פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

בלי טיפה אחת של ציניות, אני משוכנע שגם אם חס וחלילה זה היה מגיע לכדי התנקשות בביבי, אז אחרי ההתפוגגות של הזעזוע הקדוש ודמעות התנין הראשוניים - לאט-לאט גורמים מסויימים היו מסבירים לנו למה ‘זה לא אותו דבר’ כמו רצח רבין ; איך לפעמים-לפעמים כדי לעצור דיקטטור ולהציל מדינה שלמה, הדרך היחידה היא לנקוט באמצעים מרחיקי לכת ; ומה היה קורה לו רק מישהו היה עוצר את סטאלין בזמן, וכמה חיים היו ניצלים אז.

נקודות לאופטימיות:

1. הייתי בטוח שלפיד לא ייראה אחריות אלא ימשיך ללבות את האש ויסרב לקריאה להידברות. הייתי גם בטוח שהשביתות לא ייפסקו עד שהשמאל באופן אלים לחלוטין יזרוק את רצון רוב העם אל פח ההיסטוריה. לשמחתי, טעיתי. לפחות כרגע נראה שהתגובה של מנהיגי המחאה (הפוליטית, האזרחית דווקא אכן לא אחראיים) ומנהיגי ההסתדרות כרגע מתנהגים באחריות. זה כמובן עומד על בלימה וכל רגע יכול להתפך בחזרה, אבל נו שוין, אולי ימשיכו להפתיע והדיון יהיה ענייני.

2. הצד הימני הפסיק להיות לפלף ויצא להפגין בהמוניו גם כן. זה היה חשוב מאוד, ואני אשמח לראות את זה ממשיך לקרות כל עוד הצד השני ימשיך בהפגנות שלו. ולו בשביל לאזן את התמונה ולאפשר לפוליטיקאים עץ נח לרדת ממנו לכיוון פשרה מאוזנת באמת.

3. לפיד היחיד שדיבר על זה, ואני עדיין בספק גדול מאוד שזה יקרה, אבל נדמה שהיום אנחנו קרובים טיפ טיפה יותר מאתמול לחלום הרטוב שלי מתחילת הבלאגן, והוא חקיקת חוקה ליברלית שתעשה פה קצת סדר.

4. אוריה חזר.

5. WhitrRM1 (לשעבר WhitrRM ונקווה שלא לעתיד WhitrRM2) הורחק. מודה לחבריי שלא היו עצלנים כמוני.

נקודות לפסימיות:

1. אני עדיין לא בטוח שזה לא תרגיל פוליטי תקשורתי, של 2 הצדדים, שהבינו שאין להם ברירה אלא כלפי חוץ לפחות להיכנס להידברות. קיים תסריט לא רע בכלל שזה יתפוצץ ללא רצון אמיתי של אף צד. באופן פרדוקסלי, ואולי זה רק כישורי המשחק שלו, או יותר סביר כי כרגע הוא בעיקר זה שמרוויח מזה פוליטית, היחיד שאני מאמין לו מכל ההנהגה הפוליטית כרגע הוא בני גנץ.

2. מנהיגי המחאה האזרחית, בשונה מהפוליטיקאים ורוב העם באופן די ברור, ממשיכים להכריז שצריך להמשיך במחאות והאנרכיה עד שביבי נופל/בכלא ועד שהרפורמה תיזרק לפח, ולא מספיק שרק תיעצר להידברות. האנשים הללו מסוכנים למדינה הרבה יותר מלוין ורוטמן בעצמם ומקומם בכלא, וקיים סיכוי לא רע שגם יותר מאשר נסראללה ומוחמד דף. האירוניה מתה שהם מפגינים בשם הדמוקרטיה. אני מאוד מקווה שהם סתם קיצוניים ושהם לא מייצגים ציבור גדול מדי.

3. לאחר שיחות עם חברים בעבודה, מסתבר שהבועה יותר רצינית משחשבתי. יש שם אנשים שממש מאמינים שרוב העם מתנגד לכל רפורמה ושלכן צריך להמשיך עד שהיא תיפסק לחלוטין. הניתוק בהרבה מחוזות קשה משחשבתי, וזו קרקע פורייה להמשך המחלוקת והטענות ומענות המוצדקות לחלוטין של תומכי רפורמה (לא הרפורמה).

4. אוריה עדיין ביביסט, איכשהו. ומחר הוא יעזוב שוב כשיספיק להיות פה מעניין.

5. יש מצב ל-WhitrRM2.

קצת על ההתנתקות:

תוכנית ההתנתקות עלתה ע"י ראש הליכוד אריאל שרון בשנת 2004 בדמות נסיגה חד צדדית מהישובים באיזור הרצועה במטרה להשיג תמיכה אמריקאית במו"מ עם הפלסטינים. תומך נוסף היה בינימין נתניהו

המתנגדים לתוכנית כמו אביגדור ליברמן פוטרו מתפקידיהם. הליכוד היה חלוק בדעתו, יהדות התורה נמנעו כמו גם המפלגות הערביות וש"ס התנגדו. התכנית בתצורה המקורית לא עברה ועברה תיקון. עברה בכנסת למרות שלא עברה משאל עם.

ההתנתקות במהות שלה הייתה שונה. לא היה פה באמת ימין מול שמאל, אלא ממשלת הימין נגד המתנחלים. אץהדבר היחיד שמשותף בין המקרים זה שבשניהם המתנחלים נדפקו ויש פוליטיקאים שעשו מה שבראש שלהם. לא ימין ולא שמאל.

אז וואלה משה, זה לא אותו דבר.

אתה יכול להגיד שזה לא אותו דבר זה לא באמת יהפוך להיות לא אותו דבר חחח

אין קשר למה שאתה כותב למה שאני כותב.

אני לא מדבר אם ההתנתקות היה טוב או רע או מי עשה אותה. אני מדבר על המחאה ואיך יותר נכון המימסד אז דיכא את המחאה. על זה הויכוח אפשר בתור בונוס להכניס גם את אוסלו

תבין שאני מדבר איתך על הכביש באור עקיבא אתה אומר לי זה לא אותו דבר. שאני מדבר איתך על ההתנתקות זה לא אותו דבר. יש איזה דוגמה שכן תהיה אותו דבר?

זה כן אותו דבר. מחאה זה מחאה. אם לכם מותר לחסום את אילון גם לימין מותר. מה שנוי במחלוקת בזה? אתה מרגיש שזה מדכא את זכות ההפגנה שלכם?

דרך אגב אם מדברים על דמוקרטיה. ההתנתקות היתה אומנם חוקית אבל מה שנקרא חוקי אבל פול מסריח.

שרון רימה את המתנחלים ובוחרי הליכוד בבחירות. הפר משאל מתפקדים למרות שהוא הבטיח לקיים אותו ערק למפלגה שלא נבחרה בבחירות וקיים את ההתנתקות בזכות קולות של מפלגות שמאל ולהזכיר כל זה בשביל שמזוז לא יגיש נגדו כתב אישום (דרך אגב זה הצליח לו). אבל עדיין הייתי נגד סרבנות ובתוקף נגד סרבנות אפילו שזה פינוי של מרמה והפרת אמונים.

ושוב אם הימין היה נוקט באותם אמצעי השבתת מדינה וסרבנות כמו של היום אני מנחש שההתנתקות היתה קורסת אבל המדינה היתה גם קורסת יחד עם זה.

תראו את זה, חולק בהפגנת הימין.

יש דברים יותר מסוכנים מסאחים
אבל אין דברים יותר מגעילים מסאחים
:slight_smile:

דיברו פה הרבה על אכיפה בררנית.

ידידה טובה שלי הותקפה היום על ידי לה פמיליה ללא שום התגרות ואחר כך הופצצה במכתזית כשניסתה לברוח משם בעוד שלטענתה המשטרה התירה להם להמשיך להלום באחרים.

רוצה לומר, המשטרה פשוט גרועה בתפקידה.

לא היום פשוט ביבי הקפיא את החקיקה והמשטרה רוצה בנתיים לסגור את הארוע. היום המשטרה תהיה יותר קשוחה.

לא יעזור ההיתממות. שמפקד מחוז ת"א מתחבק עם מפגיני שמאל זה כבר אומר הכל.

הקו האדום שלי היה (מלבד אלימות כמובן) זה סרבנות . אני רוצה להדגיש את זה. שוב תשמעו את הראיון של טכנאי המטוסים שדיבר עם אראל סג"ל אתם באמת מסוגלים ללכת לישון אחרי זה בצורה רגועה בלי להבין שנחצה פה קו אדום?

אתם חושבים שתחליפו את השלטון אז מילת הקסם ז.ל.א.ד יעבוד כמו תרופת פלא? זה נקודת ההנחה שלכם?. בגלל היה צריך לפטר את גלנט וביום הראשון שהוא התחיל לגמגם היה צריך לפטר אותו. דרך אגב, אני באמת מקווה שהוא לא יחזור לממשלה ולא היה יותר בימין. צריך להקיא אותו.

יעידו כל אוהדי הכדורגל הישראלי בקהל.

בתחרות המגזר הסאחי בישראל מגיעים כעת לקו הגמר הציונות הדתית וההייטקיסטים. הראשונים לבושים במכנסי ב וחולצות סוף מסלול דהויות עליהן כתובה בדיחה (פרטית, לא נבין כי לא היינו במסע). ההיטקיסטים מדוגמים בחליפת רכיבת אופניים שמועכת את הביצים פלוס קסדה במחיר מינימום של אלפיים שקל ומדברים ביניהם אנגלית.

בהמשך הערב נדווח מי הגיע ראשון

כתבתי את כל זה כדי להדגיש כמה שאנחנו צדדים שונים לגמרי בדיון פה ועדיין בשניה כנראה שנגיע לרפורמה שתספק את שנינו.
הנקודה היא שכל המאבק הזה הוא בגלל שימוש ציני בעיני ברפורמה הזו.
עכשיו נבחן האם גם לפיד וגנץ עשו בה שימוש ציני.

ברור לי, רק רציתי שלא נכנע פה להתרסה של בן גביר עם ה״טייסים מול גולנצ׳יקים״. כי זה רחוק מלהיות המצב. זה טייסים וגולנצ׳יקים מול טייסים וגולנצ׳יקים. מה שבטוח הוא שבן גביר הוא לא זה ולא זה.

אי אפשר להגיד גם שזה לא אותו דבר וגם שעדיין בהחלט יש הבדל ביחס?

לא, שוב אם מותר למתנגדי הרפורמה לחסום את איילון אז מותר לימין לחסום את אור עקיבא ואם לקבוצת טיסים מותר לסרב להגיע למילואים גם למילואמנקים של גולני מותר להודיע שהיא מסרבת לפנות ישובים או לא להגיע למילואים בזמן שממשלת שמאל מנהלת מדיניות שמאל.

אתה מבין מה אני כותב?

אני יודע שבשביל שהמדינה תעבור את המשבר הזה לטווח ארוך הימין צריך להחליט שהוא מפנה את הלחי השניה ובולע את הרוק נגדו. כי אין סיכוי לקיום של הממלכה הזעירה שלנו במזרח התיכון אם כל צד עושה מה שבזין שלו.

דרך אגב סתם מסקרנות, מה קשה כל כך להגיד “אני נגד סרבנות בכל מחיר אבל גם מתנגד לרפורמה הנוכחית כמעט בכל מחיר” זה שאלה שאני שואל ברצינות. בלי כך ולמה ותירוצים ושתו לי ובכו לי . למה אי אפשר להיות נגד סרבנות וגם נגד הרפורמה. מה הבעיה פה? אייזנקוט אם כל כמה שאני לא מחבב אותו היה לו את האומץ לגנות סרבנות. אני מצדיע לו על זה. כך צריך להיות מנהיג ציבור.

אני חושב שפה המחלוקת, אני מדבר פה על דעתי כמובן.

אסור בתכלית האיסור לחסום, רק שלמשטרה לא הייתה יכולת לפנות את המפגינים, רבים מדי על מעטים מדי. אני חושב שהם הראו כבר שבכל הזדמנות שהם באמת יכלו הם מנעו את החסימה.

המשטרה גרועה בתפקידה. ראינו אירוע מתרים ממש טוב לזה השומר חומות.
הפגנות הימין הקודמות היו “דלות מדי” והיה למשטרה קל לפזר אותן באלימות. בעיניי, ואתה רשאי לא להסכים איתי(פעם אחרונה שאני כותב על זה, כדי שלא סתם נתחפר כל אחד בעמדתו, מבטיח) ה"אכיפה הבררנית" נובעת אך ורק מחוסר יכולת אופרטיבית ולא מאפליה כזו או אחרת.

באמת . אני הייתי נוכח בהפגנה כזו בקניון אילון בעבודה שלי . נכון שהמשטרה נכה וחרא אבל היא פשוט לא רצתה לפנות. די להיתמם חבר. מספיק. זה לא צירוף מקרים שעכשיו למשל היא יותר קשוחה עם המפגינים. אתה באמת לא מבין למה?

שהמשטרה רוצה לפנות חרדים בירושלים היא יודעת לעשות את זה טוב מאוד. תשאל את החרדים.

אני הבנתי שזה לגטימי לחסום כבישים . זה קרב אבוד מבחינתי לכן לא זו הבעיה שלי. למה בהפגנת ימין באור עקיבא הם ישר מפנים ולא מאפשרים להם לחסום את הכביש אבל בת"א כן. באותו יום. השוטרים באור עקיבא הם “סופרמנים”?

אין לכם אפשרות באמת להסביר את זה. בגלל זה כל ההתחמקויות שלכם. “משטרה חלשה”

שואל ברצינות, כי אני לא יודע על איזו הפגנה אתה מדבר.

כמה הפגינו באור עקיבא?

נניח בהפגנת הימין בירושלים היו חוסמים צמתים, אתה חושב שהמשטרה הייתה נאבקת ברבבות האנשים? לי ברור שלא.

שמתי ציוץ למעלה. זה לא קשור לכמות המפגינים הם פשוט לא איפשרו להם. אני ראיתי במו עיני איך הם מאפשרים לחסום כביש פה ברמת גן. תאמין לי שזה לא קשור למשטרה נכה או משהו כזה. חוץ מלצעוק להם "יאלללה תחסמו את הכביש הם עשו הכל בשביל לעזור להם…

שוב תשאל את החרדים. תופתע שכן. הם לפחות מנסים…

גם בהפגנות החרדים, לא מדובר באותן כמויות.

בכל אופן, אני מקבל את דעתך ומבין שכנראה לא נסכים על זה, אז אחסוך לך את התגובה הנוספת.

אנסה לשים לב להבא ולראות אולי אני זה שטועה פה.

כך לא נגיע להסכמה . אתה תמיד תגיד זה לא אותם כמויות. מה שאני ראיתי במו עיני פה ברמת גן הספיק לי להבין שהשוטרים הם לא נגד המפגינים הם עוזרים למפגינים. חלק מהם. לפחות עד היום. תשים לב שפתאום עכשיו אני שומע שהם מנסים למנוע חסימת כבישים. לא מסקרן אותך למה? וזה באמת צירוף מקרים שזה מגיע אחרי הודעת העצירה של ביבי? שואל ברצינות.

שוב בעיה שלי זה כבר לא עם החסימה כי כולם חוסמים כבישים . הבעיה זה אפליה.

כן, כשממשלת שמאל תקדם הפיכה משפטית שמאלנית אני אקבל הפגנות סרבנות של מילואימניקים ימניים, ומחאות. אני בטוח לא אוהב אותן, אך לא אצעק שהם נגד המדינה

לא קשה בכלל, חשבתי שאפילו כתבתי את זה.
אני נגד סרבנות, אבל אני גם נגד הפיכה דיקטטורית, בטח כשהיא קורית מכל הסיבות הלא נכונות ושנינו מסכימים שלתקן את בג״ץ הוא רק הגל עליו הם רכבו.
ככה זה בחיים, כמוצא אחרון אתה תהיו מוכן לעשות ולתמוך בדברים שלרוב תתנגד להם. אני בטוח שגם הטייסים נגד סרבנות, אך כמוצא אחרון הם בחרו בדרך הזו.
אז כן, אני נגד סרבנות באופן כללי, אבל במצב הזה אני תומך בה.

תקרא לזה צביעות אם תרצה, אבל בסוף כולנו נהיה מוכנים לפעול באמצעים קיצוניים יותר בסיטואציות קיצוניות יותר.