פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

אפרופו ‘נזק’ מדברים אחרים וכו’

אם נתניהו ממנה איזו בובה שלא מבינה רק כדי לעגל פינות עם הנתונים - זה נזק מטורף למדינת ישראל ברמה שקשה להסביר. אסור שהמוסד הזה יאבד מהאמינות והיושרה שלו. במידה ונתונים רשמיים של מדינת ישראל יהפכו ברמה הבינלאומית למשהו שלא ניתן לסמוך עליו, יהיה רע מאד.

אני מקווה מאד שאיש אמונו יגיע מהתחום ושבכל מקרה יגלה עמוד שדרה בשעת מבחן.

עכשיו, אפרופו פגיעה בדמוקרטיה. נניח שהוא שם שם איזה ליצן, אני כן רוצה שיהיה שומר סף שיגביל אותו. אם הדמוקרטיה נחלשת אז הציבור לא מרגיש שהלמ"ס (@Ganjo) הופך לגוף מחקר שיווקי והנזק הוא בטח לא משהו שמופיע מיד ושניתן לכמת. לאט לאט.

מטריד מאד

אתה מדבר על משרד מבקר המדינה?

די… אתה קונה את מה שהלמ״ס מפרסמים?
ידעת למשל שאדם שעבד שעה אחת במהלך החודש לא נחשב למובטל \ מבקש עבודה באותו החודש מבחינת נתונים סטטיסטיים?
אחת הסיבות למה את הנתונים שלהם אני לוקח בערבון מוגבל עוד לפני שביבי יצניח לשם את הבובה התורנית שלו שתדאג שהלמ״ס ימשיך להראות אותנו באור חיובי מוגזם.

ופה אני מסכים איתך. כמובן שברמה הבינלאומית כולם יודעים שלמ״ס יעגלו פינות כשהם יכולים (לא רק פה, זה בוודאי קורה בכל העולם במידה כזו או אחרת של ה״שקר מהסוג השלישי״ - כלומר סטטיסטיקה) אבל לאבד אפילו את האמינות הזו יהיה רע מאוד.

הלמ״ס - הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. :point_down:t2:

אתם לא מבינים פה בדיחות הא? ביבי הכניס למשרד מבקר המדינה את הבובה שלו אנגלמן ומאז אין יותר משרד מבקר המדינה. אין דוחות ואין מסקנות אישיות ואין כלום. עכשיו הוא רוצה לעשות אותו דבר ללמ"ס. אגב השינוי הזה לפיו מישהו שעבד שעה אחת לא נחשב מובטל - אני די משוכנע שנתניהו אחראי לזה כי הוא גרם לשינוי ההגדרות. לא זוכר פרטים.

כל מה שנאמר על ביבי והלמס לצערי אין לי שום מילת הגנה ספיציפית על זה.

אכיפה בררנית טיק 10001111

אני עדיין מחכה שהם יחקרו באמת את אהוד ברק ואולמרט על דברים חמורים לא פחות. (או שלא חוקרים אף אחד או שחוקרים כולם)

אז הבטחתי לחזור, עדיין קצת בהלם, דוד שלי שאני אוהב ומעריך אובחן עם לוקמיה וזה סחט אותי ברמות.

@Aimarito

נדב,

אסכם קצת את הדין ודברים בינינו ואת נקודות המחלוקת.

מסכים שאין שחור ולבן. ברור שלא כל תל אביב מתנשאים ולא כל נהג משאית הוא בור ועם הארץ. מחאת ההיטקסטים היא חלק ממחאה גדולה, זה לא שכל מי שמפגין הוא הייטקיסט. לא קרוב. (גם לא אמרתי את זה)

לגבי החלק של היכולת לעצור את המדינה. כן, יש יכולת להרבה לעצור את המדינה הרבה בחסות ההסתדרות - גוף שצריך להגדע מהעולם. אבל יש כללים לשביתות, הרי זה לא הגיוני שאחיות יעצרו את שירותי הרפואה בכל הארץ (עצירה מוחלטת שתגרום ישירות למוות של חולים) בגלל דרישה להשוואת שכר כמו של הרופאים. למה זה ברור לך? כי בית משפט ימנע כזו מחאה כי היא לא לגיטימית. כנ"ל בהוראה, כנ"ל בעוד תחומים בהם תלויים שגרת חיינו.

מבחינתי, כשציבור מפגין ועובר על חוק - איבד את הלגיטמציה. מבחינתי, אם ציבור ממליץ על כל מיני תהליכים שיפגעו ישירות כלכלית במדינה - איבד את הלגיטמציה. כל מחאה שעברה ל All-in בבחינת תָּמוֹת נַפְשִׁי עִם-פְּלִשְׁתִּים היא לא לגיטימית. כולל מחאות החרדים נגד גיוס בנות…

ופה אנחנו מגיעים לבסיס המחלוקת. אתה טוען שבסיס המחאה הוא בגלל חוקים כאלו ואחרים שינטרלו את מהות בית המשפט. אני מאידך טוען שרוב מהמפגינים כמו גם רוב מתומכי הרפורמה לא יודעים ולא מבינים מספיק בממשל ו/או בכלכלה ו/או בחוקה כדי שהם יביעו דעה על משהו מהרפורמה אלא רובם המוחלט ניזון ממובילי דעת הקהל. השמאלני ניזון ממוביל דעה שמאלני והימיני ממוביל דעה ימני.

לפיכך אני בטוח שזה לא בסיס המחאה. בסיס המחאה והדלק מהצד הימני (כך מה שראיתי מהטוויטר ומהטלגרם) זה שוב ושוב החוסר צדק באכיפת חוקי המדינה, מה שמותר לפלוני אסור לאלמוני. הציבור הימני יושב על חבית נפץ שכשהיא תדלק תהיה מלחמת אחים. הייצוג של בית משפט זה מיקרוקוסמוס לתחושה שיש לכל ימני/חרדי/אתיופי/מתנחל. אם אתה לא אשכנזי/תל אביבי/מצביע לסקטור השמאלי החוק יהיה נוקשה יותר לגביך. משה הביא דוגמאות לאין ספור וגם אתה מודה בהם. זה בסיס המחלוקת לטעמי ולא מה שאתה טוען.

להגיד שזה בסוף מתקזז ה’דפיקה’ החוקתית זה לא מספיק, לא נכון עובדתית, ובעיקר כפי שאתה אומר - לא הוגן. אם יש חוסר צדק צריך לתקן אותו בשני הצדדים לא לפתור חוסר צדק בחוסר צדק אחר.

@whykds

אורי ממדריד, נכון? (אגב, אוֹרִי או אוּרִי?)

אני אנסה לענות מבלי לגלוש לענייני דת (שזה ת’רד אחר) ולהיות יותר במישור הפרקטי/פוליטי.

אני חושב שבניגוד לזילות שמארגני המחאה + בגץ עושים במושג ‘רוב קובע’, יש למושג הזה משמעות אדירה והוא כמעט הכלל הראשוני עליו מבוססת שיטת הממשל הדמוקרטית. ראיתי את הוויכוח שלך עם @Paco-Pavon אז לא מעוניין להתניע מחדש, רק לחדד באתי.

לכן המדינה שלנו בראש ובראשונה חילונית. הבעיה עם עצם החרדיות זה שהרבה מהעם נתן גב להרבה הגבלות דתיות שנכנסות לחוק, מי זה הרבה מהעם? האלו שבוחרים בימין השמרני ומסכימים לכל הגחמות שמביא גפני לשולחן. זה לא רק חרדים, זה כבר רוחבי יותר וכולל גם את חובשי הכיפות הסרוגות וגם הרבה ימנים מסורתיים. זה גם כולל חבר’ה כמו משה @mos56 שהצביע לליכוד למרות שהוא לא קרוב לדתי רק בגלל רווחים אחרים שיהיה לו ממשלה ימנית.

אני חושב שלאסור תחבורה ציבורית בשבת זה מוזר לי מאוד כחרדי. תעשו מה בראש שלכם… לא עסק שלי. אני כן חושב שבעיר עם רוב חרדי הגיוני שלא תהיה תחבורה ציבורית בשבת. כן, משקל הרוב הוא פקטור משמעותי. אבל אעצור כאן.

לגבי ארבעת הכללים שהצבת - מסכים עם כל מילה. חותם על זה הלילה.

לגבי בגץ וחוסר האחידות. זה לא מעניין הדעה שלי לגבי האם צריך להפסיק לזיין חרדים או להתחיל לדפוק גם ערבים. זאת לא הפואנטה… כל מה שאני רוצה זו אחידות. על החוק והחוקה, על המשטרה והצבא אני סומך בעיניים עצומות. יחליטו להיות קשים בהפגנות ולקיים את החוק שלא חוסמים צירים No matter what, שיזרקו רימונים, ידרסו עם סוסים וישפריצו בואש עם מכתזיות - אבל על כולם. חרדים, חילונים, צ’רקסים ואתיופים. רוצים לנהוג בסלחנות ולתת לעצור את התנועה - לכולם יש אישור. כל אחד הרי מפגין על היקר לליבו, לא ייתכן שפרש ידרוס מתנחל אבל לא מתנגד רפורמה. אנחנו חייבים שוויון בפני החוק מה שלצערי לא קיים.

כשאני נכנס לתוך הסיבה לזה, אני יודע שיש חונטה מקצועית מאוד אך סגורה בעלת אג’נדה מסודרת שנקראת שופטי בגץ. אין רגולציה עליה, הם לא יכולים לטעות כי הם לא משלמים בטעות בכלום, בקיצור גוף מופקר. וכשאין רגולציה וחסמים אתה יודע מה הסוף - בדיוק חזון אחרית הימים שמתארים מתנגדי הרפורמה. רק זה לא חזון אלא פשוט כבר קורה עכשיו. שופטי בגץ שולטים במדינה ביד רמה.

משתתף בצערך אחי, ובאמת שאין צורך למהר ולהגיב אחי, אנחנו לא הולכים לשום מקום, קח את הזמן :slight_smile:

מסכים שזה לא חוקי, ואני לא יכול להתעלם מזה שזה משהו שהרבה קבוצות עשו, ועל כן אני לא יכול לטעון להעדפה במקרה זה. בית המשפט לא התערב בכל שביתות המורים לצורך העיניין.

אני לא יכול לדבר בשם כל תומך או מתנגד רפורמה. ברור שלא כולם יודעים מה קורה, אבל שוב זה לא משנה את המהות ללמה הרפורמה הזאת בעייתית.

אני מודה שיש חוסר צדק, אבל הרפורמה בתצורתה לא באה לשאוף לשיוויון היא באה לשים את כל המשקל על הממשלה. זו הבעייה המהותית בה.

חותם כמעט על כל מה שעמית סגל צייץ פה. במיוחד שהוא מאפשר לשופטים להמשיך למנות את עצמם. (מלבד ההתגברות שם הייתי מוכן לפשרה)

"כידוע, חשבתי שמתווה הנשיא הוא הדרך. אבל זה לא מתווה הנשיא אלא מתווה המכון לדמוקרטיה

אף ימני לא יכול לקבל מתווה שבו אין התגברות, יש סניוריטי, נותרת הסמכות הדיקטטורית של יועמשים, נותרת השליטה האבסולוטית של האקטיביסטים במינוי שופטים.

אם נתניהו שקל להסכים לזה אז באמת משהו קרה לו"

https://twitter.com/amit_segal/status/1636080730542358531

המתווה הזה גרוע, אבל אני לא כועס על הנשיא הבייס שלו פשוט רצח אותו.

עריכה זה לא ניסיון פשרה אלא ניסון “לעקוץ” את הימין. עד כמה בוזי ניסה לעקוץ? השיטה הנוכחית עדיפה על הפשרה…

גליקמן והתנועה לדמוקרטיה בעד הפשרה.זה מספיק לי להבין למי הנשיא ניסה להתחנף. די שרף את עצמו.

https://twitter.com/yehuday30/status/1636084172899901441

יהודה יפרח:

“לנשיא היה מתווה מאוזן ומוסכם בהישג יד - מתווה הפרופסורים הדיקנים למשפטים (שהייתי חבר בו) - שהקואליציה הסכימה כמעט לכולו
במקום לאמץ אותו ולחלץ את ישראל מהמשבר, הנשיא בחר להקשיב למכון הישראלי לדמוקרטיה, לשבור 60 מעלות שמאלה, ולהציע מתווה רגרסיבי שאף ממשלת ימין שפויה לא יכולה לקבל”

למה אני לא מצליח לפרסם פה ציוצים מהטויטר יותר ?

מתווה מגוחך שגורם לך להיזכר שמאחורי המילה המכובדת לכאורה “נשיא” עומד איש בשר ודם שעד לפני כמה חודשים היה בסך הכל עוד פוליטיקאי, ואם להגיד את האמת, גם לא מהמוצלחים שבהם.

אפשר לתמוך במתווה כי בתיאוריה הוא אמור להיות דרך לרדת מהעץ ולמנוע מלחמת אזרחים, אבל בכל הקשור למהות - צחוק מעבודה.

טענת היסוד של הימין, שהשמאל והשופטים מצביעים יחד ולכן המצב הקיים בועדה לבחירת שופטים לא מאוזן - אינה נפתרת. יש שלוש דרכים לפתור אותה:

1. שהקואליציה תמנה את מי שהיא רוצה
  2. שיהיה לכל אחד מבין קואליציה ואופוזיציה וטו
  3. שיהיה לכל אחד מבין קואליציה, אופוזיציה ושופטים וטו

כשהדרך הראשונה (ובמידה פחותה גם הדרך השנייה) נתפסת על ידי אנשים מסוימים כ “לא דמוקרטית”.
בהצעה של הרצוג, ותחת ההנחה של הימין שהשמאל והשופטים מצביעים יחד, מתקבל שכאשר השמאל בשלטון הוא יכול למנות את מי שהוא רוצה בלי לשאול את הימין, וכאשר הימין בשלטון, יש לשמאל וטו על מינויים.

כשהרצוג הציג את העקרונות שלו בנאומו הראשון בנושא הרפורמה, אמרתי שהמתווה שלו היה 90% כמו ההצעה של לוין ו-10% כמו המצב הקיים. מה שהוא הציג היום זה 90% כמו המצב הקיים ו-10% כמו ההצעה של לוין.

קודם כל, משתתף בצערך.
הלוואי ויחלים במהרה ורק בריאות!
הדיון לא בורח לשום מקום.

איזו הפגנה לא פוגעת באיש?
כשרופאים שובתים הם מונעים טיפול רפואי (כמובן שרק טיפול לא דחוף).
כנ״ל לגבי אחיות.
מורים עוצרים את בית הספר ליום, שבוע, ואפילו פעם אחת לחודש. (אגב עם כל הקללות, דווקא הסתדרות המורים היא זו שלא שובתת, ארגון המורים הוא זה ששבת).
פעם אחת כשחזרתי מחול, חיכיתי 4 שעות למזוודה שלי בגלל שביתה של עובדי נתבג.
לא מזמן המרצים הבכירים באוניברסיטאות איימו בשביתה, ואף התחילו בה וסטודנטים רבים נאלצו לגשת ליותר מבחנים ולא קיבלו ציונים או מענה לשאלות ובקשות.

ככה כל ארגון אי פעם שבת. זה הרעיון של שביתה, אחרת איפה הכוח של האנשים? ברור שהלוואי שלא יהיו שביתות, אך יש להן סיבה. זו הדרך של אנשים להגיד שהחלטה שקבעו בשבילם לא מקובלת עליהם.

זוהי החלטה מדינית, וזכותה של המדינה לעשות כך, אך במה ההחלטה הזו של הארגון הענק שנקרא מדינת ישראל שונה מהחלטה של ארגון קטן יותר שפוגעת בעובדים שלה?
למה אם עסק יחליט שמהיום כל העסק עובד בצורה שונה אז זה בסדר שהעובדים ישבתו ויאיימו בלא להגיע לעבודה אך אם מדינה מחליטה כך זה לא?

אפילו להפך אם נחשוב על כך, עבודה אפשר להחליף. לא טוב לך כמורה, אתה יכול ללמוד טייס. לא טוב לך כמתכנת, אתה יכול ללמוד רפואה. אם לא טוב לי במדינה שמעבירה חוק שפוגע בי, מה אני יכול לעשות? האם אני וכל משפחתי וכל חבריי יכולים לעבור לגור עכשיו בארה״ב בצורה חוקית?

מאוד התחברתי למה שכתבת בהודעות קודמות, שצריך להתחשב במקום המגורים. באמת שמבחינתי בכיף שיחליטו שלכותל יכולים להכנס לפי חוקי לבוש נוקשים יותר אך שבתל אביב תהיה תחבורה ציבורית בשבת וחתונות אזרחיות.
הבעיה היא שזה לא הדדי ואין שום דיבור על הדדיות של החוקים במדינה. מציעים פה מצב שערים דתיות יהנו מחיים לפי אמונתם, וערים חילוניות יסבלו מחיים מנוגדים לאמונתם.
שים בצד את העניין הכלכלי, אני ואנשים רבים נאלץ לקבל חוקים וגעים בהם, שהופכים חלק מאיתנו לאזרחים סוג ב׳. שמגבילים אותי לאורח חיים דתי גם במקום שלא משפיע על אף דתי.

אני מאוד תומך בגישת ה״חיה ותן לחיות״.
הבעיה היא שכרגע הרפורמה תתן פתח לחוקק חוקים שיפגעו בדיוק בגישה הזו.
זה גם לא איזה חשש סתמי כמו שמנסים להציג פה, המפלגות שבשלטון אומרות שזוהי מטרתן! מהחוק של הכותל ועד התחבורה הציבורית בשבת ואיסור החתונות האזרחיות. המטרה שלהם היא כפיית חוקי הדת גם על החילונים. הם לא מתביישים בכך!
בגלל זה אני בתור חילוני מפחד. מפחד ממתן כוח נוסף לממשלה.
כל זה כשאנחנו שמים בצד את הפגיעה הכלכלית בכל האוכלוסיה העובדת במדינה.

תתאר לך מצב הפוך בו יהיה רוב בשלטון שירצו לחוקק חוקים שאוסרים על היהודים לעסוק בדתם. שאוסרים חבישת כיפה, שמוציאים את תעודות הכשרות מחוץ לחוק ולא יודע מה.
האם אתה חושב שהציבור הדתי לא היה מתקומם?

אז פה הבעיה שלי.
כשמבקשים מהפוליטיקאים לנסח חוקים שישמרו על הציבור החילונים הם מסרבים אך מבקשים לסמוך עליהם.
איך אני אמור לסמוך על אדם שאומר שהוא מעוניין לפגוע בי ולא מוכן לגבות את ההבטחה שלו באמצעות חוקים?

אני מקווה שהצלחתי להעביר בצורה קצת רגועה יותר את החשש שלי מהרפורמה.

שמתי בצד את כל הדיונים של ביבי, הלמס, רמיסת הדמוקרטיה ומה לא. רק רוצה להעביר את החשש שלי בתור חילוני במדינת ישראל במידה שהקואליציה תוכל להעביר איזה חוק שהיא תרצה.

מתווה הנשיא המוצע הוא בעיקר פספוס היסטרי ואכזבה אדירה. זאת הייתה פחות או יותר התקווה האחרונה להציב סולם ארוך ויציב כדי לאפשר לשני הצדדים לרדת מהעץ בזהירות ובלי להיפצע יותר מידיי בדרך (הארוכה) למטה, ובמקום זה קיבלנו שרפרף-מדרגה מעליב, ש"מאפשר" התרסקות מפוארת בלבד.

כאמור - אכזבה אדירה, ואני לא רואה כל-כך עוד תקווה באופק.

רק אני לא ראיתי שום רמז למישהו שמחפש סולם?

גלעד קריב וענת מאור מנסים בועדת החוקה להסביר שישראל נכנסת למהלך הזה בגרעון דמוקרטי מלכתחילה כי אין שני בתים, ואין חוקה, ואין הפרדה בין דת למדינה, ואין מדינות שמחלישות את הקפיטל, ואין ואין ואין אבל בועדה אין קשב.

מתוה הנשיא זה זיוני שכל והמתוה של אלבשן ושות’ זה זיוני שכל. הדבר האמיתי שנתניהו רוצה זה שיסירו ממנו את איום המשפט מבלי שהוא ישלם מחיר. תנו לו את זה ואף אחד לא ידבר יותר על רוטמן ולוין.

המדהים הוא שמרוב דיבורים על מתוה וצדדים לא מדברים על מהות.

בקיצור ואני רציני. איזה חבל שמרים פרץ הנפלאה לא נבחרה להיות הנשיאה. איזה פיספוס…

מה שמדהים שהפמיניסטיות בפוליטיקה כולל שלי יחימוביץ בזמנו, תמכו בהרצוג (גבר אשכנזי) על פניה וביבי מלך המזרח לא כפה על הליכוד לבחור בה ובכך סלל לבחירה של עסקן העבודה האפור הזה לנשיאות.

חבל.

ממש פספוס מטורף. אין לי ספק גם שהרצוג לא דמיין לרגע שמישהו יילך על המתווה הזה, כנראה שלא הצליחו להגיע להסכמות בחדרי חדרים והוא העדיף פשוט להציע מתווה שיגרום לו להיזכר כמי שנלחם על הדמוקרטיה ולא כמי שוויתר עליה.

בפועל, יצא אפס. אם היה מציע פשרה אמיתית אולי עוד היה מצליח לייצר איזשהו מומנטום שהיה פותח פתח, גם אם לא היו הסכמות על המתווה לפני הפרסום. בסוף הוא יצא בסך הכל עוד אלמנט של המתאבדים בשמאל הפוליטי הישראלי שבשם חוסר הפשרנות המצטדק שלהם כבר שנים מוביל את המדינה אל תהום הקיצוניות.

למה אסור לתת לגנרלים חשיבות מיוחדת במיוחד בארץ

עמוס ידלין טייק 1:

עמוס ידלין טייק 2:

כל הארץ אמרנו?
https://twitter.com/RealNewsIL/status/1636245891332931584

לא ברור לי מדוע המשטרה כה מתנגדת ללשכת גיוס בבני ברק. האם החרדים הם לא חלק ממשלת הימין-מלא-על-מלא-שחור על גבי לבן?

אני סקרן מה הרצוג היה יכול להציע שיהיה מקובל על שני הצדדים להתחלת דיון

בוא נתחיל מאיזשהו סוג של התגברות, ועדה לבחירת שופטים שלא מאפשרת רוב אוטומטי לאופוזיציה + שופטים + אנשים מטעמם, ושינויים שאינם רק סמנטיים ביועצים + סבירות (כאילו לא למדנו שמשחקים סמנטיים זה המגרש הביתי של העליון).

אשכרה כמעט בכל הנקודות שהרפורמה מתייחסת אליהם זה סטטוס קוו או אפילו צעד אחורה (ועדה לבחירת שופטים).

דבר אחד ברור, המחלוקת כל כך גדולה שאם יוצע מתווה שלשני הצדדים יהיה קשה לבלוע אותו - זה המדד האמיתי של פשרה.

ברגע שצד אחד בלע את המתווה בשקיקה כולל אחד הנחשב בעיניי רבים לקיצוני (יאיר גולן) וצד אחד ממש מתנגד לכמעט כל סעיף, מתווה פשרה זה לא.

ואיך הקצין יבגני - בוז’י עשה אתמול השקה למלחמת האזרחים.

לא תהיה מלחמת אזרחים. הכנסת תעביר את החקיקה. בג"ץ יקבע שזה לא חוקי (מקיא בפה) וכל ראשי מערכת הביטחון יכריזו שהם מקשיבים לבג"ץ ולא לממשלה. יוכרז מצב חירום. ואז הימין כהרגלו, ישב בבית ויגרבץ בביצים (מה שהוא עושה עכשיו) . יהיו בחירות פיקטיביות ואז יחוקקו חוקים כמו “חוק הנאשם” ויותר גרועים מזה וההפיכה תושלם.

אהוד ברק אומר את זה כמעט בפה מלא.

נ.ב מה שכן , יהודה יפרח פירסם ואני מאמין לו. היה לנשיא הזדמנות היסטורית להציג פשרה הוגנת שהקואליציה הסכימה עם רובה. פשרה מכובדת לשתי הצדדים. אבל הוא תקע לימין סכין בגב, ובחר באופציה שאיך רביב דרוקר, אמר בצד שיתן לו את האופציה להתמודד לראשות מפלגת העבודה…

חבל שלא כרגיל שמר על זכות השתיקה, זה היה טוב בשבילו בחקירות העמותות של ברק והיה טוב לו גם היום.