פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

אתה מוזמן להפנות אותי לחלק אליו אתה מתכוון בבקשה.

סעיף 15 ג’ ו-ד’

הויכוח הזה מזכיר לי את הקריאה על דיוני בית משפט עליון האמריקני בזמן העבדות. בית המשפט היה אמון על שמירת החוקה, אבל בלוליינות לוגית מופרכת לחלוטין נתן למדינות את העצמאות לקבוע מה זה “אדם” ומה זה “רכוש” (שני זכויות שמוקנות בחוקה) מה שגרם לחוסר קוהרנטיות לוגי ופילוסופי שלא ייאמן.

מבחינה עקרונית אני מסכים עם דוד, בית המשפט לא אמור לפסוק על כזה דבר. מצד שני ליאור צודק, זה בסמכותו של בית משפט מעצם העובדה שליברמן מקשיב לבית המשפט. הסמכות בפועל נקבעת לפי מי שהמשטרה מקשיבה לו. אחרי כל החוקים והמוסרים והרעיונות. מי שקובע זה האגרוף בשטח. ולבית המשפט העליון יש את האגרוף לצערי

למה לצערך בני? האינטרס שלך בתור האדם הקטן זה שתהיה לך כתובת ששומרת עליך מפני עריצותו של הרוב. הרי אף אחד לא היה רוצה שר ביטחון עם כוח בלתי מוגבל נכון? אף אחד לא היה רוצה ממשלה שרומסת זכויות פרט נכון?

כל הדיון הזה אתם מבכים על חוסר יכולת למשול כשמה שעומד על הפרק הוא בעיקר סתירות פנימיות שהרשות המבצעת מנסה להתעלם מקיומן. האם הייתם רוצים שהכנסת תחוקק בקלות חוקים שסותרים חוקי יסוד אחרים?

כולם כל היום כל כך מודאגים מהאקטיביזם השיפוטי ולא שמים לב שהממשלה אכלה את הכנסת? שאין יותר רשות מחוקקת חופשיה?

העריצות היא תמיד אותה עריצות. השאלה היא אם זה עריצות של הרוב או של המיעוט. גם הרוב מורכב מהאזרח הקטן.

הסיבה שיש סתירות פנימיות היא החירות שאהרון ברק לקח על עצמו את הזכות לפרש חוקים בצורה כל כך רחבה שכל הזמן נוצרו לפתע סתירות שהמחוקק לא חלם עליהן, כי הוא לא חלם שכך יקראו את החוק שלא נדבר על נתינת מעמד חוקתי לחוקים מסויימים, שזה היה לא פחות חוצפה שאין כדוגמתה. האקטיביזם השיפוטי הוא אחד מהתהליכים הכי לא דמוקרטים שקרו, וחוץ מלכפות דעה של אנשים מסויימים (שלא קשורים בשום צורה ל"אזרח הקטן") אין בה שום דבר. הטרגדיה כאן שבגלל המהלכים האלו זה הצד הימני התעורר ומנסה להילחם בבית המשפט בגלל זה. אם יום אחד הם ינצחו, אתה תהיה בצד הבוכה, בגלל שהם ירשו מפלצת שנוצרה על ידי אנשים כמוך. וזה יהיה דבר רע מאוד אגב. לא פחות, ואולי יותר ממה שקורה עכשו.

לא לראות את הדרדרות הדמוקרטיה (בחלק מהאספקטים) זה מבחינתי עיוורון לא פחות גדול מאשר לחשוב שמחר בבוקר נשב עם הפלסטינאים והכל יסתדר לו.
בית המשפט הפך לשומר הסף, והוא מנקודת מבטו עושה צעדים כאלה בין השאר כי המטרה מקדשת עבורו את האמצעים. עכשיו שני הצדדים קצת נלחמים אחד בשני, אולם אל לנו להסיט את הפוקוס מהאשמים האמיתיים במצב שהם הפוליטיקאים.

אני חושב שההחלטה של שר הביטחון היתה לא ראויה מכיוון שהשיקולים שלו לא היו ביטחוניים, אבל השאלה היא האם זה בכלל הגיוני לתת לבג"ץ להכתיב מדיניות ובמידה וכן אז למה צריך ראש ממשלה? שיתכבדו השופטים להחליט על גורלנו לפי ראות עיניהם - בעניין הפלסטינים, בעניין המסתננים ובכל עניין שהוא.

האם הרשויות השופטות במדינות דמוקרטיות אחרות מנוהלות על ידי נציגי ציבור שכלל אינם נבחרים על ידי הציבור?

ההחלטה של ליברמן לא היתה מקצועית וגם לא דמוקרטית. ראש מפלגה של 5 מנדטים ניצל את כוחו כשר בשביל להעביר החלטה פוליטית. ואל תספרו לי שבגלל שהצבעתי ימין כלשהו ליברמן מייצג אותי.

בני אני חושב שהסיבה שיש סתירות פנימיות היא לא כי אהרן ברק חיפש אותן (נו באמת!) אלא כי הימין בתוך תוכו פנימה לא חונך על דמוקרטיה ולא ממש מאמין בה בשלמותה אלא רק בחלקים ממנה. אתה חייב להפנים שדמוקרטיה היא הרבה יותר משלטון הרוב.

אוריה למשל באנגליה אני חושב. אבל גם בישראל השופטים לא ממנים את עצמם. זה עוד ספין של הימין. ראית אגב את התכנית של עובדה שעסקה בנושא? הם מראים שם מה קורה שנותנים לפוליטיקאים לבחור. אחת אשכרה מחפשת שופטים תימנים כי היא תימניה.

אתמול בחגיגות העצמאות, הקרינו את טקס הכרזת העצמאות בשדרות רוטשילד בבית דיזנגוף. בגירסה מודרנית שלה אני חייב להודות שזה ריגש אותי נורא.

המזל הגדול של המדינה שבן גוריון היה בהנהגה. איזה מנהיג.

ליאור: אני מבטיח ללמוד את הנושא יותר לעומק, יש מצב ששכנעת אותי. אצפה בתוכנית ההיא בעובדה

חג שמח משה וחג שמח לכל מי שבפורום :israel: :slight_smile: :blue_heart:
הויכוחים כאן לפעמים מתלהטים, אבל חשוב לי לציין שאני שמח שכל מי שפה נמצא פה בלי קשר לדעותיו הפוליטיות (אהמ ליאור אהמ). אני מקווה שמי שכאן בפורום ונמצא מעבר לים יחזור יום אחד לפה (לגבי @Smer2017 איבדתי תקווה והוא נמצא במדינה הכי טובה ביקום כולו, אבל אולי @Aragones). וכמובן גם @sari.23.11

חג עצמאות שמח אח יקר לך ולכולם בישראל.
אני מקווה לחזור בקרוב ולנסות לדבר פייס טו פייס עם ליאור כדי להבין “למה? אבל בחיית למה?!?”

סליחה על האוף טופיק, אבל אוריה הזכיר תושבי חו"ל וזכור לי שיש כאן תושב איטליה אחד לפחות. מי הוא אוכל הפיצות? אני צריך קצת עזרה לקיץ :blush:

Aragones השמע קול?

טוב זה כבר מצחיק, מירי רגב הזמינה את מרגרט תאצר למשואות.

ההתנהגות של אדלשטיין זאת עוד סיבה לבטל את מוסד הנשיאות.

אבל הוא יו״ר הכנסת ולא הנשיא.

מה פספסתי?

חג עצמאות שמח, אוריה וכולם כאן.

משה, מרגרט תאצ׳ר הייתה במשחק של יונייטד אמש ופספסה את טקס המשואות. לא נורא, אולי בשנה הבאה (אולי גם החבר שלה, רייגן, יהיה זמין).

עוד לא פיספסת. הוא רק רוצה להיות נשייא, אבל זה כבר משפיע עליו.

אוהדת יונייטד? אכזבה עמוקה מורגשת אצלי… טוב לא כל אחד מושלם ,יכל להיות גרוע יותר, יכלה לאהוד את ריאל :wink: