פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

דן, תעצור רגע לנשום ותקרא את מה שכתבתי.
תעשה את זה בנחת ותמצא את כל המקומות שבהם אתה משלים מליבך את מה שלא אמרתי.

והנה, אעזור לך קצת.

אתה מבין (כי אתה גם אומר את זה) שבסופו של דבר, גפני, דרעי, גולדקנופף וחבריהם הם אלה שמחוקקים את החוקים וסוגרים את הדילים. שוב ושוב אני אומר שאני מפריד ומבדיל בין ציבור לבין ההנהגה. אולי אני צריך לחדד ולומר בין הציבור ובין ההנהגה הפוליטית?

על כל פנים, כמו שאמרת. הם כבר מזמן לא בעניין של לדאוג לי או לך. ואלו אנשים שמלבים את הקיטוב והקרע בעם. זה בכלל לא משנה שאני ואתה ורוב החרדים עם רוב החילונים יכולים להסתדר יופי.

כבר עשורים שיש תנועות של חרדים וחילונים שעושים מפגשים וקירוב לבבות. אני מבטיח לך שלא מהחרדים אני מפחד, אתם לא אנשים רעים ולא שדים ולא עוכרי ישראל. אבל למפלגות שבהן אתם בוחרים יש היסטוריה רעה והיא לא הולכת להעלם רק כי אתה אדם נאור וסובלני.

למשל נוסף, לרבנות יש כוח שהיא לא מוכנה לוותר עליו, נכון?
אתה למשל - אתה הרי לא תאכל במקום שאין לו הכשר של בד"ץ, אמת? הכשר רבנות הרי לא מספיק עבורכם ואני מקבל את זה. אז למה להשאיר את ההכשר בידיים של הרבנות כשכולנו מבינים שזו בעיקר מסחטת כספים ולא משהו אמיתי להשען עליו? יודע כמה סיפורים שמעתי על מסעדות שמשלמות את הכופר הזה של תעודת כשרות למרות שבכלל לא בודקים שהמקום כשר? על משגיחים שבאים לאסוף את הפרוטקשן הזה ולא עושים את העבודה שהם אמורים לעשות? הרי ממה שאני יודע, משגיח הכשרות אמור לעשות דברים בעצמו - נדמה לי שיש שם ניפוי של קמח ועלים ירוקים וכל מיני כאלה שלא משאירים ליד המקרה והטבח, שמא חס וחלילה יהיו שרצים ותולעים שפוגעים בכשרות.

ושים לב. לפני שתתנפל עלי… לא אמרתי שבשום מקום ההשגחה לא שווה את הנייר שעליה היא חתומה. לא אמרתי שכל המשגיחים הם סחטנים שבאים לגבות פרוטקשן וללכת. אבל יש מספיק סיפורים, ובסוף היום הציבור החרדי לא יאכל במקומות שיש להם רק “הכשר רגיל”.

אז למה לעזאזל הכשרות צריכה להשאר מונופול אצל הרבנות?

אתה יודע שאני אב לשניים ולא נשוי במדינת ישראל? זה עוד מקום שבו אני אוהב את החופש שלי מספיק ולא מוכן לתת את הכוח לרבנות לקבוע לי מה ואיך לעשות. ולא, אין אפשרות להיות נשוי בישראל, גם אם אלו נישואים אזרחיים שהתרחשו מחוץ לישראל, מבלי לעבור ברבנות כשרוצים להתגרש. לא תודה, לא בשבילי.

מצטער דן יקירי, העסקנים הפוליטיים שלכם לא משקפים את הציבור הנהדר שאתם ויש לי את כל הסיבות לחשוש ולפחד מהמהלכים שהם מובילים.

מודה. נקודות ההשקה שהיו לי עם חרדים במהלך השנים (קצת פחות בימים אלה), הפגישו אותי הן עם מיסיונרים מוזרים שחושבים שהתשובה נמצאת אצלם ורק אצלם, והן עם אנשים פתוחים ומלאי סובלנות שעזרו לי להתגבר על המרחק ולהכיר ציבור נפלא שחושב מאוד דומה לאיך שאני חושב, רק מתלבש קצת אחרת.

רגע רגע, מה בעצם אמרתי?

לא הזכרתי שום מחנה, אני עצמי ימני, מהשמאל הצבוע אני נזהר עוד מימיי בתיכון כשראיתי איך הם מדברים על “לאהוב את האחר” אבל בעצם מה שהם מתכוונים זה “האחר כשהוא רחוק מאיתנו ואנחנו לא רואים אותו”. הרי בוא, רוב הערבים הם ערסים ושמאלנים לא מסתדרים עם ערסים, הם רק יודעים להאמין שהיו רוצים להסתדר עם כולם, אבל הם הכי צבועים שיש.

ולפיד הדרעאק הזה כל כך מחרחר מלחמה, שאין מצב שאיתו כראש אופוזיציה המדינה הזו תצליח לאחות את הקרעים. אני ממש מקווה שבבחירות הבאות לגנץ יהיה הרבה יותר משקל וייקח את ההובלה על מחנה המרכז. באמת מתחיל להצטער שהצבעתי לליברמן ולא לו.

כאמור, מקווה שברור שעניתי על זה הרגע. גם המנהיגים והמנהיגות של השמאל גורמים לי להקיא בפה עם הצביעות שלהם. אבל אם להודות, הדבר הכי מצחיק/עצוב זה ריב הצ’ילבות של רגב ומיכאלי. לקרוא את מה שקורה במשרד התחבורה בגלל השנאה שלהן אחת לשניה ולבכות ולצחוק בו זמנית.

אבל רגע, רוצה לחזור לנקודה סופר קריטית בעיניי:

יושב מחנה שלם של חברי כנסת שהרגע שוב לא הצליחו להשיג רוב, אלא שהפעם הקרקע נשמטת להם מתחת לרגליים כי איזשהו רוב של אנשים שפויים מחליטים להוציא את המדינה מהטירוף והסחרור של מערכת בחירות אחת אחרי השניה, ומחליט שלא בא לו לקיים חוקים.

מה זאת אומרת “הפסדנו בבחירות?” מי אתם שתחליטו דבר כזה?..
ובא יו"ר הכנסת ומסרב לפנות את מקומו בהליך חוקי שקורה בכל כנסת של אחרי בחירות, ובסוף גם מתפטר מתפקידו כי הוא לא מוכן לקיים את החוק.

זה תקין בעיניך?
יותר מהשאלה אם זה תקין, לאן אתה חושב שזה מוביל את הציבור שרואה שנבחריו מצפצפים על החוק?
ממשלות הימין האחרונות מעודדות אנרכיה בהתנהגות שלהן. זה לא רק אדלשטיין, זה גם גילה גמליאל שמפירה סגר ומדביקה אנשים בקורונה ובסוף יוצאת מזה אפילו בלי נזיפה. זה ראש הממשלה שלה שלא מפטר אותה על המקום אחרי המעשה החמור הזה ואפילו לא נוזף בה. ויש עוד…

ולפני שנלך ונאשים את מחנה המרכז שמאל שהם לא פחות גרועים, אני רק אגיד שהם היו בשלטון בקושי שנה וקצת. את רוב החרא שאנחנו אוכלים פה ממשלות הימין בישלו לנו במשך יותר מעשור. כשהמרכז שמאל יהיה בשלטון למספיק זמן בשביל לעשות את הנזק שלו יהיה על מה לדבר (ודיברתי לא פעם על כמה וכמה דברים איומים שעליהם אני לא אסלח לבנט, מקווה שעקבת).

שתהיה לך ולכולנו שבת שלום דן אח יקר.

אני חייב לציין בנושא שתמיד הצחיק אותי מאוד שאני- אתאיסט כופר שגורם לרעידות אדמה תמיד התעקשתי עם ה"משגיחים" שאשכרה יעשו את העבודה שלהם ויבררו אורז ועלים וכו. כי ברגיל הם לרוב היו נכנסים לחנות, לוקחים בקבוק קוקה קולה, מעשנים סיגריה ונעלמים.

כשעברנו לכשרות של צהר בזמנו איבדנו הרבה לקוחות, ושוב אותי לפחות זה קרע מצחוק שאנשים חרדים לא אכלו אצלנו למרות שהמשגיחים של הרבנות לא עשו כלום והמשגיחים של צהר היו באים לעבוד ולהשגיח.

אגב דן @Cockroach_Crazy אני שמעתי דווקא די הרבה תלונות על התחרדות והקצנה של החברה החרדית בשנים האחרונות (בעיקר מחרדים וחרד"שים).
בדיוק הבוקר נתקלתי בסרטון ( נשבע שנתקלתי בו במקרה @Eyal ) של הבת של הרב עובדיה שמנהלת את האקדמיה לחרדים וגם היא טענה את זה.
אוסיף לזה את השנים האחרונות שגרתי בירושלים ואת ההרגשה הקולקטיבית (חילונים מבואסים וחרדים מאושרים) שהעיר מתחרדת בקצב מתגבר.

אתה חושב שזה קטע פרטני או שבאמת יש מצב שהחברה החרדית פנתה להקצנה (כמו כולנו אני חייב לציין) בשנים האחרונות ?

ראיתי שתייגו אותי בת’רד הפוליטיקה ולא הבנתי באיזה הקשר כי מה לי ולזה.

אם זו לא סיבה למה צריך רפורמה, אני לא יודע מה כן.

giphy (16)

טוב יכול להיות יותר גרוע, הייתי מתייג אותך בתרד של הקורונה :slight_smile:

שרשור מעולה (מינוס הניסוח האב"חי כמעט של “אליטה משרתת”) למי שמעוניין לעשות קצת steel manning לתומכי הרפורמה:

https://twitter.com/doron_nehemia/status/1636671127165579270?s=61&t=PrvfKLgdSUDw0QR8R2XcTA

@whykds מתכתב לא מעט עם הדיון שלנו על ליברליזם.

רק רוצה להגיד פה משהו ליוסי להילחם על זכויות אדם זה לא להילחם בשביל אוכלסיות שאתה תומך או אוהב אותם.

אני גם עצבני אש על חרדים. חושב שהם מותחים את החבל ואם המנהיגים שלהם ימשיכו בדרך שהם הולכים עכשיו אז המצב שלהם יהיה הרבה יותר גרוע. אבל להיות לוחם למען זכויות אדם זה קודם כל להילחם שגם אוכלסיות או קבוצות שאתה לא אוהב או תומך יהנו מזכויות אדם.

שאסתר חיות “מעלימה עין” שמוציאים הודעה בעינוים ממתנחל והיא מתעלמת מזה. אז לא היא ולא המוסד שהיא עומדת בו יכולים להקרא “מגיני זכויות האדם” של ישראל.

מוסף הארץ מרמז על המשבר החוקתי שיבוא עלינו.

נו אז אני נכנס לכאן אחרי שכבר עשיתי קופי ללינק לציוץ הזה רק כדי לראות שהקדמת אותי…

@Cockroach_Crazy סליחה שטרם השבתי ומצטרף לאיחולים

טוב מאוד. אח"כ יספרו לנו שהחרדים לא מעוניינים בכפייה דתית על כל המדינה וידרשו שנתחשב ברגשות שלהם כאשר הם משתינים על החילונים

https://twitter.com/lirishavit/status/1636723721204387847

איפה חותמים? מה שטוב בהצעה שלך זה שהיא נותנת את הכוח לכנסת ולא לממשלה. כמובן שגם כאן אפשר לטפס על עצי המספרים או סתם להתווכח מי לא יסכים לחתום על הצעה כזו.

מה שטוב בהצעה שלי זה שהיא באמת ובתמים עונה על הדרישות של שתי הצדדים, כמובן בתנאי שהדרישה של השמאל הישראלי היא לא סתם “להפיל את הממשלה וביבי”.

אפשר היה להתכנס סביב הצעה דומה לזה, והרשה לי להניח שהרצוג גם כיוון לשם וניסה להשיג הסכמות משני הצדדים מאחורי הקלעים, אך נכשל. מנהיגי השמאל ומארגני המחאות לא באמת רוצים פשרה, הם רוצים להמשיך לשלוט כמיעוט ואם אפשר גם להפיל את הממשלה על הדרך.

כשהרצוג הבין את זה, הוא בחר לעשות את המעשה השפל שעשה.

לפי הדיווחים לוין לא מוכן להתפשר על הוועדה למינוי שופטים.

לא לא לא זה כבר ספין… בלי להיכנס בכלל לדיון מי היה מסכים ומי לא, אפשר להתכנס סביב ההצעה שלך כי היא יותר טובה נכונה ומדוייקת מההצעה של הממשלה. בשביל לעשות את מה שנכון וטוב למדינת ישראל לא צריך מנהיגי אופוזיציה ומארגני הפגנות. אין פה שני צדדים. יש צד אחד שניצח ברוב ברור בבחירות ועכשיו עליו לפעול לטובת מדינת ישראל וכלל הציבור. ההצעה שלך מנסה לעשות את זה וההצעה של נתניהו לוין ורוטמן לא מנסה לעשות את זה.

יאללה משה, אני מרים את הכפפה.

תסביר לי איך הרפורמה הולכת לשפר את המצב שלנו בזכויות אדם. כמו שאמרת - של כל האוכלוסיות, ולא רק של אלו החביבות עליי (למה שידוע שאני גזען לא קטן הרי).

גם בנוגע למתנחלים, אשמח להסבר איך הרפורמה תיישר איתם קו בכל מה שלא קשור בשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים. אתה זוכר ששינוי הרכב הוועדה הוא צורך שכולנו מסכימים עליו, אז תמשיך מהנקודה של פסקת ההתבגרות, חוקי יסוד ברוב זעום והערמת קשיים על ביטול חוקים.
שוט.

אני מאוד סקפטי אם אפשר לנהל דיון שישפיע על משהו פה. כולם פה עם דעה מוצקה וחיים בתור תיבת תעודה של דעות וזה כולל אותי. אתם משוכנעים שביבי דיקטטור נורא ואנחנו בדרך לסיפורה של שיפחה הגירסה העיברית. אני משוכנע שאני כבר חי בדיקטטורה שיפוטית וממערכת משפט שכולה נוטה לשמאל.

ההבדל וזה יעצבן אותך, שבניגוד אליך ההרגשה שלי מנומקת בעובדות .

אני לא חושב שהרפורמה מושלמת וכן אני הייתי מגבש פיסקת התגברות עם רוב גדול יותר ובטח לא מחוקק חוקים נוראים כמו החוק של דרעי.

אני לא מוכן לוותר על שתי דברים בעיקר (מהרפורמה הנוכחית).

הדבר הכי חשוב זה כמובן בחירת שופטים. אי אפשר לוותר על זה (אולי אפשר להתפשר כמו שעמית סגל הסביר בסרטון שלו) אבל אי אפשר לתת לשופטים להמשיך לבחור את עצמם ובטח שאסור לתת למצב שהימין תמיד מפסיד בועדה הזו.

הדבר השני זה שאסור לוותר עליו “זה עיקרון הסבירות”.

שופט צריך לפסול חוק רק אם הוא לא חוקי לא אם הוא חושב שזה לא סביר.

ברגע שאתה מתחם את הכח של בג"ץ להתערב בהחלטות ממשלה ושל הכנסת אתה מאפשר לממשלה למשול.

אני ראיתי את זה עם המסתננים שבג"ץ שלושה פעמים בלם את הממשלה. למה כי נשיא או נשיאה של בית משפט העליון תמיד הפלא ופלא סידר שתמיד היו בעתירות נגד הצעדים של הממשלה רוב לשופטי השמאל. מעניין למה.

אמרתי לך אם בג"ץ באמת היה אביר כוחות החופש ומלך זכויות האדם הוא לא היה מתעלם מהפרות של זכויות אדם של המתנחלים באוסלו בהתנתקות ואפילו לא בקורונה. ושחיות מאפשרת לשבכ לענות ולקחת הודעה ממתנחל בעינוים אז תגיד לי איפה לעזאזל זכויות האדם פה? “”

ואתה יודע מה הכי מפחיד אותי? וכתבתי את זה בהודעה הראשונה פה. הם דנים בעתירות של איחוד משפחות מהשטחים. אתה מבין כמה זה מסוכן לתת לרוב שופטים שבוחרים במר"צ להחליט בשביל המדינה אם היא צריכה לתת את זכות השיבה ? בתור איש ימין אתה לא מבין כמה זה מסוכן?

הרפורמה הנוכחית לא מושלמת ולדעתי לא תתקן את מה שצריך לתקן. אחרי מה שהנשיא עשה לצערי אנחנו בדרך למשבר חוקתי שלא נראה פה מאז קום המדינה. והפרחים לבוזי. אידיוט. תמיד היה אידיוט והלואי שזה רק היה קטע של טיפשות ונאיביות מצידו, אבל אני לא בטוח, אני חושד בזדון בגלל השאיפה הפוליטית שלו, כמו שאפילו דרוקר רמז אליו.

משה, מה יקרה אם יתנו את הכוח לקואליציה?
האם המפלגות החרדיות, שבמשך שנים קוראות לחיקוק חוקים של כפיה דתית, יהפכו פתאום למתונות יותר? האם התערבות דתית בחיינו זה לא חלק מהמצע שלהם? האם היום הם מאפשרים תחבורה ציבורית בשבת כי איש איש באמונתו יחיה?
כמובן שלא. לכן אני אישית מאמין להם שהם ינסו לנצל את הכוח החדש כדי לכפות עליי את אורח החיים שלהם.

אז לא, החשש שלנו הוא לא “סיפורה של שפחה חהחהחה”. הוא מנומק והגיוני ביותר.
יש דרך מאוד פשוטה להוציא את כל העוקץ לכל הטיעונים של המתנגדים. להבטיח את שלומם וביטחונם תחת מעטפת של חוק. למה איש לא מוכן לעשות זאת ומעדיפים להשאר בתחום ההבטחות? אולי כי הם יודעים שהם מתכוונים להפר את ההבטחה בשניה הראשונה שיוכלו.

האם אתה היית מוכן לקנות רכש מאדם שלא מוכן לחתום על חוזה בו הוא מבטיח שהרכב תקין? תאר לך שאותו אדם גם ידוע בתור רמאי ונוכל. האם היית קונה את הרכב (במחיר מלא יש לציין) כי הוא נותן לך מילה?

אני לא חושב שיש פה איזשהו צד תמים, הלוואי שיעשו שינוי בבגץ, אבל לא כזה שמכשיר אפליה עצומה כנגדי ונותן לאנשים שרוצים לפגוע בי את הכוח לעשות זאת.

גב, אתה יודע למה החרדים רוצים בכח לעשות חוק חמץ? יש בית חולים לניאדו עם הנהלה חרדית אותה הנהלה רוצה לא להכניס חמץ אליה. לא כפתה את זה על אף אחד. וכל בית חולים בארץ היה יכול לנהל מדיניות עצמאית בקשר להכנסת חמץ כן או לא, מה בג"ץ עשה? דחף את האף הגדול שלו ואז מה החרדים עושים בתגובה? מנסים לחוקק חוק טיפשי נגד זה.

שס ניסתה לחוקק חוק על עונש לנשים שמגיעות בלבוש לא צנוע לכותל. איום ונורא אבל מה קורה כמה ימים אחרי באות פרובקציות ומתפשטות לי בכותל

אתה מזהה פה תהליך מסוים?

ואם בהנהלת איכילוב יחליטו שאסור להכניס אוכל כשר, זה סבבה? אתה תבוא להם עם טוסט והם יעצרו אותך עד שלא תכניס פנימה בייקון.
כמובן שזה נראה לכולנו הזוי שדבר כזה יקרה, אך זה בדיוק מה שקורה פה.
יש קהילה שמנסה לכפות על אחרים כיצד לאכול ולא מבינים איפה הכפיה…
אחר כך מצפים ממני להאמין שהם לא ירצו לכפות עליי כאשר יהיה להם מותר.
למה לעצור שם? אולי להחליט שבחיפה אסור ללבוש צהוב, ובתל אביב אסור לשים כיפה?

לא מסכים לרגע עם הפרובוקציה. אך תזכיר לי כמה פרובוקציות כאלה היו לפני אותה הצעת חוק? (רמז, 0). האם אתה רואה פה קורלציה או שזה מקרי לגמרי?

בהחלט, שאנחנו כבני אדם נעשה דווקא למי שמנסה לכפות עלינו. אז אולי הפתרון הוא להפסיק לכפות זה על זה?

באמת שאם אנשים יתחילו להפסיק לכפות דברים אחד על השני נבין שבתכלס לאנשים חילונים בקושי יש סיבה להגיע לכותל, ובטח שלא בלבוש חושפני באמצע החורף. כמה פעמים הייתי כבר בכותל? 10 פעמים בחיים? (בתור אחד ששירת בשריון הטקסים שלי היו בלטרון).
אם ישימו שלטים שרק יגידו “בבקשה להתלבש בהתאם לאמונות המתפללים” לאיש לא תהיה בעיה. כמו שמכבדים כל מקום אחר כזה.

אתה לא הבנת , אני לא בעד החוק. אני נגד חקיקה גורפת. שבג"ץ מנסה להתערב בשיקולים של בית חולים מקומי הוא יצר תגובת שרשרת. לא היה עדיף להישאר בסטטוס קוו ולא לנסות ולהתערב איפה שלא צריך להתערב?

זה דוגמה.

תסמוך עלי שהיו.

אני כמובן נגד החוק הזה אבל זה דוגמה לפעולה ותגובה.

אבל זו פעולה ותגובה הפוכה! כלומר הכל היה סבבה עד שניסו לייצר כפיה דתית.
דווקא אם יש משהו שאפשר ללמוד מהמקרה הזה הוא לא לייצר כפיה דתית.
לא שאני מצדיק את הפרובוקציה הזו.

ואיסור הכנסת חמץ זוהי אינה חקיקה גורפת?
למה נכנסים לאנשים לצלחת? מספיק עושים את זה עם פרוטקשן הכשרות.

בבית חולים עם הנהלה חרדית…

זה כל העניין הסטטוס קוו בכל הארץ היה נמשך אם בג"ץ לא היה מנסה להערב בבית חולים אחד בארץ … החוק לא טוב אבל יש איזה לקח שאתה פשוט מסרב להבין. מעניין למה.

בכל מקרה קלמן להתחלת השבוע