פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

ואיך בדיוק אתה רוצה לנהל את הדיון הזה בלי זהות קבוצתית…? אולי אפשר גם לנהל את הדיון על חוק הלאום מבלי להזכיר את המילה לאום… אני גם מתקשה להבין את היהירות שבה אתה מבטל דעה נגדית, בעיקר כשמדובר בחוק שהוא מאוד שנוי במחלוקת.

אני לא שייך לקבוצה מהשתיים שמנית, קראתי את החוק ומדובר במעשה איוולת תחיקתי, אשר מלבה את השנאה שגם ככה מבעבעת כאן די והותר, מדיר אוכלוסיות שלמות שחיות כאן ופוגע קשות במרקם המאוד עדין ושברירי של החיים המשותפים בארץ הזאת. והשאלה המתבקשת: אם כדבריך מדובר בסך הכל בחוק הצהרתי ובהצהרה מובנת מאליה, מדוע צריך לחוקק חוק לשם כך?

זהו פרי באושים של חבורת הקיצוניים המשיחיסטים המפעילים את ביבי כבובה על חוט ודוחפים אותו שוב ושוב לעבר השוליים המסוכנים של החברה הישראלית. וכמובן שביבי, מי שהסכסכנות אומנותו, נתן לו את ברכתו בציניות הפוליטית השגורה אצלו, שכן הוא כבר רשם הישג לא מבוטל: הוא ידע היטב שהחוק הזה יקפיץ שמאלנים ויסייע לו לקטלג אותם, בדמגוגיה האופיינית שלו, כמי שכופרים כביכול בהיותה של מדינת ישראל מדינת העם היהודי. אז כדי להגיד לפרוטוקול את המובן מאליו, השמאלנים (טפו!) אינם כופרים בכך, אלא רק מתעקשים באופן מוזר על כך שהחוק (אם כבר חייבים חוק כ"כ מיותר) יתבסס על עקרונות מגילת העצמאות, אותה מבקשים ביבי וחבר מרעיו להפוך לסמרטוט. הנה, עכשיו גם המילה ‘שוויון’ הפכה לגידוף מעורר חמלה, אשר המגלגל אותה על לשונו מוכרז מיד כהוזה ו/או עוכר ישראל. והשאלה היחידה שנותרה היא: האם אתם עדיין לא מבחינים בקרחון?

יצא קצת ארוך, מתנצל:

אני לא מבטל כלום - אני מנהל דיון (שאותו גם התחלתי) ועונה לתגובות שנכתבו לעברי. לא מבין על איזו יהירות אתה מדבר - הבעתי את עמדתי ואתה מוזמן להתייחס לטיעונים. את החלוקה לשתי הקבוצות ביצעתי לאנשים שנעלבים מהחוק ואליהם @whykds התייחס בהודעה שלו, דרוזים בין היתר, ולכן היא לא רלוונטית אליך אני מניח. גם אם נעלבת, הדיון המעניין הוא על מדוע אינך מסכים על החוק (ואכן הצגת את עמדתך) ולא מדוע נעלבת ממנו. לכן אין לך מה להתרגש מהחלוקה הזו (שאני עומד מאחוריה). אני חושב שלבסס דיון על מי נעלב/לא נעלב מהחוק זה פחות פרודוקטיבי ובוודאי פחות מעניין מלנהל עליו דיון רציונאלי.

אחד הדברים שמפריעים לי הוא חוסר היכולת שאני מזהה לנהל דיון רציונאלי בנושא הזה בשיח הציבורי והימלטות להדבקת תגיות - בוא נימנע מזה ותשתדל לא להלביש עלי דעות שלא הבעתי (שמאלנים טפו וכו’). מבטיח לעשות אותו הדבר בחזרה. פחות אגרסיות והנחות מקדימות יכולות ליצור פה אחלה דיון.

מה שכתבתי על הזהות הקבוצתית מתייחס לנקודה הזו - אין ספק שלאום הוא זהות קבוצתית, אבל התנגדות או הסכמה עם מדיניות לא אמורה להיות קשורה לזהותי כיהודי/ערבי/צ’רקסי/וואטאבר, אלא לדעותיי ולתפיסתי את המציאות. פחות “פוליטיקת זהויות” ויותר “פוליטיקה” תעשה טוב מאד לשיח השמאלני והימני כאחד.

לגבי עניין ה-“הדרה” - העובדה היא שמדינת ישראל היא מדינת הלאום היהודי. זה היה נכון גם לפני החוק הזה, ולכן אם מישהו מודר עכשיו הוא היה מודר גם קודם לכן ומאז הקמת המדינה הזו. אני לא פטריוט/לאומן גדול בעצמי, העניין הוא שאם הדבר הזה נראה לך ככזו עיוולת ואתה רוצה להיות עקבי עליך להתנגד ללאומיות בכלל וזו לא עמדת המתנגדים לחוק הזה (רובם לפחות). זה בהחלט דיון מעניין בפני עצמו.

לגבי היתר:

1. לא כתבתי “סה"כ” חוק הצהרתי, יש לחוקים הצהרתיים השלכות חשובות (בטוח שתסכים עם חשיבותו של חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, שגם בו אני בטוח שכבר שמעת - אין את המילה שוויון). גם לא כתבתי שהוא מובן מאליו, אלא שהוא אמור להיות קונצנזוס בקרב אנשים שמגדירים את עצמם ציונים. תחילה בהחלט חשבתי שהוא מיותר, אבל התגובה אליו שינתה את דעתי מאד.

2. אני לא מבין - כשביבי מסיט זו אשמתו, כשחקיקה של ממשל ביבי גורמת להסטה שמאלנית (שזה חד משמעית מה שראינו בשתי ההפגנות האחרונות ובכלל מצד האופוזיציה בתקופה האחרונה) - זו גם אשמתו?

3. אני אשמח שננטוש את ההיפרבוליקה וננהל דיון ענייני - תצביע לי על מה בדיוק מפריע לך בחוק הזה. סעיפים ספציפיים.

4. מגילת העצמאות אינה היסוד של כל חוק בישראל, אלא הצהרת עצמאות. המילה דמוקרטיה לא מופיעה בה, למשל, וזה בסדר. היא מורה על חקיקת חוקה, שחבל מאד שלא חוקקה, וחוקי היסוד אמורים להחליף אותה באופן מהותי. חוקי יסוד אחרים אינם “מתבססים” עליה, ומעגנים, במידה שהם רלוונטיים לכך, את עקרונות השיווין. בחוק המגדיר את זהותה הלאומית של מדינת לאום אין מקום לשוויון בין הלאום שזוהי מדינתו לקבוצות הלאומיות האחרות, זוהי לאומיות. רוב חוקי היסוד הם ספציפיים ביותר וחוק הלאום אינו סותר או מבטל אף אחד מהם. אפילו אם נוסח החוק היה כ"כ קיצוני/גזעני/מפלה, מה שמשנה זו פרשנות בג"צ שיכולה להיות גמישה ביותר ותלויה בעולם הערכים של השופט יותר מכל דבר.

אתה עצמך עסקת בהודעותיך הקודמות ועדיין עוסק בקטלוג המתנגדים לחוק ומתעקש לדחוף אותם לתוך תבניות, כך שלא ברור לי מדוע אתה מבקש שלא “תקוטלג” בחזרה.

בקצרה (כי אין לי זמן מעבר לזה - אילוצי עבודה), הסיבה היחידה לאי הכללת ערך השוויון בחוק היתה התנגדותם של הסמוטריצ’ים לכך, מהטעם שהדבר ישמש ככלי בידי בג"ץ למניעת הקמת יישובים “ליהודים בלבד” דרך משל.

חוק יסוד כבוד האדם וחירותו מקדם את זכויות הפרט במדינה. חוק הלאום המיותר אינו מקדם ולא יקדם דבר זולת האג’נדה של הסמוטריצ’ים וזולת ליבוי השנאה והפילוג בחבל ארץ מסוכסך ממילא.

מגילת העצמאות – אם אתה מתעקש לחוקק חוק הצהרתי בדבר הלאום שלך, מתבקש ואף מתחייב כי הוא יתבסס על עקרונות היסוד שעליהם הוקמה המדינה. מדוע אתה כה חושש מהכללת המילה שוויון בחוק? מדוע שוויון במובנו הבסיסי (שוויון בזכויות וגם בחובות) הפך לכזו צרה צרורה שיש לחשוש ממנה? זו השאלה שאתה צריך לשאול את עצמך. כל השאר – זוטות.

זו פעם ראשונה שאני שומע ביקורת על חוק לא בגלל תוכנו אלא בגלל משהו שלא נכלל בו.
גם בחוק העזר העירוני של עיריית פתח תקווה לא נכלל “שיוויון”. כי זו לא מטרת החוק.
החוק עוסק בקולקטיבים. הוא מקבע את הלאומיות הישראלית במדינה כבלעדית. מטרתו להגיד - יש כאן רק לאום אחד מוכר במדינה. כל שאר הקבוצות הן קהילות.שבטים.אוסף של פרטים. אין להם זכויות לאומיות בישראל.
כל כך פשוט קל ובעיקר רזה.

אם היה מדובר על חקיקת חוה שלמה שמטרתה להקיף את כל תחומי החיים במדינה, אז הביקורת אולי יכלה להיות לעניין. אבל חוק הלאום הוא רק חלק בפאזל, שחלקו טרם הושלם, של חוקי יסוד במדינה. הוא בא לעשות סדר במצב הקולקטיבי בישראל ואיננו נוגע לפרטים.
עבור הפרטים בישראל יש חוקים אחרים שמכסים ומבטיחים זכויות כאלה ואחרות. והאמת שהרבה יותר חשוב מחוקים זה המצב בפועל. והמצב הוא שאף בן מיעוטים לא יכול להצביע על זכות פרט שנלקחה ממנו בעקבות החוק.

בתור ימני תומך החוק אני מודה שלא צפיתי את עוצמת ההתנגדות משמאל. הערבים היה די צפויים כי יש להם שאיפות לאומיות, אבל לא השמאל. לעיתיים נדמה שהרצון להתנגד לכל מהלך של נתניהו, גורם לאנשים לחפש סיבות מתחת לאדמה כמו לתקוף חוק על מה שאין בו , אה ואז גם להגיד שהוא מיותר. ואז שוב להגיד שהוא משסה מעליב ומדיר. כדאי שתחליטו.

בנאדם שיחסית רחוק ממחנאות כמו אורי זיהה את השיח הלעומתי הדי מזוייף וספינולוגי של המשאל בעניין.

נ.ב.
תאוןריית הסמוטריצ’ים הגוררים מופרכת לחלוטין. זה פשוט דף מסרים שמישהו בשמאל הצליח להטמיע. מתחת לתיאוריה הזו מסתתרת טענה שאני מאוד לא אוהב. זו בעצם טענה שרוב העם לא באמת ימני, ושלליכודניקים אין אג’נדה או אידיאולוגיה. סירוב להכיר במציאות ונטיה הלאומית של רוב העם כפי שמשתקף בסקרים שונים ובבחירות.

את החוק יזם דיכטר בתקופת ‘קדימה’. מי שליווה ודחף אותו לאורך כל הדרך הוא ח"כ אמי ראוחנה שהפך גם למסביר הכי טוב של החוק (כנסו לפייסבוק שלו ותיווכחו). ואם זה לא משכנע אותך אז דע לך שזו היתה הבטחת בחירות של נתניהו לפני שסמוטריץ’ בכלל היה בכנסת. נתניהו בהחלט מפחד וירא מבוחרי הליכוד, וכך צריך להיות בדמוקרטיה. זהו מצב בריא, בו נבחרי ציבור חוששים מיום הדין בו יתנו דין וחשבון לבוחר.

סיכום יפה לדעתי, לא אחזור על מה שנכתב פה.
בכל מקרה, אתה בעצמך טוען שמשמעות החוק היא הצהרתית, אז לא הבנתי, אנחנו מנסים לעבוד על המיעוטים במדינה? הרי גם הם יודעים שזה הצהרתי, הם רק מבקשים שנסתכל עליהם בעיניים ונבטיח להם שגם הם ימצאו את המקום ברפובליקת פלאפל שלנו. זה בערך כמו להוריד את החולצה של אחד השחקנים מהחנות הרשמית של המועדון, אבל להגיד לו ‘מה אתה דואג, אתה חלק שווה מהסגל’.

נקודה שניה, השמאל הקיצוני יגיד ציונות זו גזענות. אני לא חושב ככה. אבל ברור שעל מנת להגשים את הציונות נדרשו ונדרשים מעשים שמפלים על רקע גזעי, למשל אזרחות ליהודים אבל לא לערבים (וזה בין שאר המעשים המלוכלכים שישראל עשתה ותעשה. וגם הערבים עושים את זה, לא המצאנו כלום). לדעתי, לחלק את זה לשחור ולבן בלי להבין שזו סקאלה שכל הזמן בוחרים מחדש איפה להתמקם עליה - נאיביות ולספר לעצמך סיפורים כדי להשקיט את המצפון.

הוא עשה עם זה משהו?
https://www.10.tv/news/168719

ואז כשזה לא מתאים פשוט נחוקק את פסקת ההתגברות, שיא הדמוקרטיה.

imblue קלע לדעתי מאד. אוסיף כמה נקודות:

אני לא חושב שעשיתי את זה. קיטלגתי את ה"נעלבים" מהחוק, כפי שכתבתי לך גם בהודעה הקודמת. אני מבקש שלא “אקוטלג” כי אם כן אז אתה לא מתווכח עם מה שאני כותב אלא עם הסטראוטיפ של ימני כלשהו שיש לך בראש, וזה נראה לי מיותר.

אני אגיד בכוכבית שאף אחד מכם עדיין לא ציין סעיף בחוק שמפריע לו ובעיני זה מחליש מאד את הטיעון שלכם.

אני לא חושש ממנה. אני חושב שהחוק הזה לא ממש זקוק לה והיה די פרווה מבחינת התוכן שלו איתה או בלעדיה. איתה הוא היה מעט מוזר יותר, כי אין שוויון לאומי במדינת ישראל, יש שוויון אזרחי. גם לא צריך שיהיה, אלא אם ויתרנו על הכותרת של החוק הזה (שאם יש עליה ויכוח אפשר להתדיין על זה, אבל זה לא המצב). באיזה סעיף היית מכניס את המילה שוויון? סעיף חדש? שוויון בנוגע למה?

בנוגע לשיסוי וכו’ - אני חושב שהנהגת השמאל בחיזוק כל מיני לשעברים תרמה לשיסוי הרבההההה יותר מכל איש ימין בשבועות האחרונים. ניפחו את הקשקוש הזה למימדים של חוק פשיסטי/מדינת אפרטהייד, תקפו חבר קואליציה וקראו לראש ממשלה בוגד. הנטייה שלי ימינה בתחום המדיני היא די קלה, רוב חיי הבוגרים הייתי איש שמאל מובהק ואני לא חוסך ביקורת גם מהימין כשצריך (וצריך, ברוך השם), אבל מי שריסס נפט על המדורה הפעם זה הצד השני. במידה ובעיניך זו מלכודת של נתניהו (יכול להיות) אז הם נפלו אליה כמו טירונים והבעירו את המדינה על הדרך.

@whykds - מדוע שבני מיעוטים (שאגב אני עדיין לא מבין למה מתייחסים אליהם כמקשה אחת) לא יפגעו כך מחוק השבות שאליו התייחסת ושמפלה אותם לרעה פי כמה ובאופן ממשי? את הדימוי לא ממש הבנתי כי לא הוציאו אותם משום מקום. שום דבר לא נשלל מאף אחד ולא הורידו אף חולצה משום מקום. אין ולא צריכות להיות זכויות לאומיות למיעוטים אתניים, זה לא כך באף נקודה על הגלובוס.

לגבי הסקאלה אני מסכים, אבל מה שכתוב בחוק הלאום הוא מבחינתי ההגדרה הרחבה ביותר והמקלה ביותר לרעיון הציוני שקיימת. ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי. אין ספק שזו לא דיכוטומיה ויש סקאלה, אבל הטיעונים העניינים בדבר מה שאשכרה כתוב בחוק הם מחוץ לסקאלה לגמרי. אין לי בעיה עם התנגדות ללאומיות, אני לא ממש על הסקאלה הזאת בעצמי - אבל שוב אנחנו חוזרים לעניין העקביות - אם לאומיות זה רע אז כל לאומיות היא רעה. שוב אני אומר - אם תתייחס לחלקים ספציפיים בחוק זה יעזור בהרבה להבין את הביקורת ולהתייחס אליה.

לגבי פסקת ההתגברות - אני 180 מעלות ממך בנושא הזה (ומאמין שגם אנשי שמאל יתחילו להיות ברגע שקואליציה שמאלית תיאלץ להתמודד עם בג"צ ימני), אבל לא ממש הבנתי את הקשר. אני לא מגן הקואליציה וכל מעשיה.

מנדלבליט היה אמור לתת הכרעה בדבר כתב האישום של נתניהו וכמדומני זה טרם קרה. מישהו יודע להסביר מדוע?

מדהים, קוטרבק שלפי מה שהבנתי מחבר, ומכל מיני אנשים שאוהבים פוטובול, הוא קוטרבק כושל, מבזה את ההמנון האמריקני, מקבל על זה פרס בתור עיסקת חייו מנייק, חברה סופר קפטילסטית אשר מעסיקה עובדים ב"סדנות זיעה" במזרח הרחוק, וכל השמאל עומד ומוחא כפיים לו ולנייק, והכי גרוע , נייק אותה חברה סופר נצלנית וקפיטלסטית. מקבלת פרסום חינם, מלכאורה אותם אנשים שתמיד מדברים בעד זכויות אדם וסוצליאיזם.

הייתי פעם איש שמאל, ובגלל דברים כאלו, היום אני מתבייש בזה. השמאל לא ישתנה. הוא תמיד ימצא דרך להזדהות עם דיקטטורים וגופים אנטישמים ושונאי מערב, אם זה מתאים לאינטרס הצר שלו.

?קולין קופרניק מבזה את ההימנון האמריקאי? זה לא חשוב, קולין קופרניק עשה על כולנו “קופה” ומצטרף לקמפיין של חברה קפטילסטית שמעסיקה בין היתר, אלפי ילדים ונשים (שדרך אגב, לא אנשים לבנים ועשירים במערב אלא כל מיני נשים וילדים סינים ) בתת תנאים וכמעט עבדות? זה לא חשוב. העיקר שהוא תוקף את ארה"ב ואת טראמפ… איזה גיבור הוא! מקבל חוזה פירסום של מיליונים מנייק , איזה הקרבה!!!

כן קולין, “הקרבת את הכל” במיוחד בשביל עשרות מיליוני דולרים שאתה תקבל בתמורה מחברה קפיטלסטית ולבנה שמעסיקה ילדים ונשים בתנאי תת אדם. איזה הקרבה!!! איזה גאון!

גדול משה, כל מילה. בסוף השמאל ההזוי יאכל את עצמו. זה מה שהוא יודע לעשות.

אז כל מי שמוחה נגד גזענות וילדים שנורים רק כי הם שחורים הוא שמאל הזוי? מה בכלל הקשר בין המחאה הזאת לימין או שמאל? אני כנראה האחרון שיגן על השיטות של השמאל אבל זו ראייה מאוד צרה של המציאות.

זהו, שבארה"ב לא יורים בילדים רק כי הם שחורים בתור מדיניות (אני לא מדבר על מקרים בודדים או על שוטרים באופן פרטני שלוקחים את החוק לידים ) ארה"ב היא לא מדינה גזענית היום (ברור שהיא לא מדינה מושלמת, ויש תמיד מה לשפר) השטיפת מח של השמאל גורמת לנו לחשוב שהיא מדינה גזענית.

קולין קופרניק הוא גנב דעת ובמקרה הטוב שחקן בינוני, אבל זה לא אומר שהוא טיפש, ההפך הוא גאון.
עשה את עצמו לכאורה לוחם צדק. ומיקסם את הרווחים שלו על חשבון הפריאירים שמריעים לו. כנראה שאם אתה אישה או ילד סיני שעובד כל היום באיזה מפעל נעלים בסין בתנאי עבדות ובשכר רעב, אתה לא זכאי לצדק.

טוקבק:

“להאמין במשהו גם אם זה אומר להקריב הכל” זה בטח מה שנייק אומרים לעובדים שלהם בסין…

https://twitter.com/esaagar/status/1036787567822352385

זה פשוט לא נכון. ארצות הברית היא עדיין מדינה מאוד גזענית, עדיין יש המון אפליה על רקע צבע עור ובטח שבטיפול של רשויות האכיפה והמשפט. נכון שאין מדיניות בארצות הברית של לירות בילדים שחורים אבל בפועל זה קורה כל הזמן והרבה יותר מדיי.

לא קראתי כאן הכל אבל בתור מישהו שעוקב אחרי הסיפור הזה מהתחלה אני אגיד כמה דברים.

המחאה של קפרניק בסופו של דבר היא נכונה וצודקת. עדיין יש אפליה נגד שחורים בארצות הברית, עדיין יש יד קלה על ההדק כשמדובר בקהילה הזאת ולאף אחד לא אכפת (כולל הנשיא הקודם שהייתם חושבים שיפריע לו שאנשים מהקהילה שלו נרצחים כל יום בגלל צבע העור שלהם). מה שלא מספרים לכם בחדשות בארץ זה שהמחאה לא רק נגד שוטרים, היא גם נגד ה ganges והפשע שגדול הרבה יותר בקהילה האפרו-אמריקאית לעומת שאר ארצות הברית ולאף אחד פשוט לא אכפת.

הבעיה הגדולה של קאפרניק היא שהוא נגע במשהו שהוא “קדוש” בארצות הברית, ההמנון. פתאום בפעם הראשונה אי פעם לאמריקאים אכפת מהחיילים להם, פתאום מדובר בחוסר כבוד אבל הנה משהו שאתם לא בהכרח יודעים - עד שנת 2005 (לא בסגור בדיוק על השנה אל זה משהו באיזור) השחקנים לא היו על המגרש בזמן ההמנון אאל בחדר ההלבשה, למה זה התשנה? כי בא ארצות הברית החליט לשלם לליגה כדי שהשחקנים יעמדו שם ככה שזה לא כבוד לאף אחד חוץ מלכיס של ה-NFL. יותר מזה, לפני שהוא התחיל את המחאה הוא ישב עם נייט בוייר שהוא חייל ששיחק ב-NFL ושאל אותה מה המחאה שהוא יכול לעשות שלא תפע בכבוד של החייים וזאת המסקנה שהם הגיעו אליה.

הבעיה של קפארניק בעצמו היא שהוא עשה את זה לבד, ושהוא נהיה שעיר לעזאזל. הוא היחיד מכל מי שמחה שלא מצליח לקבל חוזה, הוא היחיד שנזרק לכלבים בשם המחאה למרות שבסוף היא צודקת.

הבעיה של הבעלים היא שהם רואים את הקבוצות האלה בתור עסק, הם רואים שמחאה פוגעת בהם כלכלית ולכן הם מנסים למצוא פתרוות הזויים כדי מצד אחד לשמור על העסקהמשגשג שלהם אבל מצד שני גם תת לשחקנים שלהם במה כלשהיא (משהו שעם כל הכבוד לשחקנים הם ממש לא חייבים לעשות, בסוף מדובר בעסק פרטי ומעסיק יכול להחליט לא לקחת צד במשהו פוליטי וזה לגיטימי).

אני בדר"כ לא מגיב בת’רד כי אני שונא פוליטיקה. כלומר, אני שונא את מיסוד השקר בפוליטיקה ולא את הפוליטיקה עצמה.

מה שדחף אותי להגיב (וגם לקרוא לאפי האמריקאי הדגול :crazy_face: להגיב), הוא ערבוב הפוליטיקה עם הספוקט ממש בכוח. אם אנשים בורחים מהחיים ונהנים מהסם שנקרא ספורט בא קאפרניק וכפה עליהם להכנס לפוליטיקה. רוצים או לא. זה פשע בעיניי, לא פחות.

ולנושא עצמו,
כמו שאפי אמר, אמריקה היא לחלוטין מדינה גזענית. זו בדיחה לחשוב שארה"ב היא רק מדינת ניו יורק וקליפורניה הדמוקרטיות כשהם בעצמם מורכבות מתערובת של מהגרים ואנשים עם שורשים הרבה פחות אמריקאים משאר ארה"ב. כן, הכוח של התקשורת ושל הרבה אנשים - שם, אבל גם בשאר ארה"ב יש זכות הצבעה, ושאר ארה"ב זה עם שאנחנו הישראלים הרבה פחות מכירים. האמריקאים שמרנים מאוד (לא ההיספנים או האפרו-אמריקאי ובלי פוליטקלי-קורקט, השחורים), פטריוטים מאוד, והכי גרוע חיים ללא רגולטור - הם עושים מה שבא להם שיטת משחק של “לי יש הכי גדול”.

קפרניק לחלוטין צודק, אבל הדרך היא הכי אידיוטית שקיים לאדם המחפש כסף דרך הספורט (יצא לו טוב בסוף עם נייקי אבל…). אם אתה שחקן גרוע או לא מספיק טוב - מה שקאפרניק - על תתן לבעלים סיבה למה לא לקחת אותך, די לך שאתה גרוע ולא בדיוק משוש כל מאמן. הבעלים רוצים שקט והוא שווה אפילו במחיר של שחקן טיפה פחות טוב מקאפרניק שגם ככה לא משהו השווה דיבור ספורטיבי לגביו.

נייקי ניצלה ניצול ציני את הרייטינג. היא בסך הכל רכבה על גל ששווה לה פיננסית. לא מעבר.

ואם כבר דברנו על העניין של הבעת דעה של סלבריטאים. אז…

אין לי כל בעיה שאדם יגיד את דעתו וכו’, עם זאת, כששחקן/דוגמן/ספורטאי מספרים לי על דעתם זה אחד הדברים הכי מרגיזים שיש.

לא לברון ג’יימס ולא סטף קרי עשו משהו קרוב למה שעשה טראמפ, לשחק עם כשרון ולהרוויח כסף לא דומה ללפשוט רגל פעמיים ולחזור להיות מיליארדר. וגם גם ההצלחה שלו להתמודד עם רפובליקנים מבטן ומלידה, לנצחם ולנצח אח"כ את הילארי קלינטון מתמודדת חזקה לכשעצמה - מספרת סיפור שונה ממה שאוהבים לצייר אותו. ורק להבהרה; אני בז לטראמפ, הוא גס רוח מהסוג שאני הכי מתעב, אבל הוא עשה ועושה את מה שהוא הבטיח בבחירות בניגוד לכל כך הרבה פוליטיקאים.

אז כן, שמגיעה איזו דוגמנית שכל השכלתה מסתכמת במתי ואיך להתלבש או נכון יותר להתפשט, ו’מסבירה’ לי מה טוב לי, ומה נכון לעולם זה מביא לי את העצבים. עולם של מטומטמים…

אתם מערבבים, לא טענתי שאין גזענות בארה"ב או שאין אמריקאים גזענים, טענתי שאין מדיניות ממשלתית של גזענות בארה"ב . גם בישראל יש גזענים או אנשים לא נחמדים, זה לא עושה את ישראל למדינה גזענית .

וכרגיל, אתם מתחמקים , אם הגנב דעת כל כך לוחם צדק אז למה הוא מפרסם בצורה כל כך אגרסיבית חברה שמעסיקה אלפי עובדים בסדנאות זיעה? למה הוא לוקח לעצמו עשרות אם לא מאות מיליונים של שכר, אם הוא כל כך רוצה למחות על הרג שחורים.

יכול להיות שמבחינה כלכלית לא, אבל אל תשכח שלברון וקרי תורמים ועושים המון בשביל הקהילות שלהם. לברון פתח בית ספר חינמי בעיר הולדתו. הכל בחינם. מבחינה חברתית הם עשו דברים שטראמפ יכול לדמיין לעשות.

ועדיין, לבוז לאדם של עשייה גם אם לא בשיטת החיים שלך - סוג של אטימות.

אני אדם חרדי, במה אני מחשיב אץ עצמי כפתוח? בזה שאני מקבל את האחר והשונה. טראמפ הוא לא השטן בארה"ב ויותר מדי חברים שאנחנו מכירים חושבים שהוא פושע. זו מחליא בעיניי.

אגב, באמת נהדר שעשיר תורם את כספו לילדים חולים/וואטאבר. גם וורן באפט תרם נתח ענק מכספו לקרן של ביל גייטס. מעניין מה עושה שחקן לא מליונר כמו סטף קרי או לברון. פה המבחן האמיתי, לא איפה שהוא מקבל קרדיט על המהלך וזה שווה לו תדמיתית, מבלי לגרוע מהתרומה עצמה.

זה צעד בעייתי שבו כולם אשמים. טראמפ שהחליט לתקוף ספורטאים שמעיזים למחות (כאילו ברצינות, אתה עד כדי כך חסר ביטחון שאתה מפחד משחקי כדורסל ופוטבול?). הספורטאים שהחליטו לצאת במלחמה על טראמפ ומי שמפסיד הוא הציבור האמריקאי

קודם כל, מציע לך לא לנסות לדבר מקצועית בענף שאתה לא מבין בו (“קווטרבק גרוע”).
כי זה רק מביך ויגרום לכך שאף אחד לא יקח אותך ברצינות.

כתבו פה מספיק נכון ולא השאירו לי אף דבר להגיד, אז אסכם בקלות, אמריקה היא מדינה גזענית שרוצצת אפליות איך שלא תסובב את זה על האצבע.
ואגב, למה אני שמאלן הזוי ושטוף מוח, בגלל שאני נגד גזענות? ת’קדם, בלי הכללות מיותרות וחסרות בסיס.