פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

על אותו משקל אפשר להגיד חולה על אנשים שכל אירוע, לא משנה מה גודלו ומה פרטיו, משנה את דעתם.

שוקל מחדש בעיקר את הנחת היסוד שלי שצהל צבא חזק שיודע מה הוא עושה גם אם אני לא מסכים איתו. אני עדיין משוכנע שבסוף לאורך זמן זה לא כוחות, שחמאס לא יכול לאיים על קיומה של מדינת ישראל. אבל אם הצבא כל כך פגיע אז יש מצב שהשחצנות הישראלית באמת צריכה להירגע.

לגבי נתניהו בסך הכל מדובר בשנאה עמוקה… אני מתעב את הבן אדם. כמוני רבים. הימין לא היה אמור לירוק ככה בפנים של העם כל כך הרבה זמן.

שוב, זה לא העיקר. גם אני רואה כרגע שהמצרים לא מגלים שום התלהבות לקחת פלסטינאים אליהם וכו’

אני טוען שכרגע אין ביקוש לפיתרון אבל מלחמה פלוס הסכם עם סעודיה הם שני צעדים אסטרטגים שיכולים לדחוף לאחד. אני גם מאמין שהאיך יימצא בהינתן כוונה למצוא.

בגדול הדבר הכי חשוב זה להיפטר מביבי כמה שיותר מהר. הבן אדם כמו סרטן במשך שנים הפיץ גרורות בכל המשטר הישראלי, וכיום המצב שלנו נראה כמו שהוא נראה. יש ממשלה שלא מצליחה לתפקד בזמן הכי חשוב שיש, עם שרים שהם אנשים עלובים וחסרי יכולות וכל המגזר הציבורי מפוצץ בליכודניקים חסרי כישורים. ככה נראה ממשל בפשיטת רגל.

בנוסף, ביבי הוא זה שהיה פה ראש ממשלה כמעט 15 שנה רצוף. הוא אבי הקונספציה. זה לא משנה מה אמרו לו גנרלים או פוליטיקאים, הוא היה האיש עם המילה האחרונה. מדובר באיש פחדן שהיה מוכן לעשות הכל על מנט לקנות שקט. בין אם זה להעביר לחמאס מיליונים ובין אם זה לתת לחיזבאללה להפוך לאחד הכוחות הרקטיים הגדולים בעולם. אחד המשפטים המפורסמים של ביבי זה שהעשור שלו היה העשור עם הכי מעט הרוגים בהיסטוריה של המדינה. הוא מנע מליברמן לחסל את הנייה, הוא מנע מגלנט לפתוח חזית עם לבנון. הכל בשביל שקט.

לבסוף, צריך להזכיר את השסע החברתי שהבן אדם לא מפסיק להעמיק כבר 8 שנים, והגיע לשיאו בשנה האחרונה עד כדי כך שהאויבים שלנו חשבו שאנחנו על סף פירוק, והם רק צריכים לתת את המכה האחרונה.

מה שמשותף לשלושת הדברים האלה הוא הרצון של ביבי להמשיך להיות ראש ממשלה. הוא היה מוכן לפגוע בממשל התקין, בביטחונה של המדינה ואפילו אנושות בחברה הישראלית. הכל כדי לשרת את האינטרסים הפוליטיים שלו. בדיוק כמו אז שהוא שחרר מחבלים עם דם על הידיים בשביל להחזיר את גלעד שליט ולמסמס את המחאה החברתית. הדם של 1,500 הנרצחים על הידיים שלו. במדינה מתוקנת הוא היה נשפט על בגידה במדינה אחרי שהכל נגמר.

ועם זאת, משה צודק. רוב הסיכויים שגנץ ירכב על זה שהוא נכנס לממשלת חירום, ובתמיכת התקשורת ירכיב את הממשלה הבאה. וזה יהיה ממש להכות חטא על פשע, כי גנץ הוא אכן שותף מלא לגישה הפחדנית של ביבי. שלא לדבר על העובדה שמדיניות שמאל היא זו שהביאה אותנו למצב הזה מלכתחילה. גנץ איש טוב, אין ספק שהוא שם את טובת ישראל לפני טובתו האישית, אבל הוא לא יכול להיות האיש שייקח את המושכות ביום שאחרי ביבי.

דווקא בנט, שמשה מאוד כועס עליו - הוא השם היחיד שעולה לי לראש. אני לא רואה דמות אחרת שיכולה להנהיג את ישראל ביום שאחרי. בטח לא במערכת הפוליטית הנוכחית שמלאה בעשרות חדלי אישים. ליברמן זה לא פרקטי, אבל הוא חייב להיות השותף הכי בכיר בממשלה הבאה.

נראה לי שאתה מבלבל בין ציניות פוליטית בריאה לתסביך גדלות של “המדינה זה אני”.

אוסיף על זה שבנט שנים טוען שהוא הרגיש שסירסו אותו בקבינטים, וקשה לי להאשים אותו במדיניות מול חאמס שכן תכופת כהונתו כרוה"מ הייתה שנה וחצי. אני לא יודע מה ציפו שהוא ישנה בשנה וחצי, אבל לא הייתי שם אותו בגזרת ה “אשמים” ובאותה נשימה עם ביבי ואפילו בדרגה השנייה (גנץ, אייזנקוט, ראש אמ"ן מפקדי אוגדות וכ’ו).

תודה.

ומודה, בנט מפחיד אותי.
כמו שלשמאלנים יש נטיה מטומטמת לפרוגרסיביות, לימנים יש נטיה מטומטמת לפאשיזם…

אבל לפחות תוכל לבנות ממשלה נורמאלית שמרכיבה כמה אנשים וכמה אידיאולוגיות. כבר שכחנו שאפשר לבנות ממשלה עם מספר אנשים שלא חולקים את אותדה אידיאולוגיה בכל נושא, אבל כן יכולים לייצר תלכיד יותר מייצג למה יהיה טוב למדינה בעיני העם.

באופן אישי רק רציתי לומר, שמעולם לא הצבעתי לנתניהו, ותמיד תהיתי לעצמי בראייה היסטוריה, 20 שנה מהיום - האם אתחרט על זה שלא הצבעתי מעולם לראש ממשלה שעל-אף מגרעותיו העמיד מדינה חזקה, יציבה ובריאה כלכלית לאורך זמן, או שאהיה גאה בעצמי.

התשובה שלי מעולם לא הייתה פשוטה יותר.

מישהו העלה את הטענה הבאה ואשמח לשמוע את דעתכם.

משום מה, מאז תחילת המלחמה הקטל בחברה הערבית ירד כמעט ל 0. כמעט.

איך אפשר להסביר את התופעה הזו?

אני חושב שגם הם בהלם.

לכולנו ברור שההתפוררות של החברה הישראלית הייתה גורם משמעותי בסיבות למתקפה. כולם לקחו צעד לאחור. הם עבריינים, אבל גם הם חלק מהחברה הישראלית, וגם הפחד שלהם זה שלטון חמאס. וחוץ מזה, עם כל האכזריות של אירגוני הפשע, הם מאמינים בסוג מסויים של כבוד, ומה שהיה באותה שבת ארורה הוא חסר כבוד לחלוטין.

אני חושב שגם הם לקחו צעד אחורה כי גם הם מבינים שיש להם חלק לא מבוטל ברקע למה שקרע.

אתה בטוח? אני לא עוקב אחרי החדשות אבל נראה לי ששמעתי אחרת

ראיתי מישהו שהזכיר את זה, בקבוצה בוואצאפ של חברים.

אין לי מושג איך לאשש את זה, או שזה כבר לא חדשות ביחס למלחמה, אבל לא נראלי…

וליד חטיני, צעיר בשנות ה 20 לחייו, נורה למוות על ידי אלמונים בעראבה שבגליל התחתון. המשטרה הגיע לזירת הרצח ופתחה בחקירה, הרקע לירי הוא פלילי. מתחילת השנה נרצחו 205 בני אדם מהחברה הערבית. הרצח בעראבה, הוא החמישי תוך שלושה ימים.

אוף טופיק אבל חייב להגיד - אחרי כל עריפת הראשים המטאפורית, אם יוסף חדאד לא מניף משואה ביום העצמאות אפשר לסגור את המדינה.

עדות לגהנום שמחכה לנו שניה אחרי שהאירוע יגמר, אם לא הרבה לפני:

https://twitter.com/tomashinyu3/status/1716369878653829232?t=NviyFvbltpyfgj7Yq8QtNQ&s=19

מסתבר שיש אנשים שעדיין צריכים תזכורת לגבי מיהו האויב.

יוצא לי לראות יותר אקטואליה מתמיד(הייתי בגמילה איזה שנתיים) ואני חייב לציין שזה בלתי נסבל. התקשורת בישראל דוחה ברמות. יש איזו טהרנות ומוסרנות בלתי נסבלת. כל הזמן ממסגרים את הדברים בצורה פרשנית. כאילו התפקיד של התקשורת זה לחנך את הציבור ולהגיד לו מה ואיך לחשוב.

אני באמת חושב שטויטר זה לא המקום לבדוק איך ממוצע האנשים מרגישים ועובדים ובטח לא האידיוט שנקרא תומר שרון.

תתפלאו שיש אנשים טובים מחוץ לטויטר.

נ.ב אני גם מת לראות אותו מנסה “להוציא את הזעם” על ביביסטים. עוד וואנבי ערס.

10% מהסנאט נמצא כרגע בישראל. די חסר תקדים. אחד הדברים הכי מעודדים הם שהאמריקאים לוקחים את זה ברצינות. מקווה מאד שהמעשים יתיישרו עם האמירות, ושהכל יתברר כחלק מתגובה חכמה ולא שלופה מהמותן.

https://twitter.com/i/status/1716869077640360132

מייצג לו רע את התחושות שלי, הוא מוסיף אופטימיות על אף שאני קצת יותר סקפטי אבל מאמין:

התחלתי את המלחמה בכעס עצום.
על הצבא
על ההפקרה
על המודיעין
על הממשלה

בשבוע האחרון אני במילואים.
נגלה מולי גוף שחייב ניעור מטורף. גוף עייף. עצוב. כבד. אדיש. רקוב.

התחושה של הכעס התחלפה בתחושת שליחות.
ליום שאחרי.
תחושת תיקון שחייב לבוא.

שמהנאציזם הזה נצליח לקוח מחדש.
ולא כמו שהיינו.

נבנה הכל מחדש

את החברה
את חלוקת הנטל
את הצבא
את המנהיגים
את הערכים

יש פה אזרחים ואנשים מדהימים.

מגיע לכולנו הרבה הרבה הרבה יותר

וזה עלינו. על הדור שלנו לבנות מחדש.

כל זה ביום שאחרי. שהוא אם אני צריך לנחש כבר לא כל כך רחוק.

לא יהיה ניצחון במלחמה הזו!!

הניצחון יהיה הבניה מחדש.
החזרת הכבוד והעוצמה.

וננצח!!

https://twitter.com/asafbryt/status/1717937600936255527?t=wpYOqQap6YkvNQwmTVTtSA&s=19