פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

אני מניח ששמעת את כל הכתבה של ה23 דקות והגבת…

אני קראתי את מה שהגבת, הכתבה נותנת טיעון שהוא שונה? או נותנת עוד נפח לטענה שלך? כי שוב:

כולנו פה רוצים רפורמה, אבל לא רוצים לתת לממשלה כוח בלי הגבלה

בכתבה בין היתר מראים את השינוי שברק עשה ומה שהרפורמה רוצה לעשות וזה להחזיר אותנו לתקופה של פוסט ברק.

אבל בשביל להבין למה תומכים ברפורמה צריכים להבין למה צריכים רפורמה.

אני מבין למה צריך רפורמה, ואני בעד רפורמה, רק לא אחת שתיתן את כל הכוח לממשלה בלי בקרה.

אז אני שואל שוב:

כי הרפורמה המוצעת קיימת בצורות שונות ברוב המדינות הדמוקרטיות בעולם. השיטה הקיימת שלנו היא למעשה נטע זר.

כי הצד של הממשלה רוצה ליצור שיחות פשרה עם האופוזיציה והאופזציה מחרימה אותו.

ואי אפשר להמשיך במצב הקיים. זה לא משנה אם ביבי ילך או ישאר, שיותר מחצי עם מרגיש מנוכר ממערכת המשפט אז חיבים לשנות.

אני באמת רוצה שישבו לדבר. יעלו עשן לבן ויתפשרו אבל הכדור אצל האופוזיציה. “מה שהיה לא יהיה יותר” נגמר והגיע הזמן שתבינו את זה.

בארה"ב השיטה היא אחרת כי יש יותר משני גופים שמבקרים אחד את השני. לנו בגדול יש רק את בג"צ מול הקואליציה. אז הטיעון הזה לא קביל.

זו בעיה, והיא נוגעת ללמה אנחנו במצב הקיצוני הזה, אבל היא לא מסבירה מה מונע מהממשלה לעשות מה שבא לה בגדול.

פה בארץ בג"ץ יוצר לך למשל חוקה שניה שהוא למעשה גם ממנה את השופטים וגם פוסל את החוקים.

שוב בשום מדינה דמוקרטית בעולם שופטים לא ממנים את עצמם בחדרי חדרים וללא שום פיקוח אמיתי עליהם. חוקה לא חוקה.

ברגע שהאופוזציה תיקח את עצמה בידים וינהלו משא מתן יהיה אפשר להגיע לפשרה. אני מכיר יחסית די טוב גם את לוין וגם את רוטמן. הם לא “אנשי האופל” כמו שאתם עושים אותם. אני לא מוכן להמשיך יותר במצב הנוכחי. ואני לא לבד בזה, אני מוכן להגיע ולקחת את הצעת הנשיא בתור הצעת התחלה למשא ומתן בשתי ידים. בעינים עצומות . בתנאי שהאופזיציה מסכימה ומתחיבת להפסיק עם הקריאה לסרבנות והמרי אזרחי שלה.

אני גם מתחייב ברגע שאני יראה נכונות לפשרה אמיתית מצד האופוזציה ואם הקואלציה לא תראה שום נכונות אני יתמוך בכם.

מה זה פשרה מצד האופוזיציה? מה זה השטויות האלה? מי ממציא את זה?

אתה רק נותן סיבות ללמה צריך רפורמה בעיניך ולמה היא נחוצה.

אין בעיה, לא על זה הדיון פה. הרוב פה מסכים בצורה כזו או אחרת.

בסופו של דבר הופנתה אליך שאלה ברורה שלא משתמעת לשתי פנים, ואתה לא מספק לה תשובה.

אתה רוצה לדבר איתי ? פעם שעברה אמרת לי שאתה לא רוצה להתכתב איתי " כי אתה לא רוצה לריב"

אני ישמח לענות לך על זה. פשוט מבולבל.

Mikelike

השיטה המוצעת רוצה לקרב אותנו למה שנהוג במדינות אחרות… בקנדה למשל יש פיסקת התגברות יותר קיצונית מהרפורמה המוצאת בארץ .

אני לא יכול לספק תשובה לאנשים ששיכנעו את עצמם מעל כל ספק שאם יקחו לשופטים את הצעצוע היקר שלהם תקום פה דיקטטורה אכזרית שתדכא אותם. כי הם די שיכנעו את עצמם בזה.

במקור, אם השופטים בבג"ץ היו 90 אחוז אנשי ימין אני מניח שהתמיכה ברפרומה המוצעת היתה גדולה יותר.

אבל אני עדיין יענה לך כי לא מחקת

אני לא רוצה פשרה רק מצד האופוזציה. אלא גם מצד הקואליציה.

שיטה משפטית צריכה לקבל הסכמה רחבה ככל הניתן. זה לא עניין של קואליציה או אופוזציה.

אבל בניגוד לאיך שהשיטה הנוכחית התחילה, כמו גנבים בלילה. אני רוצה שינוהל משא ומתן רציני ושכל צד יקבל משהו אחד שהוא רצה ויותר על משהו אחר.

אבל אני לא מוכן שיצמידו לי אקדח לראש יאימו עלי בbds ואז הממשלה תרים דגל לבן ונחזור לשיטה הקיימת.

באמת מקווה שלא התססתי אותך או גרמתי לך עוול שישכיח ממך את ליאו מסי הקדוש. תזכור הוא ציוני כי הוא נולד ברחוב שנקרא על שמנו :slight_smile:

לפני שתבדוק אצל ברוך קרא ודומיהם

https://twitter.com/idrookman/status/1626327266434113544

@Mikelike

קודם כל, חידשת לי ולכן הלכתי לבדוק.

העניין הוא שבקנדה המערכת שונה לחלוטין, יש קודם כל 11 בתי מחוקקים וגם יש חוקה.

אצלנו אין את הדברים האלה. השוני העיקרי והחשוב ביותר הוא העניין של ההפרדה. אם יש שם הרבה בתי מחוקקים הרי שהסכנה עליה מתריעים פה היא פחות רלוונטית במקרה הזה.

התלונה העיקרית היא שבהיעדר כוח של הרשות השופטת תהיה בעיה כי הרשות המבצעת והמחוקקת אחת הן. בקנדה יש מי שיבקר את הממשלה.

משה שום גנבים בלילה. אוזלת יד של מחוקקים לאורך שנים. רוצים לתקן? תתקנו טוב. אל תעשו חרא עבודה ותאשימו את האופוזיציה.

אבל האמת היא שלא מנסים לתקן את הבעיה הזו. מנסים לתקן בעיה אחרת ומשתמשים בבעיה הזו. אני לא נופל בספינים כאלה. מה שמניע את הרפורמה זה ביטול המשפט ועל הדרך ביצור שלטונו של דיקטטור. לא תיקון מערכת המשפט.

אבל הרפורמה תכנס אחרי שהמשפט שלו יגמר ושום סעיף לא קשור אליו. וביני לבינך. השופטים עכשיו במצב רוח סופר עצבני על ביבי. אני לא חושב שהוא יכול לצפות ליחס מקל עליו עכשיו.

למה שתיכנס אחרי שייגמר המשפט? יש עוד שנים עד שייגמר המשפט והערעורים. ומה ז’א שום סעיף לא קשור אליו? מכינים את הקרקע כדי לחוקק חוקים שלא ניתנים לביטול. מה ימנע מנתניהו לחוקק חוק שיאסור על שפיטת ראש ממשלה מכהן רטרואקטיבית? מי יוכל לבטל חוק כזה?

הוא יכול לחוקק את זה עכשיו. לשים על פיסקת התגברות נכון? ואז בג"ץ לא יוכל להתערב.

מה יקרה אם יעלה ראש ממשלה ויכריז על משטר צבאי ובלי בג"ץ והיה לזה רוב של חברי כנסת?

זה הקטע של כניסה למשא ומתן עם הממשלה. האופוזציה צריכה להכנס למשא ומתן ולהציע את האיזונים משלה. לא לקרוא למרי אזרחי ולרדת מהארץ.

הוא עובד על זה משה ואני מניח שסדר החוקים הוא מהלך מחושב שמבוסס על הבנתו המצוינת של נתניהו בנושא. מה יקרה אם יכריז על משטר צבאי כרגע? הצבא יסרב… הוא עוד לא ביסס את האירוע. יש הזדמנות אחת. תזכור מה קרה בנסיון ההפיכה בטורקיה.

אין בסיס למשא ומתן. כי לצד אחד אין שום כוח. לכן זה ספין

הצבא יסרב אבל זה לא קשור לחוקה. וכך היה גם אם ביבי ינסה לחוקק חוקים כאלו.

דרך אגב שהמפכ"ל לשעבר אלישיך ואהוד ברק מדברים בזמנים אלו זה נשמע לי הרבה יותר קרוב למרד והפיכה מאשר מה שביבי מדבר.

יש בסיס וזה הצעת הנשיא. תכנס ותדבר ותראה אם יש על מה לדבר. עם אשף טענתם שחובה למצות משא ומתן אבל עם הליכוד לא?

דרך אגב בשביל זה העבירו את הרפורמה בקריאה ראשונה. אנחנו לא חיבים שהאופוזציה תציל אותנו מהרפורמה. היא תעבור . עכשיו תור האופוזיציה להבין את זה ולהכנס למשא ומתן על מנת לגבש הסכמות רחבות ובפעם המי יודע כמה זה הרבה יותר ממה שברק עשה שהוא השתמש בדן מרידור בזמנו. תצפה בכתבה של ביקמן ותבין.

לכן זו לא הדרך בה צועד נתניהו. כשאתה בשלטון אתה לא צריך הפיכה צבאית.

הצעת הנשיא היא ספין. אין שני צדדים.

אישה חכמה זו, הלוואי שהיא תיכנס לפוליטיקה יום אחד.

וברצינות, ראיון קצר (ומלא הפרעות של בן), אבל כן נחמד להאזנה, אני חושב. בשנים הראשונות שלה בפוליטיקה, איילת הייתה ים של אותנטיות. בשנים האחרונות (בהשפעת אינסוף מערכות הבחירות אולי) זה קצת נחלש והיא עברה למסרים עייפים, רפטטיביים ומלאכותיים. כולי תקווה שהתקופה הזו שנכפתה עליה בחוץ תעזור לה לחזור לרטוריקה המקורית שלה, שמעריכה את המאזינים כיצורים אינטיליגנטיים (180 מעלות מהרטוריקה של לפיד ונתניהו לטעמי, אבל זה דיון ליום אחר). מרגיש שהראיון הזה היה יותר אותנטי מרוב הראיונות שלה בחצי השנה האחרונה.

בונוס, משפט של עמית במהלך הראיון:
“זה היה המעשה הכי חמור של נתניהו ב-13 שנותיו האחרונות כראש ממשלה.”
רוצים לנחש על מה זה נאמר?
(התשובה נמצאת בדקות 5:57 עד 6:17)

לפי הלייקים ההודעה קבלה במה ראויה אבל נעלמה בתהום הנשיה עם הנושא הבוער של הרפורמה. כחרדי אתן את הזווית שלי. אמלק, כמה שנדב מתוסכל אני מתוסכל שבעתיים.

אמי סיימה תואר שני בתרפיה באומנות ומתעסקת בטיפול. כשאני רואה בציבור שלנו (החרדי) שכל מיני ‘מטפלים’ עושים איזה קורס מחורטט של חצי שנה וכבר נהיים ‘מטפלים מוסמכים’ ומתעסקים עם הנפש… מה אגיד לכם, לא מגיע לאף בן אדם לקבל כאלו, לא משנה אם הוא חרדי, חילוני או מוסלמי.

תרבות החלטורע בכלל כישראלים וכחרדים בפרט עובדת להנציח ולמסד את השיטה. ומה הקטע? כל החרדים שעבדו וקרעו את התחת כדי להשיג את הדיפלומה יפסידו בענק אם יורידו את הסטנדרט. זה פשוט עוול בל יתואר. ההכשר לבורות ולחיפוף בשם הדת לא היה בוטה מזה, זה מכעיס ומקומם.

מה שכבר היום קורה לשמחתי, שיש הרבה שלוחות המכשירות חרדים וחרדיות לתואר אקדמי במסגרות המתאימות להם. אפשר לכבד את הצד הזה ולעזור לצאת מהלופ של הבינוניות, ולצערי חלק מהציבור החרדי מתעקש לשמור על הרמה הנמוכה במקום להיעזר במקפצה.

אני שונא שכחרדי עדיין האפליה קיימת בשוק העבודה, אני שונא שאני מדבר עם בנדוד שלי בשבת והבוס שלו מתייחס אליו כחרדי מחמד בעבודה, אבל אין שום סיבה בעולם שהחרדים לא יתמקצעו כדרך כל הארץ. שום סיבה, לא דת ולא נעליים.

אני ממש מקווה שאיזה מישהו אחראי ידפוק לגפני את זה בפנים. פשוט חוצפן שלא מייצג את הציבור בחלק מהמהלכים שלו. (לא הצבעתי לו, For the record)