פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

שאלה טובה

אני חשוב שכמו שבכדורגל היום יש הרבה יותר מצלמות ואנחנו רואים את מסי ורונאלדו בטריליון זוויות שונות, מה שאי אפשר היה בימים של פלה ומראדונה - אז ככה גם בפוליטיקה. כלומר, זה לא שפעם הפוליטיקאים היו יותר טובים, פשוט פעם היה יותר קשה לגלות שהם לא טובים (פלוס מידה מסוימת של אידאליזציה של העבר… בזמן אמת גם בגין נחשב פאשיסט). להבדיל, פרשת ילדי תימן - אני לא חושב שמדובר היה באיזה תכנון מוסדי לגנוב ילדים, אבל אני כן חושב שזה דברים שיותר קשה שיקרו היום מאשר אז.

לגבי עילת הסבירות - אני חושב שזה פתח מאוד גרוע, להשאיר אופציה להאשים מישהו או לפסוק משהו על בסיס עילה של “אין לי נימוק ספציפי שמבוסס במפורש על החוק, אבל עדיין זה מרגיש לי לא ראוי”. מי שפועל, פועל לפי החוק. יש בעיה בחוק? תתקן את החוק. שוב נותן דוגמה מהכדורגל - צ’לסי והפייר פליי. צ’לסי הבינו שיש פתח להחתים שחקן ל-8 שנים וככה לעקוץ את הפייר פליי. אז הפתרון הראוי למצב הוא לתקן את החוק, וצ’לסי שנהנתה מההפקר - שתהנה.

כמו כן, ברמה החוקית אין בעיניי הבדל בין “חוקי” לבין “חוקי אבל מסריח”. ברמה הציבורית הציבור מוזמן לא להצביע לפוליטיקאים מסריחים, אבל זה עניינו של הציבור. יש חוק. תעמוד בחוק או אל תעמוד בחוק. אי אפשר להאשים מישהו על זה שהוא עמד בחוק, אבל לא בצורה שהתכוונת שהוא יעמוד בו. או, אולי אפשר, אבל בעיניי זה לא ראוי.

ודבר אחרון שבעצם עונה לשאלה הראשונה שלך, שאלת הקונטקסט והאם בגצ נכנס לטריטוריה לא לו. אז אני חושב שלא רק, אבל גם. נתניהו ככל הנראה יימצא אשם בתיק 1000. אפשר להגיד שעדיף פוליטיקאי ומדינאי טוב (בוא לצורך הטיעון נניח לרגע שנתניהו אכן כזה) שאוהב שמפניות מכסף ציבורי, על פני פוליטיקאי עניו וכושל - אבל לפי החוק הראשון צריך להיות בכלא, והשני לא. לגבי תיקים 2000 ו-4000, לעומת זאת, אני חושב שיש שם במידה רבה פליליזציה של ההליך הפוליטי (ותקדימים ואכיפה בררנית וכל השיט - לא מעניין, לא על זה הדיון). ופליליזציה של ההליך הפוליטי היא בדיוק “בגצ נכנס לטריטוריה לא לו”.

תראה, בתור ליברל אני בוודאי התומך מספר 1 בגישה של חיה ותן לחיות, אבל אני לא מכחיש שמדובר באידאולוגיה. הטובה ביותר, גם בעיניי, וזו שתוקעת הכי פחות אצבעות בעיניים של אנשים, אבל היא נמצאת באותו משחק עם כל האחרות.
לפי ערכי המוסר שלי, לאסור משכב זכר זה לא מוסרי. אבל אלה לא ערכי מוסר אוניברסלים ולא בטיח - אלה פשוט ערכי המוסר האישיים שלי.
אולי זה יותר ברור במישור הכלכלי - לזרום עם חיה ותן לחיות זה אומר להכריח את המדינה לגבות מעט מיסים ולספק מעט שירותים ציבוריים. בעצם אנחנו כופים עליהם לא לכפות על הציבור.

אז שמעתי את מרידור… מה אני אגיד, מאד פוליטרוקי. בלט מאד האמון הכמעט עיוור שלו ביושרם של השופטים (והפרקליטים שהוא לא מזכיר). טיעונים מוזרים על זה שזאת המעררכת שאפשר לסמוך עליה בגלל שעדיין לא הורשעו שופטים בשוחד או משהו. פרט לחור הזה הטיעונים שלו די חזקים, אבל זה בסוף הפער:

1. מהם הערכים האלה שבשמם השופטים פוסקים? מה הופך אותם לחלק מעקרונות היסוד של השיטה?
  2. למה מובטח שגם שופטים עתידיים יחזיקו בהם, ואם לא יחזיקו בהם - למה שזה לא יהיה מסוכן?
  3. האם אפשר בכלל להתכחש לכך שהמינויים נעשים בצורה חמולטית, ובפינצטה ע״פ השקפת עולמם של השופטים הקיימים?

השאלה העיקרית שעולה לי מול המתנגדים זה בסוף מבחן ״מסך הבערות״ - לאיזה הסדר היית מסכים ללא שהיית יודע באיזה צד של המתרס אתה? כלומר, צד אחד במפה הפוליטית מנצח (כמעט) תמיד בבחירות, אבל זה יכול להשתנות, הצד השני מחזיק ביד רמה בבתי המשפט, כולל פסיקות על פי תפיסות עולמו שאינן מעוגנות בחוק, ואינך יודע מי מהשניים ״ימין״ ומי ״שמאל״. קונה?

את הפרק עם ברץ שמעת?

מבין את החשדנות. אבל זה דיון נפרד כמובן, מעדיף שנתמקד במה היית חושב על הרפורמה הזו אם היתה מוצעת ע״י אנשים אחרים (לא אומר שזה או הקונטקסט לא רלוונטי).

https://twitter.com/idrookman/status/1626327266434113544

https://twitter.com/i/status/1623765202759032841

דרך אגב קנדה יותר לא יכולה להיות דוגמה לשום דמקורטיה יותר זה אוף טופיק. אבל שם החרימו לאנשים חשבונות בנקים אסרו הפגנות וההגבלות של הקורונה שם היו מהקשות במדינות המערביות. סתם נקודה למחשבה.

נ.ב

מה אני אגיד לך, קשה להתווכח עם טיעון “לך תדע מה היה קורה אם אז היו רשתות חברתיות”, גם שם אפשר להגיד ש"היו אנשים והיו אנשים". לצורך העיניין, אחד כמו דרעי לא היה לך פעם.

כשהנאשם אומר “לא שמעתי” כשאמרו לו שבעסקת הטיעון התבקש לפרוש מהחיים הפוליטיים קשה כבר לייצר מעקב הגיוני אחרי חוקים. הבעיה היא לא בשופטים או בחוקים, אלא עצם הקיום של אנשים כמו דרעי בפוליטיקה שהוא חלק מכל מה שרע בישראל. אב גנבות הדעת.

אני לא מבין למה הדיון מגיע לנקודות קיצון. זה או מדינאי מוצלח ומושחת או עניו וכושל? אין מקום באמצע?

ראשית, יכולתי להגיד הרבה על שילוב חרדים בשוק העבודה, אבל זה לא יוסיף שום דבר מהותי. רק רוצה להגיד שאני מעריך ומייחל לכך שתצליחו יותר, ומייחל שדלתות ייפתחו בפניכם יותר ויותר לטובתכם ולטובת הכלל.

כבר הזכרתי פעם שיש הבדל בין החרדים לבין ההנהגה החרדית (בדומה להבדל שבין העם האיראני להנהגה האיראנית) ושאין לי בעיה עם החרדים אלא עם ההנהגה. אבל אני סקרן בנוגע לשאלות אחרות שאולי תוכל לתת עליהן מענה (“אולי” בין היתר כי בכל זאת, כאחד מבאי הפורום כנראה שלפי ההגדרה הנכונה של אדם גם אתה פריבילג ולכן כנראה לא מייצג את רוב האוכלוסיה החרדית).

מה הגישה של החרדים לגבי כפייה דתית? האם אתם באמת מאמינים שרק כאשר עם ישראל כולו ישמור שבת או יחלל את השבת המשיח יבוא? ההורים שלי (מסורתיים מאמינים), סיפרו לי את תפיסת העולם הזו בילדותי. האם אתם חיים בצילה של “ביאת המשיח” או שזו “אגדת ילדים” שרחוקה מחיי היומיום שלכם? אתם (העם, לא המנהיגים) מתרגשים מחילול שבת של יהודים חילונים? איך אתם מרגישים לגבי שמירת כשרות וכן הלאה מצוות שהעם היהודי החילוני לא שומר? האם באמת יש לכם תפיסת עולם שבה זה פוגע בכם כיהודים העובדה שיהודים אחרים לא מקיימים את מצוות השם? האם אתם מאמינים בענישה קולקטיבית של הקב"ה שממנה אתם לא יכולים להתחמק בגללנו? אגב, אני מניח שבהקשר לשאלה הזו אנחנו נכנסים קצת לאיזוטריה ולכן כנראה שלא תהיה דעה אחת ברורה בציבור כל כך גדול, אבל שואל ואשמח לשמוע מה אתה מכיר ויודע מהרחוב החרדי.

ועוד שאלה שחשוב לי לשמוע את התשובה לה מאדם חרדי ולא מאנשים שמדברים על חרדים, האם אתם באמת עושים כל מה שהרב שלכם יגיד לכם? האם התשובה שתענה לי מייצגת אותך ואת המשפחה שלך או שהיא מצייצגת חלקים נרחבים באוכלוסיה החרדית?

ושאלה אחרונה בשביל להכיר אותך קצת יותר (לא שיש לי איזו הבנה גדולה, אבל נפגשתי ושוחחתי עם חרדים לא מעט פעמים) אתה חלק מהזרם הליטאי או החסידי?

בד"כ אני לא נוהג לסייג את הדברים שלי, אבל מכיון שבכל זאת יש בינינו איזשהו פער תרבותי ומכיון שאני חש שחלק מהשאלות שהעליתי עלולות להיות חודרניות או להשמע לא טוב, אני מרגיש מחוייב להבהיר שאין לי שום כוונה לפגוע, שאני שואל רק מתוך סקרנות והזדמנות לשיח איתך כאדם שאני מכבד מאוד ושאם אתה לא רוצה לענות זה כמובן מקובל ואל תטרח להתנצל (אבל אשמח אם תגיב איזושהי תגובה).

למדתי בעבר שדברים שנאמרים בקונטקסט תרבותי אחד עלולים להתפרש בצורה מעליבה בקונטקסט תרבותי אחר.
לא בא לי לדרוך על מוקשים, אז אם אני עושה משהו כזה, סליחה מראש.

אני מחקתי את ההודעה הקודמת , אבל אני ישאל פה שאלה כנה את מתנגדי הרפורמה כי לא שאלתי את זה בתור פרובוקציה או להכעיס.

בית המשפט העליון ברובו הוא בעל דעות שמאלניות. אין על זה יותר מידי ויכוח, יש פה צד אחד שלם שמרגיש שהמערכת מוטה נגדו, נגיד אם זה היה הפוך ורוב השופטים היו בעל דעות ימין וההחלטות של העליון היו בבירור מוטות לצד ימין, גם אז הייתם רוצים שהשופטים ישפטו בפרשנות העצמית שלהם לחוק או שאז הייתם בעד רפורמה?

שאלה כנה, לא רוצה להתריס , כי זה שורש המשבר האמון שבית המשפט העליון סובל ממנו עכשיו.

בלי כן ביבי לא ביבי, אתם צריכים להבין הדמוגרפיה השתנתה יש הרבה יותר אנשי ימין אי אפשר להחזיק לנצח “צ’ט” כמו בג"ץ במוקדם או במאוחר תהיה רפורמה .

כן, כל הקטע פה, לפחות מבחינת המתנגדים(או רובם) הוא האלמנט של ביקורת על הממשלה ושמירה על הפרדת הרשויות.

לא מעניין אותי מה המוצא של השופטים או מה דעתם הפוליטית. האם הם שמרנים או ליברלים. לדעתי אגב, זו אחת העוצמות של הדמוקרטיה בישראל. והלוואי שיהיה בית משפט שמרני כשתעמוד בראש ממשלה שמאלית ולהיפך.

אז קודם כל, לא על כל דבר חייבים להתווכח :slight_smile: אמרתי לך מה האינטואיציה שלי, ניסיתי לתת מוטיבציה עם משל מענף אחר (מסי ופלה), והבאתי את האנקדוטה שאני מכיר מהענף המדובר (בגין). אני לא חושב שיש לי איזה מונופול על האמת פה (או בשום נושא אחר), אבל זו התחושה שלי לגבי הנושא הזה. אם זה הכל דברים שכבר שמעת בעבר ולא שכנעו אותך, אז סורי, לא הוספתי לך מידע חדש, אבל זה הטייק שלי בנושא.

דרעי מושחת ברמות ולחלוטין בלתי נסבל אבל אני באמת לא בטוח שהוא העסקן הראשון או לחלופין הגדול בהיסטוריה. אני כן אגיד שהבית שלו שמתפרסם בטוויטר מפעם לפעם ממש יפה.

אני לא חשבתי על דרעי כשדיברנו על סבירות. אתה יודע למה? כי שופטי בגצ שפסלו הרגע (בצדק גמור בעיניי) את המינוי של דרעי מצאו עילות אחרות לפסול אותו על פיהן :slight_smile: אז סורי, הדוגמה שלך פה מחזקת את הטיעון שלי, תודה על זה :stuck_out_tongue_winking_eye:

יש, הוא העלה פודקאסט של 5 שעות חפירה עם חנוך דאום ומעביר בימים אלה הרצאות במכינות קדם צבאיות כי הציבור זרק אותו הביתה :man_shrugging:
(רשמית הוא לא התמודד בסבב האחרון אבל אפשר להניח בזהירות שזה לא היה למרות שהוא העריך שיקבל מספר דו ספרתי של מנדטים…)

בכל מקרה אני מניח שזו הערת אגב שלך (/הוצאת תסכול), ולא תגובה ישירה לדברים שלי. אני השתמשתי בתיקים של נתניהו כדי להדגים איפה לדעתי החוקרים (לא בגצ האמת, אבל close enough) נכנסו לטריטוריה לא להם (2000 ו-4000) ואיפה הם פועלים לפי החוק, גם אם הוא חוק מבאס קצת (1000).

זה לא יקרה אם לא היה שינוי. השופטים לא מסכימים לותר. ואף ממשלה (עד הנוכחית) לא הסכימה להכנס איתם לעימות (עימות אמיתי)

ובדיוק בגלל זה יש פה אולי אפילו תמימות דעים בנוגע לצורך ברפורמה.

אבל הפתרון לא אמור להיות משהו שמייתר את בית המשפט העליון, אלא משהו שתורם לו כדי לשפר ולייעל אותו. אם אתה גם בוחר את השופטים וגם יכול להתגבר על פסיקות שאתה לא אוהב, הרי שהוא מיותר לחלוטין.

על זה כל הויכוח.

משה, אתה לא מרגיש שקצת עובדים עלייך? הרי לממשלה החדשה יש 64 מנדטים. היא לא צריכה לשאול אף אחד בשביל לבצע רפורמות. ועדיין היא לא הלכה על הרפורמה שאני ואתה רוצים, אלא הלכה על משהו קיצוני שעלול דה פקטו להפוך את ישראל למדינה שאינה דמוקרטיה יותר.

אם הטענה שהיא הלכה על משהו כל כך קיצוני רק כדי שיתפשרו איתה באמצע - אז בכלל הם חבורה של מתועבים בעייני, כי הסכנה הכי גדולה למדינת ישראל היא הקרע הפנימי שרק הלך והעמיק עקב המשבר הפוליטי של השנים האחרונות. המשבר המשטרי הנוכחי זה הדבר היחיד שיכל לעשות יותר גרוע.

שלא לדבר על העובדה שזה פוגע בכלכלה הישראלית. שער הדולר עלה בכמעט 6% והאירו ב4%, הריבית תעלה השבוע ב0.5% במקום 0.25% והחיים שלנו הופכים להיות יקרים הרבה יותר נטו כי החלאות האלה לא מוכנים ללכת לפשרה, אלא ממשיכים להתעקש על כוח בלתי מוגבל.

אגב, אני צוחק כל פעם מחדש כשאני רואה את זה:

https://twitter.com/orikol/status/1625610515828379648

גם אז הייתי נגד הרפורמה. אבל אני הרי ימני, אז אולי השאלה לא מופנית אלי…

ולא אכנס שוב לשאלה למה לדעתך הרפורמה תפתור את הבעיה מבלי לרצוח את הדמוקרטיה. עד עכשיו לא ענית על זה ואני אהיה מופתע אם תשב לכתוב ולהסביר איך תשיג משהו מהרפורמה הזו חוץ מאשר נקמה שתתהפך עליך בעיתוי הנכון.

הרפורמה המוצעת לא מסתפקת באיזון הדעות בבית המשפט העליון, ולא על האיזון הזה יוצאים אנשים למחות מדי שבוע.
אבל את כל זה אתה הרי כבר יודע…

יוסי חבל שאתה לא מגיב ענינית

אבל הנה , בוחרים ימין ומקבלים כרגיל שמאל

אם זה היה בנט כל הימין היה עושה אינתיפאדה. ביבי גם ויתר וגם ארהב זורקת אותו מתחת לאוטובוס.

אבל הם לא רוצים בגץ בשבילנו. לא בשביל להפוך לדיקטטורה…

אז כצפוי הם התחילו להעביר את זה. עכשיו הם בפוזיציה שתיהיה להם נוחה הרבה יותר להתחיל הידברות, והימור שלי שזה יגיע בימים הקרובים.

מקריאה של ההודעה שלך, הכל חוזר בסוף לאותן נקודות:

1. צריך להבדיל בין הצעות לתיקון לבין להעניק את ההחלטה על זכויות האדם שלנו לפוליטיקאי כלשהו. השני הוא, מבחינתי, לא אפשרי להתפשרות ואני רוצה זכויות אדם כמקובל במערב, גם אם סמוטריץ’ מבטיח לי שהוא לא יגע לי בזה.
  2. דיקטטורת בגץ (זה גם מתקשר לפרץ עם ברץ) - לא קונה את תיאוריות הדיפ סטייט וכו’. במילים אחרות: אני חלילה לא טוען שאין מה לתקן, רק אל תספרו לי שבגץ זה המחסום בין הממשלה לבין אוטופיה. הטריק הכי ישן בספר מצד פוליטיקאים הוא להקים את הציבור שלהם על אויב מדומיין. הימין בשלטון כבר מאה שנה, אלו תירוצים שקריים. בולסנרו בברזיל, כמו שליטים מפוקפקים אחרים, השתמש בברזיל בדיוק באותה רטוריקה ‘אני לא יכול למשול’. דווקא כזה בבית אז מיטב הליברלים עוצמים עיניים. מדהים.
  3. החשדנות היא לב העניין. אי אפשר להתעלם ממנה, מדובר בחבורה שכבר עשתה נזק נרחב.

מרידור אכן מאמין באליטה משפטית, זה בולט מאד בדבריו. אליטה שמאמינה שהיא צודקת הוא למעשה דבר נפוץ. כלכלה היא הרבה פעמים עניין של אידאולוגיה - כלומר התוצאה הסופית הרצויה יכולה להיות שונה ובהתאם האידאולוגיה ה’נכונה’. ובכל זאת, אם להשתמש רגע ברטוריקה הנוכחית, ‘יושבת לה מועצת חכמים בבנק ישראל שמחליטה על המדיניות המוניטרית עבור כולנו כאילו הם נפלו מהשמיים’ (אופס, יש מי שכבר מכוון לשם). אז כן, קבוצה של אליטה מקצועית שמקבלת משקל גדול יותר מגודלה היא סיפור שקיים בכל תחום בכל העולם.

בכיף לעשות שינויים ולקבל יותר ייצוג וכו’. כל עוד לא פוגעים לי בזכויות אדם ובעצמאות מערכת המשפט במדינה שיש לה בעיה מובנית באיזונים גם ככה. מאד פשוט. לכן אני חושב שגם מי שתומך ברפורמה מרחיבה אבל רואה את עצמו ליברל צריך קודם כל לעמוד על זה שהבסיס קיים. הרי אתה מדבר על להכניס שופטים שיחזיקו בערכים שונים - אחלה. אני מדבר על זה שהפוליטיקאים רוצים לשלוט בהם - וזה כבר ממש לא. כל עוד יש הסכמה על זכויות פרט, חופש קיניין, חופש ביטוי וכו - אני בסדר עם זה שהצד שלי שהוא השולט כרגע יאלץ לזוז לכיוון הצד השני. אבל אלו לא ערכים שאיזה סמולן הזוי המציא - אלא סך הכל עניין סטנדרטי במערב.

לגבי אקוניס - צריך לגבש דעה. אחזור אליך, אבל ברור שיש פה בעייתיות.

כן, אבל תדמיין לך עכשיו מצב שבו בנק ישראל מחליט שאסור להחיל ריבונות ‘כי זה לא כלכלי’, אסור לאטום בתים של מחבלים ‘כי זה לא כלכלי’, וצריך להוציא את ראש הממשלה הנבחר לנבצרות מפאת חוסר-כשירות - ‘כי הוא לא כלכלי’.

דיברת על-כך שקיימות אליטות בהמון ‘תחומים’. הבעיה שבעולם המשפט, מאז ההפיכה של אהרון ברק - אין תחומים, כי ‘הכל שפיט’.

לא צריך להרחיק למחוזות הדיפ-סטייט. בסה"כ אנשי מקצוע עם יותר מידיי כוח בידיים, ועם אג’נדה פוליטית ברורה ומובהקת, שנותנים לאג’נדה שלהם להשפיע באופן ישיר על ההחלטות שהם מקבלים - בעוד שהם טוענים שלא. זה הכול.

מה שמצחיק, זה ששנים השמאל צוחק על הימין ש’מה אתם רוצים - אתם בשלטון, אז תמשלו’ - ועכשיו השמאל אוכל את הדייסה שהוא ‘בישל’ (ושלא באמת ייחל לה בשום שלב).

בג"ץ הוא לא אבי כל חטאת. לדוגמה, אי אפשר להאשים את בג"ץ בכלל המדיניות הבטחונית הרופסת של הממשלה הנוכחית - בטח בהשוואה לממשלת ה’שמאל’ הקודמת.
אבל לטעון שהמערכת המשפטית היא לא אחד החסמים המרכזיים מפני יישום של מדיניות מדינית ימנית אמיתית - זאת פשוט עצימת עיניים וטיעון מפוזיציה מוחלטת.

ולסיום - טקסט מופלא שמביע בדיוק את מה שמרגישים חלקים גדולים בעם (חלקים שרובם הגדול תומכים ברפורמה), ומצביע באופן מדוייק על תחושת הצביעות הנוראית:

איזה? בפועל. לא הסברתית (כמו רוב הדוגמאות שנתת עד עכשיו). אני מצליח לחשוב רק על דרעי, שעליו כמובן שהספקנו להסכים כבר כמה פעמים.

אבל זה לא בדיוק מה שהוא אומר. הוא מצביע על בעיה מערכתית שצריך לתקן, ושלטענתו הרפורמה היא איפשהו בכיוון. אני לא עף על ברץ בעצמי וגם לא מסכים עם חלק לא קטן ממה שנאמר, אבל זה לחלוטין טיעון לגיטמי שאי אפשר לבטל ב-״בולסונארו גם אמר״ (בין היתר כי זה לא בדיוק מה שהוא אמר).

ההקבלה הזו עולה המון, ויש בה מן האמת, אבל היא רחוקה מלהיות מתאימה ב-100% בשניה שנכנסים לפרטים: אף אחת מפסיקות בגץ לא מתבצעת מטעם מומחיות השופטים, מטעם עמידה באיזשהו סטנדרט משפטי אקדמי/בינלאומי ובוודאי ובוודאי שלא על ממצאים אמפיריים כלשהם. הנימוק היחיד בעד עצמאות בנק מרכזי הוא זה האמפירי (והוא חזק מאד מאד, למען הסר ספק. איומים ממשיים על עצמאות בנק ישראל וגם אני בהפגנות), נורמטיבית זה הדבר הכי קרוב לדיפ סטייט שיש בדמוקרטיות מערביות. שנית, הנגיד ממונה כבר היום על ידי הממשלה. שלישית, זה ממש לא קיים בכל תחום ותחום, לא חושב שבארץ תמצא דוגמה חיובית נוספת (יש את הרבנות הראשית, ומונופולים אחרים).

למה אתה חושב שהשיטה הנוכחית מבטיחה שיהיה כזה, והשיטה החדשה לא? הפוליטקאים לא ״ישלטו״ בשופטים, אלא ימנו אותם בהתאם לתפיסת עולמם (שאמורה כמובן להתחלף בהתאם לבחירות) כמו בדיקטטורות איומות כמו ארה״ב. עקרונית, אם הליכוד ישלוט פה עוד 20 שנה אז גם השיטה המפיוזית הנוכחית לא תעזור בכלום, לשיטתך. לשופט מרגע מינויו לא תהיה שום סיבה להיות נאמן לפוליטיקאים שמינו אותו, בדיוק כמו שמנדלבליט, שי ניצן ואלשיך לא שמרו חסד נעורים - כי כבר לא היה להם מה להרוויח ולאן להתקדם.

@EJB

הפוסט מדהים! השמאל חייב לעשות חשבון נפש למה כל כך הרבה אנשים מרגישים את ההרגשה הזו, ולתלות את הכל בהסתה של ביבי זה לטמון חזק את הראש באדמה.

המשפט סיום מעולה, 73 שנה הסברתם לנו שהפסדנו במשחק, וכשהתחלנו לרגע אחד לנצח - אתם פשוט שיניתם את הכללים

המאבק פה הוא הרבה מעבר לבית משפט, הוא מאבק על אפליה רוחבית שיש בין יקירי המערכת (להלן: שמאלנים פריבילגים היכולים להביע דעה מבלי שישרפו בעבודה) לבין המון העם. המאבק פה הוא על האיפה ואיפה שיש, על זה שחולדאי או לא זוכר מי אמר שבתל אביב צריך להכיל את ההפגנות, אבל בירושלים מותר מכתזיות ובואש (אגב, לא חוקי הדבר הזה. לא בסלנג, באמת), על זה שכל שמאלן עלוב עולה ומסביר למה מותר בכל מחיר לעצור את הרפורמה גם בכוח ואין אפילו כתב אישום להסתה, על זה שהעם עובד כל היום לרצות את השמאל הנאור שרק בזכותו המדינה קיימת וכל האקדמיה וההייטק אלו רק אנשים שמאלנים מורמים מעם המחזיקים את כל העול לפרנס גם את העניים מהפריפריה.

אם פעם חשבנו שאבישי בן חיים הוא חתיכת הזוי עם התיאוריה הזו, בא השמאל וחיזק אותה בעיגון מאסיבי - ישראל הראשונה קווים לדמותה.

והכי עצוב שהמאבק במישור המשפטי כבר לא ענייני, גם אם יש מה לתקן ברפורמה ויש הרבה על פי חלק מיושבי הפורום פה הידועים בציבור כימניים, זה לא מעניין את השמאל, הדברות? הצחקתם אותם. הם רוצים שליטה ודורסנות הרוב.

אתה מצד אחד מייצר פרספקטיבה בעייתית ומנגד אתה מציג את התהליך שה"שמאל" עבר.

מי אלו ה"שמאלנים" שעולים פה בטיעונים? ראשי המוסד והשב"כ שפונים לדיכטר לא לתמוך? רמטכ"לים לשעבר? האם כל המנכ"לים ההייטק הם שמאלנים? מי אלו ה"שמאלנים"? אין פה שום עיניין של שמאל ימין או אפילו משהו שמתקרב למושג הרחב של “אידיאולוגיה”. זו עוד תצורה רעה יותר של מאבק של גוש “רק ביבי” ו"רק לא ביבי".

אף אחד לא נתן פה טיעון שיכול להיחשב כ"שמאלני" בסגנון של “מעאכת המשפט צריכה להישאר כמו שהיא”. אפשר לדבר על שינוי, הרוב רוצים לדבר על רפורמה כלשהי, אבל להציג את זה כ"התמרדות של שמאלנים" זה לא רק מנותק מהמציאות, זו לחלוטין נפילה למלכודת.

רוב התומכים ברפורמה נתנו עד כה טיעונים שכולנו יכולים להבין ברמה האידיאולוגית, אבל האידיאולוגיה במערכות הפוליטיות האחרונות מתה מזמן והיא משמעותית יותר פרסונלית.

פותח סוגריים לדיון העיקרי פה, אבל… כן, רוב המנכ"לים בהייטק הם שמאלנים, גם אם ללא קשר סיבתי.

אם תגיד לי את המאפיינים הדמוגרפיים של מישהו (עיר, עדה, מעמד סוציו אקונומי וכו’) - אני אחזה לך בדיוק ממש טוב את הדעה הפוליטית שלו. לא כי טיעונים X משכנעים יותר בתל אביב וטיעונים Y משכנעים יותר בחברון, אלא כי אנחנו חברה שבטית בעיקרה, ואתה בסוף מצביע למי שאבא שלך הצביע ולמי שהחברים שלך מצביעים (בהכללה, בהכללה).

אם אתה תל אביבי, זה מעלה את הסיכוי שתהיה מנכ"ל בהייטק (כי פריבילגים וכו’ וכו’).
אם אתה תל אביבי, זה מעלה את הסיכוי שתהיה שמאלני (כי זה השבט*).
ולכן יש קורלציה גבוהה בין מנכ"לות הייטק לבין שמאלנות, גם אם נטולת סיבתיות.

*זה לא באמת מקרי ששבטים פריבילגים נוטים לשמאלנות (ואנחנו רואים את זה בכל העולם), אבל זה כבר דיון סוציולוגי אחר לגמרי.