פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

נהיו בן גביר… ממתי המטרה בלשלוח נציגים חרדים לכנסת הייתה שיהיו ליצנים?

בחוגים החרדיים שאני מסתובב בהם, ממש כועסים על הגשת החוק הזה. פחות על תוכן החוק (שזה דיון אחר) אלא בעיקר על הטיימינג הפשוט נוראי.

מיכאל שמש מפרסם בשם ‘גורם בש"ס’:

“אנחנו בהלם מהפרסום של חוק יסוד לימוד התורה שהונח ללא ידיעתנו ונגד דעתנו, דבר הגורם נזק עצום למאמצים להגנת בני הישיבות. הסיכום היה להקים צוות מורחב של כל המפלגות הכולל גורמי הצבא, משפטנים, ושרי ממשלה, כדי ליצור מתווה שיזכה להסכמת כל דרגי המקצוע ויוגש כהצעת ממשלה.
לצערנו, מי שפרסם זאת בעיתוי הנוכחי, בעיצומו של משבר אזרחי וקרע חמור בעם, חיבל במטרה וגרם להסתה חמורה כנגד בני הישיבות.”

יהדות התורה הגיבה:
“כפי שסוכם בהסכם הקואליציוני ימצא פתרון מוסכם על כלל סיעות הקואליציה בנושא הגיוס. הצה"ח הוכנה בזמנו על ידינו כחלק מהפתרון הכולל. מועד ההנחה על שולחן הכנסת הוא מקרי וכל הנושא יגובש בהסכמות בין מפלגות הקואליציה. אנו מצרים על כל מי שמנסה לתלות בהצעה מה שאין בה”

הדגשתי את החלק הבעייתי ביותר בעיני.
אם מועד ההנחה הוא מקרי זה מעיד על ניתוק חסר תקדים גם מהציבור שלהם.

וסתם שתראו, כתבים חרדים תוקפים את ההטרלה הזו.

ביקורת מבית, עורך משפחה אריה ארליך במתקפה חריפה;

לבחורצ’יק ביהדות התורה שחשב שדווקא הבוקר הזה הוא הזמן הכי מתאים לצאת בהודעה על “חוק יסוד לימוד תורה” - אתה מטורף, עיוור למציאות, לא מחובר לחשמל ולא ראוי לתפקידך עוד רגע אחד נוסף. פיל מסומם בחנות חרסינה. ח"כים, תעיפו את ה-100 ליטר בנזין ששפכתם הבוקר למדורה ושבו קצת בצד בשקט.

עוד הייתי יכול להאמין להם (ואני לא) אם זה לא היה הדפוס פעולה הקבוע שלהם מפאקינג הדקה הראשונה שהימין חזר לשלטון. וגם כתבתי על זה פה.

הם שיכורי כח וחבל שהם צריכים שיאיר לפיד יחזור לשלטון בשביל להבין את זה.

אז דיברנו פה איקס זמן שהמשמעות של הרפורמה היא שהממשלה תוכל לעשות מה שבראש שלה בלי מנגנוני בלימה אמיתיים, והנה חברי הממשלה רוצים לעשות מה שבראש שלהם בלי מנגנוני בלימה אמיתיים.

החיים מלאי הפתעות, לא ככה?

א. אין לחוק הזה שום קשר ל"סבירות"
ב. כבר בקואלציה התנערו ממנו והוא לא יעבור.

גם אם היה את הנוסח הכי חמור של הסבירות , החוק המטורלל הזה יכול לעבור ובית משפט העליון לא יכול היה באופן תיאורטי לפסול אותו. אני מבין את הצורך לעשות סיבוב פוליטי על זה. זה לגטימי. אבל זה פשוט לא נכון.

דרך אגב זה ילך לאותו מקום שהחוק המטורלל הקודם של הלבוש צנוע בכותל הלך וזה לפח הזבל של הדמגוגיה הפוליטית.

מה גם שזה לא רק החלק הכתוב. השופטים הם בני אדם והלך הרוח משפיע גם עליהם. ועדיין, בתוך כל הפוזיציה הזו, יתכן ומשה צודק וזו סתם הטרלה

למה זה משנה אם מעלים את הצעת החוק הזאת היום או עוד 3 חודשים? השאלה היא אם הליכוד (ביבי) מתכוון לקדם את החוק הזה או לא. ואם כן - אני אבלע את הרוק ואצטרף להפגנות שאני סולד מהן.

ייתכן? כל הקואליציה תוקפת אותם. כתבים חרדים, הליכוד, ש"ס, והם בעצמם (החכים החתומים) כבר הוציאו הצהרה מתפתלת ואידיוטית.

בכלל, ראיתי ציוץ לא רע שהכל מתואם עם ביבי כדי שהוא יילחם בהצעת החוק הזו ו’יראה’ לציבור החילוני שפה לא תהיה מדינת הלכה…

נו באמת נדב… אל תרד לרמות האלה.
אתה יודע טוב מאוד שאין שום קשר בין החוק הכלום בפיתה שעבר אתמול בקריאה שלישית, לבין הצעת החוק המטומטמת מהבוקר. אפשר להתנגד לרפורמה, לא צריך לרדת לטיעונים דמגוגיים. אף-אחד כאן גם ככה לא משתכנע (לכאן או לכאן).

אם מישהו חושב שאיזשהו מהלך בעולם יכול לגרום לציבור החילוני הליברלי להירגע ולסמוך על ביבי שיגן על האינטרסים שלו, אז הוא יותר מטומטם ממי שהגיש את הצעת החוק (כמובן שלא מכוון כלפיך דן).

לא אמרתי שזה נכון. צחקתי שאנשים מחפשים כל מיני הסברים להזייה הזו. חלק מהם קונספירטורים ומצחיקים. זהו

הנה חלק קטן ממה שהשופטים מנצלים את הכח של הסבירות לאגנדה השמאלנית שלהם.

1. איסור החזקת גופות מחבלים לצורך מו"מ לחילוץ גופות חיילי צה"ל
    בג"ץ 4466/16

2. איסור גירוש משפחות מחבלים לרצועת עזה במהלך האינטיפאדה השניה בג"ץ 7015/02

3. כפיית שרי החינוך להעניק את פרס ישראל לתומך BDS בג"ץ 2199/21

4. ביטול החלטת שר הפנים להגבלת הכניסה של פעילת ה-BDS לארה אל-קאסם לישראל בר"ם 7216/18

5. ביטול החלטת המועצה לביקורת סרטים לאסור את הקרנת הסרט ג’נין ג’נין אשר הפיץ דיבה על חיילי צה"ל ומדינת ישראל בג"ץ 316/03

6. ביטול החלטת שר הבטחון לאסור כניסת משפחות מחבלים מיו"ש לטקס יום הזיכרון האלטרנטיבי בג"ץ 2964/18

7. חיוב שר המדע למנות לתפקיד בכיר פרופ’ שתמכה בעצומות סרבנות. בג"ץ 5769/18

8. ביטול מינוי יוסי גינוסר למנכ"ל משרד השיכון, בגלל מעורבותו בפרשת “קו 300” בה חוסלו מחבלים רוצחים על ידי השב"כ. בג"ץ 6163/92

9. ביטול החלטת שר הביטחון שלא לאפשר ביקור של הצלב האדום למחבלים דיראני ועובייד חוטפי נווט חיל האוויר רון ארד, כקלף מיקוח לקידום השגת מידע אודותיו. 79498/01

סעיף שש זה הכי מגוחך כי בכל מדינה מערבית אחרת שלא רוצה להכניס לשטח שלה לא אזרחים שלה לא צריכה לתת יותר מידי הסברים.

זה אמור להראות למה השמאל נלחם כל כך חזק נגד ביטול עילת הסבירות וזה רק דוגמאות קטנות.

https://twitter.com/Torat_IDF/status/1683340300184440832

כל מה שכתבתי למעלה, זה לא חוקי או לא חוקי. פשוט השופטים בגלל הנטיה הטבעית שלהם לשמאל תמיד ינסו להגביל את הממשלה לפי האגנדה שלהם.

אם רוב מוחלט של שופטי עליון היו ימנים וחרדים השמאל היה יוצא מזמן להפגין נגד עילת הסבירות.

דמגוגיה? נחיה ונראה. העיניין הוא שכרגע כל חוק תיאורטי יכול לעבור אם מכופפים מספיק את נתניהו והקואליציה. אתם מדברים על טיימינג רע, או ספין אני רואה הצהרת כוונות.

אני לא חושב שהשלכות למצב, לא רק העברת החוק הפרטני, נפלו לכם עד הסוף. בסיטואציה הזו אני אאלץ רק להמתין בסבלנות. אני לא יכול להציג משהו שעוד לא קרה כעובדה.

אתה מדבר על משהו שלא קשור לעילת הסבירות וממשיך להאחז בזה. גם אם היתה עילת הסבירות היא לא היתה יכולה למנוע את זה

זה חוק מטומטם נטו. הטרלה של חברי כנסת מטורללים.

הייתי בעד רפורמה כלשהי, ובעד חוקה, טיעוני קיצון לצד השני לא רלוונטיים. לתת את כל הכוח לממשלה יהיה אסון.

מה טיעוני קיצון? זה כך רוב ההחלטות שלהם. כל דיון שיש בו ימין מול שמאל דתים מול חילונים הפלא ופלא נשיא או נשיאת בית משפט העליון קובעת רוב של שופטי שמאל ואז ה"סבירות" פועלת בצורה סיסטמטית לטובת השמאל.

איזה מדינה בעולם חוץ מישראל היתה מאפשרת לפעילים שנלחמים נגד עצם קיומה להכנס לאותה מדינה בשביל להשפיל אותה? אתה יכול למצוא לי מדינה כזו? תמצא לי מדינה אחת. אני מאתגר אותך.

בארהב למשל, אם השלטונות שם לא רוצים שאתה תכנס אליה (לא אזרח) אתה פשוט לא נכנס. שולחים אותך לדיון אצל שופט בסרט נע ואתה תחת מעצר עד אז ומגרשים אותך בלי לבקש סליחה או הבנה על זה. (אח שלי ז"ל לברכה יכול היה להעיד על זה טוב מאוד)

אם אתה חושב שזה קיצון אתה באמת לא עוקב אחרי ההחלטות שלהם…

דרך אגב @Ganjo חייב לשאול אותך למה בית משפט עליון לא קבע “שזה לא סביר” לשים אוכלסיה של 8 מיליון אזרחים בסגר שלושה פעמים לכפות עליהם להסתובב עם מסיכות ולאיים עליהם בפיטורים מהעבודה אם הם לא יתחסנו? להפעיל נגדם אמצעי איכון של השב"כ כאילו הם מחבלים. לצדד בממשלה שלא רוצה לפרסם את הפרוטקולים של הדיוני ממשלה לגבי החיסונים ואני יכול להמשיך.

שאלת את עצמך את זה? רציני אני שואל אותך

אם בית המשפט העליון היתה מתערב בקורונה. הייתי רץ איתכם להפגנות. סולח לו על הכל. בארה"ב למשל הוא התערב.

כמו שכתבתי 10000 בכל פעם שבית המשפט העליון היה לו הזדמנות באמת להתערב למען זכויות אדם הוא “נעלם”.

בוא נשנה את הרכב בית משפט העליון לרוב מוחלט לימין נחזיר את “עילת הסבירות” ואז מי שיצא להפגין נגד עילת הסבירות זה השמאל.

כמו שאמרתי הרבה פעמים - הבעיה היא הרכב השופטים בבגץ. זה שהממשלה לא אוהבת את ההרכב אז היא מסרסת את בית המשפט - זה פשע. עם קמפיין הסברה נורמלי ושינוי הגיוני בועדה לבחירת שופטים, יכולנו לסגור את כל התובו ובוהו שהמדינה נמצאת בו כבר חצי שנה.

אלו טיעוני קיצון כי אתה אוטומטית חושב שסבבה לי שיהיה כוח מופרז לבגצ. כתבתי לך פלוס מינוס עשר פעמים שאני בעד רפורמה כלשהי בעדיפות לחוקה, ושאני נגד מצב בו כל הכוח על הממשלה. מנגד, אתה תמשיך לכתוב כאילו אני מינימום מנהיג מחאה בקפלן.

לצערי יש כמה באירופה, אבל הם עוד לא מבינים עד הסוף את הקורלציה בין כניסת הפליטים, אוזלת היד בהתנהלות איתם ועלייה בפשיעה. בכל מקרה, זה נוגע לטענה הקודמת שלי לגבי העדיפות שלי לחוקה או לרפורמה אחרת.

בדומה להתנתקות, אתה לוקח מקרה בו כל המערכת פעלה מחורבן, ואתה מאשים רק את השופטים ושם עדיין את כל הכוח בפוליטיקאים שדפקו אותך גם. האמת שזה טיעון שאני רואה שחוזר על עצמו הרבה אצלך והרבה תומכי רפורמה. בואנה ממשלת ימין כולל נתניהו דפקו לכם סכין בגב. בגצ שמאלנים מסכים, אבל מה עם ממשלת ימין שזרקה ציבור שלם לכביש בלי להתבלבל כולל נתניהו שהצביע לטובת ההתנתקות. איך זה נראה לך הגיוני להאשים רק את בגצ? או יותר מזה, למה זה הגיוני לתת את כל הכוח רק לפוליטיקאים במקום? שואל בכנות כי אני מרגיש שאני מפספס משהו ברמה הלוגית

אני לא מדבר על ממשלה. אלא בית משפט. ממשלה זה צד פוליטי. אתה משייך אותי לצד של ביבי אבל אני מתנגד חריף שלו. הבחירות האחרונות פעם שניה בחיים שלי שהצבעתי לו.

עכשיו באופן תיאורטי, בשיטה הפוליטית שלנו אין לדרג מדיני שום אמצעי להשפיע על הצד השיפוטי אז מה אתה רוצה שהממשלה תעשה במקרה? בטח שהיא היתה בצד של השופטים…

שהשופטים בוחרים את עצמם ויש להם את לשכת עורכי הדין וכל החברי כנסת מהשמאל בצד שלהם, אם אין לך איזה אפי נווה או חוטר ישי וזה ארוע דופן שלא יחזור על עצמו יותר מידי, אז אין לך סיכוי להשפיע על הרכב השופטים בצורה אמיתית. במקרה הטוב הם יתנו לך איזה כמה צימוקים להכניס שתוכל להגיד שיצאת לידי חובה לציבור שבחר בך. בגדול הם תמיד ישמרו על הרוב הטיבעי של השמאל שם.

ויותר גרוע, וזה הכי חמור, בגלל שיטת הסניורטי, מי שיכהן בתור נשיא של בית משפט עליון תמיד היה מהשמאל. ואז הוא זה שמשבץ שופטים לדיונים. אז שאסתר חיות אחראית על שיבוץ שופטים שופטים אתה כבר מבין איזה הרכב היה בכל דיון וגם יכול לנחש את התוצאה הסופית שלו, ופה “עילת הסבירות” נכנסת לתמונה.

שוב תחשבו עולם דימיוני שיש רוב לשופטי ימין וכל דיון יש רוב לימין, אתם עדיין בעד עילת הסבירות? אתם יודעים מה יקרה אז?

אני רוצה בית משפט כמה שיותר מאוזן. עם ימין ושמאל שהיה כמה שיותר מאוזן (אי אפשר לעשות איזון מוחלט אני מבין את זה אבל לנסות ולשאוף לזה). וששופטים יכריעו רק לגבי מה שחוקי או לא חוקי. לא אם זה תואם לאגנדה הפוליטית שלהם.

משה יש לי כך הרבה בעיות עם בית המשפט העליון. הרבה לפני הקורונה אבל כמובן שביתר שאת בתקופת הקורונה. שום דבר ברפורמה המוצעת לא פותר שום בעיה שיש לי עם הרשות השופטת.