פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

לצערי, אני הולך ומשתכנע שנתניהו פשוט חייב לעשות צ’מברליין, ולהתפטר בהקדם האפשרי, תוך כדי לחימה.
אני כותב ‘לצערי’ לא כי אכפת לי מנתניהו האדם או הפוליטיקאי עצמו. ממש לא. הוא לגמרי הרוויח ביושר את הסילוק הזה בבושת פנים. אני כותב שזה מצער אותי, כי בכל עולם מתוקן אחר, הדבר האחרון שהייתי רוצה לעשות במצב חירום שכזה, זה לזעזע את המערכת.

ביבי חייב להתפטר, כי הוא פשוט מוכיח שוב ושוב שבניגוד ל-90% מהמדינה - אצלו לא נפל שום אסימון ב-7.10, והוא פשוט ממשיך להתנהל בדיוק אותו הדבר. החל מהחישובים הפוליטיים הקטנוניים והעלובים ליום שאחרי המלחמה, כאילו זה מעניין מישהו עכשיו ; דרך הכניעה רבתית ללחצים אמריקאיים, גם כשממש לא מדובר בדרישות של ממש ; ועד ההתמזמזות וההססנות עם כל החלטה*, כאילו משהו במציאות ישתנה אם רק נחכה עוד קצת. לביבי פשוט אין את האומץ, התעוזה, המנהיגות והאחריות לנהל מלחמה כואבת ונחרצת, אבל גם צודקת ונצרכת מאין כמוה.

הבעיה העיקרית במהלך שכזה, בו נתניהו יעשה צ’מברליין (או שיעשו לו את זה, כי בכל זאת - בואו), זה שאני לא מצליח לראות בטווח של קילומטרים, מי יכול להיות הצ’רצ’יל שלנו לצ’מברליין. אולי-אולי בנט.
מצד שני, גם צ’רצ’יל היה רחוק מאוד מלהיות צ’רצ’יל לפני המלחמה, ובסה"כ היה מדובר בפוליטיקאי ותיק ולא בהכרח בולט או נוצץ במיוחד. אבל בכל זאת, הוא זה שהתריע על הסכנות לאורך כל השנים שלפני המלחמה. בניגוד למצב אצלנו, בו כל המחליפים הפוטנציאליים של ביבי היו שותפים מלאים לתפיסת הקונספציה השקרית וההרסנית שהמיטה עלינו אסון.
אבל מי יודע - אולי בשעת חירום מישהו מהנוכחים יגלה כושר מנהיגות מפתיע. מה שבטוח, זה שביבי כבר לא יגלה מנהיגות כזאת.

*אני עדיין עומד על זה שמהרבה מאוד בחינות התעכבות עם הכניסה הקרקעית דווקא משרתת אותנו, אבל כמה נקודות מהצד השני גורמות לי בכל זאת למתוח ביקורת על חוסר ההחלטיות הזה:

• הלגיטימציה הבינלאומית, עליה אנחנו עובדים כל-כך קשה, הולכת ואוזלת עם הזמן. שעון החול הולך ונגמר, ובמידה מסויימת מרגיש לי שזה בדיוק מה שביבי רוצה. מה שמוביל אותי ישירות אל הנקודה הבאה:
  • פשוט מרגיש לי שההתמזמזות הזאת היא המשך ישיר של ההתנהלות של ביבי, ולא איזו מלאכת מחשבת עם כוונה צרופה מאחוריה. אם הייתי רואה שיש כאן איזושהי תוכנית על - חניקה אמיתית של הרצועה באמצעות מניעה מוחלטת של מים, חשמל, דלק ו’סיוע הומניטרי’, טבעת חנק שהולכת ומתהדקת על הרצועה באמצעות כוחות שהולכים ונוגסים עוד ועוד - הייתי אומר מילא. אבל זה פשוט מרגיש כמו אותה גרירת רגליים מפורסמת של ביבי, שלא מובילה לשום מקום, בדיוק כמו צוק איתן הביזיוני שנמרח על פאקינג 50 יום.
  • הכי חשוב - רוח הלוחמים והעם. הצבא כולו מוכן כבר למעלה משבוע להיכנס לרצועה, שרשרת הפיקוד כולה אומרת זאת מפורשות. וגם יש רוח גבית מלאה מהעם. יש גבול כמה זמן אפשר לשמור על רמת מתיחות גבוהה ובריאה, ובסוף הכוחות נשחקים סתם, וכאשר ייכנסו סוף-סוף - הם כבר יהיו סחוטים לגמרי. ושוב, זה נובע ישירות מהנקודה הקודמת, של דרג מדיני (=ביבי) שמשחק עם צה"ל כמו עם פיונים, ולא מבין שיש כאן עם ואנשים.
    והכי גרוע - אם יחזור כאן מקרה צוק איתן, וכוחות יוצאו ויוחזרו חזרה לתוך הרצועה (הדבר הכי גרוע מנטלית שאפשר לעשות לכוחות לוחמים), עם כל מיני הפסקות אש ‘הומנטיריות’, שיגרמו לכוחות להישחק לגמרי.

רגע, קודם כל תן לי להקיא בפה ממה שאני הולך להגיד.
סיימתי.

תשמע, אני לא מאמין שאני כותב את זה אבל לעיתונות הסכסכנית בארץ אין אצלי שום אמינות.
ביבי הוא אפס ופחדן, המשחק שלו הוא לסכסך ולפרוט על נראטיב של אנחנו נגד הם, הוא ראש ממשלה שמאלן שצורח ״שמאל שמאל״ רק כדי להעביר את האש ממנו, שלא יראו כמה שהוא לא ימני בשיט. אריק שרון ושמיר מתהפכים בקברם לנוכח הרפיסות של העלוב הזה. אני חייב להגיד את הדברים האלה לפני שאני חוזר לציטוט של מה שרשמת:

מי אמר לך את זה? העיתונאים? לא קונה את זה. יש פה עיתונות שמתה שביבי יעוף (ובצדק), אבל עם כל הרצון והפנטזיה שלהם לראות אותו הולך הם מזמן מזמן עברו ממחוזות המציאות למחוזות הפנטזיה בדיווחים שלהם.

נותנים דעות אישיות כאילו שהן היו המציאות, והכל בשביל לייצר דעת קהל שמתאימה לנראטיב שהם עצמם היו רוצים שיקרה פה.

לא קונה את זה.

כמו שאני גם לא קונה את ״גלנט רצה להפתיע את חיזבאללה במהלך גדול, אפילו על חשבון ההתמקדות בעזה, וביבי בלם אותו״.
חרא, מי משחרר דברים כאלה סודיים לעיתונות? אם זה אמיתי אפשר לקפל את המדינה ולהתחפף מפה, אנחנו נעשה כל שגיאה אפשרית.

אבל אני לא חושב שזה אמיתי. רק צורך למלא מלל ולהתנהג כאילו הם יודעים משהו.

אה, ולגבי בנט, לא מאמין שאני אומר את זה, הלוואי שהוא היה נכנס עכשיו לראשות הממשלה.
כמה שהוא חסר ניסיון, אני מאוד מאוד אוהב את הרוח שלו ובוטח בו יותר מאשר בכל האחרים.

תאמין לי, אני לא אוהב את העיתונות הישראלית יותר ממך.

אבל -

מי שאמר לי שביבי ממשיך לעשות חשבונות קטנוניים, זה העובדה שליברמן עוד לא בממשלה. גם ליברמן הוא לא שיא האמינות, אבל הוא בוודאי יותר אמין מביבי. ואם הדבר היחידי לכל הדעות ולפי כל הצהרה של ליברמן עצמו, שמונע את ליברמן מלהיכנס לממשלה, זה מקום בקבינט המצומצם - וביבי בכל זאת מונע זאת ממנו - אז הוא קטנוני ומגעיל כמו תמיד.
אגב, גם זה שבנט, ראש הממשלה לשעבר, אדם בעל יכולות, נחישות ומרץ בלתי נגמרים, עדיין לא קיבל תפקיד רשמי בכל הדבר הזה - גם מעיד כמו אלף עדים על מה ביבי חושב גם בימים אלה. ולא, אני לא מדבר על איזה תפקיד שר מיותר ומנופח כזה או אחר. פרויקטור. בנט כבר הצהיר קבל עם ועדה שהוא היה יותר משמח לקחת על עצמו את האחריות על כיתות הכוננות ברחבי הארץ - ארגון, אימון, לוגיסטיקה וכו’. תפקיד לגמרי ראוי, שיכול ממש להציל חיים, פשוטו כמשמעו.
אבל על מי אני עובד. שרה לא מאשרת.

ומי שאמר לי שהלחצים האמריקאיים להמתין עם הכניסה הקרקעית הם לא דרישה של ממש - זה הניו-יורק טיימס, לא התקשורת בארץ. ואם גם זה לא טוב - אז הבית הלבן בכבודו ובעצמו אמר את זה. הייתה פליטת פה של ביידן שאמר שלדעתו עדיף שלא להיכנס עכשיו (וגם כאן - דעתו האישית בלבד), וגם את הפליטה הזו הבית הלבן מיהר להכחיש.

אבל עזוב. אם ההתנהלות של ביבי בזמן הלחימה הצליחה לשכנע גם אותי - אדם ששנים של התקשורת הישראלית לא הצליחו להשפיע עליו - שהבן-אדם לא כשיר, אז משהו כאן דפוק מהיסוד.

אפילו מסיבות העיתונאים שלו כבר לא טובות כמו פעם…

מעבר לזה שאין שום סיכוי בעולם שהוא יתפטר, הבעיה שזה לא רק הוא - באורח פלא ממש, נקלענו למלחמה כשממשלת ישראל מכילה כמה מהאנשים העלובים ביותר שראיתי בפוליטיקה הישראלית בעשור האחרון. חבורת ליצנים שבשגרה אתה אומר “בסדר, ממשלה גרועה, זה מה שהציבור בחר, קצת פופוליזם וזה יעבור בבחירות הבאות”, אבל במלחמה הכי גדולה שהייתה לנו מאז 73? השם ירחם.

או שלא…
אנחנו לא היחידים שיודעים לקרוא את המפה הפוליטית, וכמו שהבנו בצד השני אין לנו עסק עם מטומטמים.

זו הסיבה שכבר אמרתי שתחת ממשלת השינוי כנראה שזה לא היה קורה. ראו הזדמנות וניצלו אותה בגדול.

בנט עושה הסברה נהדרת, לא הופך אותו להיות ראש ממשלה טוב.

אבל זה רק מוכיח כמה הביקורת שלכם זה רק פוליטית. בנט בשנה שהוא היה ראש ממשלה נקט באותה מדיניות כמו ביבי מול עזה. ומי שחשוב שמה שקרה עכשיו לא היה קורה תחת ראש הממשלה בנט חי בסרט, משקר לעצמו ומשקר לאחרים, באותו סרט שחשבו שאם יתנו לחיזבאללה גז הוא “יתמתן”

הם התכוננו לזה יותר משנתיים ושלפיד תקף את הגיהאד הם עשו לו הצגה שהם מורתעים. בכלל מי שעדין האסימון לא נפל שהחמאס התחיל לחמם את הגדה בתקופת “ממשלת הריפוי” זה היה המטרה שלו שנמשוך כוחות לגדה במקום עזה. אם הממשלה של בנט לא היתה קורסת היינו היום באותו נקודה. ודרך אגב , גם אז ביבי היה חלק הכי גדול במחדל. גם אם זה היה קורה בממשלה אחרת.

זה לא סמנטיקה , אם אתם לא רוצה לחזור שוב על אותו דבר, חייב להיות לא רק ניקוי אלא ממש the parge של המערכת המדינית הצבאית והמודיעינית. פשוט לטהר את כל השורות מאלו שהביאו אותנו למצב הזה.

אני רוצה שכולם ישלמו את המחיר. קודם כל, ביבי הממשלה המחורבנת הזו, אבל גם שאר האפסים שהיו במערכת הביטחון מאז ההתתנקות שזה כולל את בנט איזנקוט גנץ ועוד. אף אחד מהם לא צריך להיות יותר בחיים הפוליטים. ולא רק זה אני רוצה שגם יבדק אפשרות למשפט פלילי נגד חלק מקהילת המודיעין והביטחון. שזה לא יגמר רק “לקיחת אחריות”. יש פה במקרה הכי טוב מקרה של “רשלנות פושעת”. (איך זה שלא היה “כוננות עם שחר” בתקופה שלי זה היה א ב בכל עליה לקו לא משנה מול מי)

אתם רוצים רק פוליטיקה, ושרק הממשלה הנוכחית ובמיוחד ביבי ישלמו את המחיר.

הקונספציה של עזה ו"קונספצית “חמאס מורתע” לא רק עבדה עם ביבי אלא עם כל מי שהיה קשור למערכת הביטחון מההתנתקות עד היום. בנושא הזה הם לא רק הסכימו כמו עדר של כת אלא העיפו מהמערכת כל מי שחשב אחרת.

הכל פוליטיקה.

ראש הממשלה לשעבר [נפתלי בנט] התייחס הבוקר (ראשון) למתקפת הפתע של חמאס ב-7 באוקטובר ולשאלת האחריות: “בוודאי שגם אני נושא באחריות. אני שירתי כראש ממשלה במשך 12 חודשים ופעלתי לאור מטרה של הרחקת סיבוב מול חמאס ככל האפשר תחת המטרה של להשאיר את חמאס מוחלש ומורתע”.

“היו עוד דברים שאני לא יכול לפרט, שלא הספקתי לעשות, ושהיה בהם אולי לשנות את התמונה מקצה לקצה אבל אז הממשלה נפלה”, אמר רה"מ לשעבר לבן כספית ולאבי יששכרוף ברדיו 103 אף אם. “האם אני גם נושא באחריות? בוודאי”.

ביקשת קיבלת?
על כל פנים, ברור שהכל פוליטיקה. זה המשמעות של ״לקבל את ניהול המדינה״. אתה ואני רוצים שנינו שאת המדינה ינהל המנהל הטוב ביותר האפשרי עבורנו ברגע זה.

לרצות את הראשים של כולם זה טוב ויפה, אבל מישהו צריך לנהל.

בסדר לקבל אחריות זה לומר "אני לא מתאים לניהול המדינה יותר " אני גם אשם. אני גם מוכן לתת לו קרדיט גדול על זה.

אני רוצה שמישהו חדש ינהל את העסק גם בצבא וגם במדינה, . לתת לגנץ ואיזנקוט להיות פה שותפים בניהול המדינה אחרי שהם נושאים כל כך הרבה באחריות ישירה ועקיפה לטבח שהיה פה . זה לא רק לזלזל באינטלגנציה שלנו זה גם לזלזל במי שנפל פה על מחיר הכישלון שלהם.

דרך אגב, שהיה ברור שמבחינתי בנט בתחום הזה נושא הכי פחות באחריות. . אבל זה שהוא היה נץ מול עזה בכל החיים הפוליטים שלו ואחרי שהוא נכנס למשרד הביטחון וראש ממשלה הוא התאים את עצמו לקונספציה של מערכת הביטחון מראה כמה הבעיה שלנו עמוקה ולא תסתים רק באיזה התפטרות של אחד או שתים.

שאלה מה אתם רוצים, נקמה בביבי לבדו או לנסות לפחות לתקן את המערכת. אני רוצה את שתיהם.

נ.ב אני סולח לליברמן על הכל, מבחינתי הוא יכול להיות הראשון שיקבל הזדמנות אחרי ביבי, אתה יודע למה? הוא התפטר בגלל שביבי הגביל אותו. לכן אחריות לא עליו.

כולם מאשימים את הפוליטיקאים אבל מי שבחר בפוליטיקאים האלה אין לו אחריות? למה הציבור לא מכה על חטא ואומר חטאתי פשעתי? איפה כל מצביעי נתניהו שאומרים עכשיו שאצלם הוא גמר? מה איתם? אצלנו הם לא גמרו? כולם ידעו שהדבר שהכי חשוב לנתניהו זה נתניהו. שטובתו האישית ושרידותו הפוליטית חשובה יותר מכל דבר אחר. הם פיתחו הרים של תיאוריות שמנהל תקין וטוהר מידות ושוויון בפני החוק זה קשקושים של סמולנים. עכשיו חושבים שניפטר מנתניהו וזהו? מה עם חצי עם שנתן לגועל הזה לשלוט פה 15 שנה?

אני בחרתי בביבי פעם אחת בחמש עשרה שנה האחרונות, אבל בעד מי אתה רוצה שהימין יצביע. בעד המחנה שרוצה לתת לאבו מאזן מדינה?

בכלל ביבי זה על הימין, אבל אם אני לא טועה ואני מסתכל על המציאות, הימין ובמיוחד הציונות הדתית די ניסתה להזהיר אותנו ממה שקורה עכשיו.

אבל אז לא היה להם בגץ וכל מיני דברים כאלו ונכנסו בהם חזק. כמו מול פיגלין שהואשם בהמרדה.

בעד מישהו לא מושחת שטובת המדינה חשובה לו יותר מטובתו האישית. אם אין לכם כזה בימין פשוט תצביעו למחנה השני. לפחות בביטחון המחנה השני מבין.

איך יודעים? אני בכנות לא מאמין שיש מישהו כזה כרגע

חולה על אנשים (כולם כמעט) שכל אירוע, לא משנה מה גודלו ומה פרטיו, מחזק אצלם את מה שחשבו קודם. הם בד״כ מתפלאים במקביל על אנשים מהצד השני שגם כן חושבים אותו דבר כמו מקודם.

מי שלא שוקל מחדש לפחות חלק מההנחות שלו אחרי האירוע של לפני שבועיים, ותולה את כל כולה של ההתפתחות הזו על ביבי כאילו שהיתה התנגדות עזה למדיניות שלו בעזה משמאל - הזוי בעיני. ביבי האחראי הראשי, כמובן, אבל זה לא אומר שהכל קשור להכל וזה בעצם בגלל התיקים וכל מי שבחר בו אשם ב-1400 נרצחים ובלה בלה בלה.

*לא הצבעתי לביבי מאז 2013. למען הסר ספק יש כאלה גם מהצד השני, כמובן. אבל זה מה שליאור מציג פה - בבואה של ערוץ 14.

לגבי פתרון * הסכסוך, דברים שברצוני לציין:

1. התקדים הלא-דומה-לא-שונה שיש לנו הוא הסכסוך עם מצריים וירדן. שלום שיותר קרוב בסקאלה להפסקת אש, מתוך הבנה של הצד שלהם שישראל היא כרגע עובדה קיימת
  2. המאסטרפלן של ביבי, לפיו פיתרון כלשהו יכול לבוא מכיוון של לחץ בינ"ל הוא עדיין תוכנית הגיונית בעיני. אם הלוגיקה היא שמדובר בסכסוך ישראלי ערבי, על עצם הקיום ולא על שטחים - אז משם גם יכול לבוא הפיתרון
  3. השימוש בחמאס כנכס וברשות כאויב מדובר רבות בימים האחרונים והוא נטו תוצאה של מדיניות ימנית למטרות של התפשטות בשטחים. זה לא אינטרס בטחוני כלשהו. פה השמאל והימין חשבו הפוך ואני חושב שדי ברור מי צדק
  • פתרון לא אומר גבולות חופשיים וסטודנטים ישראלים עושים ארסמוס במצרים ועזה. יותר כמו שקט.

השמאל חשב כמו ביבי מול חמאס בעזה אבל בהבדל שבמקום לתת לרשות להתייבש הוא פינטז על “התנתקות חד צדדית” או הנשמה מלאכותית בכח של הרשות בגדה. וזה אותה הרשות ששולחת שרים שלה להלויות של החמאס מחנכת ילדים שיהודים זה עכברים בבתי הספר ועכשיו שולחת כסף למחבלים בכלא.

אני חושב שדי ברור מי צדק…

הכישלון של הימין זה ביבי הכישלון של השמאל זה האידאולגיה.

מי יסכים להיות זה שיומלך ע״י ישראל על חשבון החמאס? בין אם החמאס ״יחוסל״ ובין אם לא, זה צעד התאבדותי כמעט לכל אחד.

פפ על למה לא פתח עם אדרסון במשחק האחרון (3:21 עד 3:33)
in the keepers I am not much involved, the final decision most of the times is… ok it is my responsibility but always I listen a lot

אפילו הוא לוקח אחריות! ביבי תלמד

ביבי בתגובה: אם היה לי את התקציב של פפ לחיזוק ההגנה כל זה לא היה קורה

אין לי מושג איך הפתרון יראה. זו יכולה להיות בכלל אמירות בשליטה ירדנית/מצרית. הנקודה היא שהלחץ הבינלאומי פלוס ההכרה בעובדה שאי אפשר להזיז את ישראל ממקומה נכון לעכשיו יכולים, אולי, ביקוש לפיתרון.

גם הירדנים והמצרים לא ירצו את הצרה הזו - לעבדאללה יש מספיק פלסטינאים שמסכנים את חייו על הראש (וזו לא הגזמה בכלל, המשטר שם על כרעי תרנגולת), המצרים לא מוכנים לקבל אפילו פליטים בעת המלחמה. הפתרון שאתה מתאר הוא האידאלי מבחינתי, אבל לא ישים מהבחינות הפרקטיות שציינתי, ובנוסף סיבות פוליטיות פנים-ערביות.