פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

לא חושב שישתינו על הימין כל כך חזק והוא לא יעשה כלום.

חשוב לזכור שהרבה מהשוטרים + מג"ב + קרבי הם חבר’ה ימניים על מלא. יהיה מוזר לי לראות הפיכה כל כך קריטית בניהול השמאל.

אבל מה אני מבין…

קיצור מתי גנץ נכנס לקואליציה במקום סמוטריץ’ כדי למנוע מלחמת אזרחים?

באופן כללי - זה יהיה נחמד אם מישהו בכל האירוע הזה יפסיק לעשות את כל הטעויות האפשריות. @Shusaku כתב אחרי הנאום הקודם, בצדק, שבוז׳י הבנאדם האחראי שנשאר פה, ועכשיו גם זה לא נכון. ביבי עם הטיסות לחו״ל וחוסר המוכנות לתת איזשהו מסר מאחד (מבין את המניעה להתייחס ישירות), חברי האופוזיציה שעושים תחרות ׳מי יתן דימוי יותר בנאלי לנאצים׳, רוטמן ולוין עם ראש קשה…

אגב, הצעד הזה של בוז׳י קצת מצדיק אותם באיזשהו מקום, אם עבורם זו באמת איזושהי טקטיקת מו״מ חסרת אחראיות. הפיספוס פה הוא עצום, לא יודע מה היו המניעים של בוז׳י אבל הוא בעט בדלי, בין אם בכוונה ובין אם לא.

לא חשוב באיזה צד אתם ברפורמה הזו, כולנו נסכים שזה קרינג’י ועלוב ברמות. הרבה יותר עלוב מפילטר ה"גם אני אתחסן".
האם האנשים החשובים (וחושבים!) האלה הם NPCs שאוהבים לאמץ כל טרנד מפגר שלוגמי לטה מלאי חשיבות עצמית מפליצים כל כמה חודשים?

ואי ואי, השקיעו בתלבושת. ואי תראו את הפרצופים הנחושים והרציניים. יא אללה הםן אשכרה חושבותים שהםן עושותים משהו חשוב.

יאללה תנוחו.

מה שמצחיק שבכפרים הערבים יש באמת “סיפורה של שיפחה” בהשגחת בג"ץ …

דרך אגב מירב מיכאלי מגיעה עם תחפושת של “סיפורה של שיפחה” מישהו צריך להזכיר לה מאיפה התינוק שלה הגיע…

אני חושש שבחסות ממשלת ימין מלא מלא או כמו שהיא אמורה הייתה להקרא: ממשלת חשוכים מלא מלא, כבר יש מי שאומר שנשים לא צריכות השכלה אלא לשבת בבית ולגדל ילדים.

אז אולי פונדקאות נראית בעיניך כלהיות שפחה, אבל האחייניות שלך בטוח יעריכו יותר מהמחשבה הזו את המחשבה שירשו להן להמשיך ללמוד, ירשו להן להגיע להשכלה גבוהה, שהן יקבלו שיוויון הזדמנויות בעבודה ושהן יקבלו שיוויון שכר תמורת אותה התפוקה באותה רמת מקצועיות.

אבל אל תדאג, רק נחליף את הרכב שופטי בית המשפט העליון וכל העוולות שיש במדינה יתקנו את עצמן, גם אם הממשלה תעביר חוקים אנטי חילוניים. ברור, לא? הרי אם בג"ץ לא יוכל לבטל חוקים אנטי חילוניים, הרי כולנו נרוויח מהקדוש ברוך הוא שידאג לעניינינו. לא?

כן. הכי חכם זה להטפל לאישה שעברה הליך פונדקאות בשביל להביא תינוק לעולם, ולהתעלם מכוונותיהם של מי שרוצים להפוך את הנשים שלנו לאזרחיות סוג ב’. הם הרי ימין מלא מלא. הכי טוב שיש.

מי אומר את זה? אתה רומז לחרדים? כי אתה לא בעניינים בכלל.

אצל החרדים הבנות על סטרואידים. מנהלות את העולם, עובדות, מביאות ילדים מתוך אידיאל, מנהלות בית, עושות הכל. שדות משחת.

או שאתה מדבר על בנות חילוניות, שם באמת אין לי מושג מי האינטרס שלו שהן לא יעבדו ורק יגדלו ילדים בבית.

אני חושב שיש בעיות מוסריות מאוד כבדות ללכת לשלם לנשים עניות ברחבי העולם ואז לקחת מהם את הילד. זה לא קשור לרפורמה.

דרך אגב בזמנו גם מירב מכאלי הסכימה איתי.

אבל יוסי תתעודד, עוד כמה שבועות הצבא יתערב הרפורמה תבוטל ואתה תשמח לאידנו. זה שקוף.

“התרומה הגדולה ביותר של נשים למדינה היא שהן יינשאו ויגדלו משפחה”.

הוא מצחיק לפחות, הדמון שציירת לעצמך וצבעת בצבעי הקואליציה?
בחייאת יוסי, אפילו אם נזרום עם ההנחה (הלא נכונה, ככל הנראה) שהחרדים רוצים שהנשים שלהם יהיו אזרחיות סוג ב’ - לא החרדים, ובוודאי בוודאי לא הליכוד, יחוקקו אי פעם משהו שיגרום לנשים שלנו החילונים להיות אזרחיות סוג ב’. אני לא יודע מאיפה הבאת את זה, אם אתה באמת מאמין בזה או סתם הקצנת בתיאור של חוסר החיבה שלך של הממשלה, אבל זה פשוט מופרך לחלוטין.

תוך כדי תגובה אני רואה אולי מאיפה הבאת את זה - מציטוט של אבי מעוז. נו בסדר. גם היה כבר סרסור במיל’ בקואליציה קודמת של ביבי ולצערם של הליברלים כולם* זנות עדיין אינה חוקית בישראל. ראינו כבר שההשפעה של אבי מעוז הייתה כל כך חזקה שהוא הספיק להתפטר מהממשלה מרוב השפעה.

*לא כולם, זה האמת נושא במחלוקת פנים ליברלית.

חבל שצריך להגיע לשם, אבל אני באמת מקווה שהצבא לא ייתן ללווין להפוך את ישראל לדיקטטורה.
בינתיים כל אחד ואחד מכם שאמר שהמדינה לא הולכת לכיוון הזה לא נתן נימוקים למה הוא חושב שלא לשם הם מכוונים או שמשהו אחרי הרפורמה עלאק ימשיך לשמור על ישראל כמדינה יהודית פלורליסטית (בניגוד ליהודית על פי תפיסת האורטודוקסים) דמוקרטית.

ולא, לא משנה מה יהיו תוצאות התהליך העוצמתי הזה שמתרחש פה בחודשים האחרונים באין עוצר, אני לא אהיה שמח. לא לאיד ולא בכלל. עצוב שממשלת החשוכים שבחרתם בה מביאה אותנו לכזה מצב קיצון.

אם תעצור רגע לחשוב, תבין שאתה לא מתמודד פה על מו"מ מול הטרור. אתה מתמודד על הבית של כולנו. בדגש על כולם. 64 מנדטים זה עניין זמני. בבחירות הבאות זה יכול להתהפך. זה כבר התהפך מספיק בעבר. לא הורסים את הבית על יושביו, אבל זה לא משהו שהממשלה הנקמנית והמשונה הזו מבינה בכלל.

אני רק רוצה להזכיר שמעוז התפטר מההמשלה בגלל שהוא אמר בעצמו “חוסר השפעה” אבל בוא לא נפריע עם העובדות.

לא משנה כמה תחזור על זה. מי שהביא אותנו למצב הזה. זה בית משפט עליון (ברק החל עם זה) שחשב שהוא זה שצריך למשול במקום הכנסת …

אני הבאתי לפה את רוטמן מביא דוגמה את אסתר חיות בזמנו שבאמת חשבה שזה תפקיד של בית משפט לקבוע מה גודל הקיצבאות שהממשלה תחלק. אין דוגמה לכזה בית משפט בשום מדינה דמוקרטית אחרת.

אני עדיין מוכן לפשרה , אבל כל “פשרה” שתאפשר לשופטים להמשיך לבחור את עצמם זה בדיחה.

דרך אגב , אני כעסתי על ביבי בעבר . אבל אם הוא יכניס את גנץ לממשלה זה אולי יהיה רע מבחינת המדינה אבל אני ישקר אם אני יגיד שאני לא יבין אותו. אי אפשר לגעת בבג"ץ .

אז מעוז התפטר מהממשלה (ידעתי את זה חברים גם ללא עזרתכם). וואו, רווח לי. עכשי הוא רק ימשיך להפיץ את הדעות החשוכות שלו מהכנסת.

דוקא יש לו שם הרבה חברים שחושבים כמוהו.

לא יודע איפה אתה חי, אני חי במדינה שבה רוצים הפרדה בין נשים לגברים בתחבורה הציבורית, בחופים, אפילו במעיינות שבשמורות הטבע. וזה שוב ושוב עולה בכנסת ומנסים להביא את זה לחקיקה.

בחיי שאתם נאיבים. כן, הדתיים יאפשרו לנו להמשיך באורח חיים חילוני ויסכימו לשמור על הסטטוס קוו גם אם יהיה להם את הכוח לדרוס. לא היו לנו בכלל סימנים שזה ילך לכיוונים אחרים איתם. חחח. באמת חחח.

אני באמת מתקשה להבין מאיפה אתה רואה את חזון החילוניות שלך הולך לאבדון. בחיי שאתה לא מכיר חרדים. כלום, נאדה. אתה מדבר בעיקר מבורות כלפיהם כולל כל ההזויים כדוגמת אבי מעוז שבחרת להתפס עליו כמייצג איזה ציבור כלשהו.

כל החרדיות עובדות, כל הבנות אצל חובשי הכיפות עובדות, רוב מוחלט מהחופים (הטובים ביותר, מנסיון אישי) הם מעורבים כל ימות השנה, ובגדול ממש האיום שלך על החילוניות הוא פתטי. לא שס ולא אגודת ישראל רוצים להפוך את המדינה לדתית, מקסימום להגן על עצמם.

יתירה מזו, אעז לומר שהמדינה רק הולכת ונהיית חילונית יותר. הצעירים של הימניים כבר מעניין אותם פחות הדת, והמסורת לאט לאט נשכחת ונשארת רק אצל האולטרה שמרנים.

להחזיר בתשובה?? מאיפה נפלת עלינו אללה יוסטור.

האדם שאשם במצב הוא הנאשם, מדוע?בגלל שהוא שונא ישראל שמוכן להקריב את המדינה רק בשביל לשמור על הכיסא שלו.
אבל תמשיכו לספר לעצמכם כל מינה שקרים שהחרדים הם “ימנים או ציונים”, אבל הם ימשיכו לחיות על חשבון משלם המיסים ולהשתמט מצה"ל.
תמשיכו לספר לעצמכם שבן גביר יביא ביטחון, אבל הבנאדם משקשק מלהגיע לזירת הפיגוע בתל אביב.
תמשיכו לספר לעצמכם שסמוטריץ’ הוא אוהב ישראל, כאשר הבנאדם מוכן להרוס את המדינה רק בשביל כמה נערי גבעות.

הסטוסטס קוו נשבר כבר מזמן, אתם רוצים לדעת בידי מי?בידי החרדים.
הם המציאו את “חוק המרכול”, “חוק החמץ”, כעת הוא דורשים שלא יגייסו חרדים ורוצים תקציבי ענק למוסדות שמתנגדים ללמד ליבה.

רוצים לנחש מה הולך לקרות עכשיו?
עכשיו המדינה הולכת לרוץ בכל הכח על הפרדת דת ממדינה, עדיף מאוחר מאשר אף פעם לא.

אבל היי, תמשיכו לעצום עיינים כיוון שאנחנו(כל אחד שאינו תומך בגוש המשיחי)הפסקנו.
הדוגמא הכי טוב?
ההפגנה בבני ברק שהייתה אתמול והיום.

אנחנו והילדים שלנו לא בשר תותחים.

אני עושה הבדלה בין הציבור למנהיגים.

אולי הציבור החרדי לא חושש מהציבור החילוני ולא חושב על מיסיונריות כל היום וכל הלילה, אבל מנהיגי הציבור החרדי שוב ושוב מבקשים לעצור את עבודות הרכבת הקלה בשבת.

לעתים אני שואל את עצמי האם זה רק עניין של הון פוליטי קל - בבחינת כסף שמונח על הריצפה, רק להרים ולקחת. הרי העבודות לא ייפסקו בשבתות כי את המכונות אי אפשר להפסיק לפרק הזמן הזה, והרי החרדים יודעים ומבינים את זה, אבל את ההון הפוליטי הם ימשיכו להשיג ע"י הבקשה להפסיק את העבודות והפיצוי שיקבלו עבור הסירוב להיענות לבקשתם.

אבל אני זוכר… זוכר שכאשר היה אפשר אז מנעו עבודות בשבת וחסמו כבישים בשביל להעביר משאיות תובלה עם חומרי תשתיות ענקיים באמצע השבוע.

אתה מתמם דן, כאילו שאין פה הדרת נשים במרחב בהציבורי. וכאילו שלא תהיה פה הדרת ערבים בהמשך.

הנה דבר שקרה לי אתמול.
עמדתי ליד צומת שהייתה דיי עמוסה. עצר בכניסה לצומת נהג מונית להוריד נוסעת. האם עצר במקום טוב? לא. אבל כל האיזור היה עמוס ושם הוא היה יכול לעצור. אגב, מדובר בכניסה לתחנת רכבת. על כל פנים, הוא לא חסם את הכביש כולו אלא רק את הנתיב הימני אבל רצה המקרה ואוטובוס ניסה להכנס אל הצומת באופן שדרושים היו לו שני הנתיבים להשלים את הסיבוב והוא לא היה יכול לעשות את זה. אז הוא צפצף. עד פה הכל רגיל. בנתיב הנגדי גם היה אוטובוס שרצה לפנות לכיוון שהאוטובוס הראשון לא פינה. הוא היה חסר סבלנות וגם הוא - צפצף.

אלא שהנהג באוטובוס שממול לא הסתפק בצפצופים, אלא התחיל לגדף את נהג המונית “ערבי מסריח” “אל תבוא לפה” וכן הלאה גידופים מעוררי שאט נפש והדגשה שוב ושוב על עניין ה"ערבי" ושאין לו מקום פה.

חמותי שהייתה שם איתי אומרת לי: “מה זה?” מזועזעת…
כל מה שיכולתי להגיד לה זה שהמנהיגים שלנו משדרים את האוירה הזו בכל מקום, ואין פלא שנהג אוטובוס מרשה לעצמו להתנהג ככה.
היא אומרת לי: יש לו אנשים באוטובוס, למה הוא צורח ככה?
לא הייתה לי תשובה…

ההנהגה של המדינה הזו מובילה אותנו לאבדון. אפס תרבות, אפס סובלנות. רק להתנגח בקולות רמים יותר ויותר. וזה מחלחל למטה.

לא כולנו משכילים ולא כולנו קיבלנו חינוך מיטיב לסובלנות.
אבל מה? בואו נמשיך לעצום עיניים ונתעלם מכל הסימנים המקדימים.

נשבע שישבתי בהלם ובחשש כשאדלשטיין לא הסכים לקיים את החוק ולבחור יו"ר כנסת חדש, גם כשבג"ץ הורו לו לעשות את זה.
אז… באותה פעם לא קפצתם ואמרתם “הרוב קובע”. נתתם לזה לעבור בשקט כשנציגי העם בחרו לעבור על החוק בפרצוף של כולנו.

והנה אנחנו פה - כמעט שנתיים אחרי.
ולא לומדים…

אתה מכיר חרדים מפוליטיקה. מצרחות של גפני שהוא עושה בכנסת ואח"כ סוגר דילים בינו לבין כל החברים מהכנסת כולל כולם, ערבים, שמאלנים, ימנים, מי לא? הכל שם הצגה על הראש שלנו האזרחים. מזמן כבר לא דואגים לך או לי.

אני מכיר חרדים כי אני גדל בתוכם. כי אני כזה. בגדול, מה שאתה אומר זה חרטא בריבוע, החרדים נהנים מהקידמה, שואפים אליה, ולגמרי נהנים מזה. כן, אולי זו לא הקידמה לפיה אתה חי, אצל החרדים מאוד מקובלת ההפרדה וכך גם הנשים מרצון (מנסיון, הבנות שאהידיות יותר של הדברים האלו) מעוניינות בזה. באיזו רמה הפרדה? תלוי מקומות קיצוניים או לא. בכל המקומות בהם אני נסעתי באוטובוסים בכל רחבי ירושלים בנות יושבות יחד עם גברים באוטובוסים, אבל אתה הרי יודע שאנחנו רוצים הפרדה, למשול בנשים, להרביע אותם ולנצל את יכולת הפריון שלהם… זה הקטע, אתה מדבר מידע ברמת טלוויזיה וגפני. חבל לי עליך, אבל שמדברים על תקשורת שדוחפת לזה - אתה הראיה החיה.

אין לי איך להושיע אותך. מדבר עם חברים חרדים ואף אחד לא מדמיין רבע מהרס החילוניות שאתה וחבר הליצנים מהטלוויזיה מנבא.

אתה מדבר איתי על סובלנות. וואלה, כל התומכים של ביבי ערסים רעים, מקללים, צופרים, רוצחים, וכל מחנה השמאל הוא אדיב, מחונך לסובלנות, לעזרה לזולת, להיטיב, להכיל אחד את השני, מלח הארץ.

ואתה מדבר על סובלנות, ועל ביבי ועל יתר הבולשיט. בוא נתחיל מזה שמי אמר לך שאותו נהג חסר תרבות הוא לא ממחנה השמאל? ישר קטלגת אותו… הלאה, נעבור לזה שאין לך קצה של מושג כמה מושרש אצל החרדים ארגוני החסד לכל אדם, אני יודע כי דוד שלי מתנדב קבוע ביד אליעזר (תמיכה במזון ותרופות לנזקקים וחולים) ובדרכי מרים (מערך היסעים לחולי סרטן) ואני רואה מאות אנשים חרדים חשוכים לתפיסתך המסייעים לכל אדם באשר הוא עם טונות של סובלנות כלפי האחר. סובלנות אמרתי? כן! אותם אנשים חולים קשי יום צועקים עליך כשאחרת בשתי דקות להסיע אותפ לכימו… אבא שלי גבאי בבית הכנסת, אין לך בכלל מושג כמה כספים עוברים אצלו מתן בסתר ע"י יהודים שלא רוצים בכלל שידעו שהם נתנו את הכסף… וזה לא מיעוט בכלל.

הלאה, ערבים אמרת. לא יודע עם איזה ערבים אריסטוקרטים אתה נפגש (דברת על זה, ראשי צוות ובוס ערביים שיש לך), אבל אני (מתוקף תפקידי) נפגש עם הערבים - פשוטי העם, האלו שגרים בחורים נוראים ומגיעים לעבוד בשיפוץ, אני נתקל בערבים מואדי ג’וז כשאני עושה פחחות לרכב והערבי הסופר נחמד מציע לי נרגילה יחד איתו (האלו של הערבים על יבש, שממסטל אחרי שתי שאכטות), שתי הסבתות שלי קנו תאנים וזיתים מערביות שבאו לבכות אצלם שהבעלים שלהם מכים אותן… וסבתא הייתה מעודדת אותן ונותנת להן ממתקים וטיפ קטן.

אבל אתה יוסי, אתה מטיף לי על סובלנות. על אהבה לזולת. אתה שמתייחס לחרדים כמו גידול סרטני ומוסת בדיוק באותה הסתה לשנאת היהודים שעוברים הערבים בחינוך ביהודה ושומרון, ובדיוק באותה הסתה שמקבלים נוער הגבעות כנגד ערבים.

את הבדק בית תתחיל אצלך. אני אוהב את אחי באשר הם, איך שהם. אני מאז ומעולם הסתדרתי עם ערבים כפי שסבתותי חינכוני (אגב, שתיהן אשכנזיות 200% שידעו ערבית). עם ערסים, עם שמאלנים, עם כל אדם באשר הוא אדם. וכמו שכתוב ‘חביב אדם שנברא בצלם’

כל פעם כשאני נתקל בויכוחים כאלו בין שני צדדים שונים, אני נדהים כמה ליברליזם קלאסי אמיתי הוא כל-כך בקלות הפיתרון האלגנטי של הכל. ואז אחרי שהחיוך עולה לי לפנים אני נתקף בעצב רב כשאני נזכר שזו אידיאולוגיה שנתמכת בערך על ידי שניים וחצי אנשים.

באסה. ממה שאני מבין היו זמנים לפני כ-150 שנה שזו אשכרה הייתה האידיאולוגיה השלטת ובמובנים רבים היא האחראית לכינון הדמוקרטיות והעולם המערבי כפי שאנחנו מכירים אותו. איך זנחו את האידיאולוגיה הזו, השד יודע.

הבעיה היא שהצד ה’שמאלי’ חושב שאנחנו נכנסים למהלך הזה ממצב של גירעון דמוקרטי ועודף כוח של הרשות המבצעת והצד ה’ימני’ חושב שאנחנו נכנסים למהלך הזה ממצב של גירעון ימני ועודף כוח של הרשות השופטת.

אני מוכן להסכים (וזה חסר תקדים) ששני הצדדים צודקים. אני מוכן שמצד אחד הרשות השופטת תהיה יותר מאוזנת כדי שלא נוכל תמיד לנבא מראש את עמדתה וכדי שהצד הימני לא יקיים צנזורה עצמית מחשש לביטול חוקים.

אני מבין (מה ששנה שעברה לא הייתי מסכים) שאולי יש צורך בפסקת התגברות (עם רוב ענק מבחינתי - רוב חוצה קואליציה), אני מבין שצריך יותר איזון ויותר הסכמות בבחירת שופטים וכמובן למסד את מעמדם של חוקי יסוד או של חוקה.

מצד שני אם ‘מתקנים’ את הרשות השופטת מבלי ‘לתקן’ את הרשות המבצעת יוצרים פה רשות אחת ששולטת בשתי הרשויות האחרות באופן מוחלט. אף ‘שמאלני’ לא יכול להסכים לדבר כזה.

רוצים להחליש את השופטת? תפדלו רק בואו שנייה נמסד חוקה כדי שהכנסת שנשלטת ע"י הממשלה לא תוכל לעשות מה שבא לה. רוצים להחליש את השופטת? יאללה אבל בואו קודם נפריד בין המבצעת למחוקקת.

ליאור אחלה הודעה רק שהיא לא סותרת בשום דבר את מה שאורי כתב. אין ספק בכלל שיש צורך למסד את החוקה (או חוקי היסוד, לא כזה משנה) לצד הרפורמה הנדרשת במערכת המשפט. הבעיה שלנו עם מתווה הנשיא הוא לא החלק של חוקי היסוד (שאני בגדול די חותם על מה שהציע) אלא על החרפת הבעיה הקיימת בבחירות שופטים והתעלמות מוחלטת מכל נושא פסקת ההתגברות.

בעצם, בא הימין וטען (בצדק) שלרשות השופטת יש יותר מדי כח, השמאל ענה מנגד שזה לא נכון ואם כבר לרשות המבצעת יש יותר מדי כח, והנשיא בא והציע פשרה בה לוקחים כח מהרשות המבצעת ונותנים עוד כח לרשות השופטת. זה לא נקרא פשרה, זה נקרא לקחת צד.

פשרה אמיתית למשל יכלה להציע מתווה בו:

1. יש פסקת התגברות אך היא דורשת רוב משמעותי מעבר לקואלציה.
  2. מינוי שופטים מצריך הסכמה של כל 3 הצדדים.
  3. חוקי יסוד נחקקים באופן מיוחד עם רוב משמעותי מעבר לקואלציה.
  4. בג"צ יכול לפסוק חוקים רגילים (ברוב משמעותי) אך לא חוקי יסוד.

בצורה כזו החששות של 2 הצדדים יענו. זה פשוט לא מה שהרצוג עשה, לא קרוב אפילו. מה שהוא עשה זה מעשה פוליטי די שקוף שפונה למחנה שלו, וזה משהו שכל הפואנטה מאחורי מוסד הנשיא הוא שהוא לא אמור לעשות את זה. במקום להיות הגורם המגשר בין הניצים, הוא רק שפך עוד יותר שמן על המדורה.