פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

בכנות, זה לא היה ראיון יוצא מגדר הרגיל או משהו. ככה נראה פוליטיקאי כשהוא מחוץ לביצה, הוא יכול להרשות לעצמו להיות באמצע ולדבר בצורה יותר מתונה ו"הגיונית", אבל אם היא הייתה בתוך הממשלה לדעתי היא הייתה חלק מהמסיבה הנוכחית ונשאבת לשדה הגרביטציוני של המשמעת הקואליציונית.

תודה רבה על ההודעה שלך דן! היו איתי מספר פיזיותרפיסטים בתואר מהסקטורים היותר חרדיים והלאומניים, הרבה בנות מהאולפנה, יוצאי התנחלויות ומה לא. אני יודע שגם הם מתרעמים כרגע, אבל בהינתן מה שאני רואה (שוב זו אולי הפרפסקטיבה שיש לי כי אני חשוף לאחרונה יותר מידי לחדשות וזה לרוב מוציא את הרע ממני), האם אתה ועוד אותם חברי לספסל הלימודים הם המיעוט פה? או שמא שמע גפני ורוטמן באמת מייצגים המון אנשים בגישה הזאת?

לא, הוא לא יכול לחוקק את זה כבר עכשיו כי חוק פיסקת ההתגברות עוד לא עבר (נדמה לי שעבר רק קריאה ראשונה, אבל תסלח לי אם לא ישבתי לעקוב צמוד צמוד - הנושא הזה כל כך מטריד ומפחיד שעדיף לי לקחת קצת הפסקות מדי פעם).

זה הכי הזוי שטענת פה עד עכשיו משה.
הסטטוס קוו היה כזה שלא מחוקקים חוקים פרסונאליים לקדנציה הנוכחית. אולי אני טועה, אולי היו פה ושם מקומות שזה כן קרה, אבל בגדול שמתי לב שהעדיפו לא להכתים את עצמם עם מהלכים כאלה והסכימו לחוקק חוקים כאלה רק לכנסת הבאה.

והנה, חוק דרעי אחד ושניים הם חוקים שמטפלים ב״בעיה״ שהתגלעה בכנסת הנוכחית. אין שום סיבה שחוק ״נתניהו״ העתיד לבוא לא יעבור כבר בכנסת הנוכחית.

להלן חוק נתניהו הידוע גם בשם ״חוק יסוד: הממשלה״
לא יועמד ראש ממשלה מכהן לדין. לא יועמד מתמודד על ראשות הממשלה לדין. ראש ממשלה יוצא לא יועמד לדין.

אולי זה נשמע לך תמוה, אבל אני רואה שאפשר להצדיק את החוק הזה כך:
רוב העם בחר את ביבי לראשות הממשלה. העם ידע שביבי מואשם בפלילים ונמצא תחת הליכים משפטיים ובכל זאת בחר את ביבי לראשות הממשלה ברוב מוצק ובלתי ניתן לערעור. לכן חוק היסוד שהכנסת מחוקקת היום מביע את רצון העם.

יש לך הסגות בנושא? או שהכל ברור ואפשר לראות כבר מכאן לאן הדברים הולכים?

וברור שכעת ביבי לא יתחיל בכלל לדבר על שינוי חוק יסוד הממשלה באופן שירמז שהוא הולך לבטל את המשפט של עצמו. גם ככה יש לו בעיות קשות עם תמיכה ציבורית. אבל אין לקואליציה שום בעיה להראות לאן פניה. פניה של הקואליציה להכשרת אריה דרעי לתפקיד שר באופן לא חוקי.

תבין, כרגע מאוד ברור שדרעי עבר על החוק, אז החליטו לשנות את החוק. ועדיין למרות שינוי החוק הוחלט בבג״ץ שאי-אפשר לאפשר לו לכהן כשר מבחינה חוקית גם לאחר שהחוק שונה בשביל לאפשר לו לכהן כשר. כלומר, גם במסגרת החוק החדש הוא נמצא פסול מבחינה חוקית מלכהן כשר. אז באים וממציאים חוק חדש שבג״ץ לא יכול להתערב בכלל במינוי שרים.

אם לא הבנת(ם), המשמעות הלא משתמעת לשתי פנים של החוק הזה היא שהממשלה רוצה את הכוח לעבור על החוק או להמלט מתוצאות של עבירה על החוק - כמו במקרה דנן.

עכשיו, דרעי עבר על החוק והורשע ואת זה כולם מבינים ועל זה כולם מסכימים חוץ מבייס קטן שבטח עדיין שר: הוא זכאי הוא זכאי.

לעבירה על החוק יש תוצאות והשלכות שאנשים לוקחים בחשבון. הממשלה החליטה שיש פה מקרה שבו התוצאות וההשלכות של עבירה על החוק יבוטלו מכוח ״הרוב קובע״.

עכשיו בוא שוב ותסביר לי למה ביבי לא יבטל את המשפט של עצמו בצורה דומה יום אחרי שיסיים להעביר את ההפיכה המשטרית שלו?
מה יש לדרעי שמותר להמליך אותו מעל לחוקי המדינה שאין לביבי? למה לאחד מותר לא לשלם על מעשיו ולאחר לא? אני לא רואה איך תצליח להפריך את הטענה.

ובבקשה. בבקשה בבקשה בבקשה, אל תזכיר לא את לפיד ולא את גנץ. לא את הנשיא ולא את השאלה אם האופוזיציה מוכנה להדבר או עושה דווקא. לא רוצה לשמוע על ברק ולא על יעלון. כל אלו הם מים מתחת לגשר שעליו המהפיכה המשטרית תעבור כך או כך.

אז תסביר לי בצורה פשוטה למה אתה חושב שביבי לא משתמש ב״רפורמה״ בשביל להציל את התחת של עצמו תוך פגיע קשה וחמורה ביסודות המשטר.

למען הסר ספק, חוק נתניהו לא יזכיר את נתניהו במפורש אלא ידבר על ״ראש הממשלה״ בצורה כזו או אחרת (מכהן, לשעבר וכו׳). רק תחשוב מה עלול לקרות לנו כשראש הממשלה הבא יהנה מחסינות אין-סופית ומהידיעה שהוא יכול לעשות מה בזין שלו ללא נטילת אחריות. זה מה שאתה רוצה לתת לבן-אדם כמו לפיד??

כי אתה לא רוצה שאני באמת רוצה שאני יסביר למה זה לא יקרה אלא רק להיות בפחד תמידי מהדיקטטור הגדול והנורא.
אני מיצתי את הדיון פה בפוליטיקה . תמשיכו . אני גם כך חושב שהפולטיקה של הקורונה גרמה לי לחשוב הרבה ולהבין שאנחנו סתם פיונים במשחק הרבה יותר גדול. אנחנו לא באמת כל כך חשובים כמו שאנחנו חושבים אבל זה אופאטופיק. בהצלחה לכולם פה.

הודעה אחרונה בהחלט.

שום דבר לא הזוי. אני עוקב מספיק אחרי מערכת המשפט שאני יודע בודאות ששיקולים אישים נכנסים להם להכרעות דין שלהם. לפרטים תבררו אצל השופטים שהכריעו במשפט של זה שזרק נעל על בייניש והדורס שדרס את הבן של חשין וזה רק דוגמאות.

אתה יכול לזלזל במה שאני כותב. זה לא באמת פוגע בי יוסי.

שוב אין טעם להשיב לי כי אני באמת סימתי פה.

sad but true.

זה לא מביבי שאני מפחד - למען הסר ספק.
אני מפחד מהממשלה שלו, וכחילוני יש לי סיבות טובות לפחד מממשלה של חרדים וחרדלי״ם קיצוניים ששמה לה למטרה להפוך את ישראל למדינה שמרנית עם אפליה בין ציבורים שונים.

בנוסף אני מפחד מהיום שאחרי ביבי כשחוקי המדינה יהיו פרוצים וראש ממשלה לא יהיה אחראי למעשיו. ביבי הוא סתם נהנתן, זה לא מטריד אותי. הוא לא עבריין ברמה של רוע. מה יקרה כאשר יהיה פה ראש ממשלה עבריין ברמה של רוע? פתאום ישנו את החוקים ויגידו שהוא כן צריך לעמוד לדין?

שוב, חוק דרעי 2 אומר שבג״ץ לא יכול להתערב במינוי שרים. יש לזה משמעות ברורה אחת שאי-אפשר ואפילו אסור להתעלם ממנה.

חוק דרעי 2 = מינוי שרים לא צריך לעמוד בסטנדרטים של חוק ולא יהיה כפוף לחוקי המדינה.

לא רואה איך חוק יכול להיות פחות ״חוקי״ מזה. חוק שאשכרה אומר - אני מעל לחוק.

מבחינתי ראוי שכל מערכת המשפט תהיה חשופה להעמדות לדין על מעשיהם.
כמו העו״ד שעשק וגזל את האלמנה והיתומים בפרשה שעלתה לא מזמן. אני יודע שהוא לא מקרה יחיד. עו״ד שדופקים את הלקוחות שלהם יש כמו זבל, והלוואי שיחוקקו חוקים מרתיעים כלפי אותם חלאות אדם שמנצלים פגיעות של אנשים ומפרים בצורה כל כך גסה את יחסי הלקוח-עו״ד תוך הסתמכות על כך שהם מחתימים על חוזים שמונעים מהלקוחות שלהם לתבוע אותם אח״כ על ההפרה הזו.

גם שופטים צריך להפחיד ולגרום להם לא לסרוח.

שום דבר מזה לא מצדיק את מה שכבר נאמר - הממשלה מבקשת לא להכפיף את עצמה לחוקי המדינה.

הפויקה זה כי אמרת שהייתה קרירטורה של ישראל הראשונה. המשכתי גם לכיוון הכוסות קפה בגרב צבאית, פרקטיקה שתמיד מצחיקה אותי.

אנסה לקדם את הדיון לאנשהו:

1. לא מתקנים עוולה בעוולה, ולכן קודם לעצור את הקיים בכל מחיר

2. הם כבר רצים על 200 קמ"ש. כמו שכתבתי כאן מוקדם יותר, היה שקוף שיעבירו את זה קודם בלי לעצור. נראה שעכשיו דואגים גם לביבי עצמו. כאן רוטמן באמת כנה לגבי כוונותיו, וזה לאן שהוא מוביל אותנו. צרפו פה גם את הסרטון של אמסטרדמקי שמוכיח שהם כבר התחילו לעבוד.

3. ערן קמין - לא שיעורי בית אלא המשפט הזה בלבד מספיק. לא חוקרים פה שחיתות כי הם מהלכים אימים על מערכת המשפט. זה קמפיין מאורגן וקונסיסטנטי.

4. מה שאני רוצה זה חוקה וזכויות אדם ושיוויון בפני החוק

פרטים לגבי משהו אפשרי מבחינתי. זה לא שהתייעצתי עם מומחים, אבל זה נראה לי כיוון סביר.

• יועצים משפטיים - אין בעיה שלא יחליטו, אבל אז בית המשפט יצטרך לגבות אותם אם מדובר בהמלצה לשר. במידה ויהפכו לחותמת גומי - אבדנו
  • מינוי שופטים ברוב מיוחס (נגיד 2/3) או מודל שבו הרשות המחוקקת אחראית רק לחלק מהשופטים
  • יהיה אפשר להעביר חוקי יסוד, אבל ברוב מיוחס
  • לא ניתן להתגבר על חוקי יסוד
  • פסקת ההתגברות - אם כן אז ברוב שהוא לא מצחיק כמו 65 ח"כים. יש לזכור שהפרדת הרשויות פה חלשה יותר וזה בעייתי.
  • עילת הסבירות - החזרתה למימדיה הטבעיים
  • תפקיד היועמ"ש יפוצל
  • וחשוב מאד - כפייה על מערכת המשפט להתייעל. כיום זה כמו בתקופת האבן. די.

(אפשר לדבר על כמה בדיוק זה ‘מיוחס’, אבל לצורך הדיון בוא נגיד 2/3, כלומר 80 ח"כים)

המיינסטרים החרדי רק עכשיו נכנע סופית לתואר. כלומר, גאה בזה ולא מתבייש בזה. כשהם רואים שהערך המקצועי שיש למי שהוציא תואר (לא לכולם, לא לכל התארים. אבל בגדול) גם במציאת עבודה טובה, גם בערך ובסיפוק האישי ומעל הכל בכסף, במשכורת שנכנסת - אז כולם כבר בעניין של תארים.

אצל הבנות בראבק, אצל הבנים עדיין משתרך מאחור אבל יש כיוון וגישה טובה לזה. המדינה הקריבה הרבה כסף לזה אבל בעיניי אני רואה עוד ועוד כולל חסידים על כל הבגדים לומדים מקצוע 3-5 שנים. זה יפה בעיניי. אני רק מקווה שהעסק יצבור תאוצה וכל אדם יוכל לפרנס את עצמו בכבוד.

https://www.facebook.com/kan.news/posts/pfbid0k2EMGLMpMsFq48afLDa6b6odbVHb6ye159LHMzP6D29hiqqDfz3KChm96wfhHkdkl

תעזרו לי רגע בהתלבטות. הוא יודע שקובי פרץ ישב בכלא על העלמת מס ועושה את זה בכוונה, או שהוא סתם אהבל?

להיפך - זה לא באג, זה פיצ’ר.
התכונה הזאת מקנה לו אוטומטית מועמדות ברשימה המקוצרת לתפקיד שר הפנים/האוצר.
והוא גם מזרחי, אז בכלל יש כאן אפלייה ותפירת תיקים ברורה.

פספסתי לגמרי את הקונטקסט, סליחה :slight_smile: וכמובן שהתשובה לגבי שניהם חיובית.

1. כן מתקנים רע יחסי ברע יחסי קטן ממנו (אם זה מה שנמצא על השולחן). כמובן שעל זה עצם המחלוקת.
  2. פה אנחנו נכנסים שוב לערבוב בין הדיון על לגיטימיות המהלך מבחינה פרוצדורלית (פה אני חלוק עליך, וגם על דוד) לבין היותו מועיל, רע, קץ הדמוקרטיה או כל מה שביניהם.
  3. עניתי על זה, אני בספק אם זה נכון וגם אם כן זה לא קשור לרפורמה (אחרת היו מפסיקים לחקור ב-2022-23 ולא לפני).
  4. גם אני. הויכוח הוא על הדרך ולא על המטרה, ועל סדר העדיפויות מול שיקולים אחרים. כל עוד אנחנו מסכימים שהעניין פה הוא לא ״יותר/פחות דמוקרטיה״, אני חושב שהמחלוקות בינינו מצטמצמות (ריאל פוליטיק גובר כמעט על הכל מבחינתי). אבל זו לא בדיוק העמדה שלך במהלך הדיון.

כל הצעדים האופרטיביים שהצעת נראים לי אחלה לחלוטין (לכפות על המערכת להתייעל זה קצת עמום, קטונתי מלהציע איך ליישם את זה בפועל).

אגב, אחד הדברים המתסכלים בדינמיקה הנוכחית היא שבצל הרעש המוגזם מאד לעניות דעתי משני הצדדים, מוחלקים פנימה כל מיני החלטות פח/סתם דברים שחברי הקואליציה בטוח מבסוטים שעוברים מתחת לרדאר באופן יחסי. גם אם אני טועה לחלוטין בחוסר החשש שלי מהרפורמה והתחושה שסביר שתוביל למצב טוב מהנוכחי יותר מלמצב גרוע יותר, מוטב ששני הצדדים יתחילו לרדת מהעצים. קודם כל ברטוריקה, כי אי אפשר לנהל מו״מ לא עם אנרכיסטים ולא עם ליטרלי-היטלר, ואחר כך להתיישב. ללא תנאים מוקדמים (עצירת חקיקה זה תנאים מוקדמים, לא מבין איך יש על זה ויכוח בכלל).

אין שני צדדים. אבל כל עוד מדברים על שני צדדים הספין עובד.

זה נהדר

מעולה כהרגלו. גלית דיסטאל היא רוקית שעדיין לא הפנימה שהיא השעיר לעזאזל של הממשלה וכל אחד בתורו זורק אותה מתחת לאוטובוס, רק כמובן שהם לא אומרים את השם המפורש חלילה. אם היא הייתה מבינה אז היא לא הייתה לוקחת את התפקיד או לפחות מנסה להתגונן. לצערי (אני מאוד מחבב אותה ברמה האישית) לא רואה שיש לה עתיד בפוליטיקה.

מעולה כהרגלו? שיממון מיותר וחסר מעוף. מר תחכמוני מתחכם עצמו למוות. תמיד בנימה עאלק מחוייכת.

אמממ… מה?

יש תומכים ויש מתנגדים. למתנגדים יש גב ציבורי אדיר לכל הדעות. לתומכים יש חוש פוליטי כזה או אחר (בטח לראש הממשלה שלהם) שמאותת שהם רחוקים מלהיות באופטימום מבחינת דעת הקהל, כולל האלקטורט שלהם.

מה רלוונטית דעת הקהל ארבע וחצי שנים לפני בחירות? אם בכלל יהיו בחירות… תדמיין שנתת לנתניהו מזוודה עם עשרה מיליון דולר והעונש על שימוש בכסף הוא צקצוקי לשון.

אין שני צדדים כל עוד כל הכוח מצוי בצד אחד. זה ספין.

ליאור, אני מצטער, אבל הגישה שלך ושל שכמותך, היא בדיוק זאת שמדרדרת אותנו לאבדון.
הגישה הזו, שמיוצגת באופן קולני במיוחד ע"י גורמים רבים באופוזיציה - היא-היא שמביאה - כמעט מכריחה - גורמים בממשלה להתבצר בעמדותיהם. שכן אם הצד השני, המתנגד לרפורמה, בכל מקרה מעוניין רק בביטולה המוחלט - אז על מה יש כאן בכלל להידבר?

חוסר המוכנות הזה אפילו להודות שיש כאן צורך עמוק ודחוף ברפורמה משפטית נרחבת. חוסר הרגישות הזה אל מול אלו שבית המשפט לא הגן על זכויות האדם שלהם כשהם לא היו בשילטון, ולכן חשים (בצדק) שאין כאן שום ‘בלמים ואיזונים’. המסגור של כל הרפורמה כאילו היא נובעת אך ורק מאיזו תוכנית-על זדונית של חיסול ממוקד של הדמוקרטיה, ולא מצורך אמיתי ובוער.

מה זה בדיוק צריך להיות ‘אם כל הכוח בצד השני אז אני לא מוכן לדבר איתכם’? בדיוק להיפך! אם כל הכוח בצד השני, אז הראשון שאמור להתחנן להידברות זה זה שאין אצלו שום כוח, כי הצד השני לא “חייב” לך כלום. עצם המוכנות שלו לדבר איתך, זאת כבר מחווה אדירה בפני עצמה (מחווה שהימין עצמו מעולם לא זכה לקבל מהשמאל, כשהשמאל ביצע צעדים חד-צדדיים - כפי שהודגם כאן בדיון יותר מפעם אחת). הצד “חסר הכוח” אמור להיות אסיר תודה על עצם הנכונות לפשרה.

זה לא סוד שאני בעד הרפורמה. כפי שכבר כתבתי בעבר - אולי לא בניסוחה המדוייק הנוכחי (לא צריך גם בחירת שופטים, גם פסילת חוקים ע"י 15 שופטים וגם פסקת התגברות ביחד, לדוגמה), ובוודאי היה עדיף שללא מעורבות של נאשמים/מורשעים בפלילים.
ואני בהחלט חושב שיש כאן היסטריה מוגזמת לחלוטין, שמלובה בחדווה ע"י התקשורת, כאילו אכן יש כאן תוכנית-על זדונית כנ"ל. כאילו לוין (ורוטמן) הם לא דמוקרטיים רציניים שכבר שנים מדברים על הצורך ברפורמה משפטית משמעותית, הרבה לפני שמישהו בכלל שמע ודיבר על סיגרים, צוללות ושמפניות.
וההיסטריה רבתי הזו אכן מרגיזה אותי מאוד, ויש כאן ללא ספק כישלון הסברתי עמוק - ידוע מראש, יש להגיד (בהקשר הזה - בניגוד לבד"כ, הפעם גיא זוהר טועה ומטעה. מי ש’ידע’ על הרפורמה הוא מי שהצביע עבורה, והכישלון ההסברתי הוא בעיקר אל מול הצד השני, ה’אופוזציוני’ - אבל גם על תומכי הרפורמה ההפחדה האפוקליפטית הצליחה חלקית).
הימין לא הצליח לרתום כמו שצריך את העם (את האליטה, אבל גם את המון העם הרחב) למאבק בהתנתקות אז, ולא מצליח לרתום כמו שצריך את העם לתמיכה (או לפחות חוסר היסטריה) ברפורמה היום.

אבל לצערי, בשלב הנוכחי - כל זה כבר לא משנה. דעת הקהל כבר התקבעה, ההיסטריה כבר פשתה ברחובות, וכפי שכבר נכתב כאן - כלכלה (ודמוקרטיה בכלל) זה קודם כל עניין של אמון. אם הוא אבד - הכלכלה והדמוקרטיה יתרסקו יחד איתו, גם אם הם לא מתבססים על חששות שיש בהם ממש.

ולכן, הדבר הנכון ביותר לעשות כרגע - לטובת כל הצדדים, זה ללכת בהקדם לרפורמה (מרוככת) בהסכמה רחבה. גם אם היא תהיה מאוד דומה לרפורמה המוצעת כרגע (כפי שפשרת הרצוג מציעה), וגם אם חלילה היא תהיה מרוככת בהרבה - עצם ההידברות ושיקום האמון מחדש, הם החשובים כאן. שאף צד לא ירגיש שגנבו לו את המדינה, שכן ידוע מהו העונש המזרח-תיכוני הקדום לגנבים…

אבל, לצערי הרב, למרות שאני משוכנע שיש רוב מוחלט במדינה לרפורמה משפטית בהסכמה רחבה - כפי שגם עולה מהדיונים בחלקת האלוהים הקטנה שלנו כאן בפורום - קולות כגון אלה שליאור מציג כאן - קולות קיצוניים שמקבלים דומיננטיות הרבה מעבר לכוחם האמיתי - מונעים כל אפשרות לדיאלוג אמיתי, ומדרדרים אותנו לסכנה אמיתית.

אין על מה להידבר. הימין שניצח בבחירות רוצה להוציא לפועל את תכניותיו. האופוזיציה לא קשורה לסיפור.

ברור שיש צורך עמוק ברפורמה. צריך הרבה יותר שופטים וצריך שמשפטים יהיו הרבה יותר מהירים. הרפורמה המשפטית לא עוסקת בבעיות האמיתיות של האזרח הקטן. הרפורמה עוסקת בבעיות של השרים וראש הממשלה המושחתים.

אבל עזוב… ברגע שההצבעה בכנסת היא על פי משמעת קואליציונית דרקונית ומוחלטת (כפי שנתניהו הנחיל) ועל הפרק החלשת הרשות השלישית לדבר על אופוזיציה כצד בדיון זה שקר. הימין יחליט אם הוא רוצה דמוקרטיה או דיקטטורה. כרגע הוא שועט לעבר דיקטטורה.

קל לצאת על המתנחלים. אני לא מאשים אותם. מי שאחראי על אובדן השליטה זה הממשלה הנוכחית יחד עם הצבא. שהופכים אוכלסיה אזרחית לברוזים במטווח מתישהוא מאבדים שליטה.

יחד עם זאת, הצבא לא רק אשם באובדן הביטחון אלא גם באובדן השליטה. אם היינו מדינה מתפקדת ראשים היו נערפים מחר בבוקר.

אתם חושבים שהחוק החדש של עונש מוות למחבלים חל גם על יהודים?

מה זאת אומרת?
הוא חל רק על יהודים.

הוא נועד למרוח ולבלבל את המוח ליהודים, בזמן שלא עושים שום דבר אמיתי כדי לטפל בשורש הבעיה.

ולשאלתך - אל דאגה, הוא ייושם בדיוק באותה מידה גם על ערבים וגם על יהודים. הוא פשוט לא ייושם אף-פעם.