פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

משה
זה באמת נראה לך הגיוני שהכנסת תוכל לבטל כל חוק ברוב של 61? זו מדינה בלי חוקה, להזכירך.

הם כמובן יתחילו להשתמש במכשירים באלה, אם בכלל יהיה צריך כי בגץ כבר מורתע, נגד הערבים. אבל לא הרמתי את קולי, כי לא הייתי ערבי.

משה, רפורמה במערכת המשפט זו לא מילה גסה, גם לא שינוי בוועדה לבחירת שופטים.
אם הכנסת והממשלה מרגישים שיש צורך לקדם במערכת המשפט שופטים יותר שמרנים אני לא פוסל את זה, אני חושב שזה לגמרי בסדר.

אבל… אני לא יצאתי נגד העניין הזה של מינויי שופטים או של רפורמה במערכת המשפט. אנחנו מדברים על פיסקת ההתגברות שלמעשה מחסלת את הדמוקרטיה. מהיום הממשלה היא מעל לחוק ולא כפופה אליו יותר.

עכשיו אתה נשמע שמח כשאתה מבין שהממשלה תעשה רפורמה שלא תכפיף אותה לבג״ץ. הבעיה היא לא שהם לא יוכפפו לשופטים שמאלנים עם אג׳נדה שמאלנית, הבעיה היא שהם לא יהיו כפופים לחוק כלל. וכל חוק שלא מוצא חן בעינהם הם יוכלו לשנות אותו מבלי שתהיה אפשרות למתן אותם. גם שופטים שמרנים לא יוכלו למתן אותם כשהם יחליטו לשבור את הכלים בצורה שחורגת מהסמכויות של הממשלה. אין דבר כזה יותר ״חורג מסמכויות הממשלה״. הממשלה נתנה לעצמה כוח אין סופי ואישור לא לתת תשובות לאף אחד.

נשמע לך טוב? יופי, אני ממש שמח בשבילך שאתה ישן בשקט בלילה, אבל האמת שאני גם רוצה קצת להרוס לך את השלווה ולהחזיר אותך שנתיים אחורה. לקורונה. כשכפו עליך סגרים, פגיעה בחופש הניידות, פגיעה בחופש העיסוק, סלקציה של תו ירוק וכפיית חיסונים. אתה זוכר שהיו דברים כאלה? אתה זוכר שהממשלה נתנה הוראה לשב״כ לעקוב אחרי אזרחים ישראליים? אתה זוכר מלוניות בידוד ואזיקים אלקטרוניים? מעקב של המשטרה אחרי מפרי בידוד והגעה של ניידות לבתים של אנשים בריאים לחלוטין שכל חטאם היה שבמקרה הם עברו ליד מישהו שאומת מתישהו?

ואתה זוכר? זוכר שחגגת ליל סגר ומשפחת נתניהו אירחה את הבן לליל סדר? משפחת ריבלין אירחה את הבת והמשפחה שלה. זוכר? זוכר שבראש השנה ויום כיפור אתה ואני היינו תחת סגר ומגבלות התקהלות והגברת גילה גמליאל נסעה מת״א לטבריה, הפרה מגבלות התקהלות בבית-כנסת, הדביקה אנשים בקורונה בתקופה שהיא נחשבה למחלה מסוכנת מאוד, לא שיתפה פעולה עם ״חקירות אפידמיולוגיות״, טפלה אשמה שקרית על הנהג שלה, ובסוף יצאה מזה אפילו בלי נזיפה. זוכר?

כי אני לא שכחתי. לא שכחתי שיושבים שם אנשים שמרגישים שיש חוק אחד לי ולך וחוק אחר להם. אם אתה לא קורא לזה דיקטטורה, אז אתה עוד יותר אופטימיסט ממני. והחל מעכשיו, הממשלה הזו שלא הייתה לה שום בעיה לפגוע בזכויות אזרח בשם מגיפה מומצאת, גם מודיעה שמהיום היא לא כפופה יותר לחוק. אתה טוען שאני טועה? את החוק שדרעי לא יכול לכהן כשר בגלל שהוא עבריין לא בג״ץ חוקק. חוקקו את זה חברי כנסת שרצו שאנשים כמוני לא יבהלו ויגידו שאנחנו חיים ברפובליקת בננות של עולם שלישי. אנשים שהבינו שהמחוקק הוא לא מעל לחוק. חכי״ם שחשבו שעבריינים לא צריכים לנהל אותנו. ולממשלה הנוכחית יש רעיונות אחרים בנוגע לעבריינים ומידת ההתאמה שלהם לכהן כשרים, אז היא ביטלה את החוק הזה.

אבל אל דאגה. לא לעוד הרבה זמן נהיה מדינה מפותחת. עוד מעט נהיה עולם שלישי כי נמסה את ההייטק לרמה כזו שהמוחות הטובים יברחו, נדפוק עוד את הרופאים והאחיות וגם הם כבר בורחים מפה, החרדים לא ילמדו ליבה כי המנהיגים שלהם ימשיכו למנוע את זה, הציבור החילוני יקבל פחות ופחות עבור יותר ויותר מיסים שהוא ישלם ובסוף תהיה פה ירידה המונית של אנשים שרוצים לחיות במדינה מפותחת ומבינים שזה כבר לא המצב פה. ואח״כ? מלחמת אחים על משאבים.

ואז… אז יבואו החברים שלך מהפורום הכלכלי העולמי, שוואב וכל הברנז׳ה שלו, ויגידו לראש הממשלה של כולם אבל בעיקר של הכיס של שוואב שהוא צריך להגביל את אזרחי ישראל בגלל פייק אקלים כזה או אחר, המדינה תחוקק פה חוקים שיפגעו בזכויות האזרח, את בג״ץ הם כבר השתיקו וממילא בבחירות של 21 הם הוכיחו שבג״ץ לא באמת מטריד אותם כשהם סירבו לעשות הצבעה ליו״ר הכנסת במועד הקבוע בחוק, ואתה משה ידידי, אתה תבכה שהיינו כמו צפרדעים בסיר שמתחמם לאיטו.

יוסי השופטים גם לא עזרו לא לך ולי ולא לשאר אזרחי ישראל יותר מידי בקורונה על מה אתה מדבר? היו פה שלושה סגרים הממשלה רצתה לעשות פה סגר על לא מחוסנים ובג"ץ לא התערב אז.

מתי תבין שלא אכפת להם ממך ולא ממני?

קודם כל, פיסקת ההתגברות בנוסח הזה זה טעות לדעתי, כי זה רק יגביר את התאבון של בגץ ורוב של 61 לא טוב מספיק.

בגדול, אני רוצה להחזיר את בג"ץ לגודלו הטיבעי. לא יוכל להתערב למדינה בשיקולי ביטחון ואת מי לגייס ואיך לנהל את צהל. למען השם, אני רק הבאתי לכם דוגמה אמיתית על זה שמורידים את הרף לבנות בגלל שבג"ץ כופה על צה"ל להכניס את ערך השיויון לקרבי. אתם מבינים איזה טירוף מערכות זה? או שאני צריך להסביר את זה שוב? לעזאל הוא מונע מהם אפילו לספר חילים היום.

למה השמאל זועק? כי בג"ץ זה כמו “הציט” שלהם. הסניף הלא רישמי של מר"צ. שיש ממשלת ימין אז הוא אקטיבי נורא ושהשמאל בשלטון הוא איך נגיד את זה, מצב של “שינה” תלכו להסכם מול לבנון . לשחרור שבוים. להתנתקות שנעשו שם מלא דברים בניגוד לחוק, כל עוד זה משרת את הדעות הפוליטיות של בג"ץ …

כל נבואות הזעם האלו שלכם. שוכחים שעד המהפכה הדיקטוטורית של אהרון ברק זה היה צורת השלטון שלנו.

דרך אגב זה ירית פתיחה. אם השמאל היה כנה בזעקות שלו הוא היה מציע ליריב לוין להכנס למשא ומתן על רפורמה משפטית שתהיה מוסכמת על שתי הצדדים אם איזונים ובלמים. אבל זה הכל פוזציה והם לא רוצים שתהיה רפורמה. כמו שאמרתי שיש לך את בגץ בתור האס הסודי הכל נפלא.

משה זה אכן טירוף, אין ויכוח. השאלה היא האם הצעדים שלוין מבצע הם אכן הדרך הנכונה למנוע את זה.

אין לי תשובה, ואין לי דעה טובה בכלל על כל מה שקורה פה. מרגיש לי שיש טיעונים ממש טובים ל-2 הצדדים ושכדי להכריע מי צודק כנראה שנדרשת התמקצעות מסוימת כך שאני ממלא את פי מים.

סבבה לגמרי. רק אל תתן לממשלה כוח להיות מעל לחוק.
תקדם רפורמה המערכת המשפט, אל תתן לממשלה את האפשרות לבטל חוקים כשלא נוח לה לעמוד בהם. זה לא אותו הדבר…

בסוף היום - כל בעיה פתירה…

לכן אם האופזציה כל כך דואגת לעתידה המשפטי של מדינת ישראל היא צריכה להציע ליריב לוין להכנס איתה למשא מתן ולהגיע לפיתרון שיאזן בין שתי הגישות, אבל היא לא רוצה מהסיבה שכתבתי למעלה.

כרגע יש פה דיקטטורה של בג"ץ. אני רוצה שישברו אותם ובכח אם צריך. תקרא את התחקיר של קלמן על אסתר חיות והחברים שלה. סדום ועמורה איך הם ממנים שם את החברים שלהם. אם פולטיקאי היה ממנה אנשי שלומו כמו שאסתר חיות מינתה את המקורבים שלה לתפקידים הוא היה מקבל מאסר עולם על זה…

אני חושב שזה רק ההתחלה , אני הייתי מוותר על פיסקת התגברות או משנה את הנוסח שלה.

יוסי הגוף הנבחר הוא תמיד זה שצריך לקבל את הכח יחד עם בלמים כמובן. בית משפט לא יכול להיות כל יכול וחסר גבולות וזה מה שאתה וטל רוצים להמשיך לחיות בצורה הזאת. העיקר “לא ביבי”

דרך אגב, ביבי שקט בינתיים. ההימור שלי עדיין שזה ישאר רק בקטע של דיבורים ולא מעשים. אני מוכן בשמחה לטעות בנבואה הזאת. 12 שנים של שלטון לא הולכים בקלות.

קטע

הרשה לי להמר שנתניהו לא ילך על זה.

אני בעד זה. אבל מספר תנאים מראש, שהם יעבירו את הרפורמות של לוין בקריאה ראשונה ושטווח הזמן זה לא שנה אלא חצי שנה.

גנץ וביבי יתחיבו מראש לקבל את המסקנות של אותה ועדה.

ובלי אף חבר כנסת מעבודה יש עתיד ומרצ (לא שהם ירצו להכנס)

מראש, גנץ רוצה לסנדל את זה. לא מאמין שהוא ילך עם זה עד הסוף בדיוק כמו שאתה לא מאמין שביבי יתן לזה יד.

זה למה פסקת התגברות זה טעות

https://twitter.com/i/status/1610745070944411648

משה, זה שבגץ שם עלינו האזרחים 1,000 זין בתקופת הקורונה אומר שצריך לשנות את הרכב האנשים שם, הרי שהם לא שמים חשיבות מספקת לזכויות אדם ונתנו לממשלות (הימניות!) להתנהל כדיקטטורה.

עם הרפורמות של לוין, אפשר יהיה לעשות פה קורונה 2 רק בלי שום תירוץ של מגיפה עולמית. כל מי שלא ימני - שלא יצא מהבית. כל מי שלא ימני - לא יהיה לו דרכון ירוק (או אולי דרכון בכלל?). כל מי שלא ימני - יפוטר מהעבודה.

רגע, האחרון מתרחש כבר במציאות הנוכחית, כשהליכוד התחיל להכין רשימה של כל האנשים שמונו בשנה וחצי האחרונות לתפקידים ציבוריים, מתוך מטרה לפטר אותם. הם אפילו מנסים למצוא דרך לפטר את מזכיר הכנסת (תפקיד א-פוליטי) כדי לשים שם ליכודניק במקום.

קיצר מדינה שכיף לחיות בה. אני רציני, חברינו מהשבכ, שבכלל לא קוראים פה כי יש להם דברים טובים יותר לעשות. הייל ביבי. כל הסמולנים זונות. מוות לערבים.

טל זה ממש בלתי אפשרי שאתם מכניסים אותכם לחרדה אני באמת לא מבין על מה. זה אמיתי או דף מסרים? איך אפשר בכלל לנהל דיון עניני בצורה כזאת?

לשופטים לא היה אכפת שסגרו מיליונים בבתים בקורונה. כי זה לא הזיז את הגבינה שלהם. אז מה הקשר?

כל הזמן אני שומע ממכם , צריך לעשות רפורמה במערכת המשפט אבל עכשיו לא הזמן . אז מתי?

אני בחרתי בליכוד בפעם הראשונה מאז 96 בדיוק בגלל זה. לי נמאס מההפיכה השלטונית שברק עשה בעזרת הבובה שלו דן מרידור בזמן ממשלת מעבר בשתים בלילה. אני רוצה שינוי. והליכוד קיבל מנדט ב מיוחד בשביל זה.

בעיקרון שממשלה חדשה נכנסת לתפקידה זכותה למנות אנשי אמון שהיא סומכת עליהם. אין לי מושג מה זה התפקיד הזה ולמה. אבל תהיה בטוח גם שלפיד ובנט נכנסו הם עשו אותו דבר.

לא רק שאני בעד רפורמה בבית המשפט, אני בעד לעשות אחת דחוף. הקורונה המחישה לכולם כמה בגץ מקולקל (למי שזה לא היה ברור, כשבגץ התערב בסוגיית המסתננים לדוגמה). המצב בשאר בתי המשפט שהם לא בגץ אפילו יותר גרוע. שופטים נותנים מתנות לעבריינים, והגיע הזמן שהם יתחילו לשלם ביוקר בכל פעם שמישהו שהם שיחררו ללא עונש חוזר לפשוע.

ועדיין - הדבר הכי גרוע לעשות הוא לתת לממשלה כוח בלתי מוגבל. המצב כיום הוא שיש שתי רשויות במדינת ישראל: ממשכנסת ובגץ ולא 3 כפי שסיפרו לנו פעם. אם היו שלוש אז אולי היו איזונים ובלמים יותר נורמליים בין 3 הרשויות, ולא המצב הנוכחי בו יש לך רק שתי רשויות שמנסות לכופף ידיים אחת לשנייה כל הזמן.

ברגע שתשבור את האיזון היחיד שיש היום בין שתי הרשויות - אתה נמצא בדיקטטורה דה פקטו. זה מה שאתה מתעלם ממנו, וזה בדיוק מה שמכניס אותנו לחרדה. עדיין מחכה לתשובה על התגובה הקודמת לי. מה אנחנו יכולים לעשות, אם הממשלה הנוכחית מחליטה לבטל את הבחירות ב2026? הרי הממשלה שולטת בכנסת והכנסת יכולה להתגבר על בגץ.

הפעולה היחידה שתהיה אפשרית היא להוציא 2 מיליון איש לרחובות, אבל מהצד השני יש לך 2 מיליון חרדים וביביסטים שיצאו לרחובות בחזרה כי “לא צריך בחירות שנותנות לסמול הבוגדני סיכוי לגנוב את השלטון”. נשמע כמו מלחמת אזרחים, אבל בפועל זה 2 מיליון אשכנזים שחצי מהם ישבו בבית ויכתובו פוסט בפייסבוק והחצי השני שיצא לרחובות יקבל מכות ממזרחים.

אז מה תישאר האופציה יחידה שלי? לעזוב את המדינה? למה שכל הזבלות שלא תורמים למדינה יעזבו?

דפנה ליאל טוענת אחרת: לא מדובר במשרות אמון - אלא באנשים שעברו מכרזים. גם עובדים ותיקים יפוטרו אם לא יתגלו כנאמנים מספיק.

טל, אתה יודע מה אתה מזכיר לי עכשיו? זוכר שניסו להקים בזמנו את הסופר ליג ואופ"א השתמשה באוהדים האנגלים הפראירים כמו החליל מהמלין בשביל להפעיל לחץ על המועדונים שילא ילכו עם פלורנטינו ולאפורטה . אתה ואני התעצבנו על האוהדים האלה כי הם עשו לאופ"א את העבודה השחורה אז? אז עכשיו אתה בתפקיד שלהם, בג"ץ משתמש בכתבי החצר שלו להפחיד את הציבור באותה שיטה שהם השתמשו ואתה “בולע” את זה.

באמת, אני עוקב אחרי יריב לוין הרבה שנים, היה תקופה גם שהמלצתי עליו פה. הוא בא עם משנה סדורה למערכת המשפט בלי קשר לביבי. תקרא ראיונות איתו. אין קשר למה שאתה כותב למה שהוא מציע.

מצטער, אבל כנראה שאתה לא מבין מה אומרת פסקת התגברות ב61.

יריב לוין לא רוצה רפורמה במערכת המשפט, הוא רוצה למחוק את הפרדת הרשויות הקיימת בקושי במדינת ישראל, ולהפוך אותנו לפולין או הונגריה במקרה הטוב ולרוסיה או טורקיה במקרה הרע.

כתבתי למעלה שאני באופן אישי הייתי מותר על התגברות

אבל אתה יודע מאיפה זה בא? בזמנו שהדיפ סטיט לא אחזה בגרונו של גדעון סער , הוא ניסה לעשות חוקים שינסו לצמצם את זרם המסתננים למדינה. בג"ץ שלוש פעמים סיכל חוקים שניסו לטפל בתופעה.

אתה יודע מי שילם את המחיר של זה? לא המשפחה של אסתר חיות ומשפחת ברק שחיים תחת הגנה וכסף. אלא האומללים שגרים בדרום ת"א ואפילו אימא שלי שפעמיים מסתננים ניסו להכנס לדירה שלה בפ"ת . מזלה של אימי שהכלב הפינצר שלה הציל לה את החיים (המזל יותר גדול שהם כנראה לא מספיק חכמים לדעת להבדיל בין פינצר רעשני לדוברמן) אותי ניסו לשדוד בפ"ת מסתנן עם סכין אחרי העבודה, מזל יותר גדול שהוא היה כל כך שיכור שהיה קל להדוף אותו. בשכונות התקווה ובאיזורים האלו המצב פי עשר יותר גרוע. בג"ץ מנע מהמדינה לפעול בניגוד לסמכות ועכשיו מי שמשלם את המחיר על זה זה התושבים האומללים באיזורים שהמדינה מפקירה.

אז התחילו לדבר על פסקת התגברות.

זה החלק הכי חשוב ב"רפורמה" של לוין.

אני זה שהזכיר את הסוגייה פה בתגובה הקודמת שלי.

התגברות זו לא מילה רעה. שורש הרוע הוא ב61 חכים. פסקת התגברות צריכה להיות ברוב של 70 ואולי אפילו 80.

זה רוב שאפשר להשיג ברוב הכנסות, כאשר האופוזיציה היא אופוזיציה עניינית ולא אופוזיציה למדינה כמו האחרונה שהייתה.

לא צריך לעשות התגברות כי זה נותן לגטימציה לבג"ץ לפסול חוקים. צריך לקבוע בחוק יסוד שבג"ץ לא יכול לבטל חוקים של הכנסת.

יריב לוין מדבר על שימוע לשופטים. יועצים משפטים שרק ימליצו לשנות את הרכב הועדה לבחירת שופטים ולהכניס פוליטיקאים במקום עורכי דין. יועץ משפטי יהיה חייב להגן על הממשלה בפני בג"ץ לשנות את “הסבירות המשפטית הידועה לשימצה” …

וזה רק ההתחלה.

נו באמת. אני לא מצפה מהאופזציה למשל שתצביע בעד. זה לא יהפוך אותה לאופזיציה נגד המדינה. דרך אגב איפה יאיר לפיד? 9 פעמים טס לצרפת . נוסע המתמיד.

https://twitter.com/Now14Israel/status/1611065744242118656

תנסו טיפה לפתוח את הראש ולא לדברר קלישאות פה.

הייתי לפני כמה ימים בתל אביב, נתקלתי בהפגנה למען הדמוקרטיה אעלק. עד שסוף סוף מתקנים מערכת דפוקה שהיה צריך לתקן לפני שנים הם קוראים לזה מוות לדמוקרטיה. שימצאו עוד מדינה עם מערכת שעובדת ככה, זאת דיקטטורה של בג"ץ לכל דבר.

פולין, הונגריה, טורקיה, רוסיה.

אה, לא לזה התכוונת? לא נורא, בקרוב נהיה חלק מהרשימה ולא תצטרך לדאוג בנוגע לדיקטטורה :).

תן לי עוד מדינה שיש כזאת התערבות של בג"ץ בצורה בוטה.

הוא לא יכול , בדף המסרים שמכתיבים להם לא רשום להם, כי אין מדינה מערבית כזאת…

ההתנתקות היתה האקט הכי כואב שמדינה ביצעה כלפי האזרחים שלה. עקרו אנשים מהבתים שלהם. אחרי ששרון רימה אותם בבחירות. הפרקליטות (שי ניצן) שיקרו והסיתו בקשר למתנחלים אלימים (זוכרים את השקר שהם לכאורה זרקו חומצה על חילים?) בג"ץ שיתף פעולה לחלוטין עם הממשלה והתעלם מכל שאלה מוסרית או חוקתית. זה היה האקט שהיה אמור לקרב אותנו הכי הרבה למלחמת אחים אבל. למה המלחמה ההיא לא פרצה.? כי המתנחלים שפינו אותם נשכו את הפה התאפקו והמשיכו לעשות מילואים ולשרת בצבא ואפילו שילמו מיסים לאותה מדינה שעשתה להם את האקט ההוא…

פה משנים טיפה את הרכב ועדה למינוי שופטים מנסים להחזיר את האיזון לכנסת ולממשלה והשמאל ישר במרי אזרחי ומרד. ומנהיגות פושעת של השמאל בהנהגה של הכישלונות לפיד וגנץ מחממים בלי בושה את העסק למלחמת אחים.

אני יגיד דבר אחד, מן הסתם, פוגל והשני מעוצמה יהודית עושים בושות. אבל אם ביבי וסמוטריץ היו מתבטאים כמו גנץ ולפיד (אני לא מדבר כבר על יאיר גולן) בזמן שהם היו באופזיציה הם מזמן היו תחת כתב אישום להמרדה. אני לא מדבר על תיאוריה. שאלו את משה פיגליין… פשוט מדהים הצביעות.

המנחלים מגוש קטיף אחרי ההתנתקות יצאו לשרת בקרבי בעוד שיש עתיד וגנץ מחממים את העסק ל"למלחמת אחים דימיונית שלא תקרה"

אם אחרי הבחירות היו לי טיפה יסורי מצפון בגלל החרדים והצעדים הכלכלים. תודה לאל שלא בחרתי באפסים של יש עתיד או הגוש הממלכתי. תודה לאל. בחיים לא הייתי שמח על בחירה פוליטית שעשיתי כמו בבחירות האלו.

למען הסר ספק , פוגל יצא טמבל.

https://twitter.com/ynaumburg/status/1612800381171470336