פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

אם אמשיל את זה לחוקי תעבורה,
אם בעיניך אדם שהורשע שנסע באור אדום עם סלולרי ביד ופגע והרג אנשים אחרים זהה לאדם שהורשע בזה שלא שמר על הימין (נתיב ימני - לא אג׳נדה) אז אנחנו באמת לא באותו עמוד בספר.

אבל כדאי שנזכור שבינתיים נתניהו לא הורשע בשום דבר אז לחזור שוב ושוב על זה שבחרו בנאדם עבריין מושחת לעמוד בראשות ממשלה זה קצת חוטא לאמת.

אגב,
כדי שלא תקטלג אותי לשווא, לא הצבעתי לנתניהו או למלפגה אחרת ששייכת לגוש שלו.
אין לי עניין בו ומבחינתי הוא יכול מחר לפנות את הכסא (למרות שאני לא כל-כך רואה מי ראוי להחליף אותו)

הזכירו את זה המון פעמים. כנראה שלא מספיק, אבל בהחלט הזכירו.
זכור לי במיוחד נאום שלם של גדעון סער שעסק בנושא באחת ההפגנות בסבב הקודם בבאר שבע.

לדעתי העניין היא שחוקה צריך לחוקק יחד, ואי אפשר לעשות את זה תחת אש…
כרגע, בשביל המגננה, חיפשו את המכנה המשותף הכי נמוך שאפשר למצוא כדי לאחד את המדינה על מנת לעצור את ההפיכה המסוכנת שמנסים לעשות. אחרי זה ינסו לאחד אנשים סביב רעיון קצת יותר מסובך, כרגע אין לזה זמן.
יש מצבים שדורשים תגובה מיידית כדי להתגונן. זה המצב בעיני.

אני לא סומך על ממשלה שלא מוכנה לחתום איתי על חוזה כל כך בסיסי. אני לא דורש פה שיוויון בנטל ובטח שלא מנסה לפגוע באיזשהו אלמנט דתי, סך הכל מבקש שיאשרו לי לחיות את חיי מבלי להתערב. מבלי שאיזשהו רב יצטרך להחליט על מתי מותר לי לנסוע, מה מותר לי לאכול, מה ללבוש או אם מותר לי להתחתן ולהתגרש.

אמרתי את זה לא פעם, שני הצדדים צודקים, באמת, זה גם הקושי.
העניין הוא שצד אחד נלחם על חייו!

אגב, לא פעם עולה פה ההשוואה לגוש קטיף. כשפינו את גוש קטיף הציעו להם בתים אחרים וכסף בתמורה, מה מציעים לנו על חשבון החירות שלנו? חוקה? שיוויון?
אפילו בית במקום אחר לא מציעים לנו…
שום דבר כדי להמתיק את הגלולה. יש פה ניסיון פשוט להוריד אותנו לברכיים ולא מבינים למה אנחנו נלחמים על כך.
אין פה ניסיון הידברות, אין פה הבטחות ואין פה כלום. אז בטח שלא יהיה שיתוף פעולה.

אני לא מנסה לבטל ששום הפיכה, רק להבטיח שלאחריה אני לא אגור במדינה בה אין לי זכות לחיות את חיי בצורה חופשית וחילונית.
כרגע ההפיכה הנוכחית לא מבטיחה לי דבר כזה (ואלה המקדמים אותה אף מצהירים בריש גלי את ההפך המוחלט).

אני בחיים לא אקטלג אותך. אדם שהורשע במרמה והפרת אמונים הוא אדם שרימה והפר אמונים. לא אדם שנסע בנתיב הימני. אני לא מקל ראש בשחיתות.

חד משמעית.
נתניהו הורשע?

טרם

אבל למה פה אמות המוסר שלך נעלמות? למה אין זכות לאדם להיות חף מפשע עד שתוכח עבריינותו והרשעתו בבית המשפט? ואם לא תסמוך על בית המשפט עכשיו בכל מיני אמתלות של ‘שופטים פחדניים’ אז מה הקטע של בית המשפט במדינה? הכל עניין של אם אתה מסכים להכרעת הדין שלהם או לא, זה לא שהם המילה האחרונה אתה המילה האחרונה.

מה שבסוף מסובב את הגלגל, שאתה - ליאור - מעוניין בביטול בית המשפט בדיוק כמו קיצוני הימין, אז על מה המהומה הגדולה??

מעולה.
אז בעיני, חשוב לזכור את זה לפני רושמים כל מספר הודעות שהוא הורשע גם אתה בטוח ב100% שהוא יורשע בזה.

אבל זה פורום דמוקרטי פה (ברמה מסויימת), תעשה מה שנראה לך לנכון.

מבחינתי לאדם שמואשם בפדופיליה אסור להיות מורה ולאדם שמואשם בשוחד מרמה והפרת אמונים אסור להיות ראש ממשלה. האדם הוא חף מפשע עד שהוכחה אשמתו. לא בהכרח נכון לגבי משלח ידו. אבל איך הבנת שאני בעד ביטול המשפט? השופטים הם בני אדם והם משקשקים מפחד. זה אנושי. כך קרה גם למנדלבליט.

הרי נתניהו עכשיו שולח ידו במערכת המשפט שאמורה לשפוט אותו. זה מצב הזוי.

נתניהו כנראה כשל ערכית וזה כשלעצמו בעייתי (אמרתי את זה כאן ובזמנו גם על אולמרט). מבחינה ציבורית, פחות משנה אם ניתן להרשיע אותו או לא במידה ואתה מאמין שמה שהיה בתיק 4000, למשל, זה פסול. ברף הפלילי כרגע אין הרבה וספק אם תיהיה הרשאה. הפרקליטות הובכה רבות במהלך התיק הזה וגם אם תיהיה הרשאה באחד או יותר מהתיקים היא, כפי שמסתמן כרגע, תיהיה ברף הנמוך של מה שהם ביקשו. הוא אכן משתלח בשלטון החוק תוך כדי המשפט בצורה נוראית. כל הדברים נכונים ביחד. לא רודפים אותו יותר מאשר שרדפו את אולמרט או ברק (עמותות).

מה שהיה ב4000 זה האמאמא של הפסול. ברף הפלילי מדובר על קושי בהוכחת שוחד. ניגוד העניינים לעומת זאת זועק לשמים ואת זה אף אחד לא ערער.

1. גם לדעתי היה פה קשר פסול מעבר לפוליטיקאי שמבקש לו סיקור אוהד
  2. בוא נגיד שגם לפיד וליברמן במהלך השנים לכל הפחות קיימו קשרים כלשהם עם מוזס וקיבלו אחלה יחס

מוזס מועמד לדין ואמן יקבל את מה שמגיע לו. אני לא יודע (מבורות) מה ליברמן ולפיד נתנו בתמורה. אני גם מניח שהחשד לא מבוסס על ראיות ולכן אין מה לעשות עם זה מבחינה משפטית.

התאהבו באנרכיה ובשכרון הכוח.

כשאשכרה המאמצים נושאים פרי ונבחרי הציבור סופסוף עושים מה שכולנו צועקים פה מתחתית פורום עלום - תגיעו לפשרה כי זה 90% מהעם, ה 10% הנוספים - הפריוולגים שיכולים להסית לאלימות, לאנרכיה ואולי אפילו להרג ולא יעשו להם כלום - בחרו לסנוט במנהיגי השמאל. אם השמאל היה מוקיע ומקיא את חבורת הקיצוניים רודפת השליטה - הוא היה לוקח את הבחירות, כי דודי אמסלם זה לא משהו לרוץ איתו בכנסת. הקיצוניים האלו הורסים לשמאל המתון, כמו בדיוק - בעצם - הקיצוניים הימניים.

ולתפארת מדינת ישראל!

אני מאד אוהב את רועי עידן:

https://twitter.com/roy_iddan/status/1683322923673702400?s=61&t=PrvfKLgdSUDw0QR8R2XcTA

פעם יכולתי לקרוא קישורים מטוויטר. אח"כ אלון מאסק חסם אותי לגמרי. אח"כ הוא מרשה לי לקרוא רק את הודעת הפתיחה ולא את השרשור כולו.

מתעקש להשאר מחוץ לטוויטר. גם הפייס יותר מדי וזה כשהפרופיל לא פעיל.

דן השאלה איך אתה מגיע לפשרה עם בנאדם שלא דובר את האמת ויודע רק לשקר ולרמות?

סיכם יפה את מה שרובנו אמרנו כאן לאחרונה, בעיקר ברמת המסקנות.

2 הסתייגויות:

א. גם אני הייתי בהפגנה אתמול, בעד הרפורמה (עברתי שם בדרך מהעבודה). כן היה ייצוג יפה לליכודניקים מהפריפרייה, גם אם לא תואם את כוחם האמיתי. הסיבה לכך, שרועי לא מזכיר בשרשור, היא הנקודה עליה הם חוזרים שוב ושוב (ברשתות החברתיות, בערוצי התקשורת הרלוונטיים, סתם בשיחות עם חברים) - מבחינתם, הם כבר הפגינו את ההפגנה האולטימטיבית. בקלפי. הם לא מבינים למה הם צריכים להטריח את עצמם שוב ושוב, כדי שהממשלה תעשה בדיוק את העבודה לשמה היא נבחרה.
ואתם יודעים מה? הם צודקים לגמרי.

ב. מי שדווקא בלטו מאוד בחסרונם, זה החרדים. הם, שיודעים להביא מאות אלפים על כל פלוץ שהמדינה עושה בשבת - כמעט ולא היו אתמול. אם כבר ‘בכלל לא באירוע’, כהגדרתו, אז זה לגמרי מתאר יפה את הציבור החרדי בימים אלה.
יש לזה 2 אפשרויות מרכזיות בעיניי:

1. זה לא עד כדי כך חשוב לציבור הזה, ובעיקר למנהיגיו - מבחינתם מדובר בהליך בירוקרטי, ושנציגי הציבור בממשלה ידאגו לזה (בניגוד לענייני ‘דת’, שאז זה בנפשם).
  2. האפשרות המסוכנת והמפחידה יותר - שלא מעניין אותם בכלל המשחק הדמוקרטי. לא מעניין אותם שיש כאן כמעט חצי עם שמתנגד בכל תוקף למהלכים, ומבחינתם זה non issue ואין שום צורך בהפגנת הכוח הדמוקרטי שבצד השני - יש לממשלה את הכוח, והיא תכפה את מה שהיא רוצה על הצד השני.
    מאופן ההתנהלות של הציבור החרדי ונציגיו בממשלה, אני חושש מאוד שזו האפשרות הנכונה.

אה, ואפרופו השיח שהיה לנו על מסרים אחידים בהפגנות - היה אתמול מסר אחד, ברור, שהידהד במיוחד - על כל מאות האלפים שהיו שם: ‘העם דורש רפורמה משפטית’. עד אחרונת הסבתות המרוקאיות מקרית-שמונה שהיו בהפגנה. אז אל תספרו לי שאף-אחד לא ידע על מה הוא מצביע, ושהם לא מעוניינים בכך. אולי לא כולם יידעו לדקדק ברזי עילת הסבירות, וכן - חלק לא מבוטל מהדהד מסרים שהוא שומע במחנה שלו - אבל ככה זה בדמוקרטיה ובמספרים גדולים. אל דאגה, אותן תופעות בדיוק קורות גם בצד השני.

ליאור, אז מה הפתרון שלך? כל פשרה שלא תהיה, תהיה חייבת לעבור דרך ביבי. אם אתה פוסל אותו אינהרנטית, אתה חוטא בדיוק במה שאנחנו טוענים כאן כלפי המתנגדים לרפורמה - נושאים לשווא את נס הדמוקרטיה, כשבפועל מתנגדים לה נחרצות.

ובהקשר הזה - שני ציטוטים מדהימים בעיניי של מתנגדי הרפורמה, שבעצם מספרים את כל הסיפור:

אתם מבינים?
אם תעשו את מה שאנחנו היינו עושים ממילא, אם אנחנו היינו שולטים כאן - הכול טוב.
אבל אם אתם חס וחלילה חושבים ופועלים אחרת מאיתנו - נשרוף עליכם את המדינה.

והציטוט המשלים של זה:

מעבר למה שדן כבר כתב כאן, על חוסר הפרגמטיות וההבנה של כללי הדמוקרטיה שמתבטא בדברים האלה, מסתתרת כאן הנחה ברורה אך מזעזעת. אם לפיד וגנץ, המחנה ה’נכון’ (על 20 מנדטיו), ייאמצו את מתווה הפשרה - בג"ץ יאשר אותו. ואם לא - אז לא. כמה רודני, ככה פשוט.

את הפיתרון שלי לא תאהב… להמשיך במאבק עד להפלת נתניהו. עם הסקרים הנוכחיים אפשר להקים ממשלה שתעביר חוק שלנאשם בפלילים אסור לכהן בראשות הממשלה. ולתקן את מערכת המשפט כך שמשפט לא ייקח יותר מ-3 חודשים.

שוב, זה לא קשור למה שאני אוהב. אני רק אזרח אחד, שאפילו לא הצביע פעם אחת לנתניהו.
השאלה היא מה מרבית העם יאהב.

וסקרים של היום רלוונטיים לבחירות שיתקיימו או לא יתקיימו בעוד לפחות חצי שנה, פחות מאשר רלוונטית דעתו של נסראללה על הרפורמה המשפטית.

ואגב, אם הפלת הממשלה היא אכן המטרה האחת והאולטימטיבית של המחאה, כפי שהולך ומתבהר בימים האחרונים (ולא שמדובר בהפתעה גדולה) - אז השימוש במושג ‘אידיוטים שימושיים’ הוא מדוייק לחלוטין. מוציאים מאות אלפי אזרחים מודאגים מביתם, כי מפחידים אותם שהפעם אכן מדובר ב’קץ הדמוקרטיה_סופי_הפעם_עם_הקובץ’ - כשבפועל כל מה שעומד אל מול עיני מובילי המחאה, זה הפלת הממשלה בלבד. ייתכן בהחלט שרבים מהמפגינים שותפים מלאים למטרה הזאת, אבל:
א. זה ממש לא כולם, וזאת לא הייתה המטרה ה’רשמית’ של המחאה עד עתה.
ב. כל המהלכים הקיצוניים והמפוקפקים ממילא שננקטו בידי מובילי המחאה - סרבנות המילואים, הפגיעה בכלכלה, חסימת הכבישים - איבדו כל שמץ של לגיטימציה שעוד איכשהו הייתה להם, כשהיה מדובר לכאורה במלחמה בסכנה ממשית לדמוקרטיה.

צודק לגמרי

לא מדויק… גם אם “מרבית” העם “יאהב” את נתניהו, אם משרתי הצבא ומשלמי המיסים (AKA האליטות) לא יאהבו הוא לא יוכל למשול. דמוקרטיה לא מסתכמת ביום אחד. הממשלה לא מקבלת מנדט בלתי מוגבל לעשות מה שבא לה. לנהל ממשלה זה אומר לנסות (ולרוב להיכשל) להשליט תפיסת עולם מסוימת.

לגבי המחאה, אני חושב שמנהיגיה ובכלל משתתפיה נמצאים במלכוד… המחאה מאוד מנסה שלא ללכת למחוזות ה’רק לא ביבי’ הבעיה היא שכל עוד יש ביבי אי אפשר להגיע לשום דבר. איך אפשר להגיע להבנות\הסכמות עם אדם שכל מילה שהוא אומר היא שקר? ואני באמת לא אומר אז בקטע של להקניט… הבנאדם הוא שקרן מוחלט. שפת האם שלו היא שקר. זו באמת בעיה אמיתית. לא חושב שאפשר להאשים את מארגני המחאה בבעיה הזו.

ותהיה נוספת שמשום מה לא מספיק שואלים - מתוך כל החוקים נתניהו מתאבד על עילת הסבירות שלכאורה זה החוק הזניח יותר ואני שואל - האמנם? הרי טיפש הוא לא ומתאבד שיעי הוא לא. למה דווקא עילת הסבירות? איך זה משרת אותו בהמשך (למשל בהסדר טיעון או בהכרעת דין)?

ושאלה אחרונה - יש שמועה שיאיר נתניהו הוגלה מישראל לאחר שסטר לאביו כדי שהשב"כ לא יעצור אותו. כמה זה קשקוש מ1-10?