פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

גם איזה הסקת מסקנות מוזרה… אני בטוח שבקרב כל מפלגות הקואליציה יש שביעות רצון גבוהה יותר מאשר בליכוד לאור חלוקת התיקים, ולא להיפך. כלומר די וודאי שיש רוב לאור הנתונים האלה.

זה קצת מזכיר את הטענות של אנשים כאילו הבעיות של השמאל-מרכז עם ביבי התחילו רק כשנפתחו התיקים. שכנוע עצמי עמוק מוביל לכל מיני להטוטים מחשבתיים מעניינים.

אני שואל אם ביבי וסמוטריץ באמצע הפגנת ימין סוערת היו מדברים כך לא היתה נפתחת נגדם מזמן חקירה על המרדה?

*לא בעד להעמיד אותו לדין (אני יותר חושד נגדו בקשר עם אפשטיין) רק מצביע על הצביעות והמוסר הכפול. אני יחזור על זה פעם שניה פיגילין קיבל על זה כתב אישום.

https://twitter.com/i/status/1614321935441092616

בטח שכן. כשאתה טוען שרוב העם תומך במהפכה המשטרית שלך, אבל בקושי יש לך רוב במפלגה שלך - המספרים לא עובדים לטובתך. יש בערך מיליון איש שתומכים במהפכה המשטרית של לוין. זה בערך 10% מהמדינה.

תלמד לקרוא. אמרתי שיש המון שאמרו לי שהם מצטערים שהצביעו ליכוד. אם לוין היה מפרסם את התוכנית שלו לפני הבחירות לפיד היה היום ראש ממשלה.

היו המון אנשים שאמרו שהם (אני בתוכם) הצטערו שבחרו בבנט אחרי העיסקה שלו עם לפיד זה שינה לך משהו?

וההבדל שפה מדובר על אחת ההבטחות המרכזיות של הליכוד. תשאל את לפיד הוא בעצמו אמר שאם ביבי יבחר הוא יעשה פסקת התגרות וכל הדברים שלוין עושה עכשיו. לפיד במילים שלו אמר את זה. אני מבין שאתה מופתע, אני בעצמי מופתע שביבי תכלס אחרי 12 שנה מקיים את אחת ההבטחות הגדולות שלו לפני הבחירות. אני גם בשוק מזה…

לדעתי הדמוקרטיה הישראלית מידרדרת בשנים האחרונות. דמוקרטיה היא לא משהו מדיד, זה יותר הלך רוח. לדעתי הליכודניקים והימין הם, בהכללה גסה מאד, פחות דמוקרטים (כן יש בגין ויש מרידור וכו’). זה קשור להרבה דברים: כיבוש, ביבי, חוסר במסורת דמוקרטית, חוסר בחוקה, דמוגרפיה שהולכת לכיוון הדתי ועוד. הדבר הזה הוא חמקמק. לכן, אותו חוק בדיוק יכול ליצור דינמיקה אחרת לגמרי בשתי מדינות שונות.

לא מסכים עם הטענה שהימין לא דמוקרטי.

יש פה בעיה רצינית עם בגץ, שהוזנחה במשך שנים כמו המון תחומים אחרים בחיים שלנו, כי לביבי לא אכפת משום דבר חוץ מעצמו. בא לוין, איש שמאמין שהפרדת רשויות זה שהממשלה תהיה בירושלים ובגץ בירדן, הציע תוכנית רדיקלית וסחף אחריו את מאות האלפים שרוצים פתרון לבעיה הזאת בכל מחיר.

לא מעט אנשי ימין מוכנים “להתפשר” על התוכנית של לוין, כי הם יודעים שבצד הקיצוני השני יש אנשים שלא מוכנים לאף רפורמה, אז הם מפחדים שאם תהיה התדברות על רפורמה משפטית אמיתית לא יצא בסוף כלום.

מצד שני, לא מעט אנשי ימין (היי) מעדיפים להצטרף לצד השני ולוותר על תוכנית משפטית עם אחת כזאת אומרת הפיכתה של ישראל לדמוקרטיה בכאילו.

אמרתי לך פעם לא ללכת להפגין נגד?

לא הבנתי, אתה בעצם אומר שאם חשבתי להצביע ליכוד, ולפיד אומר שביבי שקרן בזמן שביבי אומר שביבי לא שקרן אז אני אמור לא להצביע ליכוד רק כי לפיד אמר? אני לא חושב שזה עובד ככה.

אתה טוען שהרפורמה לא עמדה בתור הבטחת הבחירות של הליכוד. אני מראה לך שאותו אחד שהצבעת לו האמין לביבי ו"הזהיר" את הציבור ממנה. אז כנראה 64 מנדטים לימין כן רצו רפורמה במערכת המשפט…

א. לא הצבעתי ללפיד. גם לא אצביע לו אחרי ההסכם עם לבנון.

ב. אני הבאתי סקר שמראה אחוזים של תמיכה בליכוד עצמו. להגיד 64 מנדטים זו היתממות במקרה הטוב או התעלמות מהמציאות המקרה הרע.

זה החלק לפני שכתבתי את ה"אגב" על יריב לוין. מוזמן להתייחס לזה אם אתה מעדיף :slight_smile:

לגבי הסקרים - בניגוד לכל נקודה אחרת בהיסטוריה, שבה אם נשאל את מצביעי מפלגת השלטון האם הם תומכים בהתנהלות המפלגה שלהם, נקבל 95%+?

כל עוד לא עושים את ההשוואה הזו, ייתכן מאוד שבאופן רגיל מקבלים בסקרים כאלה 60% תמיכה, למשל כי רוב מצביעי המפלגות לא מתעניינים בפוליטיקה ביום יום (כמו שאתה אומר - הם אפילו לא יודעים מה העמדות של המפלגה ושל הח"כ המוערך שנבחר במקום הראשון בפריימריז שלה!), ולכן ה-67% של הליכוד זה תעודת גאווה, לא תעודת עניות.

אני לא יודע עד כמה אני מייצג אבל לתחושתי לחלוטין תיקון מערכת המשפט ואני לא מכיר מצביעי ליכוד שהרגישו שרימו אותם אם כי גם אלו שאני מכיר לא בהכרח מייצגים.

אההה… פתאום עברנו ממחקרים סטטיסטיים של ערוצי חדשות ו-“תביאו נתונים” ל-“מצביעי ליכוד אמרו לי”. זה קשקוש “הליכוד הישן והמלכותי של בגין” שאנחנו שומעים כבר למעלה מעשור, ובפועל לא מקטין את האלקטורט של הליכוד.

@whykds - כבר היה לנו את הדיון הזה מס פעמים ואני רחוק מלהסכים שהבעיה חמורה יותר בימין. למעשה, אני חושב שיש מעט סימנים יותר מובהקים לחוסר אמון בשיטה כמו לצעוק “קץ הדמוקרטיה” על שינויים במסגרת כללי המשחק רק בגלל שאתה לא אוהב אותם. יש בעיות גם במחנה הימין כמובן, כולל בגישה למערכת המשפט.

תכלס, העולב הכי גדול של המדינה - שהשופטים נהיו פוליטיקאים ומבילי דעת קהל. אם במדינה מתוקנת השופטים - למרות נטייתם הפוליטית - מצליחים לחבור לפסיקות יחסית מתונות המתקבלות על שני צידי המתרס במדינת ישראל שופט מרגיש אלוהים. הוא קובע ועל פיו ישק כל דבר.

אשכרה המאבק הוא לבחור בין עבריין ממין פוליטיקאי לבין עבריין ממין משפטן. שלמה המלך במילותיו “מְקוֹם הַמִּשְׁפָּט שָׁמָּה הָרֶשַׁע…”

אתם רוצים להבין אחת הסיבות למה אני בפרט וכל גוש הימין דוחפים לרפורמה במערכת המשפט?

זה אחת הסיבות

https://twitter.com/YairGolan1/status/1614371330270306304

אם מערכת המשפט לא היתה עוד זרוע עקיפה של השמאל.הוא מזמן היה תחת חקירה. כל איש ימין אחר שהיה מסית רבע אפילו ממה שהוא מסית היה כבר תחת כתב אישום.

• אני כבר לא מדבר כמה עלוב האיש הזה שמקבל פנסיה מאוד נדיבה בלשון המעטה ממדינת ישראל אבל קורא לאנשים אחרים לשלם את המחיר על המרי אזרחי שלו . הוא יכול להתחיל להודיע שהוא מסרב לקבל יותר פנסיה תקציבית ודברים כאלו ממשלת ישראל.

לחשוב שהוא היה כמעט רמטכל

מעניין…
הבעיה העיקרית שלי עם ההפיכה השלטונית שאתם מכנים בטעות ״רפורמה במערכת המשפט״ איננה דווקא התוכן של הרפורמה המדוברת (וגם על זה יש לי ביקורת, אבל מאמין שאפשר היה בקלות להגיע להסכמות רחבות כי אכן ראוי שתהיה רפורמה). הבעיה העיקרית שלי היא שאלו שמובילים את ההפיכה הזו חושפים כוונות מאוד לא ראויות כבר עכשיו, ולא ברור אילו כוונות הם עוד מסתירים כשהם נוקטים בצעדים הללו שמשנים את יסודות מערכות השלטון שלנו.

על מה אני מדבר?
בראש ובראשונה - דרעי.
זה בכלל לא משנה אם הוא יהיה שר טוב, בינוני או גרוע. ככל הנראה הוא יהיה שר בינוני ויהיו גרועים ממנו בממשלה הזו, בממשלות שהיו ובממשלות שיהיו. אני לא מלין על תפקודו כשר, אני מלין על כך שהוא עבריין מורשע שמנוע מלשמש כשר ובכל זאת הולכים ״להכשיר את השרץ״ כמו שאומרים.

אז זה לא שהרפורמה המדוברת הולכת לשמש אותנו לתיקון עוולות במדינת ישראל ולחתירה לאיזון בין הרשות המבצעת לרשות השופטת, אלא שכבר מפה ניתן לראות שהרשות המבצעת לא רוצה לעמוד בחוקים שחוקקו הקודמים לה (לא בית המשפט חוקק את האיסור על עבריין לכהן כשר, אני מקווה שאת זה אתם מצליחים להבין לבד ולא באים פה בטענות לבג״ץ גם על זה). יש פה מקרה חמור של ממשלה שרוצה להחזיר עבריין לזירת הפשע בשביל ״שחזור בזמן אמת״ של הפשעים שלו. אדם שגנב פעמיים מקופת המדינה הולך לכהן כשר אוצר, אדם שאין בו הבעת חרטה על עוולותיו המוסריות כלפי המדינה אבל היי, למי אכפת…

בעיניי זה לא ראוי ובעיניי ממשלה שבאה ״לתקן״ את מערכת המשפט כדי שלא תפריע לה עם הפשעים המתוכננים שלה זו ממשלה שראוי לי לחשוש ממנה.

מה עוד? סמוטריץ׳ ובן-גביר משתלטים על יחידות צבאיות כשהם לא שרי ביטחון. זה מטריד. למה? מה פתאום להוציא סמכויות ממשרד הביטחון לטובת אדם שאפילו לא שירת בצבא? למה להכפיף פלוגות מג״ב לעבריין שהורשע בטרור? איך זה מקדם את המדינה שלנו שמפלגות בקואליציה מבטרות את מוסדות המדינה כמו שרימפסים ועוגות שהם ראויים לאכול בתאווה שלטונית?

לא. הממשלה הזו לא באה לתקן את חוסר האיזון בין הרשויות (וכן, יש חוסר איזון וכן צריך לטפל בזה). הממשלה הזו באה לתת לעצמה כוח לשלוט. לא למשול, זה לא באמת מה שמעניין אותם. הם לא באו למשול הם באו לשלוט.

והנה, אחת ההחלטות הראשונות של שר האוצר - במקום להפקיד כסף לקרן לשעת חירום הוא ייקח את הכסף בשביל לממן שנה של התאוות של שותפיו הקואלינציוניים.

אני כמה שאלות:

1. כשתיגמר השנה הזו, מאיפה תביא עוד תקציב לשחיתות הזו? מה, נמשיך שנה אחרי שנה לא להפקיד לקרן?
  2. אנחנו בפתחו של משבר אקלים (אמיתי או מדומה זה לא באמת משנה מבחינת ההשלכות הגלובליות שיהיו לו). כמו בתקופת הקורונה, מדינות העולם הולכות לכפות צעדים על מדינות תלויות שעלולים להיות הרסניים לאותן מדינות. אנחנו עומדים בפתחו של משבר שעלול להיות הרסני לעצמאות של ישראל אם לא תוכל לשמור את האינטרסים שלה. אתה בטוח שיש לך מספיק כסף לנהל את המשבר הזה לפני שאתה רץ לעצור הפקדות לקרן שאמורה לשמר את העצמאות שלך?

הממשלה הזו מפחידה אותי, וזה לא קשור לזה שהייתי מגיש כתב אישום נגד אהוד ברק על המרדה. העובדה שהוא נוקט בהסתה וקריאה למרי אזרחי בצורה פושעת לא הופכת את הממשלה לטובה, הוגנת, תמימה או בעלת כוונות טובות.

ותסלחו לי אם אני לא קונה את ״ביבי לא רוצה להרוס את מערכת המשפט רק בגלל שהוא מנסה להתחמק מהמשפט של עצמו״. בלי להתעניין מה קורה במשפט שלו לעומק, את החבר דרעי הוא כבר מנסה להציל עם הרפורמה שלו שתפסול את ההחלטה המסתמנת של בג״ץ לא לאשר לו לכהן כשר (פאקינג שר אוצר). את התחת של עצמו אתם רוצים להגיד לי שהוא לא יציל בעת צרה? הצחקתם אותי ואותו ביחד.

שבית המשפט אומר שדרעי לא יכול לכהן בתור שר הוא אומר את זה מתוך מה שנקרא “סבירות”. וזה בדיוק המרחב פעולה שהוא לוקח על עצמו בניגוד לחוק. אני באמת לא סובל את דרעי, וגם החרדים צריכים לא לסבול אותו. (מספיק להזכר בסרטון שהודלף עם הבצל להבין מי זה דרעי) אבל זה לא בסמכותו של בית משפט להחליט את זה.

אני די צוחק מהקישקוש של ההפיכה המשפטית, לקרוא לרפורמה שבסה"כ רוצה להחזיר את מדינת ישראל למצב שהיה לפני שאותו אהרון ברק יחד עם דן מרידור בזמן ממשלת מעבר העבירו את ה"רפורמה שלהם". מה היינו אז דיקטטורה צבאית לפני שהוד מעלתו הקשיש והרודן נכנס והציל אותנו בזמנו?

מי שמחרים את ביבי צריך לעשות חשבון נפש עם עצמו במקום כל הזמן לקטר. האם הטקיקה הזו הצליחה מבחינתו או נכשלה כישלון מחפיר. במבחן התוצאה כישלון טוטאלי. כישלון שבמדינה מתוקנת כל בכירי האופזיציה היו צריכים להסיק מסקנות אישיות. אבל ליאיר לפיד קל לו להסית כי אחרי זה שוכחים שהוא כרגיל נכשל בבחירות.

יש מה לתקן במערכת המשפט. הדרך היא כינון חוקה. עד אז בית המשפט יאלץ להגן על מיעוטים כדי שעוד איכשהו נחשב לדמוקרטיה ליברלית (גם אם תמצאו לי דוגמאות לפה ולשם). שואל באמת - למה לא מסוגלים להגיד ולעשות את הדבר הפשוט הזה? אולי כי אין לנו באמת כוונה לחוקק חוקים שהם הבסיס במדינות ליברליות כחלק מאותה חוקה?

אז אתה אומר שלא אכפת לך מי מבצע את התיקון, העיקר שיתקנו את כשלי המערכת.

להב הוא רק כלי.
אפשר לחתוך איתו אדם בשביל להציל את חייו - כמו שעושה הרופא, ואפשר לחתוך איתו אדם בשביל להרוג - כמו שעושה העבריין.
כשאני רואה להב בידיים של רופא אני רגוע, כשאני רואה להב בידיים של עבריין אני נחרד.

אבל היי, לפיד חרא של בן-אדם ולא צריך להיות ראש ממשלה. הוא נכשל בבחירות ומנסה לכסות על זה, אז למי אכפת אם עבריין אוחז בלהב או רופא? הרי… לפיד לפיד…

לא התשכנעתי שללפיד יש חשיבות לעניין. אני עדיין רואה להב בידיים של עבריינים ואני עדיין נחרד. תקרא לי תמים…

יוסי, בוא נתקדם טיפה בדיון, נגיד ביבי הולך בבושת פנים נכנס לכלא (עזוב שאני חושב שתפרו לו תיקים במיוחד בתיק של התקשורת) אבל בוא נתקדם מזה, תקום ממשלה חדשה בישראל בלי ביבי ובלי לוין, הראש ממשלה ושר המשפטים שלה היו אנשים מאוד מאמי ומאוד מנומסים והבונוס, אוהדי ברצלונה נאמנים. אבל הם יבואו ויגידו , צריך לבצע תיקונים במערכת בצורה מאוד מנומסת, אתה חושב שהמערכת תסכים? אני לא . אתה יודע למה אני חושב כך? היה אחד כזה בשם דניאל פרידמן. מנומס ללא עבר פלילי הוא אפילו לא איש ימין בכלל, ואחד שאפילו מתנגד לרפורמה הנוכחית ובעד רפורמה פחות “קשה” . אתה יודע מה הם עשו לו? אימללו לו את החיים. איימו עליו שיורידו לו את היד אם הוא יעיז לעשות משהו… הם אימללו חיים לכל שר משפטים שאפילו רמז לעשות איזה סוג שינוי. אפילו את רות גביזון מישהי מתוכם הם רדפו. אז על מה אתם מדברים שאתם “צריך לעשות שינוי אבל לא כך וצריך לחכות ופה ושם” . אם ממשלת ימין כזו לא תעשה שינוים שום ממשלה אחרת לא תעשה שינוים. כן, ובמדינת ישראל מה לעשות שצריך להיות טיפה מלוכלכים בשביל לעשות דברים. שרון הוא דוגמה טובה לזה.

בג"ץ לא מגן על אף אחד שלא נמצא קרוב לצלחת שלו.

אני יודע שזה נחמד לקרוא לכל מה שבג״צ עושה ״להגן על מיעוטים״, אבל זו פרשנות ממש פשטנית וחלקית של התפקיד שהוא ממלא במערכת הפוליטית. אתה עושה כאן הנחת המבוקש, במילים אחרות. זה חלק מרכזי מהדיון.

לגבי הצורך בחוקה אני מסכים לחלוטין, זה עדיין לא אומר שאין שום פתרון אחר שהוא פחות טוב מחוקה אך עדיף מריכוז סמכויות אצל שופטים עם הטייה פוליטית ברורה לחלוטין, תאוות כוח וחוסר גבולות בכל הנוגע להיותם שחקן פוליטי. מעניין לאן נעלמת כל ה-״ממלכתיות״ ברגע שמדובר בהתבטאויות של שופטים כלפי הדרג הפוליטי.

מה שמדהים אותי זה שמחנה שלם שלא ידע מה התחושה של היסטרייה מוגזמת לחלוטין וקמפיינים שקריים בזמן שהוא בשלטון, קיבל טעימה במשך שנתיים לאיך זה נראה מהצד השני, ומייד חזר לסורו כאילו לא למד כלום מהחוויה הזו. כנ״ל לגבי הליכוד מהצד השני, כמובן.

מעניין אותי אם כל אלה שמוכנים לקבל את דרעי כשר אוצר היו מוכנים לקבל את ברטומאו לכהונה שניה בברצלונה.
כאילו אני בהחלט חושב שאדם ששילם את חובו לחברה צריך לחזור לחייו, אחרת אנחנו נוביל אותו בכוח חזרה לעולם הפשע, אך כן צריכים להיות סייגים מסוימים. למשל אני לא אצפה שפדופיל יעבוד עם ילדים.
אז גם שר אוצר צריך להיות אדם שלא הורשע בגניבת כספי ציבור בזמן כהונתו כשר. בטח שלא פעמיים.

נראה מה העולם יוליד. אני מופתע לראות אנשי ימין כלכלי מרוצים מכך שיותר כספים נשפכים על החברה החרדית. זה ההפך ממה שימין כלכלי מאמין בו.