פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

ממשלת אחדות מצומצמת זה יותר עניין סימלי. זה להראות שתחת מלחמה אנחנו לא כמו בשיגרה וזה מסר חשוב וחיוני.

כמו כן אני בעד ממשלה אחדות צרה.

לפיד גנץ ביבי. אין צורך במפלגות אחרות. אין צורך לפטר את בן גביר וסמוטריץ . יש קבינט מצומצם שאפשר להקים רק שלושת הדמויות שרשמתי למעלה.

כן, יש לנו כמה ימים בודדים עד שהעולם יתהפך שוב וידברו על האסון ההומניטרי בעזה ושלטון האפרטהייד נגד המסכנים.
כל הפרשנים , רובם בעלי עבר רלוונטי, שלא לדבר על האנשים הפשוטים, קוראים למחוק את עזה וללמד את כל האיזור לקח. ואני לא רואה ערוץ 14, אלא 12, 13 ולפעמים 11.
אבל כל מה שאני רואה בטלויזיה זה בניינים בודדים מפוצצים ובטלגרם מספרים לי על מאות הרוגים בצד שלהם.
ממש מעניין לי את התחת. אני רוצה שיהיו שם מיליונים, שלא יהיה לא רק חמאס, אלא גם לא תהיה האוכלוסיה שבחרה בו.

בלי קשר,
מישהו מכיר ערוצי טלגרם אמינים אבל בלי זוועות? אני עוקב אחרי אבו עלי אקספרס וניזדסק ישראל, אבל השני נראה לי כמו שלוחה של ערוץ 14. רוצה משהו אחר .

אבו עלי לא טוב?

אבו עלי טוב, אני רוצה בנוסף זווית טיפה אחרת משלו, אבל הניוזדסק דוחף אג’נדות, ואני מחפש רק חדשות.

יש את קודקוד

אני לא מכיר את הטלגרם אין לי מושג גם מה זה.

אבל בטויטר אני עוקב אחרי אדם גולד.

בשומר חומות שהיה הרבה יותר פשוט מבחינת סוגיות מוסריות התגלו מחלוקות מהותיות שהביאו התערבות של כל היועמישיאדה.

גנץ לא רוצה רק שותפות סימלית וגיבוי אלא יד על ההגה.

@dmitrys

הוא בדר"כ ענייני ומקיף.

אגב, בכל מלחמה פה, העולם התהפך עלינו. העניין הוא שלא ספרנו והצגנו חזית אחידה. זה מה שצריך, גם בעוד שבועיים שיפסיקו להאיר את בנייני הפרלמנט שלהם בדגלי ישראל, אם נציג בתקשורת חזית אחידה ותמימות דעים - ננצח את הקרב.

לא חושב שהאירוע הזה דומה בשום צורה לשומר החומות
וגם אני רוצה שגנץ ולפיד יקבלו יד על ההגה במקום סמוטריץ’ ובן גביר
במצב הנוכחי זה הרע במיעוטו

בשומר חומות גנץ לא רצה להכניס צבא לרחובות, מה אתה חושב שהוא יעשה בעזה עם מספר תלת ספרתי של אזרחים? איך זה יתכנס עם תפיסת העולם של סמוטריץ’?

כל הביקורת שמופנת ובצדק לעבר נתניהו מהצד הימני של המפה רלוונטיות שבעתיים כלפי הקו של גנץ בכל הזדמנות שאני מכיר. אפשר להציע פרדיגמה אחרת, אבל אני מתקשה מאוד לראות תוכנית פעולה קונקרטית עם קבינט כל כך מגוון.

ובכל זאת
יש משמעות ליכולת להתאחד ברגעים כאלה
לממלכתיות
למה שההנהגה משדרת לעם. למסר שהחייל שגם ככה מבואס על השנים האחרונות, מקבל מהמנהיגים שלו. זה מאד קלישאתי אבל העובדה שהם לא מצליחים למצוא פתרון זמני אפילו למראית עין - מביש לטעמי.

אז למה לא עשו את אותו הדבר בלבנון 2?
מתי עשו זאת למעט בגין (ללא סמכות כמדומני) ב67?

ומה עם כל החיילים (הרבים) שהצביעו לבן-גביר/סמוטריץ’ ומקבלים את המסר שהם מספיק טובים כדי למות אבל לא מספיק טובים כדי לבחור את מי שיוביל אותם?

אני מבין את הרצון באחדות אבל אני לא רואה ראייה לכך ששתפ מאותו הסוג עבד בעבר, משום מה כולם בטוחים שמדובר בצעד מתבקש.

אני עדיין לא מבין למה הליכוד לא נענה לבקשת ליברמן. הכי הגיוני בעולם הדרישה של ללכת עד הסוף, ברגע שליברמן יצטרף גנץ יבוא על ארבע.

את לפיד המטומטם אפשר להשאיר בחוץ.

ניחוש מושכל:

• אני לא רואה הרבה הגיון בהצהרה פומבית של מטרת על במערכה מורכבת כל כך, זה constraint שמוריד את הגמישות האפשרית בקבלת החלטות.

• ליברמן לא חשוב כמו גנץ/לפיד מבחינת תדמית “האחדות”, גנץ לבדו מספיק בהיבט הזה.

1. לא יודע ולא הייתי משווה. אי אפשר להתעלם מהקונטקסט של השנים האחרונות. בנוסף, אני אפילו לא זוכר שהיה רצון כזה. את לבנון 2 הימין (ביבי ובנט) ניצל לצרכיו הפוליטיים והעיף ראש ממשלה שהוא מהטובים שאני זוכר. מהיכרותנו את ביבי הוא ממש לא אחד שירוץ לממשלת אחדות כדי להיות מספר 2-3 בלי שיש לו בידיים וודאות כלשהי.
  2. הוטו בעניין בן גביר וסמוטריץ׳ לא בא מצד גנץ למיטב ידיעתי. הראשון ליצן, קשה לי שלא להסכים שמבחינה לאומית עדיף שהוא יזוז הצידה אבל כמובן שאני מבין את הטיעון
  3. וינוגרד ציין בדוח שלו שכדאי שבעתות כאלה ישבו בממשלה יותר אנשים עם ניסיון מדיני ובטחוני. יש בזה הגיון.

ליברמן הוא שנוא נפשם של ביבי ושרה, יש אפס סיכוי שזה יקרה.

אני לא מת על שיח פוליטי בזמן הזה, אבל יותר מידי אנשים שאני מכיר מאוכזבים מאוד מהממשלה בשביל שיהיה להם אכפת אם סמוטריץ’ או בן גביר ישארו בקבינט.

אל תדאג, אנחנו נחזור לשיח הפוליטי כשהכל יגמר. יש לי יותר מידי מה להגיד. זה לא הזמן.

יש הרבה יותר חיילים שהצביעו לגנץ ולפיד מאשר לסמוטריץ’ ובן גביר, אפילו אם נניח הנחה מקלה ששיעורי הגיוס של שתי האוכלוסיות זהים. במנדטים זה 36 מול 14.

ואם הייתה קמה ממשלת חירום “מצומצמת” של ביבי-גנץ-לפיד היא הייתה נהנת מתמיכה של 68 מנדטים, שזה יותר מה-64 של הממשלה הקיימת, שוב עם הנחה מקלה שה-64 שהצביעו לממשלה הזו בשנה שעברה עדיין איתה היום.

זה לא עניין של מספרים גרידא כמו שזה עניין של וטו.

הרי המשתמע הוא שיש פוליטיקאים שאינם לגיטימיים וזו בדיוק הדרך להחזיר את הפוליטיקה לתוך האירוע.

במערכות קודמות לא היתה דרישה דומה ויש כאן קשר ישיר לקמפיין הסרבנות ופיצול המדינה לשתי ממלכות.

מהדרישה של לפיד אכן משתמע שיש פוליטקאים לא לגימטמיים - גנץ וליברמן לא דרשו כלום בהיבט הזה.

לי אישית לא היה ברור מעין נובע כל הקמפיין של ממשלת אחדות (ראה הדברים שנאמרים ע"י סגל, שרקי והפולטיקיאים השונים) בייחוד שכל מי שנקרא לדגל התייצב, אולם אני יכול לשער שאמור לעבור מסר של אחדות בעקבות השנה האחרונה.

למה לדעתך הקמפיין הזה עלה בכלל?

לעניין ממשלות אחדות קודמות ולמצב הנוכחי - מקריאה קצרה באתר הכנסת בשנותיה הראשונות של ההמדינה ממשלות אחדות קמו כאשר עמדו בפני אירוע גדול : מלחמת ששת הימים ומלחמת ההתשה.
אגב בכיפור בגין לא נכנס לממשלה (נראה לי ששמעתי בחדשות שהוא אמר שצריך לתת לממשלה הזאת לחלוף מן העולם - אבל לא מצאת מקור).

אני חושב שההבדל בין המלחמה הזאת לשאר הסבבים וגם למלחמת לבנון השנייה הוא מובן ואין מה להשוות. הן ברמה הצבאית (מתי פעם אחרונה הגיעה נושא מטוסים אמרקיאית לתגבר?) והפגיעות הרבות שחטפנו, שלא נראו כאלה שנים רבות. והן ברמת הטרמינולוגה במה משתמשים המנהיגים - לפיה אנחנו במלחמה על הקיום ממש. רק אתמול ביב נאם ואמר “אנחנו במלחמה על הבית, מלחמה על הבטחת קיומנו, מלחמה שבה ננצח”.

מעבר למטרה של אחדות השורות. החשיבות של ממשלת חירום נובעת בגלל שהפעם יצטרכו לעשות משהו קיצוני ואתה לא יכול לעשות את זה בממשלה צרה ימנית. זה סיבה מספקת שלעצמה.