פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

תקן אותי אם אני טועה. אמרת שאתה מקיבוץ.
בתור קיבוצניק אני יכול להגיד לך שעם כל הערכים שגדלנו עליהם עדיין בחרנו כקיבוץ להשאר סגורים. קל לדבר כשאתה בקהילה שאין שום ערבי/אתיופי/סודני או אפילו אנשים מרקע קשה.
כן חלק מזה זה בזכות הסוציאליזם שהקיבוץ דבק בו אבל זה מזכיר לי טיפה את זה שאנשים מצפון תל אביב לא מבינים את הבעיה עם הפליטים, או שהאום לא מבין את הבעיה בישובים של עוטף עזה עם הטילים ולא מבין למה צהל מגיב. (תסכים או לא תסכים עם מדיניות החוץ)

כמו שטענת, אתה חי בסביבה הומוגנית, נראה לך במקרה הקיבוצים בחרו להשאר ככה?

בחברה שלך לא היה צורך בלאומיות. גם במדינת ישראל ללא ערבים לא היה צורך בכך. בחברה הומוגנית מן הסתם שלא יהיה צורך בלאומיות.

הרבה ממה שאתה טוען הוא השאיפה של כל אדם ואדם. גם הלוואי שלא היה צורך בצבא ושלא הייתה אלימות.
גם משטרה אם תקח את זה צעד קדימה היא מיותרת בעולם אידיאלי.
אך העולם הוא לא אידיאלי.

אני כבר מתבלבל, מודה שזה באשמתי כי לא ביקשתי הגדרות, אז אשמח אם תגיד לי למה אתה מתכוון כשאתה אומר חברת מופת.

אני לא יודע מאיזה קיבוץ הגעת אבל להגיד שהציונות והלאומיות היו זרות לתנועה הקיבוצית זו הגזמה פרועה. הרבה מהמייסדים אצלינו לחמו בנגבה במלחמת השחרור וכדומה, ועמדותיהם בנושאים מסויימים יכולות להיחשב אפילו לאומניות בהקשרים מסויימים. הלאומיות היתה חלק בלתי נפרד מהשותפות הרעיונית שאתה מתאר. הציונות והסוציאליזם (בזה הכוונה לחברת מופת?) הלכו יד ביד כמעט 100 שנה. סבא וסבתא שלי יכלו להקים חווה סוציאליסטית בריו קוארטו, אבל משהו הביא אותם לעלות על אוניה בשנות העשרים לחייהם לארץ שכוחת אל ולקראת מלחמה.

כדי לקדם את הדיון - מהו הדבר בו אתה כן מעוניין ושעומד בסתירה עם לאומיות בכלל וציונות בפרט?

טראמפ לחלוטין לצד ישראל. מה שמעניין הוא שטראמפ גם נתמך באופן מוחלט על ידי ניאו נאצים.

לגבי NAFTA, להלן תשובה לשאלה הקשורה לשאלה שלך:
8. How did NAFTA affect tariff rates within North America?
On January 1, 2008, the last remaining tariffs were removed within North America. When implemented, NAFTA immediately lifted tariffs on the majority of goods produced by the NAFTA partners and called for the phased elimination, over 15 years, of most remaining barriers to cross-border investment and to the movement of goods and services between the three countries.

מזה אני מבין שהטלת מכסים הייתה חלק מההסכם.

בכל מקרה, כל הדיון הזה על סחר בין ארה"ב לקנדה נופח לחלוטין. לארה"ב יש עודף מסחרי עם קנדה, והגירעון המסחרי של ארה"ב (בכלל) מהווה כ- 2.5% מהתוצר. כל הרעש לאחרונה אולי יוריד את הגירעון ל-2%. ביג דיל! זה לא שווה את כל הריבים האלה עם בעלות ברית ושכנה כל כך טובה כמו קנדה!

הניצחון של טראמפ בבחירות הושג בעיקר בגלל שכמה מדינות במערב התיכון ושכנותיהן הצביעו עבורו (בהפרש מזערי אומנם). הסיבה היא שמדינות אלה התבססו בעבר על תעשיה, אך מספר המשרות בסקטור זה הלך וירד במשך השנים (חלק ממנו בגלל אאווט סורסינג וסחר חוץ וחלק ממנו בגלל הטכנולוגיה). טראמפ משחק על הנקודה הזו על מנת לשמור על מצביעים אלה, אך בפועל התועלת למאקרו כלכלה היא נמוכה מאוד. די להסתכל על שיעור האבטלה בשנים האחרונות (לפני הטלת המכסים האחרונה) בשביל להיווכח: שיעור אבטלה של כ-4%.

אני לא מאלה שאוהבים לומר ש"הכל פוליטיקה זולה" אך זה מרגיש כך. קח למשל את ענף מכרות הפחם. מספר המועסקים בארה"ב בענף זה ממלא בערך חצי מהקאמפ נו (כ-45 אלך משרות בלבד). אולם טראמפ עשה ממנו סיפור גדול. אז נניח שענף זה יגדל ב-20%. אז נקבל 55 אלף משרות. ביג פ*קינג דיל! זו מדינה בה מועסקים 155 מיליון אנשים!

גב ופאקו, הקהילה הקיבוצית הייתה אכן קטנה, יחסית סגורה ויחסית הומוגנית. אני גם לא טוען שחברי הקיבוץ לא היו ציונים או פטריוטים. אני טוען שזה פשוט לא מה שהגדיר את החברה הקיבוצית. מה שהגדיר את החברה הקיבוצית הם עקרונות מסויימים ולא דברים שתלויים בגזע\לאום.

אני מניח שמה שאני רוצה זה שוויון הזדמנויות.חברה מתוקנת בעיניי היא חברה שמתקנת את כלליה בהתאם לפרטים החיים בה ולא חברה שמייצרת כללים כדי לעודד פרטים מסוימים לחיות בה.

אחת הטענות שהיו לי תמיד כלפי הקיבוץ הייתה - איך יכול להיות שבשיחת קיבוץ חברי הקיבוץ עצמם קובעים משהו שהוא בניגוד לאינטרס הפרטי של עצמם כי הוא כביכול בעד האינטרס של ה’קיבוץ’. או במילים אחרות - איך יכולה להיות בכלל סתירה בין האינטרס של (כלל) חברי הקיבוץ לבין האינטרס של הקיבוץ? אותה טענה יש לי כלפי המדינה. פרופיילינג בשדות תעופה למשל - איך פגיעה בפרטים החיים במדינה יכולה לתרום לאי פגיעה באותם פרטים? אם אתה מפלה 20% מהאוכלוסיה בישראל ביציאה ובכניסה לישראל כדי למנוע פיגוע במטוס - האם גרמת יותר נזק או יותר תועלת?

ופה כל אחד יכול לקחת לכיוון שלו.
אני חושב שעיכוב בזמן של אנשים הוא תקין במידה והוא מציל חיים. ואין פה נכון לא נכון והעלית נקודה יפה.
אבל לא חושב שגזענות זו המילה אם יש כאן תועלת כללית לזכות חשובה יותר.
כמו שאפשר לומר שהזכות לחיים וביטחון היא מעל זכויות נוספות.

אם אין לך בעיה עם עיכוב של אנשים אז יש לי הצעה - שיעכבו את כולם… לא על בסיס גזע. ואז מקסימום העיכוב יהיה טיפה יותר ארוך וטיפה יותר ליהודיםג גם אבל שטויות לא אכפת לנו להתעכב…

זה מראה לי כמה אתה קיצוני וחסר פשרות, אי אפשר לבדוק את כולם. ואי אפשר לעקב את כולם לאותו זמן, זה בלתי אפשרי. כי אז כל תנועת המטוסים בישראל תתעקב לזמן בלתי סביר.

יהודים לא שייכים לקבוצת סיכון, שלפחות בחלקה לא מתפוצצת במסעדות ואוטובסים. כל מי שמבין באמת יודע שאין באמת יכולת לבדוק את כולם באותו זמן ובאותה הקפדה. כי אז באמת ינסו אז יצטרכו לסגור את נתב"ג…

ערבים ישראלים גם אם ברובם הם אזרחים שומרי חוק, יש עדיין מיעוט בהם שמהוה סיכון ביטחוני. מה לעשות. ביטחון מדינה חשוב יותר מהנוחות של הפרטים שלה.

אני טסתי להולנד לפני כמה שנים, והמאבטחים שם משום מה החליטו שאני סיכון ביטחוני, ועיקבו אותי לא מעט זמן לבדיקות כולל שאלה מטוטמת אם אני הכנתי את המכונת גילוח בעצמי או קניתי אותה בישראל… לא התבכינתי על גזענות ולא האשמתי את המאבטח ההולנדי בגזענות. קיבלתי את הגזירה שיטפתי פעולה. ויצאתי לחופשי ללא פגע.

@Smer2017 אתה יכול להסביר לנו איך עובדים המאבטחים בשדות התעופה האמריקאים? הם עושים פרופלינג?

תרבות הפולטי קורקט הזו תהרוג את כולנו בסוף…

יש עיכוב עם מטרה ויש עיכוב ללא מטרה.
כדי שערבים יהנו מעיכוב שלי אני לא מוכן להתעכב.
כדי שאוכלוסיה שלמה תהיה מוגנת אני כן.
אתה עכשיו בכוח מנסה לדחוץ את הצד שלך לויכוח.
אתה בסדר ותהיה שמאלני למופת גם אם תסכים עם העובדה שיש צורך בעיכוב של ערבים במקומות רבים

אתה מתחמק.
שאלה נוספת: ידוע שבשכונות מסויימות כשבאים לנתק את החשמל כדאי לעשות זאת עם מאבטח, כיוון שנשקפת סכנה לטכנאי. האם אתה בעד ביטול הנוהל או לחילופין הצמדת מאבטח גם במקרים שלא צריך?

אוקיי בואו ניקח את זה שלב אחד קדימה - ידוע שעיקר האסירים בכלא על עבירות אלימות כולל עבירות נשק קר הם מעדות המזרח - אני מציע שבכניסה למועדוני לילה יערכו חיפוש על בעלי חזות מזרחית לנשק קר. גזעני או לא גזעני?

עושים הרבה פעמים. לכולם.
אני אשכנזי ובודקים אותי מידי פעם.
ורוב האוכלוסיה מזרחים באיזושהי דרך.

לא מבין מה מפריע לך הבדיקות האלה? אתה לא רוצה להיות בטוח?
לא מדובר בהצקה לאוכלוסיה.

במקרה שלא היית אף במועדון לילה, גם שם לא בודקים את כולם. אלא עושים סלקציה.

בכל מקרה, גם אשכנזים יכולים להיות פושעים. אבל מי שמבצע עבירות טרור זה לרוב מוסלמים. בועדון לילה יכולים לבדוק את כולם בלי להפריע לפעילות שלו. בנתב"ג תבדוק את כולם, ותגרום לקריסה של טיסות החוץ והפנים במדינת ישראל.

אני ערבי שטס איזה 10 פעמים בשנה,כל פעם אני עובר את אותו תהליך של בדיקות ועיכוב, איך זה בדיוק תורם לביטחון שלך? אני אזרח שומר חוק וכבר נבדקתי איזה 1000 פעם וכל פעם אני ממשיך לדרכי, כל פעם אני מהווה איום?
כשאני טס עם החברה שלי או עם המשפחה שלי אף אחד לא בודק אותי, אז מה כשאני איתם אני לא מהווה איום? הם לא מהווים איום?
במדינה הזאת יש מודיעין, יש בדיקות רקע, יש הרבה אמצעים אחרים חוץ מלעכב כמעט כל נוסע ערבי.

משה בודקים גם ערבים נוצרים…

סארי לפי התזה שרצה כאן אין לך מה להיעלב זה רק בגלל שאתה ערבי.

הקטע המצחיק הוא שרק במדינת ישראל אפשר לנהל דיון שכזה ועוד לשאול “אנחנו גזענים? מה פתאום!”

בחרת לקחת את זה ׳שלב קדימה׳. זורם איתך, למרות שעוד לא ענית לי על השאלה.
מה שאתה מתאר לצערי קורה במציאות. אני מכיר בעובדה שמצד אחד זה לעשות עוול לאוכלוסיה שלמה, ומצד שני זו תוצאה של מצב קיים. אין לי פתרון קסם לסיטואציה. איפה שאפשר להקל ולמנוע השפלה - אני בעד (כמו שציין @sari.23.11). ושוב, זה מצער אותי מאד, שלא תבין אותי לא נכון.
ובחזרה לציונות - היא כמו גופים רבים אחרים צריכה לשחק מלוכלך אם היא חפצת חיים. מבאס אבל זה המצב. המשחק המלוכלך הזה, חלקו מיותר, חלקו בגלל שהצד השני משחק מלוכלך גם הוא וחלקו הקטן הכרחי.

נראה לי שכבר הבעתי בעבד את דעותיי הדי שמאלניות, אבל אני לא חושב שצריך להתעלם מהמציאות. אם אני מסכים שהציונות משמעותה גזעות בהרבה מקרים, לדעתי אתה יכול להסכים שחלק ממנה הכרחית כדי לשמר את הציונות הזו. מצער מאד, אין ספק.

זה תורם מאוד לביטחון שלי ומצידי שיבדקו אותך גם עוד 50 פעם. אין לי בעיה גם שיבדקו אותי ובגלל שיש לי חזות ערבית כמה פעמים בדקו אותי קצת יותר. אני מקבל זאת בהבנה וחיוך בכל פעם.

במקום לבכות תגנה את המחבלים ואת המעשים שלהם, ובעיקר תבין שאתה מגיע מאוכלוסיה שבעייתית ומהווה איום. יותר מזה, אולי תפעלו לאיחוד וככה תהיה פחות שנאה. אני מתהלך פה במוסקבה עם מלא ממדינות ערב, הם אוהבים אותנו יותר מערבים שחיים פה. אני לא מפחד מערבים בחוץ, אני מפחד מהערבים שחיים בנינו כי הם הוכיחו שאי אפשר לסמוך עליהם.

גם אני אגב שטיילתי בדרום אמריקה נתקלתי בהוסטלים שלא קיבלו ישראלים. הבנתי, לא צרחתי גזענות גזענות. הישראלים מתנהגים כמו בהמות במדינות האלה וכן מובן שהוסטלים לא רוצים אותם ומובן לי שקולומביה לא מכניסה אותם וזה בסדר. אני לא כזה אבל אני לא חושב שזאת גזענות. אני מעדיף לבקר את הבעיה מאשר את הפעולות של הקורבן.

אני לא חושב שלפחד מאוכלוסיה מסויימת זה גזענות.

את הדיון הזה, מנהלים בכל מדינה מערבית שמאוימת בטרור וחפצה בחיים. יש סיבה למה נתב"ג ואל אל בפרט נחשבים למקומות בעלי ביטחון מהטובים בעולם, וזה בדיוק בגלל הבידוק הביטחוני שלנו.

לא נכנס לשיקולי ביטחון של השב"כ, הם יודעים יותר טוב מאיתנו. סארי אני מצטער , אבל אם תמצא לי שיטה יותר טובה שמונעת ממך מפח נפש, אני יתמוך בשינוי השיטה. כל עוד אין , תשאל את עצמך, למה אנחנו במצב הזה. ולא מדינת ישראל היא לא מדינה גזענית . לא משנה כמה ליאור והחברים שלו צועקים את זה.

במדינת ישראל יש מציאות ביטחונית מאוד קשה, שמחייבת בידוק ביטחוני. אני לא מגן פה על כל מקרה ומקרה, וברור שהיו הגזמות . אבל זה כורח המציאות שהצד השני כופה עלינו.

אין לי שום דבר אישי נגד סארי, אבל אני מעדיף שסארי יחווה עוגמת נפש מאשר שמחבל מתאבד יפיל מטוס ויגרום למאות הרוגים בגלל שכופים על השב"כ לנהל מדיניות שנכפית על ידי תרבות הפולטי קורקט.

שוב יותר מהכל, זה בלתי אפשר לבדוק את כולם בנתב"ג… אין מודיעין שיאפשר 100 אחוז ביטחון.

דרך אגב, בארה"ב לפני הפיגועים של אחד עשרה בספטמבר, ניהלו מדיניות בידוק מאוד ליברלית בשדות תעופה בארה"ב התוצאה היתה אלפי הרוגים בפיגועים הכי גדולים בהיסטוריה האנושית. אבל חס וחלילה היו עושים פורפלינג ומצילים אלפי אנשים מלהישרף בחיים… זה גזענות!!!

מצחיק אותי שאתה בא להטיף לי מוסר,בוא נראה את התגובה שלך אחרי שיבדקו אותך כל פעם שאתה טס, אני בטוח שהדעה שלך תשתנה, לדבר זה קל.
לגנות מחבלים? למה מתי בדיוק ראית שתמכתי בהם?
האוכלוסייה הערבית הישראלית ברובה לא מהווה איום, לא כולם שונאים יהודים כמו שאתה שונא ערבים.
אתה נמצא במוסקבה עם האליטה של האוכלוסייה הערבית ממדינות ערב, רובם הגדול עשירים, אקדמאים, אנשים שיודעים דבר או שניים בחיים, אני מבטיח לך שאותה אוכלוסייה ערבית ישראלית תתנהג אליך בדיוק באותה הדרך.
אתה משווה את הישראלי המכוער לסכסוך הישראלי פלסטני?

מדהים שעל ציונות אפשר להגיד גזענות, אבל אם אני יגיד על האיסלם משהו דומה אתם תקפצו ותקראו לי איסלמפוב.

משה, גם אני מעדיף לעבור את מפח הנפש מאשר לראות מחבל מפיל מטוס ורוצח מאות אנשים חפים מפשע וזה מובן מאליו.
משה, באירופה כשאני טס בחזרה לישראל אני לא עובר מפח נפש ואני לא רואה שמטוס שטס לישראל מתפוצץ לו כל שני וחמישי, יש שיטה יותר טובה, זה באמצע, אבל אף אחד לא מעוניין בה.
משה, עכשיו אם אני מתגייס לצה"ל, אתה חושב שאני אקבל את אותו היחס שיהודים מקבלים? את אותם הזכויות?

אני ערבי ישראלי ותושב מדינת ישראל, טוב לי פה ואני לא רוצה לחיות במקום אחר, אבל אני בחיים לא אקבל את כל הזכויות שלי ולא אהיה שווה בשווה עם אזרח יהודי.