פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

אני אגב לא בהכרח טוען שלא… זה פשוט צריך להיות בתהליך מסודר ושפוי של בחינת המצב ותוך שיתוף אנשי מקצוע ומומחים

ברור לך שיש פה כוונה אחרת נכון? זה לא מה אתה כן (שירתת בצבא) אלא מה זה אומר שאתה לא (ערבי).

לא כי אף אחד מהם לא חילק רשיונות כאילו מדובר במסטיקים.

מאיפה אתה יודע? הרי הנתונים לא פורסמו… עברת על 50 אלף הרשיונות שהונפקו בחודשיים האחרונים על ידי הפעילים של בן גביר?

הדיון התחיל בדוגמה…

התקשורת הישראלית לא עוסקת בזה. והכל זאת הבאתי המון דוגמאות. כנראה לא התעמקת…

ברור… למען הסר ספק - אין לי בעיה שאזרחים ערבים שומרי חוק שיעמדו ברף הגיוני כלשהו ישאו נשק ברישיון.

אקדח זה דבר מסוכן? וסכין? וזה שזכרים חולי נפש שקבלו מתנה (אם זאת מתנה) זין רק כדי לא לשלוט בדחפים שלהם, אז נוריד לאנשים את הזין וזהו?

צריך לחנך אנשים. לא להשתלט להם על החיים. באיזו מידה לחלק, איך לחלק ומה הקריטריונים - נושא בפני עצמו שצריך לתת את הדעת עליו.

רמת הטענה ולהסיק מסקנות - בעקבות המקרה העצוב הנ"ל - נמוכה מאוד עד שיטחית. קצת כמו שמביאים את ההרוגים בתאונות דרכים ולא מבינים עד כמה מיליונים חוצים כל יום כביש ולא נדרסים. בסך הכל רוב מוחלט מהאנשים מהשומרון הנושאים נשק משתמשים בו באחריות מלאה, חיי אדם אחד זה לא משהו כדי לשנות החלטה כזו או אחרת. גם לא שנים.

אני לא בטוח אם אתם לא סגורים על זה, אבל לחברה הערבית אין בעיה של כלי נשק אצלם. אני די בטוח שיש שם מספיק לכל מי שרוצה.

הדוגמה הזאת שלך לא מעידה על כלום , גם בצבא יש פליטות כדור, ופה המקרה מאוד דפוק שזה אפילו לא בעל הרישיון פלט, זה מחדל בפני עצמו. עוד דוגמא לפני ארבע שנים מאבטח רכבת בקריות רב עם מישהו הלך הביא את הנשק וירה לו בראש, מה אפשר ללמוד מהאירוע הזה, למה ואיך נתנו לו לאדם כזה נשק? אותה שאלה, הרבה לפני בן גביר.
אנחנו חיים במדינה שאין מה לעשות, אם אנחנו סומכים על ילדים בני 18 לשרת בצבא לקבל נשק ולשמור עלינו, אפשר לסמוך עליהם גם אחרי זה עם נשק כמובן שלפני לעבור בדיקת רקע ובמה עוסקים. לראייה המון פיגועים התגובה הראשונה הייתה של אזרחים עם נשק.

לא מצאתי.

אתה יודע יש גם המון יהודים שנפסלים בגלל זה, מכיר המון חבר’ה מתל אביב, אפילו על רובאי לא מתאים.
אם מישהו לא מתגייס לצבא ומכריז על תמיכה בישראל, לא סומך עליו לתת לו נשק. יש המון ערבים שהיו בצבא עם נשק אזרחי. קצת פוסל/סותר את מה שאמרת.

בחודשיים האחרונים חולקו כ-50,000 רישיונות נשק חדשים. במקום ראיונות הסתפקו בשיחות טלפון קצרות. במקום אנשי מקצוע השיחות נעשות על ידי עובדי המשרד של בן גביר. במטווחים מדווחים על חובבנות גדולה. לא נבדקת מסוכנות, לא נבדק שלאדם יש אמצעים בבית להחזקת הנשק והקלו את התנאים למתן רישיון. ראש אגף כלי ירייה התפטר אחרי שהודה בכנסת שחולקו רישיונות לא כחוק. גם המנכל הזמני שהחליף את המנכל שהתפטר התפטר.

הדוגמה שלי מעידה על התחלה של משהו מסוכן מאוד. כשנותנים לאנשים נשק והם לא יודעים להתנהל איתו קורות תאונות במקרה הטוב ודברים גרועים מכך במקרה הרע.

וזה בדיוק העניין… הפסיקו לבדוק.

כי עד היום אלה שהיו עם נשק היו אנשים שמאומנים לכך. זה בדיוק מה שבן גביר משנה ברגעים אלה.

זה אולי אוף-טופיק - אבל זה האמאמא של המזל שאין כל יום מאות נפגעים בתאונות.

לפני שמדברים על רשיונות לנשק - צריך לקחת ל50% מהאנשים פה במדינה את הרשיון לרכב.

לא זה לא. יש הרבה עברייני כביש אבל החוקים הם אף פעם לא על הקצה אלא טווח גדול משם, כדי שלא כל עבירה תתורגם דה פקטו לרצח והריגה על הכביש.

מסכים לגמרי.

אתייחס לשאר הדברים בהמשך, אבל לפי המקור שהבאת לי אני מבין מאיפה את מביא את דברי ההבל האלה.
ארגון שונא ישראל, שונא יהודים ובעיקר חובשי כיפה, שרמת האמינות שלו היא כמו של שוברים שתיקה, בצלם והחמאס. מעניין שמשום מה הדברים האלה מדווחים רק שם, לא ראיתי תמונה אחת של ערבי פצוע.
מנגד רוצה אני יביא לך את כמות היהודים שנפגעים מטרור ביהודה ושומרון, או שתוכל למצוא את המידע הזה לבד.
משום מה לא ראיתי אותך פעם אחת מנסה להגן על האנשים האלה שרובם היום שומרים עליך בעזה ובצפון, פעם אחת אומר שמסכנים מה עושים להם שם.

ראיתי פה גם מישהו שהגיב שנשק אישי לא היה עוזר ב 7 באוקטובר, תחפש סיפורים על אזרחים מהעוטף שהיה להם נשק בבית ואיך הם ומשפחתם ניצלו בזכות זה. תהיו מופתעים לגלות כמה. היו גם שבחרו לצאת להילחם ולא רק להגן ולצערנו גם נרצחו.

כל הסיפורים שראיתי היו של לוחמים מיומנים שהיו בבית. אתה מוזמן להראות לי אחרת ואשנה את דעתי בשמחה.

מלכוד… תקשורת המיינסטרים לא מכסה את מה שקורה בשטחים. מי שכן מסקר זה עיתון הארץ, שיחה מקומית וארגוני שמאל.

אתה פטרת את כל מה שכתוב בדוח כארגון שונא ישראל ושונא יהודים וטענת שבצלם ושוברים שתיקה לא אמינים.

לא סיפקת שום דבר שמוכיח את מה שאתה אומר ולא התייחסת לאירועים עצמם. עשית לעצמך חיים קלים כי אתה לא מנסה להבין מה קורה בשטחים אלא להתווכח.

למה להתעלם מכך, בעצם?
הרי זו מדינה שיש בה סכסוך לאומי. ברור שזה מעלה את רמת הסיכון שביום מסויים שבו יהיה מתח הנשק הזה יופנה, יתכן שמשני הצדדים, אחד כלפי השני. זה חלק מהעסקה.

אני בעד הקלות בחלוקת רישיונות נשק לכל מי שאינו זכר (ביולוגי)…

1. זה טיעון לגיטימי, אבל אם זו הסיבה - עדיף להכניס את זה מפורשות בחוק מאשר הפתרון העקום הנוכחי. אני מבין שיש לזה נראות רעה, אבל החפלפ הזה עוזר להתחמק מעימות עם העובדה הזו.
  2. בשביל זה צריך בדיקות רקע מקיפות אני מניח. אתה מעלה פה נקודה חשובה, אין ספק. מה היית עושה?

שאלה קשה מאד. גם בשאר אסד הוא רופא… בדיקות רקע יפתרו חלק מהבעיה אבל לא את כולה. מלבד כיתות כוננות נורמליות, שזה כנראה הדבר החשוב ביותר, כנראה שהייתי נשאר די שמרן עם הרשיונות. נוטה לא לתת לכל אחד שמבקש ומוכן לעבור הכשרה.

כיתות כוננות רלוונטיות בעיקר בישובים שאינם ערים, וגם שם לא תמיד. לדעתך המצב מול פיגועי ירי עירוניים כבר טוב מספיק (לא מופרך בעיני)?

שאלה טובה
באינתיפאדה השנייה הפתרון היה מאבטחים בכל מקום. אם כרגע תתחיל אינתיפאדה רצינית אז כנראה שלא.

לא בטוח שלהתחיל רק ממי שהיה קרבי זה פתרון רע

שיהודים שרפו רכבים גנובים בחווארה והפגינו שם אחרי הפיגועים שהיו שם נגד יהודים, סיקרו את זה יפה מאוד, והפכו אותם למחבלים ולרוצחים. גם את האירוע בדומא שעדין לא ברור מי עשה את זה האשימו את היהודים על הנשיא דאז יצא בהצהרה. שיש מסקרים, פשוט אין מקרים כאלה כמעט (ותראה גם שיש מקרים הם באים כנקמה, כי אותם אנשים מרגישים שאף אחד לא שומר עליהם ולממשלה ובעיקר לבתי המשפט לא אכפת מהם).

אותם ארגונים שאתה הבאת ממונים ע"י גורמים זרים שרוצים לעורר פה כאוס ובלאגן ועוד כמה דברים בשביל לפגוע בממשלה, בעם ולא יודע עוד במה. האנשים האלה עם השנאה העצמית, ימציאו סיפורים וימכרו את אמא שלהם בשביל כסף וחיבוק אירופאי. בתואר הראשון התנדבתי שלוש שנים לארגונים של עזרה לניצולי שואה, לא מעט סיפרו לי שלא סתם היה כל כך קל למצוא אותם ולדעת איפה הם גרים וכמה הם במשפחה וכו… היו יהודים שמכרו אותם. תקרא קצת את ספר התנ"ך (מעבר להיותו ספר דתי, זה ספר היסטורי מעולה, אולי אפילו הכי טוב שנכתב עד היום) תראה שם שזה נרטיב חוזר בעם שלנו.

אז סורי שאני לא מאין לדברים שאותם ארגונים שממצאים דברים במגמתיות נגד המדינה והחיילים ובעיקר חובשי הכיפות. אנחנו חיים בתקופה שהכל מצולם הכל ויראלי, כל אחד מוציא טלפון ומתעד הכל, והפלסטינאים אלופים בלערוך ולהפיק סרטונים שקריים, ובכל זאת לא ראיתי תיעוד אחד לכל הדברים שהם טענו שם ולא ראיתי תיעוד אחד לדברים שאתה טוען.

אז מי שלא סיפק שום הוכחה זה אתה, כי אני טוען שאיון דברים כאלה, אז גם אין לי מה להראות לך. אם יש דברים כאלה אנחנו ב 2023 כנראה יש לפחות תיעוד אחד.

מצד שני תרצה שאביא לך תיעודים של אלימות פלסטינאים, תיעודים של פיגועים שהם עשו, זריקות אבנים, רצח משפחה בביתה שהם ישנו, רצח תינוק במיטתו, להמשיך או שזה לא מעניין אותך? משפחת פוגל אומר לך משהו?
אני מבין טוב מאוד מה קורה ביהודה ושומרון, זה אתה שלא מסכים להבין ולהפנים את זה.
מעניין אם משפחת פוגל הייתה משפחה שלך, עדין היית מגיב אותו דבר?

מה הכוונה שלך בלוחמים מיומנים, בארץ יש חוק שרות חובה, רוב האזרחים מתגייסים. יש המון לוחמים שהם מיונים על נשק ויודעים לתפעל, רובם גם לאחר השרות הצבאי עובדים באבטחה תקופה מסויימת. זאת ההכשרה והמיומנות שלהם.
אז כן הם היו בעבר לוחמים ועכשיו הם אזרחים.

עדין לא פגשתי מישהו שלא היה לוחם בצבא עם רובאי 05 ומעלה שקיבל נשק, יש רק את העניין של הישובים מזכים ששם כן נותנים, אבל גם שם מכיר אנשים שלא קבלו אישור, אז לא כך יודע איך המנגנון שם עובד.
אשמח להוכחות אחרות… אם ידוע למישהו

הכוונה שלי היא לאנשי כוחות ביטחון פעילים שמיומנים בהפעלת אקדח במצב לחימה. אני מדבר ספציפית על אקדח ולא על M-16 שאין ספק שיכול לעזור במצבים כאלו (ואי אפשר להשיג אליו רשיון פרטי).