישר יותר וגם לא הפך לאחד שגונב יותר בחוכמה. לא בטוח מה רצית להגיד או שאנחנו לא מדברים על אותו דרעי הישן והטוב.

בנוסף, אתה מבין שעל פי חוקי מדינת ישראל הנוכחיים הוא פסול מלכהן כשר ועל כן כרגע יש צורך לשנות חוקים שמגבילים כהונה של אדם שנידון למאסר מלכהן כשר כי זה פוסל אותו מהתפקיד ולא תהיה קואליציה בלי העבריין המורשע פעמיים הזה?

בוא נגיד שגם אם אני לא אוהב את דרעי, אני רחוק מ״גזר דין מוות״. מה גם שהוא ״רק״ גנב ולא יותר. קח למשל את משי זהב… טוב נו, הוא כבר גזר על עצמו אז לא צריך אותי. שילכו עוד חובבי עבירות מיניות, במיוחד בילדים, בדרכו. זה יהיה ממש נחמד מצידם - לשם שינוי.

בנוגע לדרעי… אנחנו לא מדברים על כן או לא גזר דין מוות, אנחנו מדברים על לתת לחתול לשמור על השמנת. אין בזה שום הגיון. כן, שילם את המחיר (של הפעם הראשונה, בפעם השניה נגזר עליו עונש על תנאי). אז מה? אז עכשיו הוא לא אדם שיש לו בעיות מוסריות? היית רוצה שפדופיל מורשע שהשתחרר מהכלא ושילם את המחיר יעבוד בגן של הילדים שלך? או שאצלך זה ״גזר דין מוות״?

חכה רגע. אנחנו לא מתנצחים פה בין יוסי ודן ודרעי, אנחנו מדברים על הגיון פשוט. באמת זה מה שאנחנו רוצים? לתת לגנב מורשע פעמיים את תיק האוצר?

נתתי כבר דוגמאות כמו חוק המרכולים ושינוע תשתיות בשבת. אתה רוצה שנתחיל לדבר על גם על נישואין, גיור, כשרות, ״שמירת שבת במרחב הציבורי״, הפרדה בין נשים וגברים במעיינות בטבע (אם זה כל כך חשוב לאלוהים אז למה הוא לא יוצר מעיינות עם הפרדה טבעית - גברים שבאים למעיין של נשים מתים מידיי שמיים ולהיפך - אם לא, אז אולי בעצם זה לא חשוב לאלוהים?) ועוד שאר נושאים כואבים?

אי-אפשר להגיד מה שהיה הוא שיהיה כשמסתיימת לה קדנציה שבה ניסו קצת להוריד מהשליטה של המונופול הדורסני של הרבנות על החיים שלנו. נבחרי ציבור מראים שוב ושוב שהם מוכנים לפגוע בסטטוס-קוו. משני הצדדים.

יש פה בעיה בין מנהיגים שרוצים מדינת הלכה, או לפחות פריבילגיות מוגזמות לציבור שלהם, לבין ציבור שמושך את העגלה יום אחרי יום ולכל הפחות מבקש שיניחו לו לחיות את חייו לפי אמונתו.

סליחה, לא התכוונתי שאלו שמתפללים באוהלה של תורה הם אלו שמושכים את העגלה, התכוונתי לאלו שמשלמים מיסים והולכים לצבא שרוצים שירשו להם להמשיך לשתות את האספרסו שלהם בקניון ביום שבת אחרי שהם קרעו את התחת בשביל היושבים באוהל שנהנים יפה יפה בתשתיות, בקצבאות ובשירותים מהמיסים שכולנו משלמים.

20221208_214840
ימין מלא על נלא?
חחחחחחחח, אני מת. הבדיחה הכי טובה ששמעתי.
אנחנו ןילדינו נקריב את החיים שלנו ונשלם מיסים בשביל לכלל עלוקות שמסרבים לתרום למדינה.
עד כמה אתה ביביסט בשביל לקבל את החרא הזה?

וואו, זה רק משתפר. מעניין אותי איזה סמים הוא צורך לפלוט שטויות כאלה.
כנראה הבחור שכח שבני ברק ובית שמש זה הערים הכי עניות בישראל בקרב היהודים.
לימודי תורה עוזרים לכלכלה?לכן רוב החרדים עניים ובורים?

מישהו כאן מכיר את ההשקפה הכלכלית של התורה (ולא של חרדים בישראל מ-1948)?

אני לא רואה סרט שסמוטריץ’ יעשה יותר מדי נזק כשר אוצר, אין לתורה באמת “דין” בהקשר של מדיניות כלכלית, זה לא ממש היה מושג אפילו בימים ההם. תפיסת העולם שלו יותר מסבירה וגם אם הוא לא יהיה טוב כמו ליברמן, כנראה שהוא יהיה הרע במיעוטו.

מנגד, כל השאר זה קטסטרופה. אני שותף בדר"כ לטענות של “לא צריך להגזים ועולם כמנהגו ינהג”, אבל הפעם אני דווקא מצטרף לצד המזדעק. מה שביבי מאפשר כאן הפעם זה שינוי פרדיגמה. החרדים הופכים לא רק לנטל עודף שצריך להתנצל על זה אלא למנהלים בפועל של מהמדינה ואנשים שאין להם בעיה להכריז שחצי מהעם לומד תורה והחצי השני צריך למצוץ לו אחרי העבודה. זה לא היה בעבר. הפרזיטים מרימים את הראש, וזה מסוכן כי זה מאפשר לשנות נורמות תפיסתיות.

אז כן, יש לי כעס עצום על ביבי שמוכן פשוטו כמשמעו למכור את המדינה העיקר שהוא יהיה ראש הממשלה. הוא לדעתי איבד את זה בקונספציית הקורבן שלו ואני רוצה לפרגן לו ולהאמין שאם היה מקבל כאפת שטות כלשהי שתעיר אותו הוא עוד היה מסוגל להתעשת. מנגד, האשם המרכזי זה לא ביבי, אלא החצי השמאלי במדינה שהביא את האסון הזה על עצמו במו ידיו. מי שהחליט שהוא מחרים באופן גורף את הבנאדם עם התמיכה הכי גדולה במדינה לראשות הממשלה לא יכול לבכות שהבנאדם הזה נאלץ להקים ממשלה עם גורמים קיצוניים שאף אחד לא היה רוצה לתת להם שליטה על כלום.

לזה צריך להוסיף גם את העובדה שהשמאל הישראלי הוא זה שאחראי במידה רבה למעורבות הרבה של המדינה בכלכלה ובחברה הישראלית, מה שכמובן הופך את החרדים לבעיה הרבה יותר גדולה ממה שהייתה אמורה להיות. לראות את אותם האנשים שזועקים נגד מעורבות דתית בחינוך מזדעקים באותה הצורה כאשר קפיטליסטיים מסריחים מעיזים להציע את שיטת השוברים זה אחד האבסורדים הכי גדולים שניתן לצפות בהם. אני באמת תוהה אם הם מטומטמים ברמות או סתם צבועים.

בדמוקרטיה תמיד יש חשש מעריצות הרוב, אבל מה שקורה כאן זה עריצות המיעוט. והרוב לגמרי אשם בזה, חחבורה של מטומטמים קצרי רואי שלא מסוגלים להוציא את הראש מהתחת ולחשוב בצורה אסטרטגית אפילו טיפה.

בגדול, אנחנו כנראה נמצאים בשנים האחרונות שעוד אפשר לבצע שינוי מהותי שיציל את העתיד של המדינה הזו כמדינה מערבית, עשירה ודמוקרטית, ובמקום לנצל את ההזדמנות האחרונה השמאל החילוני בארץ בחר לזרוק את העתיד של המדינה לפח על מזבח השנאה האישית לביבי. כשביבי יילך וכולם יתעוררו, אולי כבר דמוגרפית יהיה מאוחר מדי לבצע את השינויים הנדרשים.