פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

שאלת תם, למה טוב ההפגנה בבני ברק? מה זה מקדם?

למה כל השיח היום זה לתקן את האחר ולא עצמך? למה חשבון נפש היום זה לבדוק במה השני פסול בעיניך?

עולם מפגר.

אני חושב שההפגנות בבני ברק הן אצבע בעין, מופנות לכתובת הלא נכונה ומייצרות עוד התלהטות מיותרת. מדינת הרווחה היא פרי באושים של מדיניות שלשמאל הישראלי, כולל בשנותיו באופוזיציה, יש לפחות 50% מהאחראיות עליה.

אבל, יש יותר מדי חרדים שמכחישים ו/או לא פוגשים את העלות העצומה של אורח החיים שלהם, זה שהמנגנונים הממשלתיים מיצרים, ובטוחים באמת שאין בעיה עם המשך בדרך הזו (כפי שמשתקף בדפוסי ההצבעה שלהם). חשוב לעמת אותם עם זה, גם אם אנשי המחאה הזו הם לא בדיוק האנשים לעשות את זה, ואני חושש שהמסרים שם יהיו רדודים, פופוליסטיים ומופנים למקומות לא פרודוקטיביים.

אותי למדו דבר אחד, כשבא מישהו להציל אותי ולהושיע אותי מהצרות שלי, או שהוא דואג לעצמו או שהוא הולך לדפוק אותי במסווה של פנים יפות.

מקבל פה הרבה טענות על הגידול הדמוגרפי, על הגברים החרדים שלא עובדים, בחלקם הגדול אף הסכמתי אתכם, אבל כשנשים חילוניות באות להפגין ו’להציל’ את החרדיות מהכפייה הדתית - אני יודע שהן באו לפגוע, להרוס ולא לקלקל.

ממתי מעניין בת אחת בארץ או ביקום אלו הגבלות לוקחת בת חרדית/דתית על עצמה? ולמה צריך להציל בכלל אנשים שמדעת בוחרים בדת, אולי להציל זה להציל את החילוניות מחילוניותן? בקיצור, זו הייתה פרובורציה במסווה של דאגה. חבל שלא דאגו לי קצת, פינקו אותי עם איזו בוכטה לקראת חופשה שהזמנתי, הרי הן דואגות לי, נכון?!

דן, אתה לא טועה כלל, זאת לא הדרך. לדעתי בהפגנות כאלה אנחנו רק מייצרים כלפינו אנטי מצד הציבור החרדי, מה שיקל עליו עוד יותר את ההחלטה להתנגד לנו.
זה לא שאני לא מסכים עם טענות המפגינים, חייבים לדאוג לאיזון במדינה ולהפסיק עם הכפיה הדתית שקורית פה, פשוט בדרך הזו לא נשיג את זה.

מה כן אפשר לעשות? להחליט כאקט מחאתי לסרב לשלם על תחבורה ציבורית שלא עובדת בשבת למשל, מחאות כאלה יעשו הרבה יותר לדעתי.
ראיתי כתבה שבציבור החרדי יש שירות כמו אובר שמוזיל משמעותית את הנסיעות למי שצריך מונית. זה כמובן מעצבן ששם למדינה אין אכיפה, אבל בסוף ככה צריך בכל המדינה. אני ממש לא כועס על החרדים שם, רק על המדינה עם אכיפה בררנית ועל הממשלות השונות שנכנעות ללוביסטים של ציבור המוניות.
אלה המאבקים שצריך לעשות. להראות שלמדינה לא משתלם להמשיך לזלזל בציבור החילוני.

כמו שלחרדים יהיו קווים אדומים מבחינתם, זה בסדר שגם לנו יהיו. אפשר לעשות מאבקים בלי חסימות כבישים ובלי אצבעות בעיניים.

אלו בדיוק המקומות הלא פרודוקטיביים שכתבתי עליהם בהודעה הקודמת. כי"ל גיוס בחורי ישיבות (אולי דל"פ). מקווה שהדגש יהיה יותר על ליבה, השתתפות בשוק העבודה - שם זה בדיוק לא להציל את החרדים מעצמם, אלא להציל את המדינה מהדרדרות קשה שתשפיע על כולם.

דוגמה קלאסית לפטרנליזם המפורסם של השמאל, שלא מבין אחרי זה למה אף-אחד לא מעוניין ב’טוב הלב’ המזוייף שלו. הצורה המוכרת יותר של הפטרנליזם הזה היא: “אנחנו לא מבינים למה הפריפרייה ממשיכה להצביע לימין ולא לנו, לשמאל, זה צריך להיות באינטרס שלו להצביע לנו! הרי אנחנו אלה שרוצים לדאוג למדיניות רווחה, שתשרת קודם כל את עלובי הנפש העניים האלה!”
וכמובן שלדפוס ההתנהגות הזה יש ביטויים רבים נוספים, כמו במקרה הזה, כמו בביטחון, כמו ביחס כלפי הערבים ועוד (“אבל זה לטובתכם!!!”).

תקנו אותי אם אני טועה כי אני לא עוקב אחרי אקטואליה כל כך, אבל מטרת ההפגנה בבני ברק לא הייתה להציל את החרדיות מהדת של עצמן אלא לאיים שאם הכפיה הדתית תפלוש למרחב החילוני אז הכפיה החילונית תפלוש למרחב החרדי.

ההפגנה נולדה בעקבות המקרים המתוקשרים לאחרונה של הפרדה באוטובוסים. ראוי לציין שלא ראיתי שום נתון שמצביע על התרחבות התופעה (הנוראית) הזו, סתם עכשיו זה מושך יותר תשומת לב בעקבות האקלים הפוליטי ומי שנמצא בקואליציה.

א. הכפיה הדתית כבר פלשה למרחב החילוני.
ב. אם זאת הגישה אז אבדנו. לא נלחמים בכפייה באמצעות כפייה. זה לא מוסרי, לא אובד, ובסיטואציה הדמוגרפית הנוכחית - גם מטופש ואובדני לחלוטין אסטרטגית. מיותר לציין שאין בזה גם שום דבר ליברלי ופלורליסטי, כמובן, אבל את הריקנות של הססמאות הללו כבר אף אחד לא מנסה להסתיר.

אני לא מייצג את המפגינים כי גם אני לא מתחבר לזה. רק אמרתי שההפגנה לא נועדה להציל את החרדים אלא את החילונים. כלומר אין בה שום דבר פטרנליסטי…

אגב מעניין באמת אם יש יותר מקרים או שהם יותר מתוקשרים. לי אין שמץ כמובן.

אתם חיים במרכז, יש שם הדתה של קדימה אחורה? שואל ברצינות, כי אצלנו בירושלים אין את זה. מדי פעם אני שומע כמותכם - מהתקשורת - על איזה אירוע כזה או אחר שאיזה טמבל כזה או אחר החליט לעשות בלגן. לא ראיתי את זה בירושלים כבר שנים טובות מאז שבוטל העניין כולל בקווים דוסים חסידיים ששם זה יותר קריטי להם.

פשוט תופעה שלא קיימת המקבלת ניפוח לא פרופורציונלי. יאללה מתקדמים לדברים החשובים באמת.

ליאור, ראיתי סרטון של אשה חילונית הלועגת לאשה חרדית קלאסית - מכוסה לדאבוננו - על האם לא חם לה, ושכדאי שתוריד את כיסוי הראש… בקיצור, נכנסו לחרדים לתחתונים סתם. תנו לחרדים להיות חרדים ולחילונים להיות חילונים. לפעמים זה עד כדי כך פשוט. אהה גם לערבים להיות ערבים, כי זו דברה שתתקיים מה שלא יהיה.

אני לא העץ הנכון. אין ספק ששנאת חרדים זה דבר מאוד נפוץ במחוזותיי ואני בטוח שהכל מתערבב יחד. מה שפחות נפוץ איפה שאני גר זה אנשים שנוסעים באוטובוס😁

אמלק: התשובה היא לא.

התשובה של גיא זהר? שמענו עליו… (לא הסתכלתי אין לי סבלנות לשטויות שלו)

אני גר במרכז, ההורים בחיפה והקריות. אני והבת זוג כולל ההורים נוסעים בתחבורה ציבורית, מעולם לא פגשתי בתופעה הזאת, ולא שמעתי עליה. הפכו זבוב לפיל כי זה תואם את האינטרס שלהם ומתאים להם בסיטואציה. לא אומר שלא קורה אבל אנשים קיצוניים קיימים בכל צד. האישה הדורסת עם ההפקר הוא מעשה הרבה יותר פגום ולא ראיתי שהוא מקבל כל כך הרבה יחס מהתקשורת (אירוע שקרה לפני הרבה זמן, שמעתי עליה רק השבוע בהפגנה של האתיופים) וגם לא המון אהדה מציבור למעט האתיופים עצמם. או הורדת החולצה של המפגינה בבני ברק, אם הייתי מפשיל ככה מכנס בתל אביב עצמה היו עוצרים אותי. סתם מנסים להשתחל בציבור שאפילו לא מבין מה רוצים ממנו.
צריך להילחם על חוק הגיוס, על המימון לבני הישיבות, כמו גם העדפה המתקנת לערבים וההטבות שהם מקבלים (עם שטחים בצפון ותנאי קבלה בדיחה ומימון לימודים, שבסופו של דבר דופקים אותנו כי לנו מעלים את הרף) ותחבורה ציבורית בשבת בערים חילוניות (גם ככה המטרו עובר בבני ברק מתחת לאדמה, פשוט שבשבת לא יעצור בתחנות בני ברק) אפשר למצוא להכל פתרון, רק זה לא נראה שמנסים למצוא פתרונות, רק להילחם אחד בשני ולריב, ובממשלה כל אחד מנסה להשיג כמה שיותר כוח ואת השלטון לעצמו וככה לגנוב גובים וכסף לציבור שלו ולחברים שלו.

מה?
הוא מביא מקרים מקיץ שעבר כשמירב מיכאלי הייתה שרת התחבורה - רק שאז זה לא סוקר בהרחבה כמו היום.
הוא לא אומר מה דעתו אלא מראה מקרים.
מחילה אבל “שמענו עליו” זה טענה אומללה.

זו לא טענה. הוא פשוט לא מקור מהימן. בכל אופן מבטיח לראות יותר מאוחר

טוב הבטחתי וקיימתי. שוב בזבזתי 3 דקות על גיא זהר. אלוף העולם בלא להגיד כלום.

גיא זהר טוען שתמיד היו מקרים של הדרה. מי בדיוק טוען אחרת? מישהו טען שזה חדש? הוא מביא 2-3 מקרים משנה שעברה ומקרה מ2012.

הטענה היא שיש יותר מקרים כאלה בזמן האחרון - לא שזה דבר חדש… גיא זהר מתעצל לבדוק ומסתפק באמירה הקטנונית “זה לא חדש”. השאלה היא אם זה יותר לא אם זה חדש.

מצד אחד אתה צודק לדעתי, מדובר יותר בכיסוי תקשורתי רב יותר ולא בהתרחבות של התופעה.
מצד שני, הבעיה פה היא שלא מדובר רק בהערות של אנשים, אלא בהערות של נהגים, איום בהורדת הנוסעות וחוסר תגובה של המשטרה.
הבעיה היא שזה כבר לא אנשים ספציפיים אלא שלשם נושבת הרוח הציבורית, זו הסכנה.

בטח שאפשר למצוא פתרון. למה הפתרון לדעתך לא קורה? כי החילונים לא מוכנים להתפשר?

יש פה ציבור שלם שכופה את אמונצו עלינו ואנחנו מדברים פה על מציאות פתרון. יש פתרון! צריך לדאוג שהוא יקרה!

למה אתה שוב לוקח את זה לקיצון, היה מקרה אחד כזה. וכאלה שתוקפים ומקללים חרדים באוטובוסים או סתם ברחובות, הבחורה שהתפשטה בבני ברק, ואלה שתוקפים את הבחורים בדוכני התפילין, זה לא רוח ציבורית שנושבת? זה לא סכנה?? אני אישית לא מניח תפילין בבית, וגם שהיו עוצרים אותי ברחוב הייתי מתחמק, אחרי הסרטונים האלה בכל דוכן שאני רואה אני בתל אביב אני משתדל להניח ותורם להם ומעודד אותם שיבואו עוד (זה קורה יותר מההנחה תפילין עצמה). אתה מדבר רק על סכנה מצד אחד כאילו הצד השני בסדר גמור. שצד אחד מנסה למשוך את החוט לקיצון גם הצד השני ירצה למשוך את זה לקיצון שלו כדי שיוכל להתפשר איפשהו באמצע. תחשוב על זה קצת ככה.
וזה שנהג עשה את זה שיפטרו אותו, מי הוא בכלל שיפשוט אנשים, אבל כמו שלא מפטרים אחרים שעושים דברים דומים משני צידי המטבע, ואפילו תומכי טרור גם לו לא נראה לי יעשו יותר מידי.

אני חי בתל אביב ויש תחבורה ציבורית בשבת, גם בחיפה והקריות יש למעט השכונות הדתיות, נכון שלא באותה תדירות אבל יש.

אתה גם שוכח את זה שכמעט רוב האנשים לא רוצים לעבוד בשישי שבת, מעבר לזה שזה יום קודש לדת, אלה גם ימי מנוחה, ימים להיות עם המשפחה עם המשפחה הילדים לבלות איתם קצת, אני חושב שכמו שאתה רוצה חופש ומנוחה גם אחרים, ואין מה לעשות הרוב מעדיפים את זה בסופ"ש ואני גם בטוח שנהגים ואחרים.

למטבע שני צדדים…

מספרית אתה יכול להגיד כמה? או שגם אתה זורק סתם דברים לאוויר? אתה יכול להוכיח את המקרים האלה? ואל תשכח שכרגע יש ציבור שלם שרק מחפש חרדים ומתכסח איתם בכל מקום ומציק להם ומקלל אותם, יש המון מקרים שתוכל לראות ברשתות, אני בטוח שגם שם יש עליה קטנה (אבל כל פעם מסתבר שיש לאותו אדם איזה מחלה נפש או משהו אז זה לא נחשב) יותר מהצד השני ששם לפי דעתי לא בטוח בכלל שיש.

בגלל זה אמרתי שהוא מביא מקרים, הוא עצמו לא המקור.

לא נכון, הוא מראה שהמקרים הם באותה תדירות. 3 מקרים בקיץ האחרון. תקן אותי אם אני טועה אבל בחודשיים האחרונים מדובר על אותו סדר גודל פחות או יותר.