פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

מה ששמתי בסוגריים הוא חשוב. המונח האמריקאי צר בהרבה מזה המקורי ולא עליו מדברים כשמדברים על ‘דמוקרטיה ליברלית’.

לגבי היתר - זאת כבר פעם שניה שאנחנו מנהלים את הדיון הזה ואתה נמנע מלענות באופן ישיר לשאלות שאני שואל אותך. לא יודע למה זה קורה, הרי זה דיון שאתה התחלת. ובהמשך ישיר לזה:

אני חושב שאנחנו חלוקים על משמעות המושג “סתירה”. להגיד שיש סתירה בין יהודית ודמוקרטית זה להגיד שהשתיים לא יתכנו יחד. כל מה שאתה מראה עם הדוגמאות האלה זה שתיתכן מדינה יהודית ולא דמוקרטית, וזה כמובן נכון לחלוטין.

אני נגד חקיקה שקשורה לשבת וכמוני מספר גדול מאד של יהודים. חוק השבות הוא חוק שיש לו מקבילה כמעט בכל מדינת לאום אתני, שהן הרוב המוחץ של הדמוקרטיות הליברליות. הכיבוש - לא קשור, אתה יכול לטעון שכיבוש ודמוקרטית סותר, אין לזה קשר (ישיר) להיותה של המדינה יהודית.

בקיצור, או שאתה משתמש באופן אחר ממני במונח “סתירה”, או שאתה חושב שיש סתירה בין כל מדינת לאום אתנית לדמוקרטיה. כלומר, או שאתה טועה בהגדרה, או שאתה טועה היסטורית :slightly_smiling_face:

(והנה חזרנו חזרה לנקודת ההתחלה. עכשיו תענה לשאלות שלי).

לגבי יתר ההודעה גם יש לי לא מעט מה לומר, בקצרה - לפי ההגדרה שלך גם היום זכויות אדם אינן מוגנות בישראל, ומעולם לא היו. יצא קצת ארוך, אז אפרט בהודעה נפרדת בהמשך, אינשאללה.

https://www.israelhayom.co.il/news/politics/article/13699870?utm_source=facebook&utm_medium=facebook&utm_campaign=facebook&fbclid=IwAR2BB1seGx1vxXB2xx6GeM7PLCaxNPdgTKp2RKVGF4FWWQPVH8nzZfipaXc

עוד יום - עוד חוק של הממשלה לטובת השחיתות.

בג"ץ עכשיו במוד full god mode הוא לא נקט באצבע להגביל ממשלה בזמן הקורנה… אז על איזה זכויות אדם הוא שומר?

הבאתי לך דוגמה למעלה, מוציאים הודאה ממתנחל בעינויים ואז אסתר חיות בכבודה ובעצמה מכשירה את זה. לשמור על זכויות של ציבור שרובו תומך בך זה לא נקרא “שמירת זכויות אדם” המבחן שלך אם אתה עומד לשמור על ציבור שלא תומך בך…

בפעם נוספת, בארהב שם בית משפט כן הגביל ממשלה בזמן קורונה מה לעשות שופטים לא ממנים את עצמם אלא פוליטיקאים והם עוברים שימוע אצלכם…

דרך אגב אתה גר בספרד אם השיטה שלנו כל כך מתקדמת תחזור לארץ… אתה לא מפחד שבית המשפט שם יוציא את כל היהודים להורג כי זה לא כמו בארץ?

אני מחבב אותך אם אתה בכלל ג’ינג’י אז הלך עליך :slight_smile:

אתה שוב לא יורד לסוף דעתי.

כיום בית המשפט העליון יכול אבל לא מגן על מיעוטים.

בתגובה אתה רוצה לקחת לו את היכולת להגן על מיעוטים.

אני מעדיף בית משפט שיכול אבל לא משתמש בכוח שלו, כי אני יודע שאם יוחלפו הפרסונות הוא יוכל להגן עליי. לכן אני בעד רפורמה בבגץ, כי אני רוצה להחליף את אלה שנמצאים שם.

ובגלל שאני רוצה רפורמה כדי שבגץ יגן עליי (ימני, מזרחי, גר בבת ים שהוטלו עליו סנקציות בזמן הקורונה) התוכנית המשטרית של לוין היא BIG NO מבחינתי.

אבל הוא נקט. אתה כרגיל חוזר לטענה שהוא לא עשה כלום, אבל בפועל הוא עשה.

בג״ץ שמר על זכויות אדם בקבלת טיפול רפואי. הוא שמר על זכויות אדם ביציאות לעבודה הכרחית ושמר על חירויות רבות שאפשרו לכולנו להמשיך לעשות ספורט ולהסתובב מבלי להעצר (גג לקבל דוח, וגם זה לא תמיד).
בזכות בגץ הקורונה עברה בצורה הרבה יותר חופשית משהייתה עוברת אם זה היה תלוי בממשלה בלבד.
לא יודע אם אתה זוכר כמה החמרות נוספות היו על הפרק בזמנו.

גם יש לציין כי בסוף הידיים של בגץ היו יחסית כבולות. באשמת הפוליטיקאים עליהם אתה מגן (אפילו ממש אותם הפוליטיקאים מהצד אליו הצבעת לו).
הממשלה חתמה על תקנות חירום מתקופת המנדט שמאפשרים להם לעקוף את בית המשפט בלא מעט החלטות.

האם בגץ פעל באופן מושלם? כנראה שלא. אני לא למדתי משפטים אז לא ברור לי כמה ידיהם היו כבולות בגלל אותן תקנות, אך אבוא לקראתך ואגיד שלא.
מה שלי אישית לא ברור זה לא שאתה תוקף את בגץ על שלא עזרו מספיק בקורונה, אלא שהפתרון שלך הוא להעניק יותר כוח לאנשים שאתה מתלונן שבגץ לא הצליח לעצור.

אתה באמת שלא רואה את האירוניה? זה כמו שהמגן שלך לא יצליח להתמודד על הקיצוני באגף שלו ואז הפתרון שלך יהיה שלא יהיה שם מגן.

הטענה שלך עצמה היא לגיטימית לגמרי. לגיטימי לסמוך על הממשלה שהיא לא צריכה פיקוח או לטעון שהפיקוח גרוע מהממשלה. פשוט זה שגוי להביא את הקורונה כתמיכה לטענה הזו כשהיא בפירוש דוגמה מעולה לצורך בגוף שמבקר את השלטון ולא בגוף שנמצא תחת השלטון.

אני לא זה שמביא את הקורונה אתם אלו שכל הזמן חוזרים על השקר הזה, יותר מזה, עכשיו אני מגלה שטל רוצה לשחק בכאילו וזה עדיף לו.

טוב זה השיא. הדבר האחרון שאפשר להגיד על בג"ץ שהידים שלו כבולות גם המינמום שכובל אותו כמו זה שהוא לא יכול לדון בנצברות של ראש ממשלה הוא עכשיו מפר את זה לחלוטין.

הפיתרון שלי בגדול זה להפסיק את המצב של “סמכות ללא אחריות” כולנו בוחרים בנבחרים שהם יקבלו את האחריות. לא בג"ץ. אני רוצה ממשלה שתמשול ובית משפט עליון שיתערב רק במקרים שהממשלה מפירה את החוק.

ונתחיל שימנו שופט מרוקאי ראשון. ושהיה איזון אידואלוגי בשופטים. ואחרי זה אני רוצה שימנו גוף חיצוני שיפקח על הפרקליטות והמשטרה גוף חיצוני עם שינים… ומשם השמים זה הגבול.

אני חוזר בפעם המאה אתם אלו שמביאים כל פעם את הקורונה בתור דוגמה. אני רק טוען ששם גם בג"ץ לא מנע מהממשלה להטיל סגרים חובת מסיכות ועוד כל מיני הגבלות. ואני גם מציין שבמדינה שכן בית משפט העליון מנע הגבלות זה מדינה שנוקטת בשיטה משפטית דומה למה שלוין ורוטמן מנסים “לייבא” לארץ. אבל כרגיל גב, אתה תוציא את מה שאני כותב מהקשרו תקצין ותחשוב שאתה יוצא צודק מהסיפור. לא נורא אני עדין מחבב אותך.

מהמם, נתראה בהפגנות!

נשמע לי כמו “שימנו X שחור ראשון”.

רק שאתה טועה. אתה רוצה לקחת שורה אחת מהשיטה שלהם, בצורה שלא מתאימה לשיטה הישראלית הנוכחית. צריך לשנות עוד הרבה דברים בשביל שנהיה קרובים בכלל לשיטה שלהם.

זה כמו שתגיד לי שבגלל שבארסה של פפ הייתה הכי גדולה שיש, אז הפתרון הכי טוב לבארסה הנוכחית הוא לקחת את קייטע שהיה חלק מהקבוצה ההיא של פפ.

אגב, מסתבר שאתה טועה בכלל בשיטת המינוי האמריקאית. כ"כ סמכתי עלייך שלא בדקתי בכלל.

מסתבר שהמקורות שלך משקרים בעובדות, ככה שאני אתחיל לבדוק להבא.

אופן מינוי השופטים לבית המשפט העליון של ארצות הברית נקבע בפרק השני של החוקה. נקבע כי בידי הנשיא תהיה הסמכות למנות את שופטי בית המשפט העליון “בעצת הסנאט ובהסכמתו”. בפרק השלישי לחוקה נקבע כי שופטי בית המשפט העליון יחזיקו בכהונתם “כל עוד התנהגותם טובה”, כלומר קביעות לכל החיים ללא הגבלת הגבלת כהונה, כל זמן שאין הם מודחים בידי הסנאט בעוון “התנהגות שאינה טובה”, דבר הדורש הליך דמוי משפט ורוב של שני שלישים.

העקרון שלפיו הנשיא, דמות פוליטית, הוא הממנה את השופטים, הפך את תפקידם לפוליטי במידה מסוימת, ואכן, לא נדירים המקרים בהם אישיות פוליטית מובהקת מתמנית לתפקיד שפיטה. המקרים הבולטים הם כנראה הנשיא ויליאם טאפט, שלאחר פרישתו מהבית הלבן התמנה לנשיא בית-המשפט העליון, ומושל קליפורניה, ארל וורן, שאף הוא מונה לאותה משרה רמה.

שופטי בית המשפט העליון בארצות הברית מזוהים לרוב עם השקפת עולם מוגדרת, ובדרך כלל ניתן למקמם על הציר שבין שמרנות לליברליות. הבדלים בין שמרנים לליברלים ניכרים במגוון תחומים. הליברלים נוקשים יותר לגבי הפרדת הדת מהמדינה, מתירנים יותר לגבי המידה שבה מותר לממשלה להתערב במשק ולגבי זכות הממשל הפדרלי לאכוף רצונו על המדינות, ובעיקר נלהבים יותר בהגנה על זכויות הפרט, למעט זכות הקניין.

כדי שמינוי של הנשיא ייהפך לתקף, עליו לזכות באישורו של הסנאט. תחילה נערך למועמד שימוע, בו מנסים חברי הסנאט ללמוד על השקפת עולמו של השופט, וזה בדרך כלל טוען כי את השקפותיו הוא מגבש בהתאם לטיעונים העולים בדין שבו הוא יושב[4].

העימות בין הדמוקרטים לרפובליקנים בנוגע לבית המשפט העליון והמינויים של שופטיו התחדד בעשורים האחרונים, בעיקר על רקע שאלת ההפלות המלאכותיות.

• ב־1987 נכשל ניסיונו של הנשיא רונלד רייגן למנות לבית המשפט העליון את השופט השמרן הקיצוני רוברט בורק. הסנאט שנשלט בידי הדמוקרטים דחה את המינוי. בנאום שנשא אז תקף הסנאטור טד קנדי את בורק וטען כי:

“אמריקה של רוברט בורק היא ארץ שבה נשים נאלצות לעבור הפלה בסימטה האחורית, שחורים יושבים בפינה נפרדת במסעדה, משטרה חסרת מעצורים פושטת באישון לילה על בתיהם של אזרחים, ילדים אינם לומדים על תורת האבולוציה…”.

כפי שעולה מנאומו של קנדי, הסוגיות שבהן דן בית המשפט העליון ושהכרעתו בהן נקבעת לפי השקפת שופטיו, הן הסוגיות המרכזיות המפלגות את החברה האמריקנית. אומנם בדרך כלל משלימים חברי הסנאט עם מינויו של שופט האוחז בהשקפת עולמו של הנשיא, אם אין הוא קיצוני מדי לטעמם. כמה מהשופטים של בית המשפט העליון אושרו בידי הסנאט פה אחד, למרות זיהוים עם השקפה מוגדרת.

בעבר, גם מיעוט של ארבעים חברי סנאט עלול היה למנוע את מינויו של שופט עליון על ידי הכרזת פיליבסטר, דיון מתמשך שיעכב ללא גבול את עבודת הבית וימנע הצבעה. במהלך דיון על מינויו של ניל גורסץ’ הכריזו חברי הסנאט הדמוקרטים על פיליבסטר, ובתגובה שינו הרפובליקנים, שהחזיקו רוב בסנאט, את החוק, כך שיאפשר למנות את השופט ברוב רגיל.

העובדה ששופט יכול לשבת על כס כהונתו עד יום מותו, מאפשרת לנשיא הממנה אותו בעודו צעיר, יכולת השפעה על שיתרחש דורות אחריו, אולם לעיתים שופטים חורגים מהתלם ומפתיעים. שופטים רבים, כגון ג’ון פול סטיבנס, שמונה בידי ג’רלד פורד, ודייוויד סוטר, שמונה בידי ג’ורג’ הרברט ווקר בוש, התייצבו עם האגף הליברלי בבית המשפט, אף על פי שמונו בידי שמרנים. נטייתם של שופטים שמאלה ממיקומם המקורי על הציר הפוליטי היא תופעה מפורסמת בבית המשפט, על אף שהיו גם מקרים הפוכים.

באופן רגיל, כדי למנות שופט על הנשיא להמתין עד שיפרוש שופט אחר, אולם בעניין זה קיימת פרצה בחוקה. החוקה אינה קובעת את מספר השופטים. לפיכך ניתן באופן תאורטי להגדילם ללא גבול, ולמעשה באופן זה לעצב מחדש את פני בית המשפט, מבלי להמתין לפרישת שופטים מכהנים. ניסיון כזה עשה פרנקלין דלאנו רוזוולט ואף שהוא לא עלה יפה, בסופו של דבר הוא הניב את התוצאות הרצויות מבחינתו, כיוון שהאיום בהגדלת מספר השופטים שימש כמנוף לחץ בידי הנשיא מול בית המשפט.

לא הבנתי מה שיקרתי, יש ועדה שהשופטים יושבים שם וממנים את עצמם? הם לא הולכים לשימוע בבית הנבחרים ?

למען השם, זה בדיוק מה שאני רוצה פה. אני קראתי פעמים את כל החפירה שלך. לא מצאתי שום ראיה שבארה"ב שופטים נבחרים ע"י ועדה שהם למעשה בוחרים את עצמם. בדיונים נסתרים ורחוקים מעיני הציבור.

למעשה יש שם פירוט מלא שהם הולכים לשימוע אצל פולטיקאים.

יש בחירות לסנאט בכל שנתיים, והסנאט יכול לפסול כל מועמד של הנשיא.

בשיטה שלך הקואליציה מקבלת כוח בלתי מוגבל למשך 4 שנים ואין מי שיכול לפסול את המינויים שלה.

עבדו עלייך, נו.

טל בחייך זה כבר מגוחך .

אני מוכן לעתיק כל מילה ולהפוך את השיטה שם לפה.

אני מתכון שמנסים להפוך את זה שלפולטקאים היה יותר כח ושקיפות לבחור בשופטים מן הסתם לא התכונתי שהם הופכים את זה כמו ארהב

ברור, גם אני מוכן. אין צורך בגועליציה, אי אפשר להפיל את הכנסת בכל פעם שמתחשק, יש בחירות לנשיאות כל 4 שנים ויש בחירות לסנאט כל שנתיים ככה שאפשר להעניק לעיתים תכופות את נבחרי הציבור.

אבל אתה לא מבקש להעתיק את השיטה שלהם. אתה מבקש דיקטטורה.

יש הודעה שלא תיצעק דיקטטורה? רק שאני יבין מראש.

אתה יודע שגנץ ניסה לחוקק חוק כזה בכנסת הקודמת. אז לא צעקת דיקטטורה.

כל שש. זו אורך קדנציית סנטור. הבחירות כל שנתיים ומחליפים רק שליש כל פעם.

איזה חוק?

כנסת קודמת הוא רצה לחוקק חוק שצריך איזה רוב מיוחס להפיל ממשלה. אז לאף אחד מגיבורי הדמוקרטיה לא היה אכפת.

https://twitter.com/gantzbe/status/1562066043236917248?s=20&t=L5OVUFYrgpE715q7znswpg

מה הבעיה בהצעת החוק שלו? הייתי מעלה את זה אפילו ל80 חכים, אותו רוב שאני רוצה לפסקת התגברות.

כבר כתבתי על זה פה בעבר, צריך לדאוג בראש ובראשונה להפרדת רשויות בין הממשלה לכנסת.

אל תחשוב בזמן שממשלה שלך שולטת. תחשוב שעכשיו החוק הזה קיים. ובשביל להפיל את ביבי צריך 70 ח"כ…

אני חושב שביבי נבחרת בבחירות דמוקרטיות (בפעם האחרונה? :smiling_face_with_tear:) והבחירות הבאות צריכות להיות בעוד 4 שנים בדיוק. לא לפני ולא אחרי.

בגלל שאני חושב שצריך התגברות ברוב של 80 חכים, אז נשמע לי סביר שאם יש משהו חריג, 80 חכים יוכלו להפיל את הממשלה.

בארה"ב היתרון שלהם שיש שתי מפלגות גדולות בלבד. שאי אפשר לסחוט ראש ממשלה אז המשילות תהיה חזקה. זה מה שאני מקנא בהם (חוץ כמובן משיטת המינוים שלהם לשופטים)