פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

בגלל זה אני לא מאמין שאף אחד לא ראה כלום ולא התריע.
מישהו דאג להשתיק את ההתרעות מסיבות כלשהן.
לי יש תאוריית קונספירציה משלי, אבל זה חייב להיות קונספירציה. לא ייתכן שכל אותם חיילים שהיו פרוסים שם וכל האמצעים הטכנולוגיים והמודיעיניים לא ראו כלום.

היתה השמדה של עמדות רואה-יורה + מצלמות עם ירי של צלפים ועם רחפנים שהפילו פצצות. רוב הזמן התצפיתניות פשוט לא ראו כלום. מניח שנגלה את התמונה המלאה רק אחרי, אבל אין שום סיבה לחשוב בכיוונים של קונספירציה. רק קונספציה וחוסר היערכות מדהים.

מודיעינית עזה היתה בעייתית מאז ומעולם, אבל אף פעם לא כך. זה הסיפור המעניין באמת.

הקטע הוא שכשצהל מעלה רחפן זה לאחר תיאום מלא ובידיעה כבר יום יומיים לפני, כבר שיש רחפן באוויר ויש לגביו ספק - מוקפצים כוחות

נגיד ולא זיהו את הרחפן והוא פגע בתצפיות - כשהתצפיות ״עיוורות״ הנוהל מחייב להקפיץ את כל הכוחות לגדר. רואה יורה זה חרטא למקרה הזה, כי בכל מקרה מול כמות כזאת ומול רכבים וטרקטורים זה לא היה עוזר

נגיד וגם אמצעי התקשורת של התצפיות ניזקו - יש טלפון של המוקד להן ולחמל, וגם לקצינות שם יש את הטלפון האישי של כל קצין ומפקד והן מחויבות להתקשר ולהקפיץ

כמובן חלילה אני לא בא להאשים את התצפיות, אני בטוח שהן עשו את העבודה שלהן ובכלל הבשורה עליהן ועל כל החיילים היא בשורה מרה.

אבל כן היה פה מחדל ענק, בקנה מידה לא נתפס ואני לא יודע מה הוא ואיך הוא קרה, לדעתי ההכחשה על המתקפות סייבר היא כי הצבא לא רוצה להודות בזה רשמית מכמה סיבות
עוד מחשבה שגם היא אם היא קרתה - אז מעניין מאוד איך זה קרה - זה שהחמאס הצליח לעקוף את הגדר (צנחו/מנהרות/מצרים/מחבלים שכבר בארץ - אם זה מהדרום או מיוש) - וקודם הרגו את כל החמלים והתצפיות, ואז נתנו הוראה לחברים שלהם שיהרסו את הגדר - לכל אופציה יש לי שאלה קשה יותר וללא תשובה

יש עוד שאלה אחת קשה וחשובה.
בפעם הבאה שמישהו יחשוב להתקרב שוב לגדר, האם יפיקו לקחים ופשוט ירו בו?
כי אם התשובה היא לא, אז כל שאר התשובות לא משנות ואפשר לסגור את כל העסק.

בהוראות פתיחה באש - 100 מטר (אולי אפילו יותר, כבר לא זוכר) מהגדר יורים כדי להרוג
(בהפסדים וצעדות השיבה היה טיפה אחרת, בעיקר כי ערבו נשים וילדים)

אם היו עושים את זה בשבועות האחרונים, אולי לא היינו במצב הזה היום

המדינאים צריכים כרגע להתעסק באיך לנצח במלחמה
אבל אנחנו כולה כותבים בפורום ולכן יכולים להתחיל להתעסק ביום שאחרי

האם הקריירה של ביבי הגיעה לסיומה?

כבר בתקופה שלי ב 2012 לא היו אוכפים את זה בגלל כל מיני נהלים חדשים כל פעם.

במלחמת יום כיפור , הדרג המדיני ניסה להפיל הכל על הצבא. ברגע שהמלחמה הסתימה והמילואים חזרו גולדה ודיין סיימו את הקרירה שלהם. (אבא שלי סיפר לי איך בזמנו לא רצו לתת להם לחזור הביתה מסיני כי הדרג המדיני ניסה “לכסות” את התחת שלו)

במלחמת לבנון השניה (היום זה נחשב מלחמה מוצלחת באופן יחסי) ברגע שהמילואים חזרו זה היה הסוף של אולמרט.

בשתי המקרים שצינתי, הדרג המדיני ניסה להאחז בקרנות המזבח ולא נשא באחריות.

ברגע שהמלחמה תסתיים והמילואים יחזרו זה היה הסוף של ביבי. השאלה אם היה לו את הכבוד העצמי להתפטר.

אבל אני רוצה להדגיש, בניגוד למלחמת יום כיפור, ששם הדרג הצבאי ברובו לא היה אשם, פה הדרג הצבאי נושא מבחינתי באותה אשמה כמו ביבי (כמובן הדרג הבכיר לא מדבר על החפשים או על הקצונה הזוטרה)

כולם צריכים ללכת הביתה.

ממש לא. הוא יאשים את כולם, ומי שהאמין לו עד עכשיו ימשיך להאמין לו.
אני גם לא חושב שהכשלון הטוטאלי הזה כולו עליו ועל הממשלה שלו.

ממליץ לקרוא קצת על אלי זעירא (ראש אמ״ן) ומעלליו לפני המלחמה וביום פריצתה. אחראי לא פחות מאף פוליטיקאי.

אני לא יודע לגבי הממשלה הנוכחית
אבל ספציפית ביבי
הוא ראש הממשלה כמעט ברציפות מאז 2009
כל אסטרטגיית הסבבים וההכלה של חמאס מזוהה איתו באופן מוחלט
והאסטרטגיה הזו התפוצצה לנו בפרצוף

וגם לוודא שצה"ל ערוך למערכה זה עדיין משהו שראש ממשלת ישראל צריך להיות עליו תמיד, עם כל הכבוד לשרי הביטחון - תפקיד שהוא אולי השני הכי יוקרתי במדינה, אבל בפועל אחד השרים הכי מסורסים (כי יש רמטכ"ל שהוא דרג מקצועי אולי הכי חזק פוליטית במדינה, וכי בניגוד לשאר המשרדים, במשרד הביטחון ראש ממשלה אמור לפקוח עיניים היטב על כל החלטה משמעותית)

והאמת, גם הממשלה הנוכחית תחטוף מהציבור לדעתי
רק מדמיין את התגובות אם זה קורה בזמן ממשלת בנט לפיד

גם אם אתה צודק, זה לא משנה .
הוא יאשים אחרים בכשלון ואחרי שננצח יזקוף את זה לעצמו.
במימדים הרבה יותר קטנים מהאסון הנוכחי זה כבר קרה כמה פעמים. והוא עדיין ניצח בבחירות כי יש מספיק אנשים שמאמינים לו.
אני כבר רואה שבקמפיין הוא יאשים את הבג’'ץ שלא נתן לו לטפל במחבלים ביד קשה, המפגינים ששסעו את העם וסרבני המילואים שהחלישו את הצבא.
יש לו קהל שבוי, רואים ערוץ 14 ומאמינים לכל מילה שלו.

אם לא יהיו השלכות למה שקרה, תהיה הגירה רצינית של תושבים החוצה.

לצערי אני מסכים איתך.

אגב, בעקבות הדברים שאמר אמנון אברמוביץ באחד הפנאלים, שאחד השרים הבכירים בממשלה כינה את חמאס נכס, הרצתי חיפוש בגוגל “חמאס הוא נכס” והגעתי לטור דעה הבא של בן כספית (לא מחובביו) “” ממשלת ישראל רואה בחמאס נכס אסטרטגי. זו פצצת זמן - וואלה! חדשות שפורסם ביום 13.05.23, שמפחיד לקרוא כמה כולם ידעו מה התוכניות של חמאס (בלי קשר למחדלים). וזה מה שהוא כתב:

בואו נחזור לחמאס. זה לא סוד שנתניהו הבטיח בזמנו להפיל את שלטון חמאס בעזה ומיד עם עלותו לשלטון, עשה ההיפך. האחרון שניסה לערער את שלטון חמאס ברצועה היה אהוד אולמרט ב"עופרת יצוקה”, אבל הוא היה כבר ברווז צולע וזה לא הסתייע. השבוע עברתי על רשימת המבצעים הצבאיים של צה"ל נגד חמאס ושותפיו ברצועת עזה, מאז 2004 (ערב ההתנתקות): קשת בענן, ימי תשובה, גשם ראשון, שמיים כחולים, מכת ברק, חץ דרומי, גשמי קיץ, צלול כיין, חורף חם, עופרת יצוקה, עמוד ענן, צוק איתן, גן סגור, חגורה שחורה, שומר החומות, עלות השחר, מגן וחץ.

מה קרה לחמאס בזמנים שבין 17 המבצעים המפוארים האלה? הוא התעצם לבלי הכר. מארגון קטן, חלש, חסר ביטחון וקיקיוני, הוא ניצב היום בוטח על רגליו, עם ארסנל של אלפי רקטות, יכולות אוויריות וימיות, כוח לוחם מאומן ומצויד, יכולות סייבר בהתפתחות ולא מעט תחכום. חמאס התחזק בעלות השחר והתחזק גם במבצע הנוכחי, מגן וחץ. הוא לא מורתע, הוא לא מקופל, הוא לא מבוהל. הוא פיצח את השיטה ורוקד בכל החתונות: מעמיד פנים כאילו הוא מסייע לג’יהאד (אבל הוא לא), משכנע את המצרים שרק הוא יכול להביא לרגיעה, מפלרטט עם האיראנים כדי להגדיל את הסיוע, מייצא טרור ליהודה ושומרון, צובר פופולאריות בקרב הפלסטינים כולם ומתעצם.

יש היום בצה"ל קצין, לא בכיר (אני מעריך שהוא בין רב סרן לסגן אלוף) שיהיה הרמטכ"ל ביום שבו לא תהיה לנו ברירה וניאלץ לצאת למבצע חומת מגן ברצועת עזה. היום הוא מג"ד בגולני, בצנחנים או בשריון. בעתיד הוא יצטרך לבער את קן הצרעות העזתי במחיר דמים: מספר ההרוגים יהיה גדול עשרות מונים מהמספר שהיינו משלמים אם המבצע הזה היה נערך ב־2004, או היום. כל שנה שחולפת מגדילה את עוצמתו של חמאס ויכולתו לפגוע בנו. הוא עדיין לא מוגדר איום קיומי, אבל בקצב הזה יום אחד נתעורר ונמצא על הגדר של אשקלון את חיזבאללה. זה יהיה אסון אסטרטגי בלתי נתפס, אבל לא יהיה לנו זמן להקים ועדת חקירה".

אחרי שישבתי בדיכאון מול ערוצי 12 ו-13 ניסיתי את מזלי עם ערוץ 14 כדי אולי לקבל עדכונים רגועים יותר. זה התחיל טוב עם טיפים יפים על איך כדאי להפוך את המרחב המוגן לחדר משחקים לילדים, ואז ניסו לדחוף מסר שאין מה לפחד כי חמאס זה ארגון טרור חלש וכושל. כמעט שברתי את הטלויזיה.

אני מכיר את זעירא ומסכים, הכוונה שלי היתה לא להגיד שאף אחד בצבא לא היה אשם אלא שחיפשו להפיל את כל האחריות על הצבא.

@Ender
ברור שהכשלון על ביבי והוא צריך ללכת

אבל כל קונספצית ההכלה של ארגון חמאס בעזה היה לא רק מדיניות של ביבי אלא של מרבית הפיקוד הצבאי היום ובעבר. כולל גנץ איזנקוט (מבחינתי אחד האשמים היותר גדולים שאל את ברינק לפרטים)

יותר מזה, להזכיר לכולם שלפני שבוע הם הגיעו לדרג המדיני ואמרו לו שחמאס מורתע והוא מעדיף לנהל את הרצועה מאשר “לרצוח יהודים”.

אין פה ניסיון לנקות את הדרג המדיני, אלא להדגיש שהדרג הצבאי הבכיר שותף מלא למחדל, גם הפיקוד הנוכחי וגם הלשעברים.

אבל שהיה ברור, את המתקפה הנוכחית היה אפשר לבלום גם תחת המדיניות הנוכחית של הצבא והממשלה ובגלל זה גודל המחדל והשבר.

ביבי צריך להקים ממשלת חרום והתמהמהות שלו זה עוד ביזיון שלו

מצד שני הדרישה של גנץ להכניס את איזנקוט לקבינט היא אצבע לעין. בכל ועדת חקירה עתידית שתקום, איזנקוט הוא מהראשונים שיחטפו אש, אחד האשמים היותר גדולים למצב היום. אני מניח שכולם ראו את הראיון של ירון בריק. אין לו מקום יותר בשום מקום לאיזנקוט. אני מקווה שהיה לו את היושר הציבורי לפרוש מהחיים הפוליטים אחרי שכל זה יגמר.

אם תהיה ממשלת אחדות באירוע הנוכחי איך אפשר יהיה ליישם מדיניות?

זו לא מלחמה כמו ביום הכיפורים, יש כאן מצבי lose-lose וצורך בבחירה בין מדיניות ניצית/יונית.

בעוד כשבוע-שבועיים כשהסימפטיה בשקל מצד “העולם” תיגמר וכשיחזרו שקי גופות במספרים שטרם ראינו לכל הפחות מהצד הפלסטיני יתחילו חילוקי דעות מהותיים.

לא חושב שיש הבדלי מדיניות גדולים בין ביבי, גנץ ולפיד.
מסכים שיהיה יותר קשה להגיע להבנות בין סמוטריץ’ לבין מיכאלי.