פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

אם איזה משוגע יחליט מחר לירות בראש הממשלה אז קודם כל אני מאוד מאוד מאוד אתפלא ואחר כך יתבקש גם חשבון נפש. בינתיים לא נתקלתי באמירות קיצוניות או בעידוד אלימות וכשיש איזה בודד שמנסה מיד משתיקים אותו ומבהירים לו שלא.

לעצרת בה נרצח רבין אמא שלי התחננה שלא אסע. הייתה תחושה של אסון בדרך. אלה לא היו יחידים ואין בכלל מה להשוות בין ההסתה של אז למאבק של היום. פשוט אין.

כן זה יותר גרוע מלהקים ממשלה עם יאיר לפיד והאחים המוסלמים אחרי שהבטחת וחתמת על מסמך בשידור ישיר שבחיים לא תקים ממשלה איתם ולא תמליך את יאיר לפיד לראש ממשלה (שאתה מגיע לאולפן של ערוץ 14 ובאותו זמן יודע שיש לך הבנות כבר עם יאיר לפיד) . זה יותר גרוע . איך באמת אנחנו לא מתבישים.

אבל ביבי “סיבן” גנץ.

דרך אגב אני יודע שלאמת כבר אין מקום פה, אבל ביבי אולי סיבן את גנץ, אבל הוא לא תמים כמו שאורי עושה ממנו, גנץ וכחול לבן הפרו מספיק התחיבות לביבי שכל הזמן הצביעו נגד הקואלציה שלו בזמנו.

מאמינים שזה רק צעד ראשון? מעולה, כשיגיע הצעד הנורא באמת תבצעו את מה שאתם מבצעים עכשיו. מה מונע מכם לעשות את אותו הדבר בדיוק כשיעבור החוק לביטול הדמוקרטיה?

החוק הנוכחי שאמור לעבור מחר יכול להיות חוק טוב או רע (אגב אני מבין שבעקבות שינויים שנעשו בו יש הסכמה רחבה שהוא חוק רע בפני עצמו, אבל זו לא ממש הנקודה), אבל הוא בפני עצמו לא כזה חשוב ששווה להרוג בשבילו מדינה.

אבל כמו שאתה כתבת, אין דיכוטומיה בין דמוקרטיה/לא דמוקרטיה. אין איזה רגע ברור שבו עוברים ממצב למצב. איזה צעד אחד שמגלם את הסכנה. יש איום ממשי של הממשלה הנוכחית והציבור מגיב לאיום.

בסדר, אבל לא מדובר בפונקציה רציפה. יש צעד בדיד ברור שלאחריו באמת יש סכנה. נניח, הועדה לבחירת שופטים, או פסגת ההתגברות, או החוק לביטול הבחירות… לא משנה איך אתה מפרש את זה, תעשה את זה בצעד הרלוונטי.

אני לא חושב שיש בנאדם אחד שבאמת חושב שהסבירות הוא צעד כזה, ולכן הסנקציות נגדו לא לגיטימיות בשום צורה שהיא.

עילת הסבירות במדינה בה מערכת החוקים כל כך לוקה בחסר היא לחלוטין הכרחית בעיניי. שאר העילות מסתמכות לגמרי על חוק מפורש ומה לעשות שבישראל כמעט אף פעם אין חוק מפורש? רוצה לבטל את עילת הסבירות? תחוקק חוקה מקיפה ורצינית. לבטל את עילת הסבירות במצב החוקתי הקיים זה מסוכן מאוד.

אתם יודעים מה מצחיק?
שכל הזמן לועגים לימין על: ‘מה אכפת לו כ"כ מעילת הסבירות? מקום המדינה נפסלו רק 11 חוקים בגלל עילת הסבירות’, או: ‘מה הוא צריך בכלל את חוק ההתגברות? מקום המדינה נפסלו רק 23 חוקים ע"י בג"צ. על זה כל הטררם?’ - ואז מוכנים לשרוף את המדינה, בגלל אותם חוקים ממש.

נכון.
בדיוק כמו שאין מה להשוות בין הצדקת האלימות המשטרתית של אז, להזדעזעות מאמצעי פיזור ההפגנות של היום.
וכמו שאין מה להשוות בין הסכנה והפשע הנורא שבחסימת כבישים של אז, לבין חסימת הכבישים המתורבתת והראויה של היום.
וכמו שאין מה להשוות בין ההחלטות השערורייתיות שהממשלה מקבלת היום, שמשמען המובהק והיחידי הוא קץ הדמוקרטיה, לבין ההחלטות הלגיטימיות שהממשלה קיבלה אז, שמשמען המובהק והיחידי הוא ‘מזרח-תיכון חדש’.
וכמו שאין מה להשוות בין בג"ץ שלא מתערב בטרנספר בכפייה של אזרחים יהודים, אבל לא מאפשר טרנספר של מסתננים לא חוקיים.
וכמו שאין מה להשוות בין הפגיעה בחלק מהאזרחים לטובת ה-greater good (לפי חלק מהדעות) של אז, לבין הפגיעה בחלק מהאזרחים לטובת ה-greater good (לפי חלק מהדעות) של היום.
וכמו שאין מה להשוות בין פסילת מתמודדים קיצוניים לכנסת מימין, לבין אי-פסילת לאומנים פלסטיניים מסכנים שראויים להשמעת קולם המדוכא.
וכמו שאין מה להשוות בין לפיד, מתן כהנא, רובי ריבלין ועוד שטענו שעילת הסבירות היא לא לגיטימית ומנופחת ובית המשפט נטל לידיו כוח שלא בצדק, לבין החוק לצמצום עילת הסבירות של היום שיביא - ניחשתם נכון - לקץ הדמוקרטיה.
וכמו שאין מה להשוות בין הכפייה של בג"ץ לפינוי מאחזים לא חוקיים יהודיים, לבין מתן ארכות לאי-פינוי אל-אחמאר הערבי.
וכמו שאין מה להשוות בין אי התייצבות טייסים למילואים להגנה על המדינה, לבין הפיכה צבאית או אי-סיוע כוחות האוויר ליבשה בלחימה.

זה לא שכל הדברים האלה הם אותו דבר, זה פשוט אנחנו שלא מספיק חכמים כדי להבין את ההבדלים הברורים.

די ליאור. רואים לך את הפוזיציה מראש מגדל השן המנותק של גלי בהרב-מאירה.

כל כך כל כך מסכים, וגם עם ההודעה הראשונה של דוד מלמעלה. נגמרה הקוהרנטיות, אזל הפרגמטיזם. ויותר מהכל - אין טיפ-טיפה של למידה משכרון הכוח היהיר וההרסני של הממשלה שהוביל אותנו לנקודה הזו מלכתחילה.

אני רק רוצה להזכיר לכל חסידי “ההסכמה הרחבה” בפורום שלנו

“האבלים לא הבינו”

השיטה המשפטית שאנחנו עובדים לפיה כעת התחילה בזה שאהרן ברק והסוס הטרויאני שלו בליכוד הרי הוא דן מרידור “עבדו” על החברי כנסת בזמן ממשלת מעבר וללא שום הסכמה רחבה אבל אז לא היה צריך הסכמה רחבה.

הסכם אוסלו והכנסת רב המרצחים הכי גדול מאז היטלר התקבל רק בעזרת שתי “גונבי קולות” מצומת שאחד מהם התברר בתור מרגל איראני וסוכן סמים לא מוצלח במיוחד אז לא היה צריך הסכמה רחבה.

התנתקות . אחד מתרגילי המרמה והבגידה הכי גדולים שהיו פה רק בשביל להציל את אריק שרון מכתב אישום (פרטים רביב דרוקר ועופר שלח בימים שדרוקר היה עיתונאי אמיתי) אחרי שאריק שרון הפר הבטחת בחירות מפורשת הפר את ההבטחה שלו עצמו למלא את סקר בוחרי הליכוד ואחרי שהוא הפסיד במשאל ערק והקים מפלגה חדשה וביצע את ההתנתקות בעזרת קולות של השמאל והערבים. לזה אז לא היה צריך הסכמה רחבה

החזרת שטחים ימים לחיזבאללה סליחה לבנון, לא צריך הסכמה רחבה…

אבל תחזיקו חזק חברים, שינוי מצומצם בעילת הסבירות על פי ההצעה של שופט מכהן בבית משפט עיליון זה צריך הסכמה רחבה ורק אחרי שאדוני הארץ מהשמאל יאשר (מה שבחיים לא יקרה) רק אז אולי אפשר יהיה לבצע איזה תיקון מינורי. כמובן שלזה צריך הסכמה של 75 אחוז מהכנסת!

איזה הסכמה אפשר להגיע עם אופזיציה שנשלטת לחלוטין ע"י בית משפט העליון הנוכחי? זה עבודה בעינים הדרישה הזאת. ומי שמציע את זה יודע את זה מראש. הרי השיחות בבית הנשיא היו מלכודת שהכינו אותה מראש לביבי. על מי אתם חושבים שאתם עובדים?

אז ביבי צריך קוצב לב, שיהיה רק בריאות. העיתוי שנבחר כמובן לא מקרי, שהרי מה שכדאי לו לעשות כרגע זה להיעלם ולא להיות יכול להגיב. אגב הוא ללא ספק ‘התייבש’ לפני שבוע בכינרת.

זה גם יעזור לו שהוא יחפש תירוץ לזה שהוא ירד מהעץ…

די צפוי מתחילים לדבר על פשרה

|בקואליציה טוענים: "השיחות רציניות יותר". גנץ לנתניהו: "תעצור, זו לא כניעה" | שידור יש

מתנגד לאלימות המשטרתית נגד ערבים/אתיופים/מתנחלים. המתנחלים בניגוד למפגינים הסמולנים מחזירים אלימות.

לא רואה בחסימת כבישים פשע נורא. כל עוד לא עושים את זה עם מסמרים או עם שריפת צמיגים.

פינוי התנחלויות הוא לחלוטין לגיטמי מבחינתי. המתנחלים הגיעו לשם וחיו שם כמו גנבים בלילה.

לא היה טרנספר ואם לבוא בטענות לבג"ץ זה על זה שאיפשר ומאפשר למפעל ההתנחלויות לשגשג.

מתנגד לפסילות משני הצדדים.

ובאופן כללי אין לי כוח להמשיך אבל לא רואים לי את הפוזיציה. אתה מבלבל ביני לבינך.

הלוואי והיה אפשר לסמוך על הבחור. אבל כולם יודעים שאם המחאה הייתה מפסיקה לטובת דיאלוג מול גנץ ולפיד אז ביבי היה מנצל את זה ומעביר מה שבא לו. אתם לא באמת טוענים שביבי היה עוצר בשביל דיאלוג ותהליך סדור אחרי שבפעם הקודמת היה צריך אירוע קיצוני כליל גלנט כדי שהוא קצת יזוז מעמדתו, נכון?

הפוליטיקאים של הימין מצהירים על שיטת הסלמי מתחת לכל עץ רענן, לא ברור לי מדוע אתם מבודדים את עילת הסבירות מכל השאר. הסמול לא מטומטם עד כדי כך. אף אחד לא חושב שזה יעצר כאן, שלוש דקות צפייה בערוץ 14 מספיקות כדי להבין את זה.

אני חושב שהימין מופתע וקשה לו לשנות דיסקט. נראה שהוא לא מבין עד הסוף את האירוע. עם דבר אחד אני מסכים - זה יחזור מהצד השני והמצב בקלות יכול להיות עוד הרבה יותר גרוע ממה שהוא עכשיו. מקווה שביום מן הימים נחיה בחברה חופשית ונעריך את האנשים האלה שעכשיו ברחובות.

אני לא מתכחש לשיטת הסלמי. הלואי שזה היה נכון. מהתחלה הטעות הכי קשה של הממשלה זה ללכת גבוה גבוה.

היה צריך מהתחלה להתחיל מלמטה. וזה קודם כל לטפל במשטרה ובפרקליטות ולפתות את שוק התקשורת לחופשי. אחרי זה להתקדם למערכת המשפט.

מערכת המשפט זה צד מכור לטובת השמאל. אין פה בכלל על מה להתוכח.

דרך אגב שמת לב להרכב השופטים בדיון על “עלעק ניגוד ענינים” במשפט של ביבי, דיון שהוא לא צריך להתקיים בכלל כי לבגץ אין שום סמכות לפסול ראש ממשלה, כולו מורכב שופטי שמאל נכון? או שזה צירוף מקרים מדהים.

אז אם אתה לא מתכחש לשיטת הסלמי אתה שומט את הקרקע מהטיעון ‘אתם מוחים רק על עילת הסבירות וזה חוסר יכולת לקבל שינוי הכי קטן’. שמח שהורדו המסיכות.

מסכים שיש לערוך שינויים במערכת המשפט, עדיין מחכה לשמוע האם אתה מסכים שאיילת שקד הפכה מגמה או לא.

תשים לב לזה.

אני מהתחלה לא הייתי “חרמן” על הסבירות, כמו שכתבתי, השופטים פשוט ימצאו דרך לנסח את זה בצורה אחרת וימשיכו להתערב בהחלטות ממשלה. ביבי לא מסוגל להעביר רפורמה אמיתית (אני הפעם גם מתקשה להאשים אותו לאור המרד הגלוי שהשמאל הכריז על המדינה) אז הוא זורק עצם “לבסיס” לצאת לידי חובה.

הממשלה הזו נבחרה קודם כל בשביל לעשות רפורמה במערכת המשפט. אני בחרתי בליכוד בפעם הראשונה מאז הבחירות של 96 רק בגלל זה.

מערכת המשפט בהרכבה הנוכחי לא תסכים לשום שינוי שיעשה בה , אפילו שינוי קטן בכוחה בהתנדבות אלא רק בכפייה עליה. זה המציאות. את דניאל פרידמן הם רדפו לחיים רמון הם שלחו חוקרים לדרום אמריקה ש"יאיימו" על המתלוננת שתתלונן נגדו ומה שהם עשו לחוטר ישי זה כבר מעשה נבלה. והרשימה היא מאוד ארוכה.

איילת שקד ואני ינסה להתאפק ,הצליחה במה שהיא עשתה רק בגלל אפי נווה. (ובזמנו הרבה שנים לפניו היה חוטר ישי שחטף כתבי אישום רק בגלל שהוא לא הסכים בין היתר למנות שופטת כי “אהרן ברק הבטיח לאימא שלה” זה ציטוט שלו לא שלי) כמו ששמת בטח לב לבחירות האחרונות בלשכת עורכי דין הם למדו את הלקח טוב מאוד ויותר לא יחזרו על זה.

שהיה ברור אין לי בעיה עם המחאה שלכם. זכותכם. יש לי בעיה עם השבירה המוחלטת של כל הכלים. סרבנות ניסיונות ברורים לפגוע בכלכלה לשתק את המדינה למרר לי ולכל האזרחים פה את החיים זה הבעיה לא עם המחאה. אני אפילו מקבל חסימת כבישים בצורה מסוימת.

והכי חמור זה מה שעושים לצבא. וזה הסוף של המדינה. והכל זה בשביל “הסבירות”.

אם ביבי מחר מחליט שהוא מבטל את הבחירות מעמיד לדין את האופזיציה אז אני הייתי מסכים עם כל שבירת הכללים כל עוד הוא לא עושה את זה ואין שום סימן שהוא יעשה את זה כל השבירת כללים החסרת תקדים שנעשית פה זה בושה וחרפה .

הכשל המתמשך שלך בדיון הזה הוא שאתה לא מציע שום דרך ריאלית החוצה, כי אי אפשר לסמוך על ביבי (נכון, אבל גנץ מה? ובנט? אומנות האפשר וכו’). אני לא אוהב את ביבי, אתה אוהב אותו עוד פחות - אחלה. איך סוגרים את האירוע?

דבר נוסף - אתה מתלונן על הסלמי - מה הציפייה? ויתור מוחלט על כל הרפורמה? הודאה בזה שאתה מבלף לפני שהושגה פשרה וכשאתה הרוב? הרי לפני חמש דקות הטיעון היה “לא כל כך מהר”, “אף אחד מהצעדים לא נורא אבל המכלול כן” וכו’.

עליית שתן לראש, זה באמת לא יאומן חוסר הביקורת העצמית (כן כן, אני יודע ש-“גם הם”).

נוסח הפשרה של ההסתדרות נשמע לי סביר לגמרי. אם דבר טוב יצא מכל הבלאגן זה שאני תומך במשהו שיצא מבית ההסתדרות…

אממה מה, נחשו מה:

image

בקיצור, זין בעין. אם דעתינו לא תתקבל גם פשרה לא לגיטימית.

לא מדובר בניסיון להגיע להסכמה רחבה אלא לקבוצה אלימה שראויה לשבת בכלא על פגיעה אנושה בזכויות הפרט הבסיסיות ביותר והמרדה.

ועוד מאותה הגישה.

נתניהו דוחף לשני דברים עיקריים - ביטול משפטו ושימור הקואליציה שלו לנצח - כלומר הכשרת מינוי דרעי לשר.
המבחן שלנו צריך להיות - האם הנוסח “המרוכך”, “המצומק”, “המצ’וקמק” או “המחורטט” - כולל את שתי האופציות האלה? אם הוא כולל - זו לא פשרה.

בקיצור, אם דרעי יהיה שר זה אומר שישראל דיקטטורה. אם ביבי מצליח לשמר קואליציה שנבחרת בבחירות אז ישראל דיקטטורה.

על זה נאמר קודם ירו את החיצים ואז ציירו את המטרה.

האנשים האלה באמת מאמינים שהם מצילים את הדמוקרטיה הישראלית. הם מ-א-ו-ד מסוכנים, ויפה שעה אחת קודם שגם ראשי האופוזיציה יתקפו אותם. אם באמת אכפת להם מהמדינה, ולא רק מהכח הפוליטי שלה (שזה לכאורה מה שהם תמיד מאשימים את ביבי בו) - שיעשו את הדבר הנכון ויתנערו מהמזיקים הללו.

אם כל הכוח יעבור לממשלה זאת תהיה פגיעה בדמוקרטיה.

זה שביטול עילת הסבירות מגיע כדי להחזיר עבריין מורשע חזרה לתיק בו הוא פשע במטרה לשמר את הקואליציה זה לא סממן לדיקטטורה, אלא בעיקר מריח רע, ועם סבירות לפגיעה באזרחים.

אני רק אשמח להבין, במידה ומבטלים את עילת הסבירות ודרעי נכנס לממשלה כשר, כולם פה יהיו מרוצים? אף אחד לא חושב שבמקרה שלו אובייקטיבית בעייתי?