פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

בעיקרון מסכים, אבל שוב, הממשלה פשוט לא לוקחת אחריות ומשאירה את האזרחים חסרי אונים.

וגם אם ההפגנות לא הדבר הכי חכם כרגע - הביקורות שהן מקבלות והתגובות של אנשים (לא אתה כמובן) הרבה יותר גרועות מההפגנות עצמן

ממש אוכלי ספינים… נתניהו חייב לעוף. במיוחד נוכח העובדה שיש מלחמה. מה גם שהמלחמה לא נראית שהולכת להיות קצרה ואם רק בסופה נתניהו ילך (רמז: הוא לא ילך, בטח לא מיוזמתו) אז מהיכרותי את נתניהו היא לעולם לא תיגמר. אידיוט תמים ומטומטם מי שחושב שלתת לנתניהו לנהל את זה זה רעיון שפוי. בינתיים יש לנו כבר הבטחה לחזית נוספת מיד אחרי הנוכחית. אבל היי מקסימום נזרוק פצצת אטום על עזה.

שיהיו גם עוד 3 מצידי. העיקר שנשלח את הכלבים האלה לאללה שהם כל כך רוצים לפגוש.

אין כמו גיבורי מקלדת. אני מציע שאחרי שנסיים עם חיזבאללה נעבור לכבוש את הגדה ואז נתקוף באיראן ועל הדרך בקטאר. רק אם אפשר קודם להחליף את ראש הממשלה זה יהיה נהדר.

בעיקרון אני מסכים שנתניהו זה מטורף שאי אפשר לסמוך עליו על ההגה, אבל מי עדיף? תן לי שם שהאזרחים(מ2 הצדדים) יוכלו לעמוד מאחוריו שיחליף את נתניהו כרגע בזמן אמת

בזמן שאתה לא תאכל ספינים אבל תריב עם כל המדינה ואחותה חמאס איראן וחיזבאללה יגידו תודה ויבואו לשחוט אותך בבית ואז מה שווה שהעפת את נתניהו?

בנוסף - לא משוגע לתת לרמטכ״ל, לראש אמן, ראש השב״כ ושלל ראשי מערכות המודיעין לנהל את המערכה שהם הביאו אליה באוזלת ידם?
אם כולם פה דפוקים ואת כולם צריך להחליף באמצע מלחמה מי ינהל את המלחמה? אחרי מי החיילים יצאו לקרב?

כרגע זה מה שיש לך ואתה צריך קודם כל לצאת מהבוץ ואחרי זה להתעסק במי הכניס אותך אליו(כולם בערך)
העפת רק את נתניהו ומה עשית פה? סתם מלחמת אזרחים באמצע מלחמה אמיתית?

כרגע? גלנט… גנץ… אדלשטיין…אייזינקוט… כל אדם שטובת המדינה מובילה על פני שיקולים אישיים. לא זוכר מי עוד יש שם בצמרת הליכוד.

כולם אשמים הדיון הוא לא על אשמה. השאלה מי כרגע עסוק בפוליטיקה קטנה של היום שאחרי ומי לא.

אפילו אם היו מתייצבים הליכודניקים ומתחייבים שנתניהו גמר בעוד 6 חודשים. שלפחות הוא ידע שאין יום שאחרי.

ובזמן שהדחת את נתניהו באמצע מלחמה, הצתת שוב פעם את האש שתפסה את כל המדינה בשנה האחרונה

לא מתעסק אפילו במה קורה בעורף אבל בשטח חיילים שלא שותפים לדעה שלך ירגישו שעשו על חשבון החיים שלהם(פשוטו כמשמעו) סיבוב פוליטי, תצית אש פוליטית בתוך שדה הקרב, בתוך צוותים ומחלקות של חיילים שיריבו עכשיו על האם הם מקריבים את החיים שלהם בשביל ביבי או טיבי וזה נראה לך יעזור לנו ולהם? זה מה שהם צריכים לחשוב עליו שהם בתוך עזה? כי אתה לא יכול לנתק את זה מהם ולא יכול לדרוש מהם להיות אדישים למשהו כזה
זה לא שהעפת את נתניהו ופתאום קסם ישראל דוהרת לניצחון באמצע מלחמת קיום(או פוטנציאל לאחת כזאת)

עם זה אני מסכים והלוואי והייתה להם את היושרה לעשות דבר כזה

התבלבלת יקירי… קוראים לזה לכבות לא להצית.

הבעיה שהחתכו להם את הביצים/שחלות במשך עשור ואלה שלא הסכימו לסירוס נגוזו או נפוצו…

לכבות אולי לlong run
בטווח המיידי שאחרי שדבר כזה קורה אתה באמת חושב שכולם פשוט מקבלים את זה בהבנה והשלמה עם הקיים?

שבן אדם שמאמין באמת ובתמים שעושים עליו סיבוב פוליטי על חשבון החיים שלו בזמן שהוא בשדה הקרב פשוט יישב בשקט בתוך הנגמ״ש עם בן אדם שמצדד במהלך כזה וזה לא ישפיע עליהם ועל היחסים ביניהם בזמן שהם צריכים להיות שם כתף אל כתף?

מי שחושב שהדחה של נתניהו תעבור בשקט חי בסרט.

תעבור בשקט מוחלט

אתה חי בסרט.

אין ספק שהציונות הדתית צריכה לעשות חשבון נפש עמוק להבין איך היא הגיעה למצב שהמייצגים העיקריים (שלא לומר הבלעדיים) שלה בכנסת, זה סמוטריץ’ ובן-גביר וחבר מרעיהם. הציונות הדתית שגתה וכשלה כאן גם ערכית-מוסרית, וגם טקטית-פוליטית.

אבל להציג מצב כאילו עמיחי אליהו, סמוטריץ’ ובן-גביר הם מייצגים נאמנים של הציונות הדתית, על שלל גווניה, ערכיה ומורכבותה - זה לעשות לה עוול גדול. ואני יודע שאתה (דוד) יודע זאת היטב, מכלי ראשון. יש לציבור היקר והחשוב הזה נציגים בכל תחומי החיים, הציבוריים והפרטיים כאחד - בביטחון, באקדמיה, במשפט, בחינוך, בהייטק וכו’ - ורובה הגדול מבין בהחלט את האחריות ואת המורכבות שלהיות שותף בכיר בהנהגת המדינה, על כל משמעותיה. ממש לא כולה משיחיסטית מגזרית ומשוגעת, כפי שאפשר לחשוב בטעות כאשר מסתכלים על הנציגים שלה בכנסת.
בדיוק כפי שהציבור “הכללי” יידרש לחשבון נפש מעמיק ביום שאחרי, בשל מגוון תפיסות להם היה שותף, ושהתבררו כשגויות במיסודן - כך גם הציונות הדתית תצטרך להבין כיצד היא הגיעה אל התהומות (הפוליטיים לפחות) אליה היא הגיעה.

וכמובן שכל זה לא סותר (ואף מחזק) את העובדה שביום שאחרי המלחמה, חייבים להעיף כמה שיותר רחוק את חבורת הליצנים הלא מצחיקה הזאת שמרכיבה את הממשלה, והציונות דתית יכולה ואף חייבת להיות שותפה מרכזית בתהליך ניקוי האורוות המחוייב הזה.

מה סמוטריץ’ עשה לא בסדר מאז שנכנס לתפקיד שר (לא בממשלה הנוכחית)?

אולי ליאור צודק וצריך למוטט את הממשלה הזאת לפני שממוטטים את חמאס. הראשונים הם איום קיומי, האחרונים לא.

ככה זה כשיש לך לוביסט: למה באר שבע תפוצה, אבל ת"א וראשל"צ – לא?

יו"ר הקואליציה, אופיר כץ, איים על סמוטריץ’ שיחבל במתווה הפיצויים אם לא ידאג לשני מעוזי ליכוד בדרום ■ שר האוצר נכנע והסכים לשנות את המתווה ברגע האחרון באופן שרירותי ■ שוב, שוב ממשלת ישראל ושר האוצר שלה מתנהלים לפי שיקולים לא-מקצועיים ופוליטיים

שר האוצר סמוטריץ’צילום: אורן בן חקון

ועדת הכספים של הכנסת נפתחה הבוקר (ראשון) בהודעה שהקריא עומר רחמים, יועצו של שר האוצר בצלאל סמוטריץ’. לפי ההודעה, סמוטריץ’ שוחח הבוקר עם ראש עיריית באר שבע ועם ראש עיריית אשדוד, ועידכן אותם חגיגית כי עריהם יכללו במתווה הפיצויים הממשלתי, ולשם כך תורחב הטבעת של פיצויי מס רכוש מטווח של 20 ק"מ ל-40 ק"מ מרצועת עזה.

הודעתו של שר האוצר הפתיעה, מכיוון שמדובר בשינוי דרמטי שנעשה לאחר שהמתווה כבר סוכם ונסגר, ולאחר שכבר הוצג ביום חמישי במסיבת עיתונאים שערכו הוא וראש הממשלה בנימין נתניהו.

אלא ש-12 שעות לפני פתיחת הוועדה הבוקר, איים ח"כ אופיר כץ (הליכוד), בכובעו כיו"ר הקואליציה, על סמוטריץ’. הלה הזהיר אותו כי אם אשדוד ובאר שבע — מעוזי ליכוד בולטים — לא ייכללו במתווה הפיצויים, הקואליציה תצביע נגדו — ואף אחד אחר במדינה לא יזכה לפיצויים. “נדהמתי לגלות שהאוצר לא כלל את אשדוד ובאר שבע במתן הפיצוי המלא לעסקים”, אמר כץ ל-ynet, אף שלכאורה, בתור יו"ר הקואליציה, אמור היה לקחת חלק בגיבוש המתווה ולהכיר אותו היטב.

image
ח"כ אופיר כץ, יו"ר הקואליציהצילום: נועם מושקוביץ / דוברות הכנסת

לטענת כץ, אשדוד ובאר שבע ספגו איומים רקטיים רבים והעסקים בהן נפגעו. “העסקים שם קורסים מתחילת הלחימה, ובאוצר מתייחסים אליהן כאילו מדובר בציריך ובאזל. אני אומר לאוצר, אם לא תכללו את באר שבע ואשדוד, הקואליציה לא תרים ידה בעד המתווה. חסר לכם כסף? קחו מהכספים הקואליציוניים”, הוסיף זה לאיים — כאילו הוא לא מכהן כיו"ר הקואליציה שמגנה על הכספים הללו.

עד כה לא ברור על סמך אילו נתונים נשען כץ באיומיו, ולפי אילו קריטריונים מקצועיים ושוויוניים החליט סמוטריץ’ להיענות לאיום — ולפתוח תוכנית שכבר תוקצבה (עקרונית) וננעלה. זאת, בלי שלקח בחשבון את תוספת התקצוב הנדרשת, ובעיקר, תוך שהוא מתעלם מעיקרון השוויון.

https://twitter.com/KnessetT/status/1721095453922525230?ref_src=twsrc^tfw|twcamp^tweetembed|twterm^1721095453922525230|twgr^5cd1341f42262d4b6ff9ad9168e090027dfa7a9c|twcon^s1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.themarker.com%2Fnews%2F2023-11-05%2Fty-article%2F0000018b-9f17-db71-a7df-ffdfe8dc0000

עיון באתר פיקוד העורף מגלה כי בעוד שבאר שבע התמודדה מתחילת המלחמה עם 122 התרעות — ובשבוע האחרון סבלה מ-11 התרעות. ראשון לציון התמודדה עם 106 התרעות מתחילת המלחמה, ו-12 בשבוע האחרון; ואילו תל אביב התמודדה עם 111 התרעות מתחילת המערכה, 14 מתוכן בשבוע האחרון. האם פער זה מצדיק פיצויים מלאים לעיר אחת ואפס לאחרות?

מדוע, למשל, לא שוקללו אלמנטים אפשריים אחרים, דוגמת ימי השבתת מערכת החינוך, הוצאות מיגון, מספר נפילות או יירוטים (שמהם סבלה יותר ראשון לציון, לפי הערכות), ומבלי לשקלל את היקף הפעילות העסקית בכל אחת מהערים ולגזור את היקף הנזק?

על שום מה הוכנסה דווקא באר שבע למתווה הפיצויים, מלבד העובדה שגייסה לעצמה לוביסט בכיר, ציני וכוחני משורות הקואליציה (שמן הסתם, גזר קופון פוליטי מייד עם פרסום ההודעה)? האם שיחת טלפון מאיימת במוצאי שבת מספיקה כדי לחלק כך כספי ציבור? או שמדובר בדוגמא נוספת להתנהלות הפוליטית והלא-מקצועית שבה דבקה ממשלת ישראל ודבק שר האוצר שלה — גם בשעת מלחמה.

ואני חשבתי שאנחנו במלחמה ומשאירים את הפוליטיקה בצד. שכחתי שזה תקף רק לצד אחד. טיפש שכמותי.

לא מצליח לקרוא את הכתבה אבל זה נראה כמו פעולה רגילה של שר אוצר שמתקפל בפני בעלי אינטרס ולא משהו שייחודי לסמוטריץ’, ובוודאי לא פרט שמעיד על משיחיותו המגזרית והמשוגעת.

אותי לא צריך לשכנע שפוליטיקאים הם זבל, רק שהם משיחיים מגזריים ומשוגעים.

קודם כל עצם זה שהכספים הקואליציוניים עדיין לא חולטו באופן סופי ושלא משתמע לשני פנים לטובת סיוע למצב המלחמתי-כלכלי (בלי להיכנס כרגע למה בדיוק צריך לעשות עם הכסף), עונה מבחינתי על אמ-אמא של ההגדרה ‘מגזרי’, וכן - גם ‘משוגע’. לקח לו כמעט חודש כדי להבין איפה אנחנו חיים, וגם עכשיו נראה שהוא לא מבין עד הסוף.

חוץ מזה, לא צריך להתאמץ יותר מידיי כדי למצוא אמירות ו/או מעשים משיחיסטיים-מנותקים של סמוטריץ’ לאורך השנים, שמוכיחות בבירור שהוא לא מבין את גודל האחריות של להיות שותף בכיר בהנהגת המדינה. ממצעד הבהמות המפורסם, דרך פיזור קונסיפרציות מסוכנות ביום ממלכתי, ועד התנערויות עדכניות מאחריות.

שיהיה ברור - אני לא פוסל קטגורית את סמוטריץ’, ואני חושב שעושים לו גם הרבה עוול בתקשורת הכללית, עוול שנובע לא מעט מדעות קדומות. מבחינתי מדובר בקול חשוב שיישמע בכנסת דמוקרטית רחבה, שמסוגלת וצריכה להיות מסוגלת לסבול מנעד רחב של דעות.
אבל בעיניי לא ייתכן שהוא יהיה מוביל של ציבור הציונות הדתית (תוך ניכוס של המגזר כולו בשם המפלגה שלו), כשבבירור מדובר בגורם קיצון בתוך המגזר.

את העניין עם רבין אני מבין ומקבל, זה אכן קצת מטורלל ומסוג הדברים שצריך לדעת שלא צריך להגיד כשאתה שר (ייתכן שלא היה שר באותה עת ממש אבל זה כבר אחרי שהיה שר אם אני לא טועה אז זה לא משנה).
השאר מרגיש לי היטפלות. כל דבר שהוא יעשה שלא מתאים למישהו ישר יקבל תווית של משיחיזם. אף פוליטיקאי לא עושה רק דברים שמקובלים על כולם וסמוטריץ’ לא יוצא דופן. גם בעיניי לא מוצאים חן הרבה דברים שעשה כשר (הסתדרות) אבל לא רואה בזה קשר להשקפת העולם שלו אלא פשוט למשחקים פוליטיים מסריחים כמו כולם.

קיבלתי את הלינק הה מחברה שגרה בקרואטיה.
היא מאמינה שאנחנו עושים רצח עם לפלסטינים. קשה שלא להבין אותה - מעל 10,000 הרוגים, 4000 מתוכם ילדים לפי פרסומי החמאס - משרד הבריאות בעזה. אני, שאני פציפיסט שוחר שלום מקווה שנגיע ל 15,000 הרוגים בצד שלהם, עם כמה שפחות ילדים האמת. אבל לשכנע אותה שאין דבר כזה ״פלסטינה״? שאין פה רצח עם? שלא גירשנו אותם ושאנחנו לא כובשים אותם כבר 75 שנה ברצף? אין לי זמן להתחיל להסביר לסתומה הזו שהיא חיה בלללאנד, ואם תשאלו אותי - אני עצמי חי בלללאנד.

אז מה הקשר לסרטון?
הם מאמינים שההפגנות נגד ביבי הן אזרחים ישראלים שחושבים שביבי רוצח ילדים בעזה.
שהקריאות ״תתפטר״ ו״לך לכלא״ הן כי אנחנו טובחים בעזתים.
הם בטוחים בטוחים שההפגנה הזו היא הפגנת הזדהות עם העם הפלסטיני :man_facepalming:t2:

בחיי שאנשים לא מבינים את הנזק שהם עושים.
יש בחוץ אנשים שחושבים שהמפגינים הם סטייל ילדי הפרחים נגד ניקסון, מודיאים בקולם שישראל מבצעת פשעי מלחמה.

טמטום וחוסר אחריות.
יום אחרי המלחמה כולנו צריכים לצאת לרחובות נגד הממשלה הנוראית בתולדות המדינה (נדמה לי שאמרתי את זה כמה פעמים בעבר ועכשיו המלחמה שמה את הפלומבה על הדברים שאני אומר כבר חודשים). אבל רק אחרי שכל זה ייגמר.