פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

כרגיל, האמת באמצע. הפלסטינאים עושים המון כדי לא לעזור לעצמם, בזמן שאנחנו ממסגרים את הסיטואציה כדי להמשיך להציב עובדות בשטח ולהתעצם.

אז אתה מעדיף שנעזוב הכל וניתן להם להתעצם ולחזור לקרב כשלכולם יש נשק?
אמנם אנחנו לא עושים מספיק בכדי לעצור את הסיטואציה, אך גם העזתים בכלל לא עוזרים לעצמם וההפך, הם מחבלים לעצמם.

לא עקבתי אחרי הג’ירו ד’איטליה אבל למדתי ממנו שני דברים:

המרוץ היה אירוע עצום של חילול שבת המוני בחסות ממשלת ישראל, בשידור חי לעולם כולו. לא שמענו ציוץ מחברי הכנסת החרדים (ודאי לא מהבית היהודי). אני לא טוען שהשבת לא חשובה להם, אלא שהשבת אינה עניין עקרוני עבורם, איזה “יהרג ובל יעבור” שחייבים לשלוף איומי הפלת ממשלה עבורו. מפילים כשרוצים, בלי קשר הכרחי לשבת. עובדה. ואם בשביל רוכבי אופניים זרים אפשר לגלות סובלנות, קל וחומר לאזרחי ישראל שמעוניינים בתחבורה ציבורית, לא?

מסלול המרוץ עבר בירושלים, אבל אך ורק במערב העיר. אין שום סיכוי שמארגניו היו מסכימים לעבור במזרח בירתנו המאוחדת לנצח נצחים. לא שמענו ציוץ מקיצוני הליכוד (ודאי לא מהבית היהודי). אני לא טוען שמזרח העיר לא חשובה להם, אלא שהפגנת השליטה הישראלית במקום אינה עניין עקרוני, שחייבים לשלוף איומים בחקיקת חוק שיאסור כניסה לישראל על ספורטאי שלא יסכים לרכב על אופניו שם. מחוקקים כשרוצים, בלי קשר הכרחי לעניין. עובדה. ואם בשביל רוכבי אופניים זרים אפשר לגלות סובלנות, קל וחומר לאזרחי ישראל שמעוניינים להביע את עמדתם החד משמעית באשר לבלתי חוקיותה של שליטה על בני אדם ללא אזרוחם.

הנה כי כן, במרוץ אחד שולבו שני נושאים שלכאורה אין כיום בפוליטיקה הישראלית עקרוניים מהם, ולמעשה שניהם אינם יותר ממבנים מפוארים וחלולים. כי כולם יודעים שמדינת ישראל מחללת שבת, כל שבת, גם בעניינים שאינם פיקוח נפש, ותמשיך לעשות כן. וכולם יודעים שהכיבוש אינו חוקי ואינו מוכר על ידי אף מדינה בעולם, וכך ימשיך להיות. הצעקות ה"עקרוניות" במקרים אלה הם לא יותר מדיווש פדלים של אופני אימון, ללא כל השפעה על המציאות. כך יש להתייחס אליהן.

https://www.facebook.com/tomer.persico/posts/10155636462784065

אני חושב שבמציאות שהיינו שותפים ביצירתה אין אופציה פשוט “לעזוב הכל”… ישראל צריכה לקחת אחריות ולהבין שיש לה אחריות (גם אם לא בלעדית) לקטסטרופה בעזה ושירי חי במטרה להרוג אל עבר אנשים שפוגעים בגדר ממתכת זה רע מאוד.

אבל איפשהו אחרי חמישים שנות כיבוש ישראל כבר לא עסוקה בשאלות של מוסר… המוסר הוא ממנה והלאה. הדרך של ישראל ושל ישראלים לנקות את עצמם היא לטעון לאי מוסריות האחר. כאילו שזה מסיר מאיתנו אחריות…

אה צודק לנו יש נשק וגרעין ואנחנו משתמשים בזה אז אנחנו צריכים לתת גם לאוייבים שלנו את אותם תנאים. אנחנו גם משתמשים בנשק כל יום בשביל להרוג ולפגוע בשביל שהערבים יעופו מפה כבר. אנחנו לא רוצים שלום ולא הצענו שום דבר וגם לא עשינו שום צעד בשביל זה.

מה דעתכם על הפיסגה בסינגפור?

מצד אחד, הושג הסכם היסטורי של שלום ופירוז מגרעין. מצד שני, טראמפ “מלבין” את המשטר הכי אכזרי וחסר רחמים שיש בעולם היום בלי לקבל ערבויות אמיתיות ושעון זמנים בקשר לפירוז.

אם ההסכם יעבוד, טראמפ יכנס להיסטוריה כבר עכשיו בתור מי שהביא שלום אמיתי לקוריאינים אבל אם ההסכם ייכשל טראמפ יכנס להיסטוריה בתור מי "שהכשיר " את אחד המשטרים היותר איומים בהיסטוריה האנושית.

מה דעתכם?

אני חושב שהלקח הכי חשוב שטראמפ מלמד את מנהיגי העולם בהווה ובעתיד זה שיש להם יד הרבה יותר חופשית לעשות הרבה יותר אם רק תהיה להם יותר תעוזה ופחות התעסקות במה יגידו. מצד שני אולי לעולם עדיפים מנהיגים פחדנים ששוקלים כל דבר עשר פעמים ובסוף מחליטים שלא להחליט.

נראה לי שנוכל לשפוט את המהלך הזה רק במרחק של כמה שנים קדימה.

בהקשר הישראלי לפחות - זהו עוד צעד שמבודד את איראן. תגידו מה שתרצו על טראמפ, בחלומות הורודים ביותר שלנו לא יכולנו לבקש נשיא אמריקני כזה.

@Smer2017 אני מקפיץ אותך שוב. האם לדעתך טראמפ משתמש באיומי הטרייד וור כאמצעי להורדת המכסים?
שאלה נוספת - האם הNAFTA לא אמור אמור היה ליצור איזור סחר חופשי? במידה וכן מדוע יש מכסי מגן מצד הקנדים על החלב שלהם?

מה דעתכם על ציד המכשפות שנעשה לאחרונה לסייעות והגננות? פתאום כל הפעלת כח ולו הקטנה ביותר עם ילדים הופכת ל"התעללות". מצחיק או עצוב אבל עוד יבוא יום שבו להגיד לילד “לא” תהיה התעללות פושעת.

הכי מגוחך זה שכולם מדברים פתאום אחרי המקרה המצער של הריגת הילדה על הצורך בהגברת הפיקוח. אף לא אחד מסוגל להסביר כיצד פיקוח היה מונע את המקרה הזה.

או הרצון שיהיו מצלמות 24/7 שהורים יכולים לצפות בילד שלהם תמיד.
ממש מינימום האח הגדול.
שלא תבינו לא נכון, צריך מצלמות, אך מצלמות יכולות לברר מה קרה בדיעבד ולגרום לחשש מצד גננות שמכננות לפשוע (לא באמת) אבל שום גננת לא צריכה להיות כל הזמן תחת מצלמות לרווחת ההורים.
הורים היום נהיו לחוצים מידי. כל כחול שיש לילד הם מיד חושבים שעשו לו משהו, אלה ילדים וילדים נופלים, הייתי נלחץ הרבה יותר מילד שלא נופל אף פעם

תגיד דוד, מה אתה יודע על כל המוסדות האלה? על הגני ילדים? יש לך קצת ידע, מישהי שעובדת בתור גננת שככה סיפרה לך קצת? אתה חושב שהכל סבבה שם?

אין לי ידע על כל הגנים “האלה”, יש לי ארוסה שעובדת כבר שנים כסייעת בגן אחד שיכול לשקף או לא. אצלה לפחות היא לא הייתה עדה לשום התעללות.

אבל כשאני קורה על מקרי “אלימות” שמשכו ילד ביד, תסלח לי…

אז גם חברה שלי עובדת בתחום היא משלבת ילדים על הספקטרום (אני אחד מהם) ומה שהיא מספרת זה שוק אחד גדול מבחינת הפיקוח. העיריות לא יודעות את מי הן מעסיקות, איזה הכשרה יש להן, מה הרקע, כלום. המטפלת הזאת כבר עשתה משהו דומה בעבר אם אני לא טועה, איך איפשרו לה לחזור לטפל בילדים שוב?

צריך לפקח על זה יותר טוב, אין על זה עוררין. גם זה נהיה מחלה, משלמים להם חרא של כסף ומעדיפים להעסיק בזול.

ואיך פיקוח יפתור את הדברים האלה?

ועכשיו הורים כדי לפתור את הבעיה יהיו מוכנים לשלם יותר?
הורים יתלוננו עד מחר, הם רוצים להעסיק אנשים מנוסים יותר ושהפיקוח יגדל מבלי להוציא עוד שקל

הורים מוציאים בסביבות 3000 לחודש על גן פרטי… יותר מזה? הבעיה היא לא כסף. הבעיה היא שיש יותר מידיי ילדים במדינת ישראל כי המדינה מעודדת ילודה אבל לא מעודדת גידול וחינוך. הבעיה היא שהורים רושמים את הילדים שלהם לגנים שאלוהים ישמור. והגנים בפיקוח אגב ממש לא יותר טובים. ממליץ לכל מי שיש לו דקה פנויה להיכנס לאיזה ויצו או נעמת ולשאול את עצמו אם שם הוא היה מרגיש בטוח לשים את הילד שלו. כמו עם ביבי הציבור פה התרגל לחשוב שחרא זה זהב.

כמה מ-3000 השקלים האלה הולכים על מנגנונים בירוקרטיים, תקנים של משרד החינוך וכו’? כלומר - למה השכר של גננות הוא לא גבוה בכלל למרות הסכומים האלה?

איך היית רוצה לראות את המדינה מעודדת גידול וחינוך?

בגן פרטי שזה המקום בו משלמים 3000 לחודש אין פיקוח בכלל, אין שום מנגנון בירוקרטי ותקנים.

הייתי רוצה שהמדינה תפסיק לממן הבאת תינוקות לעולם. שתפסיק את קצבאות הילדים ושתפסיק לחלק מענקים.
אחר כך הייתי רוצה שיהיה בחוק כתוב כמה מבוגרים (ואיזה סוג של מבוגרים) חייבים שיהיו על איקס ילדים והגבלה של כמה ילדים בכל מסגרת.

למשל כיתות א-ג עד 22 ילדים בכיתה. מבוגר על כל 11 ילדים.
גן חובה - עד 20 ילדים. מבוגר על כל 10.
טרום חובה - עד 20 ילדים מבוגר על כל 8 ילדים.
טרום טרום - עד 15 ילדים מבוגר על כל 8 וכן הלאה…

חופשות לידה צריכות להיות לפחות עד גיל שנה במימון מלא.

אני יכול להמשיך אבל נראה לי שהנקודה ברורה

לא ממש, כי אתה מציע לקצץ קצבאות מסויימות (שאני מסכים שצריך לקצץ) ומצד שני להוסיף קצבה אחרת ולהוסיף תקנים שיגרמו לעליית מחירים. אני באמת לא מכיר את השוק הזה, מישהו יודע להגיד אם אכן אין רגולציה כלל ואם זה המצב על מה הולך כל הכסף? אני לא חושב שבעלי גנים פרטיים הם מיליונרים.

אלא אם החטאתי את הנקודה שלך והגנים הפרטיים הם בסדר, פשוט מאד יקרים.

בגנים הפרטיים המוכרים יש פיקוח מזערי ובבלתי מוכרים אין בכלל. הכסף הולך על משכורות מבנה ותפעול הגן. בעלי גן הם לא מיליונרים. זה לא שוק שיש בו הרבה כסף, לכן איכות האנשים נמוכה וכך גם המשכורות.

הגנים הפרטיים לפעמים טובים יותר לפעמחם טובים פחות. אבל הם אכן מאוד יקרים. קח בחשבון שעד גיל 3 אין ממש אופציות חוץ מפרטי… אלא אם התמזל מזלך ואתה גר ליד איזה ויצו מגעיל או נעמת דוחה… ואז זה מסוסבסד בתנאי שאין לך משכורת בערך.

החינוך בארץ לא מותאם. מצד אחד אין חופשות לידה ויקר לחיות אז חייבים ששני ההורים יעבדו ומצד שני במדינה לא מספקת שום שירותי חינוך בסיסיין.