פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

ממוצע היורדים מישראל עומד על 30 אלף בשנה בערך. המספרים שהבאת גבוהים מזה אבל לא קרובים להיות מספיקים שלא לדבר על העובדה שמדובר בדיוק באלה שלא היית רוצה שיהגרו. ועוד לא התחלנו לדבר על 3 המיליון שבגדה.

זה מיתוס. יש קורלציה לא רעה בין מעמד סוציו אקונומי למעורבות בטרור בכיוון ההפוך.

לא עקבתי אחרי הדיון, אבל אם אתה מציג את זה כמספר גדול של מהגרים אז אתה טועה. זה פחות בסדר גודל מהגידול באוכלוסיה.

יש פה כמה סטטיסטיקות.

כתוב שם שב 2010 חיו בעזה 1.6 מיליון אנשים, והיום אנחנו מדברים על 2.2 מיליון.

רפרפתי על המחקר ששמת פה והוא רחוק מלהוכיח את מה שטענת. החוקר עושה פה את מה שנהיה מאוד מקובל בעולם המחקר - לקפוץ חמש מסקנות קדימה מנתונים מאוד חלקיים וספקולטיביים.

מה שכן יש מצב שהנחת המוצא שעשיתי שגויה

ליאור מה שגם אתה מציע לא פרקטי. לא נצליח לחיות פה בשלום איתם. טרנספר, רצח עם ומה שלא תרצה. איך תנהל הסכמה או מו"מ עם מי שלא מעוניין בך פה?

אין שום דבר פרקטי במה שאתה מציע, פשוט תהיה פה מלחמה נוראית וזהו

הבעיה עם הלוגיקה שלך היא שאתה מניח שקיים פיתרון אפשרי, מתוך אג’נדה או לא יודע מה. לקחתם בחשבון שיכולה להיות גם האופציה שאין פיתרון?

מה שצריך לעשות, לבינתיים, זה לדבר איתם בשפה שלהם ולגרום להם להבין שאם הם יעשו בעיות הם היחידים שיסבלו. לא לתת להם את הלגיטימציה לבצע פעולות טרור כמו שיש ארגונים של יפי נפש שדואגים לעשות, ואז אחרי שהם יבינו שטרור הוא לא הפיתרון (במידה וזה יקרה מתישהו) יהיה אפשר לבחון את האופציות ולהתקדם משם.

עד אז, אין פתרון, לא שתי מדינות לשתי עמים, לא שיח ולא טיח.

לשמחתי מאז פרוץ המלחמה מתחילים לדבר איתם בשפה שהם מבינים עם אפס סובלנות, אפשרו לפתוח באש מול מחבלים (מי היה מאמין), והתחילו לעצור מחבלים בפוטנציה. בינתיים זה עובד, נראה עד מתי ימשיכו עם זה לפני שארגוני יפי הנפש יתחילו להתקומם ולצקצק בלשונם.

לאופציית ה"אין פתרון" שלך קוראים “ניהול הסכסוך” ולפני שבועיים היא התפוצצה לנו בפרצוף.

לא. מה שהתפוצץ בפרצוף זה מדיניות האיפוק וההכלה, ההנחה ש"האויב מורתע" והוא לא יעשה כלום, או סתם חוסר ההבנה עם איזה בעלי חיים אנחנו מתמודדים ולאיזה שפל הם יכולים להגיע.

לבעלי החיים האלה, או יותר נכון בעלי המוות האלה, אתה רוצה לתת מדינה. השתגעתם לגמרי. ההתנתקות לא הספיקה לכם?

של הממשלה הכי ימנית ששלטה בישראל אי פעם. ניהול סכסוך מוביל לשאננות ולתחושת שליטה מדומה.

אני מסכים חלקית עם ליאור פה , אתם פשוט חיים בסרט לגבי זה שבסוף המלחמה יהיה אפשרות לפנות אותם דרומה. לא בגלל שאני לא רוצה או חושב שזה פיתרון רע. תיאורטי זה היה יכול להיות פיתרון טוב לשתי הצדדים.

אבל פאקינג למנוע מהם אספקה אנחנו לא עומדים בזה ונכנעים ללחץ בינלאומי אז אתם חושבים שטרנספר מרצון אנחנו נבצע בניגוד לדעת הקהל הבינלאומית?

כמובן שאת החלק הפנטזיה של לתת להם מדינה או משהו כזה לדעתי זה ניתוק מהמציאות.

האנשים לא מעניינים אותי, מדובר בחבורה של כל מיני דמיקולוס כמו בן גביר שאוהבים לנבוח ולא לעשות כלום, או ביבי שרק רוצה לצאת בסדר עם כולם ומטייח פינות.

הפתרון הוא לא לנהל את הסכסוך, אין פתרון, הדרך היא להכנס בכוס של האמאמא שלהם כי רק ככה מורידים להם את הטורים וזה השפה שהם מבינים.

ואם זה גורם לנו להיות פחות הומניים מתחשבים ומכילים, So be it.

כמו שאוקראינה כבר לא מעניינת אף אחד - אם לא תברח עם הזנב בין הרגליים ותמשיך עם הפעולה שם במשך כמה שנים, אתה יכול לעשות את זה. הסכומים שמדברים עליהם למצרים, הם כלום לעומת מה שהטרור העזתי עולה לנו.

אחרי שתסיים לשטח את הצפון והחי"ר יבצעו ווידוא הריגה לכל מחבל ומחבל שם, תעבור למרכז, כשתסיים עם המרכז תעבור לדרום. תוך כדי שאתה ממשיך לדחוק אותם עוד דרומה ועוד דרומה - תציע למצרים 100 מיליון דולר בשביל לקחת את כל הפליטים, ועם כל הצרות הכלכליות שלהם, תראה איך זה נעשה מתחת לשולחן מבלי לעורר את הקהילה הבינלאומית.

בנתיים ביידן מכריח את ביבי להכניס עוד משאיות לרצועה.

אין לי מה להוסיף על זה אם אתה חושב שזה תרחיש אפשרי.

דרך אגב המצרים לא רוצים את הפלסטינים כי הם יודעים מה יקרה להם אם הפלסטינים יגיעו לשטח שלהם. יצר הישרדות יותר חשוב מכסף.

כנראה דעה לא פופולארית.

לא חושב גם היום שההתנתקות הייתה טעות. הטעות הייתה באופן בו היא בוצעה ובמדיניות שהייתה לאחריה.

אני אשמח לדעת איזה כיבוש היה כאן בזמן מאורעות תרפט.
אני אשמח לדעת איזה כיבוש היה כאן ב-48.
אני אשמח לדעת איזה כיבוש היה כאן עד 67.
אני אשמח לדעת איזה כיבוש היה בעזה בין 2005 ל-2007.
אני אשמח לדעת איזה כיבוש יש בלבנון.
אני אשמח לדעת איזה כיבוש יש באיראן.

מהצד השני -
אני אשמח לדעת איך בדיוק הכיבוש הפסיק מבחינת ירדן.
אני אשמח לדעת איך בדיוק הכיבוש הפסיק מבחינת האמירויות, בחריין, ומרוקו.
אני אשמח לדעת איך בדיוק הכיבוש הפסיק מבחינת ערב הסעודית.

רמז - ההבדל בין המדינות שפירטתי, לא נעוץ בכיבוש.
ההבדל נובע מתפיסת עולם אידיאולוגית, קיצונית ורצחנית, אל מול תפיסת עולם פרגמטית, פקוחה ושקולה. או, במילים אחרות - בגרות אל מול ילדותיות.
אתה לא נותן מדינה לעם לא בוגר, בדיוק כמו שאתה לא נותן לילד בן 5 את המפתחות לרכב ואשראי פתוח. בייחוד אחרי שניסית לתת לו 3 פעמים את המפתחות לרכב הסימולטור, והוא ניסה לדרוס אותך איתו כל פעם מחדש.

הפיתרון הישים היחידי, הוא תהליך ארוך וקשה של דה-נאציפיקציה, רצוי מאוד-מאוד בליווי ובתמיכה בינלאומיים רחבים.
זה עבד עם הנאצים המקוריים, וגם עם היפנים - ששניהם היו לא פחות רצחניים מהנאצים של ימינו, רק עם יכולות גדולות בהרבה. אין שום סיבה שזה לא יעבוד גם היום.

יש סיבה, במקרה שלהם יש בשנאה שלהם כלפינו הרבה רבדים ו"הצדקות" דתיות. התרבות האלימה והשנאה כלפי יהודים מושרשת באופן שהוא לא בלעדי לשטיפת מוח דרך דרך תעמולה הלימודים. קשה לי לראות איך אפשר לעשות זה נאציפיקציה יעילה.

אם לא נאמין שקיים פתרון, כלשהו, אפילו פתרון רצחני לאחד הצדדים או לשניהם, עיקרנו את הסיכוי לחיות פה.

גם אף אחד לא חשב שגרמניה - המדינה המודרנית אולי היחידה שהוציאה רצח עם לפועל כחלק משיטה - תתייצב לצדנו היהודים ותגנה את החמאס מקיר לקיר.

אנחנו חייבים להאמין שאפשר למתן את הרצחנות הדתית שלהם. חייבים. השאלה איך…

הנאציות המקורית הייתה לא פחות אידיאולוגית מהנוכחית, מושתתת על כמעט 2000 שנה של אנטישמיות דתית-נוצרית-אירופאית קלאסית ברמות העמוקות ביותר, ונשענת בצורה חזקה ביותר על תעמולה, חינוך וממסד.
עצם זה שהיום, פחות מ-100 שנה אחרי, כל זה נראה לנו כל-כך רחוק וכל-כך לא רלוונטי - זו ההוכחה הטובה ביותר לעד כמה אפקטיבית (ואפשרית) הייתה הדה-נאציפיקציה דאז.

זה נכון, אבל שוב - אם וכשיהיה מעבר בטוח המספרים יתעצמו: ההערכות הנ"ל מעידות על מוטיבציה גם כשבסיכוי לא מבוטל הניסיון יסתיים בטביעה ונדרש מימון כבד.

זו גם הזדמנות טובה להזכיר שכל המספרים מעזה ב~חמש עשרה השנים האחרונות מקורן בהערכות עם אינטרסים מובהקים.

טרנספר מרצון נשמע רע מאוד בגלל ההקשר הכהניסטי, אבל בפועל מדובר על קליטה של פליטי מלחמה מרצונם החופשי. מי שרוצה להישאר - שישאר, לדעתי חלק עצום מהצעירים יעזבו ברגע בו יוכלו. זה הרבה יותר הומאני ממצור מים/אוכל או מלתת לחמאס להחליט מי נשאר ומי לא (מה שקורה בפועל, המקומבנים כבר ממזמן בטורקיה/קטאר).

זו אולי גם הזדמנות טובה לציין שמאוד הייתי שמח לוותר על שטח אם התמורה היתה מדינה פלסטינית שוחרת שלום לצידנו ושזה עצוב שאנשים חפים מפשע נפגעים בלי קשר למי אשם ומה נכון. זה נכון גם לגבי דרזדן אף על פי שהיתה כל הצדקה שבעולם “להיכנס בהם”.

טראנספר מרצון?
מי ירצה לקלוט את הפליטים הכי גרועים בעולם מרצון?
אני שואל ברצינות. לא מבין מי ירצה 2 מיליון פליטים כאלה. זה קן צרעות.
באירופה כבר לא רוצים פליטים, הליצן הסקוטי לא נחשב. במצריים כבר אמרו שלא. במדינות מפרץ העשירות החליפו אותם בהודים ומאלייזים שעושים פחות צרות. במדינות המוסלמיות האחרות גם ככה אין כסף ועבודה לכולם.