פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

אני אגיב רק לנקודות ספציפיות מכיוון שאת דעתי באופן כללי הצגתי כאן מספר פעמים ואין טעם לחזור עליה יותר מדי. מה גם שאני חותם על כל מילה של גיא בדיון הזה ובעצם הוא עשה עבורי את העבודה.

לא, אני לא נצמד לחוקים, אני נצמד לשכל הישר. הסיבה שאני תומך בנתניהו בתקופה הזו היא שאני מאמין שנעשה לו עוול, שהשמאל איבד את המצפון והצפון, ושבפועל אין שום דבר מיוחד כמעט באף פרשה ששמעתי עד כה. השכל הישר שלי אומר לי שיהיה כאן רע יותר בסבירות גבוהה יחסית אם הוא ייפול (מסיבות אלו), ועל כן אני מקווה שיצלח את התקופה הזו. העובדה שרוב ה"עבירות" (אם לא כולן) כנראה אינן פליליות פשוט מאפשרת לי ביתר קלות לתמוך בכך שהבחור צריך להמשיך להיות ראש הממשלה עד שהוא יפסיד את הכסא בדרך דמוקרטית.

מכיוון שהליכוד ומצביעיו לא חושבים כמוך, כמה שקשה לך להאמין. מהטון שלך כאן בשבועות האחרונים זה נדמה שאתה מאמין שזהו זה ועכשיו כוווווווווולם יודעים שנתניהו מושחת ושהוא צריך ללכת הביתה. העובדות, ההתנהלות של הליכוד, והסקרים - כולם מראים שאתה כרגיל חי בסרט :slight_smile:

אוי ואבוי. לא, לא ולא ליאור. חוק טוב או רע נמדד בשאלה מה תהיה השפעתו. המניעים לחקיקתו זה אחד הדברים האחרונים שחשובים באמת לחיים שלנו כאן כאזרחים. הם אולי חשובים למדורי רכילות, הבעיה היא שפלטפורמות החדשות הגדולים והמרכזיים בישראל של ימינו הפכו כולם לכאלה. זה הדבר העצוב בישראל 2018, לא נתניהו שלא שונה במאומה מאף פוליטיקאי אחר (סליחה, הוא כן. הוא פשוט מוצלח הרבה יותר).

עזוב את זה שאני עוד מתלבט אם אני מסכים עם המשל (נתון לדיון), אבל אני וודאי וודאי לא מסכים עם הנמשל. יש הבדל עצום בין פדופיליה ובין שחיתות: בשחיתות לא באמת ברור מי ממש הנפגע. מי בדיוק נפגע מזה שנתניהו ימשיך לכהן ולהילחם על חפותו? כשיימצא אשם זרקו אותו לכלא, כרגע תנו לו לעשות את תפקידו בשקט.

הסיבה היחידה שהם לא חושבים כמוני היא שזה מנוגד לאינטרס הצר שלהם וזה מה שמבדיל ביני לבינם. כשהיה מדובר באולמרט הם חשבו אחרת. אצלי לא הכל נמדד בשאלה האם זה טוב לי במיידי או לא. הסקרים מראים שיש רוב בציבור שחושב שנתניהו צריך ללכת.

אבל דוד הנקודה הבאמת משמעותית היא לא מה אני חושב וגם לא מה הליכודניקים חושבים (לא אני ולא הם לא מהווים רוב במדינת ישראל). הנקודה שבעטיה הטון שלי נשמע כמו “זהו” היא מכיוון שמבחינה משפטית מדובר ב"זהו" ואת העובדה הזו שום סקר לא ישנה. נתניהו בסוף דרכו הפוליטית ובתחילת דרכו שתיגמר בבית סוהר. אנחנו חיים במדינת חוק ואת זה לשמחתי נתניהו לא הספיק לשנות (אם רק היו נותנים לו עוד 5-10 שנים…).

התכוונתי כמובן שהצורה בה החוק חוקק היא רעה.

ברור שאתה מתלבט כי פתאום כולכם נהייתם הומניטרים :wink: איפה הייתם עד היום? מי שנפגע זה מדינת ישראל שראש הממשלה שלה תוקף את כל מוסדות השלטון לטובת הישרדות פוליטית. מי שנפגע הם אזרחי מדינת ישראל שהאדם שקובע איזה חוק יעבור ואיזה לא הוא אדם שפועל ממניעים זרים. הטענה לפיה בשחיתות לא ברור מי הנפגעים היא תמוהה.

אם הליך משפטי (מתחילה ועד סוף כלומר מפתיחת חקירה ועד הרשאה\זיכוי) היה אורך משך זמן קצר אפשר היה לטעון טענה שכזו אבל מאחר וזה לוקח שנים אין שום מצב שכזה. הליכוד נבחר להנהיג את המדינה - לא בנימין נתניהו והאדרת שמו כאילו הוא היחיד שיכול ושבלעדיו אוי ואבוי מתאימה למשטרים מלוכניים ולא לכאן.

הערת אגב, קראתי כאן לא מעט בגנות עדי מדינה - בחקירה של ראש ממשלה המשטרה נאלצת לפעול עם ידיים קשורות. לא רוצים עדי מדינה? אין בעיה - שהמשטרה תחרים את מחשבו של נתניהו, את הנייד שלו, שתפשוט על לשכתו וביתו, שתעצור אותו לחקירות ממושכות, שתקיים עימותים בינו לבין שאר החשודים\עדים, שתרחיק אותו מאשתו כדי למנוע שיבוש חקירה ואז אולי היא לא תזדקק לעדי מדינה.

image

ממשיכים לחיות בסרט… אפילו כשהוא המנצח הגדול (כרגיל), התקשורת פשוט לא עוצרת… מה יהיה אחרי שהוא ינצח את הבחירות הבאות? יכתבו שזה מראה על נפילתו הקרובה?

המנצח הגדול של מה? רצה בחירות ביוני ולא קיבל…

אם היה מקבל בחירות ביוני ומנצח היה מחתים את השותפות הקואליציוניות שלא פורשים עד גזר דין חלוט (הסיכון: השותפות הטבעיות לא ימליצו לנשיא על ראש ממשלה שעומד בפני כתב אישום) מאחר ולא קיבל עכשיו צריך לחכות עד להחלטת היועמ"ש ורק אז ללכת לבחירות (שזה מבחינתו סיכון מאוד גדול כי היום הוא מוביל בסקרים אבל הוא לא יודע מה יהיה עוד כמה חודשים).

אתמול כשביבי בכנסת פנה אל האופוזיציה ואמר להם ‘אם היו בחירות אתם הייתם ממשיכים לשבת שם, ואני הייתי ממשיך לשבת כאן’, היה נראה לי שהוא יורד נמוך מדי, כלומר זה לא היה באמת נחוץ. השמחה לאיד הזו, נניח, אולי קשורה בעובדה שעובדתית זה נכון, כל עוד המשענת היא דמוקרטיה- בחירות והוא ממשיך לשבת שם והם שם, זה נכון. אבל יש כוח אחר, עליו לא יכול לדבר ולהצהיר עליו בפומבי: החוק. ייתכן והחוק הוא זה שיקבע היכן ישב ביבי ומתי ואילו הם, האופוזציונים, ימשיכו במאבק הדמוקרטי, בבטחה.

בלי קשר לדעתי הפוליטית, משפטים מהסוג שאגלמה הזכיר פשוט מיותרים לגמרי. מזכיר לי את הדרך שבה גדעון סער לעג לעמיר פרץ על תקרית המשקפת - זו יהירות מגעילה.

לגבי הבחירות שלא קרו: בערוץ 10 הסבירו לי שנתניהו עושה “בכאילו” כשהוא מנסה להציל את הקואליציה וזה הכי שקוף שיש, אבל הנה מסתבר שלא… הקלף הכי חזק בבחירות הקרובות שיהיו זו תחושת הרדיפה התמידית של נתניהו, זה שאתה פרנואיד לא אומר שלא רודפים אחריך.

קשה שלא לשים לב לצורה שבה דואג ynet (וכנראה גם ידיעות) למורשת אולמרט. ראיונות של תקשורת מגוייסת, קטעים מהספר, באנרים, אפס שאלות קשות. זה עוד יותר מבחיל על רקע העובדה שממש במקרה עכשיו הוסר החיסיון סביב הפצצת הכור בסוריה. והם עוד משבחים את כולם על קשר השתיקה שנשמר במהלך השנים, כאילו לא שמנו לב לבלוף של ״על פי מקורות זרים״, שהחל בדיוק אז. זה כולל ביבי, שהיה חייב להגיע לאולפנים בערך שתי דקות אחרי ההפצצה, כדי שהציבור ידע שגם הוא היה בסוד העניין. מזל שהוסר החיסיון, באמת.

מעניין ולא מפתיע שדווקא עהד תמימי הופכת לסמל, לדעתי בגלל החזות המערבית שלה.

נראה לי שהיום הבנתי למה מתכוונים כשאומרים שהשמאל אוהב להלקות את עצמו ושהוא סובל ממערכת חיסון שתוקפת את עצמה.

תמר זנדברג?

יאפ+ 7 תוים

אבל היא שיקרה (שזה מה שאני מניח שידעת שיענו לך, אז אולי שווה שפשוט תגיד מה הטיעון :wink:)

שיקרה… מי ישמע העיתונאים חברים שלה שהיא חייבת לשתף אותם עם מי היא דיברה או לא דיברה. וזה שהיא דיברה איתו דווקא שאפו… לך אל האויב עצל ראה דרכיו ולמד.

רק במרצ יכולים לכעוס על פוליטיקאית שלא אמרה רק את האמת ואת כל האמת כולה כי רביב או דפנה שאלו. רק אצלנו יכולים לרפד את עיתון הארץ כולו בהלקאה עצמית, את כל פרשנינו (רביד דרוקר ועוד) שאשכרה כועסים כי תמי לא סיפרה להם וחושבים שהיא צריכה להתפטר אחרי שנבחרה ברוב פוטין לפני יומיים. רק אצלנו באים כל וותיקי המפלגה להגן ולגנות אותה באותה נשימה. וכל זה כי דיברה עם מישהו שמחוץ לביצה שלנו ולביצה הנגדית לאף אחד אין אפילו מושג מי הוא…

האם זה מה שיש לשמאל להציע: זנדברג? גבאי? בל"ד (כחלק מהרשימה המשותפת)? איזה התלהבות יש בי!.. אני רץ להצביע גם אם אין בחירות!

סערה בכוס תה.
סמיר, מה ספציפית מפריע לך בזנדברג? בדומה לליאור אני חושב שהקריאות להדחתה לחלוטין מוגזמות

אתה רומז לכך שיש משבר מנהיגות, אבל נראה לי שמשבר המנהיגות נובע בעיקר מכך שהציבור עצמו זז ימינה.

הציבור זז ימינה ? הייתי אמר המציאות זזה ימינה. מה שכן השמאל (וזו תופעה כלל עולמית נראה לי) הקצין לצד השמאלי,. המפקד שלי ( לשעבר ) במילואים הוא תומך של מרץ אז כל פעם שהוא מגיב לאבי דבוש, אני רואה את התגובות של אנשי מרץ, הם מאשימים את תמר זנדברג בקמפיין ימני… ימות המשיח הגיעו, שח"כ זנדברג נחשבת ימנית מידי בשביל חלק מתומכי מרץ…

היא לא מתאימה להנהיג מפלגה. גם גבאי לא מתאים להנהיג את מפלגת העבודה: אם כבר הוא רוצה להיות “נתניהו לייט”, אזי אני מעדיף את נתניהו המקורי. את האחרון אני לפחות מכיר מאז שהייתי בתיכון.

כן, יש משבר מנהיגות בשמאל. אם היית שואל אותי האם יש אישיות בשמאל שאני ארצה לראות במשרד ראש הממשלה, הייתי מתקשה מאוד להזכיר שם כזה.

בכלל, איני יודע מה הייתי עושה היום אילו היה בחירות. אני לא רוצה להצביע למפלגת העבודה בגלל גבאי. מרץ מעולם לא התקרבה להיות מפלגת שלטון ואף פעם לא הצליחה להתרחב (אם כי שמרה על קיומה). אני לא סובל את בל"ד אך היא חלק מהתנועה המשותפת שגם חד"ש חלק ממנה (בעבר, הצבעתי לחד"ש). על כן, אם אצביע לתנועה המשותפת, אני בעצם מצביע לגוש הכולל מפלגה שאני לא לא אוהב. לא יודע מה להגיד לגבי המצב הזה, אך הוא כבר נמשך שנים ואין שינוי באופק!

יש משבר מנהיגות כי השמאל עסוק בתלייה של כל מנהיג אפשרי שצומח אצלו. לא שאני יצביע אי פעם למפלגה שמגדירה את עצמה לא ציונית. אבל מה תמר זנדברג עשתה כל כך רע? התיעצה עם יועץ פוליטי? בגלל שהיא לא אמרה אמת לדרוקר היא צריכה להתפטר?

עלה ירוק זה הפיתרון חבר! :slight_smile:

אני לא מתייחס לפרשה הזו בכל הנוגע לזנדברג. השאלה הראשונה שאני שואל את עצמי היא כזו: האם אני יכול לדמיין את X כראש ממשלה? אם התשובה שלילית, אז המפלגה אליה משתייך האיש הופכת לפחות חשובה.

אני לא מדמיין לעצמי את זנדברג בתור ראש ממשלה.

עכשיו אני רגוע :slight_smile:

ברגע שלא תצביע, ביבי יתחזק בעוד קול. אני לא זוכר אופזיציה כזו חלשה. ודרך אגב, גם בימין יש מצב דומה. לאנשים שרואים את עצמם במרכז (כמוני) אין באמת כתובת פוליטית. עד היום הצבעתי בכל מערכת בחירות, בחירות הבאות, אין לי מושג מה ההצבעה שלי תהיה.

אני יודע, וזו הרגשה לא קלה. נתניהו כנראה ישאר בכיסא לעוד תקופה ארוכה (אלא אם כן יפול בגלל כל הפרשות).